bepanthen(B5+lipids≥50%)+kirkland λιγοτεροι ερεθισμοί

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: bepanthen(B5+lipids≥50%)+kirkland λιγοτεροι ερεθισμοί

kapamarou είπε:
η kirkland νομιζω εχει κακη ποιοτητα μινοξιδιλης και ας ισχυριζετε οτι εχει την ιδια με το regaine,προκαλει φαγουρα η μινοξιδιλη της.

Για μένα πάντα, διαφωνώ, εγώ τόσο καιρό που την βάζω νεράκι στην κυριολεξία, δεν καταλαβαίνω φαγούρα ;D
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: bepanthen(B5+lipids≥50%)+kirkland λιγοτεροι ερεθισμοί

Fenimore είπε:
Για μένα πάντα, διαφωνώ, εγώ τόσο καιρό που την βάζω νεράκι στην κυριολεξία, δεν καταλαβαίνω φαγούρα ;D
εχει αισθητη διαφορα στην φαγουρα με τα αλλα σκευασματα μινοξιδιλης,και με το axelan και με το dual gen 15,αλλα με 6 ευρω κοστος εναντι 35 ???τα παραβλεπω ολα :legal
 

pfour

Member
Απ: bepanthen(B5+lipids≥50%)+kirkland λιγοτεροι ερεθισμοί

kapa μήπως ξέρεις αν και η ds spectral που είναι εξίσου φτηνή με την kirkland έχει και αυτή κακή ποιότητα ή αν εμφανίζει περισσότερους ερεθισμούς απο regaine? Πάντως εμένα ακόμα και το regaine μου εμφάνισε τρελή φαγούρα, φαντάζομαι να δοκιμάσω kirkland...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: bepanthen(B5+lipids≥50%)+kirkland λιγοτεροι ερεθισμοί

pfour είπε:
kapa μήπως ξέρεις αν και η ds spectral που είναι εξίσου φτηνή με την kirkland έχει και αυτή κακή ποιότητα ή αν εμφανίζει περισσότερους ερεθισμούς απο regaine? Πάντως εμένα ακόμα και το regaine μου εμφάνισε τρελή φαγούρα, φαντάζομαι να δοκιμάσω kirkland...
δεν εχω δοκιμασει το ds spectral αλλα ειμαι σιγουρος οτι την φαγουρα της kirkland δεν θα την εχει,παιζει χωρις αντιπαλο σε αυτο :D
με τον καιρο την συνηθισα και δεν εχω πλεον,η αλοη τζελ κανει πολυ καλη δουλεια στην φαγουρα της μινοξιδιλης.
οταν εβαζα αλοη σε δεκα λεπτα εφευγε η φαγουρα
 

icesensei

New Member
Απ: bepanthen(B5+lipids≥50%)+kirkland λιγοτεροι ερεθισμοί

[size=1em]μινι ανανέωση 27.02.2012[/size]

[size=1em]Το δέρμα στη περιοχή της hairline έχει βελτιωθεί αισθητά σε ύφη , όταν το αγγίζω το αισθάνομαι πιο λείο , συνήθως έχει αρκετή λιπαρότητα κάτω απο το δέρμα (σμήγμα) ενώ προς το μέτωπο έχω ένα σημείο που κατά διαστήματα δίνει ερεθισμους αρκετά έντονους ανεξάρτητα θεραπείας ή όχι και δεν με έχει ενοχλήσει. Στη περιοχή των κροτάφων στις άκρες και χαμηλά αισθάνομαι στην αφή το δέρμα απο κάτω να έχει πολύ μικρά εξογκώματα από σμήγμα που επιμένουν φοράω και σκουφιά και ίσως το έκανε χειρότερα σκέφτομαι να βάλω εκεί bepanthen αφού βλέπω διαφορά. [/size]

[size=1em]Ακόμα και τώρα βάζω πρώτα airol + μετά bepanthen, βασικά δεν έχω ερεθισμούς μια φορά είχα μόνο που φόρεσα σκούφο πολύ γρήγορα (5-10 λεπτα) μετα τη kirkland και φαίνεται κάποια ποσότητα παγιδεύτηκε και ερέθισε το δέρμα. Ανετα βάζω 2 φορές τη μέρα airol με κιρκλαντ η κατάσταση έχει βελτιωθει κάπου 90% το οποίο ταιριάζει με άλλες πληροφορίες που βρήκα στο νετ για 80-90%. [/size]

[size=1em]Στη πραγματικότητα πιστεύω ότι δεν θα συνεχίσω με 0.05 airol αλλά με 0.02 σε μείγμα που επίσης είναι αποτελεσματική αναλογία. Δεν έχω καθόλου ξεφλούδισμα που θα είχα σίγουρα από airol χωρίς bepanthen ακόμα και με πιο αραιή χρήση - αλλά το δέρμα έχει κοκκινίλα (χωρίς ερεθισμό ισα-ισα το δέρμα είναι λείο και ενυδατωμένο). Είναι γνωστό ότι η tretinoine προκαλεί φωτοευαισθησία και το καλοκαίρι η ζέστη αυξάνει όλα τα προβλήματα.[/size]

[size=1em]Τα lipids και η Β5 βοηθάνε να μη πετάξω τη kirkland γιατι να βάζω καθημερινά hyderocortisone...για αυτό το λόγο αποκλείεται. Το δέρμα μου έχει βελτιωθεί αισθητά αυτό το διάστημα (κάτι το [/size]οποίο[size=1em] δεν θα συνέβαινε ούτε με hydrocortisone δεν έχει τέτοιες ιδιότητες).[/size]
[size=1em]Θα κάνω σύντομα μειγμα με bepanthen - airol - αντιηλιακό (σταγόνες από λοσιόν με τα υπόλοιπα , όχι κρέμα),για ποσότητες θα δω αλλά ισως να είναι 15 gr airol, 15 gr bepanthen 2-3ml αντιηλιακό sfp 30.[/size]

[size=1em]Vertex το μόνιμο πρόβλημα της κίρκλαντ είναι φαγούρισμα που ξεκινάει πολύ γρήγορα από την εφαρμογή και επιμένει...αυτό έχει λυθει 100% ακόμα και αν δεν βάζω bepanthen ακριβώς στη περιοχή που θα πάει η κιρκλαντ , φαγούρισμα - τέλος - ησύχασα.[/size]
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: bepanthen(B5+lipids≥50%)+kirkland λιγοτεροι ερεθισμοί

εγω την σταματησα πλεον την pepanthol,το δερμα μπορει να απορροφησει οτι του ριξουμε αλλα δυστυχως οτι πεσει στο μαλλι μενει εκει,και 2 κρεμες ηταν υπερβολικη η λιπαροτητα.
αν δω ερεθισμους στους κροταφους απο καταχρησεις που κανω θα την χρησιμοποιησω εκει
 

icesensei

New Member
Απ: bepanthen(B5+lipids≥50%)+kirkland λιγοτεροι ερεθισμοί

[size=1em]Το έχω υπόψη μου καπαμαρου,[/size] συμφωνώ[size=1em] μαζί σου, τουλάχιστον για hairline και μέσα κροτάφους να κολλάει δεν έχω θέμα τη ζημιά τη κάνει η κιρκλαντ που δίνει αρκετή λαδίλα και γυαλάδα... σα να με έγλειψε αγελάδα.[/size]

[size=1em]Πίσω (vertex) έχω θέμα ομως γιατί πάει στα μαλλιά και μένει η κρέμα bepanthen (δεν βάζω airol συνήθως) απ ότι βλέπω όμως δεν δίνει σημαντική γυαλάδα ούτε στο δέρμα η στα μαλλιά...τουλάχιστον αυτό βλέπω. Σαν λύση (προσωρινά!) βάζω μικρή ποσότητα γιατί παρατήρησα ότι η περιοχή που καλύπτω με bepanthen δεν χρείαζεται να είναι ίδiα με τη περιοχή που βαζω kirkland και σημαντικά μικρότερη να είναι δεν έχω φαγούρισμα.[/size]

[size=1em]3 BONUS[/size] 8) για τους αναγνώστες
[size=1em]Σε σύγκριση με γλυκερίνη και πολύ περισσότερο DMSO, που στέλνει τα πάντα στο αίμα... η bepanthen περιορίζει τα sides όπως είχα γράψει γιατί δεν "σπρώχνει" στη κυκλοφορία του αίματος τα πρόσθετα που βάζουμε όπως π.χ. αντιανδρογόνα τοπικά...[/size]

[size=1em]με την ίδια λογική με μέτρο η tretinoine, για αποφυγή sides από κορτιζόνες (μάτια κλπ) και μινοξ ...ίσως[/size]

[size=1em]Για όσους διαβάζουν και παίρνουν 15ρες μινοξ προσοχή μεγάλη σε αυτές που δεν έχουν propylene glycol = έχουν τρελή γλυκερίνη και αντί για μαλλί θα κάνετε μουστάκι... μινοξ 15% με PG σαφώς καλύτερη απόδοση και δεν ερεθίζει (αναφέρομαι σε Dualgen-15 )[/size]
 

lab_rat

Member
Απ: bepanthen(B5+lipids≥50%)+kirkland λιγοτεροι ερεθισμοί

Ποια η διαφορα προβιταμίνης και βιταμίνης b5? Έχουν ίδιες ιδιότητες?
 

lab_rat

Member
Απ: bepanthen(B5+lipids≥50%)+kirkland λιγοτεροι ερεθισμοί

kapamarou είπε:
http://translate.google.gr/translate?hl=el&langpair=en|el&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Panthenol
Thanx Kap... Το εχω διαβασει αυτο. Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι αν οι ιδιοτητες τους ειναι οι ιδιες! Πχ αν η βιταμινη b5 εχει την ιδια καταπραιντικη δραση με την προβιταμινη!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: bepanthen(B5+lipids≥50%)+kirkland λιγοτεροι ερεθισμοί

Lab_hair είπε:
Thanx Kap... Το εχω διαβασει αυτο. Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι αν οι ιδιοτητες τους ειναι οι ιδιες! Πχ αν η βιταμινη b5 εχει την ιδια καταπραιντικη δραση με την προβιταμινη!
ειναι η ιδια ουσια η οποια μετατρεπεται απο την μια μορφη στην αλλη,η προβιταμινη σε βιταμινη.
αλαζωντας η συσταση μπορει να αλαξουν και οι ιδιοτητες,η τρετινοιν που αλαζει σε ρετινολη πχ
 

xDante

Member
Απ: bepanthen(B5+lipids≥50%)+kirkland λιγοτεροι ερεθισμοί

icesensei δλδ λες οτι η PG δίνει λιγότερα sides από την γλυκερίνη ? ανάποδα δεν γνωρίζουμε μέχρι τώρα οτι συμβαίνει ?

επίσης για την Bepanthol επειδή την χρησιμοποιούσα αρκετά στο πρόσωπο έχω να πω τα εξής ... μπορεί να καταπραύνει τους ερεθισμούς αλλά για λιπαρά δέρματα ΔΕΝ κάνει.... εμένα μου αύξανε το σμήγμα και την γυαλάδα σαν τον διάολο... ;) το Dualgen 15 με γλυκερίνη μπορεί να είναι αρκετά ακριβό αλλα απο ερεθισμούς 0 ..εγώ δεν είχα... επίσης για μένα το 15% είναι τρομερά μεγάλη ποσότητα μινοξ περνάει στην κυκλοφορία πολύ περισσότερη απο όση απορροφάει ο θύλακας....καλύτερα 3-4-5 % +αιρολ... το κακό που έχει η αιρολ είναι οτι ξηραίνει το δέρμα ατροφώντας τους σμηγμ. αδένες μιλάμε έβγαζα κομμάτια και σε συνδυασμό με fungoral είσαι αντε γεια... άντε αν εχεις λιπαρό δέρμα την παλεύεις τον πρώτο καιρό μετά όχι... ειδικά το καλοκαίρι που η γυαλάδα στον ήλιο χρειάζεται για ηλιοπροστασία....
αυτό που καταλαβαίνω όσο περνάει ο καιρός με όλα τα τοπικά είναι οτι βάζοντας το ένα φτιάχνεις κάτι και χαλάει κάτι αλλο και πάει λέγοντας :-[

ρε συ κάπα ξέρεις τι σκέφτομαι αρκετό καιρό ? αν φτιάξουμε Home made σαπούνι γλυκερίνης μπάρα και με κάποιο τρόπο ρίξουμε μέσα διαλυμένη μινοξ δεν θα κάνει δουλειά ? θέλω λίγο να το επεξεργαστώ το θέμα....
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: bepanthen(B5+lipids≥50%)+kirkland λιγοτεροι ερεθισμοί

επίσης για την Bepanthol επειδή την χρησιμοποιούσα αρκετά στο πρόσωπο έχω να πω τα εξής ... μπορεί να καταπραύνει τους ερεθισμούς αλλά για λιπαρά δέρματα ΔΕΝ κάνει.... εμένα μου αύξανε το σμήγμα και την γυαλάδα σαν τον διάολο... ;) το Dualgen 15 με γλυκερίνη μπορεί να είναι αρκετά ακριβό αλλα απο ερεθισμούς 0 ..εγώ δεν είχα... επίσης για μένα το 15% είναι τρομερά μεγάλη ποσότητα μινοξ περνάει στην κυκλοφορία πολύ περισσότερη απο όση απορροφάει ο θύλακας....καλύτερα 3-4-5 % +αιρολ... το κακό που έχει η αιρολ είναι οτι ξηραίνει το δέρμα ατροφώντας τους σμηγμ. αδένες μιλάμε έβγαζα κομμάτια και σε συνδυασμό με fungoral είσαι αντε γεια... άντε αν εχεις λιπαρό δέρμα την παλεύεις τον πρώτο καιρό μετά όχι... ειδικά το καλοκαίρι που η γυαλάδα στον ήλιο χρειάζεται για ηλιοπροστασία....
αυτό που καταλαβαίνω όσο περνάει ο καιρός με όλα τα τοπικά είναι οτι βάζοντας το ένα φτιάχνεις κάτι και χαλάει κάτι αλλο και πάει λέγοντας :-[
με τα τοπικα χρειαζεται μια ισοροπια για να εχεις μονο τα οφελη.
ειναι υπερβολη airol+fungoral shampoo,και οι δυο ουσιες ριχνουν το σμηγμα.
μπορεις να κρατησεις airol+minoxidil για περιοχη nw6 και μπανιο με απλο σαμπουαν χωρις κετο.
και το fungoral shampoo μονο για να καθαριζεις το προσωπο

ρε συ κάπα ξέρεις τι σκέφτομαι αρκετό καιρό ? αν φτιάξουμε Home made σαπούνι γλυκερίνης μπάρα και με κάποιο τρόπο ρίξουμε μέσα διαλυμένη μινοξ δεν θα κάνει δουλειά ? θέλω λίγο να το επεξεργαστώ το θέμα....
δεν θα κανει δυστυχως,με τον ιδιο τροπο μπορουμε να ριχνουμε μινοξιδιλη και στο καπακι μπανιο,ουτε λαδιλες ουτε ζημια,αλλα και ουτε αποτελεσμα.
στην καλυτερη να εχεις ενα 20% απο τα οφελη της μινοξιδιλης
 

icesensei

New Member
Απ: bepanthen(B5+lipids≥50%)+kirkland λιγοτεροι ερεθισμοί

xDante είπε:
icesensei δλδ λες οτι η PG δίνει λιγότερα sides από την γλυκερίνη ? ανάποδα δεν γνωρίζουμε μέχρι τώρα οτι συμβαίνει ?
Aπό προσωπική εμπειρία το όχημα γλυκερίνης (συγκεκριμένα) με 15% minoxidil ΝΟ PG dualgen
α) είναι λιγότερο αποτελεσματικό γιατί περνάει στο αίμα ακόμα περισσότερο minoxidil...= όχι τοπικά...
άρα β) έχει μεγαλύτερη πιθανότητα για sides = αυξημένη πιθανότητα για ανεπιθύμητη τριχοφυία , κατακράτηση

H γλυκερίνη είναι μια χαρά ουσία ...στο συγκεκριμένο παράδειγμα ανέφερα τους προβληματισμούς μου για χρήση μεγάλου ποσοστού γλυκερίνης με μεγάλο ποσοστό 15% minoxidil.
Το dualgen είναι άριστη ποιότητα, ούτε εγω είχα ερεθισμούς (είτε με PG είτε με γλυκερίνη NO PG , νεράκι).

Tο γνωρίζουν ότι είναι συμβιβασμός η γλυκερίνη + 15αρα μινοξ και για αυτό το προτείνουν σαν δεύτερη επιλογή...καλο το προϊόν τους αλλά εμπόριο κάνουν δεν θα γράψουν και αυτά που λέω... με bold .


Σχετικά με bepanthen αργότερα....
 

weznem

Well-Known Member
επειδη ενδιαφερομαι να την βαλω διοτι η φαγουρα και η κοκκινλες δεν παλευονται δεν καταλαβ την εφαρογη της.εγω βαζω αιρλο ψεκαζω μινοξιδια και αλοιφω την πεπανθολ ποτε θα την βαζω αναλυτικα αν γινετε ευχαριστω..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
weznem είπε:
επειδη ενδιαφερομαι να την βαλω διοτι η φαγουρα και η κοκκινλες δεν παλευονται δεν καταλαβ την εφαρογη της.εγω βαζω αιρλο ψεκαζω μινοξιδια και αλοιφω την πεπανθολ ποτε θα την βαζω αναλυτικα αν γινετε ευχαριστω..

Επειδή πας να προσθέσεις πολλά δοκίμασε πρώτα την αντικατάσταση μινοξιδιλης με μια γλυκερινης http://shop.genhair.com/store/index.php?main_page=product_info&products_id=1&zenid=56e6de954ef2b664015bfc5cdebd3baa
ειναι καλύτερη λύση.
Η pepanthol λαδωνει παρα πολύ
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
η pepanthol σε δυο πραγματα δεν εχει αντιπαλο.
το ενα ειναι η αποτελεσματικοτητα της που φτανει τις τοπικες κορτιζονες σε θεμα ερεθισμων-φαγουρας.
και το αλλο ειναι η λαδιλα που αφηνει :rolleyes:
 
Μπλουζα