Alex1 (εκπρόσωπος κλινικής), fue, 4150 grafts, 24-26/01/2011

tatini

New Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

Alex, προσφέρετε εγγύηση επιστροφής χρημάτων σε περίπτωση που το μέλλον δεν αποδειχτεί τόσο... προβλεπτό; Ρωτάω επειδή δείχνετε να βάζετε το χέρι σας στη φωτιά πως "τα μαλλάκια δε θα πέσουν".

Επίσης, τι κλίμακα νόργουντ ήταν πριν την επέμβαση το παλικάρι στα 33 του (όπως φαίνεται στις φωτογραφίες) για να καταλήξετε στο ασφαλές συμπέρασμα ότι δε θα φτάσει νόργουντ 6;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bz

New Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

η δική μου πρώτη ερώτηση αγνοήθηκε ;

gpeiraias αν και δεν εχω ορεξη να μπω σε μια συζήτηση που δεν θα εχει καταληξη ( με τον τρόπο που γίνεται εδώ ) σκέψου οτι 19.000 ευρώ ειναι το εσοδο της κλινικής και οχι το κέρδος .Τώρα , για να δούμε αν το κέρδος είναι μεγάλο ή οχι θα πρέπει να το μάθουμε!!

Τελος πολύ σωστά αναφέρεται μια ακόμα αδυναμία της FUE σε σχεση με το Strip
 

tatini

New Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

bz, αν θες να φαντασιώνεσαι ότι η HDC χρέωσε 19.000 ευρώ στο παλικάρι εδώ (και μάλιστα με αποτελέσματα που αμφίβολα θα διαρκέσουν μέχρι να ξεχρεωθεί το ποσό...) λόγω "αυξημένων αναγκών" δικαίωμά σου... Να σου θυμίσω ότι υπάρχουν κλινικές με τον ΙΔΙΟ αριθμό γιατρών, με την ΙΔΙΑ έκταση χώρου, με τον ΙΔΙΟ εξοπλισμό, με τα ΙΔΙΑ έξοδα, που χρεώνουν πολύ λιγότερο τις αντίστοιχες συνεδρίες. Λες εκείνοι να μην έχουν κέρδος; Αν φρόντιζαν λίγο παραπάνω και τις τεχνικές τους θα έβγαζαν χρήματα με τη σέσουλα, αλλά είναι βλάκες... δεν έχουν καταλάβει ότι η υπόθεση έχει πολύ ψωμί.

Όσο για το αποτέλεσμα, εγώ επιμένω για τις τρίχες που πάρθηκαν σχεδόν στο ίδιο ύψος με τη γραμμή τριχοφυίας από ένα άτομο που στα 33 του είναι ήδη νόργουντ 6 (αλλά ο γιατρός της κλινικής έκρινε ότι δε θα φτάσει νόργουντ 6.)
 

bz

New Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

gpeiraias αν το θέμα του κόστους σε ενδιαφέρει το συζητάμε περαιτέρω με π.μ .Στον ανωτέρω εξακολουθώ να μην απαντώ και παρακαλώ να μην μου απευθύνεται
 

tatini

New Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

Για όποιον δεν κατάλαβε: Η μαύρη γραμμή διακρίνει τη γραμμή τριχοφυίας. Η κόκκινη γραμμή διακρίνει το ύψος που φτάνει η φαλάκρα (με πολύ επιείκεια) καθώς επεκτείνεται όσο περνάνε τα χρόνια. Η μπλε διακεκομένη γραμμή δείχνει ότι η δότρια περιοχή περνάει την κόκκινη γραμμή και δίνει προς μεταμόσχευση τρίχες που είναι ηλίου φαεινότερο ότι θα πέσουν. (Χαλάλι τα 19 χιλιάρικα)
 

tatini

New Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

bz είπε:
gpeiraias αν το θέμα του κόστους σε ενδιαφέρει το συζητάμε περαιτέρω με π.μ .Στον ανωτέρω εξακολουθώ να μην απαντώ και παρακαλώ να μην μου απευθύνεται

bz, τι θα συζητήσεις πριβέ για το κόστος; Κι εσύ στην HDC και ψάχνεις πελατάκια; Όπως πάει θα μετονομάσουμε το φόρουμ HDC-TSIFLIK.
 

tatini

New Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

Φίλε σκεπτικιστή και 6 να μην είναι το παλικάρι, όπως λες το 6αράκι το έχει στο τσεπάκι. Άρα καταλήγουμε πάλι στο ότι οι τρίχες ανάμεσα στην μπλε και κόκκινη ζώνη είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο ότι θα πέσουν. Αυτό με τη φίνα φυσικά έχει μια βάση, αλλά το πόσο θεμιτό είναι να κάνεις megasession μεταμόσχευση και να συνεχίσεις να παίρνεις φίνα με το άγχος να μην αραιώσει ξανά το κεφάλι σου... είναι στη διακριτική ευχέρεια του καθενός.

Αλλά μην το βλέπεις "θα παίρνει φίνα οπότε είναι κομπλέ"... εμείς μπορεί να παίρνουμε φίνα αλλά κανείς δεν με δεσμεύει εμένα ή εσένα να τη συνεχίσουμε εσαεί. Το να έχεις κάνει μεταμόσχευση όμως και να ξέρεις ότι αν κόψεις τη φίνα θα μείνουν μεταμοσχευμένα αραιά μαλλιά δεν είναι δεσμευτικό; Με άλλα λόγια, κάνεις μεταμόσχευση, με την προοπτική ότι θα συνεχίσεις να παίρνεις φίνα για πάντα;;;

Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ τραγικό να παρουσιάζεται ως "εξαιρετικό αποτέλεσμα" το αποτέλεσμα μιας μεταμόσχευσης όπου στο μέλλον θα έχουν πέσει τρίχες από τις μεταμοσχευμένες.
 

koskar

Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

tropheus είπε:
[quote author=Blindfold link=topic=2645.msg47880#msg47880 date=1297678257]
Α, καλά... Έτσι έχουμε φυσικό αποτέλεσμα με πυκνά μαλλιά; Εμφυτεύοντας τρίχες οι οποίες σε 5 χρόνια θα πέσουν; :D :D :D

Μπορεί κάποιο ποσοστό τους να πέσει και στο χρόνο ... αλλά μπορεί και ποτέ ... αυτό είναι το βασικότερο μείον της FUE ...
[/quote]

Δηλαδή παρολο που στην FUE πληρώνουμε πολύ περισσότερο από την STRIP υπάρχει και επιπλέον μεγαλύτερη πιθανότητα για απώλεια των μετομοσχευμένων grafts????
Σχετίζεται αυτό και με την ποσότητα των grafts που θα μεταφερθούν; Φαντάζομαι άλλο είναι να κάνεις FUE με 2.000 τρχ και άλλο με 4.000, αναφορικά με τις "ασφαλείς" περιοχές.
Πάντως το ξανασκέφτομαι για FUE...
 

athens2013

New Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

...απορω με τον επιθετικο τροπο που σκεφτεστε απεναντι στις κλινικες!!
..ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ μπορουν να κανουν θαυματα....και ειδικα οταν καποιος ειναι ΝW4-5! αλλα (προφανως με την συγκαταθεση του πελατη..ο οποιος οφειλει ως προς τον εαυτο του να εχει ενημερωθει πριν καταφυγει σε κλινικες για το τι μπορει να γινει και τι εξελιξη μπορει να χει στο μελλον) κανουν οτι καλυτερο μπορουν στην παρουσα στιγμη και με δεδομενο και την οικονομικη ανεση του πελατη. Μιλαω για τις σοβαρες κλινικες και οχι για τους απατεωνες και ανευθυνους!

Αν δηλαδη παει ενας NW4 να του βελτιωσουν την κατασταση, θα πρεπει να τον πεταξουν απο το παραθυρο επειδη δε θα μπορουν να τον μετατρεψουν σε ρουβα για ολη του τη ζωη???? Απο την αλλη, αν του πουν οτι θα σε κανουμε ρουβα για παντα...και το πιστεψει ..θα φταιει η κλινικη η το μυαλο του??? Στο παραπανω περιστατικο αξιολογειται η δουλεια που εγινε στην παρουσα στιγμη. Θελω να πιστευω οτι ενημερωθηκε το παλικαρι (η τουλαχιστον το καταλαβαινει απο μονος του) οτι μπορει να χρειαστει και αλλες διορθωτικες κινησεις στο μελλον αν η τριχοπτωση συνεχιστει επιθετικα ή για τις επιλογες που εχει σχετικα με φινα κτλ.... απο κει και περα, δε νομιζω να τον εδεσαν στην καρεκλα του χειρουργειου και την ωρα που του εβγαζαν τα μοσχευματα να του αδειαζαν το πορτοφολι!!

Εγω ειμαι ΝW2 και εβαλα 2750...και περιμενω να δω τι αποτελεσμα θα χω. και ξερω και τις επιλογες μου σε φαρμακευτικη αγωγη και θα αποφασισω τι θα κανω. Και παλι δεν εχω καμμια απαιτηση να αποκτησω μαλλια 18χρονου!! Αφου εσεις θελετε μαλλια 18χρονου και να μην πεσουν ποτε, και να μην παρετε ουτε φινα και να πληρωσετε και λιγα...ε , νταξει... μην το ψαχνεται...δε γινεται...sorry!!!
Aυτο που ειναι λογικο ειναι να ξεμπροστιαζουμε ανευθυνους χασαπηδες που πειραματιζονται πανω σε κεφαλια και κανουν και ζημια....απο κει και περα και η καλυτερη κλινικη με τα σημερινα δεδομενα μπορει να φερει ενα x αποτελεσμα..Αν δεν σας ικανοποιει..απλα μην αγοραζετε τη συγκεκριμενη υπηρεσια και περιμενετε την κλωνοποιηση...οποτε ισως στα 70 να εχετε μαλλι 18χρονου και να το χαρειτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και εγω εδωσα τα κερατα μου και τοσα χρονια σε φαρμακα...και σε 2 μεταμοσχευσεις..και παλι ελπιζω απλα να εχω ενα μαλλι που να μην ειναι ασχημο... και βλεπω γυρω μου ατομα με τελεια μαλλια που δεν εχουν ξοδεψει ουτε ενα ευρω...!!!!! αλλα sorry Thats life!!! Shit happens!!!!
 

takis7

New Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

καλα τα λες αθενς2013 αλλα κατι που θα μπορουσαν να κανουν οι κλινικες μεταμοσχευσης θα ηταν η εγγυηση επιστροφης χρηματων (σε καποιες περιπτωσεις ) που ανεφερε και ο μπλαιντφολντ. Αλλα μαλλον δεν εχουν την αναγκη να προβουν σε τετοιες κινησεις για προσελκηση παραπανω πελατων,εξ αλλου δεν νομιζω να υπαρχει υφεση εκει και στις γύρω χωρες
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

loukas

Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

Εγω ειμαι ΝW2 και εβαλα 2750...και περιμενω να δω τι αποτελεσμα θα χω. και ξερω και τις επιλογες μου σε φαρμακευτικη αγωγη και θα αποφασισω τι θα κανω. Και παλι δεν εχω καμμια απαιτηση να αποκτησω μαλλια 18χρονου!! Αφου εσεις θελετε μαλλια 18χρονου και να μην πεσουν ποτε, και να μην παρετε ουτε φινα και να πληρωσετε και λιγα...ε , νταξει... μην το ψαχνεται...δε γινεται...sorry!!!
Aυτο που ειναι λογικο ειναι να ξεμπροστιαζουμε ανευθυνους χασαπηδες που πειραματιζονται πανω σε κεφαλια και κανουν και ζημια....απο κει και περα και η καλυτερη κλινικη με τα σημερινα δεδομενα μπορει να φερει ενα x αποτελεσμα..Αν δεν σας ικανοποιει..απλα μην αγοραζετε τη συγκεκριμενη υπηρεσια και περιμενετε την κλωνοποιηση...οποτε ισως στα 70 να εχετε μαλλι 18χρονου και να το χαρειτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και εγω εδωσα τα κερατα μου και τοσα χρονια σε φαρμακα...και σε 2 μεταμοσχευσεις..και παλι ελπιζω απλα να εχω ενα μαλλι που να μην ειναι ασχημο... και βλεπω γυρω μου ατομα με τελεια μαλλια που δεν εχουν ξοδεψει ουτε ενα ευρω...!!!!! αλλα sorry Thats life!!! Shit happens!!!!
[/quote]kοιτα που εχει φτασει η χειρουργικη φιλε μου καλε μη μου λεσ για τριχεσ με τοσα λεφτα http://stakarfia.blogspot.com/2010/11/blog-post_2479.html?zx=e1f99de28eb005dc
 

Alex1

New Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

Όπως φαίνετε στην φωτογραφία η γραμμή τριχοφυΐας είναι εκεί που τελειώνει η λήπτρια περιοχή. Τα μοσχεύματα πάρθηκαν περίπου 3-4 εκατοστά πιο κάτω. Αυτό μας προσφέρει μια ζώνη ασφαλείας.

Το παλικάρι είναι 33 ετών και από την μέχρι τώρα πορεία της τριχοπτώσεως του και από το ιατρικό ιστορικό του που πάρθηκε από τον γιατρό δεν φαίνετε να καταλήγει σε βαθμίδα 6 στην Norwood scale. Άρα αυτά τα μαλλάκια δεν θα πέσουν στο προβλεπτό μέλλον.

Αλέξανδρος
[/quote]

Για να δώσω πιο παραστατικά το τι εννοώ όπως φαίνετε και στις φωτογραφίες που παραθέτω πιο κάτω η μαύρη γραμμή προσδιορίζει την γραμμή τριχοφυΐας, η μπλε την γραμμή όπου πάρθηκαν τα μοσχεύματα και η κίτρινη την ασφαλείας.

Δηλαδή εάν πέσουν και όλα τα μαλλιά που καλύπτει η κίτρινη γραμμή τότε δεν θα επηρεαστούν καθόλου τα μεταμοσχευμένα.

Από το ιατρικό του ιστορικό προκύπτει ότι από την πλευρά του πατέρα του και όσο από την πλευρά της μητέρας του δεν υπάρχουν πρόγονοι πρώτου βαθμού που να έχει προχωρήσει η φαλάκρα τους πέραν της μπλε γραμμής.

Ο ασθενής είναι πάρα πολύ μελετημένος σε θέματα μεταμόσχευσης και φαρμακευτικής αγωγής κατά της τριχοπτώσεως και έχει πλήρη επίγνωση ως προς το τι του έχει προσφερθεί.
 

Συνημμένα

  • safetry zone.jpg
    safetry zone.jpg
    41.1 KB · Προβολές: 316

Alex1

New Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

bz είπε:
Τα μοσχέυματα επελέγησαν τυχαία ; Διότι δεν βγάζουν ούτε 8.000 τρίχες , αν υπολογίσουμε και τη ( μέση ) απώλεια μοσχευμάτων μιας FUE ίσως δεν βγάζουν ούτε 7.500 .

Bz,

Τα μοσχεύματα εξάγονται με ένα συγκεκριμένο σχεδιασμό και το πόσα μονά, διπλά, τριπλά θα εξαρθούν εξαρτάται από το τι υπάρχει στην δότρια.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο ακριβής αριθμός τριχών είναι 8068. Τα μονά τριχοθυλακια τοποθετούνται πάντοτε μπροστά και πιο πυκνά για να μας διασφαλίσουν την φυσικότητα της εμφάνισης του αποτελέσματος.
 

athens2013

New Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

takis7 και εγω θα ηθελα να τα ειχα ολα με το μερος μου..και να μου επεστρεφαν πχ τα λεφτα που εδωσα στην πρωτη μεταμοσχευση στην οποια αγορασα 20 τριιχες εναντι 2000ευρω...οπως επισης να μου επεστρεψαν ολα τα χιλιαρικα που εδωσα δεξια αριστερα σε φαρμακα, καλλυντικα κτλ χωρις κανενα αποτελεσμα. Αλλα ξερω οτι δε γινεται και το μονο μου οπλο ειναι να ειμαι προσεκτικος και ενημερωμενος ωστε να αποφευγω τις κακοτοπιες!
Να σου επιστρεψει μια κλινικη μαλλιων λεφτα πισω επειδη οι γιατροι σε εσφαξαν με μηδενικα αποτελεσματα το καταλαβαινω. Αλλα βγαινετε και λετε να σου επιστρεψει λεφτα επειδη πχ συνεχιστηκε η τριχοπτωση και δημιουργηθηκε κι αλλο προβλημα ή επειδη καποια απο τα μαλλια της μεταμοσχευσης επεσαν λογω προδιαθεσης κτλ ... η επειδη τολμησε η κλινικη να μη σε μετατρεψει απο κοτζακ σε καρεμπε...(σε περιπτωσεις που και ολο το μαλλι απο πισω να στο εβαζε μπροστα δε θα εφτανε!!!). Τωρα αν σας λενε μια φραση του στυλ : "θα λυσετε το προβλημα σας για παντα!" και εσεις το παιρνετε τοις μετρητοις του στυλ "θα γινεις καρεμπε για παντα και πετα και τα φαρμακα στο καλαθι" .... τι να σχολιασω..!! Καθε επιχειρηση εχει και εναν υπευθυνο μαρκετινγκ που θα κατσει να σου πει ωραια λογια.....! Οτνα προκειται για ιατρικη επεμβαση κανεις την ερευνα σου βλεποντας αποτελεσματα, ακουγωντας εμπειριες και στην τελικη μιλωντας με τους γιατρους της κλινικης. Καταλαβαινω την αγανακτηση των πιο πολλων εδω για καποιες ελληνικες κλινικες για τα φτωχα αποτελεσματα τους (και εγω θυμα υπηρξα) οπως και την τιμολογηση καποιων κλινικων αλλα αυτος ειναι ο νομος του εμποριου. Και δυστυχως σε θεματα οποιασδηποτε ιατρικης επεμβασης, ειναι αγνωστο ποσο καλα θα ανταποκριθει ο οργανισμος.Ειναι ενας ασταθμιτος παραγοντας για τον οποιο δεν ευθυνεται ο γιατρος, που μπορει να εκανε τη δουλεια του σωστα.
loucas συμφωνω μαζι σου...συμφωνω απολυτα...μακαρι η μεταμοσχευση μαλλιων να κοστιζε οσο μερικες επισκεψεις στον οδοντιατρο και μαλιστα να την καλυπτε και το ΙΚΑ (!). Αλλα αφου δεν ειναι ετσι...δε κανω πορεια προς το συνταγμα για να αλλαξει κατι..ουτε θα αλλαξει κατι να φτιαξουμε μια ομαδα και να αρχισουμε ομαδικως να κραζουμε ολες τις κλινικες!!! Λες να μην ειμαι εγω μαζι σου που ελιωσα στη δουλεια για να συγκεντρωσω τα χρηματα της μεταμοσχευσης και εμεινα ταπι? Αλλα τα δεδομενα ειναι ετσι...η επιλογη ηταν δικη μου ειτε να τα φαω στα νησια, ειτε να τα δωσω για τριχες..και επελεξα το δευτερο κανωντας μια οσο περνουσε απο το χερι μου προσεκτικη επιλογη. THE END! και οσο για την πρωτη μεταμοσχευση που επεσα σε ανευθυνους...πραγματικα κατηγορω μονο εμενα που δε το εψαξα καλυτερα! Εκεινοι αυτο ηξεραν, αυτο πουλησαν, αυτο εκαναν!
 

ΠΑΝΟΣ26

New Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

καλα ο τυπος σιγουρα δεν θα παει nw6 . ουτε καν πεταλο μεγαλο δεν εχει , στο πισω μερος ειναι στενο ....εγω πιστευω ειναι απο τουσ καταλληλοτερους για μεταμοσχευση . και δεν νομιζω καν να μεγαλωσει το nw του . τωρα αν επρεπε να κανει stript η fue ειναι αλλο θεμα . ο comb ειχε πολυ πιο μεγαλο φαλακρο μερος πριν τη μεταμοσχευση ....καμια σχεση ..
 

bz

New Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

έτσι για τη (μαθηματική ) ιστορία :)

Μονά Τριχοθυλακια 1564 Χ 1 = 1564
Διπλά Τριχοθυλακια 1554 Χ 2 = 3108
Τριπλά Τριχοθυλακια 1032 Χ 3 = 3096 ΣΥΝΟΛΟ 7768 και όχι 8068
 

g-tsak

New Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

πάντως παιδιά, απο το να τα δώσω σε ψυχολόγο τα λεφτά, καλύτερα να τα δώσω σε μία τέτοια περίσταση ώστε να εξασφαλίσω κάποια χρόνια ηρεμίας... χωρίς όμως να προσπερνάω το γεγονός ότι είναι πολλά τα λεφτά!!!!
 

Alex1

New Member
Απ: HDC-4150 grafts FUE megasession

Για σας ,
Επειδή έχετε επαναφέρει το θέμα θέλω να αναφέρω τους κυριότερους λόγους που ανέβασα αρχικά το συγκεκριμένο θέμα.

Ο πρώτος είναι ότι στην περίπτωση αυτή έχουν εξαχθεί 4150 μοσχεύματα η 7768 τρίχες όπως σωστά έχει επισημάνει ο BZ. Αυτό σημαίνει ότι υπήρξε ορθή εξαγωγή με πολύ χαμηλή απώλεια τριχοθυλακίων (transaction rate).

Ο δεύτερος λόγος είναι ότι παρά την εξαγωγή τόσο μεγάλου αριθμού μοσχευμάτων σε μια διαδικασία (διάρκειας τριών συνεχόμενων ημερών) φαίνετε στις φωτογραφίες έξι ημέρες μετά ότι δεν υπάρχουν σημάδια τραυματισμού της δότριας περιοχής αλλά ούτε και κενά , τα λεγόμενα (white dots).

Τρίτο ότι η επούλωση στην δότρια όσο και στην λήπτρια έχει γίνει αρκετά γρήγορα.

Επίσης τα περισσότερα μονά τριχοθυλάκια έχουν εξαχθεί από δική μας επιλογή ούτος ώστε να τοποθετηθούν στο μπροστινό μέρος για να εξασφαλιστεί η φυσικότητα της εμπρόσθιας γραμμής οριοθέτησης.

Σας Χαιρετώ
Αλέξανδρος
 
Μπλουζα