airol

toxotis18

Member
Απ: airol

Καταληγω οτι μαλλον δεν θα κανω συνδυασμο airol me minox και γιατι ειναι δυσκολη η εφαρμογη αλλα και γιατι πιστευω οτι ειτε θα με ερεθισει ειτε θα βαρεβω την διαδικασια...σκευτομαι σοβαρα να παρω φινα αλλα μερα απο sides που μπορει να δωσει θα εχω πολυ shedding αν και ειμαι σε minox 6 μηνες?καμια ορεξη για shedding τωρα.... :(
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

Καταληγω οτι μαλλον δεν θα κανω συνδυασμο airol me minox και γιατι ειναι δυσκολη η εφαρμογη
στην αρχη ειναι παιδεμα μεχρι να παρεις τον αερα

αλλα και γιατι πιστευω οτι ειτε θα με ερεθισει ειτε θα βαρεβω την διαδικασια...
θα πω οτι λενε μερικοι οταν καποιος παραπονιεται για την πτωση της λιμπιντο της φιναστεριδης.δεν εχεις ερεθισμους ιδεα σου ειναι,ειναι επειδη το διαβασες στο φορουμ αφου δεν εχω εγω ερεθισμους δεν εχεις και εσυ :8m:
σκευτομαι σοβαρα να παρω φινα αλλα μερα απο sides που μπορει να δωσει θα εχω πολυ shedding αν και ειμαι σε minox 6 μηνες?καμια ορεξη για shedding τωρα.... :(
δικη σου αποφαση,το shedding ομως δεν ειναι λογος για να μην ξεκινησει καποιος κατι
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

jimaoyas είπε:
το αιρολ τι ειναι πως το χρησιμοποιεις ??μπορεις με σουπερ ζιξ??
ασε το zix στην ακρη και ελα να δεις πως γινονται τα ραστα.
η airol ειναι μια κρεμα ακμης που κοστιζει 3 ευρω στο φαρμακειο της γειτονιας και ο συνδιασμος της με μινοξιδιλη ειναι οτι πιο δυνατο υπαρχει σε τοπικο.
αν θελεις να δοκιμασεις ο τροπος εφαρμογης που κανω ειναι ο εξης
βαζω πρωτα την airol με το σωληναριο πανω στο δερμα σε επιφανεια nw6 και τραβαω γραμμες κατα μηκος χωρις να ξεχειλιζει η κρεμα,μετα την μινοξ.
κανω μασαζ με την παλαμη μεχρι να συγουρευτω οτι πηγε παντου μινοξιδιλη και κρεμα.

δοκιμαζεις με αυτο 1 εφαρμογη την ημερα βραδυνες ωρες μετα το μπανιο,αν δεις αραιωση σταματας την κρεμα συνεχιζεις την μινοξιδιλη και επανερχεσαι
 

jimaoyas

New Member
Απ: airol

μπορεις να την χρησιμοποιησεις και να βαζεις και σουπερ ζιξ???ποση ποσοτητα βαζεις και καθε ποτε??
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

jimaoyas είπε:
μπορεις να την χρησιμοποιησεις και να βαζεις και σουπερ ζιξ???ποση ποσοτητα βαζεις και καθε ποτε??
Μπορεις αλλα το ζιχ μπροστά σε αυτο ειναι αέρας μονο.
Οι γραμμές της κρεμας για αρχη καλο ειναι να απέχουν 2cm μεταξύ τους.
Απο μινοξιδιλη αν δεν υπαρχει μαλλι η ειναι παρα πολυ κοντό φτανει και 1ml.
Αν υπαρχει μαλλι θα χρειαστείς ίσως και 2ml με dropper
1 εφαρμογή την ημερα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

jimaoyas είπε:
αιρολ καθε ποτε βαζουμε??πρωι ? βρεαδυ? ποση ποσοτητα καθε φορα??
καθε βραδυ τωρα που ερχεται καλοκαιρι γιατι εχει ενα θεμα με τον ηλιο.
:chinscratch :chinscratch :chinscratch
καποια στιγμη θα φτιαξω βιντεο με την εφαρμογη μου :chinscratch
δεν βρισκω κατι παρομοιο στο youtube :chinscratch
 

toxotis18

Member
Απ: airol

kapamarou είπε:
καθε βραδυ τωρα που ερχεται καλοκαιρι γιατι εχει ενα θεμα με τον ηλιο.
:chinscratch :chinscratch :chinscratch
καποια στιγμη θα φτιαξω βιντεο με την εφαρμογη μου :chinscratch
δεν βρισκω κατι παρομοιο στο youtube :chinscratch

σκευτηκα παντος οτι η εφαρμογη μπορει να γινει και με μια συριγγα μικρη.την γεμιζεις με airol ακουμπας το στομιο στο scalp (χωρις βελονα ασφαλως ??? χαχαχα ) και καθως την φερνεις βολτα πατας σιγα σιγα και το εμβολο για να αφηνει αλοιφη οπου περναει.
αυτο το κανω με το σταγονομετρο οταν βαζω minox και βολευει νομιζω...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

toxotis18 είπε:
σκευτηκα παντος οτι η εφαρμογη μπορει να γινει και με μια συριγγα μικρη.την γεμιζεις με airol ακουμπας το στομιο στο scalp (χωρις βελονα ασφαλως ??? χαχαχα ) και καθως την φερνεις βολτα πατας σιγα σιγα και το εμβολο για να αφηνει αλοιφη οπου περναει.
αυτο το κανω με το σταγονομετρο οταν βαζω minox και βολευει νομιζω...
μου εχει περασει σαν ιδεα, αλλα πρακτικα ειναι το ιδιο με το να ακουμπας το σωληναριο στο δερμα και να κανεις εφαρμογη,γλιτωνεις και το πλυσιμο της συριγγας. :chinscratch
για εφαρμογη σε ολη την πασχουσα περιοχη nw5 η nw6 δεν εχω βρει πιο ευκολο τροπο.
δυσκολευτικα στην αρχη,αλλα πλεον ολα γινονται μηχανικα και εμπειρικα.
πραγματικα η εφαρμογη και των δυο ουσιων μαζι με το μασαζ δεν μου παιρνει περισσοτερο απο 30 δεπτερολεπτα πλεον
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kouklos10

Member
Απ: airol

φιλε kapamarou εχω δοκιμασει διαφορα αλλα δεν εχω δει κατι ιδιαιτερο . σημερα αποφασισα να ενταξω στην αγωγη και το airol δοκιμαστικα στην αρχη να δω τι αποτελεσμα θα εχει και βλεπουμε. σε σενα παντος βλεπω οτι επιασε. εσυ μετα απο ποσο διαστημα ειδες τα πρωτα αποτελεσματα? για ξεκινημα τι ποσοτητα συνιστας?
 

toxotis18

Member
Απ: airol

kapamarou είπε:
μου εχει περασει σαν ιδεα, αλλα πρακτικα ειναι το ιδιο με το να ακουμας το σωληναριο στο δερμα και να κανεις εφαρμογη,γλιτωνεις και το πλυσιμο της συριγγας. :chinscratch
για εφαρμογη σε ολη την πασχουσα περιοχη nw5 η nw6 δεν εχω βρει πιο ευκολο τροπο.
δυσκολευτικα στην αρχη,αλλα πλεον ολα γινονται μηχανικα και εμπειρικα.
πραγματικα η εφαρμογη και των δυο ουσιων μαζι με το μασαζ δεν μου παιρνει περισσοτερο απο 30 δεπτερολεπτα πλεον

Σημερ α που πηγα να παρω minoxidil σκονη απο τον Ρουμπουλακη ρωτησα ποσο εχει η τρετιοινη γιατι εχει χρονια που ειχα παρει.45 ευρω τα 10 γρ. βεβαια ειναι τεραστια ποσοτητα και ειναι κριμα. το μονο θετικο ειναι οτι μπανει μεσα στη minox αν και πιστευω οτι γινεται πιο ερεθιστικη ετσι απο οτι με το συστημα airol+ minox απο πανω

Κατι αλλο...η φωτοευαισθησια που δημιουργει η τρετινοινη δεν υπαρχει μονο οσο το φαρμακο ειναι σε επαφη με το δερμα αλλα και σχεδον 5 μερες αφου το σταματησεις. σιγουρα ειναι πολυ χειροτερο να το εχεις πανω και να σε βλεπει ο ηλιος αλλα....
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

φιλε kapamarou εχω δοκιμασει διαφορα αλλα δεν εχω δει κατι ιδιαιτερο . σημερα αποφασισα να ενταξω στην αγωγη και το airol δοκιμαστικα στην αρχη να δω τι αποτελεσμα θα εχει και βλεπουμε.
εχω δοκιμασει και εγω παρα πολλα οπως θα δεις την παρελαση στην υπογραφη μου και τα αλλα μισα δεν χωρανε,δυνατα αποτελεσματα ειδα μονο με συδιασμο κορτιζονης μινοξιδιλης και airol μινοξιδιλης,και τα δυο σχηματα τα βλεπω ισοδυναμα σε εμενα μονο με διαφορετικη ταχυτητα.

σε σενα παντος βλεπω οτι επιασε.
με εποιασε και καλα,δυστυχως δεν θα πιασει σε ολους το ιδιο,το καθε φαρμακο,ειδικα τα τοπικα δουλευουν διαφορετικα στον καθενα
εσυ μετα απο ποσο διαστημα ειδες τα πρωτα αποτελεσματα?
τεταρτη με πεμπτη εβδομαδα ξεκινησε η επανεκφυση

για ξεκινημα τι ποσοτητα συνιστας?
δεν υπαρχει κανονας για την ποσοτητα,η airol κανει μονο τοπικες παρενεργειες στο δερμα και κατα κανονα υποχωρουν σιγα σιγα,αν καποιος δεν εχει ευαισθησια στην ουσια και δεκα κρεμες τον μηνα να χρησιμοποιει δεν θα εχει παρενεργειες,εχω φτασει και 3 κρεμες τον μηνα χωρις κανεναν ερεθισμο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

Σημερ α που πηγα να παρω minoxidil σκονη απο τον Ρουμπουλακη ρωτησα ποσο εχει η τρετιοινη γιατι εχει χρονια που ειχα παρει.45 ευρω τα 10 γρ. βεβαια ειναι τεραστια ποσοτητα και ειναι κριμα. το μονο θετικο ειναι οτι μπανει μεσα στη minox αν και πιστευω οτι γινεται πιο ερεθιστικη ετσι απο οτι με το συστημα airol+ minox απο πανω
δεν θα εμπαινα στον κοπο να φτιαξω κατι μονος μου που ειναι τοσο φθηνο και ευκολο να το βρω,στην χωρα μας ειναι δωρο στα γαριδακια πραγματικα,και σε τιμη αλλα και στο να την αγορασεις.
Κατι αλλο...η φωτοευαισθησια που δημιουργει η τρετινοινη δεν υπαρχει μονο οσο το φαρμακο ειναι σε επαφη με το δερμα αλλα και σχεδον 5 μερες αφου το σταματησεις. σιγουρα ειναι πολυ χειροτερο να το εχεις πανω και να σε βλεπει ο ηλιος αλλα....
μενει για μερες,σαν ουσια εχει δυνατες διεισδυτικες ιδιοτητες και μπαινει βαθια στο δερμα.
απλα με το περασμα των ωρων δεν ειναι το ιδιο δυνατη οπως την στιγμη της εφαρμογης
 

toxotis18

Member
Απ: airol

kapamarou είπε:
δεν θα εμπαινα στον κοπο να φτιαξω κατι μονος μου που ειναι τοσο φθηνο και ευκολο να το βρω,στην χωρα μας ειναι δωρο στα γαριδακια πραγματικα,και σε τιμη αλλα και στο να την αγορασεις.μενει για μερες,σαν ουσια εχει δυνατες διεισδυτικες ιδιοτητες και μπαινει βαθια στο δερμα.
απλα με το περασμα των ωρων δεν ειναι το ιδιο δυνατη οπως την στιγμη της εφαρμογης

H φωτοευαισθησια προκαλει οφειλεται στη κερατολυτικη δραση της οπως συμβαινει και με τα alpa-hydroxy-acids (ΑΗΑ). π.χ. το σαλυκιλικο οξυ ειναι κερατολιτικο ,δημιουργει φωτοευαισθησια αλλα εχει και αντιηλιακη δραση.το ενα δεν ανερει το αλλο.Ακομα και ενα δυνατο πηλινγκ μηχανκο να κανεις π.χ. με κρυσταλους παλι φωτοευαισθητο ειναι το δερμα.Με λιγα λογια γινεται ετσι επειδη το απογυμνονουν και οχι επειδη ειναι σε επαφη μαζι του!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

toxotis18 είπε:
H φωτοευαισθησια προκαλει οφειλεται στη κερατολυτικη δραση της οπως συμβαινει και με τα alpa-hydroxy-acids (ΑΗΑ). π.χ. το σαλυκιλικο οξυ ειναι κερατολιτικο ,δημιουργει φωτοευαισθησια αλλα εχει και αντιηλιακη δραση.το ενα δεν ανερει το αλλο.Ακομα και ενα δυνατο πηλινγκ μηχανκο να κανεις π.χ. με κρυσταλους παλι φωτοευαισθητο ειναι το δερμα.Με λιγα λογια γινεται ετσι επειδη το απογυμνονουν και οχι επειδη ειναι σε επαφη μαζι του!
πιστευω οτι οποιος δοκιμασει οποιαδηποτε κερατολυτικη ουσια δεν θα φτασει τα αποτελεσματα της τρετινοινης.
δεν μπορω να καταλαβω στην πραξη κατα ποσο η μειωση σμηγματος βοηθαει στην αλωπεκια μιας και δεν εχω,τουλαχιστον οχι ορατο με το ματι.
ενας δρομος που δεν εχουμε ψαξει με την ουσια ειναι η παραγωγη κολλαγονου και κατα ποσο επηρεαζει την ΑΑ. :chinscratch
 

toxotis18

Member
Απ: airol

kapamarou είπε:
πιστευω οτι οποιος δοκιμασει οποιαδηποτε κερατολυτικη ουσια δεν θα φτασει τα αποτελεσματα της τρετινοινης.
δεν μπορω να καταλαβω στην πραξη κατα ποσο η μειωση σμηγματος βοηθαει στην αλωπεκια μιας και δεν εχω,τουλαχιστον οχι ορατο με το ματι.
ενας δρομος που δεν εχουμε ψαξει με την ουσια ειναι η παραγωγη κολλαγονου και κατα ποσο επηρεαζει την ΑΑ. :chinscratch

Ανεφερα τα αλλα κερατολυτικα ως παραδειγμα για την φωτοευαισθησια που προκαλουν και αυτα λογω απολεπισης.οχι οτι βοηθουν στην ΑΑ.Εγω πιστευω οτι αν το καλοκαιρι βαζεις airol εστω και μερα παρα μερα και πας θαλασσα να σε δει ο ηλιος θα παθεις σιγουρα εγκαυμα στο scalp.πρωτεινω αντιηλιακο 50+ και για εκει....
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

toxotis18 είπε:
Ανεφερα τα αλλα κερατολυτικα ως παραδειγμα για την φωτοευαισθησια που προκαλουν και αυτα λογω απολεπισης.οχι οτι βοηθουν στην ΑΑ.Εγω πιστευω οτι αν το καλοκαιρι βαζεις airol εστω και μερα παρα μερα και πας θαλασσα να σε δει ο ηλιος θα παθεις σιγουρα εγκαυμα στο scalp.πρωτεινω αντιηλιακο 50+ και για εκει....
συμφωνω με το αντιηλιακο,ακομα και εδω ομως η καθε περιπτωση διαφερει αναλογα την αραιωση που εχει ο καθενας,επειδη το μαλλι λειτουργει σαν ασπιδα απο τον ηλιο.
εγω πχ αυτην την στιγμη εχω εκτεθειμενους μονο τους κροταφους.
ακομα και η φωτοευαισθησια που θα προκαλεσει στον καθενα διαφερει,δεν μου εχει κανει παρολο που με βλεπει ηλιος αρκετες ωρες την ημερα
 

toxotis18

Member
Απ: airol

kapamarou είπε:
συμφωνω με το αντιηλιακο,ακομα και εδω ομως η καθε περιπτωση διαφερει αναλογα την αραιωση που εχει ο καθενας,επειδη το μαλλι λειτουργει σαν ασπιδα απο τον ηλιο.
εγω πχ αυτην την στιγμη εχω εκτεθειμενους μονο τους κροταφους.
ακομα και η φωτοευαισθησια που θα προκαλεσει στον καθενα διαφερει,δεν μου εχει κανει παρολο που με βλεπει ηλιος αρκετες ωρες την ημερα

Ναι,σωστα.εγω μπορει τελικα να το δοκιμασω.η airol ή φινα...ενα απο τα 2 :angel:
 
Μπλουζα