Aldo, FUE, 2409g, 05/08/2020

bobby

Well-Known Member
Και εγ νομίζω κάπου μεταξύ 3000-3500 θα ήταν οκ χωρίς ανάγκη για touch up αλλά γιατρος δεν είμαι...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gianney

Well-Known Member
Πάντως με τους υπολογισμούς αν και αναφέρθηκε παλιά μιλάμε για επιφάνεια 45 cm2.Πως γίνεται να μπούν 3500 σε αυτην;;Δηλ 3500/45 ίσον 77 η 73 με 95%.Μιλαμε για 160 τρίχες.
 

aeratos28

Just aeratos
Μωρε ούτε εγώ είμαι.ουτε κανένας..αλλά πως είναι δυνατόν να με πείσεις ότι αυτό το κεφάλι που ήθελε 3.5κ grafts στο νερό,με 2400 θα είναι το ίδιο και ότι τα 3.5 ήταν υπερβολή.μου λες?
 

aeratos28

Just aeratos
45 τετρ είναι η έκταση η οποία δούλεψε ο γιατρός.οχι η συνολική προβληματική επιφάνεια.αυτη είναι η διαφορά και είναι κομπλέ τα 2400..κατάλαβες την διαφορά.?αυτό του έλεγα του αναστ και μου έλεγε ότι πάω να τα γυρίσω και μα και μου..
 

Gianney

Well-Known Member
Μωρε ούτε εγώ είμαι.ουτε κανένας..αλλά πως είναι δυνατόν να με πείσεις ότι αυτό το κεφάλι που ήθελε 3.5κ grafts στο νερό,με 2400 θα είναι το ίδιο και ότι τα 3.5 ήταν υπερβολή.μου λες?
Όντως τα 2400 φαίνονται λίγα μέχρι τώρα.Ομως αν θεωρήσουμε το 3,5 κ το σωστό παίζει μετά να αναθεωρήσουμε κανόνες τρόπους υπολογισμού κτλ κτλ.Τι λες;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
To 3500 είναι νομίζω μάλλον πολύ. 50cm2 ήταν. 2500 στους κροτάφους + 300-400 στο forelock + 300 μπροστά από το forelock. 3100-3200 και με λίγο καλύτερο λόγο.
 

aeratos28

Just aeratos
3200? 3200..δεν θα τα χαλάσουμε .εγώ είχα υπολογίσει πως χρειάζεται 3000 μόνο για α ζώνη ,κροτάφους ,hairline και κάποια πύκνωση και στο forelock ειδικά στην αριστερή μεριά+ ενώσεις με temporal και από 250 σε κάθε temporal για σωστό χτίσιμο και θα ήταν τζετ..
 

Gianney

Well-Known Member
Όντως τώρα που το σκέφτομαι είχα ξεχάσει forelock και temples.Αν σκεφτούμε ότι θα μπουν και σε αυτά grafts και δεν μιλάμε για καθαρή επιφάνεια μόνο κρόταφων τα νούμερα βγαίνουν σε αυτά που είπατε cvial και aeratos.
 

aeratos28

Just aeratos
Αυτό λέμε ρε αδερφέ ,δόξα το θεό..χαχααχα.
Γτ στην αρχή και ο ντοκ δεν το δεχόταν και έλεγε 45 τετρ και έχω δουλέψει 50 grafts κοντά κτλ κτλ..και είστε υπερβολικοί και το ένα και το άλλο ..
Όντως τώρα που το σκέφτομαι είχα ξεχάσει forelock και temples.Αν σκεφτούμε ότι θα μπουν και σε αυτά grafts και δεν μιλάμε για καθαρή επιφάνεια μόνο κρόταφων τα νούμερα βγαίνουν σε αυτά που είπατε cvial και aeratos.
 

Gianney

Well-Known Member
Αυτό λέμε ρε αδερφέ ,δόξα το θεό..χαχααχα.
Γτ στην αρχή και ο ντοκ δεν το δεχόταν και έλεγε 45 τετρ και έχω δουλέψει 50 grafts κοντά κτλ κτλ..και είστε υπερβολικοί και το ένα και το άλλο ..
Όντως φίλε.Βλεπεις μια απροσεξία πχ στην έκταση που δουλευτηκε με την πραγματική προβληματική περιοχή σε πετάει έξω σε νούμερα και υπολογισμούς.Παντως με το μάτι ότι δεν φτάσαν τα 2400 ήταν κάτι βέβαιο μέχρι τώρα.
 

aeratos28

Just aeratos
Ακριβώς εκεί είναι το point..άλλο η προβληματική έκταση και άλλο η έκταση που τελικά δουλευτηκε.ημιτελης δουλειά την θεωρώ αυτή..όχι συγκεκριμένα στον aldo,γενικά για αυτή την προσέγγιση που γίνεται αναφέρομαι..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Λίγο πολύ συμφωνούμε όλοι στα νούμερα 3000-3500, όπως βέβαια ότι οποίος έχει παρακολουθήσει τον Αναστασάκη ξέρει ότι κινείται συντηρητικά, άρα είναι λογικό να περιμένει μικρότερο αριθμό graft από ότι λέμε οι περισσότεροι. Αυτή είναι η φιλοσοφία του γιατί σκέφτεται και το μέλλον (πιθανή εξέλιξη ΑΑ).

Θα ήταν καλύτερα δηλαδή να του βάλει 3500-4000 με κίνδυνο να τα χρειαστεί στο μέλλον αλλού; Δεν ξέρω, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (ηλικία, δότρια κλπ).

Σε κάθε περίπτωση πάντως είτε του βάλει 2400 σε πρώτη ΜΜ και 1000 σε δεύτερη είτε του έβαζε 3400 σε μια ΜΜ τα ίδια θα πλήρωνε εκεί. Το πλεονέκτημα στην πρώτη περίπτωση είναι ότι στην δεύτερη έχει την δυνατότητα touch up όπου δεν πήγε καλά η πρώτη ενώ με την μια ΜΜ δεν το έχει. Από την άλλη με μια ΜΜ δε θα έχει την διπλή ταλαιπωρία (αναισθησίας, ξυρίσματα, κλπ) αλλά χάνει το τυχόν touch up. Διαλέγεις και παίρνεις. Αν δεν του άρεσε η προσέγγιση του γιατρού (συντηρητική) του φίλου Aldo θα μπορούσε να πάει αλλού.

Κάθε γιατρός έχει την φιλοσοφία του, αν ταιριάζει με αυτό που έχει ο ασθενής στο μυαλό του και πληροί τα απαιτούμενα κριτήρια (αποτελέσματα, ασφάλεια, φυτρωση, πλάνο) έχει καλώς. Αλλιώς υπάρχουν και άλλοι γιατροί.

Νομίζω ότι οποίος επιλέγει Αναστασάκη ξερει ότι θα πάει συντηρητικά. Δεν νομίζω και ο ίδιος ο γιατρός αρνείται να επέμβει ξανά για touch up ή πύκνωση αν οι περιστάσεις το επιτρέπουν, άσχετο αν πολλές φορές δεν το συνιστά.

Ακόμα και ο Lorenzo το εφαρμόζει αυτό για πύκνωση (1η ΜΜ για ικανοποιητική κάλυψη και 2η ΜΜ για πύκνωση).

Πάντως και οι δυο τακτικές (κλείσιμο ανά ζώνη ή πύκνωση σε 2η ΜΜ) αν ο γιατρος είναι καλός και επιτυγχάνει υψηλές φυτρώσεις μπορούν να είναι επιτυχημένες.

Προσωπικά επειδή είμαι και εγώ μηχανικός, θα ακολουθούσα τη σχολή CVIAL, δηλαδή μετρήσεις (επιφάνεια, πάχος τρίχας) για να δούμε αν τα graft που υπολογίζει ο γιατρος είναι ικανοποιητικά για το πρόβλημα και από εκεί και πέρα το πλάνο για 1 ή 2 «βήματα». Σίγουρα δεν θα πήγαινα ανενημέρωτος και θα ακολουθούσα τυφλά ότι πλάνο μου προτείνουν αλλά θα το συζητούσα λαμβάνοντας υπόψη τα νούμερα. Αν συμφωνούσαμε καλώς αν όχι υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές.....
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Από την στιγμη που δεν μπήκε στο forelock τελείωσε το 3000. Ta 250 για κάθε temporal peak είναι πολύ. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν πρέπει να τα αγγίζεις πολύ. Χάνεις graft και όσο περισσότερο τα μεγαλώνεις τόσο πιο ψευτικά φαίνονται.

Από τα ανέκδοτα βίντεο με τον Λορένζο. Έχω πολύ πράμα.

 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Λίγο πολύ συμφωνούμε όλοι στα νούμερα 3000-3500, όπως βέβαια ότι οποίος έχει παρακολουθήσει τον Αναστασάκη ξέρει ότι κινείται συντηρητικά, άρα είναι λογικό να περιμένει μικρότερο αριθμό graft από ότι λέμε οι περισσότεροι. Αυτή είναι η φιλοσοφία του γιατί σκέφτεται και το μέλλον (πιθανή εξέλιξη ΑΑ).

Θα ήταν καλύτερα δηλαδή να του βάλει 3500-4000 με κίνδυνο να τα χρειαστεί στο μέλλον αλλού; Δεν ξέρω, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (ηλικία, δότρια κλπ).

Σε κάθε περίπτωση πάντως είτε του βάλει 2400 σε πρώτη ΜΜ και 1000 σε δεύτερη είτε του έβαζε 3400 σε μια ΜΜ τα ίδια θα πλήρωνε εκεί. Το πλεονέκτημα στην πρώτη περίπτωση είναι ότι στην δεύτερη έχει την δυνατότητα touch up όπου δεν πήγε καλά η πρώτη ενώ με την μια ΜΜ δεν το έχει. Από την άλλη με μια ΜΜ δε θα έχει την διπλή ταλαιπωρία (αναισθησίας, ξυρίσματα, κλπ) αλλά χάνει το τυχόν touch up. Διαλέγεις και παίρνεις. Αν δεν του άρεσε η προσέγγιση του γιατρού (συντηρητική) του φίλου Aldo θα μπορούσε να πάει αλλού.

Κάθε γιατρός έχει την φιλοσοφία του, αν ταιριάζει με αυτό που έχει ο ασθενής στο μυαλό του και πληροί τα απαιτούμενα κριτήρια (αποτελέσματα, ασφάλεια, φυτρωση, πλάνο) έχει καλώς. Αλλιώς υπάρχουν και άλλοι γιατροί.

Νομίζω ότι οποίος επιλέγει Αναστασάκη ξερει ότι θα πάει συντηρητικά. Δεν νομίζω και ο ίδιος ο γιατρός αρνείται να επέμβει ξανά για touch up ή πύκνωση αν οι περιστάσεις το επιτρέπουν, άσχετο αν πολλές φορές δεν το συνιστά.

Ακόμα και ο Lorenzo το εφαρμόζει αυτό για πύκνωση (1η ΜΜ για ικανοποιητική κάλυψη και 2η ΜΜ για πύκνωση).

Πάντως και οι δυο τακτικές (κλείσιμο ανά ζώνη ή πύκνωση σε 2η ΜΜ) αν ο γιατρος είναι καλός και επιτυγχάνει υψηλές φυτρώσεις μπορούν να είναι επιτυχημένες.

Προσωπικά επειδή είμαι και εγώ μηχανικός, θα ακολουθούσα τη σχολή CVIAL, δηλαδή μετρήσεις (επιφάνεια, πάχος τρίχας) για να δούμε αν τα graft που υπολογίζει ο γιατρος είναι ικανοποιητικά για το πρόβλημα και από εκεί και πέρα το πλάνο για 1 ή 2 «βήματα». Σίγουρα δεν θα πήγαινα ανενημέρωτος και θα ακολουθούσα τυφλά ότι πλάνο μου προτείνουν αλλά θα το συζητούσα λαμβάνοντας υπόψη τα νούμερα. Αν συμφωνούσαμε καλώς αν όχι υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές.....

Ο Λορενζο δεν θα του έβαζε κάτω από 3000. Η λογική του είναι min να μην φαίνεται δέρμα (σε τέτοιες περιπτώσεις) και μετά high-end αν γίνεται. Το touchup δεν θα ήταν πάνω από 200g. Συμφωνω ότι ο Αναστασάκης είναι άλλης σχολής οπότε δεν έχει νόημα να διαφωνούμε και να επικρίνουμε για κάτι που είναι γνωστό από την αρχή. Ο Λορένζο πχ θα έμπαινε στο forelock.
 

aeratos28

Just aeratos
Ο lorenzo θα έβαζε 3500 1000%..θα έμπαινε forelock ,θα έχτιζε temporals από την αρχή ενώσεις με hairline.. reconstruction κανονικό θα του έκανε .
Τώρα bobby αλλο να βάζεις ένα 10% λιγότερο και μετά με ένα touch up αν χρειαστεί με 200-300 να μην βλέπεις δέρμα...
Και άλλο να βάζεις το 60% από ότι χρειάζεται κάποιος και να λες ότι είναι άψογο ..και αν θέλει επέμβαση μετά ο πελάτης να ξαναμπαίνεις σε όλη την ίδια επιφάνεια με 1000 grafts..αυτό,δεν λέγεται touch up..δεύτερη επέμβαση για να πιάσουμε πυκνότητα λέγεται και αυτό είναι το σημείο τριβής που υπήρξε για χρόνια στο φόρουμ..ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει γιατρός όπως οι δυνατοί στο εξωτερικό που να πετυχαίνουν άψογες πυκνότητες σε μια επέμβαση.
 

Aldo

Well-Known Member
Ο lorenzo θα έβαζε 3500 1000%..θα έμπαινε forelock ,θα έχτιζε temporals από την αρχή ενώσεις με hairline.. reconstruction κανονικό θα του έκανε .
Τώρα bobby αλλο να βάζεις ένα 10% λιγότερο και μετά με ένα touch up αν χρειαστεί με 200-300 να μην βλέπεις δέρμα...
Και άλλο να βάζεις το 60% από ότι χρειάζεται κάποιος και να λες ότι είναι άψογο ..και αν θέλει επέμβαση μετά ο πελάτης να ξαναμπαίνεις σε όλη την ίδια επιφάνεια με 1000 grafts..αυτό,δεν λέγεται touch up..δεύτερη επέμβαση για να πιάσουμε πυκνότητα λέγεται και αυτό είναι το σημείο τριβής που υπήρξε για χρόνια στο φόρουμ..ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει γιατρός όπως οι δυνατοί στο εξωτερικό που να πετυχαίνουν άψογες πυκνότητες σε μια επέμβαση.
Αεράτε, θα τον ρωτήσω ρε αρχηγέ! Θα του πω συγκεκριμένα αυτό, ποσά θα έβαζες- όπου είπες κ εσυ, χωρίς όμως να μου γ@μησεις το μαλλάκι που έχω στο φορλοκ ! Δεν θα άφηνα κάποιον να ισοπεδώσει το φορλοκ απ την στιγμή που είναι πολύ ισχυρό και με αγωγή με πάει μια χαρά...
 

bobby

Well-Known Member
Ο lorenzo θα έβαζε 3500 1000%..θα έμπαινε forelock ,θα έχτιζε temporals από την αρχή ενώσεις με hairline.. reconstruction κανονικό θα του έκανε .
Τώρα bobby αλλο να βάζεις ένα 10% λιγότερο και μετά με ένα touch up αν χρειαστεί με 200-300 να μην βλέπεις δέρμα...
Και άλλο να βάζεις το 60% από ότι χρειάζεται κάποιος και να λες ότι είναι άψογο ..και αν θέλει επέμβαση μετά ο πελάτης να ξαναμπαίνεις σε όλη την ίδια επιφάνεια με 1000 grafts..αυτό,δεν λέγεται touch up..δεύτερη επέμβαση για να πιάσουμε πυκνότητα λέγεται και αυτό είναι το σημείο τριβής που υπήρξε για χρόνια στο φόρουμ..ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει γιατρός όπως οι δυνατοί στο εξωτερικό που να πετυχαίνουν άψογες πυκνότητες σε μια επέμβαση.
Δεν θα διαφωνήσουμε ότι οι καλές κλινικές εξωτερικού είναι καλύτερες από τις καλές κλινικές της Ελλάδας. Εννοείται!
Εγώ έτσι όπως βλέπω τις φωτο του Aldo πάντως πιστεύω ότι η hairline και το forelock του θέλουν μια πύκνωση. Ποσά graft θα έπρεπε να είχε βάλει παραπάνω για να το ικανοποιήσει αυτό δεν ξέρω. Υποθέτω 500-700.
Σε εμένα πάντως που η μπροστινή επιφάνεια είναι 60-70 cm2 (πιο κενή από του Aldo και έχω και λεπτή τρίχα) o Lorenzo μου είπε για 2500-2700, 2700 ο Bisanga, 3000+ ο Αναστασάκης και 3500 η HDC (όλοι από φωτο όχι δια ζώσης).
 

bobby

Well-Known Member
Από την στιγμη που δεν μπήκε στο forelock τελείωσε το 3000. Ta 250 για κάθε temporal peak είναι πολύ. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν πρέπει να τα αγγίζεις πολύ. Χάνεις graft και όσο περισσότερο τα μεγαλώνεις τόσο πιο ψευτικά φαίνονται.

Από τα ανέκδοτα βίντεο με τον Λορένζο. Έχω πολύ πράμα.

Θέλει εγγραφή...
 

aeratos28

Just aeratos
Φιλαράκι aldo,θεωρείς πως αυτό το κομμάτι εδώ,όπως είπα και νωρίτερα forelock προς αριστερό κομμάτι το δουλέψατε σωστά?αφού πέταξε κάποια διάσπαρτα grafts,δεν το έφτιαχνε όπως έπρεπε?πιστεύεις δλδ πως αν έμπαιναν εκεί θα σου μαμουσε το φορλοκ?γενικά η ειδικά αν έμπαινε αυτός η άλλος θα συνέβαινε αυτό?γτ εγώ πιστεύω πως δεν θα είχες κανένα θέμα από τη στιγμή που κανείς και τις θεραπείες σου.
 

aeratos28

Just aeratos
IMG_20210607_025800.jpg
 
Μπλουζα