15-16/12 o lorenzo στην αθήνα για consultation!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

d_svo

New Member
Να δωσω και γω με τη σειρα μου συγχαρητηρια στον cvial για την τρομερη οργανωση.. ηταν ολα στην εντελεια. Οσο για τον γιατρο οντως πολυ κουλ και φουλ επεξηγηματικος.. οσο για τη φινα δεν μπορω να πω αν επιμενει αρκετα ή οχι καθως παιρνω εδω και 3 χρονια.. congrats again[emoji108]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν μπορείς απάντησε στις παρακάτω ερωτήσεις:
  1. Ναι είναι πιο οικονομικό απο το propecia, αλλά δεν νομίζω ο συγκεκριμένος να έχει θέμα οικονομικό
  2. Τι εννοείς ότι το κόψιμο είναι πιο εύκολο? Σε σύγκριση με το Propecia σε περίπτωση που θέλεις μικρότερη δόση από 1mg? και πάλι το propecia φαντάζομαι είναι πιο εύκολο να το κόψεις
  3. Για ποιον λόγο ΑΠΕΡΡΙΨΕ τα περί σκόνης/κάψουλες, ισοποσων καθημερινών δόσεων με μεγάλη ακριβεια? Μόνο λόγω του ότι δεν είναι απαραίτητο να παίρνεις με τόση ακρίβεια κάθε μέρα την δόση και απλώς αρκεί να παίρνεις συγκεκριμένα mg ανα εβδομάδα ή και για κάποιον άλλο λόγο?
  4. Ξέρεις πόσα mg παίρνει ο ίδιος την ημέρα?

1. Το θέμα οικονομίας δεν αφορά τον ίδιο αλλά είμαι μια γενικότερη παρατήρηση και αφορά όλους.
2. 4 χαπάκια σε συσκευασία ενός. Με το «κοφτηρι» που είναι ταυτόχρονα αποθηκευτικό μέσο το εντάσεις στην καθημερινότητα σου και το έχεις πάντα μαζί σου (ταξίδια, κλπ)
3. Νομίζω τα περί σκόνης τα άκουσε από τον Kardinalios και γέλασε. Άσκοπη ταλαιπωρία και κόστος χωρίς λόγο. Δεν χρειάζεται καθημερινή ακρίβεια, η εβδομάδα μετράει αλλά με συγκεκριμένο επαναλαμβανόμενο πατερν, π.χ ΔΕ-ΤΕ-ΠΑ- +/-ΚΥ. Κατ’αυτο τον τρόπο κάνεις ότι συνδυασμούς θες.
4. 5*1.25=7.5mg την εβδομάδα ΔΕ-ΤΡ-ΤΕ-ΠΕ-ΠΑ


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

giannis1991

Well-Known Member
Αυτο ακριβως το pill cutter ειχα οταν εκοβα την φινα...στην αρχη το εκοβα στα 5 αλλα μια μου εβγαινε κομπλε,μια μου εφευγαν πολλα τριμματα οποτε μετα το εκοβα στα 4!το εκανα με αυτον τον τροπο αρχικα...
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2018-12-17-23-02-57.png
    Screenshot_2018-12-17-23-02-57.png
    294.3 KB · Προβολές: 44

makis25

Well-Known Member
finasteride-effect-over-time-vs-placebo.jpg

Θελω να τονισω εδω , πως 1mg φιναστεριδη τη μερα , θα κρατησει το μαλλι καποιου για 5 χρονια above baseline. Αν ξεκινησεις νωρις τη φινα κρατας περισσοτερο μαλλι . Χρηστες που πηραν πλεσιμπο τον πρωτο χρονο και φινα 1μγ απο το δευτερο και μετα δεν καταφεραν να εχουν την ιδια ανταποκριση . 1mg οι μελετες δειχνουν πως θα σου προσφερουν 5 χρονια με παραπανω η περιπου ιδιο μαλλι . Η γκρι γραμμη ειναι αποκαλυπτικη μιας και δειχνει την πορεια που θα εχουν τα περισσοτερα παιδια εδω που εχουν αρνητικη σταση απεναντι στη φιναστεριδη και τελικα την αποφυγουν . Μεγαλυτερες δοσεις φιναστεριδης προσφερουν μεγαλυτερη προστασια για περισσοτερο καιρο . Συνδιασμος θεραπειων , οπως φινα+μινοξ , φινα+κετο , φινα+κετο+μινοξ , προσφερουν ακομη μεγαλυτερη προστασια για περισσοτερο χρονο . Πολλοι ειναι αρνητικοι στη φινα οταν γιατροι σα το λορεντζο προσπαθουν πλαγιως η ευθαιως να τους πουν πως πριν καλα καλα θελησουν παραπανω μαλλι , ειναι μεγαλη επιτυχια απεναντι στην ανδρογενετικη αλωπεκια αν διατηρησουν απλα αυτο που εχουν . Διχως φαρμακα ολοι στη γκρι γραμμη ειμαστε .
 

Mizerix

Active Member
Σχετικά με την χρήση ή μη της φιναστερίδης θα ήθελα να αναφέρω κι εγώ τί με συμβούλεψε στην δίκη μου περίπτωση.

Όντας 27 χρονών ΝW II ή ΙΙΙ ή κάτι ενδιάμεσο τέλος πάντων, με ρώτησε γιατί σταμάτησα την χρήση φιναστερίδης μετά από 7 μήνες και του ανέλυσα τις παρενέργειες που είχα και συνεχίζω να έχω. Ο γιατρός μου είπε πολύ απλά και ξεκάθαρα ότι επειδή προορίζομαι για μεγάλο NW δεν μπορεί να κάνει τώρα έστω κάποιο υποτυπώδες safe plan ακόμα κι αν ακολουθήσω συντηρητική προσέγγιση στην μεταμόσχευση (όπως επιθυμούσα άλλωστε και το έγραψα στο ερωτηματολόγιο που είχα συμπληρώσει). Μου είπε ότι μετά τα 35 ίσως μπορεί να βγάλει κάποια πιο ασφαλή συμπεράσματα αν δεν κάνω χρήση φιναστερίδης προκειμένου να προχωρήσουμε σε μεταμόσχευση.

Συνοψίζοντας μου είπε ξεκάθαρα ότι από την στιγμή που η φιναστερίδη μου προκαλεί τα προβλήματα που του ανέλυσα, ΠΡΕΠΕΙ να κοιτάξω να τα λύσω όσο το δυνατόν καλύτερα καθώς είναι πιο σημαντικά από το μαλλί. Ξεκάθαρα ΔΕΝ με προέτρεψε να κάνω χρήση φιναστερίδης, αλλά να επικεντρωθώ οπωσδήποτε στην αντιμετώπιση των προβλημάτων που έχω κι αν κρίνει στο μέλλον ότι είμαι κατάλληλος υποψήφιος για μεταμόσχευση τότε να προχωρήσω ΧΩΡΙΣ την χρήση της φιναστερίδης.

Παιδιά ο γιατρός έχει ξεκάθαρες αρχές, τώρα αν στα δικές μας αυτιά δεν ακούγονται όμορφα αυτό είναι ένα άλλο θέμα.
 

kardinalios

Well-Known Member
@CVIAL όντως εγώ του είπα για την σκόνη και τις ισόποσες δόσεις γιατί και εγω διαβάζοντας αυτός ήταν ο μοναδικός τρόπος που είχα βρει για low dosage . Το εβδομαδιαίο πρόγραμμα είναι ο πρώτος που μου το εξήγησε δεν το είχα ξανακουσει ποτέ και δεν έχει γραφτεί πουθενά .
Κάτι που ήθελα να σε ρωτήσω . Προτείνει δηλαδή να το κόβεις στα 4 και να το παίρνεις 6 φορές την εβδομάδα ώστε να φτάνεις το 7.5 ? Γιατί εγώ στο consultation κατάλαβα ότι εκείνος το παίρνει κάθε μέρα . Αν θυμάσαι χαρακτηριστικά μου είπε για πλάκα ότι τρώει και τη σκόνη με το δάχτυλο και έκανε και αναπαράσταση .
Δηλαδή 6 Χ 1,25 = 7,5 και ρεπό κάθε Κυριακή πάντα ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Akis-multi

Well-Known Member
Αυτό που η δοτρια σου δε κάνει για μεταμόσχευση αλλά εάν πάρεις φίνα θα κάνει, πόσο ουτοπικό και ευκαιριακό ακούγεται..
 
Τελευταία επεξεργασία:

kardinalios

Well-Known Member
Αυτό που η δοτρια σου δε κάνει για μεταμόσχευση αλλά εάν πάρεις φίνα θα κάνει, πόσο ουτοπικό και ευκαιριακό ακούγεται..

Δεν είναι ακριβώς έτσι . Κεφάλια με dupa η με retrogade σε κάποια σημεία της δοτριας γονιδιακά θα χάσουν μαλλιά και από εκεί .
Υπάρχει ο κίνδυνος ο γιατρός να χρησιμοποιήσει τα μαλλιά αυτά στη μμ και αργότερα αυτά να πέσουν . Είτε να μην τα χρησιμοποιήσει και όταν πέσουν η δοτρια να είναι οργωμένη .
Γενικά χωρίς safe zone δεν μπορεί να γίνει πλάνο για μμ .
Με τη φαρμακευτική αγωγή εξασφαλίζει ότι η δοτρια θα παραμείνει ως έχει και βάζει ένα πλάνο .
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό που η δοτρια σου δε κάνει για μεταμόσχευση αλλά εάν πάρεις φίνα θα κάνει, πόσο ουτοπικό και ευκαιριακό ακούγεται..

Νομίζω ότι καλύτερα είναι να ξεκινήσεις να διαβάζεις 5 πράγματα μήπως και αντιληφθείς το θέμα της συζήτησης και μπορέσεις να εκφέρεις κάποια σοβαρή άποψη.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν είναι ακριβώς έτσι . Κεφάλια με dupa η με retrogade σε κάποια σημεία της δοτριας γονιδιακά θα χάσουν μαλλιά και από εκεί .
Υπάρχει ο κίνδυνος ο γιατρός να χρησιμοποιήσει τα μαλλιά αυτά στη μμ και αργότερα αυτά να πέσουν . Είτε να μην τα χρησιμοποιήσει και όταν πέσουν η δοτρια να είναι οργωμένη .
Γενικά χωρίς safe zone δεν μπορεί να γίνει πλάνο για μμ .
Με τη φαρμακευτική αγωγή εξασφαλίζει ότι η δοτρια θα παραμείνει ως έχει και βάζει ένα πλάνο .

Πολύ σωστά. Και η DUPA όπως και οι παραλλαγές της (BUPA) δεν αφορά ελάχιστους αλλά αρκετούς. Στο consultation υπήρξαν αρκετές τέτοιες περιπτώσεις χωρίς να έχουν καμμία ιδέα για το πρόβλημα τους και για τους οποίους φυσικά υπάρχουν πολλές «πρόθυμες» κλινικές για να τους εξυπηρετήσουν.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Akis-multi

Well-Known Member
Νομίζω ότι καλύτερα είναι να ξεκινήσεις να διαβάζεις 5 πράγματα μήπως και αντιληφθείς το θέμα της συζήτησης και μπορέσεις να εκφέρεις κάποια σοβαρή άποψη.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δε προσαέβλα τον γιατρό σου μην εξάπτεσαι. Μια τοποθέτηση έκανα με αποδέκτες όσους λένε δε κάνει η δότρια σου, αλλά πάρε φίνα να την μπουσταρεις και μετά θα κάνει. Άμα κόψεις το φάρμακο βέβαια και τα μεταμόσχευμενα αδύναμα που έχουν μεταμφιεστεί σε δυνατα έρθουν στη πρωτερη κατάσταση δε πειραζει έχει ο Θεός.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δε προσαέβλα τον γιατρό σου μην εξάπτεσαι. Μια τοποθέτηση έκανα με αποδέκτες όσους λένε δε κάνει η δότρια σου, αλλά πάρε φίνα να την μπουσταρεις και μετά θα κάνει. Άμα κόψεις το φάρμακο βέβαια και τα μεταμόσχευμενα αδύναμα που έχουν μεταμφιεστεί σε δυνατα έρθουν στη πρωτερη κατάσταση δε πειραζει έχει ο Θεός.

Δεν κατάλαβες καλά, την κοινή λογική και τον τρόπο που λειτουργεί η επιστήμη προσβαλες. Το φάρμακο σε αυτές τις περιπτώσεις δεν το κόβεις ποτέ και αυτό σου ξεκαθαρίζεται από την αρχή πριν κάνεις μμ όπως σου ξεκαθαρίζεται και το πρόβλημα που έχεις και ποιες είναι οι επιλογές που έχεις. Σου είναι κατανοητό;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προβολή συνημμένου 20162
Πολλοι ειναι αρνητικοι στη φινα οταν γιατροι σα το λορεντζο προσπαθουν πλαγιως η ευθαιως να τους πουν πως πριν καλα καλα θελησουν παραπανω μαλλι , ειναι μεγαλη επιτυχια απεναντι στην ανδρογενετικη αλωπεκια αν διατηρησουν απλα αυτο που εχουν . Διχως φαρμακα ολοι στη γκρι γραμμη ειμαστε .

Ευθέως
 

Flosk

Well-Known Member
Αρα η μεταμοσχευση πριν απο μια ηλικια χωρις φαρμακα δεν ενδεικνυται. Αν καποιος θελει να κανει μμ χωρις φαρμακα και να παρει το ρισκο πρεπει να παει σε αλλον γιατρο, οχι στον Lorenzo.
Ο Λορεντζο δεν αναλαμβανει μικρους σε ηλικια ασθενεις χωρις φαρμακα.
Αυτο που θελω να μας πει ο Cvial ειναι σε ποια ηλικια θεωρειται safe να κανει κανεις μμ χωρις φαρμακα και 2ον,
σε ενα κεφαλι με ξεκαθαρο 5αρι πατερν και διαχυτη αραιωση που κατα τα αλλα δεν προκειται να ανοιξει και να γινει 6 ή 7 γιατι να μην μπορει καποιος να κανει μμ χωρις φαρμακα εφ´οσον καλυπεται απο τον αριθμο που του προσφερει η δοτρια του (εστω οτι η η επιφανεια της ληπτριας ειναι πχ 200cm). Αν εχει 10000 grafts απο δοτρια βαζει 50grafts/cm σε ολη αυτην την επιφανεια των 200cm.
Επισης Cvial τσεκαρε ρε συ αυτες τις φωτο που σου εχω στειλει. Ειμαι πολυ περιεργος να μου πεις
 
Τελευταία επεξεργασία:

vag25

Well-Known Member
Αυτό που η δοτρια σου δε κάνει για μεταμόσχευση αλλά εάν πάρεις φίνα θα κάνει, πόσο ουτοπικό και ευκαιριακό ακούγεται..

Oυτε ουτοπικο ουτε ευκαιριακο, ειναι η αληθεια.
Ακομα και NW6 να εισαι η fina θα δουλεψει στην δοτρια και πιθανον θα σε κανει υποψηφιο για μμ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα απαντήσω αναλυτικά για να γίνει σαφές. ΄

Υπάρχουν πολλά είδη ΑΑ. Η κατάταξη κατά NW έχει γίνει για λόγους πρακτικότητας και δεν καλύπτει όλες τις υποπεριπτώσεις, άρα δεν μπορούμε να βασιζόμαστε μόνο σε αυτή αλλά να την χρησιμοποιούμε σε συνδυασμό με την εξέταση του πραγματικού περιστατικού.

"Αρα η μεταμοσχευση πριν απο μια ηλικια χωρις φαρμακα δεν ενδεικνυται". Σωστό σε μεγάλο βαθμό.
Σωστό γιατί η ηλικία είναι από τους βασικότερους παράγοντες σταθεροποίησης της ΑΑ και αποκάλυψης του είδους του φαινομένου. ΑΑ που ξεκινάνε σε μικρή ηλικία (18-24) συνήθως είναι επιθετικές και καταλήγουν σχεδόν πάντα σε βάθος χρόνου σε μεγάλα NW. Εκεί η φίνα είναι μονόδρομος και όσο γρηγορότερα την πάρεις τόσο καλύτερα. ΑΑ που ξεκινάνε πιο αργά (πχ 27) έχουν πιο αργή εξέλιξη και συνήθως δεν καταλήγουν σε πολύ μεγάλα NW. Εκεί η φίνα μπορεί να μην είναι μονόδρομός αν η δότρια είναι εντελώς υγιής και το πρόβλημα είναι πολύ μικρό (λίγο στους κροτάφους). Ισως να μπορεί να γίνει μμ χωρίς φίνα με μια συντηρητική προσεγγισή. Το σωστότερο όμως είναι να περιμένεις λίγα χρόνια για να δεις πως εξελίσεται το φαινόμενο ή να πάρεις μικρές δόσεις φίνα για να είσαι εντελώς σίγουρος. Μην ξεχνάμε ότι αν κάνεις κλείσιμο κροτάφων σε μικρή ηλικία και οριοθετήσεις την hairline πολύ μπροστά πρακτικά δεν έχει επιστροφή, αν κάτι σου συμβεί.

"Αν καποιος θελει να κανει μμ χωρις φαρμακα και να παρει το ρισκο πρεπει να παει σε αλλον γιατρο, οχι στον Lorenzo" Απολύτως σωστό. Θα συμπλήρωνα όμως ότι δεν πρόκειται περί ρίσκου αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις περί βεβαιότητας αποτυχίας για να τα λέμε ωμά.

"Ο Λορεντζο δεν αναλαμβανει μικρους σε ηλικια ασθενεις χωρις φαρμακα." Νομίζω ότι απαντήθηκε στην αρχή.

"Αυτο που θελω να μας πει ο Cvial ειναι σε ποια ηλικια θεωρειται safe να κανει κανεις μμ χωρις φαρμακα"
Εξαρτάται από το είδος της ΑΑ. Αν είναι κλασική ΑΑ και όχι διάχυτη 40+. Αν είναι διάχυτη 50+. Αυτό όμως είναι ένα guideline και δεν μπορεί να βασιστείς μόνο εκεί. Σε όλες τις περιπτώσεις πριν προχωρήσεις πρέπει να τσεκάρεις ενδελεχώς τη δότρια, εκεί είναι το ζουμί. Ακόμα και αν είσαι 42 και έχεις την κλασική ΑΑ μπορεί η δοτριά σου να μην ειναι καλή αλλά επηρεασμένη από μορφές ΑΑ που μέχρι πριν λίγα χρόνια ελάχιστοι μιλούσαν. DUPA, BUPA, retrograde, δηλαδή είδη διάχυτης αραίωσης. Όταν έχεις διάχυτη αραίωση στη λήπτρια έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες διάχυτηες αραίωσης στη δότρια από κάποιον που έχει την κλασσική ΑΑ. Συνήθως οι διάχυτες αραιώσεις δεν είναι επιθετικές αλλά σε μεγάλο ποσοστό επηρεάζουν με τον ίδιο αργό τρόπο και τη δότρια. Εκεί το φάρμακο (σε χαμηλές δόσεις) είναι μονόδρομος ή η μεγάλη ηλικία.

"Σε ενα κεφαλι με ξεκαθαρο 5αρι πατερν και διαχυτη αραιωση που κατα τα αλλα δεν προκειται να ανοιξει και να γινει 6 ή 7 γιατι να μην μπορει καποιος να κανει μμ χωρις φαρμακα εφ´οσον καλυπεται απο τον αριθμο που του προσφερει η δοτρια του (εστω οτι η η επιφανεια της ληπτριας ειναι πχ 200cm). Αν εχει 10000 grafts απο δοτρια βαζει 50grafts/cm σε ολη αυτην την επιφανεια των 200cm2"
Αν το κεφάλι έχει διάχυτη αραίωση όπως εξήγησα και πιο πάνω οι πιθανότητες να επηρεαστεί η δότρια είναι πολύ μεγάλες. Το πρόβλημα δεν είναι η λήπτρια, τα φάρμακα τα παίρνεις για την δότρια. Το θέμα δεν είναι αν έχεις 10.000 στη δότρια αλλά πόσο υγιή είναι αυτά που έχεις σε βάθος χρόνου. Η κρίσιμη δεκαετία για αυτές τις περιπτώσεις είναι από 40-50. Εκεί αρχίζει σε περιπτώσεις διάχυτης να χτυπάει και τη δότρια, άρα η ηλικία 40+ δεν είναι safe για να πάρεις αποφάσεις για την κατάσταση της δότριας. Αν θες να προχωρήσεις με ασφάλεια πρέπει να πάρεις χαμηλές δόσεις φίνας ή να περιμένεις ακόμα.

"Επισης Cvial τσεκαρε ρε συ αυτες τις φωτο που σου εχω στειλει. Ειμαι πολυ περιεργος να μου πεις" Δεν θα σε ξεχάσω, είμαι σε επαγγελματικό ταξίδι και γράφω απο αεροδρόμια, ξενοδοχεία, κλπ. Δίνω προτεραιότητα στα ποστ στο συγκεκριμένο νήμα, σε αυτούς που θέλουν να κάνουν μμ για να κλείσω το θέμα με το consultation και μετά σε όλα τα άλλα. Ελπίζω να με καταλαβαίνεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vag25

Well-Known Member
Δε προσαέβλα τον γιατρό σου μην εξάπτεσαι. Μια τοποθέτηση έκανα με αποδέκτες όσους λένε δε κάνει η δότρια σου, αλλά πάρε φίνα να την μπουσταρεις και μετά θα κάνει. Άμα κόψεις το φάρμακο βέβαια και τα μεταμόσχευμενα αδύναμα που έχουν μεταμφιεστεί σε δυνατα έρθουν στη πρωτερη κατάσταση δε πειραζει έχει ο Θεός.

Να σου πω την αληθεια στα παραπανω posts ο μονος που φαινεται να φανατιζεται με καποιον γιατρο εισαι εσυ.
Ο Cvial ανεφερε αυτο που ισχυει.

Τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα.
1.Η φινα δουλευει στην δοτρια .
2. Οι πιθανοτητες να χασεις απο την δοτρια μαλλι οσο μεγαλωνεις ειναι τεραστιες, εστω και αν αυτο γινει οταν εισαι πολυ μεγαλος.

Και τελος αυτο που αναφερεις για διακοπη φινας ειναι ασχετο, γιατι το συγκεκριμενο πλανο δεν περιλαμβανει τη διακοπη της.

Ολα ξεκαθαρα και ομορφα.
 

athenian

Well-Known Member
Θέλω να προσθέσω κάτι λόγω επαγγελματικής εμπειριας(κομμωτής). Έχοντας δει από κοντά εκατοντάδες κεφάλια διαφωνώ στο ότι στους περισσότερους με αα η δοτρια αδειάζει δραματικά. Στους περισσότερους υπάρχει μια σταθερη κατάσταση με ήπια φθίνουσα τάση. Υπάρχουν και περιπτώσεις με πραγματικά προβληματική δοτρια που αδειάζει αρκετά αλλά θα έλεγα ότι χονδρικά είναι της τάξεως του 10%. Σίγουρα δεν είμαι γιατρός, αλλά η δοτρια δεν νομίζω να είναι ο μόνος λόγος που αρκετοί τοπ γιατροί προτείνουν φιναστεριδη.
 

vag25

Well-Known Member
εγω βλεπω οτι ανεβαινει απο σβερκο σε πιο μεγαλες ηλικιες αλλα και φαινεται λιγοτερο γεματη.
Ασε που στα κοντα μαλλια δεν το καταλαβαινεις ευκολα.

το θεμα ειναι στις μετρησεις τι γινεται και ποσο thinning υπαρχει.
 

Flosk

Well-Known Member
Αρα να συνοψισω λεγοντας οτι κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο της ταξεως ενδεχομενως και πανω απο 90% οποιος χειρουργειται χωρις να κανει αγωγη ειται γιατι δεν ενημερωθηκε ειται γιατι αρνηθηκε (οπως εγω) θα το πληρωσει αργα ή γρηγορα.
Αρα ειναι μυθος η ασφαλης περιοχη της δοτριας που ακουμε 20 χρονια;;;
Προσωπικα παντως αν το ηξερα οτι θα εχω νησακια στο μελλον παλι δεν θα επαιρνα φαρμακα και πιθανοτατα θα συμβιβαζομουν με ξουρα.
Cvial φυσικα και καταλαβαινω, οποτε μπορεσεις. Νομιζα οτι με ξεχασες απλα..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα