Alex1 (εκπρόσωπος κλινικής), fue, 4150 grafts, 24-26/01/2011

Alex1

New Member
Πιο κάτω παραθέτω ένα παράδειγμα μεγάλης διαδικασίας FUE που έχει πραγματοποιηθεί πρόσφατα στην κλινική μας. Ο συνολικός αριθμός τον μοσχευμάτων ήταν 4150 και ολοκληρώθηκε μέσα σε τρεις διαδοχικές μέρες.

Τα μοσχεύματα έχουν ως εξής

Μονά Τριχοθυλακια 1564
Διπλά Τριχοθυλακια 1554
Τριπλά Τριχοθυλακια 1032


Έχω προσθέσει και μερικές φωτογραφίες που πάρθηκαν 6 μέρες μετά την διαδικασία μεταμόσχευσης.

Σας Χαιρετώ
Αλέξανδρος
 

Συνημμένα

  • Before Donor.JPG
    Before Donor.JPG
    72.5 KB · Προβολές: 371

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

Καλά αποτελέσματα ευχόμαστε στο παλικάρι !!! Φαίνεται πως έγινε πολύ καλη δουλειά !

Αλήθεια η δότρια του νεαρού έχει περιθώρια να δώσει και άλλα μοσχεύματα αν θελήσει αργότερα να γεμίσει και την κορυφή του ;
 

Alex1

New Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

tropheus είπε:
Καλά αποτελέσματα ευχόμαστε στο παλικάρι !!! Φαίνεται πως έγινε πολύ καλη δουλειά !

Αλήθεια η δότρια του νεαρού έχει περιθώρια να δώσει και άλλα μοσχεύματα αν θελήσει αργότερα να γεμίσει και την κορυφή του ;

Το παλικάρι tropheus θα περιμένει να δει το αποτέλεσμα και μετά να έρθει πίσω για να συμπληρώσει την κορυφή.

Η δότρια του έχει περιθώριο σίγουρα για ακόμη 2000 μοσχεύματα με την μέθοδο FUE.
 

bz

New Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

Τα μοσχέυματα επελέγησαν τυχαία ; Διότι δεν βγάζουν ούτε 8.000 τρίχες , αν υπολογίσουμε και τη ( μέση ) απώλεια μοσχευμάτων μιας FUE ίσως δεν βγάζουν ούτε 7.500 .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gpeiraias

Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

19.000 euro ....Αυτό πάει να πει πλήρωσα τα μαλλιά της κεφαλής μου :D
Και όλα αυτά για πόσες ημέρες 3-4?Όσα βγάζει το χρόνο κάποιος που παίρνει καθαρά-στο χέρι 1350 ευρω το μήνα, τα βγάλανε οι άλλοι σε 3 μερες...Αυτα είναι... Και ακόμη το παλικάρι από ότι ειπώθηκε-αν ικανοποιηθεί απο το αποτέλεσμα, θα χρειαστεί και άλα 9.000 ευρώ για να καλύψει το μπιφτέκι...Σύνολο 28.000 Ευρω.Τι τα περάσατε ρε τα ευρώ?Στραγάλια???Για προσγειωθείτε....
 

tatini

New Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

gpeiraias, μην λες τέτοια πράγματα, χαλάς την πιάτσα. Εδώ μέσα είμαστε όλοι από τα ΒουΠου.

Εγώ άλλο θέλω να ρωτήσω. Βλέπω ότι από τη δότρια, στο πλάγιο μέρος του κεφαλιού (αν όχι και στο πίσω), οι θύλακες που εξήχθησαν είναι στο ίδιο ύψος με τη γραμμή τριχοφυίας. Οι τρίχες που μένουν σε κάποιον με εξελίξιμο νόργουντ είναι πολύ πιο κάτω. Αυτό δε σημαίνει επαγωγικά ότι πολλές από τις τρίχες που φύτεψε το παλικάρι με τον καιρό θα πέσουν;
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

Blindfold είπε:
...
Εγώ άλλο θέλω να ρωτήσω. Βλέπω ότι από τη δότρια, στο πλάγιο μέρος του κεφαλιού (αν όχι και στο πίσω), οι θύλακες που εξήχθησαν είναι στο ίδιο ύψος με τη γραμμή τριχοφυίας. Οι τρίχες που μένουν σε κάποιον με εξελίξιμο νόργουντ είναι πολύ πιο κάτω. Αυτό δε σημαίνει επαγωγικά ότι πολλές από τις τρίχες που φύτεψε το παλικάρι με τον καιρό θα πέσουν;

Η πιο ασφαλής περιοχή εξαγωγής τριχοθυλακίων είναι σίγουρα η λωρίδα που βγαίνει από μια διαδικασία strip. Δυστυχώς η FUE είναι μια μέθοδος εξαγωγής τριχοθυλακίων από περιοχές που δεν εξασφαλίζουν σε τόσο μεγάλο βαθμό τη βιωσιμότητα των τριχοθυλακίων ...
 

meandros

Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

γιατι τροφεα με την φυε δεν μπορουν να εξαγουν θυλακες απο σιγουρες περιοχες,δηλαδη πισω και πλαγια χαμηλα?
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

meandros είπε:
γιατι τροφεα με την φυε δεν μπορουν να εξαγουν θυλακες απο σιγουρες περιοχες,δηλαδη πισω και πλαγια χαμηλα?

Με την FUE εξάγονται τριχοθυλάκια και από "ασφαλείς" περιοχές αλλά όπως καταλαβαίνεις από τη στιγμή που δεν υπάρχει αφαίρεση λωρίδας όπως στη strip θα πρέπει να υπάρχει μια ευρεία περιοχή λήψης τριχοθυλακίων διότι αν γινόταν μόνο από τις "ασφαλείς" περιοχές θα εμφανιζόταν μια αραίωση στην περιοχή αυτή η οποία θα ήταν σίγουρα αντιαισθητική ...
 

tatini

New Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

Α, καλά... Έτσι έχουμε φυσικό αποτέλεσμα με πυκνά μαλλιά; Εμφυτεύοντας τρίχες οι οποίες σε 5 χρόνια θα πέσουν; :D :D :D
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

Blindfold είπε:
Α, καλά... Έτσι έχουμε φυσικό αποτέλεσμα με πυκνά μαλλιά; Εμφυτεύοντας τρίχες οι οποίες σε 5 χρόνια θα πέσουν; :D :D :D

Μπορεί κάποιο ποσοστό τους να πέσει και στο χρόνο ... αλλά μπορεί και ποτέ ... αυτό είναι το βασικότερο μείον της FUE ...
 

tatini

New Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

Να μην πέσουν μαλλιά από περιοχές που πέφτουν τα μαλλιά σε κάποιον με τόσο προχωρημένο νόργουντ λίγο δύσκολο. Το θεωρώ μια πιθανότητα 0,01% (δική μου εκτίμηση). Επίσης, είχα την εντύπωση ότι αυτές οι εταιρίες σκίζουν τα ρούχα τους πως το αποτέλεσμα είναι εγγυημένο και δεν σου πέφτουν τα εμυτευμέτα μαλλιά και ένα σωρό άλλες... εγγυήσεις. Και ειδικά η HDC που ζητάει το μαλλί σε χρυσάφι.
 

Alex1

New Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

Blindfold είπε:
gpeiraias, μην λες τέτοια πράγματα, χαλάς την πιάτσα. Εδώ μέσα είμαστε όλοι από τα ΒουΠου.

Εγώ άλλο θέλω να ρωτήσω. Βλέπω ότι από τη δότρια, στο πλάγιο μέρος του κεφαλιού (αν όχι και στο πίσω), οι θύλακες που εξήχθησαν είναι στο ίδιο ύψος με τη γραμμή τριχοφυίας. Οι τρίχες που μένουν σε κάποιον με εξελίξιμο νόργουντ είναι πολύ πιο κάτω. Αυτό δε σημαίνει επαγωγικά ότι πολλές από τις τρίχες που φύτεψε το παλικάρι με τον καιρό θα πέσουν;

Blinfold ,

Όπως φαίνετε στην φωτογραφία η γραμμή τριχοφυΐας είναι εκεί που τελειώνει η λήπτρια περιοχή. Τα μοσχεύματα πάρθηκαν περίπου 3-4 εκατοστά πιο κάτω. Αυτό μας προσφέρει μια ζώνη ασφαλείας.

Το παλικάρι είναι 33 ετών και από την μέχρι τώρα πορεία της τριχοπτώσεως του και από το ιατρικό ιστορικό του που πάρθηκε από τον γιατρό δεν φαίνετε να καταλήγει σε βαθμίδα 6 στην Norwood scale. Άρα αυτά τα μαλλάκια δεν θα πέσουν στο προβλεπτό μέλλον.

Αλέξανδρος
 
Μπλουζα