2 αποτυχημενες μεταμοσχευσεις

malloumpas

New Member
sotos999 είπε:
Τι εννοεις φιλε malloumpa μπορω να παρω πισω τα 3.500ε που εδωσα επειδη δεν μου εκοψε αποδειξη και δεν πετυχε και η μεταμοσχευση?
η μπορει και να παρω περισσοτερα χρηματα ως αποζημιωση?

Φίλε δεν ξέρω, δεν είμαι νομικός. Για αυτό σου είπα δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις ένα δικηγόρο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gio

New Member
sotos999 είπε:
Gio είπε:
Φίλε σε συμπονώ απολύτως. Για μένα θα έπρεπε να διεκδικήσεις την δικαίωση σου τόσο στην D*I όσο και στην άλλη γιατρό. Μια mega session είναι περίπου 1500 grafts (σχετικά μικρό νούμερο για περιοχή Α+Β αν κρίνω καλά απο τις φωτογραφίες σου) . Αν η εικόνα δεν είναι αποτέλεσμα δικής σου κακής μετεγχειρητικής φροντίδας τότε ήταν υποχρεωμένοι να σε καλύψουν δωρεάν.
Τώρα, με δεδομένο οτι μια τρίτη επέμβαση πιθανόν να εξαντλήσει την δότρια σου, γνώμη μου είναι να εστιάσεις μόνο μπροστά. Στο τόξο της hairline και στην περιοχή Α. Εννοείται δε, οτι πρέπει να στηρίξεις την επέμβαση σου με μια θεραπεία..
Φιλε Gio με ποιον τροπο να δικαιωθω?να παρω πισω χρηματα? η να καθομουν να μου εκαναν μια δωρεαν επισης αποτυχημενη μεταμοσχευση γιατι αποτυχημενη θα ηταν παλι,αν μπορουσαν να κανουν σωστη δουλεια θα την ειχαν κανει απο την αρχη
Στην μετεγχειρητικη φροντιδα ημουν πολυ προσεκτικος οτι μου ειπαν το εκανα
Εγω πιστευω δεν βαλανε με τιποτα 1500 grafts η επεμβαση δεν κρατησε ουτε 5 ωρες και η κοπελα που μου την εκανε ηταν νεα δεν πρεπει να ειχε μεγαλη πειρα στις μεταμοσχευσεις

Κοίταξε, το 2008 είχα κάνει και εγώ μια συνεδρία στην D*I με τον ίδιο γιατρό που έκανα και την δεύτερη (dr. Π@πανικολάου). Το αποτέλεσμα μου τότε (με δεδομένο οτι είχα και υπάρχοντα μαλλάκια) ήταν καλό για περίπου 4 χρόνια. Σταδιακά όμως όσο έχανα φαινόταν οτι έπρεπε να πάω σε μεγαλύτερη πυκνότητα. Συνεπώς, αν δεν είχα κάνει την δεύτερη μου επέμβαση και με ρωτούσες, θα σου έλεγα οτι ΔΕΝ έμεινα τελικώς ευχαριστημένος. Παρόλο που και εγώ δεν ήξερα τίποτα τότε σχεδόν για μεταμοσχεύσεις ρώτησα το όνομα του γιατρού -καθώς ήταν σχετικά άπειρος τότε- για να παρακολουθώ την πορεία του. Τελικά επέλεξα και την δεύτερη μου ΜΜ στον ίδιο γιατρό και δεν το μετάνιωσα.

Την γιατρό που ανέλαβε εσένα προσωπικά εγώ δεν την ξέρω. Όπως και να χει όμως, απο την στιγμή που το αποτέλεσμα σου για οποιοδήποτε λόγο θεωρείς (και φαίνεται) οτι δεν είναι αυτό που περίμενες έπρεπε να κυνηγήσεις το δίκιο σου. Με κάθε κόστος, αν και θεωρώ οτι τουλάχιστον σε αυτό το κομμάτι η D*I έχει μια σοβαρότητα. Δεν νομίζω οτι χαραμίστηκαν μοσχεύματα στην περίπτωση σου, απλά ο αριθμός τους ήταν λίγος με αποτέλεσμα να διασπαρτούν αραιά. Επαναλαμβάνω όμως οτι εγώ είμαι μαζί σου, και όχι με την κλινική. Αν μπορείς με οποιονδήποτε τρόπο να κυνηγήσεις το δίκιο σου, να το κάνεις!
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Φιλαράκο ξέχνα δια παντός την Ελλάδα, πήρες μια έντονη γεύση του επαγγελματισμού τους. Πλέον η κατάσταση δεν συγχωρεί λάθη. Εμπιστεύσου έμπειρο γιατρό του εξωτερικού, επέλεξε σωστή στρατηγική, κάνε θεραπεία και μίλα με τις κλινικές οτι θα τους διασύρεις στα φόρουμ και με νομικά μέσα και απαίτησε να πάρεις πίσω τουλάχιστον το 50% των χρημάτων σου ώστε να χρηματοδοτήσεις την νέα και φυσικά μην δεχτείς free repair απο αυτούς.
 

meandros

Member
γιατι στην ελλαδα οι γιατροι και οι κλινικες αποφευγουν να πουν η δεν λενε και καθολου των αριθμο των μοσχευματων που χρειαζεται ο καθε υποψηφιος για μεταμοσχευση?
 

giwrgos athina

Active Member
θα συμφωνησω με το dance....δεν εχεις περιθωρια για αλλο λαθος οποτε ξεχνα να κανεις κατι εδω εστω και τσαμπα...η θεραπεια ειναι το βασικοτερο κοματι...α μπορεσεις με υην απειλη μυνησεων και διασυρμου των κλινικων να παρεις κανα φραγκο πισω εχει καλως....
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Ίσως για να του το κάνουν πιο απλό, ίσως γιατί βγάζουν πχ 1000 γκράφτς, τα διαχωρίζουν τα κόβουν και με 1000 βγάζουν πχ 2500 τρίχες, ίσως για την δημιουργία εντυπωσιασμού μιας και ακούγεται μεγαλύτερος ο αριθμός, πολλά ίσως, το γιατί ειναι σίγουρο...... γιατι θέλουν να θολώνουν το τοπίο και να έχουν την κλασσική λογική του Ελληναρά κατσαπλία που δεν ειναι επαγγελματίας και ποτέ δεν θα γίνει γιατί τα κάνει όλα στο περίπου.

meandros είπε:
γιατι στην ελλαδα οι γιατροι και οι κλινικες αποφευγουν να πουν η δεν λενε και καθολου των αριθμο των μοσχευματων που χρειαζεται ο καθε υποψηφιος για μεταμοσχευση?
 

Gio

New Member
Φίλε Danceworld, σε καμία περίπτωση τα μοσχεύματα δεν μπαίνουν κάτω απο το μικροσκόπια για τεμαχισμό. Αυτό μπορώ να στο εγγυηθώ.
 

malloumpas

New Member
Οι εμφυτεύσεις στην Ελλάδα έχουν βελτιωθεί κάπως τα τελευταία 3 χρόνια πάντως, για να είμαστε ειλικρινείς. μην τα μηδενίζουμε όλα. Και ο βασικός λόγος είναι αυτό εδώ το φόρουμ, αλλά και ο ανταγωνισμός με Κύπρο που είναι δίπλα και ο άλλος πετάγεται σε μία ώρα. Δηλαδή άλλο να έχεις ανταγωνισμό με Καναδά που είναι 12 ώρες ταξίδι και άλλο με Κύπρο που ούτε ξένες γλώσσες δε χρειάζεται να ξέρεις. Έχουμε δει κάποια ικανοποιητικά αποτελέσματα στο φόρουμ από μια κλινική εδώ, ενώ προσωπικά έχω δει και 2 ουλές στο άμεσο και έμμεσο φιλικό μου περιβάλλον που είναι πολύ καλά κλεισμένες (αν και στη λήπτρια είναι κακή η μεταμόσχευση και φαίνεται).

Το θέμα είναι ότι δυστυχώς κάποιοι συνεχίζουν ακάθεκτοι να κάνουν μετριες δουλειές χωρίς να τους καίγεται καρφί, πχ αυτά που μας είπε ο φίλος για την άλλη που κοίταζε την πρόοδο του από φωτογραφίες στο κινητό της δε γίνονται ουτε στην Αφρική.
 

meandros

Member
εγω πιστευω οτι πιο πολυ γινεται για να μην κανει πολαπλασιασμο μοσχευμα επι ευρω ο πελατης και δει οτι το τιμημα που δινει ξεπερναει καποιες φορες και το κοστος επεμβασης εκτος ελλαδας....
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Αφού μου εγγυάσαι σε πιστεύω, αν και απορώ πως το γνωρίζεις με τόση σιγουριά. Πάντως δεν θα με εξέπλητε να το έκανε αυτό Ελληνική κλινική, εδώ και ο Χάσον το κάνει που θεωρείτε κορυφή.

Gio είπε:
Φίλε Danceworld, σε καμία περίπτωση τα μοσχεύματα δεν μπαίνουν κάτω απο το μικροσκόπια για τεμαχισμό. Αυτό μπορώ να στο εγγυηθώ.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Κριμα για τα τοσα λεφτα που εδωσε το παιδι και για 2 μεταμοσχευσεις.Τι ψυχολογια να εχει κανεις μετα απο αυτο?
Νιωθω ενας απο τους τυχερους που ανακαλυψα το φορουμ στο παρα πεντε και δε πηγα ber@n K@rd
Οπως ειπε ο malloumpas χαρη στο forum κατι πανε να κανουν και οι ελληνικες εταιριες εδω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

krhtikos21

Member
η ελληνική νοοτροπία δυστυχώς βασιλεύει στην εντός συνόρων ιατρική. εκτός συνόρων λόγω ανταγωνισμού και αξιοκρατίας είμαστε πολύ δυνατοί. εδώ και καλός να σαι σε τρώει το σύστημα της σαπίλας. υπάρχουν εξαιρέσεις όμως και ακραία επικίνδυνα φαινόμενα που δεν συναντάς ούτε σε υποσαχάριες χώρες.
 
  • Like
Reactions: tol

malloumpas

New Member
John_John1 είπε:
χαρη στο forum κατι πανε να κανουν και οι ελληνικες εταιριες εδω.

''Πάνε'' κάτι να κάνουν αλλά και πάλι δεν αξίζει το ρίσκο. Αν προσέξετε ακόμη και τα πολύ καλά περιστατικά εδώ από την Ελλάδα είναι τα ''φυσιολογικά'' περιστατικά στις γνωστές κλινικές του εξωτερικού. Κοιτάξτε τα ''συνηθισμένα'' περιστατικά από Σαπίρο, Ραχαλ ή Φέλερ πχ σε ξένα φόρουμς.

Κάτι που με δεν μου άρεσε στο συγκεκριμένο νήμα και θα το πώ ήταν η προσπάθεια να περάσει πλαγίως ''μήπως δεν έγινε καλή μετεγχειρητική φροντίδα κτλ κτλ'' στο παιδί, τώρα που η αμφισβήτηση του αν έκανε την εγχείρηση δεν μπορεί να σταθεί, αφού ανέβασε μέχρι και απόδειξη. Γιατί παλαιότερα κάποιοι ζητούσαν επιμόνως στοιχεία για το αν έγιναν οι εμφυτεύσεις στην Ελλάδα, αν θυμάστε. Αλλά τέλοσπάντων. Το θέμα είναι το παιδί να κάνει διορθωτική επέμβαση και να είναι μια χαρά. Όλα τα άλλα περιττεύουν.
 

Gio

New Member
danceworld_2001 είπε:
Αφού μου εγγυάσαι σε πιστεύω, αν και απορώ πως το γνωρίζεις με τόση σιγουριά. Πάντως δεν θα με εξέπλητε να το έκανε αυτό Ελληνική κλινική, εδώ και ο Χάσον το κάνει που θεωρείτε κορυφή.

Gio είπε:
Φίλε Danceworld, σε καμία περίπτωση τα μοσχεύματα δεν μπαίνουν κάτω απο το μικροσκόπια για τεμαχισμό. Αυτό μπορώ να στο εγγυηθώ.

Το γνωρίζω γιατί ήμουν παρών στην όλη διαδικασία φίλε μου, έχω ανεβάσει και φώτο με τα μοσχεύματα κατανεμημένα. Νυστέρι δεν μπαίνει σε καμία φάση της μεταμόσχευσης.
Επαναλαμβάνω όμως οτι εγώ δεν δίνω συγχωροχάρτι σε κανέναν. Είμαι υπέρ της αλήθειας και όσο και αν ασπάζομαι την ρήση "λάθη δεν κάνει, όποιος δεν κάνει τίποτα" , επειδή μιλάμε για αισθητική ιατρική, ο φίλος έχει το δίκιο με το μέρος του, συνεπώς θα πρέπει να κυνηγήσει την αποζημίωση του.
 

Physio40

Member
sotos999 είπε:
Μετα απο 2 μεταμοσχευσεις μια στην d*i και μια στην Κ@τεριν@ Κ@λογι@ννη

ΚΑΜΑΡΩΣΤΕ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πω πω φιλε μου απο οτι φαινεται δεν πρεπει να εβγαλες οχι πανω απο 3.000 τριχες και εισαι σαν εμενα βαθμιδα 6. Ποσες εχεις βαλει στην πραγματικοτητα? Τι πιστευεις οτι επαιξε ρολο. Κακος γιατρος, λιγες τριχες σε μεγαλη βαθμιδα κτλ?
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Εγώ δεν εννοούσα μόνο για την δική σου περίπτωση που σαφέστατα ήσουν παρών, αλλά για τις πρακτικές τις κλινικές σαν σύνολο, τωρα, παλιά αλλά και στο μέλλον, για αυτές κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί.

Gio είπε:
danceworld_2001 είπε:
Αφού μου εγγυάσαι σε πιστεύω, αν και απορώ πως το γνωρίζεις με τόση σιγουριά. Πάντως δεν θα με εξέπλητε να το έκανε αυτό Ελληνική κλινική, εδώ και ο Χάσον το κάνει που θεωρείτε κορυφή.

Gio είπε:
Φίλε Danceworld, σε καμία περίπτωση τα μοσχεύματα δεν μπαίνουν κάτω απο το μικροσκόπια για τεμαχισμό. Αυτό μπορώ να στο εγγυηθώ.

Το γνωρίζω γιατί ήμουν παρών στην όλη διαδικασία φίλε μου, έχω ανεβάσει και φώτο με τα μοσχεύματα κατανεμημένα. Νυστέρι δεν μπαίνει σε καμία φάση της μεταμόσχευσης.
Επαναλαμβάνω όμως οτι εγώ δεν δίνω συγχωροχάρτι σε κανέναν. Είμαι υπέρ της αλήθειας και όσο και αν ασπάζομαι την ρήση "λάθη δεν κάνει, όποιος δεν κάνει τίποτα" , επειδή μιλάμε για αισθητική ιατρική, ο φίλος έχει το δίκιο με το μέρος του, συνεπώς θα πρέπει να κυνηγήσει την αποζημίωση του.
 

malloumpas

New Member
Φίλε δοκίμασε να ξεκινήσεις και καμία θεραπεία. Μπορεί να σε βοηθήσει να γεμίσεις μπροστά. Πέραν τούτου, ψάξε το θέμα ειδικά με την μη έκδοση απόδειξης στη δεύτερη επέμβαση. Γένικα είσαι περίπτωση που φτιαχνεται με μια τρίτη επέμβαση σε ΣΟΒΑΡΟ γιατρό, dont worry.

Αλλά ρε παιδιά έχω μια απορία ως παθών από ελληνική ''κλινική'': Δε τους καίγεται καρφί στους Ελληνες χασάπηδες αν κάνουν μέτριες δουλειές; Δεν είναι ότι μπορεί να σου πουλήσουν ένα μεταχειρισμένο αυτοκινήτο με πρόβλημα στη μηχανή ή ένα ρούχο που θα ξεβάψει στο πρώτο πλύσιμο. Εδώ μιλάμε για χειρουργική επέμβαση και το ξέρουν ότι είναι άσχετοι, δεν είναι δηλαδή ότι μπορεί να κάνουν τη στραβή μία στο τόσο. Μα τόσο κοπρόσκυλα είναι κάποιοι/κάποιες;

Και το ίδιο ισχύει και με τους ιντερνετικούς πλασιέδες ελληνικών κλινικών βέβαια. Μπροστά στα αποφάγια που θα τους πετάξουν οι ζάμπλουτοι ιδιοκτήτες κλινικών αμα τους στείλουν κανα πελάτη, δεν αναλογίζονται ότι αυτός μπορεί να πάθει ζημιά; Μιλάμε για απίστευτη αναλγησία.
 

Gio

New Member
Φίλε malloumpa συμπάσχω μαζί σου και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ωστόσο θα πρέπει να αναφερθεί οτι κανένας Γιατρός δεν γεννιέται με παρθενογέννεση. Η ιατρική, σε όποιο κλάδο της, είναι μια επιστήμη πολύ σύνθετη για αυτό ακριβώς τον λόγο. Επειδή έχει να κάνει με ανθρώπους. Ενας αρχάριος μηχανικός αυτοκινήτων μπορεί να διορθώσει το λάθος του αγοράζοντας ενα νέο ανταλλακτικό, στην ιατρική όμως τα λάθη δεν συγχωρούνται, πόσο μάλλον όταν τίθεται ζήτημα ζωής ή θανάτου. Η αισθητική ιατρική, ευτυχώς για μας, δεν παίζει με την ζωή μας. Με την ψυχολογία μας σίγουρα ναι, με την βιωσιμότητα μας όχι. Συνεπώς, ανεξάρτητα απο το τι γράφει η ταμπέλα της εκάστοτε κλινικής, το μεγάλο στοίχημα είναι ο Γιατρός. Για να γίνει όμως ενας γιατρός - αυτό που λέμε εμείς λαικά- μεγάλο όνομα χρειάζεται να εξασκηθεί! Καλώς ή κακώς λοιπόν θα εξασκηθεί σε κεφάλια ασθενών. Ξέρω οτι ακούγεται κάπως αυτό, ωστόσο κανένας δεν γεννήθηκε με την γνώση της μεταμόσχευσης. ΟΛΟΙ, ανεξαιρέτως ΟΛΟΙ οι γιατροί κατ'εμέ θα είχαν και αποτυχημένα αποτελέσματα πριν μεγαλουργήσουν, χτίζοντας κομμάτι κομμάτι την εμπειρία τους. Υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες παντού, ανεξαρτήτου χώρας. Τι θα πει "Έλληνας" , "Βέλγος" ή "Καναδός" ; Το μεράκι και η αγάπη για αυτό που κάνεις, σε συνάρτηση με το ταλέντο είναι έμφυτα...
 

Gio

New Member
malloumpas είπε:
Gio είπε:
Καλώς ή κακώς λοιπόν θα εξασκηθεί σε κεφάλια ασθενών.

Gio επειδή με αυτά που διαβάζω (περί εξάσκησης σε κεφάλια για να μαθει ο γιατρός) εκνευρίζομαι, δεν θα σου απαντήσω καθόλου.

Σεβαστό. Αφαίρεσε την συγκεκριμένη φράση αν σε ενοχλεί, και δες την βαθύτερη εικόνα..
 
Μπλουζα