15-16/12 o lorenzo στην αθήνα για consultation!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

vag25

Well-Known Member
Ασφαλης ζωνη σε συγκριση με την ληπτρια μπορει να χαρακτηριστει, αλλα στην πραξη δεν μπορει να ειναι 100% ασφαλης.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Πιστεύω τπ 90% είναι πολύ υψηλο, εκτός και αν δεχτούμε ότι θα συμπεριλάβουμε μμ κεφάλια τα οποία έχουν περάσει το 60-65 έτος της ηλικίας τους.



Αρα να συνοψισω λεγοντας οτι κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο της ταξεως ενδεχομενως και πανω απο 90% οποιος χειρουργειται χωρις να κανει αγωγη ειται γιατι δεν ενημερωθηκε ειται γιατι αρνηθηκε (οπως εγω) θα το πληρωσει αργα ή γρηγορα.
Αρα ειναι μυθος η ασφαλης περιοχη της δοτριας που ακουμε 20 χρονια;;;
Προσωπικα παντως αν το ηξερα οτι θα εχω νησακια στο μελλον παλι δεν θα επαιρνα φαρμακα και πιθανοτατα θα συμβιβαζομουν με ξουρα.
Cvial φυσικα και καταλαβαινω, οποτε μπορεσεις. Νομιζα οτι με ξεχασες απλα..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θέλω να προσθέσω κάτι λόγω επαγγελματικής εμπειριας(κομμωτής). Έχοντας δει από κοντά εκατοντάδες κεφάλια διαφωνώ στο ότι στους περισσότερους με αα η δοτρια αδειάζει δραματικά. Στους περισσότερους υπάρχει μια σταθερη κατάσταση με ήπια φθίνουσα τάση. Υπάρχουν και περιπτώσεις με πραγματικά προβληματική δοτρια που αδειάζει αρκετά αλλά θα έλεγα ότι χονδρικά είναι της τάξεως του 10%. Σίγουρα δεν είμαι γιατρός, αλλά η δοτρια δεν νομίζω να είναι ο μόνος λόγος που αρκετοί τοπ γιατροί προτείνουν φιναστεριδη.

Σίγουρα δεν είναι ο μόνος λόγος η δότρια. Υπάρχει και η λήπτρια για κάποιον που θέλει να κάνει ένα καλύτερο πλάνο και να πετύχει και καλύτερες πυκνότητες. Ως προς την δότρια το ίδιο λέμε, δεν αδειάζει δραματικά σε γρήγορο χρόνο αλλά ήπια σε βάθος χρόνου. Αν όμως το δεις σαν αποτέλεσμα σε 10-15 χρόνια η διαφορά είναι μεγάλη. Σε μικρό ποσοστό, μόνο 5-10%, είναι επιθετική. Και στις 2 όμως περιπτώσεις το μακροχρόνιο αποτέλεσμα είναι σημαντικό και πρέπει να ληφθεί υπόψιν.

Σημασία δεν έχει αν σου προκύπτουν φίνα αλλά να σου το αιτιολογούν με βάση το δικό σου κεφάλι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

leas

Well-Known Member
CVIAL οποίος έχει δει τα βίντεο του γιατρού, αλλά για την ακρίβεια διαβάζει και κάτω την περιγραφή θα έχει καταλάβει πάνω κάτω αυτό που λες. Η αλήθεια είναι ότι έχω δει περιστατικά που είναι πιο μικροί από 42 ας πούμε με ξεκάθαρο πατερν βέβαια και σταθερή κατάσταση που τους ανέλαβε. Οσον αφορά την dupa νομίζω αν κάποιος χάνει διαχυτα είναι αρκετά ζόρικη περίπτωση γιατί τότε από όπου και να πάρει από την δοτρια μπορεί αυτά κάποια στιγμή να χαθούν(δίχως αγωγή) .. Οσον αφορά την ρετρό που έχω και εγώ αλλά έχω δει πως έχουν αρκετοί σε κάποιο βαθμό, τα πατερν εξαγωγής από την δοτρια στις περισσοτερες κλινικές αποφεύγουν τα χαμηλά του λαιμού όπως και λίγο πιο ψηλά από τα αυτιά.Επισης έχω την εντύπωση πως αυτής της μορφής η αραίωση γενικά δεν εξαπλώνεται σε μεγάλο βαθμό στην δοτρια και παραμένει σχετικά σταθερή πέρα από περιπτώσεις μεγάλων σε ηλικία ανθρώπων που εκεί συνδυαστικά με την senile μπορεί να μην αφήσει και τιοποτα.Δηλαδή αυτό που θέλω να επικύρωσω είναι πως η dupa δεν είναι όπως η retrograde;; Έχουν κοινό βέβαια πως είναι στην δοτρια και την περιορίζουν προφανώς. Σε κάθε περίπτωση καταλαβαίνω πως η φαρμακευτική αγωγή για ζόρικες περιπτώσεις αν κάποιος θέλει να έχει ένα σοβαρό και μακροχρόνιο αποτέλεσμα είναι αναγκαία.
 

Akis-multi

Well-Known Member
Να σου πω την αληθεια στα παραπανω posts ο μονος που φαινεται να φανατιζεται με καποιον γιατρο εισαι εσυ.
Ο Cvial ανεφερε αυτο που ισχυει.

Τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα.
1.Η φινα δουλευει στην δοτρια .
2. Οι πιθανοτητες να χασεις απο την δοτρια μαλλι οσο μεγαλωνεις ειναι τεραστιες, εστω και αν αυτο γινει οταν εισαι πολυ μεγαλος.

Και τελος αυτο που αναφερεις για διακοπη φινας ειναι ασχετο, γιατι το συγκεκριμενο πλανο δεν περιλαμβανει τη διακοπη της.

Ολα ξεκαθαρα και ομορφα.
Για πες μου φίλε μου που λες ότι φανατιζομαι εγώ και όχι κανένας άλλος παρότι δεν είπα τίποτα για φανατισμο. Δηλαδή μμ χωρίς φάρμακα μπορουν να κάνουν μόνο όσοι έχουν σταθεροποιηθεί δηλαδή και αδειάσει τελείως με υγιή δοτρια. Και αυτοί καλό κακο ας πάρουν φάρμακα γιατί ποτέ δε ξέρεις. Οι υπόλοιποι μόνο φάρμακα για να πετύχει. Επίσης γιατί είναι καλύτερο που λέει και ο cvial να πάρεις όσο πιο νωρίς φαρμακα,;δεν είναι προτιμότερο να σταθεροποιηθεις να δεις που βρισκεσαι; Επίσης για πες μου, να παίρνεις 40+ χρόνια φάρμακα για τα μαλλια είναι εφικτο; Τελικά η μμ είναι για νέους και μεσης ηλικιας ή όχι;
 

vlafo

Well-Known Member
Akis μεταμόσχευση για να έχεις για πάντα μαλλιά ναι μόνο με φάρμακα.
Αυτό πρέπει να ξεκαθαρίσεις μέσα σου.Όσοι εχουνε σταθεροποιηθεί και έχουνε υγιή δότρια αυξάνουνε κατά πολύ τις πιθανότητες να διατηρήσουνε τα υπάρχοντα και τα μελλοντικά μεταμοσχευμένα.Τα φάρμακα αν τα πάρεις πιο νωρίς θα διατηρηθείς για πολλά χρόνια σταθερός.Αυτό κάνουνε.Αν τα κόψεις βλέπεις που ακριβώς βρίσκεσαι.
Η σταθεροποίηση της τριχόπτωσης σε βοηθάει περισσότερο να προβλέψεις με περισσότερη ασφάλεια το μέλλον αν κάνεις μμ.
Η μμ είναι για όλους δεν υπάρχει ηλικία,απλά όσο πιο αργά τόσο πιο καλά και πιο ασφαλής.Αλλά και πάλι προκύπτουνε άλλα.
Η εξελικτική διαδικασία της ΑΑ δεν σταματάει ποτέ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
"Akis μεταμόσχευση για να έχεις για πάντα μαλλιά ναι μόνο με φάρμακα." Το σωστό είναι η μεγάλη πλειοψηφία όχι όλοι. Εγώ παραδείγματος χάρη λόγω ηλικίας και λόγω μέτριου NW (4Α) έτυχε να είμαι η εξαίρεση. Η λέξη κλειδί όμως είναι "έτυχε". Αν δεν θες να πας με τύχη αλλά με σχεδιασμό πρέπει να βάλεις και τα φάρμακα αναγκαστικά μέσα στο κόλπο αν φυσικά είναι δόκιμα για την περιπτωσή σου και δεν θες να περιμένεις.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για πες μου φίλε μου που λες ότι φανατιζομαι εγώ και όχι κανένας άλλος παρότι δεν είπα τίποτα για φανατισμο. Δηλαδή μμ χωρίς φάρμακα μπορουν να κάνουν μόνο όσοι έχουν σταθεροποιηθεί δηλαδή και αδειάσει τελείως με υγιή δοτρια. Και αυτοί καλό κακο ας πάρουν φάρμακα γιατί ποτέ δε ξέρεις. Οι υπόλοιποι μόνο φάρμακα για να πετύχει. Επίσης γιατί είναι καλύτερο που λέει και ο cvial να πάρεις όσο πιο νωρίς φαρμακα,;δεν είναι προτιμότερο να σταθεροποιηθεις να δεις που βρισκεσαι; Επίσης για πες μου, να παίρνεις 40+ χρόνια φάρμακα για τα μαλλια είναι εφικτο; Τελικά η μμ είναι για νέους και μεσης ηλικιας ή όχι;

Προσπάθησε αυτά που γράφεις να τα βάλεις σε μια τάξη. Σε όλα αυτά που ρωτάς υπάρχουν οι απαντήσεις πιο πάνω. Απλά διάβασε προσεκτικά.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
CVIAL οποίος έχει δει τα βίντεο του γιατρού, αλλά για την ακρίβεια διαβάζει και κάτω την περιγραφή θα έχει καταλάβει πάνω κάτω αυτό που λες. Η αλήθεια είναι ότι έχω δει περιστατικά που είναι πιο μικροί από 42 ας πούμε με ξεκάθαρο πατερν βέβαια και σταθερή κατάσταση που τους ανέλαβε. Οσον αφορά την dupa νομίζω αν κάποιος χάνει διαχυτα είναι αρκετά ζόρικη περίπτωση γιατί τότε από όπου και να πάρει από την δοτρια μπορεί αυτά κάποια στιγμή να χαθούν(δίχως αγωγή) .. Οσον αφορά την ρετρό που έχω και εγώ αλλά έχω δει πως έχουν αρκετοί σε κάποιο βαθμό, τα πατερν εξαγωγής από την δοτρια στις περισσοτερες κλινικές αποφεύγουν τα χαμηλά του λαιμού όπως και λίγο πιο ψηλά από τα αυτιά.Επισης έχω την εντύπωση πως αυτής της μορφής η αραίωση γενικά δεν εξαπλώνεται σε μεγάλο βαθμό στην δοτρια και παραμένει σχετικά σταθερή πέρα από περιπτώσεις μεγάλων σε ηλικία ανθρώπων που εκεί συνδυαστικά με την senile μπορεί να μην αφήσει και τιοποτα.Δηλαδή αυτό που θέλω να επικύρωσω είναι πως η dupa δεν είναι όπως η retrograde;; Έχουν κοινό βέβαια πως είναι στην δοτρια και την περιορίζουν προφανώς. Σε κάθε περίπτωση καταλαβαίνω πως η φαρμακευτική αγωγή για ζόρικες περιπτώσεις αν κάποιος θέλει να έχει ένα σοβαρό και μακροχρόνιο αποτέλεσμα είναι αναγκαία.

Πολύ σωστή ανάλυση. Η retro περιοορίζει την δότρια αλλά έχει σημασία πόσο ψηλά ανεβαίνει, δηλαδή πόσο την περιορίζει. Γενικά στις περισσότερες περιπτώσεις μένει χαμηλά αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που προχωρά προς τα πάνω. Και εδώ η ηλικία που ξεκίνησε και το αν είναι ήπιας ή όχι μορφής παίζει ρόλο στην αξιολόγηση.
 

vag25

Well-Known Member
Για πες μου φίλε μου που λες ότι φανατιζομαι εγώ και όχι κανένας άλλος παρότι δεν είπα τίποτα για φανατισμο. Δηλαδή μμ χωρίς φάρμακα μπορουν να κάνουν μόνο όσοι έχουν σταθεροποιηθεί δηλαδή και αδειάσει τελείως με υγιή δοτρια. Και αυτοί καλό κακο ας πάρουν φάρμακα γιατί ποτέ δε ξέρεις. Οι υπόλοιποι μόνο φάρμακα για να πετύχει. Επίσης γιατί είναι καλύτερο που λέει και ο cvial να πάρεις όσο πιο νωρίς φαρμακα,;δεν είναι προτιμότερο να σταθεροποιηθεις να δεις που βρισκεσαι; Επίσης για πες μου, να παίρνεις 40+ χρόνια φάρμακα για τα μαλλια είναι εφικτο; Τελικά η μμ είναι για νέους και μεσης ηλικιας ή όχι;


Oπως και εσυ, ετσι και εγω το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα επαιρνα φινα για τα μαλλια.
Αυτο δεν με κανει αυτοματα να παραβλεπω την αληθεια.


Τα ποστ σου ηταν ειρωνικα απεναντι σε αληθειες.

Σκεψου τον καθε CVIAL να σου λεει οτι η γη ειναι στρογγυλη και εσυ να υποννοεις οτι ο CVIAL δεν ειναι αντικειμενικος επειδη ειναι κατοικος της.
Καπως ετσι ''διαβαζω'' την αντιδραση σου.
 

Akis-multi

Well-Known Member
Προσπάθησε αυτά που γράφεις να τα βάλεις σε μια τάξη. Σε όλα αυτά που ρωτάς υπάρχουν οι απαντήσεις πιο πάνω. Απλά διάβασε προσεκτικά.
Με λυπη καταλαβαίνω ότι αναλωνομαστε σε συζητήσεις σεντόνια για καλούς ή κακούς σχεδιασμους καλές ή όχι hairline υψηλούς ή χαμηλούς λογους χρεώσεις και άλλα. Αλλά το πρώτο για το οποίο θα πρεπει να ενημερωνεται κάποιος είναι αν μπορεί να βάλει τα φάρμακα στη ζωή του και μετα τα υπόλοιπα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Με λυπη καταλαβαίνω ότι αναλωνομαστε σε συζητήσεις σεντόνια για καλούς ή κακούς σχεδιασμους καλές ή όχι hairline υψηλούς ή χαμηλούς λογους χρεώσεις και άλλα. Αλλά το πρώτο για το οποίο θα πρεπει να ενημερωνεται κάποιος είναι αν μπορεί να βάλει τα φάρμακα στη ζωή του και μετα τα υπόλοιπα.

Για αυτο και ειναι απαραιτητος ο καλος σχεδιασμος, ωστε να γνωριζεις αν χρειαζεται να παρεις η οχι και πως θα κινηθεις.
Απαξ και μαθεις οτι τα χρειαζεσαι, τοτε μπορεις να αποφασισεις.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Με λυπη καταλαβαίνω ότι αναλωνομαστε σε συζητήσεις σεντόνια για καλούς ή κακούς σχεδιασμους καλές ή όχι hairline υψηλούς ή χαμηλούς λογους χρεώσεις και άλλα. Αλλά το πρώτο για το οποίο θα πρεπει να ενημερωνεται κάποιος είναι αν μπορεί να βάλει τα φάρμακα στη ζωή του και μετα τα υπόλοιπα.

Εδώ θα συμφωνήσω. Ο κύριος σκοπός του consultation με τον Lorenzo ήταν να αναλυθούν όλες οι παράμετροι για μια ολιστική αντιμετώπιση της ΑΑ και όχι μόνο για θέματα μμ. Δυστυχώς οι περισσότερες κλινικές (στην Ελλάδα όλες) αποκρύπτουν την αλήθεια και οδηγούν τους περισσότερους σε αλλεπάληλες μμ χωρίς σχεδιασμό με αβέβαια αποτελέσματα σε 10-15 χρόνια. Προφανώς για το κέρδος μόνο χωρίς καμμία ηθική. Κάποιες για "ξεκάρφωμα" ψιθυρίζουν κάτι για φάρμακα αλλά μόλις ο ασθενής πει το πρώτο όχι, βρίσκουν άλλοθι και δεν επιμένουν.

Μιλάμε για επιτυχημένες μμ στο φόρουμ τις οποίες αξιολογούμε σαν καλές, τις παρακολουθούμε για 1-1.5 χρόνο αλλά δεν βλέπουμε το ίδιο κεφάλι μετά από 5-10 χρόνια να δούμε πως είναι και αν έχει λύσει το προβλημά του. Να σας θυμίσω την περίπτωση του Billy_tramp που στα 23! του (αν είναι δυνατόν) ήταν πολύ επιτυχημένη μμ και στα 29 (εκεί δηλαδή που σε κάποιους ξεκινά η ΑΑ) είναι κάμπριο!

Το θέμα μας δεν πρέπει να είναι μόνο αν πέτυχε μια μμ και αν η φύτρωση είναι υψηλή. Το μέγα θέμα μας είναι να έχουμε μαλλιά όσο τα μαλλιά μας απασχολούν. Για αυτό χρειάζεται σωστός σχεδιασμός και να βγάλουμε τις παρωπίδες από τα μάτια μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

athenian

Well-Known Member
Ο αντίλογος όμως θα μπορούσε να υποστηρίξει πως με μια συντηρητική προσέγγιση σε ένα σχετικά σταθεροποιημενο nw και με την προοπτικη 2ης μεταμόσχευσης σε κάποια χρόνια μπορείς να πετύχεις καλό αποτέλεσμα δίχως φάρμακα. Όχι εξίσου καλό όσο με την φαρμακευτική υποστήριξη αλλά αρκετά καλό.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ο αντίλογος όμως θα μπορούσε να υποστηρίξει πως με μια συντηρητική προσέγγιση σε ένα σχετικά σταθεροποιημενο nw και με την προοπτικη 2ης μεταμόσχευσης σε κάποια χρόνια μπορείς να πετύχεις καλό αποτέλεσμα δίχως φάρμακα. Όχι εξίσου καλό όσο με την φαρμακευτική υποστήριξη αλλά αρκετά καλό.

Φυσικά, κανείς δεν το αρνήθηκε. Εξάλλου στο consultation είχαμε περιπτώσεις σαν αυτές που αναφέρεις. Δεν είναι όμως η πλειοψηφία. Για αυτό πρέπει κάθε περίπτωση να εξατάζεται χωριστά και να αξιολογούνται όλοι οι παράμετροι (ηλικία, προδιάθεση NW, επιφάνειες κάλυψης, πυκνότητες δότριας, πάχος τρίχας, λόγοι, DUPA, BUPA, κλπ) πριν σχεδιάσεις ένα πλάνο.
 

Akis-multi

Well-Known Member
Oπως και εσυ, ετσι και εγω το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα επαιρνα φινα για τα μαλλια.
Αυτο δεν με κανει αυτοματα να παραβλεπω την αληθεια.


Τα ποστ σου ηταν ειρωνικα απεναντι σε αληθειες.

Σκεψου τον καθε CVIAL να σου λεει οτι η γη ειναι στρογγυλη και εσυ να υποννοεις οτι ο CVIAL δεν ειναι αντικειμενικος επειδη ειναι κατοικος της.
Καπως ετσι ''διαβαζω'' την αντιδραση σου.
Δεν τη διαβάζεις καλά τότε. Και πες μου αν υπάρχει ένας άνθρωπος σε αυτή τη στρογγυλή γη που να παίρνει ήδη 40+ χρόνια φίνα για να μπορεις να τον χρησιμοποιείς για παράδειγμα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Lorenzo, περί τα 20 χρόνια. 40 είναι δύσκολο γιατί δεν υπήρχε.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Akis-multi

Well-Known Member
Πως μπορείς να προτεινεις σε εναν 30αρη ένα φάρμακο για το υπόλοιπο της ζωής του χωρίς να υπάρχουν επαρκη σε διάρκεια στοιχεία. Καταχρηστικά μονο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μα τώρα σοβαρολογείς σε αυτά που λες? Δεν έχει δοκιμαστεί από κανέναν? Το ξέρεις ότι η φίνα των 5mg (πέντε φορές η δόση του 1mg) είναι στανταρτ φάρμακο για υπερπλασία προστάση έχει εγκριθεί από τον FDA εδώ και 30 χρόνια και δίνεται σε εκατομμύρια ανθρώπους σε όλο τον κόσμο. Έλεος πιά με αυτές τις μεσαιωνικές αντιλήψεις. Κάθε φάρμακο που έχει εγκριθεί από την αρμόδια αρχή δίνεται χωρίς χρονικό όριο. Έχεις αίσθηση σε πόσα χρόνια ένα φάρμακο μπορεί να χαρακτηρισθεί ασφαλές? Τι πάει να πει εφόρου ζώης, 40-50-60-80 χρόνια?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα