airol

TZIMAKOS

Member
Απ: airol

Ευχαριστώ πολύ.Όπως πάντα ψαγμένος απόλυτα.Μπας και ψάχνουν τσάμπα για πρωθυπουργό;Με'σένα πάνω θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα!!!Μέχρι και ο Γιωργάκης θα 'βγαζε μαλλί!!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

TZIMAKOS είπε:
Ευχαριστώ πολύ.Όπως πάντα ψαγμένος απόλυτα.Μπας και ψάχνουν τσάμπα για πρωθυπουργό;Με'σένα πάνω θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα!!!Μέχρι και ο Γιωργάκης θα 'βγαζε μαλλί!!!!
:D :D :D
 

Sor

New Member
Απ: airol

καλησπερα παιδες,διαβασα ολο το thread και μου δημηουργιθηκαν καποιες απορειες

καταρχην χροισιμοποιω regain5% απτον αυγουστο
(το χροισιμοποιουσα και παλιοτερα,αλλα λογο στρατου εκανα break ενα 6μηνο),καμια παρενεργεια(ειχα ψιλοφαγουριτσα στην αρχη στο πισω μερος του κεφαλιου αυτα μονο)
αποτι ειδα,πισω με γεμισε στα φαλακρα σημεια και μπροστα γεμισα ξανθα χνουδακια.

Προσεξα ολοι μιλατε για ψεκασμους,εγω παντα χροισιμοποιουσα το roll-on εξαρτημα της συσκευασιας(φοβαμαι μι ψεκαστει-παει εκει που δεν πρεπει)
εχει καμια επιπτωση στην επιδραση αυτο?

Επισης καπου ο μακαρονακας της παρεας :)P) ανεφεραι περι airol να το παρουν οσοι αντεχουν την "προπυλαινογλυκολη" με ποιο τροπο το μαθενουμε αυτο?
αν εμπεριεχεται στο regain 5% λογικα δε θαχω προβλημα.

επισης μια τριτη απορεια,σχετικα ασχετη :)P)
ενας φιλος χροισιμοποιισε το dercos technique της vichy και ηταν υπερευχαριστημενος(τουλαχιστον σε photo που μου εδειξε φανηκε να καρα-πιανει) το ανεφερα σε αλλο post και με γιουχαραν :p αποτι μουπαν δε κανει τιποτα λογω συστασης αλλα η απορια μου ειναι αλλη.
Ok ας ειναι αχρηστο,αλλα θα το παρω λεο να το δοκιμασω μια φορα παραλληλα με regain 5%(αυτο δε το σταματαωο επειδη ξερω οτι πιανει,οσο πιανει εστω..)
υπαρχει περιπτωση αλληλεπιδρασης μεταξι των 2 αυτων σκευασματων με ανεπιθιμητες παρενεργειες? (να χασω λιγα ευροπουλα δε με πειραζει,αλλα να χασω την υγεια μου με πειραζει παρα πολυ θαλεγα :p)

any advice is appreciated,θενκ γιου ιν αντβανς(που γραφαμε και στα αγγλικα μικροτεροι :p :p :p)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

καλησπερα παιδες,διαβασα ολο το thread και μου δημηουργιθηκαν καποιες απορειες

καταρχην χροισιμοποιω regain5% απτον αυγουστο
(το χροισιμοποιουσα και παλιοτερα,αλλα λογο στρατου εκανα break ενα 6μηνο),καμια παρενεργεια(ειχα ψιλοφαγουριτσα στην αρχη στο πισω μερος του κεφαλιου αυτα μονο)
αποτι ειδα,πισω με γεμισε στα φαλακρα σημεια και μπροστα γεμισα ξανθα χνουδακια.

Προσεξα ολοι μιλατε για ψεκασμους,εγω παντα χροισιμοποιουσα το roll-on εξαρτημα της συσκευασιας(φοβαμαι μι ψεκαστει-παει εκει που δεν πρεπει)
εχει καμια επιπτωση στην επιδραση αυτο?
ξεκινα το ψεκαστιρακι μην το φοβασαι,μονο να ψεκαζεις απο κοντα

Επισης καπου ο μακαρονακας της παρεας :)P) ανεφεραι περι airol να το παρουν οσοι αντεχουν την "προπυλαινογλυκολη" με ποιο τροπο το μαθενουμε αυτο?
αν εμπεριεχεται στο regain 5% λογικα δε θαχω προβλημα.
δεν θα εχεις προβλημα λιγο τσουξιματακι στην αρχη αλλα θα φυγουν
επισης μια τριτη απορεια,σχετικα ασχετη :)P)
ενας φιλος χροισιμοποιισε το dercos technique της vichy και ηταν υπερευχαριστημενος(τουλαχιστον σε photo που μου εδειξε φανηκε να καρα-πιανει) το ανεφερα σε αλλο post και με γιουχαραν :p αποτι μουπαν δε κανει τιποτα λογω συστασης αλλα η απορια μου ειναι αλλη.
Ok ας ειναι αχρηστο,αλλα θα το παρω λεο να το δοκιμασω μια φορα παραλληλα με regain 5%(αυτο δε το σταματαωο επειδη ξερω οτι πιανει,οσο πιανει εστω..)
υπαρχει περιπτωση αλληλεπιδρασης μεταξι των 2 αυτων σκευασματων με ανεπιθιμητες παρενεργειες? (να χασω λιγα ευροπουλα δε με πειραζει,αλλα να χασω την υγεια μου με πειραζει παρα πολυ θαλεγα :p)
::)
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

Sor είπε:
επισης μια τριτη απορεια,σχετικα ασχετη :)P)
ενας φιλος χροισιμοποιισε το dercos technique της vichy και ηταν υπερευχαριστημενος(τουλαχιστον σε photo που μου εδειξε φανηκε να καρα-πιανει) το ανεφερα σε αλλο post και με γιουχαραν :p αποτι μουπαν δε κανει τιποτα λογω συστασης αλλα η απορια μου ειναι αλλη.
Ok ας ειναι αχρηστο,αλλα θα το παρω λεο να το δοκιμασω μια φορα παραλληλα με regain 5%(αυτο δε το σταματαωο επειδη ξερω οτι πιανει,οσο πιανει εστω..)
υπαρχει περιπτωση αλληλεπιδρασης μεταξι των 2 αυτων σκευασματων με ανεπιθιμητες παρενεργειες? (να χασω λιγα ευροπουλα δε με πειραζει,αλλα να χασω την υγεια μου με πειραζει παρα πολυ θαλεγα :p)

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πέσει πολύ γιουχάρισμα ακόμα... :down

Αν εμπιστεύεσε τόσο πολύ το dercos γιατί δεν το χρησιμοποιείς μόνο του να δούμε τι θα κάνει? ;D
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

ολα τα ρετινοειδη,ξεκινωντας απο τα ποιο αδυναμα
:22m:


Πράσινη κρέμα
Επίπεδο 3 - 0,3% ρετινόλη
Επίπεδο 6 - 0,6% ρετινόλη
Level 9 - 0,9% ρετινόλη
Neutrogena υγιές δέρμα Αντιρυτιδική κρέμα
RoC ρετινόλη Correxion γραμμή
RoC γραμμή Correxion πολλαπλών
Afirm ρετινόλη
1x - 0,15% ρετινόλη
2x - 0,3% ρετινόλη
3x - 0,6% ρετινόλη
Η Alpha υδροξειδίου ρετινόλη ResQ - 0,15% ρετινόλη
Φιλοσοφία Me Βοήθεια
Φιλοσοφία On a Clear Day
Jan Marini Factor A Plus Lotion
Επιλογή ανάκαμψη της Paula δέρματος Σούπερ Αντιοξειδωτικό Πυκνό ορού
Biomedic ρετινόλη
15 - 0,15% ρετινόλη
30 - 0,3% ρετινόλη
60 - 0,6% ρετινόλη
SkinMedica ρετινόλη Complex
Replenix ολο-trans-ρετινόλη Εξομάλυνση ορού - 2x, 3x, 5x και 10x
SkinCeuticals ρετινόλη 0,5 - 0,5% ρετινόλη
SkinCeuticals ρετινόλη 1,0 - 1% ρετινόλη
Noeva ρετινόλη ME - 0,15% και 0,30% ρετινόλη
Vichy Liftactiv Retinol HA
DDF Moisturizer Energizing ρετινόλη

Retinaldehyde

(Ή του αμφιβληστροειδούς, βιταμίνη Α αλδεΰδη)

Avene Cream Eluage - 0,05% retinaldehyde
Avene Eluage Firming Gel - 0,05% retinaldehyde
Avene Eluage Eye Contour Care - 0.015 retinaldehyde%
Avene Diacneal - 0,1% retinaldehyde
Avene Ystheal Cream (gel έχει διακοπεί) - 0,05% retinaldehyde
Avene Ystheal Λοσιόν - 0,05% retinaldehyde
Avene Ystheal Eye Contour Cream - 0.015 retinaldehyde%
Avene Retrinal - 0,1% και 0,05% retinaldehyde
Avene Diroseal - 0,05% retinaldehyde
Όσμωση φροντίδας δέρματος Αποσαφήνιση - 0.075% retinaldehyde
Glytone Αποσαφήνιση Night Cream Ανανέωση - 0,05% retinaldehyde

Adapalene

(Συνθετικά ρετινοειδή)

Differin
0,1% κρέμα
0,1% gel
0,3% gel
Epiduo (με υπεροξείδιο του βενζολίου)
0,1% gel
2,5% gel
Καταργήστε από Saffron Pharma - 0,1% κρέμα
GALLET από Pharma Υγείας Πακιστάν - 0,1% κρέμα

Tretinoin

(Ή ρετινοϊκό οξύ)

Retin-A
0,025% ή 0,01% γέλη
0,1%, 0,05% και 0,025% κρέμα
0,05% υγρό
Retin-A Micro
0,04% gel
0,1% gel
Renova - 0,02% κρέμα
Altinac - 0,05% και 0,1% κρέμα
Ziana - 0,025% gel (με φωσφορική κλινδαμυκίνη)
Avita - 0,025% κρέμα
TRETIN • X - 0,0375% κρέμα
Refissa - 0,05% κρέμα
Stievamycin (με ερυθρομυκίνη)
0,01% ήπιο τζελ
0,025% gel
0,05% gel forte
Stieva-A - 0,025%, 0,05%, και 0,1% κρέμα
Airol - 0,05% κρέμα
Atralin - 0,05% gel
Obagi Tretinoin - 0,025%, 0,05%, 0,1% κρέμα

Tazarotene

(Συνθετικά ρετινοειδή)

Tazorac - 0,1% τζελ ή κρέμας
Avage - 0,1% κρέμα
Zorac
0,05% και 0,1% gel
0,05% και 0,1% κρέμα

Η ισοτρετινοΐνη

(Συνθετικό τρετινοΐνη)

Επίκαιρα (δεν είναι τόσο ισχυρή)
Isotrex - 0,05% gel
Isotrexin (με ερυθρομυκίνη) - 0,05% gel
Προφορική (έσχατη ισχυρή)
Roaccutane (Accutane)
Claravis
Amnesteen
Sotret
 

Sor

New Member
Απ: airol

Fenimore είπε:
Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πέσει πολύ γιουχάρισμα ακόμα... :down

Αν εμπιστεύεσε τόσο πολύ το dercos γιατί δεν το χρησιμοποιείς μόνο του να δούμε τι θα κάνει? ;D

Δεν εμπιστευομαι το Dercos,το φιλαρακι που μου τοπε εμπιστευομαι,γιαυτο :p


Kapamarou τo roll-on λογικα δε πρεπει να πιανει πιο καλα αφου εχει αμεση επαφη με επιδερμιδα? (αι ντοντ γκετ ιτ :p)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

Sor είπε:
Δεν εμπιστευομαι το Dercos,το φιλαρακι που μου τοπε εμπιστευομαι,γιαυτο :p


Kapamarou τo roll-on λογικα δε πρεπει να πιανει πιο καλα αφου εχει αμεση επαφη με επιδερμιδα? (αι ντοντ γκετ ιτ :p)
o καλυτερος τροπος εφαρμογης ειναι με ψεκασμο και μασαζ με 2 δαχτυλα πας την ουσια εκει που θελεις
 

Sor

New Member
Απ: airol

με συνδιασμο regain5% + airol στο μπροστα μαλλι (hairline λεγεται αυτο? ιδεα δεν εχω :p) υπαρχει περιπτωση το ξανθο χνουδι να "τριχιασει" να βρω την υγεια μου? :p
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

Sor είπε:
με συνδιασμο regain5% + airol στο μπροστα μαλλι (hairline λεγεται αυτο? ιδεα δεν εχω :p) υπαρχει περιπτωση το ξανθο χνουδι να "τριχιασει" να βρω την υγεια μου? :p
ναι,υπαρχει πιθανοτητα 50%
 

Georgex6

Well-Known Member
Topical Bexarotene Alopecia Areata

Background
Alopecia areata (AA) is an autoimmune disease characterized by discrete patches of nonscarring hair loss. Although AA does not involve other organ systems, the disorder can cause significant emotional and social distress, especially in its more severe manifestations -- alopecia totalis (complete loss of scalp hair) and alopecia universalis (total loss of body hair). The pathogenesis of AA remains enigmatic, but the hair loss is triggered by perifollicular and intrafollicular mononuclear cell infiltrates, composed primarily of activated CD4+ and CD8+ T cells. AA often remits spontaneously, but lymphosuppressive and lymphotoxic treatments such as oral and intralesional corticosteroids facilitate hair regrowth in up to 60% of cases.[1] Oral corticosteroid use is limited by systemic toxicity, while intralesional corticosteroids are difficult to administer to large areas and may induce local skin atrophy.

Hanson and colleagues[2] recently noted that topical bexarotene, a synthetic retinoid specific for the retinoic acid X nuclear receptor, yielded significant hair regrowth when used to treat patients with follicular mucinosis or folliculotropic mycosis fungoides. They postulated that this effect may be caused -- at least in part -- by bexarotene’s ability to induce T-cell apoptosis[3] and theorized that topical bexarotene may also induce hair regrowth in AA.

Study Summary
To test this hypothesis, Talpur and colleagues conducted a prospective “half-head” trial of 1% bexarotene gel, applied twice daily to areas of AA for up to 6 months. They enrolled 42 patients (31 women; median age 37.5 years; 33 whites, 6 Hispanics, 3 blacks) with patchy AA (n = 34), alopecia totalis (n = 3), and alopecia universalis (n = 5). The investigators used a Physician Global Assessment of improvement from baseline as their primary outcome measure; patients who experienced greater than 50% improvement were considered to be responders. In addition, signs of systemic and local retinoid toxicity were assessed at multiple timepoints. Patients began applying topical bexarotene monotherapy after a therapeutic washout period of at least 1 month. Patients who responded to the first 24 weeks of treatment could apply bexarotene gel to both sides of their scalp for an additional 6 months.

During the 24 week half-head treatment phase, the investigators noted the following:

Five of 42 patients (12%) showed at least 50% hair regrowth on the treated side.
Six of 42 patients (14%) showed at least 50% regrowth on both treated and nontreated sides.
The treatment was well tolerated, with 31 patients experiencing only mild local skin irritation; 4 patients developed significant irritation (skin vesiculation).
There was a trend towards irritation being associated with hair regrowth, because 82% of responders developed irritation on 1 or both sides of their scalps.
One patient with alopecia universalis showed no hair regrowth during the 5 months of bexarotene gel application; however, when he started oral prednisone, he developed significant regrowth only on the half of his scalp that had been pretreated with bexarotene.
Viewpoint
Patients with AA carry a higher risk of developing other autoimmune or atopic disorders,[4] although AA does not affect other organ systems. Nevertheless, patients with AA experience significant distress from this condition, especially in cases of widespread hair loss. Treatment remains a challenge because the most effective options (pulse corticosteroids, oral cyclosporine) carry significant risks. In this context, a new topical therapy would be welcome.

In the small study reviewed above, Talpur and associates provide some evidence that topical retinoid bexarotene may -- at least in a subset of patients with AA -- induce significant hair regrowth. It is intriguing that many of the study participants experienced hair regrowth that was not confined to the side of the scalp that had been treated with topical bexarotene. The study authors speculate that this may be either a consequence of diffusion of the drug or patient noncompliance (application to both sides against the protocol). Unfortunately, the study did not include a placebo control gel, precluding the ability to rule out spontaneous regrowth. As the investigators correctly note, future studies should include a placebo in order to clarify the true efficacy of this promising new topical therapy. Such studies should also address the possibility of synergistic therapies combining topical bexarotene with other established treatments, such as corticosteroids (both intralesional and systemic) and topical minoxidil.[5]

https://login.medscape.com/login/sso/getlogin?urlCache=aHR0cDovL3d3dy5tZWRzY2FwZS5jb20vdmlld2FydGljbGUvNzE0Nzk2&ac=401
http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00063076

Topical Bexarotene + Prednizone = hair
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

μετα απο ατελειωτες ωρες στο youtube και διαβαζωντας καποια καραφλο φορουμς,βλεπω πως η τρετινοινη εχει μικρο ποσοστο επιτυχιας στις γυναικες.
ο γυναικειος πλυθισμος καλυτερα να προτιμισει azelaic acid,skinoren σε συνδιασμο με μινοξιδιλη.μεγαλυτερο ποσοστο επιτυχιας στις γυναικες.
ενοειται διακοπη ολων αν ειναι για τεκνοποιηση :-*
 

n094

Active Member
Απ: airol

kapamarou, τα όσα ισχυρίζεσαι για την airol είναι πολύ ενθαρρυντικά, μήπως έχεις να μας δείξεις κάποιες φωτογραφίες του πριν airol και του μετά μιας και το ξεκίνησες από τους πρώτους εδώ και από ότι λες έχεις δει σημαντικά αποτελέσματα.

επίσης κάπου αναφέρεται (δεν μπορώ να το βρω όμως) ότι η airol αυξάνει το πάχος του δέρματος και τα αιμοφόρα αγγεία. Επειδή λοιπόν σκέφτομαι να κάνω άλλη μια μικρή τελική μεταμόσχευση για πύκνωση, υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει θέμα κατά την επέμβαση ή/και μετά (εννοώ λόγω των αυξημένων αιμοφόρων αγγείων αλλά και της αλλαγής στη «δομή» της επιδερμίδας);;; ξέρεις κάτι γι’ αυτό;;;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

kapamarou, τα όσα ισχυρίζεσαι για την airol είναι πολύ ενθαρρυντικά, μήπως έχεις να μας δείξεις κάποιες φωτογραφίες του πριν airol και του μετά μιας και το ξεκίνησες από τους πρώτους εδώ και από ότι λες έχεις δει σημαντικά αποτελέσματα.

δυστηχως δεν εχω το πριν

επίσης κάπου αναφέρεται (δεν μπορώ να το βρω όμως) ότι η airol αυξάνει το πάχος του δέρματος και τα αιμοφόρα αγγεία. Επειδή λοιπόν σκέφτομαι να κάνω άλλη μια μικρή τελική μεταμόσχευση για πύκνωση, υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει θέμα κατά την επέμβαση ή/και μετά (εννοώ λόγω των αυξημένων αιμοφόρων αγγείων αλλά και της αλλαγής στη «δομή» της επιδερμίδας);;; ξέρεις κάτι γι’ αυτό;;;
δεν το εχω ψαξει γιατι δεν εχω σκοπο για μεταμοσχευση,αυτο μπορουμε να το μαθουμε μονο απο καπια κλινικη
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

xaris12 είπε:
Kαπα ποση ωρα τουλαχιστον πρεπει να μενει η airol μαζι με το rogaine στο κεφαλι??
οσο περισσοτερο τοσο καλυτερα.
εγω τα αφηνω ολο το 24ωρο,μεχρι την επομενη μερα που θα κανω μπανιο και ξαναβαζω παλι
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

n094 είπε:
kapamarou, τα όσα ισχυρίζεσαι για την airol είναι πολύ ενθαρρυντικά, μήπως έχεις να μας δείξεις κάποιες φωτογραφίες του πριν airol και του μετά μιας και το ξεκίνησες από τους πρώτους εδώ και από ότι λες έχεις δει σημαντικά αποτελέσματα.

επίσης κάπου αναφέρεται (δεν μπορώ να το βρω όμως) ότι η airol αυξάνει το πάχος του δέρματος και τα αιμοφόρα αγγεία. Επειδή λοιπόν σκέφτομαι να κάνω άλλη μια μικρή τελική μεταμόσχευση για πύκνωση, υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει θέμα κατά την επέμβαση ή/και μετά (εννοώ λόγω των αυξημένων αιμοφόρων αγγείων αλλά και της αλλαγής στη «δομή» της επιδερμίδας);;; ξέρεις κάτι γι’ αυτό;;;

Είχε βάλει ο Azyx παλιότερα φωτογραφίες, με συνδιασμό μινοξιδίλης και airol στους κροτάφους http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,5.msg20153.html#msg20153
 

n094

Active Member
Απ: airol

Fenimore είπε:
Είχε βάλει ο Azyx παλιότερα φωτογραφίες, με συνδιασμό μινοξιδίλης και airol στους κροτάφους http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,5.msg20153.html#msg20153
tnx Fenimore από ότι φαίνεται στον Azyx έχει γίνει δουλειά, ωστόσο χρησιμοποιεί και πολλά ακόμα σκευάσματα (από ότι είδα εκ πρώτης) και άρα δεν μπορείς με σιγουριά να ξέρεις αν είναι από την airol+minox ή από την big3.
 

cool11

Well-Known Member
Απ: airol

Υπαρχει μινιμουμ ωρας απο τη στιγμη που θα βαλουμε την airol για να βαλουμε μινοξ?
Αυτα τα 2 δεν πανε ζευγαρι;
Προς το παρον βαζω airol και μετα απο 5 λεπτα βαζω μινοξ, για καλυτερη απορροφηση.
Ετσι ειναι καλα, ή θελει καποια αλλαγη;
 
Μπλουζα