2 παρενεργεις απο μινοξυδίλη

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Καλησπερα σας, χρησιμοποιω εδω και τρισιμιση μηνες regaine και καταρχην θελω να τονισω οτι καμια φορα δεν μπορω ουτε να κοιταχτω στον καθρεφτη με το πρηξιμο που μου εχει δωσει το regain και θα ηθελα να ρωτησω αν μιωσω την δοση σε 1 μλ θα μπορουσε να μιωθει το πρηξιμο?
και μια δευτερη παρενεργεια που εχει εμφανηστει εδω και 2,5-3 μηνες ειναι κατι κοκκινιλες στο προσωπο λιγο ποιο κατω απο τα ματια .. δεν ξερω απο τι μπορει να ειναι αλλα λογικα απο το regaine γιατι βγηκαν λιγο πιο μετα αφου το αρχησα.. μερικοι μου λενε οτι ειναι ξηροδερμια, βαζω αλοη αλλα τιποτα... στον δερματολογο δεν πηγα ακομα, καμια ιδεα που θα μπορουσε να βοηθησει?
Ευχαριστω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: 2 παρενεργεις απο μινοξυδίλη

κοίτα,
το πρήξιμο είναι λογικό-όλοι που χρησιμοποιούμε μινοξιδίλη το έχουμε :-[
δοκίμασε αυτά που όλοι (λίγο-πολύ) κάνουμε => http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,281.0.html
είναι νωρίς ακόμη να μειώσεις την δόση-δεν θα πάρεις το μέγιστο των αποτελεσμάτων που μπορεί να προσφέρει η μινοξ.

κοκκινίλες γενικά έχουμε όλοι-βέβαια όχι εκεί που γράφεις,και μάλλον πάει για ξηροδερμία=>χρησιμοποίησες καμία ενυδατική προσώπου,να δεις αν σε βοηθάει;
 

Hopefull

New Member
Απ: 2 παρενεργεις απο μινοξυδίλη

Το πρωτο το ειχα και εγω και το ειχα μειωσει σε μια φορα το βραδυ μονο και μειωθηκε το side αυτο. Το δευτερο με τις κοκκινινιλες το παθαινεις μετα το λουσιμο?Αν ναι τι σαμπουαν χρησιμοποιεις?
 
Απ: 2 παρενεργεις απο μινοξυδίλη

για το 2ο το εχω ολη την μερα... και ειδικα σε φωτογραφιες φενετε πολυ και τραβαει την προσοχη... εβαζα αλοη για 5-6 μερες αλλα τιποτα..... για ενυδατικα κρεμα εβαζα για 3-4 μερες παλι τιποτα.. (σταματισα γιατι τελιωσε, μου την ειχε δωσει η φαρμακοποιος για να την δοκιμασω)
απο σαμπουαν το fungoral καθε μερα , το σκευτικα οτι μπορει να ειναι αυτο αλλα δν εχει καμια επαφη με εκεινο το σημειο...

οσο για το πρηξιμο σπυρο σου ειχα πει πως χρειαζομε την μεταφραση για να τα εφαρμοσω :p
 

Hopefull

New Member
Απ: 2 παρενεργεις απο μινοξυδίλη

δε θελω να σε ξενερωσω αλλα εγω τις κοκκινιλες που λες πανω απο το μαγουλα ακριβως τις εβγαζα μερικες φορες μετα απο λουσιμο με σκληρα σαμπουαν σε στυλ Tgel, fungoral κτλ...
 
Απ: 2 παρενεργεις απο μινοξυδίλη

δεν με ξενερωνεις καθολου... θα το κοψω για μια βδομαδα αν ειναι να δω πως θα παει
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: 2 παρενεργεις απο μινοξυδίλη

ναι ρε'συ-είναι υπερβολή το καθημερινό λούσιμο με fungoral!
 

Conan

Member
Απ: 2 παρενεργεις απο μινοξυδίλη

Εεε ναι ρε οχι και καθε μερα Fungoral!!!!! :eek: :eek: :eek: :eek: Το fungoral θα το βαζεις το πολυ 3 φορες την εβδομαδα και ενδιαμεσα καποιο αλλο, T Gel π.χ ή καποιο αλλο ''καλο''.
Ισως γι' αυτο να σου βγαινουν αυτες οι κοκκινιλες ::)
 
Απ: 2 παρενεργεις απο μινοξυδίλη

δεν θα το βαλω καθολου για 1 εβδομαδα να δω αν φυγουν οι κοκκινιλες αν φυγουν σημαινει οτι αυτο φταιει και ετσι θα το βαζω 2 φορες την εβδομαδα να δω πως παει. θα ενημερωσω σε 1 βδομαδα

οσο για το πρηξιμο ισως βαζω 2 φορες αλλα απο 0,5 μλ την φορα
 

Maria

New Member
Απ: 2 παρενεργεις απο μινοξυδίλη

Δημητρη δεν ξέρω για τις κοκκινίλες αλλά πρήξιμο είχα κι εγώ από την αρχή της χρήσης του regain και δεν το άντεχα! Εγώ επίσης είχα και ταχυκαρδίες και μια γενικότερη δυσφορία και το σταμάτησα,δεν το άντεχα... Πάντως η σωστή χρήση είναι 2 ml τη μέρα , με ένα ml δεν ξέρω αν κάνεις κάτι!
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: 2 παρενεργεις απο μινοξυδίλη

Αν τα κοψεις και τα δυο μαζι δεν θα ξερεις ποιο σου προκαλεί τις παρενεργειες
Κοψε για μια βδομαδα το σαμπουαν και μετα βλεπεις τι γίνετε
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Conan

Member
Απ: 2 παρενεργεις απο μινοξυδίλη

Ρε παιδια να ρωτησω κατι? Για τις παρανεργειες στον Δημητρη λετε να φταιει γενικα η μινοξιδιλη ή συγκεκριμενα το Regain? :chinscratch :chinscratch Οπως βλεπετε και στη σημειωση μου , χρησιμοποιω μιγμα μινοξιδιλης και, εκτος απο ενα βραδυ που ειχα πονοκεφαλο οταν την εβαλα, δεν εχω κατι αλλο μεχρι στιγμης. Ειμαι περιπου στον 1 μηνα και 15 ημερες.
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: 2 παρενεργεις απο μινοξυδίλη

Εγω βαζω ριγκειν 4 χρονια και δεν εχω καμια παρενέργεια
Τωρα για τον φιλο δεν ξερω τι φταίει ::)
 
Απ: 2 παρενεργεις απο μινοξυδίλη

Conan είπε:
Ρε παιδια να ρωτησω κατι? Για τις παρανεργειες στον Δημητρη λετε να φταιει γενικα η μινοξιδιλη ή συγκεκριμενα το Regain? :chinscratch :chinscratch Οπως βλεπετε και στη σημειωση μου , χρησιμοποιω μιγμα μινοξιδιλης και, εκτος απο ενα βραδυ που ειχα πονοκεφαλο οταν την εβαλα, δεν εχω κατι αλλο μεχρι στιγμης. Ειμαι περιπου στον 1 μηνα και 15 ημερες.
η μινοξιδιλη φτεει γενικα, αλλα στην δικια σου περιπτωση δεν νομιζω να εμφανησεις αφου δεν εμφανησες μετα απο τοσο καιρο

εσυ μαρια που διεκοψες την χρηση, τι χρησιμοποιεις τωρα στην θεση της μιν? απο τι ξερω δεν υπαρχει τιποτα η μιν ειναι στανταρ

οσο για σενα ANAR μπορει αν εχεις πρηξιμο και να μην το εχεις καταλαβει, δες μια φοτο σου πριν 4 χρονια για να δεις διαφορα


θα βγω λιγο οφφ τωρα αλλα μολις εβαζα αλοη και παρατηρησα πολες τριχες στο χερι μου πραγμα που εχω να δω 2 μηνες!! στεναχωρηθικα και ετσι σκεφτικα τι μπορει να φτεει και υπαρχουν 3 εκδοχες 1) το shed του προσκαρ που αρχησα πριν 3 βδομαδες (1/8) 2) η διακοπη της σπιρο που εγινε πριν μια βδομαδα μετα απο 3 μηνες χρησες 2 φορες την ημερα 3) εδω και 1 εβδομαδα σταματησα να βαζω σε ολες τις περιοχες μινο και βαζω μονο στο hairline και κορυφη γιατι απλα δεν μου φτανουν τα 2 μλ, αποροφατε το πιο πολυ απο το μαλι. Και ετσι ισως υπηρξε εξασθενιση τριχας στις περιοχες που δεν βαζω πλεον? (να σημιωσω οτι ειχα φτασει σε σημιο να βαζω 6 μλ την ημερα γιατι εχω αρκετο μαλι)
 

heyya

New Member
Απ: 2 παρενεργεις απο μινοξυδίλη

hopefull είπε:
δε θελω να σε ξενερωσω αλλα εγω τις κοκκινιλες που λες πανω απο το μαγουλα ακριβως τις εβγαζα μερικες φορες μετα απο λουσιμο με σκληρα σαμπουαν σε στυλ Tgel, fungoral κτλ...

Όντως, το παρατήρησα χτες με το Tgel therapeutic! τόσο καιρό δεν είχα κάνει τον παραπάνω συσχετισμό...
 

NIKOLAS

New Member
Απ: 2 παρενεργεις απο μινοξυδίλη

Παιδιά και εγώ είχα μεγάλο πρόβλημα ξηροδερμίας όταν χρησιμοποιούσα το regain και μόνο οταν το σταμάτησα ηρέμησε το κεφάλι μου.Επειδή όμως είδα αισθητή βελτίωση με τη χρήση του σκέφτομαι να το αρχίσω ξανά.Θα μπορούσε κάποιος να μας πει τι θα μπορουσαμε μα χρησιμοποιήσουμε συνδυαστικά με αυτό για να αποφύγουμε την ξηροδερμία και ποιο σαμπουάν θα ήταν κατάλληλο.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

genesis

New Member
Απ: 2 παρενεργεις απο μινοξυδίλη

NIKOLAS είπε:
Παιδιά και εγώ είχα μεγάλο πρόβλημα ξηροδερμίας όταν χρησιμοποιούσα το regain και μόνο οταν το σταμάτησα ηρέμησε το κεφάλι μου.Επειδή όμως είδα αισθητή βελτίωση με τη χρήση του σκέφτομαι να το αρχίσω ξανά.Θα μπορούσε κάποιος να μας πει τι θα μπορουσαμε μα χρησιμοποιήσουμε συνδυαστικά με αυτό για να αποφύγουμε την ξηροδερμία και ποιο σαμπουάν θα ήταν κατάλληλο.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

καθημερινη χρηση τζελ αλοης (απλή ή me tea tree oil της aloe pura)
conditioner της ιδια εταιριας (δε νομιζω οτι χρειαζεται καθημερινα αλλα αυτο θα το τσεκαρεις μονος σου)
βρες καποιο αποσταγμα τσουκνιδας (βοηθαει και στην σμηγματοροικη δερματιτιδα) αλλα δεν θα το βαλεις σκετο. κανε μια προσπαθεια με απιονισμενο νερακι ή νερο φιλτρου
να πινεις πολυ νερο και κανα ποτηρι γαλα φρεσκο
οχι πολυ χρηση fungoral (2 φορες/εβδομαδα). μπορεις καθε φορα που κανεις fungoral μετα να βαζεις το conditioner.
καλο θα ηταν να δοκιμασεις και foam μινοξιδιλη (αν και σε περιπτωση που χρησιμοποιεις kirkland δε θα σε συμφερει οικονομικα γτ ειναι πολυ πιο ακριβο το rogaine/regaine απο την kirkland)
επισης φαινεται οτι το λαδι jojoba βοηθαει αλλα και το δαφνελαιο
καλη τυχη.
(εννοειται πως οταν φυγει η ξηροδερμια δεν θα χρειαζεται να χρησιμοποιησεις τοσα πολλα προιοντα, αλλα και αυτο παλι μονος σου θα το τσεκαρεις)

**μολις παρατηρησα οτι χρησιμοοποιουσες regain, οποτε δοκιμασε foam.
 

pairis

New Member
Απ: 2 παρενεργεις απο μινοξυδίλη

NIKOLAS είπε:
Παιδιά και εγώ είχα μεγάλο πρόβλημα ξηροδερμίας όταν χρησιμοποιούσα το regain και μόνο οταν το σταμάτησα ηρέμησε το κεφάλι μου.Επειδή όμως είδα αισθητή βελτίωση με τη χρήση του σκέφτομαι να το αρχίσω ξανά.Θα μπορούσε κάποιος να μας πει τι θα μπορουσαμε μα χρησιμοποιήσουμε συνδυαστικά με αυτό για να αποφύγουμε την ξηροδερμία και ποιο σαμπουάν θα ήταν κατάλληλο.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Αλοη Βερα...Η επιλογη!!!!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα