χρήση ισοτρετινοϊνης και τριχόπτωση

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

silver

New Member
Γεια σας!!!!!!!!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια παρατήρησε αραίωση στο μαλλί της μετά από χρήση ισοτρετινοϊνης (curacne, roacutan π.χ.) και αν ναι, μετά από τη διακοπή της το μαλλί επανήλθε στην αρχική του κατάσταση. Φοβάμαι ότι έβγαλα μόνη μου τα μάτια μου! και αυτές τις λοσιον πως να τις βάζεις κάθε μέρα χωρίς να χειροτερεύει η εξωτερική εμφάνιση του μαλλιού από το χάσιμο όγκου?Τι άγχος και αυτή η τριχόπτωση για μας τις γυναίκες!!!!Εγώ πάντως έχω μπει σε ένα φαύλο κύκλο...χάνω μαλλιά χειροτερεύει η ψυχολογία μου.....χειροτερεύει η ψυχολογία μου επηρεάζεται (μαλλον) το μαλλί.....και άντε να το σταματήσω αυτό....δεν ξέρω πως
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

azyx

New Member
Απ: χρήση ισοτρετινοϊνης και τριχόπτωση

H isotretinoin εχει ακριβως την ιδια συμπεριφορα με MEGA δοση vitamin A( σαν να παίρνεις 100χαπακια βιταμινης Α ολα μαζι) προκαλει σιγουρα τριχόπτωση, ειναι άκρος τοξικη για το συκωτι και χιλιαδες αλλα. Για αυτο και οι γιατροι την δινουν για λιγους μηνες μονο! Ειναι το μονο φαρμακο που εχει σιγουρα αποτελεσματα τα οποια εχω δει live σε φιλους μαζι με παρενεργιες δυστυχώς! Στην αρχη πιστευω πως παθαινεις ορμονικο σωκ και για αυτο εχεις shed! και ετσι αν σταματησεις θα ξαναβαλεις μαλια σε λιγους μηνες... Αν ομως κανεις χρηση για χρονια καταστρεφονται οι θυλακες... οποτε αν εισαι στην αρχη σταματα την... η τρυχοπτωση ειναι το λιγοτερο που μπορεις να παθεις απο ισοτρετινοινη!
 

danton

New Member
Απ: χρήση ισοτρετινοϊνης και τριχόπτωση

Αν ομως κανεις χρηση για χρονια καταστρεφονται οι θυλακες... οποτε αν εισαι στην αρχη σταματα την...

Οταν λες αρχη πιστευω να εννοεισ τις πρωτες εβδομαδες γιατι εαν το παιρνει 2-3 μηνες θα διακοψει μια θεραπεια στην μεση για ενα αλλο προβλημα που εχει. Και για την ακμη δεν υπαρχει αλλη θεραπεια εκτος απο την ισοτρετινοινη οταν η ακμη επιμενει

Ελπιζω να μην αρχισει ο καθενας να λεει το success story του με την ακμη γιατι ειναι πιο πολυπλοκη περιπτωση απο οτι η ανδρικη τριχοπτωση και στατιστικα η ακμη σταματαει ετσι και αλλιως για μεγλο μερος του πλυθησμου μεχρι τα 25
 

azyx

New Member
Απ: χρήση ισοτρετινοϊνης και τριχόπτωση

danton είπε:
Αν ομως κανεις χρηση για χρονια καταστρεφονται οι θυλακες... οποτε αν εισαι στην αρχη σταματα την...

Οταν λες αρχη πιστευω να εννοεισ τις πρωτες εβδομαδες γιατι εαν το παιρνει 2-3 μηνες θα διακοψει μια θεραπεια στην μεση για ενα αλλο προβλημα που εχει. Και για την ακμη δεν υπαρχει αλλη θεραπεια εκτος απο την ισοτρετινοινη οταν η ακμη επιμενει

Ελπιζω να μην αρχισει ο καθενας να λεει το success story του με την ακμη γιατι ειναι πιο πολυπλοκη περιπτωση απο οτι η ανδρικη τριχοπτωση και στατιστικα η ακμη σταματαει ετσι και αλλιως για μεγλο μερος του πλυθησμου μεχρι τα 25

Δεν σε πιανω! τι ακριβως εννοεις?
 

danton

New Member
Απ: χρήση ισοτρετινοϊνης και τριχόπτωση

Εγω καταλαβα οτι προτεινεις να σταματησει την ισοτρετινοινη για να σταματησει η τριχοπτωση. Καταλαβα λαθος ?Απλα πιστευω οτι δεν πρεπει να δινονται τετοιες συμβουλες μεσω ενος σιτε και πρεπει να συμβουλευτει τον δερματολογο της και ισως 1-2 αλλους γιατρους και δερματολογους. Δεν ξερω και τι ιδιοτητα εχεις δεν εχω σκοπο να σε προσβαλλω

Ειχα φθασει και εγω σε ενα σημειο που ελεγα δεν παει αλλο με τις παρενεργειες και ημουν ακριβως στην μεση. Τελικα την συνεχισα την θεραπεια και μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος με τον εαυτο μου που συνεχισε.

Γνωριζεις περιπτωσεις οπου χασανε τα μαλλια τους απο ισοτρετινοινη και δεν ξαναβγηκανε?
 

azyx

New Member
Απ: χρήση ισοτρετινοϊνης και τριχόπτωση

danton είπε:
Εγω καταλαβα οτι προτεινεις να σταματησει την ισοτρετινοινη για να σταματησει η τριχοπτωση. Καταλαβα λαθος ?Απλα πιστευω οτι δεν πρεπει να δινονται τετοιες συμβουλες μεσω ενος σιτε και πρεπει να συμβουλευτει τον δερματολογο της και ισως 1-2 αλλους γιατρους και δερματολογους. Δεν ξερω και τι ιδιοτητα εχεις δεν εχω σκοπο να σε προσβαλλω

Ειχα φθασει και εγω σε ενα σημειο που ελεγα δεν παει αλλο με τις παρενεργειες και ημουν ακριβως στην μεση. Τελικα την συνεχισα την θεραπεια και μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος με τον εαυτο μου που συνεχισε.

Γνωριζεις περιπτωσεις οπου χασανε τα μαλλια τους απο ισοτρετινοινη και δεν ξαναβγηκανε?

Adverse drug reactions associated with isotretinoin therapy include:

* Common: Mild acne flare, dryness of skin, lips and mucous membranes, infection of the cuticles, cheilitis, itch, rosacea, skin fragility, skin peeling, rash, flushing, nose bleeds, dry eyes, diffuse alopecia areata, eye irritation, conjunctivitis, reduced tolerance to contact lenses, hyperlipidaemia, raised liver enzymes, permanent thin skin, headaches, permanent hair thinning (This could start or continue after treatment), myalgia and/or arthralgia, back pain.

* Infrequent: severe acne flare, raised blood glucose level, increased erythrocyte sedimentation rate, fatigue.

* Rare: impaired night vision; cataracts; optic neuritis; menstrual disturbances; inflammatory bowel disease; pancreatitis; hepatitis; corneal opacities; papilloedema; idiopathic intracranial hypertension; skeletal hyperostosis; extraosseous calcification; psychosis; and it is believed that severe depression can occur, although there is no conclusive evidence for this.

Εννοω σαν προσωπικη γνώμη να την σταματησει σ οτι φαση και να ειναι! (Εκτος αν δεν μου το επιτρέπεις)
Η παρενεργεια diffuse alopecia areata ειναι στα common side effect! Ελπιζω να καταλαβαίνεις τι ειναι common σε ποσοστα στην γιατρικη ορολογια!
H isotretinoin σε στεγνώνει κυριολεκτικα!
Δεν ξερω κανεναν προσωπικά να εκανε παραπάνω απο την προτιμώμενη χρηση!
Οσοι ομως πηραν το φαρμακο ειχαν ολες τις παρενεργειες απωλεια μαλλιων+προβλημα στησης +++ σαν αμεσα αποτελεσματα!
Οι γιατροι την δινουν για λιγους μηνες μονο και παντα σαν τελευταία λυση! Αν ομως καποιος με την δικη του λογικη συνεχιζει και την παιρνει για περισσοτερα καλυτερα αποτελεσμα γραφω λοιπον "Αν ομως κανεις χρηση για χρονια καταστρεφονται οι θυλακες" στην αρχη απλα μπαινουν πολλες τριχες σε Τελογενη φαση αλλα δεν βγαινουν στην θεση τους υγιείς και χοντρες τριχες οπως στη μινοξ αλλα πιο λεπτες και αδυναμες... οποτε αν συνεχίσει αυτη η διαδικασια καταλαβαίνεις τι παθαινεις!

Many former isotretinoin users say their hair, eyebrows, or eyelashes have fallen out months, or even years, after stopping the drug. Some claim their hair loss is permanent.

http://en.wikipedia.org/wiki/Isotretinoin
http://isotretinoinsideeffects.com/

Ολα αυτα τα γραφω παιρνοντας φιναστεριδη και εχοντας διαβασει 100δες αρνητικα για αυτην!
Ισοτρετινοινη στο στομα μου δεν εβαλα ποτε και ας ειχα προβλημα και ας ηξερα οτι κανει θαυματα!

"Ελπιζω να μην αρχισει ο καθενας να λεει το success story του με την ακμη"
Οτι θελει λεει ο καθε ενας μας θα λεει αν δεν προσβαλει την ελευθερια του αλλου απ οτι ξερω, εκτος αν πιστευεις αλλα εσυ οποτε παω πασο!
 

danton

New Member
Απ: χρήση ισοτρετινοϊνης και τριχόπτωση

Adverse drug reactions associated with isotretinoin therapy include:


αντιστρεψιμα δηλαδη?

EDIT: Αρνητικες παρενεργειες


Ναι τις ξερω αυτες τις παρενεργιες και ειδικα η απωλεια των μαλλιων ηταν η αιτια που δεν πηρα ισοτρετινοινη ολα αυτα τα χρονα.Αλλα οπως λες ειναι λυση αναγκης. Εαν με ρωταγε καποιος να παρει η οχι θα του ελεγα οχι ετσι και αλλιως.

Δεν συζηταμε την χορηγηση περα απο την συνιστομενη δοσολογια απο τους γιατρους. Αυτο εννοειτε οτι δεν κανεις του κεφαλιου σου

Δυστηχως δεν υπαρχει καποια ερευνα που να ασχολειται αποκλειστηκα με την τριχοπτωση μετα την χρηση της ισοτρετινοινη αλλα και κατα την διαρκεια της χορηγησης. Υπαρχουν απλα οι εμπειριες των ασθενων και δεν μπορουμε να στηριχθουμε στα λεγομενα τους. Μαλλια ειναι και πεφτουν λιγο πολυ σε ολους. Το θεμα ειναι εαν ποσοστιαια παρουσιαζουν μεγαλυτερο προβλημα τριχοπτωσης σε σχεση με τον γενικο πληθυσμο

Ειχες προβλημα με την ακμη η εχεις?Γιατι σε κατι φωτο που εχεις ανεβασει δεν βλεπω τιποτα
 
Απ: χρήση ισοτρετινοϊνης και τριχόπτωση

Γειά σου κι απο μένα!

Εγώ θα σου έλεγα silver ότι αν δεν έχεις ανδρογεννετικού τύπου τότε ρίξε ένα χορό και μη στεναχωριέσαι ;)

Για το συγκεκριμένο φάρμακο οι απόψεις μάλλον διήστανται. Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρόκειται για βαρύ φάρμακο.

Να ενημερώσεις οπωσδήποτε το γιατρό σου ότι σου προκάλεσαι τριχόπτωση. Εξάλλου silver μπορεί να μη πολυπιστεύω στους δερματολόγους όσο αφορά τη γυναικεία τριχόπτωση αλλά με την ακμή δεν είναι το ίδιο. Ο γιατρός σου μπορεί να σου μειώσει τη δόση αν σε έχει πειράξει ή μπορείς να το αντιμετωπίσεις και διαφορετικά.

Μη σε απασχολεί ακόμη η εμφάνιση των μαλλιών σου από τις λοσιόν, γιατί πρέπει πρώτα να βεβαιωθείς από τί είναι η τριχόπτωσή σου και αν βάλεις κάποια λοσιόν για να τα βοηθήσεις θα μπορείς να τη βάζεις το βράδυ. Η κάθε περίπτωση ειδικά σε εμάς τις γυναίκες είναι διαφορετική! Αν εγώ βάζω 3 λοσιόν την ημέρα δε σημαίνει ότι θα χρειαστεί να κάνεις κάτι τέτοιο και εσύ ;) οπότε μη στεναχωριέσαι γι αυτό!

danton είπε:
Ναι τις ξερω αυτες τις παρενεργιες και ειδικα η απωλεια των μαλλιων ηταν η αιτια που δεν πηρα ισοτρετινοινη ολα αυτα τα χρονα.
danton τελικά σου προκάλεσαι τριχόπτωση αυτό το φάρμακο ή όχι; γιατί σε άλλο σου post αναφέρεις ότι παίρνεις roaccutan αλλά ο γιατρός σου είπε ότι δεν ήταν από το φάρμακο. Πάντως όταν τα είχα ξεκινήσει κι εγώ, ξαναείχα τριχόπτωση αλλά δε ξέρω όπως έχω πεί αν ήταν τυχαίο γεγονός.
 

silver

New Member
Απ: χρήση ισοτρετινοϊνης και τριχόπτωση

ευχαριστώ και τους 3 για τα μηνυματά σας. Η θεραπεία έχει ολοκληρωθεί και την έκανα στα 31 μου μετά από πολλά χρόνια τοπικής θεραπείας ακμής χωρίς μόνιμο αποτέλεσμα και μετά από μια έξαρση στις αρχές του χρόνου που με έκανε να κάθομαι σπίτι γιατί δεν μπορούσα καν να καλύψω τα σπυριά που είχα, πόναγαν, διαρκούσαν πολύ και άφηναν σημάδια. Δεν την έκανα τη θεραπεία γιατί είχα 1 σπυράκι, όχι ελαφρά τη καρδία και φυσικά με δερματολόγο. Και ούτε έχω σκοπό να την επαναλάβω....μια έσχατη προσπάθεια.
Πολύ μαλλί δεν είχα ποτέ και βίωνα περιόδους εντονότερης τριχόπτωσης στο παρελθόν. αλλά τώρα το κακό έχει παραγίνει γιατί έχει αρχίσει και φαίνεται το πρόβλημα....δεν είναι ότι απλά πέφτουν παραπάνω τα μαλλιά. Πολυκυστικές δεν έχω ούτε και θυροειδή. Πριν ένα 4μηνο πήγα σε έναν άλλο δερματολόγο στην Αθήνα που έχει μια κλινική-ιατρείο στην Άνω Γλυφάδα για μια πιο εξειδικευμένη άποψη σχετικά με την τριχόπτωση και μου ανέφερε ΑΑ, μου έδωσε λοσιον (6 βραδια την εβδομάδα) και χάπια με cysteine και methionine. Δε μου είπε να σταματήσω την ισοτρετινοίνη και η γιατρός με την οποία ξεκίνησα τα χαπια ήξερε για το μαλλί και μου αναφέρει ότι είναι προσωρινό....αλλά ξέρω και εγώ....
Ευχαριστώ και πάλι πάντως......
Υ.Γ.:Χριστίνα ξέρεις αν πρέπει να κοιτάξω και κάτι άλλο εκτός απο πολυκυστικές ή θυροειδή? Έχεις βρει κάποιον δερματολόγο που να κάνει τη διαφορά σχετικά με τη γυναικεία τριχόπτωση που σίγουρα είναι άλλο πακέτο ή πάνω κάτω η αντιμετώπιση είναι κοινή από όλους?
 

danton

New Member
Απ: χρήση ισοτρετινοϊνης και τριχόπτωση

Δεν ηθελα να γραψω πολλα πολλα αλλα τελοσπαντων

Απο το πρωτο μηνα που το επερνα ειχα εντονοτατη τριχοπτωση. Οι γιατροι μου ειπανε οτι αποκλειεται να ειναι απο το roaccutane αλλα απο κατι αλλο. Η αληθεια ειναι οτι περναγα μια στεναχωρια τοτε αλλα εγω πιστευω οτι φταει το roaccutane. Ο λογος απλος εχανα τριχες απο παντου και ολες ειχαν λεπτεινει ακομα και αυτες στο σωμα μου και ολα ξεκηνισανε απο την 3 εβδομαδα της θεραπειας.. Το προβλημα ομως ηταν εντονοτερο στην περιοχη που προσδιοριζεται η ανδρικη αλωπεκειαση.

Δενξερω τι συνεβει το τελευταιο μηνα ομως ξαφνικα σταματησε η τριχοπτωση και δεν ειναι η μινοξ που χρησιμοποιω γιατι βαζω μονο στο κεφαλη. Μαλλον ειχε παθει σοκ ο οργανισμος μου. Το πολυ παραξενο ειναι οτι σταματησε μια και εξω η τριχοπτωση και πλεον χανω λιγοτερες τριχες απο οτι εχανα πριν την θεραπεια με roaccutane. (Προσοχη!Δεν υποννοω οτι με βοηθαει στην τριχοπτωση).Κατι αλλο που εχω παρατηρηση ειναι οτι γενικοτερα τα συμπτωματα απο το roaccutane πλεον ειναι λιγοτερο εντονα.

Εγω παιρνω και σχετικα μικρη δοση (40mg/ημερα ειμαι 65 κιλα).

Εχω διαβασει και εγω για παρα πολλες περιπτωσεις που χασανε τα μαλλια τους με την ισοτρετινοινη αλλα στις περισσοτερες περιπτωσεις εγω βλεπω οτι υπηρχε καπια προδιαθεση και η ισοτρετινοινη ηταν απλα η αφορμη. Δεν ειμαι γιατρος αυτες ειναι δικες μου παρατηρησεις
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: χρήση ισοτρετινοϊνης και τριχόπτωση

danton πρώτα απ' όλα κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να γράψει παραπάνω πράγματα για τον εαυτό του αν δε το θέλει, αλλά πραγματικά δεν είχα καταλάβει τί ακριβώς είχε συμβεί σε εσένα.
Πάντως πιστεύω ότι όταν κάποιος δίνει μερικές πληροφορίες παραπάνω γενικά βοηθάει, ίσως κάποιος να έχει περάσει κάτι παρόμοιο ή μπορεί να βγούν κάποια συμπέρασματα και η δική σου ιστορία νομίζω είχε ενδιαφέρον.

silver μπορείς να κοιτάξεις για αυτοάνοσα νοσήματα και για μεταβολικό σύνδρομο και υπερινσουλιναιμία. Ένα από τα συμπτώματα είναι η τρίχοπτωση.

Τώρα για τους δερματολόγους συνήθως δίνουν μινοξιδίλη μαζί με κορτιζόνη και κάποια άλλα συγκεκριμένα συστατικά όπως τρετινοίνη κτλ. Ναι νομίζω ότι όλοι κάπως έτσι κυμαίνονται, αυτά δίνουν. ΑΛΛΑ δε σημαίνει ότι αν εγώ ή κάποια άλλη κοπέλα δεν είδε καλό αποτέλεσμα ότι δεν θα δείς εσύ. Αυτό το λέω γιατί δε μπορώ να συγκρίνω τον εαυτό μου με τόσα τοπικά που έχω βάλει πάνω από 10 χρόνια με κάποια κοπέλα που μπορεί να της παρουσιάστηκε πρίν 2 ή 3 χρόνια.
 

silver

New Member
Απ: χρήση ισοτρετινοϊνης και τριχόπτωση

Δυστυχώς τα αυτοάνοσα είναι σα να ψάχνεις βελόνα στα άχυρα.....
παντώς είχα σκοπό να πάω σε ρευματολόγο γιατί αυτοί νομίζω είναι οι αρμόδιοι....ή κάνω λάθος?
μεταβολικό σύνδρομο και υπερινσουλιναιμία έχει να κάνει με καμπύλη σακχάρου?
Όσο για την ισοτρετινοϊνη που λέγαμε η ιστορία θα δείξει και σίγουρα μόνο υπομονή μπορώ να κάνω για την ώρα και ίσως και να συμβιβαστώ που μου είχε πει ένας δερματολόγος παλιότερα.
 
Απ: χρήση ισοτρετινοϊνης και τριχόπτωση

Αν δε κάνω λάθος το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών είναι μεταβολική νόσος.Απ όσο έχω ψάξει το μεταβολικό σύνδρομο έχει σχέση με ανεβασμένη χοληστερίνη, τριγλυκερίδια και όχι μόνο. Μπορείς να ψάξεις στο νετ ή αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω γι αυτό μπορεί να συμπληρώσει. Σίγουρα χρειάζονται να γίνουν εξετάσεις όπως και η καμπύλη σακχάρου που αναφέρεις για αντίσταση στην ινσουλίνη.

Για τα αυτοάνοσα ναι οι αρμόδιοι γιατροί είναι οι ρευματολόγοι. Τα αυτοάνοσα είναι αλήθεια ότι είναι δύσκολη ιστορία.

barman είπε:
ναί τα μίγματα των γιατρών δεν είναι συνήθως με μινοξιδίλη, κορτιζόνη, οιστραδιόλη και τρετινοϊνη;

Και τα πιο απλά μίγματα είναι με μινοξιδίλη, κορτιζόνη και βάζουν και μια λοσιόν φυτική με διάφορα καλά συστατικά( δε λέω το αντίθετο) για να μην έχεις και ερεθισμούς από τη μινοξιδίλη. Λέω κάτι λάθος; Πάνω κάτω κάπως έτσι δε κυμαίνονται;
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: χρήση ισοτρετινοϊνης και τριχόπτωση

Χριστίνα είπε:
το μεταβολικό σύνδρομο έχει σχέση με ανεβασμένη χοληστερίνη, τριγλυκερίδια και όχι μόνο. Μπορείς να ψάξεις στο νετ ή αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω γι αυτό μπορεί να συμπληρώσει. Σίγουρα χρειάζονται να γίνουν εξετάσεις όπως και η καμπύλη σακχάρου που αναφέρεις για αντίσταση στην ινσουλίνη.
το μεταβολικό σύνδρομο αποτελείται από :
- παχυσαρκία(>2 βαθμού)
- υπερλιπιδαιμία(είτε αυξημένη χολεστερόλη ή τριγλυκερίδια)
- υπέρταση(>175/75 mmHg)

η αντίσταση στην ινσουλίνη απευθύνεται σε ινσουλίνοεξαρτώμενο τύπο διαβήτη,
και γίνεται ανοσολογικός έλεγχος για αντισώματα
 

ANNA

New Member
Απ: χρήση ισοτρετινοϊνης και τριχόπτωση

καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. είμαι 22 χρονών και αντιμετωπίζω το πρόβλημα της τριχόπτωσης 9 χρόνια τώρα... έκανα χρόνια θεραπείες με μινιξιδίλη και ο,τι άλλο μου έδιναν οι δερματολόγοι αλλά τίποτα!! τελευταί έξαρση είχα πριν 2χρόνια και παραλίγο να τα χάσω όλα για όλα!! έπαιρνα για μεγάλο χρονικό διάστημα curacne λόγω ακμής η οποία ακόμα με ταλαιπωρεί!
δηλαδή υπάρχει πιθανότητα να έχασα μαλλιά από το curacne?? μου έδινε τη χαμηλή δόση βέβαια αλλά μάλλον δεν σημαίνει τίποτα!
απευθύνθηκα σε γυναικολόγο τελικά, ο οποίος μου είπε οτι, εκτός από το κληρονομικό, έχω ευαισθησία στα ανδρογόνα. μου συνέστησε αντισυλληπτικά για μεγάλο χρονικό διάστημα.
σημειωτεων, έχω κάνει εξετάσεις αλλά είναι όλες οκ.
 

danton

New Member
Απ: χρήση ισοτρετινοϊνης και τριχόπτωση

ANNA είπε:
καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. είμαι 22 χρονών και αντιμετωπίζω το πρόβλημα της τριχόπτωσης 9 χρόνια τώρα... έκανα χρόνια θεραπείες με μινιξιδίλη και ο,τι άλλο μου έδιναν οι δερματολόγοι αλλά τίποτα!! τελευταί έξαρση είχα πριν 2χρόνια και παραλίγο να τα χάσω όλα για όλα!! έπαιρνα για μεγάλο χρονικό διάστημα curacne λόγω ακμής η οποία ακόμα με ταλαιπωρεί!
δηλαδή υπάρχει πιθανότητα να έχασα μαλλιά από το curacne?? μου έδινε τη χαμηλή δόση βέβαια αλλά μάλλον δεν σημαίνει τίποτα!
απευθύνθηκα σε γυναικολόγο τελικά, ο οποίος μου είπε οτι, εκτός από το κληρονομικό, έχω ευαισθησία στα ανδρογόνα. μου συνέστησε αντισυλληπτικά για μεγάλο χρονικό διάστημα.
σημειωτεων, έχω κάνει εξετάσεις αλλά είναι όλες οκ.

Αφου εχεις προβλημα 9 χρονια κανεις δενμπορει να πει...
Αλλα η τριχοπτωση ειναι παρενεργεια της ισοτρετινοινης αλλα σε πολυ μικρες δοσεις οχι τοσο.Τι δοση επερνες?
 

ANNA

New Member
Απ: χρήση ισοτρετινοϊνης και τριχόπτωση

την μικρότερη δόση μου έδινε, αν θυμάμαι καλα τα 20mg. διωρθώστε με αν το λέω λάθος! δηλαδή, αν έχω καταλάβει από αυτά που έχω διαβάσει στο forum όποια θεραπεία και να κάνεις, είτε μινοξιδίλη είτε αντιανδρογόνα, σώζεται μόνο οτι έχεις χάσεις τα 2 τελευταία χρόνια? δηλαδή αν μην ελπίζω στο μαλλί που είχα μικρή? :'( :'(
 

danton

New Member
Απ: χρήση ισοτρετινοϊνης και τριχόπτωση

20 mg ειναι μικρη δοση. Λογικα επερνες γυρω στους 10 μηνες. Υποτιθεται με τοσο μικρες δοσεις δυσκολα θα προκαλεσει προβλημα τριχοπτωσης.

εαν ειχες προσφατα τριχοπτωση ειναι πιο πιθανο να επανελθουν τα μαλλια στην σχεδον προηγουμενη κατασταση πριν την τριχοπτωση. οταν η τριχοπτωση πλησιαζει 10ετια οι πιθανοτητες μικραινουν

μετα την ισοτρετινοινη εκανες καποια θεραπεια?σε δερματολογο πηγες τελευταια για αυτο το θεμα?
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα