AlexXXX, FUE, 3900g, 16/4/2020

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η επιτυχία έχει να κάνει με την ψευδαίσθηση που δημιουργεί το αποτέλεσμα .Δεν υπάρχει δυνατότητα να επιτευχθούν μαμισιες πυκνότητες στις ΜΜ

Και ανάλογα το πρόβλημα που έχει κάποιος, άλλο NW3 άλλο NW5. Άλλο δότρια 6000 άλλο 12000.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Το μήκος και το layering είναι απαραίτητο στοιχείο κατά την σχεδιασμό μιας μμ. Αν εσύ θες να τα κρατάς στο 1cm σίγουρα δεν θα έχεις καλή κάλυψη στις μπροστινές ζώνες με 45g και λεπτή τρίχα. Θα χρειαστείς σίγουρα 60g και καλό λόγο, άρα πας για 2η μμ. Στην δική σου περίπτωση είναι εφικτό γιατί και μικρό πρόβλημα έχεις και καλή δότρια. Άλλοι όμως είναι αναγκασμένοι να το κάνουν γιατί δεν θέλουν να σπαταλήσουν graft που δεν έχουν, θέλουν να μπουστάρουν με απόλυτα φυσικό τρόπο το αποτέλεσμα τους και γιατί όντως τους αρέσει να έχουν μακρί μαλλί.

Μια επιτυχημένη μμ δεν είναι απαραίτητα αυτή που σε κάνει τούμπανο με 1cm μαλί αλλά αυτή που σου δίνει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα βάσει των δυνατοτήτων της δότριας σου και του προβλήματος που έχεις.
Σωστά όλα αυτά,αλλά εγώ λέω και τονίζω το γεγονός πως πρέπει να είναι απόλυτα συγκρίσιμα τα μεγέθη μεταξύ τους σε ίδια περιστατικά και σε ίδιες συνθήκες.
Δηλαδή μια εύκολη περίπτωση όπως λες που είναι η δική μου,θα πρέπει να την κρίνουμε και να την αξιολογούμε σε όλα τα στάδια της.
Προφανώς και θέλεις και μήκος και layering που μεγιστοποιείται το αποτέλεσμα της μμ,αλλά χρειάζεται να βλέπουμε και πως είναι με τόσο κοντό μαλλί μια μμ σε εύκολα περιστατικά.
Προσωπικά σε nw3 με ευνοϊκά χαρακτηριστικά όπως το δικό μου και τόσο κοντό,έχεις πολύ καλή κάλυψη και πυκνότητα,σίγουρα όμως όχι όπως στην κορύφωση της με κατάλληλο μήκος και layering.
Εκεί θέλω να βλέπω αντίστοιχα περιστατικά και αντίστοιχες συγκρίσεις αυτό λέω.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να αποτυπώνεται σωστά η κατάσταση, είτε από επαγγελματίες είτε από ερασιτέχνες. Σήμερα πλέον το να βγάλει κάποιος μια καθαρή και σωστή φώτο με ένα android ή iphone είναι το πιο απλό. Άρα δεν υπάρχει δικαιολογία. Ειδικά σε εξωτερικούς ΄χωρους.



Το μήκος και το layering είναι απαραίτητο στοιχείο κατά την σχεδιασμό μιας μμ. Αν εσύ θες να τα κρατάς στο 1cm σίγουρα δεν θα έχεις καλή κάλυψη στις μπροστινές ζώνες με 45g και λεπτή τρίχα. Θα χρειαστείς σίγουρα 60g και καλό λόγο, άρα πας για 2η μμ. Στην δική σου περίπτωση είναι εφικτό γιατί και μικρό πρόβλημα έχεις και καλή δότρια. Άλλοι όμως είναι αναγκασμένοι να το κάνουν γιατί δεν θέλουν να σπαταλήσουν graft που δεν έχουν, θέλουν να μπουστάρουν με απόλυτα φυσικό τρόπο το αποτέλεσμα τους και γιατί όντως τους αρέσει να έχουν μακρί μαλλί.

Μια επιτυχημένη μμ δεν είναι απαραίτητα αυτή που σε κάνει τούμπανο με 1cm μαλί αλλά αυτή που σου δίνει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα βάσει των δυνατοτήτων της δότριας σου και του προβλήματος που έχεις.
Εσύ cvial αντιλαμβάνεσαι απόλυτα κ με αυτές τις φωτό τι έχει συμβεί και τι όχι απλά πρέπει να δείχνεις την δίκαιη αυτή στάση ...το ίδιο και ο Άλεξ που δεν είναι χθεσινος...δεν τρέχει κάτι ...θα τις έχετε τις φωτό σας...ήδη τον έχωσα....
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σωστά όλα αυτά,αλλά εγώ λέω και τονίζω το γεγονός πως πρέπει να είναι απόλυτα συγκρίσιμα τα μεγέθη μεταξύ τους σε ίδια περιστατικά και σε ίδιες συνθήκες.
Δηλαδή μια εύκολη περίπτωση όπως λες που είναι η δική μου,θα πρέπει να την κρίνουμε και να την αξιολογούμε σε όλα τα στάδια της.
Προφανώς και θέλεις και μήκος και layering που μεγιστοποιείται το αποτέλεσμα της μμ,αλλά χρειάζεται να βλέπουμε και πως είναι με τόσο κοντό μαλλί μια μμ σε εύκολα περιστατικά.
Προσωπικά σε nw3 με ευνοϊκά χαρακτηριστικά όπως το δικό μου και τόσο κοντό,έχεις πολύ καλή κάλυψη και πυκνότητα,σίγουρα όμως όχι όπως στην κορύφωση της με κατάλληλο μήκος και layering.
Εκεί θέλω να βλέπω αντίστοιχα περιστατικά και αντίστοιχες συγκρίσεις αυτό λέω.

Στην δικιά σου περίπτωση το layering δεν παίζει τόσο ρόλο γιατί το πρόβλημα το έχεις μπροστά και σε μια ζώνη βάθους 3-4cm. Μόνο πλάγιο layering θα είχε επίπτωση (πχ από δεξιά προς αριστερά). Το boost του layering γίνεται σε μεγάλα μήκη/βάθη όπως σε εμένα στην ζώνη C εκεί που μαζεύεται μαλλί από ζώνη Α&Β και με 25g νομίζεις ότι είναι 50.
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Εμένα πάντως μου κάνουν ίδιες με αυτές για τις οποίες τσακώθηκαν Αναστασάκης και Tol.
Άλλος άνθρωπος, να το χαίρεται.
 

aeratos28

Just aeratos
Γιώργο κάντε το σωστά..καλύτερη ποιότητα στις φωτό και ας βάλει και μερικές ακόμα στις οποίες να είναι και βρεγμένα τα μαλλιά.σε εξωτερικές συνθήκες και με ήλιο και χωρίς.για να μην υπάρξει κανένα θέμα πάλι.
 

mike1988

Active Member
Ενας χρόνος για το φίλο μας τον Αλέξ ....μας στέλνει τα χαιρετίσματα του και τις ευχαριστίες του που έλυσε το πρόβλημα του....
Πολύ ωραίο αποτέλεσμα. Επειδή φαίνεται έστω και με αυτές τις φωτογραφίες να έλυσε όντως το πρόβλημά του και επειδή πριν είχε μεγάλη αραίωση θα συντηρήσει το αποτέλεσμα με κάποιο φαρμακευτικό σκεύασμα? (πχ φινα ,μινοξ. κλπ) Αν γνωρίζεις φυσικά...
 

vlafo

Well-Known Member
Aerate
Δε χρειάζεται ούτε βρεγμένα,ούτε με πομάδες ούτε με ήλιο.
Αν βάλει καθαρές με διάχυτο φως τη μέρα, είναι υπεραρκετες και συμπεράσματα θα βγούνε άνετα.
Εμένα μου είναι αρκετό αυτό και πρέπει από όλους να είναι το ελάχιστο προαπαιτούμενο.
 

manly_Man

Well-Known Member
@Giorgos-3 Πες του να βγάλει καθαρές φωτογραφίες σε εξωτερικό περιβάλλον ώστε να μην αφήνεται καμία υπόνοια και να φανούν και οι λεπτομέρειες.
 

Gianney

Well-Known Member
Aerate
Δε χρειάζεται ούτε βρεγμένα,ούτε με πομάδες ούτε με ήλιο.
Αν βάλει καθαρές με διάχυτο φως τη μέρα, είναι υπεραρκετες και συμπεράσματα θα βγούνε άνετα.
Εμένα μου είναι αρκετό αυτό και πρέπει από όλους να είναι το ελάχιστο προαπαιτούμενο.
Vlafo σε ένα άλλο νήμα είχα σχολιάσει σχετικά με τις πυκνότητες που καταφέρνει ο Τιρκαλας και είχα σχολιάσει ότι μέχρι τώρα δύσκολα βλεπω 40 45 50 μπροστά σε περιπτώσεις του φόρουμ.Και μου είχες απαντησει πως φτάνει σε τέτοιες πυκνότητες.Παντως και εδώ δεν βλέπουμε τέτοια νούμερα και επισης μου πες και σωστά βέβαια ανάλογα τις περιπτώσεις.Οκ εδώ έχει και μεγάλη επιφάνεια να καλύψει το παιδί.
 

vlafo

Well-Known Member
Vlafo σε ένα άλλο νήμα είχα σχολιάσει σχετικά με τις πυκνότητες που καταφέρνει ο Τιρκαλας και είχα σχολιάσει ότι μέχρι τώρα δύσκολα βλεπω 40 45 50 μπροστά σε περιπτώσεις του φόρουμ.Και μου είχες απαντησει πως φτάνει σε τέτοιες πυκνότητες.Παντως και εδώ δεν βλέπουμε τέτοια νούμερα και επισης μου πες και σωστά βέβαια ανάλογα τις περιπτώσεις.Οκ εδώ έχει και μεγάλη επιφάνεια να καλύψει το παιδί.
Ο Τιρκαλάς φτάνει και θεωρεί το τέλειο νούμερο 110-120 τρίχες.
Σε όλα τα περιστατικά τα αναρτημένα έχει τεράστιες επιφάνειες να καλύψει με διπλή συνεδρία που εκ των πραγμάτων πυκνότητες πάνω από 35g δε μπορείς να πετύχεις.
Με 2 μμ φτάνεις σε αυτά τα νούμερα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Vlafo σε ένα άλλο νήμα είχα σχολιάσει σχετικά με τις πυκνότητες που καταφέρνει ο Τιρκαλας και είχα σχολιάσει ότι μέχρι τώρα δύσκολα βλεπω 40 45 50 μπροστά σε περιπτώσεις του φόρουμ.Και μου είχες απαντησει πως φτάνει σε τέτοιες πυκνότητες.Παντως και εδώ δεν βλέπουμε τέτοια νούμερα και επισης μου πες και σωστά βέβαια ανάλογα τις περιπτώσεις.Οκ εδώ έχει και μεγάλη επιφάνεια να καλύψει το παιδί.

Το ξαναγράψαμε ,μόνο αν τελειώσεις μια περιοχή με την μια και σε 2η μμ κάνεις την επόμενη περιοχή. Με άπλωμα δεν γίνεται εκτός και αν είσαι μικρό NW.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Γιώργο κάντε το σωστά..καλύτερη ποιότητα στις φωτό και ας βάλει και μερικές ακόμα στις οποίες να είναι και βρεγμένα τα μαλλιά.σε εξωτερικές συνθήκες και με ήλιο και χωρίς.για να μην υπάρξει κανένα θέμα πάλι.
προσπαθω...τον κυνηγαω....ειναι στα καγκελα αυτος!τρελαμενος.....δεν υπηρχε περιπτωση να ασχολιοταν αν δεν ημουν απο πισω του...θα ειχε εξαφανιστει.....
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Πολύ ωραίο αποτέλεσμα. Επειδή φαίνεται έστω και με αυτές τις φωτογραφίες να έλυσε όντως το πρόβλημά του και επειδή πριν είχε μεγάλη αραίωση θα συντηρήσει το αποτέλεσμα με κάποιο φαρμακευτικό σκεύασμα? (πχ φινα ,μινοξ. κλπ) Αν γνωρίζεις φυσικά...
δεν ειναι ειναι και πολυ υπερ της χρησης οχι μονο της φινα αλλα ουτε της μινοξ.... προ μμ εβαζε τοπικ αλλα παει πια και αυτο ανηκει στο παρελθον.....ειναι κοντα στα 50 κιολας δεν ξερω αν εχει και πολυ νοημα η φινα εξαλλου....να κρατησει τι? λογικα οτι εχασε εχασε απο κληρονομικοτητα....
 

Stratos

Well-Known Member
αποτέλεσμα και τιμή value for money λέει ο Stratos.Διάβασε προσεκτικά
να το χαίρεσαι φίλε το μαλλί, τρομερή αλλαγή βλέπω εγώ, αν κάποιοι θέλουν μεγεθυντικούς φακούς και ραδιοτηλεσκόπια για να το παραδεχτούν άστους να τρελένονται. πέτυχες το στόχο σου με λογικό κόστος, χωρίς να χρειάζεσαι δάνεια και να πουλήσεις κανένα σπίτι.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
να το χαίρεσαι φίλε το μαλλί, τρομερή αλλαγή βλέπω εγώ, αν κάποιοι θέλουν μεγεθυντικούς φακούς και ραδιοτηλεσκόπια για να το παραδεχτούν άστους να τρελένονται. πέτυχες το στόχο σου με λογικό κόστος, χωρίς να χρειάζεσαι δάνεια και να πουλήσεις κανένα σπίτι.
στρατο αλλος αλεξ ειναι αυτος...ο αλεξ του νηματος δεν ασχολειται με το φορουμ γι αυτο τα ποσταρω εγω....
 

koumparos

Well-Known Member
Ο φίλος φενεται να πήγε πολύ καλά.Οι φωτό είναι σκοτεινές και καλό θα ήταν να βάλει σωστές και καθαρές να δούμε συνολικά το αποτέλεσμα.
 

dimitraza

Member
Μπράβο Alex, άλλαξες τελείως όψη, πολύ ωραίος... Να χαίρεσαι και να προσέχεις τα νέα μαλλάκια σου!!
 

Ronaldo

Well-Known Member
Επίσης έγραψα ότι προτείνεται φίνα σε ασθενείς με αδύναμα μαμά μαλλιά, τουλάχιστον 6 μήνες πριν ώστε να δυναμώσουν για να αποφευχθεί το μόνιμο shock loss. Που είναι πάλι η ανακρίβεια; Τα ίδια έλεγε και ο Feriduni στο site του.
 
Μπλουζα