Alexskg, Dr. Jose Lorenzo, fue, 3601 grafts, 11-12/03/2022 (1st operation)

alexskg

Verified MM member
Μπροστά όψη
 

Συνημμένα

  • 805502A9-FDFD-49DB-8694-3C4D394E8988.jpeg
    805502A9-FDFD-49DB-8694-3C4D394E8988.jpeg
    692.5 KB · Προβολές: 415

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alexskg

Verified MM member
Μπράβο @alexskg πας πολύ καλα, φαίνεται καθαρά διαφορά από τον προηγούμενο μήνα. Temples επίσης βελτιώθηκαν αισθητά.
Συνολικά έχει αλλαξει εντελώς η εικόνα σου.

Ανέβασε αν θελεις και αλλη μια Photo από μπροστά στο ύψος του προσώπου χωρίς να σκύβεις κεφάλι, αν δε σου είναι κόπος. Για να έχουμε μια καλύτερη εικόνα για το επίπεδο φυσικότητας της hairline.

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά!
Σ ευχαριστώ πολύ. Ανέβασα ήδη φωτογραφία από μπροστά. Για τα temples η αλήθεια είναι ότι δείχνουν καλά με πολύ κοντό μαλλί. Μόλις μακρύνει το μαλλί μετά από 2 εβδομάδες αρχίζει και φαίνεται πάλι το κενό. Είναι από τα πράγματα που θέλω να διορθώσουμε στην δεύτερη επέμβαση.
 

Troufas

Active Member
Α είναι μια χαρά δεδομένου ότι δεν είχες και αρκετή "στήριξη" από πίσω ζώνες. Και καλή φυσικότητα στη hairline.
Με τη 2η, θα το απογειώσεις.
Ευχαριστώ!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μεγάλη διαφορά από τις προηγούμενες φώτο. Όπως σου είχα πει τώρα που μεγάλωσε το μαλλί η hairline φαίνεται μια χαρά, το τρίγωνο έχει χαθεί. Επίσης πολύ καλή πυκνότητα με δεδομένο ότι δεν υπήρχε τίποτα και καμμία στήριξη από πίσω. Για τα temples συμφωνώ με τον @Troufas, δείχνουν καλύτερα. Επίσης αυτό το κούρεμα/χτένισμα σου πάει και φαίνεται ωραίο και στις πλάγιες.
 

alexskg

Verified MM member
Καλησπέρα,

Μόλις ενημέρωσα το νήμα με φωτογραφίες 9μήνου.

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα. Η όψη μου έχει αλλάξει σε μεγάλο βαθμό. Τα πράγματα που θέλω να διιορθώσω στην 2η επέμβαση είναι το αριστερό temple peak και κάποια σημεία στα αριστερά του κεφα΄λιού που νομίζω ότθ δεν έχει όση κάλυψη θα ήθελα.

Επίσης με την δεύτερη επέμβαση θα καλύψω το πίσω κομμάτι. Συνολικά υπολογίζω 2000grafts για πίσω και μπροστα.

Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Πολύ καλό αποτέλεσμα φίλε, αλλαξε τελείως η εικόνα σου,πολύ όμορφη hairline και η δότρια φαίνεται ανέγγιχτη! Με γεια το νέο look!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όντως πολύ καλός. Το ένα peak είναι άψογο, το άλλο θέλει λίγο ενίσχυση κάπου στην συναρμογη, θα καλυτερέψει όμως και άλλο στο 12 μήνο όταν στρώσουν και άλλο οι τρίχες. Θεωρώ ότι θα πας για 2500g.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alexskg

Verified MM member
Όντως πολύ καλός. Το ένα peak είναι άψογο, το άλλο θέλει λίγο ενίσχυση κάπου στην συναρμογη, θα καλυτερέψει όμως και άλλο στο 12 μήνο όταν στρώσουν και άλλο οι τρίχες. Θεωρώ ότι θα πας για 2500g.
Σ ευχαριστώ Cvial. Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ στο μυαλό μου έχω ότι το καλύτερο είναι να βάλω όσο περισσότερα μπορούν να μπουν με ασφάλεια. Αρχικά το πλάνο του γιατρού ήταν για 1500 βασιζόμενο στο consultation που κάναμε τον Οκτώβριο του 2021. Μίλησα με την pilar και με διαβεβαίωσε ότι αν χρειαστώ και δεύτερη μέρα, θα την έχω. Το βλέπουμε. Δεν είμαι σίγουρος ποια είναι η καλύτερη στρατηγική: να πάω all in τώρα η να κρατήσω απόθεμα και για το μέλλον..

Όσον αφορά το αποτέλεσμα, η μόνη χτυπητή αδυναμία που βλέπω είναι το αριστερό peak. Στις φωτό, επειδή είναι σχετικά πρόσφατα κουρεμένο το μαλλί φαίνεται οκ. Όταν μακραίνει το μαλλί φαίνεται πολύ πιο έντονα η διαφορά. Θέλω να πιστεύω ότι με λίγα grafts θα είναι εύκολο να διορθωθεί.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
O @alexskg πέρασε από το γραφείο για να τον δω και επ' ευκαιρία είπαμε να γίνει και verified. Μόλις κάθησε στην γνωστή καρέκλα και τον είδα σε απόσταση 1.5m (όπως φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία) το αποτέλεσμα του με εντυπωσίασε (όταν το μαλλί στρώσει καλύτερα στον 1+ χρονο και μπορεί να κάνει και άλλα χτενίσματα θεωρώ ότι θα φαίνεται και καλύτερα).

Ωραία hairline σε αρμονία με το προσωπό του, πολύ καλή πυκνότητα για αποτέλεσμα μιας μμ σε εντελώς άδεια περιοχή. Εδώ να θυμίσω αυτά που έλεγα ότι τα περι τριγωνικής δεν έχουν καμμία σημασία όταν μεγαλώσει το μαλλί γιατί 1) χάνεται λόγω του τόξου που κάνει η τρίχα και 2) σε μερικούς πηγαίνει καλύτερα ανάλογα με την γεωμετρία του προσώπου.

IMG_7927r.jpg


Έκανε τις γνωστές μετρήσεις πυκνότητας. Ο Λορενζο μετά την μμ μέτρησε 39g με λόγο 2.77 (που όμως αν βγάλουμε έξω τα μονότριχα ανεβαίνει στο 2.9), μαζί με τον φίλο μετρήσαμε σε όλο το εύρος της ζώνης Α περίπου 40-42g που προφανώς εμπεριέχει ένα ποσοστό λάθους γιατί όταν είσαι φουλ σε πολύτριχα μπορεί να μετράω ένα 4τριχο για δυο 2 τριχα, κλπ. Οι μετρήσεις έδειξαν ότι εδώ μιλάμε για φύτρωση 100% κάτι που εξάλλου φαίνεται και από το πως ήταν πριν και τώρα. Αυτό είναι ένα καλό παράδειγμα για να δούμε πως φαίνεται ένα κεφάλι με φύτευση 40g και λόγο 2.9, δηλαδή γύρω στις 110-115τρίχες, με πλήρη φύτρωση

IMG_7935r.jpg


Το δεξί peak είναι υποδειγματικό και πλησιάζει το τέλειο. Δεν μπορείς να καταλάβεις ότι είναι μεταμοσχευμένο.

IMG_7936r.jpg

IMG_7933r.jpg


Το αριστερό παρόλο που και καλή φύτρωση έχει και καλές γωνίες και σωστό σχήμα προδίδεται από το blending με την πιο πίσω περιοχή γιατί υπάρχει μια ασυνέχεια που χτυπάει στο έμπειρο μάτι. Θέλει άλλα 20-25g για να δέσει με το πιο πίσω και να μην υπάρχει ασυνέχεια.

IMG_7937r.jpg


Έχει προγραμματίσει δεύτερη επέμβαση για το νέο έτος και προφανώς είναι ένα από τα πράγματα που θα πρέπει να διορθώσει. Ένα άλλο είναι η αύξηση της πυκνότητας στην περιοχή με το κοκκινό στην παρακάτω εικόνα (εκεί θέλει 100-150g). Δεν είναι θέμα μειωμένης φύτρωσης, απλά επειδή από εκεί ξεκινάει το χτένισμα και δεν έχει στήριξη από πίσω πολλές φορές ανάλογα με το χτένισμα που κάνει στα πίσω φαίνεται κενό υπο ορισμένες γωνίες λήψεις όπως η παρακάτω (ενω στην παραπάνω εικόνα δεν είναι τόσο έντονο).

Το layering των μαλλιών δημιουργεί αναγκαστικά διαφορετικές περιοχές πυκνότητας τις οποίες αν θέλουμε να τις εξισορροπήσουμε πρέπει να ενισχύσουμε με πυκνότητα την ζώνη από την οποία ξεκινάει το layering.

IMG_7932r.jpg


Μερικές φώτο απο την δότρια η οποία φαίνεται σε πολύ καλή κατάσταση παρόλο που έχει πολύ μικρό μήκος μαλλιού.

IMG_7938r.jpg

IMG_7939r.jpg
IMG_7940r.jpg



Η συμβουλή μου για επόμενη μμ είναι η εξής,
1. Touch up στο αριστερό peak (20-30g)
2. Touch up στο αριστερό άκρο της hairline για αύξηση πυκνότητας (100-150g)
3. 2500g σε ζώνη Β και πίσω με έμφαση στο πίσω αφού ο τρόπος που τα χτενίζει (από πίσω προς τα μπρος) θέλει δυνατές πυκνότητες και πίσω για να ισορροπήσει το κεφάλι. Η ενίσχυση των ζωνών πίσω με το layering θα βελτιώσει περαιτέρω και την εικόνα μπροστά σε δύσκολες συνθήκες.

Συμπερασματικά το θεωρώ πολύ καλό αποτέλεσμα γιατί του έχει δώσει μια όμορφη εικόνα και χρειάζεται μόνο ένα μικρό touchup για να το απογειώσει έχοντας ξεκινήσει απο κρανίου τόπος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tamaliamoupiso

Well-Known Member
2AB11.03.22L1.JPG



IMG_7927r.jpg



Άλλος άνθρωπος, συγχαρητήρια φίλε. Προσωπικά για κάποιο λόγο με ενοχλεί η εμφάνιση των τριχών στην περιοχή που έχω μαρκάρει. Μου προδίδει κάποια τεχνητότητα, πιθανολογώ βέβαια ότι ίσως οφείλεται και στη γνώση ότι αφορούν σε μεταμοσχευμένα μαλλιά.

ΥΣ. CVIAL δεν περίμενα να παρασυρθείς από τη ρετρό! σειρά της Morris
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προβολή συνημμένου 55351


Προβολή συνημμένου 55352


Άλλος άνθρωπος, συγχαρητήρια φίλε. Προσωπικά για κάποιο λόγο με ενοχλεί η εμφάνιση των τριχών στην περιοχή που έχω μαρκάρει. Μου προδίδει κάποια τεχνητότητα, πιθανολογώ βέβαια ότι ίσως οφείλεται και στη γνώση ότι αφορούν σε μεταμοσχευμένα μαλλιά.

ΥΣ. CVIAL δεν περίμενα να παρασυρθείς από τη ρετρό! σειρά της Morris

Σωστή παρατήρηση, αφενός μεν είναι αυτό που λες ότι ξέρεις ότι είναι μμ, αφετέρου δε έχει να κάνει με το στρώσιμο, για αυτό και είπα ότι μετά τον χρόνο θα έχει καλύτερη συμπεριφορά. Πρέπει να χρησιμοποιεί (του το είπα) deep hydration conditioner για να στρώνει καλύτερα και ευκολότερα. Το έχω τεστάρει στον εαυτό μου με μεγάλη επιτυχία. Συνιστώ το deep hydration της Η&S (μόνο από eshop).

PS Το χρώμα μου άρεσε.
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Σωστή παρατήρηση, αφενός μεν είναι αυτό που λες ότι ξέρεις ότι είναι μμ, αφετέρου δε έχει να κάνει με το στρώσιμο, για αυτό και είπα ότι μετά τον χρόνο θα έχει καλύτερη συμπεριφορά. Πρέπει να χρησιμοποιεί (του το είπα) deep hydration conditioner για να στρώνει καλύτερα και ευκολότερα. Το έχω τεστάρει στον εαυτό μου με μεγάλη επιτυχία. Συνιστώ το deep hydration της Η&S (μόνο από eshop).

PS Το χρώμα μου άρεσε.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, νιώθω ωραία που η παρατήρησή μου ήταν βάσιμη.

ΥΣ. μου κάνει λίγο σαν - τι ομάδα είσαι; (ωραίο φύλο) Ο Σαραβάκος που παίζει;
 

JimKan1

Well-Known Member
Πολυ καλο αποτελεσμα ακομα και με stadar Lorenzo. Μονη αδυναμια για εμενα το ανεπαρκες δεσιμο στο ενα temporal peak που διορθωνεται ευκολα.Απο πυκνοτητα, φυσικοτητα κτλπ. ειναι 10/10.
 
Μπλουζα