Brendan will go to Turkey !

dim d

Well-Known Member
Θα σου απαντήσω και εδω .
Φίλε δεν ειναι έτσι .
Η τιμη παίζει τεράστιο ρόλο στη πλειοψηφία των Ανθρώπων σε όλο το κοσμο .
Αυτο βέβαια σε σχεση και με τη ποιότητα που δε διαφωνώ οτι πρεπει να ειναι καλή .
Οταν όμως εχεις κανά δυο δάνεια, 2-3 παιδια , ενοίκιο, κλπ κλπ και το βασικότερο δεν εχεις πλάτες να στηριχτείς .
Ποσο μακριά μπορεις να φτάσεις για να καλύψεις τη ματαιοδοξία σου?
Να τα πάρεις δανεικά?
Να τα πάρεις απο τους γονείς σου? ( αν εισαι τυχερός και εχουν)
Η να στερήσεις κάποια αγαθά απο την οικογένεια σου ?
Προσωπικά ειμαι working class και αρκετά ok για τα δεδομένα .
Παλι τη τιμη την έβαλα σε ζύγι όμως, δε γινεται αλλιώς.
Για να βάλεις στην ακρη 7-10 χιλιάρικα φίλε, και να εισαι υποχρεωμένος να καλύπτεις άλλες υποχρεώσεις, ακομα και με ενα μισθό των 1500€ (Για τα Ελληνικα δεδομένα και πολυ πανω απο το μέσο όρο)
Θέλεις πολλές πολλές θυσίες
ακριβως...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Τα λεφτά ξαναγίνονται,οι δότριες όχι.
Είναι το πιο έξυπνο και ταυτόχρονα από τα πιο χαζά marketinistika επιχειρήματα που έχω ακούσει ever.
Κάποτε έπιανε σήμερα όχι.
 
  • Like
Reactions: tol

aeratos28

Just aeratos
Αυτό το λέμε και εμείς ,για εδώ στο φόρουμ λέω..αν ήταν η τιμή το θέμα μας θα είχαμε πάει όλοι στη μεντι ζενεζ που σου κάνουν επέμβαση από 500€..το θέμα μας δεν είναι αυτό..ψιλά γράμματα αδερφέ ,η μη εμπέδωση του τι λέμε και τι καταλαβαίνουν η θέλουν να καταλάβουν καλύτερα ,οδηγεί συνεχώς στο να λένε κάποιοι για τιμές κτλ..
Πάντως οτι δεν πρέπει λαμβάνεται υπόψιν η τιμή σε μια μεταμόσχευση, το λεει συνεχώς μια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ελληνικη κλινική και οι υποστηρικτές της που "όλως τυχαίως" δεν τους νοιάζει η τιμή.... :p
 

Georgie

Well-Known Member
Τα λεφτά ξαναγίνονται,οι δότριες όχι.
Είναι το πιο έξυπνο και ταυτόχρονα από τα πιο χαζά marketinistika επιχειρήματα που έχω ακούσει ever.
Κάποτε έπιανε σήμερα όχι.
Φαντάσου να εχεις δώσει τα λεφτα
Και να καταλήγεις να εξηγείς στο δικαστή
Το τι ειναι η δοτρια !
 

manly_Man

Well-Known Member
Αυτό το λέμε και εμείς ,για εδώ στο φόρουμ λέω..αν ήταν η τιμή το θέμα μας θα είχαμε πάει όλοι στη μεντι ζενεζ που σου κάνουν επέμβαση από 500€..το θέμα μας δεν είναι αυτό..ψιλά γράμματα αδερφέ ,η μη εμπέδωση του τι λέμε και τι καταλαβαίνουν η θέλουν να καταλάβουν καλύτερα ,οδηγεί συνεχώς στο να λένε κάποιοι για τιμές κτλ..
φιλε, εγω λεω οτι οι τιμες θα πρεπει να λαμβανονται υποψιν σε μια μεταμοσχευση, απο την αποψη οτι θα πρεπει να ειναι αναλογες των αποτελεσματων και οχι να χρεωνει ο καθενας οτι θελει χωρις η τιμη να ανταποκρινεται στο αποτελεσμα που σου προσφερει, συγκρινοντας παντα με τα αποτελεσματα και τις τιμες των υπολοιπων κλινικων του ανταγωνισμου.
 

aeratos28

Just aeratos
Μαnly δεν διαφωνώ μαζί σου ρε συ..συμφωνώ με ότι έχεις γραψει
φιλε, εγω λεω οτι οι τιμες θα πρεπει να λαμβανονται υποψιν σε μια μεταμοσχευση, απο την αποψη οτι θα πρεπει να ειναι αναλογες των αποτελεσματων και οχι να χρεωνει ο καθενας οτι θελει χωρις η τιμη να ανταποκρινεται στην αποτελεσμα που σου προσφερει, συγκρινοντας παντα με τα αποτελεσματα και τις τιμες των υπολοιπων κλινικων του ανταγωνισμου.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
@Georgie δεν μπορω να πω κατι σε αυτο,οταν οι υποχρεωσεις σε κυνηγουν σιγουρα θα κοιταξεις να ικανοποιησεις τον στοχο σου με το μικροτερο δυνατο κοστος,αναλαμβανοντας ομως και τα πιθανα ρισκα
Καλως η κακως οτι πληρωνεις παιρνεις.Η χαμηλη τιμη ειναι πολιτικη κλινικων που ειτε δεν εχουν χρονια στην αγορα και προσπαθουν να προσελκυσουν πελατες(το οποιο σημαινει και μικρη συνεπεια σε σταθερα καλα αποτελεσματα) ,ειτε καπου πασχουν σε σχεση με τις καλες κλινικες που παραγουν σταθερα αποτελεσματα δεκαετιων.
Αν προσεξεις ειπα οτι ο παραγοντας τιμη θα επρεπε να ληφθει υποψη κυριως αν ο φιλος ηταν νεοτερος και ειχε το ιδιο pattern.
Στα 48 εχεις ομως το πολυ θετικο οτι δεν αναμενεις χειροτερευση της τριχοπτωσης,αρα εχεις ενα πιο ασφαλες ευρος κινησεων και επιλογων.(που ο 38 δεν εχει !)
Αν ηταν μια δεκαετια μικροτερος(εχοντας το ιδιο pattern) επιλεγοντας low cost κλινικη θα εκανε ισως το χειροτερο λαθος της ζωης του.Και το κοστος της επιλογης του θα το εξαργυρωνε σε μελλοντικο χρονο.
 

Georgie

Well-Known Member
@Georgie
Καλως η κακως οτι πληρωνεις παιρνεις.Η χαμηλη τιμη ειναι πολιτικη κλινικων που ειτε δεν εχουν χρονια στην αγορα και προσπαθουν να προσελκυσουν πελατες(το οποιο σημαινει και μικρη συνεπεια σε σταθερα καλα αποτελεσματα) ,ειτε καπου πασχουν σε σχεση με τις καλες κλινικες που παραγουν σταθερα αποτελεσματα δεκαετιων.
Κατ´αρχην δεν υπαρχει κλινική που παράγει σταθερά αποτελέσματα δεκαετιών .
Σου επαναλαμβάνω όμως
Ο Ανταγωνισμός εχει ανεβεί, ειδικά στη Τουρκια, που βλεπουμε καλα αποτελέσματα με μεγάλες πυκνοτητες απο πολλές κλινικές .
Επίσης το οτι πληρώνεις παίρνεις, μακάρι να ηταν αλήθεια .
Εχει πήξει η αγορά απο wannabe
 

aeratos28

Just aeratos
Όταν εννοείς low cost τι εννοείς?γιατί low cost και για Τουρκία αν μιλάμε τώρα ,μπορεί να βρει κλινικές και να του βάλουν αυτά τα grafts με κάτω από 2000€..δεν αναφερόμαστε σε αυτές τις κλινικές..για να μην γίνονται παρανοήσεις.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Κατ´αρχην δεν υπαρχει κλινική που παράγει σταθερά αποτελέσματα δεκαετιών .
Σου επαναλαμβάνω όμως
Ο Ανταγωνισμός εχει ανεβεί, ειδικά στη Τουρκια, που βλεπουμε καλα αποτελέσματα με μεγάλες πυκνοτητες απο πολλές κλινικές .
Επίσης το οτι πληρώνεις παίρνεις, μακάρι να ηταν αλήθεια .
Εχει πήξει η αγορά απο wannabe
Υπαρχουν κλινικες που παραγουν για χρονια,καποιες πανω απο δεκαετια σταθερα καλα αποτελεσματα,γιαυτο και θεωρουνται πιο safe.
Και λεω πιο safe γιατι σαφως ακομα και στους καλυτερους κατι μπορει να παει λαθος και το τελικο αποτελεσμα να μην ανταποκρινεται στις ικανοτητες τους.
Δεν διαφωνω για τους wannabe η για αυτους που θεωρουν τους εαυτους τους σπουδαιους και τρανους,ας μιλησουν τα αποτελεσματα τους και ας ακουμε μονο αυτα και οχι τα λογια τους.Ο καθε επιχειρηματιας για να εδραιωθει στην αγορα θα πρεπει να παρουσιαστει σαν ο καλυτερος η ενας απο τους καλυτερους ακομα και αν δεν ειναι ,ακομα και αν πιστευει και ο ιδιος πως δεν ειναι.Αυτο ειναι επιχειρηματικη πρακτικη που ακολουθειται στον επιχειρηματικο κοσμο,δεν μπορει καποιος να τοποθετηθει στην αγορα μιλωντας μετριοπαθως.Θα τον καταπιει η αγορα και θα χαθει.
 

manly_Man

Well-Known Member
Το οτι πληρωνεις παιρνεις δεν ισχυει σε καμια περιπτωση, και εχει αποδειχθει πολλες φορες αυτο.

Το προβλημα υπαρχει με αυτους που χρεωνουν ακριβα, χωρις να το αξιζουν, προσφεροντας σου μια δηθεν και ψευτικη ασφαλεια, επικαλούμενοι το ακριβο ποσο που πληρωνεις, χωρις να τους ξερει ουτε η μανα τους στο εξωτερικο και εν τελει να παιρνεις το ιδιο αποτελεσμα με μια αλλη κλινικη στα μισα λεφτα ή με το 1/3 της τιμης... απλα απατη!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nik.Mos

Well-Known Member
Δεν επιθυμω να αντιπαρατεθω μαζι σου manly ,το 90% των σχολιων σου περιστρεφεται γυρω απο μια συγκεκριμενη κλινικη και βλεπεις παντου φαντασματα και οπαδους της.Ακομη και εδω που μιλαμε για τουρκια μερια εσυ παλι το πηγαινεις εκει.Δεν θα παιξω το παιχνιδακι αυτο,πιστευε οτι θελεις.
 

manly_Man

Well-Known Member
Φιλε @Nik.Mos Ουτε εγω θελω καμια αντιπαραθεση μαζι σου, απλα λεω τα πραγματα ως εχουν και δεν καταλαβαινω για θιγεσαι χωρις λογο. Δεν σου απυθηνα καν τον λογο, ουτε ανεφερα το ονομα σου...

Παντως επειδη με προκαλεσες....Εχω δει στα περισσοτερα (αν οχι ολα) σχολια σου υποστηριζεις ακριβως τις τακτικες που ακολουθει και οσα λεει μια συγκεκριμενη κλινικη και δεν ξερω ποσο "τυχαιο" ειναι ολο αυτο. Καταλαβαινω πολλα πραγματα, απλα δεν θελω να τα αναφερω χωρις αποδειξεις ;) Καλη σου συνεχεια!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nik.Mos

Well-Known Member
Δεν εχεις το δικαιωμα να θεωρεις οτι με γνωριζεις για να κρινεις τι υποστηριζω και τι οχι.Ειμαι απο αυτους που λενε οτι Ελλαδα και μεταμοσχευση ειναι δυο ασυμβατες εννοιες για οποιον θελει σοβαρη δουλεια.Οπως επισης και οτι ποτε δεν προτιθεμαι να κανω μεταμοσχευση εδω.Τους θεωρω μικρους σε σχεση με αυτα που θελω να πετυχω και το προσωπικο πλανο που εχω διαμορφωσει.Οι υπολοιπες θεωριες συνομωσιας με αφηνουν παγερα αδιαφορο.
 

manly_Man

Well-Known Member
Δεν εχεις το δικαιωμα να θεωρεις οτι με γνωριζεις για να κρινεις τι υποστηριζω και τι οχι.Ειμαι απο αυτους που λενε οτι Ελλαδα και μεταμοσχευση ειναι δυο ασυμβατες εννοιες για οποιον θελει σοβαρη δουλεια.Οπως επισης και οτι ποτε δεν προτιθεμαι να κανω μεταμοσχευση εδω.Τους θεωρω μικρους σε σχεση με αυτα που θελω να πετυχω και το προσωπικο πλανο που εχω διαμορφωσει.Οι υπολοιπες θεωριες συνομωσιας με αφηνουν παγερα αδιαφορο.
Εγω απο οσα βλεπω κρινω. Ο καθενας εχει την αποψη του. Συνηθως παντως δεν πεφτω εξω με αυτα που σκεφτομαι.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Ισως τοτε θα επρεπε να προσπαθησεις να διευρυνεις την κριτικη σου ικανοτητα και να μην βγαζεις συμπερασματα για ανθρωπους που δεν γνωριζεις καν.Το 2006 εκανα την πρωτη μου μεταμοσχευση και απο τοτε το σαρακι με καιει.Χρονια ψαχνομαι και αν αυτα που λεω συμβαδιζουν με τα λεγομενα καποιων αλλων αυτο δεν με καθιστα οπαδο τους.Ουτε ομως θα μεταβαλλω τον λογο μου και τις αποψεις μου για να μην θεωρηθω απο καποιους οπαδος η υποστηρικτης.
 

manly_Man

Well-Known Member
Ισως τοτε θα επρεπε να προσπαθησεις να διευρυνεις την κριτικη σου ικανοτητα και να μην βγαζεις συμπερασματα για ανθρωπους που δεν γνωριζεις καν.Το 2006 εκανα την πρωτη μου μεταμοσχευση και απο τοτε το σαρακι με καιει.Χρονια ψαχνομαι και αν αυτα που λεω συμβαδιζουν με τα λεγομενα καποιων αλλων αυτο δεν με καθιστα οπαδο τους.Ουτε ομως θα μεταβαλλω τον λογο μου και τις αποψεις μου για να μην θεωρηθω απο καποιους οπαδος η υποστηρικτης.
Καταρχην ειπα την αποψη μου χωρις να αναφερω καν το ονομα σου ή το ονομα κλινικης και ξαφνικα θιχτηκες χωρις λογο.... δεν νομιζεις οτι ειναι παραξενο αυτο; και απο το ιδιο ατομο να βλεπεις συνεχως υποστηριξη σε οτι κανει μια κλινικη, ειτε για πρακτικες ειτε για τα ιδια λογια που λενε στην κλινικη, να τα επαναλαμβανει ο ιδιος;
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Πάντως οτι δεν πρέπει λαμβάνεται υπόψιν η τιμή σε μια μεταμόσχευση, το λεει συνεχώς μια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ελληνικη κλινική και οι υποστηρικτές της που "όλως τυχαίως" δεν τους νοιάζει η τιμή.... :p
Και αν προσπαθησω θα βρω κι αλλα που εμμεσα απευθυνεσαι σε εμενα.Το οτι δεν απανταω δεν με καθιστα τυφλο η χαζο..Θελω και δεν απανταω !!Ειδες ομως που παλι το ιδιο κανεις;
Πρωτα πεθαινει ο ανθρωπος και μετα το χουι λενε,και στην δικη σου περιπτωση ταιριαζει γαντι.Δεν το συνεχιζω γιατι υποσχεθηκα να μην ξαναχαλασω νημα και εγινε παλι.georgie συγγνωμη για αυτο.
 

manly_Man

Well-Known Member
Και αν προσπαθησω θα βρω κι αλλα που εμμεσα απευθυνεσαι σε εμενα.Το οτι δεν απανταω δεν με καθιστα τυφλο η χαζο..Θελω και δεν απανταω !!Ειδες ομως που παλι το ιδιο κανεις;
Πρωτα πεθαινει ο ανθρωπος και μετα το χουι λενε,και στην δικη σου περιπτωση ταιριαζει γαντι.Δεν το συνεχιζω γιατι υποσχεθηκα να μην ξαναχαλασω νημα και εγινε παλι.georgie συγγνωμη για αυτο.
το προβλημα δημιουργηθηκε απο το γεγονος οτι δεν δεχτηκες την διαφορετικη μ αποψη και ειναι σαν να θιχτηκες που την ειπα και μου προκαλεσε εντυπωση η αντιδραση σου χωρις να σε αναφερω ή οτιδηποτε. τεσπα οπως ειπα κ πριν καλη συνεχεια. Δεν βγαζω συμπερασμα για σενα απλα μου εκαναν εντυπωση καποια πραγματα..χωρις να λεω κατι με σιγουρια.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
το προβλημα δημιουργηθηκε απο το γεγονος οτι δεν δεχτηκες την διαφορετικη μ αποψη και ειναι σαν να θιχτηκες που την ειπα και μου προκαλεσε εντυπωση η αντιδραση σου χωρις να σε αναφερω ή οτιδηποτε. τεσπα οπως ειπα κ πριν καλη συνεχεια. Δεν βγαζω συμπερασμα για σενα απλα μου εκαναν εντυπωση καποια πραγματα, μπορει και λανθασμενα, ποιος ξερει...;
Σου ξαναλεω αν τα πραγματα που λεω απο το 2006 συμβαδιζουν με τα λογια καποιων αλλων τωρα το 2020 αυτο δεν με κανει υποστηρικτη τους,αλλα σταθερο στις αποψεις μου.Και αν καποιος το παιζει χαζος και δεν απαντα δεν σημαινει πως ειναι κιολας..Ισως απλα ετσι αποφευγει συγκρουσεις και ανεπιθυμητες καταστασεις.Καλη συνεχεια και σε σενα
 
Μπλουζα