Cetirizine pgd2 blocker

somari

Active Member
Πάντως το ζιρτέκ ΚΑΤΙ εκανε... Απλά δεν ήταν ολοκληρωμένο... Πρώτον ελάτωση (αλλά ασταθώς) της απόπτωσης, και δεύτερον, ένα μήνα πια που το χω κόψει, η εικόνα μου είναι πολύ χειρότερη...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Serifis

Active Member
Somari πιστεύεις ότι το ζιρτεκ, ενώ σου έδωσε ώθηση ότι τελικά σε πήγε πίσω; Εάν δηλαδή δεν το ξεκινούσες πιστεύεις πως θα ήσουν σε καλύτερη κατάσταση;
 

somari

Active Member
Οχι δεν εννοώ αυτό. Εννοώ πως κάτι έκανε, κάτι κράτησε -σαν συντήρηση-, και πως όταν το σταμάτησα είδα την κατηφόρα που θα έβλεπα αν δε το χρησιμοποιούσα 3 μήνες... Απλά το θεωρώ πολύ ασταθές σαν ουσία
 

cool11

Well-Known Member
Ρε παιδια, ποσο δυσκολο ειναι προστεθει εδω στο τοπικ, μια ψηφοφορια?
Να μπορει καποιος με μια ματια, να δει ποια ειναι η τάση για ένα σκεύασμα.
Αυτη τη στιγμή, τόσο τα τυχον νεα μελη του φορουμ, οσο κι εμεις που τα παρακολουθουμε αρκετο καιρο, δεν μπορούμε εύκολα να έχουμε μια συνισταμένη απόψεων!
Νομιζω μια ψηφοφορία, και σε αυτο, αλλα και σε αλλα δημοφιλη τοπικ(πχ zix), θα μας βοηθουσε πολυ.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Ρε παιδια, ποσο δυσκολο ειναι προστεθει εδω στο τοπικ, μια ψηφοφορια?
Να μπορει καποιος με μια ματια, να δει ποια ειναι η τάση για ένα σκεύασμα.
Αυτη τη στιγμή, τόσο τα τυχον νεα μελη του φορουμ, οσο κι εμεις που τα παρακολουθουμε αρκετο καιρο, δεν μπορούμε εύκολα να έχουμε μια συνισταμένη απόψεων!
Νομιζω μια ψηφοφορία, και σε αυτο, αλλα και σε αλλα δημοφιλη τοπικ(πχ zix), θα μας βοηθουσε πολυ.

Έλα φιλε cool έφτιαξα ψηφοφορία, είναι εδώ http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8087-post-94896.html#pid94896
 

cool11

Well-Known Member
Chs είπε:
cool11 είπε:
Ρε παιδια, ποσο δυσκολο ειναι προστεθει εδω στο τοπικ, μια ψηφοφορια?
Να μπορει καποιος με μια ματια, να δει ποια ειναι η τάση για ένα σκεύασμα.
Αυτη τη στιγμή, τόσο τα τυχον νεα μελη του φορουμ, οσο κι εμεις που τα παρακολουθουμε αρκετο καιρο, δεν μπορούμε εύκολα να έχουμε μια συνισταμένη απόψεων!
Νομιζω μια ψηφοφορία, και σε αυτο, αλλα και σε αλλα δημοφιλη τοπικ(πχ zix), θα μας βοηθουσε πολυ.

Έλα φιλε cool έφτιαξα ψηφοφορία, είναι εδώ http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8087-post-94896.html#pid94896

Πολυ ωραία! :)
 

cool11

Well-Known Member
Ειπα σε γνωστο μου οτι βαζω ζιρτεκ στο κεφαλι και με 'επεπληξε' γιατι λεει εχει κορτιζονη!
Επειδη εχω πεταξει το μπουκαλι, και το εχω βαλει ως διαλυμμα αλλου, πειτε ρε παιδια, οντως εχει?
Αν εχει, δεν λεει η χρήση του...
 

weznem

Well-Known Member
den nomizο οτι χρησιμοποιει κανεις ζιρτεκ πλεον..τελειωσε,δεν κανει τιποτα
 

cool11

Well-Known Member
Καλα, απο το στομα μου το πηρες...
Μου κανει εντυπωση ρε παιδια.
Ολοι μαζι, σαν τις ακριδες.
Ή σε ενα θεμα θα γινεται χαμος απο μηνυματα, ολοι θα ψαχνουν κλπ ή θα ειναι απολυτη νεκρα.
Ή του υψους ή του βαθους.

Δεν θα απορησω αν συμβει το ιδιο σε λιγο καιρο και με το zinc.
Ενθουσιασμος στην αρχη, και μετα απογοητευση και απραξια.
 

weznem

Well-Known Member
etsi ειναι οι ελληνες!!περα απο την πλακα,ειναι λογικο..
διοτι δεν εχουμε πολλα φαρμακα που δουλευουν οποτε αν υπαρχει θεωρητικα ενδειξη γι ακατι ελπιδοφορο γινεται πανικος..
με το ζινκ θα παραπληροφορησουν πολυ κοσμο να ξερεις...ειναι καλο θεωρητικα για μπλοκερ.. και οι περισσοτεροι περιμενουν να το κρινουν αν θα γεμισουν κροταφους με το ζινκ,πραγματα που δυσκολευει να κανει και η μινοξιδιλη ακομα..αν πετυχει ως μπλοκερ επιτυχια θα ειναι φθηνο και ττοπικο..μεχρι τωρα κανενα φθηνο τοπικο δεν λειτουργησε για μπλοκερ,ολα της πλακας ηταν,και πολλα κοστιζουν και 90 ευρω..ιδωμεν,αλλιως πρεπει να αντιληφθουμε οτι οποιος δεν θελει κουμπωμα,πρεπει να οργανωνομαστε για μαζικη παραγγελια ru σιγουλια σιγουλια,λιγοστευουν οι λυσεις μας..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Ο ιστορικός του μέλλοντος θα διαβάζει αυτο το τοπικ....
είμαι ο τελευταίος εναπομείνας χρήστης του ζιρτέκ...
 

Tyesha-C

New Member
Ζηλεύω την ικανότητά σας να δημοσιεύσει θαυμάσιο άρθρο για www.hairlossgr.com απλά ήθελα να πω σαν αυτό !
 

cool11

Well-Known Member
Το βαζω γιατι...εχω ακομη(δεν τελειωσε), και να δωσει αν εχει κατι να δωσει.
Να πω με σιγουρια ομως τι κανει, δεν μπορω να πω.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
συνεχιζει κανεις ζιρτεκ με αποτελεσματα?
παντως και σε oral εχει την ιδια συμπεριφορα.
πολυ αποτελεσματικο σε καποια πραγματα(οχι στο μαλλι) αλλα χανει μερα με την μερα σε αποτελεσματα
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παιδιά, όσοι είχατε ψαχτεί με το ζιρτεκ, ουσιαστικά μείωνε την pgd2 που προερχόταν από την ισταμίνη σωστά?
Οπότε απλώς επιδρούσε σε κάποιο βαθμό, (περίπου στο 50%) στην pgd2 από τον histamine H1 receptor

Στην πρόσφατη δημοσίευση της follica πριν 2 ημέρες αναφέρει ρητά ότι το πρόβλημα προέρχεται από την pgd2 από τον gpr44 receptor

http://patentscope.wipo.int/search/en/WO2013142295

http://patentscope.wipo.int/search/en/detail.jsf?docId=WO2013142295&recNum=1&maxRec=&office=&prevFilter=&sortOption=&queryString=&tab=PCTDescription

Επίσης αναφέρει υπερπλασία των ανδρογόνων υποδοχέων οι οποίοι συρρικνώνουν τον θύλακα. Γι αυτό αρκετοί όταν ξεκινάει η τριχόπτωση έχουν και αρκετή λιπαρότητα.

Μήπως δοκίμασε κανείς ινδομεθακίνη ?
 

Strider

New Member
GOMI είπε:
Παιδιά, όσοι είχατε ψαχτεί με το ζιρτεκ, ουσιαστικά μείωνε την pgd2 που προερχόταν από την ισταμίνη σωστά?
Οπότε απλώς επιδρούσε σε κάποιο βαθμό, (περίπου στο 50%) στην pgd2 από τον histamine H1 receptor

Στην πρόσφατη δημοσίευση της follica πριν 2 ημέρες αναφέρει ρητά ότι το πρόβλημα προέρχεται από την pgd2 από τον gpr44 receptor

http://patentscope.wipo.int/search/en/WO2013142295

http://patentscope.wipo.int/search/en/detail.jsf?docId=WO2013142295&recNum=1&maxRec=&office=&prevFilter=&sortOption=&queryString=&tab=PCTDescription

Επίσης αναφέρει υπερπλασία των ανδρογόνων υποδοχέων οι οποίοι συρρικνώνουν τον θύλακα. Γι αυτό αρκετοί όταν ξεκινάει η τριχόπτωση έχουν και αρκετή λιπαρότητα.

Μήπως δοκίμασε κανείς ινδομεθακίνη ?

Ισχύει αυτό που λες για την λιπαρότητα. Τι μπορούμε να κάνουμε για να την αντιμετωπίσουμε?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
ναι, έκανα μια αναζήτηση σε φόρουμ και το σύνολο μαζί με το ξεκίνημα της τριχόπτωσης αναφέρει έντονη λιπαρότητα. Αν ακολουθήσουμε κατά γράμμα τα όσα αναφέρει η follica οι σμηγματογόνοι αδένες αυξάνονται σε μέγεθος και προκαλούν ασφυξία στους θύλακες. Δεν διευκρινίζεται αν αυτό είναι η αιτία της αρχόμενης φλεγμονής που επιφέρει και αύξηση της pgd2 από τον gpr44 υποδοχέα ή αν η όποια φλεγμονή είναι η αιτία που δημιουργεί την υπερπλασία τους. Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον. Επίσης νομίζω δεν αναφέρει το ρόλο της dht. (Το διάβασα βιαστικά οπότε θα το ξανακοιτάξω κάποια στιγμή με ησυχία)
Πριν λίγο στο θέμα του ρολλερ ως απορία περισσότερο αναφέρω ότι σε βάθος (σύμφωνα πάντα με την follica) πάνω από 0,5mm ο όποιος τραυματισμός έχει επίπτωση και στους σμηγματογόνους αδένες. Ίσως με αυτόν τον τρόπο δημιουργούνται κάποιοι από αυτούς εκ νέου με καλύτερες προϋποθέσεις...
Θα δούμε...πάντως φαίνονται όλο και καλύτερα βήματα στο να βρούμε μια άκρη
 
Μπλουζα