Andreas1978 , FUE , 3452g , 02-03/8/2021

Andreas1978

Active Member
Σίγουρα δεν είναι ικανοποιητική και δεν φαίνεται καλή αυτή η εικόνα με τα μμ μαλλιά να δείχνουν και κάπως αδύναμα και πολύ λεπτά λόγω και της BUPA λογικά...Οπότε λάθος της κλινικής που σε έβαλε για επέμβαση. Η parietal και η temproal περιοχές νομίζω δείχνουν πιο αδύναμες από την occipital (αν και δεν φαίνεται καλά στις φωτογραφίες η occipital). Με την κλινική έχεις μιλήσει φίλε αντρέα να δεις τι θα σου πει/προτείνει ; Θα έλεγα να ξεκινήσεις χτες θεραπεία με φιναστερίδη πάντως και το βλέπεις σε 12 μήνες για νέα επέμβαση. Ίσως δυναμώσουν και τα μεταμοσχευμένα μαλλιά σου.
Όχι δεν έχω μιλήσει με την κλινική. Για να δούμε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Andreas1978

Active Member
Από το δεξί πλαϊνό δεν είχαν εξαχθεί μοσχευματα. Τα μαλλιά εκεί όμως δεν είναι σε καθόλου καλή κατάσταση άρα υποθέτω ότι και πριν την επέμβαση θα ήταν έτσι ακριβώς. Δεν θα έπρεπε αυτή η εικόνα να ανησυχήσει τον γιατρό;
Βασικά τώρα που το σκέφτομαι σίγουρα το εντόπισε για αυτό και δεν αφαίρεσε από εκεί μοσχεύματα και όχι για οικονομία δοτριας όπως είχε γράψει ο Ανδρέας στα πρώτα του ποστ. Αυτό δείχνει ότι ο γιατρός κατάλαβε ότι κάτι δεν πάει καλά με την πυκνότητα και την ποιότητα των μαλλιών σε κάποιες περιοχές.
Επίσης αν δεν κάνω λάθος την πρώτη μέρα ειπώθηκε ότι η τοποθέτηση ξεκίνησε από το crown.
Γιατί να μην εξασφαλίσει πρώτα τη hairline και τις μπροστινές ζώνες και με μειούμενη πυκνότητα να προχωρήσει προς τα πίσω.
Τώρα βλέπουμε στο τελικό αποτέλεσμα η hairline δεν είναι οριοθετημένη και τα μοσχεύματα που έχουν βγει είναι αραιά.
Φωτογραφίες πριν σε κουρεψουν στην κλινική Ανδρέα έχεις βάλει; Για να δούμε πως ήσουν με ότι μαμά μαλλί είχες.
Γενικά το αποτέλεσμα πάσχει σε πολλά σημεία και δεν θα με ικανοποιούσε.
Το θέμα είναι γιατί συνέβη αυτό; Μειωμένη φυτρωση; κακό πλάνο του γιατρού; Συνδιασμός; Όπως ζητάει και ο Ανδρέας θέλει μια ανάλυση το αποτέλεσμα από τον cvial.
Σίγουρα έπρεπε να ασχοληθεί πρωταρχικά με τη hairline τουλάχιστον κατά πρόσωπο να υπάρχει μια σωστή εικόνα και σε μελλοντική επέμβαση να ενισχυθεί ακόμη περισσότερο.
Και εγώ πιστεύω ότι χρειάζεται σοβαρή θεραπεία στην κατάσταση που βλέπω το μαλλί στα πλαϊνά.
Φωτογραφίες πριν τη μμ υπάρχουν Εδώ
 

Andreas1978

Active Member
Προσωπικά πιστεύω ότι εκτός από το αν έχει BUPA ή όχι ο φίλος, το μεγαλύτερο φάουλ του γιατρου που το έχει ξανακάνει μάλιστα με τον @Pan77 ήτανε ότι ενώ έχει συμφωνηθεί με τον πελάτη ένα πλάνο,ξεκινάει η επέμβαση και ο γιατρός κάνει κάτι άλλο που δεν είχε συμφωνηθεί κάτι που είναι τελείως απαράδεκτο.
Δεν ξέρω τι πως το βλέπει αυτό ο φίλος.
Οπως εχω ξαναγράψει όταν με ειδε μέσω viber πρότεινε να γεμίσουμε α και β ζώνη και μετα να το δουμε για ενα touch up. Ισως απο κοντά να ειδε το μεγάλο πρόβλημα στο crown και να προτίμησε πλάνο κάλυψης.
 

Andreas1978

Active Member
Δεν μπορω να ξερω τι λεει ο φακελος του ασθενους (μετρησεις κτλ.) διοτι δεν εχω ονομα....
Μπορει να του ειχα προτεινει FUT or Combo που δεν αντεδεικνυται ούτε σε υψηλο σταδιο DUPA. (παραμενει κακή ιδεα αλλα αντενδειξη δυσκολα έχει το FUT σε DUPA)

Λαβετε υποψιν το πιο σημαντικο και συνηθες: ενα κακο FUE τραυματιζει τα διπλανα τριχοθυλακια, ταοποια θα φυτρωσουν ψευδο-miniaturized και θα μοιαζει 100% με DUPA.
Μπορει κάλλιστα να μην είχε ποτε "αυθεντική " DUPA και να ειναι ιατρογενης και να τον εχω εξετασει με αριστη δοτρια...
Θα σας ανεβασω βιντεο ασθενούς που ηρθε σημερα που εχει παθει αυτο το πολυ συχνο φαινομενο.

Γενικα, θα προτεινα να μην νγαινουν απλοϊκα συμπερασματα
Οι εξηγησεις μπορει να ειναι πολλες και διαφορετικες από αυτε ςπου ΚΑΝ φανταζεστε ως μη-ατροι.
Καλημέρα Γιατρέ , σε περίπτωση που κρατάτε αρχείο να βοηθήσω , η ημερομηνία ηταν 22/6/21 και προτάθηκε combo αλλά λογω δικής μου φοβίας μου δόθηκε και εναλλακτική για Fue.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Andreas1978

Active Member
Μπορώ να πω ότι στο middle πολύ πιθανό να έχουν χαθεί και μαμά μαλλιά.
Στη φωτογραφία προ μεταμοσχευσης είναι βρεγμένα. Αν ήταν στεγνά θα φαίνονταν και περισσότερα και άρα το μετά τη μεταμόσχευση ακόμη πιο φτωχό
Όχι φίλε μου δεν είναι βρεγμένα.
Επίσης στην προ μμ φωτό καλύπτω κενά λογω χτενισματος. Σε λίγες μέρες που θα κλείσω χρόνο θα φανεί η όποια διαφορά (καλή η κακκή ) με ίδιο χτένισμα ίδιο μήκος ίδιο φωτισμό.
 

Andreas1978

Active Member
Καλή χρονιά σε όλους καλές μμ καλές φυτρώσεις υψηλές πυκνότητες με υγεία και οτι αλλο επιθυμεί ο κάθε συμφορουμίτης.
Πέρα από τον αντίλογο που παρουσίασα εμφατικά στις συζητήσεις μου Γτ πιστεύω ακράδαντα το να κάνεις το δικηγόρο του διαβόλου κάποιες φορές αποτελεί το γόνιμο δρόμο προς τη γνώση και την αλήθεια , εννοείται πως έλαβα πολύ σοβαρά τη συμβουλή του Lorenzo και ξεκίνησα άμεσα τη φίνα.
Εδώ να σημειώσω πως γενικα απο το 4 μηνο μετα την μμ έως και πριν να ξεκινήσω τη φίνα δεν ειχα τριχόπτωση.Ως δια μαγείας μετα την μμ ειχε μειωθεί στο ελάχιστο ! Αλλά ακόμη και μεχρι σημερα τιποτα το ιδιαίτερο παρότι καθυστερούσα να τα κουρεύω. (Λέω παρότι γιατι προ μμ οταν τα άφηνα πιο μακριά πέφταν πολυ περισσότερο στο χτένισμα ).
Οι διάφορες που ειδα με την φίνα ηταν να νιώθω πιο σκληρά και πιο ατίθασα τα μαλλιά μου σαν να χόντρυνε η τρίχα , να εμφανιστούν νέες τρίχες μπροστά που είναι πιο εύκολο να το δω. Για την ακρίβεια ειδα σε σημεία που δεν υπήρχε τρίχα να εμφανίζεται , αλλά λεπτή και σε σημεία που υπαρχει μια τρίχα 7 εκατοστά να εμφανίζεται μια επιπλέον 2 εκατοστά (δηλαδή μονοτριχο να εχει γινει δίτριχο). Γενικά φάνηκε μια καλύτερη εικόνα στο κεφάλι σε σχέση με το καλοκαίρι που ειχα κλείσει χρόνο απο την μμ.
Όλα βάδιζαν καλά μέχρι και προ διμήνου χωρίς καμία παρενέργεια , όπου ξαφνικά μέρα με τη μέρα άρχισα να εχω πρόβλημα με τη βραχυχρόνια μνήμη μου. Το πρόβλημα χειροτέρευε σε απελπιστικό βαθμό.Προσπαθούσα να καταλάβω τι φταίει και δεν πήγαινε το μυαλό μου στη φίνα.Να σημειώσω πως ξεκίνησα 4/7/22 και έπαιρνα κάθε μέρα 1/4 proscar 5mg. Το Δεκέμβριο η κατάσταση ήταν τραγική. Λέω πάει εχω παθει Αλτσχάιμερ !!!
Πήρα την απόφαση και τη διέκοψα μια βδομάδα πριν τα Χριστούγεννα για να δω αν φταίει η φίνα.
Άρχισε αμέσως από την πρώτη βδομάδα να βελτιώνεται η μνήμη μου και πλέον τωρα ειμαι στο 90% στα φυσιολογικά μου.
Παρατήρησα οτι ενα βράδυ που ειχα πιει λίγο αλκοολ παραπάνω το πρόβλημα την αλλη μέρα χειροτέρευε που ημουν νηφάλιος. Να το πω μπακαλιστικα σαν να έκανε trigger η φίνα με το αλκοόλ στη μνήμη μου.
Το θέμα είναι τωρα τι κάνω ;;; Γιατι φάνηκε η φίνα να μου σώνει τα μεταμοσχευμένα και να τους δίνει boost !
Σταμάτησα ακριβως στους 5,5 μήνες και εχω διακόψει τρεις βδομάδες !
 

JimKan1

Well-Known Member
Καλή χρονιά σε όλους καλές μμ καλές φυτρώσεις υψηλές πυκνότητες με υγεία και οτι αλλο επιθυμεί ο κάθε συμφορουμίτης.
Πέρα από τον αντίλογο που παρουσίασα εμφατικά στις συζητήσεις μου Γτ πιστεύω ακράδαντα το να κάνεις το δικηγόρο του διαβόλου κάποιες φορές αποτελεί το γόνιμο δρόμο προς τη γνώση και την αλήθεια , εννοείται πως έλαβα πολύ σοβαρά τη συμβουλή του Lorenzo και ξεκίνησα άμεσα τη φίνα.
Εδώ να σημειώσω πως γενικα απο το 4 μηνο μετα την μμ έως και πριν να ξεκινήσω τη φίνα δεν ειχα τριχόπτωση.Ως δια μαγείας μετα την μμ ειχε μειωθεί στο ελάχιστο ! Αλλά ακόμη και μεχρι σημερα τιποτα το ιδιαίτερο παρότι καθυστερούσα να τα κουρεύω. (Λέω παρότι γιατι προ μμ οταν τα άφηνα πιο μακριά πέφταν πολυ περισσότερο στο χτένισμα ).
Οι διάφορες που ειδα με την φίνα ηταν να νιώθω πιο σκληρά και πιο ατίθασα τα μαλλιά μου σαν να χόντρυνε η τρίχα , να εμφανιστούν νέες τρίχες μπροστά που είναι πιο εύκολο να το δω. Για την ακρίβεια ειδα σε σημεία που δεν υπήρχε τρίχα να εμφανίζεται , αλλά λεπτή και σε σημεία που υπαρχει μια τρίχα 7 εκατοστά να εμφανίζεται μια επιπλέον 2 εκατοστά (δηλαδή μονοτριχο να εχει γινει δίτριχο). Γενικά φάνηκε μια καλύτερη εικόνα στο κεφάλι σε σχέση με το καλοκαίρι που ειχα κλείσει χρόνο απο την μμ.
Όλα βάδιζαν καλά μέχρι και προ διμήνου χωρίς καμία παρενέργεια , όπου ξαφνικά μέρα με τη μέρα άρχισα να εχω πρόβλημα με τη βραχυχρόνια μνήμη μου. Το πρόβλημα χειροτέρευε σε απελπιστικό βαθμό.Προσπαθούσα να καταλάβω τι φταίει και δεν πήγαινε το μυαλό μου στη φίνα.Να σημειώσω πως ξεκίνησα 4/7/22 και έπαιρνα κάθε μέρα 1/4 proscar 5mg. Το Δεκέμβριο η κατάσταση ήταν τραγική. Λέω πάει εχω παθει Αλτσχάιμερ !!!
Πήρα την απόφαση και τη διέκοψα μια βδομάδα πριν τα Χριστούγεννα για να δω αν φταίει η φίνα.
Άρχισε αμέσως από την πρώτη βδομάδα να βελτιώνεται η μνήμη μου και πλέον τωρα ειμαι στο 90% στα φυσιολογικά μου.
Παρατήρησα οτι ενα βράδυ που ειχα πιει λίγο αλκοολ παραπάνω το πρόβλημα την αλλη μέρα χειροτέρευε που ημουν νηφάλιος. Να το πω μπακαλιστικα σαν να έκανε trigger η φίνα με το αλκοόλ στη μνήμη μου.
Το θέμα είναι τωρα τι κάνω ;;; Γιατι φάνηκε η φίνα να μου σώνει τα μεταμοσχευμένα και να τους δίνει boost !
Σταμάτησα ακριβως στους 5,5 μήνες και εχω διακόψει τρεις βδομάδες !
Φιλε στους περισσπτερους η φινα εμφανιζει παρενεργειες στις πρωτες 3-4 εβδομαδες η περιπου στους 6 μηνες, εσυ φαινεται ησουν στη δευτερη κατηγορια. Οι επιλογες που εχεις ειναι 2, η το παρατας και τα ξυριζεις η περιμενεις να επανελεθεις και ξεκινας φινα 0,5 mg τη μερα, το 1,25 που επαιρνες ηταν υπερβολη.
 

Stratos

Well-Known Member
φιναστερίδη και μνήμη δεν έχω ξαναδιαβάσει κάπου ότι συνδέονται, μπορεί να έφταιγε το αλκοόλ
 

Andreas1978

Active Member
Φιλε στους περισσπτερους η φινα εμφανιζει παρενεργειες στις πρωτες 3-4 εβδομαδες η περιπου στους 6 μηνες, εσυ φαινεται ησουν στη δευτερη κατηγορια. Οι επιλογες που εχεις ειναι 2, η το παρατας και τα ξυριζεις η περιμενεις να επανελεθεις και ξεκινας φινα 0,5 mg τη μερα, το 1,25 που επαιρνες ηταν υπερβολη.
Δεν πήρα αυθαίρετα αυτή τη δοσολογία.Ο Lorenzo μου σύστησε 1mg τη μέρα για 6 μήνες και ο Cvial μου πρότεινε (πολύ σωστά) να παίρνω το proscar και να το κόβω στα 4. Κανείς δεν μπορεί να πρόβλεψη την αντίδραση σε ενα φάρμακο ! Εννοείται πως δεν θέλω να το παρατήσω γιατί ειδα σημαντική βελτίωση ! Το θέμα είναι σε τι δοσολογία να παω ; Το 0,5 mg δεν είναι λίγο ;
 

Andreas1978

Active Member
φιναστερίδη και μνήμη δεν έχω ξαναδιαβάσει κάπου ότι συνδέονται, μπορεί να έφταιγε το αλκοόλ
Οχι δεν έφταιγε το αλκοόλ η φίνα έφταιγε ! Όταν πίνεις Σάββατοβραδο δεν μπορει να συνεχίζεις να εχεις πρόβλημα μετα απο 7 μέρες ! Παρατήρησα οτι το αλκοόλ απο το Σάββατοβραδο το επιδείνωνε την Κυριακή ! Το πρόβλημα μου ηταν μόνο στη short memory ! Η κατάσταση είχε γίνει τραγική τον τελευταίο μήνα !
 

JimKan1

Well-Known Member
Δεν πήρα αυθαίρετα αυτή τη δοσολογία.Ο Lorenzo μου σύστησε 1mg τη μέρα για 6 μήνες και ο Cvial μου πρότεινε (πολύ σωστά) να παίρνω το proscar και να το κόβω στα 4. Κανείς δεν μπορεί να πρόβλεψη την αντίδραση σε ενα φάρμακο ! Εννοείται πως δεν θέλω να το παρατήσω γιατί ειδα σημαντική βελτίωση ! Το θέμα είναι σε τι δοσολογία να παω ; Το 0,5 mg δεν είναι λίγο ;
Ο @CVIAL φανταζομαι σου προτεινε 1,25mg για 3-4 φορες τη βδομαδα, οχι καθε μερα. Προσωπικη μου εκτιμηση ειναι να παρεις 0,5 mg τη μερα για 6 μηνες και αν δεν δεις παρενεργειες( που λογικα δεν θα δεις) αυξησε το σε 1mg τη μερα η 1,25 ΔΤΠ.
1,25 τη μερα ειναι πολυ και το κανεις μονο αν το 1mg τη μερα(δοσολογια FDA) δεν κανει δουλεια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JimKan1

Well-Known Member
φιναστερίδη και μνήμη δεν έχω ξαναδιαβάσει κάπου ότι συνδέονται, μπορεί να έφταιγε το αλκοόλ
Οχι δεν έφταιγε το αλκοόλ η φίνα έφταιγε ! Όταν πίνεις Σάββατοβραδο δεν μπορει να συνεχίζεις να εχεις πρόβλημα μετα απο 7 μέρες ! Παρατήρησα οτι το αλκοόλ απο το Σάββατοβραδο το επιδείνωνε την Κυριακή ! Το πρόβλημα μου ηταν μόνο στη short memory ! Η κατάσταση είχε γίνει τραγική τον τελευταίο μήνα !
Ειναι, μια απο τις πιθανες παρενεργειες της φινας ειναι το brain fog.
 

Andreas1978

Active Member
Ο @CVIAL φανταζομαι σου προτεινε 1,25mg για 3-4 φορες τη βδομαδα, οχι καθε μερα. Προσωπικη μου εκτιμηση ειναι να παρεις 0,5 mg τη μερα για 6 μηνες και αν δεν δεις παρενεργειες( που λογικα δεν θα δεις) αυξησε το σε 1mg τη μερα η 1,25 ΔΤΠ.
1,25 τη μερα ειναι πολυ και το κανεις μονο αν το 1mg τη μερα(δοσολογια FDA) δεν κανει δουλεια.
Ο Cvial αυτό μου είπε που σου αναφέρω. Άλλωστε η διαφορά θα ηταν 1,75mg παραπάνω τη βδομάδα που ετσι κι αλλιώς δεν θα ηταν τοσο γιατι παντα υπάρχουν κάποια τρίμματα που χάνονται στο κόψιμο.Πως θα πετύχω το 0,5 mg με το proscar ; Μηπως να παω στο 1,25 μέρα παρά μέρα ;
 

bobby

Well-Known Member
Μάλλον είσαι στο 3% των άτυχων…. Αυτά περί τεράστιας διαφοράς μεταξύ του 0,5/1/1,25mg την ημέρα δεν έχουν βάση. Δηλαδή όσοι έχουν προστάτη και παίρνουν 5mg την ημέρα έχουν ξεχάσει το όνομά τους; Ας είμαστε λογικοί και ψύχραιμοι. Μείωσε την δόση και βλέπεις πως σε πάει.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ο @CVIAL φανταζομαι σου προτεινε 1,25mg για 3-4 φορες τη βδομαδα, οχι καθε μερα. Προσωπικη μου εκτιμηση ειναι να παρεις 0,5 mg τη μερα για 6 μηνες και αν δεν δεις παρενεργειες( που λογικα δεν θα δεις) αυξησε το σε 1mg τη μερα η 1,25 ΔΤΠ.
1,25 τη μερα ειναι πολυ και το κανεις μονο αν το 1mg τη μερα(δοσολογια FDA) δεν κανει δουλεια.

Μη λέτε αυθαίρετα πράγματα. Η δόση που προτάθηκε είναι 1mg/μέρα γιατί ο άνθρωπος έχει DUPA. To 1.25mg προέκυψε λόγω του proscar (κόψιμο στα 4). Αυτό που μπορείς να κάνεις Ανδρέα είναι να πας σε μικρότερη δόση αφού κόψεις την φίνα για περίπου 45 μέρες για να αδείασεις. Θα σου πρότεινα δόση 5mg την εβδομάδα καταρχήν.
 

JimKan1

Well-Known Member
Μη λέτε αυθαίρετα πράγματα. Η δόση που προτάθηκε είναι 1mg/μέρα γιατί ο άνθρωπος έχει DUPA. To 1.25mg προέκυψε λόγω του proscar (κόψιμο στα 4). Αυτό που μπορείς να κάνεις Ανδρέα είναι να πας σε μικρότερη δόση αφού κόψεις την φίνα για περίπου 45 μέρες για να αδείασεις. Θα σου πρότεινα δόση 5mg την εβδομάδα καταρχήν.
Δεν ειπα κατι αυθαιρετο, οπως ειπα και απο πανω 1mg τη μερα προτεινει και ο FDA, ο συγκεκριμενος ομως εχει παρενεργειες.
1.25 τη μερα ειναι πολυ να αρχισεις κατευθειαν εκτος αν δεν ειναι καθε μερα, πχ Τριτη Παρασκευη δεν παιρνεις.
 

JimKan1

Well-Known Member
Μάλλον είσαι στο 3% των άτυχων…. Αυτά περί τεράστιας διαφοράς μεταξύ του 0,5/1/1,25mg την ημέρα δεν έχουν βάση. Δηλαδή όσοι έχουν προστάτη και παίρνουν 5mg την ημέρα έχουν ξεχάσει το όνομά τους; Ας είμαστε λογικοί και ψύχραιμοι. Μείωσε την δόση και βλέπεις πως σε πάει.
Αν εχεις παρενεργειες το 0,5 και το 1,25 τη μερα σαφως και εχουν διαφορα
 

Andreas1978

Active Member
Μη λέτε αυθαίρετα πράγματα. Η δόση που προτάθηκε είναι 1mg/μέρα γιατί ο άνθρωπος έχει DUPA. To 1.25mg προέκυψε λόγω του proscar (κόψιμο στα 4). Αυτό που μπορείς να κάνεις Ανδρέα είναι να πας σε μικρότερη δόση αφού κόψεις την φίνα για περίπου 45 μέρες για να αδείασεις. Θα σου πρότεινα δόση 5mg την εβδομάδα καταρχήν.
Καλησπέρα @CVIAL. Άρα προτείνεις 1 χάπι τη βδομάδα. Μπορώ να το κόβω παλι στα 4 και να παίρνω Δευτέρα Τετάρτη Παρασκευή Κυριακή ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όχι, ένα ολόκληρο μια μέρα της εβδομάδας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Andreas1978

Active Member
Οκ , άρα το παίρνω μέρα παρά μέρα ; Ρωτάω διευκρινιστικά γτ στο οχι δεν εχεις βάλει κόμμα και αλλάζει ολο το νόημα !
 
Μπλουζα