Bouklas, fue, 2500 grafts, 31/10-1/11/2013

Bouklas

Well-Known Member
Γεια σας και πάλι σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας! :) Σήμερα μπήκανε και τα υπόλοιπα μοσχεύματα. Να διορθώσω κάτι που μου το ξεκαθάρισε σήμερα, στην μπροστινή σειρά μπήκανε 70 μοσχεύματα το τετραγωνικό και στα 4-5 χιλιοστά από πίσω ξεκίνησε με τα πολύτριχα. Ότι μου είπε σας λέω. Μόλις φτάσω σπίτι θα ανεβάσω και φωτογραφίες με μεζούρα να υπολογίσετε και εσείς, δεν θα ανεβάσω σήμερα γιατί νιώθω κουρασμένος (από το πιάσιμο, πολυυυυ πιασιμο!!!) να σηκωθώ να βγάζω φωτογραφίες,νιώθω και το κεφαλι μου μουδιασμένο εντελώς με λίγους πόνους και ανά 30 λεπτά πάω και το ραντίζω με ένα spray που μου δώσανε.


athenian είπε:
Καλα αποτελεσματα και καλη συνεχεια. :)
Σε ευχαριστώ φιλε μου να είσαι καλά :)


n094 είπε:
Καλη ξεκουραση κ καλη συνέχεια φιλε μπουκλα
Νά'σαι καλά ρε φιλε σε ευχαριστώ :)


petrospap είπε:
η μπροστινη σειρα τελειωσε η θα μπουν κι αλλα αναμεσα??
γτ δν μου φαινονται 70 ανα cm2 αλλα μπορει να κανω κ λαθος γτ ειναι δυσκολο απτη φωτογραφια να υπολογισω ποσο περιπου ειναι το ενα εκατοστο
Μου είπε χτες πως η hairline και το μπροστινό τελειωσε, αν δει πως χρειάζεται κάτι θα το διορθώσει. Τι να πω ρε φιλε, όταν γυρίσω σπίτι και θα είμαι πιο άνετα γιατί τώρα είμαι σε παράξενη στάση με το lap top για να έχω το κεφάλι προς τα πίσω θα ανεβάσω και με μεζούρα να δείτε και εσείς.


Flosk είπε:
Και μενα το ιδιο μου φαινεται petrospap και εχω και την ιδια απορια.
Bouklas σου ευχομαι τα καλυτερα αποτελεσματα φιλε μου, ολα καλα να σου πανε!!!
Νά'σαι καλά ρε φιλε σε ευχαριστώ πολύ :)
Μόλις νιώσω πιο άνετα θα ανεβάσω φωτογραφίες με μεζούρα.


danceworld_2001 είπε:
Γιάννη τωρα βρήκα χρόνο να σχολιάσω και εγώ, σου εύχομαι τα καλύτερα, ωραία δουλειά φαίνεται, τελικά είχες πρόβλημα περισσότερο απο όσο νόμιζα, τώρα που βάρεσες ξούρα φάνηκε!! Καλή επιτυχία ολόκαρδα.. στα χνάρια σου σύντομα.
Σε ευχαριστώ πολύ φιλε μου να είσαι καλά! Σου εύχομαι και γω μέσα από την καρδια μου να έχεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς!
Ναι φιλε έτσι, να σου πω την αλήθεια ποτε δεν το κούρευα τόσο κοντό μονο υπολόγιζα με ότι έβλεπα και σε έντονο φως στο μπάνιο, με ξυρισμένο κεφάλι είδα την πραγματικότητα. Πάντως παρόλα αυτά καλά έδειχνε :D Ένα που μου είπε ο κύριος Γε***ου και ένιωσα όμορφα είναι πως εκτος από τους κροτάφους που δεν είχα τρίχες, ανάμεσα σε όλο το κεφάλι έχω παρα πολλές τρίχες που βγαίνουν και αν κάνω μια θεραπεία και τις κρατήσω και αυτές θα έχω ένα καταπληκτικό αποτέλεσμα αυτολεξης μου είπε, μου το είπε αρκετές φορες γιατί είναι κρίμα μου λέει. Θα ξεκινήσω εννοοείται :)
Aυτο που βλέπω πάντως μου αρέσει, έχς επιτέλους hairline και μακάρι να πυκνώσει να δω πως θα είμαι με το νέο look :)
prowler3 είπε:
Ολα καλά αδερφέ!
Ξεκουράσου και υπομονή ως αύριο για να τελειώνεις!
Σε ευχαριστώ πολύ αδερφέ μου νά'σαι καλά :)


Σηκώθηκα να ψεκάσω το κεφάλι και άρπαξα την φωτογραφική :D Ανεβάζω 2 τώρα.


Ορίστε.
http://i39.tinypic.com/wbqalv.jpg
http://i39.tinypic.com/sqgwli.jpg

 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

petrospap

Active Member
ωραια hairline σου εφτιαξε...περιμενουμε τις φωτο με μεζουρα...επισης σου ειπε ο γιατρος αν υπαρχει ρισκο με το 70/cm^2 να μην εχεις καλη φυτρωση?
π.χ να βγει μονο κανα 60%..γτ απο οτι θυμαμαι καπου ειχα διαβασει οτι εδω στην ελλαδα η γνωστη κλινικη D...δν παει πανω απο 40 γτ φοβαται την φυτρωση..
τεσπα καλα αποτελεσματα σου ευχομαι και εννοειται να συνεχισεις θεραπεια γτ σε σενα εκανε θαυματα κ ηταν κριμα που την σταματησες..
 

Gio

New Member
Λοιπόν Παιδιά, επειδή αρκετές φορές γίνεται μια παρανόηση στο θέμα μοσχευμάτων ανα τετραγωνικό. Όταν λέμε 70 μοσχεύματα στην hairline εννοούμε μονότριχα, τουτέστιν 70 τρίχες. Ωστόσο, πρέπει να καταλάβετε οτι ακόμα και 70 μόνοτριχα θυλάκια σε ενα τετραγωνικό εκατοστό εμπεριέχουν κάποιο ρίσκο όσον αφορά το ποσοστό φυτρωτικότητας. Στην παρούσα φάση, στις μικρές ηλικίες δηλαδή αυτό δεν φαίνεται, όσο όμως η τριχόπτωση συνεχίζεται, και το υπάρχον μαλλί αποχωρήσει το πρόβλημα μπορεί (μπορεί και οχι) να γίνει αισθητό.


Φίλε μου Boukla αν δεν σου είναι κόπος ρώτησε το γιατρό, που βρήκε τόσα μονότριχα μοσχεύματα; Αν η hairline σου -κρίνωντας και απο το μέτωπο σου- είναι 18 εκατοστά τότε θα χρειάστηκες 1260 ΜΟΝΟΤΡΙΧΑ μοσχεύματα μόνο για το πρώτο τετραγωνικό εκατοστό του τόξου σου! Μεγάλο το νούμερο..
Πάντως ανεξαρτήτως μαθηματικών, εμβαδών και επιφανειών , πιστεύω και εγώ οτι θα τα πας πολύ καλά. Έχεις όλα τα εχέγγυα για να συμβεί κάτι τέτοιο, υπάρχον μαλλάκι, μικρή ηλικία, αρκετά μοσχεύματα και καλό γιατρό. Μην αγχώνεσαι λοιπόν και απόλαυσε την εμπειρία σου.. Αυτά που συζητάμε εμείς εδω είναι περισσότερο για εμπειρικούς σκοπούς :p
 

Flosk

Well-Known Member
Τελεια Bouklas, πολυ καλη τοποθετηση φαινεται και οντως απο αυτες τις φωτο φαινεται μεγαλυτερη η πυκνοτητα.Καλη αναρρωση
 

tropheus

Well-Known Member
Gio είπε:
Φίλε μου Boukla αν δεν σου είναι κόπος ρώτησε το γιατρό, που βρήκε τόσα μονότριχα μοσχεύματα;

Όταν υπάρχει ανεπάρκεια από μονότριχα για τη hairline τότε γίνεται διαχωρισμός δίτριχων - τρίτριχων -τετράτριχων.
 

n094

Active Member
Τροφεα εσυ που είσαι επίσης πολύ εμπειρος κ το έχεις δει το έργο όπως κ άλλοι... βλέπεις από τις φωτογραφίες να έχουν μπει 70 μονοτρ/εκ2 μπροστά; εγώ από τις φωτο δεν το βλέπω πάντως. Ωστόσο η τοποθέτηση γενικά φαίνεται πάρα πολύ καλή κ είμαι σίγουρος ότι ο συμφορουμιτης θα πάει τέλεια.
 

tropheus

Well-Known Member
n094 είπε:
Τροφεα εσυ που είσαι επίσης πολύ εμπειρος κ το έχεις δει το έργο όπως κ άλλοι... βλέπεις από τις φωτογραφίες να έχουν μπει 70 μονοτρ/εκ2 μπροστά; εγώ από τις φωτο δεν το βλέπω πάντως. Ωστόσο η τοποθέτηση γενικά φαίνεται πάρα πολύ καλή κ είμαι σίγουρος ότι ο συμφορουμιτης θα πάει τέλεια.

Συμφωνώ απόλυτα φίλε n094 ...
 

Bouklas

Well-Known Member
Γεια χαρά σε όλους και σας ευχαριστώ για τις ευχές σας, ερωτήσεις και το οτιδήποτε λέτε γιατί το μονο πράγμα που θέλω είναι να φανεί τι έχει γίνει, εμενα ούτος η άλλος θα με βοηθήσει και καλο θα μου κάνει.
Πρώτη μέρα λοιπόν, μπήκανε 1137 μοσχεύματα και την δεύτερη όλα τα υπόλοιπα, σύνολο 2.500. Όπως μου είπε ο Γε***ου στην μπροστινή σειρά 70 grafts και στα 4-5 χιλιοστά πίσω πολύτριχα. Στο πίσω μέρος πήγαμε στα 45 μοσχεύματα ενώ εκεί που ανάμεσα είχα μαλλιά πέσαμε στα 25. Γενικά μου είπε από την αρχή πως θα κάνουμε ένα αποτέλεσμα που θα φαίνεται φυσικό όχι ψεύτικο. Χάρηκα όταν μου είπατε πως φαίνεται ότι έγινε καλή δουλειά και πως η τοποθέτηση φαίνεται πολύ καλή. Αν κάτι δεν σας φαίνεται καλο πείτε το δεν θέλω να ακούω απλά καλά λόγια για να λέγονται, δεν βοηθάει κανέναν μας.
Ορίστε και κάποιες φωτογραφίες με μεζούρα και χωρίς.

http://i39.tinypic.com/2qsqyiv.jpg

http://i39.tinypic.com/24pcv20.jpg

http://i39.tinypic.com/x22gp1.jpg

http://i41.tinypic.com/2612mav.jpg

http://i43.tinypic.com/33e0x1c.jpg

http://i39.tinypic.com/25pl73c.jpg

http://i43.tinypic.com/2w4ean9.jpg
Από εδώ και πέρα υπομονή και προσοχή μέχρι να δω το αποτέλεσμα.


Επίσης να σας πω, στο περιπου σε αυτό το σημείο που έχω κυκλώσει στην φωτογραφία δεν μπήκανε μοσχεύματα γιατί θεώρησε ότι δεν θα έπρεπε και πως δεν έχω ανάγκη εκεί.


petrospap είπε:
ωραια hairline σου εφτιαξε...περιμενουμε τις φωτο με μεζουρα...επισης σου ειπε ο γιατρος αν υπαρχει ρισκο με το 70/cm^2 να μην εχεις καλη φυτρωση?
π.χ να βγει μονο κανα 60%..γτ απο οτι θυμαμαι καπου ειχα διαβασει οτι εδω στην ελλαδα η γνωστη κλινικη D...δν παει πανω απο 40 γτ φοβαται την φυτρωση..
τεσπα καλα αποτελεσματα σου ευχομαι και εννοειται να συνεχισεις θεραπεια γτ σε σενα εκανε θαυματα κ ηταν κριμα που την σταματησες..
Σε ευχαριστώ φιλε μου, ζήτησα να είναι όσο πιο ευθεία γίνετε με κλειστούς κροτάφους. Αρχικά μου έφτιαξε μια με πιο ανοιχτούς αλλα μετά από όσα του είπα σχεδίασε μια άλλη με πιο κλειστούς :D
Όχι δεν μου είπε τίποτα για επικινδυνότητα στα 70/cm, μου είπε από την φυτρώσει θα έχεις 95% επιτυχία.
Κοίταξε πριν καιρό είχα μιλήσει με την D*Ι και εκείνοι μου είχαν πει να πάμε στα 45 το τετραγωνικό για να είμαστε ασφαλείς, και από τις φωτογραφίες μου είχαν προτείνει 1.000 με 1.300 grafts, εκεί μέσα γιατί δεν θυμάμαι να σου πω ακριβώς.
Ναι φιλε θα συνέχισω καποια θεραπεια γιατί αυτό μου είπε και ο Γε***ου, έχω παρα πολλές τρίχες ενδιάμεσα και με μια θεραπεία θα δείχνει σούπερ το αποτέλεσμα.


mimis giova είπε:
Kalh epituxia aderfe..toumpaano tha fineis.dunamh k upomonh s euxomai
Σε ευχαριστώ πολυ φιλε μου, να'σαι καλα. Μακάρι :)


Gio είπε:
Λοιπόν Παιδιά, επειδή αρκετές φορές γίνεται μια παρανόηση στο θέμα μοσχευμάτων ανα τετραγωνικό. Όταν λέμε 70 μοσχεύματα στην hairline εννοούμε μονότριχα, τουτέστιν 70 τρίχες. Ωστόσο, πρέπει να καταλάβετε οτι ακόμα και 70 μόνοτριχα θυλάκια σε ενα τετραγωνικό εκατοστό εμπεριέχουν κάποιο ρίσκο όσον αφορά το ποσοστό φυτρωτικότητας. Στην παρούσα φάση, στις μικρές ηλικίες δηλαδή αυτό δεν φαίνεται, όσο όμως η τριχόπτωση συνεχίζεται, και το υπάρχον μαλλί αποχωρήσει το πρόβλημα μπορεί (μπορεί και οχι) να γίνει αισθητό.


Φίλε μου Boukla αν δεν σου είναι κόπος ρώτησε το γιατρό, που βρήκε τόσα μονότριχα μοσχεύματα; Αν η hairline σου -κρίνωντας και απο το μέτωπο σου- είναι 18 εκατοστά τότε θα χρειάστηκες 1260 ΜΟΝΟΤΡΙΧΑ μοσχεύματα μόνο για το πρώτο τετραγωνικό εκατοστό του τόξου σου! Μεγάλο το νούμερο..
Πάντως ανεξαρτήτως μαθηματικών, εμβαδών και επιφανειών , πιστεύω και εγώ οτι θα τα πας πολύ καλά. Έχεις όλα τα εχέγγυα για να συμβεί κάτι τέτοιο, υπάρχον μαλλάκι, μικρή ηλικία, αρκετά μοσχεύματα και καλό γιατρό. Μην αγχώνεσαι λοιπόν και απόλαυσε την εμπειρία σου.. Αυτά που συζητάμε εμείς εδω είναι περισσότερο για εμπειρικούς σκοπούς :p
Εσύ φιλε θα ξεκινήσεις πιο γρήγορα από μένα να τα κανεις μπούκλες :)
Όταν τον ρώτησα την πρώτη μέρα ποσα μπήκανε και τι πυκνότητα, μου είπε για 70 grafts και από πίσω ξεκίνησε με πολύτριχα, 1137 μοσχεύματα σύνολο. Θα τον ξαναρωτήσω όμως και πάλι να είσαι σίγουρος! Μα ασφαλώς καλά κανεις και ρωτάς ρε φιλε, γιατί κάθομαι και ποστάρω εδώ πχ? Θέλω τις γνώμες σας. Οι έμπειροι ξέρουν και βλέπουν πχ αν έγινε καλή τοποθέτηση ή η πυκνότητα αν είναι καλή και πως πήγε η δουλειά, εγώ δεν θα το καταλάβαινα. Μονο στον 9-12 μηνα από αυτό που θα βλέπω :D


Flosk είπε:
Τελεια Bouklas, πολυ καλη τοποθετηση φαινεται και οντως απο αυτες τις φωτο φαινεται μεγαλυτερη η πυκνοτητα.Καλη αναρρωση

Σε ευχαριστώ ρε φιλε :) Νά'σαι καλά! :) Όλες τις υποδοχές τις άνοιξε ο Γε***ου και σχεδόν όλες τις τοποθετήσεις τις έκανε η Άντρη (τσακάλι γυναικα).
 

Συνημμένα

  • perioxh.jpg
    perioxh.jpg
    524.8 KB · Προβολές: 987

tropheus

Well-Known Member
Καλά αποτελέσματα και φυσικά ΥΠΟΜΟΝΗ :)

Αν θέλεις δες παρακάτω μια φωτογραφία με μεζούρα - μέτρο από τη δική μου 1η μεταμόσχευση για να δεις πως πρέπει να τραβήξεις τη φωτογραφία για να μπορέσουμε να μετρήσουμε την πυκνότητα.

http://i41.tinypic.com/2ekhisy.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bouklas

Well-Known Member
tropheus είπε:
Καλά αποτελέσματα και φυσικά ΥΠΟΜΟΝΗ :)

Αν θέλεις δες παρακάτω μια φωτογραφία με μεζούρα - μέτρο από τη δική μου 1η μεταμόσχευση για να δεις πως πρέπει να τραβήξεις τη φωτογραφία για να μπορέσουμε να μετρήσουμε την πυκνότητα.

http://i41.tinypic.com/2ekhisy.jpg
Να'σαι καλα ρε φιλε σε ευχαριστώ, θα κάνω και γω κάτι ανάλογο. Καλά εσένα ήτανε πατεντιά :D
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Καλη επιτυχία για μια ακόμη φορά. Πες μας αναλυτικότερες ιστοριες απο την εμπειρία σου!! Τελικά πόσα grafts / m2 τοποθετήθηκαν διότι εδώ οι εμπειρότεροι έχουν κάποιες ενστάσεις.
 

n094

Active Member
danceworld_2001 είπε:
Καλη επιτυχία για μια ακόμη φορά. Πες μας αναλυτικότερες ιστοριες απο την εμπειρία σου!! Τελικά πόσα grafts / m2 τοποθετήθηκαν διότι εδώ οι εμπειρότεροι έχουν κάποιες ενστάσεις.

Μα το λέει dance ο άνθρωπος ότι μπήκαν 70 μοσχ/εκ2 στη χερλαιν και πίσω μέχρι 45 μοσχ/εκ2. Αλλά από τις φωτογραφίες δεν φαίνεται να μπήκαν 70 μονοτριχα/εκ2 μπροστά, αυτή είναι η άποψή μου. Ωστόσο, ξαναλέω, τι σημασία έχει αν μπήκαν 50 ή 55 ή δεν ξέρω πόσα μπροστά... σημασία έχει ότι η τοποθέτηση φαίνεται καλή και καθαρή και είμαι σίγουρος ότι το τελικό αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλό.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Το ξέρω οτι το λέει, αλλά βλέπω οτι έχετε ενστάσεις, οπότε αναριωτέμαι. Είπε κάτι λάθος το παιδί, κάτι λάθος ο γιατρός, οι φωτογραφίες ειναι παραπλανητικές? Δεν γίνεται να λες 70 και να μην ειναι.
 

Bouklas

Well-Known Member
Φιλε Dance σε ευχαριστώ και πάλι για τις ευχές σου νά'σαι καλά :)
Θα πω τώρα ποσα grafts γιατί πριν λίγο μίλησα με τον κύριο Γε***ου για τις πυκνότητες.
Ναι φιλε η094 έτσι όπως τα είχα πει ήτανε. Μου είπε λοιπόν πως στην μπροστινή σειρά μπήκανε 70-75 grafts και όσο πηγαίναμε πιο πίσω έμπαιναν ανάλογα είτε 50 είτε 45 είτε 15 πχ γιατί δεν είχα μια καθαρή περιοχή, έχω πολλές τρίχες ενδιάμεσα όπου η πύκνωση από περιοχή σε άλλη άλλαζε στα ποσα grafts έπρεπε να μπούνε. Προσπαθώ από χτες να βγάλω φωτογραφία με κομμένο 1 τετραγωνικό εκατοστό, εκτος ότι έβγαλα πολλές ούτε μια δεν έκατσε καλά για να φαίνεται καθαρά, και από την άλλη δεν κάθεται ακριβώς κάτω στο δέρμα γιατί έχει μεγαλώσει λίγο η τρίχα. Δείτε 1 που ας το πούνε βγήκε καλή, επίσης θα κόψω ένα καλύτερο σχήμα γιατί αυτό εδώ δεν είναι εντελώς ίσιο.
[attachment=5609]
 

Συνημμένα

  • IMG_2969.JPG
    IMG_2969.JPG
    2.5 MB · Προβολές: 951

n094

Active Member
Αυτό ακριβώς εννοώ όταν λέω ότι δεν φαίνεται (και δεν μπήκαν) 70 ή και 75 μοσχ/εκ2. 70 ή 75 τρίχες ίσως αλλά μοσχεύματα όχι. Αν δεις τη φωτογραφία που ανάρτησες θα δεις ότι στο εκ2 που απομόνωσες υπάρχουν περίπου 46 μοσχ/εκ2 και μαζί με τις όποιες λίγες μαμά τρίχες είχες μπορεί να ανεβαίνει και στο 55, άντε να μου ξέφυγε κανά δυο τρία μοσχεύματα. Το να ξεχωρίσεις το ποιες είναι μεταμοσχευμένες και ποιες μαμά είναι πολύ εύκολο μιας και ο φυσικός πόρος από το τεχνητό άνοιγμα που γίνεται κατά τη μεταμόσχευση ξεχωρίζουν πολύ.
Δες τη φωτογραφία σου ξανά με τις μετρήσεις που έκανα.
ΩΣΤΟΣΟ ΞΑΝΑΛΕΩ η τοποθέτηση είναι πολύ καλή και ακόμα και η πυκνότητα των 44-45 μοσχ/εκ2 θα σου δώσει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα για να μη σου πω ότι για μένα το 45 είναι πολύ καλύτερο από το 70 μιας και εξασφαλίζει σίγουρα μεγαλύτερο ποσοστό φύτρωσης και άρα δεν χαραμίζεις μοσχεύματα τζάμπα, τα οποία μπορεί αύριο μεθαύριο να τα χρειαστείς.
Ένα θέμα πάντως που θέλει προσοχή είναι να μην πληρώνεις για 75 και σου βάζουν 45 αν και πιστεύω ότι ο τελικός αριθμός των μοσχευμάτων αντιστοιχεί λογικά σε αυτά που πλήρωσες, απλά δεν μπήκαν στις πυκνότητες που αναφέρθηκαν.
 

Συνημμένα

  • georgiou placing BOUKLAS 4.jpg
    georgiou placing BOUKLAS 4.jpg
    80.1 KB · Προβολές: 798

Bouklas

Well-Known Member
Νομίζω αυτή εδώ είναι καλύτερη από την προηγουμενη.
Φιλε n094 πάντως το χαρτί δεν είναι και πολύ καλά κομμένο και κρύβει λίγες περιοχές που κάτω από εκεί ίσως είχε κάποια grafts και στην κάτω γραμμή του τετραγώνου είναι μια ευθεία άδειο δέρμα, ποσο 1-2 χιλιοστά από την μπροστινή σειρά όπου ξεκίνησαν να μπαίνουν τα πρώτα μοσχεύματα.
[attachment=5613]
 

Συνημμένα

  • IMG_2994.jpg
    IMG_2994.jpg
    2.8 MB · Προβολές: 874

n094

Active Member
Ναι φίλε Bouklas αυτή είναι όντως καλύτερη, έχεις βάλει τελείες σε κάποια παραπάνω που δεν είναι, αλλά σίγουρα από αυτήν φαίνεται ότι τα μοσχεύματα είναι περισσότερα, πάντως 70-75 δεν είναι. Όμως τι σημασία έχει; εσύ είσαι χαρούμενος με την τοποθέτηση; αυτό έχει σημασία.... για μένα θα έπρεπε να είσαι χαρούμενος γιατί σου έχει κάνει πολύ καλή δουλειά.
 

Bouklas

Well-Known Member
n094 είπε:
Αυτό ακριβώς εννοώ όταν λέω ότι δεν φαίνεται (και δεν μπήκαν) 70 ή και 75 μοσχ/εκ2. 70 ή 75 τρίχες ίσως αλλά μοσχεύματα όχι. Αν δεις τη φωτογραφία που ανάρτησες θα δεις ότι στο εκ2 που απομόνωσες υπάρχουν περίπου 46 μοσχ/εκ2 και μαζί με τις όποιες λίγες μαμά τρίχες είχες μπορεί να ανεβαίνει και στο 55, άντε να μου ξέφυγε κανά δυο τρία μοσχεύματα. Το να ξεχωρίσεις το ποιες είναι μεταμοσχευμένες και ποιες μαμά είναι πολύ εύκολο μιας και ο φυσικός πόρος από το τεχνητό άνοιγμα που γίνεται κατά τη μεταμόσχευση ξεχωρίζουν πολύ.
Δες τη φωτογραφία σου ξανά με τις μετρήσεις που έκανα.
ΩΣΤΟΣΟ ΞΑΝΑΛΕΩ η τοποθέτηση είναι πολύ καλή και ακόμα και η πυκνότητα των 44-45 μοσχ/εκ2 θα σου δώσει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα για να μη σου πω ότι για μένα το 45 είναι πολύ καλύτερο από το 70 μιας και εξασφαλίζει σίγουρα μεγαλύτερο ποσοστό φύτρωσης και άρα δεν χαραμίζεις μοσχεύματα τζάμπα, τα οποία μπορεί αύριο μεθαύριο να τα χρειαστείς.
Ένα θέμα πάντως που θέλει προσοχή είναι να μην πληρώνεις για 75 και σου βάζουν 45 αν και πιστεύω ότι ο τελικός αριθμός των μοσχευμάτων αντιστοιχεί λογικά σε αυτά που πλήρωσες, απλά δεν μπήκαν στις πυκνότητες που αναφέρθηκαν.
Ναι φιλε αυτό, είμαι ευχαριστημένος που και εσείς έτσι όπως το είδατε πως η τοποθέτηση έχει γίνει πολύ καλά :) Η Άντρη έκανε σχεδόν όλες τις τοποθετήσεις και οποτε μπορούσε έβαζε και η Λιν μια άλλη κοπέλα.
Τι να πω δεν ξέρω πως θα φαινόμουν με 45 το τετραγωνικό γιατί έχω λευκό δέρμα και μαύρη τρίχα οποτε λογικά θα ήθελα πιο μεγάλη πυκνότητα για καλύτερο αποτέλεσμα, εσύ τι λες? Για το ποσοστό φυτρωσης φιλε που λες ρώτησα τον γιατρό και μου είπε θα έχω 95% επιτυχία. Σίγουρα άλλο το 95% στα 2.500 grafts σε αριθμό απώλειας μοσχευμάτων και άλλο το 97% ας πούμε για 45 πυκνότητα για τα 1.500 μοσχεύματα, συμφωνώ σε αυτό που λες. Αλλα εκεί δεν παίζει ρολο η ικανότητα του γιατρού, αν ο άλλος είναι πολύ καλός σε αυτό που κάνει γιατί να υπάρχει κίνδυνος σε τέτοιους αριθμούς? Αλλα και από την άλλη πλευρά πάρε το κεφάλι μου αυτή τη στιγμή και δες το όπως είναι τώρα με τόση πυκνότητα, αν έμπαιναν 45 το τετραγωνικό δεν θα φαινότανε πιο αραιό? Μιλάω για το θέμα θέμα ομορφιάς τώρα. Σε αυτό που λες στο τέλος ναι θα συμφωνήσω, εγώ πιστεύω πως ακόμα και στον καλύτερο του κόσμου να πήγαινα πάλι θα είχα έτσι ένα αίσθημα συνεχεια να λέω από μέσα μου τελικά πλήρωσα ότι μπήκε ή όχι? Και όπως είχατε πει και σε άλλο νήμα αυτό το πράγμα είναι μια πονεμένη ιστορία :( Θέλω να πιστεύω ότι μπήκανε όσα συμφωνήσαμε, ακόμα και 2450 αν μπήκανε ok δεν θα στεναχωρηθώ από την στιγμή που θα έχει γίνει καλή δουλειά, αλλα δεν σημαίνει ότι θα ξεχαστεί έτσι απλά και από μέσα μου, στην σημερινή εποχή και το 1 ευρώ πονάει. Πάντως δεν πιστεύω ότι υπάρχει γιατρός να ξέρει με ακρίβεια 100% ποσα έβαλε και να μετράει τα μοσχεύματα και ακόμα περισσότερο όταν αλλάζουν και χερια γιατί δουλεύουν και άλλοι πάνω σου οποτε είναι πολύ δύσκολο με ακρίβεια να πει κανεις. Μακάρι από εδώ και πέρα να πάνε όλα καλά, θα ανεβάζω συχνά φωτογραφίες και θα ενημερώνω ότι συμβαίνει.
n094 είπε:
Ναι φίλε Bouklas αυτή είναι όντως καλύτερη, έχεις βάλει τελείες σε κάποια παραπάνω που δεν είναι, αλλά σίγουρα από αυτήν φαίνεται ότι τα μοσχεύματα είναι περισσότερα, πάντως 70-75 δεν είναι. Όμως τι σημασία έχει; εσύ είσαι χαρούμενος με την τοποθέτηση; αυτό έχει σημασία.... για μένα θα έπρεπε να είσαι χαρούμενος γιατί σου έχει κάνει πολύ καλή δουλειά.
Ναι φιλε είμαι χαρούμενος για αυτό που βλέπω μέχρι στιγμής αλλα και από τα σχόλια σας :)
Ναι σε αυτήν τα μοσχεύματα είναι παραπάνω αλλα όχι 75. Τα υπολόγισα 67-69 νομίζω κάπου εκεί είναι. Τώρα τι να πω μπορεί στο διπλανό τετραγωνικό να είναι 70 έτσι, και παραδίπλα 73 πχ όπως και 60. Θέλω να πιστεύω ότι έγινε καλή δουλειά και εκείνοι από μεριάς τους να έκαναν το καλύτερο δυνατό. Μέχρι στιγμής νιώθω όμορφα για αυτό που βλέπω. O καιρός θα δείξει και θα κρίνει τα πάντα, εδώ θα είμαι να σας ενημερώνω :)
 
Μπλουζα