1mg δοσολογία

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Άκης

Administrator
Η σωστή δοσολογία αναφέρεται και ποιό κάτω, εντούτις ένα καλό άρθρο που αναφέρει την δοσολογία σε μία μελέτη που έγινε σε 414 Ιάπωνες οι οποίοι έπαιρναν 1mg finasteride, 0.2mg finasteride, ή placebo μία φορά την ημέρα για 48 εβδομάδες.
Με λίγα λόγια, το 1mg είναι το ποιό αποδοτικό.
Αναφορικά, η έρευνα έδειξε ότι 0.5mg αλλά και 1mg είναι σχεδόν ίσα σαν αποτέλεσμα στην κορυφή.
Εντούτις όμως, το 1mg είναι ποιό αποδοτικό για το μπροστινό σημείο. Συνεπώς τα 5mg είναι ποιό αποδοτικά μπροστά,

Εδώ να πώ ότι δεν συνιστώ σε κανένα να πάρει πάνω από 1mg με τίποτα, ουτε για δοκιμή αλλά ούτε από απελπησία.Καλά τα μαλλιά, αλλά μην παίζεται με τις ορμόνες σας...
Μπορείτε να δοκιμάσετε ότι και εγώ, χαμηλή δόση χαπιού σε συνδιασμό με κάποια λοσιόν (Revivogen ή της Samson)

texte_alt_503sl.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: 1mg δοσολογία

το 1/4 των 5mg καθημερινά είναι υπερβολή ή παιζουμε στα θεραπευτικά όρια;
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: 1mg δοσολογία

_SPIROS είπε:
το 1/4 των 5mg καθημερινά είναι υπερβολή ή παιζουμε στα θεραπευτικά όρια;
σαφως θα μιλας για το proscar που ειναι των 5mg

τοτε η απαντηση στη ερωτηση σου ειναι οτι εισαι μεσα στα θεραπευτικα ορια
τα ορια που θεωρουνται οσο γινετε πιο ασφαλες ειναι απο 0.8 εως 1.2 mg οποτε με το 1/4 εισαι στο 1.23 δηλαδη ακριβως διπλα στο 1.20
αν σκεφτεσαι να το ξεκινησεις καλο ειναι να παρεις για αρχη το 1/5 και μετα αοπ καμια εβδομαδα να παρεις το 1/4
δηλαδη να ξεκινησεις σε δοσολογια κατω απο 1mg και μετα να πας το πολυ 1.2mg
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: 1mg δοσολογία

τσακαλε για την παρενεργεια οπου η ντουταστερινη επηρεαζει και τους 2 τυπους αναγνωστες και ο ενας συσχετιζεται με εγκεφαλικες λειτουργειες τι εχεις να πεις ?
 

tsakalos

New Member
Απ: 1mg δοσολογία

δεν ξερω. που ακριβως το ειδες αυτο και ποιες εγκεφαλικες λειτουργεις ?

ναι επειδη ειναι πιο δυνατο μερα παρα μερα ειναι σχεδον το ιδιο σαν καθε μερα/
 

Άκης

Administrator
Απ: 1mg δοσολογία

Το ένζυμο 5α αποτελείτε από δυο τύπους.
Ο ένας, το τύπος I δηλαδη, βρίσκεται στο δέρμα και στον εγκέφαλο, ενό ο τύπος ΙΙ βρίσκεται στον προστάτη και στους θύλακες των μαλλιών.
Η Merck στην αρχή έκανε δοκιμές με το να μπλοκάρει τον τύπο Ι, αλλά είδε ότι δεν έχει αποτέλεσμα στην τριχόπτωση.
Βέβαια, υπάρχουν άτομα που λένε ότι μπορεί να κάνει ζημιά ο τύπος Ι στα μαλλιά και αυτός. Εδώ έρχεται το τοπικό blocker (πχ Revivogen που έδειξε σε κλινική έρευνα ότι μπλοκάρει και τους 2 τύπους) και έχεις τοκεφάλι σου ήσυχο...

Η φιναστερίδη περιορίζει τον 2ο τύπο, αλλά η ντουταστερίδη και τους δύο.
Αυτό ρώτησε ο Παναγιώτης και είναι κάτι που με φόβηζε και εμένα από την αρχή που έγραφα τα reviews στα προϊόντα.
Το σκεφτηκό μου είναι αν περιορίζει τον τύπο Ι που μπορεί να αφορά λειτουργίες εγκεφάλου και στάνταρ οι λειτουργίες αυτές θέλουν την δόση που παρέχει η φύση, τί αποτέλεσμα θα έχει αν στέλνουμε στον εγκέφαλο μειωμένη ποσότητα?

Άλλωστε, δεν μας λένε γιατί πήρε το "άκυρο" η ντουταστερίδη σαν φάρμακο για την τριχόπτωση από το FDA και έκανε έρευνες στην Ιαπωνία (ή ταιβάν δεν θυμάμαι ακριβώς, κάπου εκεί γύρω πάντως) και τώρα πάει για 2ο γύρω στο FDA?
Και το άκυρο δεν το πήρε γιατί δεν είχε αποτελέσματα, όλοι ξέρουμε ότι έχει καλύτερα από την φιναστερίδη.
 

tsakalos

New Member
Απ: 1mg δοσολογία

δεν ξερω σχετικα με αυτο αλλα πριν το αρχισω να το παιρνω ειχα παρει τηλ τον ιδιον τον Hasson και μου ειπε πως το δινει στους ασθενεις του χρονια χωρις κανενα προβλημα. δεν θα το ηξερε αυτο ?? οσον αφορα για το FDA χωρις να ξερω τι ακριβως παιζει, εχω γραψει καπου περι πατεντας. οπως οταν υπηρχε το proscar δεν υπηρχε αλλο, οταν ομως το proscar εγινε propecia για μαλλια τοτε ολες οι εταιριες εβγαλαn fincar, finpecia και ενα σωρο αλλα..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: 1mg δοσολογία

ναι λεει πως δεν ειναι ξεκαθαρο το ποσο επηρεαζει τον εγκεφαλο η δραστηριοτητα

πολυ ενδιαφερον αρθρο
ωστοσο μεχρι να μαθουμε περισσοτερα καλο ειναι να το αποφυγουμε αυτο

We are currently awaiting the results of a phase III study being conducted in Korea to evaluate dutasteride 0.5 mg daily in the treatment of male pattern hair loss

αντε να δουμε και την τριτη φαση

δειχνει πιο αποτελεσματικη και τσακαλε ειπες οτι μπρορεις να την παιρνεις μερα παρα μερα
και ειναι σωστο γιατι μεσα λεει οτι μενει περισσοτερο καιρο στο αιμα στον οργανισμο μας
απο την φιναστερινη
 

Άκης

Administrator
Απ: 1mg δοσολογία

Για το ντουτα, ας περιμένουμε από FDA.
Για την πατέντα, βασικά παίζει το εξής:
Όταν μια εταιρία κατασκευάσει ένα φάρμακο, μπορεί να το πατεντάρει και να το κυκλοφορεί μόνο αυτή για 20 χρόνια. Μετά λήγη η πατέντα και έχουν το ελεύθερο όλες οι εταιρίες να κυκλοφορήσουν το αντίστοιχο δικό τους.
Εννοείτε ότι αυτές οι κυκλοφορίες των άλλων εταιριών είναι αρκετά φτηνότερες και αναφέροντε με ονομασία ως generic ή bulk.

Από την στιγμή που η πατέντα της Merck για την φιναστερίδη, έλειξε τον Ιούνη του 2006, λογικό είναι και οι υπόλοιπες εταιρίες να το κυκλοφορήσουν.
Τώρα, το Propecia, ή αλλιώς 1mg φιναστερίδης, λήγη η πατέντα του το Νοέμβρη του 2013.
Οπότε, θα πωλείται από την Merck για το διάστημα αυτό.
Εδώ παίζεται κάτι άλλο τώρα.
Στην Ινδία για παράδειγμα, οι διεθνείς πατέντες δεν πιάνουν. Εκεί, ο νόμος τους λέει ότι μπορείς να φτιάξεις και εσύ κάτι που είναι πατενταριστό, αρκεί να μην ακολουθείς την ίδια διαδικασία κατασκευής.
Έτσι η Chipla, μία Ινδική κατασκευάστρια εταιρία, δείχνει ιδιαίτερη "αδυναμία" στον συγκεκριμένο τους νόμο και κατασκευάζει τα Finpecia και Fincar που είναι τα αντίστοιχα των Propecia και Proscar.

Τώρα υπάρχει και το άλλο, δεν μπορείς να ξέρεις εάν η φιναστερίδη της Chipla είναι ίδιας ποιότητας με της Merck...
 

magic810

New Member
Απ: 1mg δοσολογία

παιδια ασχετο με το θεμα μας αλλα οσον αφορα πολυβιταμινες θα λεγα να δειτε λιγο για το ιπποφαες..περιεχει τα παντα...
επισης ειναι κατι που περιεχεται σε ολες τις διτροφες των κοσμοναυτων απο τη ρωσσια...
περιεχει ολα τα ωμεγα και λενε οτι κανει καλο στα μαλλια...δειτε το
 
Απ: 1mg δοσολογία

ακη μολις πηρα το proscar μου βγηκε η παναγια μεχρι να το κοψω(λες και εκανα χειρουργικη επεμβαση) 25 κομματια το εκανα συμφωνα με το αρθο για να μην εχω παρενεργειες..!!
 

Άκης

Administrator
Απ: 1mg δοσολογία

Μπράβο ρε θηρίο που τα κατάφερες. Το δοκίμασα μια φορά και μου έβγαλε την πίστη και εμένα.
Τα μισά χάπια πήραν πόδι κατα την "επέμβαση" μέχρι να του πάρω τον αέρα.
Καλή αρχή.
Αλλά μην συνεχίσεις μόνιμα αυτήν την ποσότητα.
Θα πρέπει να ανέβεις επίπεδο γιατί σύντομα ο οργανισμός σου θα την καλύψει και δεν θα κάνει τίποτα.
 
Απ: 1mg δοσολογία

ε...ναι την αλλη εβδομαδα θα παρω 4mg την αλλη 6mg και μετα θα περνω 7-9mg καπου εκει μεσα παρηγγειλα και το regaine ειχε το σκετο και του ειπα να φερει το foam για αρχη καλο δεν ειναι?α..του να μου φερει και το nizoral αλλα μου ειπε οτι δεν το βρηκε υπαρχει στην ελλαδα η ειναι μονο απο εξω?
 

Άκης

Administrator
Απ: 1mg δοσολογία

Στις τιμές που έβαλες, ξέχασες να προσθέσεις και 0. μπροστά, και λέω τι θα πάρει; ???

fungoral είναι το σαμπουάν αντίστοιχο του nizoral. Ο αφρός είναι καλός, αλλά δεν ξέρω υπάρχει Ελλάδα σε αφρό;
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα