Athens2013, fut, 2751 grafts, 21/01/2011)

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

Μπορεί να ειναι και παροδικό και να επανέλθουν, αλλά μπορεί να τραυματιστεί ο υγιής θύλακας στην μεταμόσχευση και να μην ξαναβγάλει τρίχα. Εγώ ειναι το βασικό που φοβάμαι. Είδα πχ τον τροφέα που έβαλε σε εντελώς ακάλυπτη περιοχή και είχε καλό αποτέλεσμα. Ο φίλος στο ποστ εδώ είχε περισσότερο καλό αποτέλεσμα στις αραιές περιοχές και λίγο χειρότερα στα υπάρχοντα. Και ο Πάνος παρότι έβαλε και στα υπάρχοντα στον Χάσον όμως δεν είχε shockloss, και με καίει το θέμα αρκετά!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

best1210

Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

ΝΑ ρωτησω κατι.κ οι γιατροι(σε σοβαρες κλινικες εννοω παντα) ποσο ποσοστο δινουν να συμβει κατι τετοιο?
δηλ να τραυματιστει υγιης θυλακας κ να μην δωσει τριχα?
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

Οι γιατροί τι να πούνε, οτι τους συμφέρει λένε, 5% το πολύ θα σου πούν, εμένα ορισμένοι όμως μεγάλοι μου είπαν να μην ακουμπήσω καθόλου crown γιατι το shockloss risk ειναι μεγάλο. Ο Σαπίρο για hairline είπε μέγιστο 20%. Το κάθε κεφάλι αντιδράει διαφορετικά, λογικά πρέπει να ειναι και στην μέρα τους απο το team ώστε να γίνει προσεκτικά η εισαγωγή. Ο Rahal μου είπε δεν υπάρχει θέμα SL στην hairline και πως μπορώ να ακουμπήσω το crown για 500 grafts που θα δώσουν πυκνότητα, εγώ όμως βλέπω απο τους περισσότερους επιφύλαξη.
 

best1210

Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

μαλιστα...να σαι καλα για τις πληροφοριες.
οποτε αυτο που κραταμε σαν πληροφορια ειναι οτι το shockloss ειναι μεγαλυτερο στο crown..

παντως θα ηταν καλο ο Μαχος που εκανε στο crown να μας πεις για πιθανο shockloss.

οσον αφορα τον ραχαλ θεωρω οτι ειναι απ τους τοπ γιατρους κ αυτο που σου ειπε θα εχει βαση...
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

Εδώ δεν τα είπα εγώ καλά μάλλον, δεν είπα οτι το crown ειναι πιο επιρρεπές για shockloss, απλά στην δική μου περίπτωση επειδή υπάρχουν πολλά υπάρχοντα μαλλιά με μικρή αραιότητα, και αυτά που ειναι πάνω είναι αδύνατα κάπως και τα κρατάει η θεραπεία, πολύ πιθανόν να υπάρξει σε μένα shockloss. Το να βάζεις μαλλιά ανάμεσα σε αρκετά υπάρχοντα ενέχει κινδύνους και ακόμη και ο πιο έμπειρος γιατρός ίσως τραυματίσει κάποιο θυλάκιο, σε γενικές γραμμές το shockloss risk ειναι μεγάλο. Δεν κατάλαβα πως στο crown υπάρχει γενικά μεγάλο shockloss θέμα, στο crown απλά τα μαλλιά φυτρώνουν πιο αργά αποτι διάβασα. Το θέμα ειναι πως σε εντελώς καθαρή περιοχή χωρίς μαλλιά φαίνεται να ειναι πιο εύκολο το έργο του χειρούργου. Ισως παράδειγμα shockloss να ειναι ο athens εδώ που είχε πολύ καλό αποτέλεσμα στις κενές περιοχές αλλά στο κέντρο δεν είχε την ίδια πυκνότητα, ενδέχεται βέβαια η εικόνα του να αλλάξει σε άλλους 6 μήνες αλλά χλωμό να αλλάξει τόσο δραστικά όσο στους κροτάφους.

best1210 είπε:
μαλιστα...να σαι καλα για τις πληροφοριες.
οποτε αυτο που κραταμε σαν πληροφορια ειναι οτι το shockloss ειναι μεγαλυτερο στο crown..

παντως θα ηταν καλο ο Μαχος που εκανε στο crown να μας πεις για πιθανο shockloss.

οσον αφορα τον ραχαλ θεωρω οτι ειναι απ τους τοπ γιατρους κ αυτο που σου ειπε θα εχει βαση...
 

kirkteach

New Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

Δηλαδή φυτρώνουν πιο εύκολα στους κροτάφους τα μαλλιά παρά στο crown?
 

nikosgf7

New Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

πολυ καλο αποτελεσμα πιστευω :)H ΗDC ειναι μια απο τις κορυφαιες κλινικες αλλα δεν μπορω να καταλαβω γτ να κανουν κ φυε κ στριπ,αφου το κανεις που το κανεις το στριπ ποιος ο λογος για φυε? :chinscratch
 

pavlos

Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

Τον συνδιασμο FUE ΚΑΙ STRIP τον κανεις για να μεγαλωσεις τα megassesion δηλαδη εαν μπορει με το strip εκεινη την φορα να σου παρει 4000 graft και εσυ για να καλυψεις καλα το κεφαλι θες 6000-7000 συνολο σου κανει μια strip αφου δεν μπορει για παραπανω με μια φορα και την αλλη μερα σου κανει 2000-3000 FUE και τελειωνεις σε 2 μερες(βεβαια θα τα σκασεις χοντα μιλαμε για γερο μπατζετ) αυτο που κανονικα θα ηθελες σε 2 χρονια (τον πρωτο χρονο 4000 strip περιμενεις 1 χρονο για να επανελθει η ελαστικοτητα και τον επομενο παλι strip 2000-3000) απλα κανεις πολυ μεγαλη συνεδρια τσακ μπαμ.
Το ειχα προτεινει στον Rahal αλλα το κοστος FUE με εβαλλε στην θεση μου και ετσι θα κανω 2 strip με διαφορα 1 χρονου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koskar

Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

pavlos είπε:
Τον συνδιασμο FUE ΚΑΙ STRIP τον κανεις για να μεγαλωσεις τα megassesion δηλαδη εαν μπορει με το strip εκεινη την φορα να σου παρει 4000 graft και εσυ για να καλυψεις καλα το κεφαλι θες 6000-7000 συνολο σου κανει μια strip αφου δεν μπορει για παραπανω με μια φορα και την αλλη μερα σου κανει 2000-3000 FUE και τελειωνεις σε 2 μερες(βεβαια θα τα σκασεις χοντα μιλαμε για γερο μπατζετ) αυτο που κανονικα θα ηθελες σε 2 χρονια (τον πρωτο χρονο 4000 strip περιμενεις 1 χρονο για να επανελθει η ελαστικοτητα και τον επομενο παλι strip 2000-3000) απλα κανεις πολυ μεγαλη συνεδρια τσακ μπαμ.
Το ειχα προτεινει στον Rahal αλλα το κοστος FUE με εβαλλε στην θεση μου και ετσι θα κανω 2 strip με διαφορα 1 χρονου.
Εφοσον το έχεις αποφασίσει για 2 μεταμοσχεύσεις είναι προτιμότερο να αφήσεις μεταξύ των δυο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα από ένα (1) έτος, ώστε να προχωρήσει η όποια επιπλέον τριχόπτωση για να καλύψεις τις νέες αραιωμενες περιοχές.
Αυτό βέβαια εξαρτάται από την ηλικία σου όπως και από την τρέχουσα κατάστασή σου. Εάν είσαι κοντά στα 40 τότε λίγο-πολύ η εικόνα σου θα έχει σταθεροποιηθεί (αναφορικά με την τριχόπτωση) ενώ εάν είσαι κάτω από 30 είναι διαφορατικά. Πάντως μην βιαστείς χρονικά για την δεύτερη μεταμόσχευση...
 

pavlos

Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

Φιλε koskar τις μεταμοσχευσεις θα τις κανω με διαφορα 1 χρόνου γιατί δεν έχω να περιμένω και πολλά εχω τυπο για Norwood 5a και έχω αραια μαλλιά (πες οτι εχουν μεινει 20 % σε ολο το κεφαλι σε πυκνωτητα) οποτε με την πρωτη θα γεμίσω Hairline μεχρι μεση και στην δεύτερη απο μεση μεχρι crow (και το crow) δεν εχω να περιμένω κατι αν προχωρησει η απωλεια των μαλλιών θα πρεπει να κανω και τρίτη για να καλύψω κάτω απο το crow ( εκει εχω πολλά μαλλία) και εαν κατέβουν τα πλαινά, ειμαι 28 χρονών !!! Το να κανω αυτες τις μεταμοσχευσεις οσο το δυνατον γρηγορότερα μονο καλο θα μου προσφέρει και οχι κακο γιατί θα γεμίσω οσο δυνατόν τις περιοχές που έχω σχεδόν καραφλές.
Εάν στο μέλλον χρειαστώ και άλλη θα μπορώ να κάνω γιατί και τις 2 θα τις κάνω με STRIP οπότε θα μπορώ άνετα σε καμιά 10 αριά χρόνια να κάνω μία καλή FUE και να καλυφθεί το οποιοδήποτε κενό.
Επίσης πέρνω proscar για να καθυστερίσω οποιαδήποτε τριχόπτωση.
Είμαι σίγουρος πως εαν κάνω αυτες τις 2 μεταμοσχεύσεις θα έχω τουλάχιστον μία 10 ετία τουλάχιστον ξέγνιαστος.
Θα κάνω 2 μεταμοσχεύσεις με τον μέγιστο αριθμό strip οποτε θα καλύψω τα πάντα.
Εννοείται εξω και όχι στο χάλι στην Ελλάδα
:)
 

alekontas

Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

φίλε athens από ουλή πως πας????κάνουν τέλειο κλείσιμο στο νησί????είναι ενα θέμα που με καίει,,,,,thanx!
 

koskar

Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

danceworld_2001 είπε:
Οι γιατροί τι να πούνε, οτι τους συμφέρει λένε, 5% το πολύ θα σου πούν, εμένα ορισμένοι όμως μεγάλοι μου είπαν να μην ακουμπήσω καθόλου crown γιατι το shockloss risk ειναι μεγάλο. Ο Σαπίρο για hairline είπε μέγιστο 20%. Το κάθε κεφάλι αντιδράει διαφορετικά, λογικά πρέπει να ειναι και στην μέρα τους απο το team ώστε να γίνει προσεκτικά η εισαγωγή. Ο Rahal μου είπε δεν υπάρχει θέμα SL στην hairline και πως μπορώ να ακουμπήσω το crown για 500 grafts που θα δώσουν πυκνότητα, εγώ όμως βλέπω απο τους περισσότερους επιφύλαξη.
Γενικά η μεταμόσχευση για τους περισσότερους από εμάς σημαίνει πύκνωση σε αραιωμένες περιοχές, οπότε είναι ευνόητο ότι όσο μεγαλύτερη αραίωση έχεις τόσο καλύτερα στο θέμα του shockloss.
 

athens2013

New Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

alekontas, σχετικα με την ουλη εμεινα απολυτα ευχαριστημενος γιατι με το κλεισιμο που εκαναν, ουσιαστικα εσβησαν και την ουλη που ειχα απο παλιοτερη μεταμοσχευση στην Ελλαδα, η οποια και ηταν πολυ εμφανης, στην παρουσα φαση, ακομα και εγω ο ιδιος δεν μπορω να βρω το σημαδι της μεταμοσχευσης κατω απο τα μαλλια μου στη δοτρια περιοχη. επισης να πω οτι τα πραγματα καλυτερεψαν λιγο απο τον 6ο μεχρι τον 7ο μηνα και ελπιζω οτι θα δω περαιτερω βελτιωση μεχρι τον 8ο. επισης, θα ηταν στα σχεδια μου μια μικρη επιπροσθετη μεταμοσχευση στην ιδια κλινικη προκειμενου να κανω ενα πιο απαιτητικο κλεισιμο στους κροταφους, αν οι γιατροι της κλινικης μπορουν να εκτιμησουν οτι αυτο ειναι εφικτο με μικρο αριθμο fue μοσχευματων και χωρις να δημιουργει προβλημα στην ηδη υπαρχουσα νεα hairline.
 

Typhoon

Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

athens καλή χρονιά σου εύχομαι !! Βλέπω ότι σχεδόν έχεις κλείσει ένα χρόνο από τη μεταμόσχευση ! Πως είναι το τελικό αποτέλεσμα ?? Αν θυμάμαι καλά μετά τον 4ο μήνα δεν έκανες update και πιστεύω ότι θα ήταν χρήσιμο να δούμε την περίπτωσή σου !! Και πάλι καλή χρονιά και να είσαι καλα !!
 

kkielis

New Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

Την καλημέρα μου στο forum... Γράφτηκα σήμερα και δεν ξέρω πώς λειτουργεί το σύστημα.... Οπότε εκπέμπω δοκιμαστικά ;D
 

MANKAR

Active Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

kkielis είπε:
Την καλημέρα μου στο forum... Γράφτηκα σήμερα και δεν ξέρω πώς λειτουργεί το σύστημα.... Οπότε εκπέμπω δοκιμαστικά ;D

καλημερα φιλε και καλη συνεχεια!!!εντελως τυχαια εγραψες σε αυτο το ποστ !!!απο 8 ιανουαριου εχει να ενημερωθει , φαινετε εψαξες καλα για το βρεις!!!!!! :down :down :down
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

Καλά έκανε και το ξέθαψε το παιδί, λίγο κουλό βέβαια για πρώτο ποστ. Πάντως το παιδί έπαψε να ενημερώνει το ποστ του και ειναι κρίμα γιατί θα θέλαμε να βλέπαμε ολοκληρωμένα αποτελέσματα. Σε γενικές γραμμές θυμάμαι δήλωνε ευχαριστημένος μέτρια και για να μην ποστάρει τώρα, δεν το βλέπω θετικό.
 
Μπλουζα