bepanthen(B5+lipids≥50%)+kirkland λιγοτεροι ερεθισμοί

icesensei

New Member
Υποτίθεται ότι βοηθαει στην καλυτερη απορρόφηση της μινοξ και τη διείσδυσης στο dermal papilla , ως κρέμα βρήκα το Bepanthen
(EACH GRAM CONTAINS PANTHENOL 50mg (VITAMIN B5), BENZALKONIUM CHLORIDE 500mcg AND ALMOND OIL) . Με τόσα που βάζω θα το δοκιμάσω κι αυτό, είμαι στον 6-7 μήνα big 3 η επανέκφυση καλά πάει, παρά τα sheds. Ερεθισμοί παρουσιάζονται τοπικά όταν απότομα κάποια μαλλιά παιρνουν τα πάνω τους (στο σημείο μπορεί να παρουσιαστεί κοκκινίλα ή ερεθισμός), επίσης στην αρχή του big 3 στους κροτάφους κοντά και hairline έβγαζα πάντα σπυράκια. Υδροκορτιζόνη δουλεύει άψογα αλλά δεν θέλω να εξαρτάμαι από τόσο ισχυρό φάρμακο για αυτό το θέμα.Έχω και ένα τζελ αλόη, αλλά αν αυτή η κρέμα βοηθάει για καλύτερη απορόφηση ποσοστού μίνοξ.... στη ρίζα με λιγότερους ερεθισμούς τοπικά φαίνεται ενδιαφέρον...ειδικά αν πάει καλά και με airol. Τι πιστεύετε αξίζει;

Bepanthen : Ointment (water in oil formulations with a lipid content ≥ 50%) ...Bepanthen forms a long-lasting breathable transparent layer that protects even the most delicate skin.Η αλοιφή αυτή χρησιμοποιείται για τη δερματίτιδα σε μωρά από ερεθισμούς από πάνες κλπ, δεν περιέχει zinc και είναι ΠΟΛΥ φιλική (υποαλλεργικό pΗ) προς το δέρμα επίσης περιέχει λανολίνη και ΔΕΝ έχει συντηρητικά , αρώματα, χρώματα και αντισηπτικά στη σύνθεσή της - κάνει για καθημερινή χρήση.


Κυκλοφορεί μια (πανάκριβη) μινοξ που το περιέχει στη σύνθεση της μαζί με saw palmetto (hlcconline.com) από όπου και η εικόνα. :angel:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

somari

Active Member
Απ: κρέμα ( vit B5)+minoxidil=καλύτερη επανέκφυση / λιγότ. ερεθι

Τελικά η Β σπέρνει στο θέμα τριχόπτωση... Η Β5 βοηθάει στην απορρόφηση μινοξ, η Β6 είναι DHT blocker... τι άλλο πια;
 

lab_rat

Member
Απ: κρέμα ( vit B5)+minoxidil=καλύτερη επανέκφυση / λιγότ. ερεθι

Μπορεις να φτιαξεις μονος σου λοσιον με b5 πολυ ευκολα και φθηνα!!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: κρέμα ( vit B5)+minoxidil=καλύτερη επανέκφυση / λιγότ. ερεθι

τι λετε να κοιταξουμε toco E μαζι με airol τοπικα? :chinscratch :chinscratch
 

icesensei

New Member
Απ: κρέμα ( vit B5)+minoxidil=καλύτερη επανέκφυση / λιγότ. ερεθι

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ήδη χρησιμοποίησα bepanthen 100 gr (επίσης βγαίνει σε 30 gr και 50 gr) γράφει για water-in-oil-formulation, έχει λευκό χρώμα είναι παχύρευστη και απορροφάται χωρίς ασπρίλες άμεσα.Ο σκοπός είναι να εκμεταλλευτώ τις καλές ιδιότητες απορρόφησης της airol και να κάνω πιό συχνή τη χρήση της.Tην bepanthen την έβαλα πάνω απο airol και αυτό που περιμένω είναι λιγότεροι ερεθισμοί που οφείλονται σε κατάλοιπα θεραπεiων όπως του pg της μινοξ και της ευαισθησίας /φωτοευαισθησίας τοπικά λόγω της airol.

Δεν σκοπεύω να χάνω χρόνο οπότε λογικα σε 1 βδομάδα θα δω πως πάει και θα κάνω ένα μικρό μείγμα με airol.

Οπως γράφει και ο συνάδελφος kapamarou οι ιδιότητες της airol στην καλύτερη απορρόφηση άλλων συστατικών είναι σημαντικές και αξίζει έρευνα με άλλα συστατικά π.χ. toco E (για το οποίο υπάρχει thread με αναλυτικές πληροφορίες).

Διαβάζοντας κάποια pdf (για B5 ή αλλιώς dexpanthenol- 5% έχει το bepanthen) τα συμπεράσματα μου είναι ότι αποδεδειγμένα βοηθάει στους ερεθισμούς (rash, irritations) και μάλιστα δεν έχει zinc (οπότε πάει μια χαρά με μινοξ!!). Δεν έχω βρει αρκετά για το θέμα απορρόφησης σε dermal pappilae και δεν πιστεύω οτι συναγωνίζεται με airol (ανώτερη) σε θέμα απορρόφησης. Θα αυξήσω τη χρήση airol από μια σε δυο φορές τη μέρα με προσθήκη bepanthen και βλέπουμε. :)
 

icesensei

New Member
Απ: κρέμα(vit B5)+minoxidil=καλύτερη επανέκφυση/λιγότ.ερεθισμο

μινι ανανέωση 11.02.2012

Εχτές αντικατέστησα bepanthen, με daktarin + airol βασικά για να αραιώσει η airol που βάζω μπροστά-κροτάφους... παρά για άλλο λόγο. Παρότι δεν είχα κοκκινίλες είχα ερεθισμούς - αύξηση σμήγματος (όπως είδα σημερα) .
Eίμαι αρκετά ικανοποιημένος από bepanthen, και σήμερα συνεχίζω κανονικά. Εχω πάντα φαγούρισμα στην κορυφή αλλά και ερεθισμούς κοντά σε hairline/ κροτάφους όταν χρησιμοποιώ kirkland εφόσον είδα υποχώρηση όλων των συμπτωμάτων με bepanthen είμαι ευχαριστημένος.
Ωστόσο κοκκινίλες από airol υπήρχαν, χωρίς όμως ξεφλούδισμα. Θα μπορούσα να πω ότι μικρή ποσότητα στην κορυφή bepanthen πριν kirkland αντιμετώπισε το φαγούρισμα που πάντα έχω με kirkland άμεσα και ικανοποιητικά.Μινοξ στη κορυφή δεν βάζω συστηματικά όπως μπροστά...δεν μου χρειάζεται. Αν και το bepanthenείναι παχύρρευστη αλοιφή δεν βαραίνει τα μαλλιά όπως το λάδι εμou (emu oil) .Πρακτικά καταπολεμά το σμήγμα ικανοποιητικά σε μένα, πολύ πιθανό να μπορώ λοιπόν να χρησιμοποιήσω όλη τη kirkland που έχω στοκαρει (12αδα) αφού είναι μια καλή απλή και πολύ οικονομική 5% minox.

Το (καλό-φυσικό) emu oil μου άφησε καλές εντυπώσεις στην πρόληψη από συσσώρευση σμήγματος...που αν δεν αντιμετωπιστεί τελικά οδηγεί σε σπυράκια... αλλά είναι σημαντικά πιο λιπαρό και κάθεται στα μαλλιά αν έρθει σε επαφή...

Κάνω καθημερινή x2 χρήση bepanthen + airol προ kirkland.Συνεχίζω και βλέπω
 
Απ: bepanthen(vB5+lipids≥50%)+kirkland λιγοτ. ερεθισμοι

toco E (για το οποίο υπάρχει thread με αναλυτικές πληροφορίες).

που υπαρχουν πληροφοριες
 

icesensei

New Member
Απ: bepanthen(vB5+lipids≥50%)+kirkland λιγοτ. ερεθισμοι

ktirio2004 είπε:
toco E (για το οποίο υπάρχει thread με αναλυτικές πληροφορίες).

που υπαρχουν πληροφοριες

Tοκοτριενόλη-Toco 8 http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,3785.msg67119
Tocotrienol, capsaicin+isoflavone =Τρομερα αποτελεσματα? http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,3605
10 ουσιες που βοηθουν την αναπτυξη των μαλλιων http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,2627


μείγμα τοκοτριενόλης στη μελέτη Ho, et al.
United States Patent 7,211,274

Hair growth formulation

30 mg d-alpha-tocotrienol
4 mg d-beta-tocotrienol
52 mg d-gamma-tocotrienol
14 mg d-delta-tocotrienol
30 mg (200% RDA) of d-alpha-tocopherol

[...]Στο τέλος της περιόδου χρήσης, όλοι οι εθελοντές στην ομάδα μείγματος τοκοτριενόλης είχαν θετικά αποτελέσματα, σημειώνοντας αύξηση του αριθμού των τριχών στην περιοχή αξιολόγησης. Επτά εθελοντές (64%) παρουσίασαν επανέκφυση μεταξύ 10-35%, ενώ 3 εθελοντές (27%) είχαν 50% ή μεγαλύτερη επανέκφυση. Ένας εθελοντής είχε επανέκφυση άνω του 100%. Το μέσο ποσοστό της αύξησης του αριθμού των τριχών είναι 42,4 + -. .40.9% (Mean. + -. SD). Η αύξηση είναι στατιστικά σημαντική (p <0,05)> 0,05) στον αριθμό των τριχών που εντοπίστηκαν μεταξύ εκκίνησης και μετά τη χρήση, δείχνοντας έτσι ότι το φαινόμενο placebo δεν προέκυψε κατά τη διάρκεια αυτής της μελέτης.
 

icesensei

New Member
Απ: bepanthen(B5+lipids≥50%)+kirkland λιγοτεροι ερεθισμοί

ναι AKH το εμπορικό όνομα για λόγους μάρκετιγκ αλλάζει το bepanthol ointment είναι το ίδο με bepanthen στην ελλάδα ίσως δεν θέλουν να τόσο να λένε ότι είναι για κωλαράκι μωρού :D :D :D και τη βαφτίζουν για "ευαίσθητο δέρμα", "προσώπου" ;Dκτλ, τσέκαρε τα συστατικά, αλλά δες και φώτο πως πρέπει να είναι το bepanthol. Να γράψω ότι μάλλον υπερτερεί της αλόης σε κοκκινίλες από ξύρισμα, bonus ;D ;D ;D

για bepanthen...http://www.bepanthen.com.au/about-bepanthen.html
 

Συνημμένα

  • bepanthol-cream[1].jpg
    bepanthol-cream[1].jpg
    29.8 KB · Προβολές: 51
  • bepanthol_cream[1].jpg
    bepanthol_cream[1].jpg
    4.1 KB · Προβολές: 48

MANKAR

Active Member
Απ: bepanthen(B5+lipids≥50%)+kirkland λιγοτεροι ερεθισμοί

icesensei είπε:
ναι AKH το εμπορικό όνομα για λόγους μάρκετιγκ αλλάζει το bepanthol ointment είναι το ίδο με bepanthen στην ελλάδα ίσως δεν θέλουν να τόσο να λένε ότι είναι για κωλαράκι μωρού :D :D :D και τη βαφτίζουν για "ευαίσθητο δέρμα", "προσώπου" ;Dκτλ, τσέκαρε τα συστατικά, αλλά δες και φώτο πως πρέπει να είναι το bepanthol. Να γράψω ότι μάλλον υπερτερεί της αλόης σε κοκκινίλες από ξύρισμα, bonus ;D ;D ;D

για bepanthen...http://www.bepanthen.com.au/about-bepanthen.html

αυτη η κρεμα ειναι σαν την fungoral για τους μυκητες και γενικα για την ευαισθησια του δερματος απλα δεν εχει κετοκοναζολη????
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

AKHS

Member
Απ: bepanthen(B5+lipids≥50%)+kirkland λιγοτεροι ερεθισμοί

icesensei είπε:
ναι AKH το εμπορικό όνομα για λόγους μάρκετιγκ αλλάζει το bepanthol ointment είναι το ίδο με bepanthen στην ελλάδα ίσως δεν θέλουν να τόσο να λένε ότι είναι για κωλαράκι μωρού :D :D :D και τη βαφτίζουν για "ευαίσθητο δέρμα", "προσώπου" ;Dκτλ, τσέκαρε τα συστατικά, αλλά δες και φώτο πως πρέπει να είναι το bepanthol. Να γράψω ότι μάλλον υπερτερεί της αλόης σε κοκκινίλες από ξύρισμα, bonus ;D ;D ;D

για bepanthen...http://www.bepanthen.com.au/about-bepanthen.html
Οκ αλλά γιατί εσύ αγοράζεις Pepanthen από το εξωτερικό? είναι καλύτερη από την Ελληνική Pepanthol ? αν ναι απο που την αγοράζεις? Συμφέρει στην τιμή μηπως ?
 

icesensei

New Member
Απ: bepanthen(B5+lipids≥50%)+kirkland λιγοτεροι ερεθισμοί

@Mankar...όχι σίγουρα δεν έχει σχέση...πως το σκέφτηκες :-X έχω κρέμα fungoral....οι ιδιότητες της κρέμας και υφή εδω (παχύρρευστη) ταιριάζει με το λάδι εμου, το fungoral κάνει ασπριλα... η κρέμα αυτη απορροφάται αν και λιπαρή γρήγορα μαν....
@ΑΚΗΣ δεν ειμαι ελλάδα 8)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: bepanthen(B5+lipids≥50%)+kirkland λιγοτεροι ερεθισμοί

η δραστικη ουσια της pepanthol ειναι η προβιταμινη β5,βρηκα και ενα προιον τυχαια με αυτην την ουσια
http://it100533868.trustpass.alibaba.com/product/122943947-103329527/Vitalker_10_ml_Hair_Loss_Prevention_Provitamin_B5_Hair_Growth_Lotion.html
 

icesensei

New Member
Απ: bepanthen(B5+lipids≥50%)+kirkland λιγοτεροι ερεθισμοί

Η επιλογή του προϊόντος έγινε με βάση το προφίλ του λαδίου εμου > αλόη
για αυτό και η κρέμα επιλέγει (και) να ειναι με υψηλο επίπεδο lipids
ωστόσο δεν κάνειτι λαδίλα που κάνει το εμου ισα ισα απορροφάται πολύ γρήγορα με λιγότερα κατάλοιπα(το βασικό μειονέκτημα του εμου)
Θα ήταν ενδιαφέρον για σενα να τι δοκιμασεις για να δεις αν έχεις λιγότερη διάχυση στη κυκλοφορία του αίματος η τελικά περισσότερη ουσία πχ σπιρο ,fungoral πάει στη ρίζα αυτό είναι έξω από το σκοπο μου και δεν πρόκειται να το κάνω,παιρνω s5, απλά ιδέα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: bepanthen(B5+lipids≥50%)+kirkland λιγοτεροι ερεθισμοί

icesensei είπε:
Η επιλογή του προϊόντος έγινε με βάση το προφίλ του λαδίου εμου > αλόη
για αυτό και η κρέμα επιλέγει (και) να ειναι με υψηλο επίπεδο lipids
ωστόσο δεν κάνειτι λαδίλα που κάνει το εμου ισα ισα απορροφάται πολύ γρήγορα με λιγότερα κατάλοιπα(το βασικό μειονέκτημα του εμου)
Θα ήταν ενδιαφέρον για σενα να τι δοκιμασεις για να δεις αν έχεις λιγότερη διάχυση στη κυκλοφορία του αίματος η τελικά περισσότερη ουσία πχ σπιρο πάει στη ρίζα αυτό είναι έξω από το σκοπο μου και δεν πρόκειται να το κάνω,παιρνω s5, απλά ιδέα.
και δεν την ξεκιναω...3 pepanthol εχω εδω :D
 

icesensei

New Member
Απ: bepanthen(B5+lipids≥50%)+kirkland λιγοτεροι ερεθισμοί

ok με προσοχή μυρωδιά (lipids+ spironolactone) θα είναι καλυτερη από το αν βάλεις emυ λόγω water in oil formulation...
πόσο πήρες τη κρέμα πρέπει να ναι φτηνη... 8)

χρήστης αναρωτίέται γιατί δεν είναι πιο διαθέσιμη αντι για κορτιζονες που γράφαν οι γιατροι (στις ΗΠΑ) και λοιπά . Του δόθηκε από άλλο γιατρό Bepanthen για φλεγμονή των άνω βλεφάρων και επισημαίνει ότι βρήκε το προϊον της εταιρείας (Bayer's Bepanthen) αποτελεσματικό αλλά και καλυτερο από παρόμοιες Β5 κρέμες..το οτι η κρέμα πάει πάνω απο βλέφαρα επίσης δείχνει την ασφάλεια της για ευαίσθητο δέρμα , για όσους ενδιαφέρονται.

Η ιστορία αυτή είναι ιδιαίτερα σημαντική για μένα γιατί και εψαχνα κάτι για να αποφύγω ερεθισμους που θέλουν κορτιζόνες...και βλέπω ότι τη δινουν γιατροί για άλλες παθήσεις που αλλιώς θα έδιναν και κορτιζόνη και κυρίως κάνει δουλεια...

Why aren't dexpanthenol/vitamin b5 creams more widely available in the US?

What strikes me is the difference between how US doctors and EU doctors treat my condition. My American doctors prescribe steroid and anti-histamine drops like Prednisolone AC 1% and Patanol 0.1%. ...My question is: Why aren't eye doctors in the US using more B5 vitamin ointments for chronic eyelid conditions like my condition or Blepharitis? These ointments seem to be cost effective, safe, OTC remedies for chronic skin irritation.

όλο το κείμενο εδω http://www.medpedia.com/questions/737-why-arent-dexpanthenolvitamin-b5-creams-more-widely-available-in-the-us
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: bepanthen(B5+lipids≥50%)+kirkland λιγοτεροι ερεθισμοί

icesensei είπε:
ok με προσοχή μυρωδιά (lipids+ spironolactone) θα είναι καλυτερη από το αν βάλεις emυ λόγω water in oil formulation...
πόσο πήρες τη κρέμα πρέπει να ναι φτηνη... 8)
για σπιρονολακτονη δεν με κοβω.
την pepanthol την χρησιμοποιει ολη η οικογενεια εκτος απο εμενα εδω και πολλα χρονια,αλλα τωρα θα ξεκινησουν να αδειαζουν τα σωληναρια 8)
6 ευρω παρα κατι εχει εδω το σωληναριο των 100g
 

icesensei

New Member
Απ: bepanthen(B5+lipids≥50%)+kirkland λιγοτεροι ερεθισμοί

λογική τιμη για 100γραμμάρια ;D
η κιρκλαντ αναγνωρίζοντας ότι προκαλει αλλεργίες με τα προόντα της λόγω pg έχει αυτό το αποτελεσματικό προϊον σε συμφέρουσα τιμη...δυστυχως είναι κορτιζόνη που θέλω να αποφύγω ,για τακτική χρήση είναι γνωστό δεν κάνει...σε τριχωτό παλεύεται αραιά σε οποιοδήποτε σημείο δέρματος απο μετωπο και κάτω χωρίς δερματολόγο (λέπτυνση) όχι μου είχε πει φαρμακοποιός
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l2736&_nkw=Kirkland+Hydrocortisone
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: bepanthen(B5+lipids≥50%)+kirkland λιγοτεροι ερεθισμοί

icesensei είπε:
η κιρκλαντ αναγνωρίζοντας ότι προκαλει αλλεργίες με τα προόντα της λόγω pg έχει αυτό το αποτελεσματικό προϊον σε συμφέρουσα τιμη...δυστυχως είναι κορτιζόνη που θέλω να αποφύγω ,για τακτική χρήση είναι γνωστό δεν κάνει...σε τριχωτό παλεύεται αραιά σε οποιοδήποτε σημείο δέρματος απο μετωπο και κάτω χωρίς δερματολόγο (λέπτυνση) όχι μου είχε πει φαρμακοποιός
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l2736&_nkw=Kirkland+Hydrocortisone
η kirkland νομιζω εχει κακη ποιοτητα μινοξιδιλης και ας ισχυριζετε οτι εχει την ιδια με το regaine,προκαλει φαγουρα η μινοξιδιλη της.
σχεδον ολοι οσοι γυρισαν απο regaine σε kirkland και εγω μαζι παρατηρησαν φαγουρα που δεν ειχαν πριν,ενω εχουν την ιδια ποσοτητα προπυλαινογλυκολης :D
 
Μπλουζα