Qeorqe, FUE, 2329g, 17/12/2020

vlafo

Well-Known Member
Φίλε tol να σου κάνω μια ερώτηση.
Εδώ στην Ελλάδα + Κύπρο κανείς δεν κάνει ολοκληρωμένες μετρήσεις,βασικά καμία όπως πράγματι ισχύει αλλά στο μιλητό όλα λέγονται.
Μέχρι να έρθει αυτή η μέρα που θα το εντάξουν επιτέλους οι κλινικές σαν σύνηθης διαδικασία, τι θα κάνουν όλοι αυτοί που θέλουν να κάνουν μμ?
Θα πρέπει αυτοί να κάνουν το γιατρό?
Γιατί εγώ που το έκανα απορρίφθηκα από κάποιον που δε δεχόταν υποδείξεις και προσαρμογή στα θέλω μου.
Η θα περιμένουμε να πάμε μόνο στο Lorenzo-Freitas που τα κάνουν αυτά άριστα?
 
  • Like
Reactions: tol

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φίλε tol να σου κάνω μια ερώτηση.
Εδώ στην Ελλάδα + Κύπρο κανείς δεν κάνει ολοκληρωμένες μετρήσεις,βασικά καμία όπως πράγματι ισχύει αλλά στο μιλητό όλα λέγονται.
Μέχρι να έρθει αυτή η μέρα που θα το εντάξουν επιτέλους οι κλινικές σαν σύνηθης διαδικασία, τι θα κάνουν όλοι αυτοί που θέλουν να κάνουν μμ?
Θα πρέπει αυτοί να κάνουν το γιατρό?
Γιατί εγώ που το έκανα απορρίφθηκα από κάποιον που δε δεχόταν υποδείξεις και προσαρμογή στα θέλω μου.
Η θα περιμένουμε να πάμε μόνο στο Lorenzo-Freitas που τα κάνουν αυτά άριστα?

Φυσικά όχι αλλά μπορούν τουλάχιστον να αντιληφθούν την αδυναμία των κλινικών, το "αδιέξοδο" που κινδυνεύουν να οδηγηθούν και να εξετάσουν την πιθανότητα χρήσης φίνας χωρίς φόβο και πάθος μετά από consultation με γιατρό. Μπορούν να αναβάλουν την μμ στα 25, μπορούν να γίνουν πιο συντηρητικοί στις απαιτήσεις τους. Πολλά μπορεί να κάνει ο ασθενής για να προφυλαχθεί όταν γνωρίζει ακόμα και όταν δεν μπορεί επιλέξει την βέλτιστη λύση.
 

Georgie

Well-Known Member
Τη Φιναστεριδη και τη Μινοξιδιλη δε τις ήξερα σα θεραπειες .
Ουτε τη φαλάκρα ήξερα μεχρι τα 45 .
Οταν έγινε εμφανής η φαλάκρα με χάλαγε, και έψαξα τρόπους , μήπως και, χωρις να ελπιζω βασικά σε πολλα .
Μονο μη μου φύγουν και αλλα.
Εδω στο φορουμ γνώρισα την ύπαρξη θεραπειών και τις επιλογές σε μεταμοσχευση .
Παρα τις κατα καιρούς διαφωνίες για αλλα θέματα πιστεύω οτι ο @CVIAL θέτει τα πράγματα στη σωστή τους βάση .
Απο τη στιγμή που σε ενοχλεί κατι το διορθώνεις .
Ρίσκο ειναι απο όλες τις πλευρές, και οι θεραπειες, και η μεταμοσχευση .
Η γνώση ειναι το εργαλείο για να μειώσουμε το ρίσκο .
Αυτοί που ασχολούνται με το αντικείμενο προωθούν τη φιναστεριδη για καλυτερα και πιο ασφαλή αποτέλεσματα.
Αυτοί που την εγκρίνανε για την ΑΑ σίγουρα ξέρουν πολλα περισσότερα για την ασφάλεια της .
Δε βρίσκω πουθενά νόημα να ανακυκλώνουμε συζητήσεις για τη φιναστεριδη.
Εάν σε ενοχλεί η φαλάκρα ειναι το μονο φάρμακο που αποδεδειγμένα σου δίνει ελπίδα .
Take it or leave it .
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Cvial γιατί δεν ξεκινάς να πάρεις φίνα για ένα χρόνο να κάνεις αυτό το πείραμα εφόσον δεν έχει να φοβάται κάνεις κάτι για το χάπι?
Αν όντως το έκανες και είχες ανάλογες παρενέργειες που είχα εγώ θα άλλαζε η στάση σου απέναντι στην φιναστεριδη?
Θα μιλούσαμε ακόμη για το 2% των ανθρώπων που έχουν παρενεργειών?
Όχι,δεν έχω ψάξει έρευνες μόνο από αυτά που διαβάζω εδώ μέσα άλλα το ποσοστά είναι πολύ μεγαλύτερα όπως και πολλοί χρήστες λένε ψέμματα.
Ναι,ίσως η περισσότερες μεταμοσχευσεις να εξαρτώνται από την φιναστεριδη όπως και μιλάτε και όπως είστε πολλοί καλά διαβασμένοι
Πλέον υπάρχει πληροφόρηση για το θέμα και ο καθένας μας είναι μεγάλο παιδί να θα θέλει να την ξεκινήσει η όχι εφόσον γνωρίζει τα + και τα -.

Άλλα νομίζω ότι τον συγκεκριμένο ασθενή που έκανε μεταμόσχευση στον Κ.Τυρκαλα αρχίζετε να τον τρομάζετε με την στάση σας αυτήν την στιγμή.
Τόσες σελίδες περί φίνας πάλι.
ένας ασθενής που πιστεύω δεν εξαρτάται ΤΟΣΟ από την φιναστεριδη στην περίπτωση του.

Θα μπορούσαμε άπλα να του το πούμε με απλό τρόπο ότι κοίταξε να δεις υπάρχει και αυτό το χάπι που ίσως σε κρατήσει 4-5 χρονιά τις γέφυρες τους από τις οποίες αν έπαιρνε φίνα πιστεύω ότι και πάλι κάποια θα έπεφταν.
Αν είχε και επιθετική τριχόπτωση ούτε η φίνα θα τον έσωζε.

Ο γιατρός ίσως έκρινε ότι έχει μια υγιεί δότρια στα 32 του όπως είχα και εγώ τότε στα 32 όπως έχω και τώρα στα 42.
Δηλαδή τι? Να ξεκινούσα την φίνα στα 32 έως τώρα στα 42 για να προστάτευα την δότρια από τι? Για την δεύτερη μεταμόσχευση που έκανα στα 40?
Κρατιέμαι χωρίς θεραπείες χρόνια τώρα,ναι θα χρειαστώ και μια τρίτη μεταμόσχευση για μπαλώματα για κάποια μαμά μαλλιά που έπεσαν από τότε άλλα να έπαιρνα φίνα 10 χρονιά για να κρατήσω αυτά τα 1000 μαμά grafts που έχασα ΟΧΙ συγγνώμη άλλα δεν θα πάρω.

Δεν είμαι κατά τις φίνας έχω προτείνει και εγώ σε παιδιά να ξεκινήσουν σε mail και στο φόρουμ με λίγο αραίωση με χάλια δότρια κτλ.
Άλλα πιστεύω κάποιες και αρκετές περιπτώσεις η φίνα είναι άχρηστη.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Να αναφέρω ότι είναι δικιες μου απόψεις σαν John και πρώην χρήστης φίνας και δεν έχει να κάνει με το όνομα τις κλινικής μου.
Οι όποιες απόψεις εκφράζω παραπάνω είναι καθαρά προσωπικές.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Cvial γιατί δεν ξεκινάς να πάρεις φίνα για ένα χρόνο να κάνεις αυτό το πείραμα εφόσον δεν έχει να φοβάται κάνεις κάτι για το χάπι?
Αν όντως το έκανες και είχες ανάλογες παρενέργειες που είχα εγώ θα άλλαζε η στάση σου απέναντι στην φιναστεριδη?
Θα μιλούσαμε ακόμη για το 2% των ανθρώπων που έχουν παρενεργειών?
Όχι,δεν έχω ψάξει έρευνες μόνο από αυτά που διαβάζω εδώ μέσα άλλα το ποσοστά είναι πολύ μεγαλύτερα όπως και πολλοί χρήστες λένε ψέμματα.
Ναι,ίσως η περισσότερες μεταμοσχευσεις να εξαρτώνται από την φιναστεριδη όπως και μιλάτε και όπως είστε πολλοί καλά διαβασμένοι
Πλέον υπάρχει πληροφόρηση για το θέμα και ο καθένας μας είναι μεγάλο παιδί να θα θέλει να την ξεκινήσει η όχι εφόσον γνωρίζει τα + και τα -.

Άλλα νομίζω ότι τον συγκεκριμένο ασθενή που έκανε μεταμόσχευση στον Κ.Τυρκαλα αρχίζετε να τον τρομάζετε με την στάση σας αυτήν την στιγμή.
Τόσες σελίδες περί φίνας πάλι.
ένας ασθενής που πιστεύω δεν εξαρτάται ΤΟΣΟ από την φιναστεριδη στην περίπτωση του.

Θα μπορούσαμε άπλα να του το πούμε με απλό τρόπο ότι κοίταξε να δεις υπάρχει και αυτό το χάπι που ίσως σε κρατήσει 4-5 χρονιά τις γέφυρες τους από τις οποίες αν έπαιρνε φίνα πιστεύω ότι και πάλι κάποια θα έπεφταν.
Αν είχε και επιθετική τριχόπτωση ούτε η φίνα θα τον έσωζε.

Ο γιατρός ίσως έκρινε ότι έχει μια υγιεί δότρια στα 32 του όπως είχα και εγώ τότε στα 32 όπως έχω και τώρα στα 42.
Δηλαδή τι? Να ξεκινούσα την φίνα στα 32 έως τώρα στα 42 για να προστάτευα την δότρια από τι? Για την δεύτερη μεταμόσχευση που έκανα στα 40?
Κρατιέμαι χωρίς θεραπείες χρόνια τώρα,ναι θα χρειαστώ και μια τρίτη μεταμόσχευση για μπαλώματα για κάποια μαμά μαλλιά που έπεσαν από τότε άλλα να έπαιρνα φίνα 10 χρονιά για να κρατήσω αυτά τα 1000 μαμά grafts που έχασα ΟΧΙ συγγνώμη άλλα δεν θα πάρω.

Δεν είμαι κατά τις φίνας έχω προτείνει και εγώ σε παιδιά να ξεκινήσουν σε mail και στο φόρουμ με λίγο αραίωση με χάλια δότρια κτλ.
Άλλα πιστεύω κάποιες και αρκετές περιπτώσεις η φίνα είναι άχρηστη.

Όχι και δεν είναι και σωστό. Δεν μπορείς να γενικεύεις μια προσωπική εμπειρία (θετική ή αρνητική) γιατί πλέον βλέπεις το θέμα μεροληπτικά και δεν είσαι αντικειμενικός. Είναι ανθρώπινο. Επίσης τα περισσότερα από αυτά που γράφεις είναι απλουστευτικά (4-5 χρόνια γέφυρες, κλπ). Δεν μπορείς να προεκτείνεις την δική σου, όπως και εγώ την δική μου περίπτωση, στο σύνολο των ασθενών βγάζοντας και ένα γενικό συμπέρασμα. Είναι λάθος. Ο καθένας μας είναι μια διαφορετική περίπτωση.
 

dim d

Well-Known Member
Cvial γιατί δεν ξεκινάς να πάρεις φίνα για ένα χρόνο να κάνεις αυτό το πείραμα εφόσον δεν έχει να φοβάται κάνεις κάτι για το χάπι?
Αν όντως το έκανες και είχες ανάλογες παρενέργειες που είχα εγώ θα άλλαζε η στάση σου απέναντι στην φιναστεριδη?
Θα μιλούσαμε ακόμη για το 2% των ανθρώπων που έχουν παρενεργειών?
Όχι,δεν έχω ψάξει έρευνες μόνο από αυτά που διαβάζω εδώ μέσα άλλα το ποσοστά είναι πολύ μεγαλύτερα όπως και πολλοί χρήστες λένε ψέμματα.
Ναι,ίσως η περισσότερες μεταμοσχευσεις να εξαρτώνται από την φιναστεριδη όπως και μιλάτε και όπως είστε πολλοί καλά διαβασμένοι
Πλέον υπάρχει πληροφόρηση για το θέμα και ο καθένας μας είναι μεγάλο παιδί να θα θέλει να την ξεκινήσει η όχι εφόσον γνωρίζει τα + και τα -.

Άλλα νομίζω ότι τον συγκεκριμένο ασθενή που έκανε μεταμόσχευση στον Κ.Τυρκαλα αρχίζετε να τον τρομάζετε με την στάση σας αυτήν την στιγμή.
Τόσες σελίδες περί φίνας πάλι.
ένας ασθενής που πιστεύω δεν εξαρτάται ΤΟΣΟ από την φιναστεριδη στην περίπτωση του.

Θα μπορούσαμε άπλα να του το πούμε με απλό τρόπο ότι κοίταξε να δεις υπάρχει και αυτό το χάπι που ίσως σε κρατήσει 4-5 χρονιά τις γέφυρες τους από τις οποίες αν έπαιρνε φίνα πιστεύω ότι και πάλι κάποια θα έπεφταν.
Αν είχε και επιθετική τριχόπτωση ούτε η φίνα θα τον έσωζε.

Ο γιατρός ίσως έκρινε ότι έχει μια υγιεί δότρια στα 32 του όπως είχα και εγώ τότε στα 32 όπως έχω και τώρα στα 42.
Δηλαδή τι? Να ξεκινούσα την φίνα στα 32 έως τώρα στα 42 για να προστάτευα την δότρια από τι? Για την δεύτερη μεταμόσχευση που έκανα στα 40?
Κρατιέμαι χωρίς θεραπείες χρόνια τώρα,ναι θα χρειαστώ και μια τρίτη μεταμόσχευση για μπαλώματα για κάποια μαμά μαλλιά που έπεσαν από τότε άλλα να έπαιρνα φίνα 10 χρονιά για να κρατήσω αυτά τα 1000 μαμά grafts που έχασα ΟΧΙ συγγνώμη άλλα δεν θα πάρω.

Δεν είμαι κατά τις φίνας έχω προτείνει και εγώ σε παιδιά να ξεκινήσουν σε mail και στο φόρουμ με λίγο αραίωση με χάλια δότρια κτλ.
Άλλα πιστεύω κάποιες και αρκετές περιπτώσεις η φίνα είναι άχρηστη.
Νομιζω οτι το θετεις σωστα, εννοειται οτι υπαρχει πλανο χωρις φινα εννοειται οτι υπαρχουν θεματα για ορισμενους οπως ολα τα φαρμκακα, αλλα το ποσοστο σιγουρα δεν ειναι 50/50 οπως λενε καποιοι. Αλλα γενικα χρειαζεται μια μετριοπαθεια κι απο τις δυο πλευρες. Ουτε η αντιληψη δεν χρειαζεται φινα σε πλανο μμ ειναι σωστη ουτε οτι ειναι μονοδρομος. Ωστοσο, κατ εμε, υπαρχει μια μεγαλη φοβια γυρω απο το θεμα, που δεν δικαιολογειται.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Ρε συ Cvial έχεις μιλήσει με αρκετούς καταξιωμένους γιατρούς και σίγουρα με όλους αυτούς μίλησες και για την φιναστεριδη.
Γιατροί που σίγουρα τους συμφέρει αυτό το χάπι (όπως και εμάς σαν κλινική) για να δίνουν boost στο αποτέλεσμα.
Πιστεύεις ότι όλοι αυτοί σου λένε την αλήθεια και είναι τόσο αντικειμενικοί μαζί σου?
Καταλαβαίνετε τον τρόπο σκέψης μου πιστεύω,δεν θέλω να τα γειώσω όλα ούτε το χάπι φυσικά και ξέρω ότι δεν αφήνεις τπτ να πέσει κάτω χωρίς να το ψάξεις καλά.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Νομιζω οτι το θετεις σωστα, εννοειται οτι υπαρχει πλανο χωρις φινα εννοειται οτι υπαρχουν θεματα για ορισμενους οπως ολα τα φαρμκακα, αλλα το ποσοστο σιγουρα δεν ειναι 50/50 οπως λενε καποιοι. Αλλα γενικα χρειαζεται μια μετριοπαθεια κι απο τις δυο πλευρες. Ουτε η αντιληψη δεν χρειαζεται φινα σε πλανο μμ ειναι σωστη ουτε οτι ειναι μονοδρομος. Ωστοσο, κατ εμε, υπαρχει μια μεγαλη φοβια γυρω απο το θεμα, που δεν δικαιολογειται.

Εγω το βλέπω σαν μονόδρομο έτσι πως τους διαβάζω.
 

vlafo

Well-Known Member
Εγω το βλέπω σαν μονόδρομο έτσι πως τους διαβάζω.
John
Μονόδρομος είναι μόνο στην περίπτωση που δεν θέλεις να μπεις για μμ στα 30 σου και θέλεις να διατηρήσεις τα υπάρχοντα.
Τουλάχιστον εγώ έτσι έκανα και δεν το μετάνιωσα.
Για αυτό και την έκοψα κάποια χρόνια να δω που θα πάω και τώρα ξαναπαίρνω, γιατί ήμουν και είμαι έτοιμος ψυχολογικά για μμ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ρε συ Cvial έχεις μιλήσει με αρκετούς καταξιωμένους γιατρούς και σίγουρα με όλους αυτούς μίλησες και για την φιναστεριδη.
Γιατροί που σίγουρα τους συμφέρει αυτό το χάπι (όπως και εμάς σαν κλινική) για να δίνουν boost στο αποτέλεσμα.
Πιστεύεις ότι όλοι αυτοί σου λένε την αλήθεια και είναι τόσο αντικειμενικοί μαζί σου?
Καταλαβαίνετε τον τρόπο σκέψης μου πιστεύω,δεν θέλω να τα γειώσω όλα ούτε το χάπι φυσικά και ξέρω ότι δεν αφήνεις τπτ να πέσει κάτω χωρίς να το ψάξεις καλά.

Εγώ πιστεύω μόνο όσους με πείθουν με την λογική των επιχειρημάτων τους και όχι επειδή τους βλέπω να έχουν αυτοπεποίθηση. Να το ξεκαθαρίσω αυτό. Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Αν δεν θες να πάρεις φίνα και θες να κάνεις ένα καλό μακροπρόθεσμο πλάνο χρειάζεσαι σοβαρή ανάλυση, μετρήσεις και συντηρητική προσέγγιση. Είναι οξύμωρο να κάνει υπερανάλυση ο Λορενζο που είναι υπερ της φίνας και να μην κάνουν οι κλινικές που δεν συστήνουν φίνα. Αυτές είναι που έπρεπε πρώτα απ' όλους να αναλύουν όλα τα δεδομένα και να αποδεικνύουν τεκμηριωμένα με νούμερα και αριθμούς ότι δεν χρειάζεται ανά περίπτωση η φίνα. Γιατί δεν το κάνουν? Μήπως γιατί θα απέρριπταν περισσότερους?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
John
Μονόδρομος είναι μόνο στην περίπτωση που δεν θέλεις να μπεις για μμ στα 30 σου και θέλεις να διατηρήσεις τα υπάρχοντα.
Τουλάχιστον εγώ έτσι έκανα και δεν το μετάνιωσα.
Για αυτό και την έκοψα κάποια χρόνια να δω που θα πάω και τώρα ξαναπαίρνω, γιατί ήμουν και είμαι έτοιμος ψυχολογικά για μμ.

Για να μην θέλει κάποιος να μπει στα 30 για μεταμόσχευση η και στα 35 άρα υπάρχει αρκετό μαλλάκι ακόμη & υπάρχει ίσως ο κίνδυνος του σοκ,σε τέτοια περιστατικά και εγώ προτείνω φιναστεριδη και να περιμένει.

Είπα τους προβληματισμους μου τους οποίους και για καφέ να βγαίναμε με τον Cvial τα ίδια θα του ρωτούσα πρώτα για την δικιά μου περίπτωση και ύστερα σε σύγκριση άλλα περιστατικά που μοιάζουν με έμενα.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εγώ πιστεύω μόνο όσους με πείθουν με την λογική των επιχειρημάτων τους και όχι επειδή τους βλέπω να έχουν αυτοπεποίθηση. Να το ξεκαθαρίσω αυτό. Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Αν δεν θες να πάρεις φίνα και θες να κάνεις ένα καλό μακροπρόθεσμο πλάνο χρειάζεσαι σοβαρή ανάλυση, μετρήσεις και συντηρητική προσέγγιση. Είναι οξύμωρο να κάνει υπερανάλυση ο Λορενζο που είναι υπερ της φίνας και να μην κάνουν οι κλινικές που δεν συστήνουν φίνα. Αυτές είναι που έπρεπε πρώτα απ' όλους να αναλύουν όλα τα δεδομένα και να αποδεικνύουν τεκμηριωμένα με νούμερα και αριθμούς ότι δεν χρειάζεται ανά περίπτωση η φίνα. Γιατί δεν το κάνουν? Μήπως γιατί θα απέρριπταν περισσότερους?

Cvial μίλησα προσωπικά και όχι εκ μέρους τις κλινικής το τι προτείνει αυτή στον ασθενή να πάρει φίνα η όχι.

Είμαστε εδώ εμείς τα μέλη του φόρουμ που πιστεύω έχουμε παίξει ρόλο και κυρίως εσύ CVIAL στο να συμμορφωθούν κάποιες κλινικές & δεν εξαίρω την δικιά μας στο να γίνουν καλύτερες και να προσέχουν τον ασθενή καλύτερα και να τον μιλάνε πιο αντικειμενικα στο τι να περιμένουν από μια μεταμόσχευση μετά την επέμβαση άλλα και μελλοντικά γιατί πλέον δεν μπορούν να κρυφτούν και από τα πιο απλά πταίσματα.

Όπως επίσης λίγο πολύ βάζουμε το χέρι μας και για καλύτερες τιμές.

Εδω κλείνω δεν θα επεκταθώ άλλο.
 

tol

Well-Known Member
Γιατροί που σίγουρα τους συμφέρει αυτό το χάπι (όπως και εμάς σαν κλινική) για να δίνουν boost στο αποτέλεσμα.

Φιλε Γιαννη, και εσυ και ο Γιωργος πιο πανω βλεπετε μονο τη μια οψη του νομισματος. Γραφετε οτι ειναι προς οφελος των γιατρων να προτεινουν φιναστεριδη, για να "μπουσταρει" το αποτελεσμα της μεταμοσχευσης.

Προσωπικα θα αντιστρεψω την οπτικη και θα γραψω οτι στην πραγματικοτητα ειναι εις βαρος των γιατρων και των κλινικων η χρηση φιναστεριδης. Ειναι αυτονοητο οτι, αν τα νεαρα ατομα συνειδητοποιουσαν την αξία και την αποτελεσματικοτητα της, τοτε θα εχαναν δεκαδες χιλιαδες υποψηφιους πελατες.

Φανταστειτε να αρχιζαν ολοι οι νεαροι (απο ηλικια π.χ. 20 χρονων τη ληψη φιναστεριδης...στην αρχη της τριχοπτωσης, οπου εχει τα μεγιστα αποτελεσματα). Το πιο πιθανο ειναι οτι θα εκλειναν δεκαδες κλινικες σε ολο τον κοσμο.

Επισης, ο κ. Τυρκαλας και ο καθε Τυρκαλας οφελος θα εχει αποτρεποντας τον πελατη του να χρησιμοποιησει φιναστεριδη. Στο συγκεκριμενο παραδειγμα του φιλου φυσικα οφελος θα ειναι για τον κ. Τυρκαλα να μην κανει θεραπεια, να συνεχιστει με μαθηματικη ακριβεια η τριχοπτωση και να αναγκαστει σε 2-3 χρονια να ξαναμπει για δευτερη και τριτη μεταμοσχευση. Χαζος ειναι να χασει την πελατεια.

Επομενως, φιλε Γιαννη και φιλε Γιωργο, αναρωτηθειτε μηπως εχουν προσωπικα κινητρα οι γιατροι που, δηθεν ενδιαφερομενοι για την υγεια των πελατων, τους φοβιζουν με τα δηθεν τεραστια ποσοστα παρενεργειων. Ο tol και ο καθε tol τι οφελος θα εχει...ειναι μεσαζων της εταιρειας που παραγει το proscar με κοστος 6 ευρω το διμηνο; Αντιθετως, αλλοι μπορει να ειναι αυτοι που λειτουργουν ιδιοτελως με σκοπο το κερδος.

Καλες γιορτες Γιαννακο και φιλε Γιωργο. Ας εχουμε ο καθενας τις αποψεις του και μη χαλαμε τις καρδιες μας. Υγεια και ευτυχια σε ολους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εν μέρη θα συμφωνήσω έως ένα βαθμό για το σκεπτικό σου....Θα μπορούσα να απαντήσω και σε αυτό άλλα δεν θα το κάνω δεν θα σταματήσουμε πότε... :)
Καλές γιορτές επίσης!!!
 
  • Like
Reactions: tol

Giorgos-3

Well-Known Member
Φιλε Γιαννη, και εσυ και ο Γιωργος πιο πανω βλεπετε μονο τη μια οψη του νομισματος. Γραφετε οτι ειναι προς οφελος των γιατρων να προτεινουν φιναστεριδη, για να "μπουσταρει" το αποτελεσμα της μεταμοσχευσης.

Προσωπικα θα αντιστρεψω την οπτικη και θα γραψω οτι στην πραγματικοτητα ειναι εις βαρος των γιατρων και των κλινικων η χρηση φιναστεριδης. Ειναι αυτονοητο οτι, αν τα νεαρα ατομα συνειδητοποιουσαν την αξία και την αποτελεσματικοτητα της, τοτε θα εχαναν δεκαδες χιλιαδες υποψηφιους πελατες.

Φανταστειτε να αρχιζαν ολοι οι νεαροι (απο ηλικια π.χ. 20 χρονων τη ληψη φιναστεριδης...στην αρχη της τριχοπτωσης, οπου εχει τα μεγιστα αποτελεσματα). Το πιο πιθανο ειναι οτι θα εκλειναν δεκαδες κλινικες σε ολο τον κοσμο.

Επισης, ο κ. Τυρκαλας και ο καθε Τυρκαλας οφελος θα εχει αποτρεποντας τον πελατη του να χρησιμοποιησει φιναστεριδη. Στο συγκεκριμενο παραδειγμα του φιλου φυσικα οφελος θα ειναι για τον κ. Τυρκαλα να μην κανει θεραπεια, να συνεχιστει με μαθηματικη ακριβεια η τριχοπτωση και να αναγκαστει σε 2-3 χρονια να ξαναμπει για δευτερη και τριτη μεταμοσχευση. Χαζος ειναι να χασει την πελατεια.

Επομενως, φιλε Γιαννη και φιλε Γιωργο, αναρωτηθειτε μηπως εχουν προσωπικα κινητρα οι γιατροι που δηθεν ενδιαφερομενοι για την υγεια των πελατων τους φοβιζουν με τα δηθεν τεραστια ποσοστα παρενεργειων. Ο tol και ο καθε tol τι οφελος θα εχει...ειναι μεσαζων της εταιρειας που παραγει το proscar με κοστος 6 ευρω το διμηνο; Αντιθετως, αλλοι μπορει να ειναι αυτοι που λειτουργουν ιδιοτελως με σκοπο το κερδος.

Καλες γιορτες Γιαννακο και φιλε Γιωργο. Ας εχουμε ο καθενας τις αποψεις του και μη χαλαμε τις καρδιες μας. Υγεια και ευτυχια σε ολους.

Eνταξει... ότι η στάση του έχει δείξει ότι το πρόσκαιρο κέρδος δεν είναι προτεραιότητα του για να σου απαντήσω με μια πρόταση σε όλα αυτά
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dob31

Active Member
Δεν θελω να αμφισβητησω οτι καποια μελη απο εδω ειχαν side effects απο το φαρμακο, αλλα δεν μπορουμε να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα απο την εμπειρια μερικων μελων και μονο. Γιατι εδω θα μπουν να γραψουν ΜΟΝΟ αυτοι που εχουν παρενεργειες. Ελαχιστα ειναι τα ατομα στο φορουμ που παιρνουν φιναστεριδη, δεν εχουν side effects και το εχουν δηλωσει. Για πιο "ασφαλη" συμπερασματα θα επρεπε να μπουν σε μια ψηφοφορια και να ψηφισουν ΟΛΟΙ οσοι παιρνουν φινα, ειτε εχουν ειτε οχι παρενεργειες. Αλλα και παλι αυτο θα ειχε αδυναμιες, γιατι μπορει να ειχαν πχ στυτικη δυσλειτουργια για καποιον αλλο λογο. Εχουν γινει αντιστοιχες μελετες, με αρκετα μεγαλα δειγματα για να οδηγηθουν σε ασφαλη συμπερασματα, το φαρμακο εχει εγκριθει απο τον FDA, οι παρενεργειες ειναι αναστρεψιμες. Απο την στιγμη που ισχυει το τελευταιο μπορει να το δοκιμασει καποιος αφοβα. Εγω χρησημοποιω 1,5 χρονο μινο και ο λογος που δεν χρησημοποιουσα πιο παλια ειναι η καταστροφολογια που εβγαζαν ορισμενες φιγουρες στο ιντερνετ(οχι απαραιτητα του φορουμ), που στο κατω κατω οντως μπορει να ειχαν παρενεργειες αλλα εφερναν το τελος του κοσμου.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Φιλε Γιωργο, καταρχας ας συμφωνησουμε σε κατι βασικο...

Αυτος ο οποιος ειναι παντελως ασχετος σε ενα θεμα, δεν πρεπει να εκφερει γνωμη. Εσυ δε γνωριζεις ουτε το χρωμα που εχει το χαπι. Αντιθετως, προσωπικα ειναι χρηστης 4,5 χρονια τωρα. Πως εκφραζεις τη γνωμη σου, ενω δεν εχεις την παραμικρη προσωπικη εμπειρια;




Οταν διαβαζεις επικριτικα σχολια και ασυναρτησιες απο ατομα που δεν εχουν καμια εμπειρια, οπως εσυ, τοτε ειναι χρεος μου να απαντω και να αποκαθιστω την αληθεια.




Λαθος κάνεις. Δεν προσπαθω να τον βγαλω τρελο. Προσπαθω να του εξηγησω οτι αυτες οι παρενεργειες μπορει να οφειλονται σε δεκαδες αλλους διαφορετικους λογους...εκατομμυρια ανδρες παγκοσμιως που δεν ειναι χρηστες φιναστεριδης αντιμετωπιζουν τεραστια σεξουαλικα προβληματα εξαιτιας του τροπου διατροφης και διαβιωσης.




Καταρχας, δε μιλαμε για απλα "θερμη υποστηριξη". Εσυ εισαι χειροτερος απο τους πιο φανατικους οπαδους ομαδας....Παοκτζης αλλωστε :cool: :D

Ενταξει...εχουμε επισημανει τα θετικα του κ. Τυρκαλα, αλλά μεχρι εκει. Απο που κι ως που τον εχεις αναγορευσει ηδη κορυφαιο; Η εννοια του κορυφαιου προϋποθετει πλουσιο παρελθον, αρκετα στατιστικα δειγματα και διαρκεια στο χρονο. Τιποτα απο αυτα δεν εχει αποδειχθει ακομα.

Σε τελικη αναλυση, ακομη και αν εισαι πεπεισμενος για τις κορυφαιες ικανοτητες του κ. Τυρκαλα, χανεις καθε δικιο σου. Επειδη απλουστατα συμπεριφερεσαι με δυο μετρα και δυο σταθμα. Φασκεις και αντιφασκεις. Πως, λοιπον, οταν καποιοι φανατικοι υποστηρικτες του κ. Αναστασακη (που παρεμπιπτοντως εχει πολυ πιο πλουσιο παρελθον) γραφουν για τον "κορυφαιο των κορυφαιων", πεταγεσαι και σχολιαζεις (ορθα φυσικα) αυτη την τακτικη; Γιατι δεν την εφαρμοζεις στον εαυτο σου; Εσυ επιτρεπεται να γραφεις διθυραμβους, ενω οι αλλοι οχι; Ειναι αυτο θεμιτο;



Πως δεν το σχολιαζω; Εισαι επιλησμων (ξεχασιαρης). Οταν εγραφες στην αρχη για το μανε, ημουν απο τους πρωτους που αμφισβητησα οσα υπερβολικα εγραφες. Ειμαι σχεδον βεβαιος οτι στο δικο σου μαλλι το μανε θα ειναι ευδιακριτο. Νομιζεις οτι δε φαινεται, ενω στην πραγματικοτητα ενα εμπειρο ματι θα το διακρινει απο μακρια.



Τελος, αν οντως θελεις να μην υπαρχουν τετοιες υποψιες, πρεπει να το αποδεικνυεις εμπρακτα. Οταν κατηγορεις ολους εκεινους (που κακως εθελοτυφλουν και δε βλεπουν τα αρνητικα των γιατρων που υποστηριζουν), δε δικαιουσαι να κάνεις το ιδιο. Ποτέ μα ποτέ δε θελεις να παραδεχθεις τα σημαντικα σφαλματα του κ. Τυρκαλα, οπως η ελλειψη σοβαρων μετρησεων, το μακροπροθεσμο πλανο και η αριστη επεξεργασια βασικων δεδομενων μιας μεταμοσχευσης. Συνεχως ψαχνεις και βρισκεις δικαιολογιες του τυπου..."ειναι αντιεπικοινωνιακος, το μυαλο του ειναι κομπιουτερ και καταγραφει στο σκληρο ολα τα απαραιτητα δεδομενα και δε χρειαζεται να τα σημειωνει καπου..."

Φιλικες συμβουλες, για να μην εκθετεις τον εαυτο σου. Εισαι εντιμο μελος, κάνεις πολυ σωστες προσωπικες παρουσιασεις μεταμοσχευσεων, αλλά πολλες φορες λειτουργεις ως υπαλληλος του κ. Τυρκαλα και πολλες φορες εκφερεις γνωμες σε πραγματα που δεν τα γνωριζεις ο ιδιος. Καλες γιορτες σου ευχομαι.
Ναι εχω περιορισμένες γνώσεις επί του θέματος όχι όμως παντελώς άσχετος γιατί έχω κάνει μια έρευνα για το χάπι που τόσο ντόρος γίνεται ...ένα αυτό ....
Δεύτερον το ότι είσαι χρήστης κάποια χρόνια δεν σημαίνει ότι είσαι παντογνώστης στο θέμα η ότι δεν θα έρθουν παρενέργειες η ότι ακόμα κ τώρα δεν έχεις παρενέργειες που δεν γνωρίζεις η δεν θες να παραδεχτεις κ εσύ ο ίδιος....μπορώ να υποστηρίξω κ εγώ με την σειρά μου ότι εθελοτυφλεις για χάρη της τρίχας ....
Τρίτον θα βγάλω φωτός μανε κ όχι μόνο για να δεις σαν έμπειρο μάτι πόσο ωραία στρώνει και ότι φυσικά εκεί έξω στο κόσμο κάνεις δεν κτλ το παραμικρό και πίστεψέ με θα το κτλ αμέσως γιατί είναι πολύ συγκεκριμένα άτομα που συναντώ την ημέρα και τους ξέρω πολύ καλά ....
Τέταρτον όσο αφορά τον τυρκαλα....τα είπαμε .....φανατικός θέλετε ; Όπως γουστάρετε ...πάλι θα τα μαζεύετε ξανά λέω σε λίγο καιρό ...
Πέμπτον ποτέ δεν αρνήθηκα η δεν δέχτηκα τα αρνητικά του που είναι το μάρκετινγκ και οι μετρήσεις ...ποτέ όμως ....επί το έργον όμως είναι κορυφαίος μακράν στην Ελλάδα...το τονίζω το μακράν ...όχι απλά ο καλύτερος .....άποψη μου .....
Εκτον...η άποψη μου για τον τιρκαλα με το να με βάζουν από την κλινική να λέω εδώ μέσα διάφορα η να ψαρεύω η να πληρώνομαι η να κάνω δίπλα ακαουντ έχει τεράστια διαφορά ...είμαι ανεξαρτητος λέω την άποψη μου ελεύθερα δεν έχω ανάγκη κανέναν και γενικά έχω ξανά πει ως απλό μέλος του φόρουμ έχω δώσει κάτι....δεν έχω πάρει τίποτα !! Τίποτα όμως ...καμία γνώση δεν με βοήθησε και καμιά συμβουλή δεν ακολούθησα ...αν το έκανα αυτό δεν θα ήμουν τώρα πιθανόν σ αυτήν την θέση κ πιθανόν να έκανα κ αλλά λάθη σε αυτά που ήδη είχα κάνει ...σε προτρέπω σε όλα τα νήματα μου γιατί τα γραπτά μένουν ...κ φυσικά υπάρχουν κ πμ έξτρα.....
Κ εβδομον πριν κατηγορήσεις κάποιον φανατισμό καλό θα ήταν να προσέχεις κ εσύ να μην κάνεις το ίδιο γιατί εκτειθεσαι....είναι απίστευτο το πάθος για το χάπι .....επεμβαίνεις παντού κ πάντα
Υγ: αρκετά χαλάσαμε το νήμα του φίλου ..καλά ήταν με την φίνα
 

vlafo

Well-Known Member
Εγώ πάντως μέχρι να γίνει αυτό και να έχουμε ολοκληρωμένες μετρήσεις,θα συμβούλευα τον όποιον ενδιαφερόμενο,να πήγαινε Τουρκία να κάνει πλήρη ανάλυση στον Erdogan που ίσως είναι και ο καλύτερος, έτσι θα είχε ολόκληρωμενη εικόνα πλέον και μετά θα πήγαινε με άλλα εφόδια στην περίπτωση που δεν μπορούσε να την κάνει τη μμ εξωτερικό.
Γιατί αυτός είναι ο στόχος μην κρυβόμαστε,να αποφεύγουμε το εξωτερικό για μμ.
Μόνο για αναψυχή αξίζει.

Η καλύτερη πρόταση αυτή είναι.
Άλλωστε με 100€ πετάγεσαι.

Να είναι καλά ο Cvial που μας έφερε τον Lorenzo και μας τα ανέλυσε διεξοδικά όλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα