τριχόπτωση λόγω α.α και υποθυρεοειδισμού

peny

New Member
γεια σας παιδιά,
είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ. είμαι 22 χρονών (κοπέλα) και πριν από 2-2.5 μήνες ξεκίνησα να έχω τριχόπτωση αρκετά έντονη. Αμέσως έκανα εξετάσεις ρύθμισα τον θυρεοειδή μου με thyrohormone (πριν από 1.5+ μήνα ρυθμίστηκε η ορμόνη) η τριχόπτωση όμως συνεχίζεται και πριν από 1 μήνα περίπου επισκέφθηκα δερματολόγο έκανα πάλι ορμονικές εξετάσεις, τεστοστερόνες και ιστορίες και όλα ήταν καλά είπε παρόλο που οικογενειακώς μάλλον έχω κληρονομήσει γυναικεία αρραίωση.. μου έδωσε να βάζω 6 ψεκασιές 3 φορές την εβδομάδα από ένα διάλυμα regaine 2% + κορτιζόνη + καλλυντική ουσία. Τώρα, ένα μήνα+ μετά η τριχόπτωση καλά κρατεί. Τι θα απογίνω πείτε μου που δεν είχα και ποτέ ιδιαίτερη περίσσια μαλλιών για να χάσω.. αυτά τα νέα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

krhtikos21

Member
καταρχάς μη φρικάρεις γτ όταν αγχώνεσαι πέφτουν περισσότερα!
η κορτιζόνη που σου έδωσε τι μορφή είναι?
για πόσο καιρό να την παίρνεις?
μου φαίνεται λίγο επικίνδυνη και ανούσια η κορτιζόνη εκτός και αν παίζει γυροειδής αλωπεκία που δε νομίζω.
 

peny

New Member
krhtikos21 είπε:
καταρχάς μη φρικάρεις γτ όταν αγχώνεσαι πέφτουν περισσότερα!
η κορτιζόνη που σου έδωσε τι μορφή είναι?
για πόσο καιρό να την παίρνεις?
μου φαίνεται λίγο επικίνδυνη και ανούσια η κορτιζόνη εκτός και αν παίζει γυροειδής αλωπεκία που δε νομίζω.

η elocon είναι.. και είναι ένα υγρό διάλυμα σε ένα μπουκαλάκι σπρέι με regaine 2% + elocon lotion + καλλυντική ουσία
 

nenaki

New Member
πένυ και παιδιά καλησπέρα :) αγαπητη μου πένυ απ οτι βλέπω είμαστε σχεδόν συνομήλικες(το φλεβάρη μπαίνω 21) & μπηκαμε απο νωρις νωρις στα βασανα λοιπόν χρονικά το βιωνουμε αμφότερες σχεδον το ιδιο καθώς κοντευω 1& μισό μήνα που παρατηρώ πολύ τριχοπτωση (καπου 160-200 τρ) τη μέρα ας πούμε γτ δε μπορώ να 3ερω τι με "εγκαταλείπει & στα λουσιματα):-/ παράλληλα βλέπω αραίωση στη κροταφική περιοχή ( για να ε3ηγησω οπως περισσοτερο μπορώ αριστερα & δε3ια οπως βλέπουμε το κεφάλι μας ειναι & στις 2 περιοχες περισσοτερο εμφανες το χρώμα του δέρματος) παρολα αυτα το παρατηρησα τελη σεπτεβρη μαλλον λογω της αραιωσης & αρχισα να παρακολουθω πτωση & να φρικαρω διαβαζωντας παντου πως το φυσιολογικο ανερχεται στις 60-100 τρ ημερησιως:exclamation: Δε το 3αναεχω αντιμετωπισει εντουτοις εχω 3αναγραψει εδώ & καποια παιδια με διαφώτισαν αρκετα εχω να πω ωστόσο θα θελα να σε ρωτήσω εσένα ως γυναικα συμπάσχουσα & συνομήλικη ή οποιον άλλον εχει τη καλοσύνη να βοηθησει (καταρχην πως βαίνει το φαινομενο σε εσένα είδες καποια βελτίωση?-πραγματικα το ευχομαι απο καρδιας.Ηθελα να ρωτησω λοιπόν ως νεα εδώ αλλα & στ 8έ μα της τριχόπτωσης κάποια πραγατα.1)Υπάρχει παιδια κάποιος τρόπος ανίχνευσης τι είδους τριχόπτωση υπάρχει?πχ ακουσα πως σε ανδρογενετικη η εμφανιζόμενη αραιωση αφορα κροτάφους & αλλου οπως εγω (σημειώνω χανω απο παντου απ οτι καταλαβα τριχες & ειναι ως επι το πλειστον οι περισσοτερες απο τις πιο μακριες.2)επειδη φρικαρω με την απώλεια οταν μια τριχα μας "χαιρετά" ποτε 3αναφυτρωνει περιπου μετα η επομενη στη 8εση της?3) αρχισα -επειδη ειμαι σε διατροφη για να χασω τα 15 νεοαποκτη8έντα κιλακια μου-να παιρνω 1ον βιοτινη των 300 - 2ον τα hairvit της healthaid-&3ον τοπικα της φρεζιντερμ τη hair force lotion.εχει κανεις χρησιμοποιήσει τη λόσιον η 3ερει αποτελεσματα?4) λογω φοιτητικης αφραγκιας θα κανω ε3ετασεις να δω τι παιζει μεσω ικα 3ερει κανεις τι απαιτειται να κανω πχ θα κανω γενικη αιματος & ε3ετασεις για θυροειδη & για τις πολυκυστικες ωοθήκες που εχω απ τα 16 μου & περνω σερι τα τελευταια 2ετη αντισυλληψη-χρειαζεται κατι άλλο σε ε3εταση & αν 3ερετε κατα ποσο καλυπτει το ικα τις προαναφερθείσες ε3ετασεις η οτι αλλο χρειαζεται?όποιος 3ερει παρακαλω ασ βοηθησει ευχαριστω εκ των προτέρων
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλημέρα lena. Εφόσον αναφέρεις ότι χάνεις μαλλιά από παντού, τότε πρόκειται για διάχυτη αλωπεκία.

Τον θυρεοειδή σου καλό είναι να τον κοιτάξεις, αλλά πιστεύω πως, ότι άλλες εξετάσεις και να κάνεις, δεν θα βρεις τίποτα το ιδιαίτερο. Μια γενική αίματος πάντως, κακό δεν κάνει.

Μπορείς να διαβάσεις και να βρεις αρκετές γνώμες στο φόρουμ και είναι στη δική σου κρίση αν αποφασίσεις να υιοθετήσεις κάτι από αυτές.

Οπότε άλλη μια μέσα στις τόσες, είναι πως εφόσον έχεις πολυκυστικές ωοθήκες και έχεις και επιπλέον κιλά απ΄οτι αναφέρεις, πιστεύω ότι είναι πάρα πολύ πιθανόν να έχεις θέμα με την ινσουλίνη σου.
Αν προσπαθήσεις να διορθώσεις λίγο αυτό το θέμα, είμαι σίγουρος πως τα όποια προβλήματά σου θα σταματήσουν.
 

nenaki

New Member
ινσουλινη ζαχαρο & τετοια αν καταλαβα καλα?εχει επιδραση στη τριχοπτωση?θα το δει3ει στη γενικη λογικα?σε ευχαριστω :)
 

detumescence

New Member
One cure ,cures all: Living in Harmony with Nature.

Πεταξε τα αντισυλληπτικα.
Πεταξε τις βιταμινες(τα ιχνοστοιχεια προερχονται απο βιομηχανικα υπολειμματα) και τα χημικα σαμπουαν.
Παρε φυτικο σαμπουαν με αιθερια ελαια(λεβαντα,τειοδεντρο,ριγανη κτλ).
Πεταξε τα τοπικα.

Φαγητα που να αποφυγεις:κρεας,ψαρι,αβγα,γαλακτοκομικα,δημητριακα,μακαρονια και ρυζι.
Φαγητα που θα σε αναγεννησουν:χυμοι φρουτων(παρε αποχυμωτη),λαχανικα στον ατμο,μελι,μελασσα,ξηροι καρποι,σαλατες,φυτικα λιπη(ελαιολαδο,αβοκαντο,καρυδελαιο κτλ),
φρουτα.

Πινε καθε μερα φυσικο χυμο πορτοκαλι και αν μπορεις κανε και μονοημερες νηστειες με χυμο πορτοκαλι(θα σου δωσει καινουρια ερυθρα αιμοσφαιρια).

Παμε τωρα στα manuals.
Kανε Detumescence therapy με το μαλακο(ψαξε το σχετικο νημα).
Παρε βουρτσα με φυσικη τριχα και κανε το λεγομενο dry skin brushing
στο τριχωτο για να φερεις το αιμα.
Κανε αυτη την ασκηση. shapeyourface.com/exercise_five.htm

Αν μπορεις παρε αποστακτηρα νερου που βγαζει το 99% των μεταλλων στο νερο της πολης.
Αν ομως πινεις πολλους χυμους δεν θα εχεις αναγκη το πολυ βρωμικο νερο της πολης.

Αν μπορεις βαλε φιλτρο στο ντουζ για το χλωριο κτλ.

Yoga(τελειο για λεμφικη κυκλοφορια) και γενικα γυμναστικη
για αιματωση.

Η ΑΛΗΘΕΙΑ: Tρωμε δυσπεπτες βλακειες που δε συμβαδιζουν με τον οργανισμο μας οι οποιες αποτοξινωνονται μεταξυ αλλων μεσω των λεμφαδενων και του δερματος.
Κανοντας το συνεχεια παγιδευονται και ασφικτυουν την περιοχη γυρω απο το θυλακα.
Ασβεστοποιηση και ινωδεις ιστοι δημιουργουνται που δεν μπορει πλεον το αιμα να τους περασει και να παει τα θρεπτικα στοιχεια στο θυλακα.

Αν το θεμα ορμονικο ,παλι η διατροφη παιζει τεραστιο ρολο.

Αν ψυχοπνευματικο,ειναι δοκιμασια της ζωης.Η ζωη ειναι σχολειο.
 

nenaki

New Member
δυστυχως δε μπορώ να απαλλαγω απ τα αντισυλληπτικα γτ εχω συνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών & σχετικα με διατροφη λογω διατροφης απο διαιτολογο για απωλεια βαρους πανω κατω τρωω κοτοπουλο 2 φορες τη βδομάδα μπιφτεκι τρείς όσπρια λαδερά- καθε μέρα γαλα 2κρακερς 1 ποτ χυμό πορτοκαλι το μεσηεριανο συνοδευεται με σαλατα λάχανο .καροτο 40 γρ τυρί 2 φρουτα(μήλο-πορτοκαλι) τα απόγευμα & πάλι σαλάτα με ψωμί το βράδυ.βαρος τωρινο 79.600 με στοχο τα 64 δλδ αλλα 15 & απωλεια 0.900 τη βδομάδα οποτε τη διατροφη δε μπορώ να την αλλά3ω :\
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
lena pap20 είπε:
ινσουλινη ζαχαρο & τετοια αν καταλαβα καλα?εχει επιδραση στη τριχοπτωση?θα το δει3ει στη γενικη λογικα?σε ευχαριστω :)

lena, είναι απλά η δική μου άποψη, που όμως την έχω τεκμηριώσει εδώ.

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8742.html

όποτε έχεις χρόνο και όρεξη διάβασε με ησυχία, αλλά κάνε και την δική σου έρευνα ώστε να αποφασίσεις μόνη σου.
Η αντίσταση στην ινσουλίνη προκαλεί και πολυκυστικές και διάχυτη αλωπεκία και παχυσαρκία. Όσο έχεις αυξημένη ινσουλίνη στο αίμα, τα λιποκύτταρα δεν απελευθερώνουν λιπαρά οξέα στο αίμα και δεν μπορείς να χάσεις βάρος, ενώ όλο και περισσότεροι ανδρογόνοι υποδοχείς ενεργοποιούνται προκαλώντας και πολυκυστικές και τριχόπτωση.

Δυστυχώς μια απλή εξέταση αίματος δεν θα σου δείξει πολλά, οπότε ίσως πρέπει να κάνεις συγκεκριμένη εξέταση, όπως καμπύλη ζαχάρου. Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν θα καταφέρει να σου δείξει στο 100% το πρόβλημα, παρά μόνο αν μιλάμε για αρκετά αυξημένα επίπεδα.
Νομίζω όμως ότι μπορείς να την κάνεις αυτή την εξέταση με ραντεβού σε Δημόσιο Νοσοκομείο, (ξέρω για παράδειγμα ότι την κάνουν στο ΜΕΤΑΞΑ) οπότε ίσως απλά πληρώσεις μια τυπική συμμετοχή.

Όσο το αφήνεις ανεξέλεγκτο, θα επηρεάσει τη σύσταση του κολλαγόνου γύρω από τους θύλακες και μετά η όποια προσπάθεια για επανέκφυση των χαμένων τριχών θα γίνει πάρα πολύ δύσκολη υπόθεση.

Είδα ότι έχεις απευθυνθεί σε διαιτολόγο για τη διατροφή σου, αλλά να ξέρεις ότι το γάλα είναι από τα χειρότερα πράγματα που μπορεί να έχεις σε μια διατροφή που αφορά τέτοιου είδους προβλήματα.

Επίσης ένα από τα καλύτερα πράγματα που μπορείς να προσθέσεις και το οποίο επιβάλλεται, είναι η αερόβια. Θα βοηθήσει πιο πολύ απ όλα μαζί με σωστή διατροφή να βελτιώσεις την ευαισθησία των κυττάρων.
 

nenaki

New Member
σε ευχαριστω πλ για τ χρονο π αφιερωσες πραγματικα δε τ χα ποτε σκεφτει,γνωριζεις αν μεσω ικα γινεται ν κανω γ καμπυλη ζαχαρου?μιας κ σε λγ μερες εχω μ παθολογο τ ικα ραντεβου γ ν μ γραψει μια γενικη..σχετικα μ αεροβια εχω ενα ελλειπτικο μηχανημα παρει κ θ προσπαθησω ν κανω καπου45‘ 5φορεσ τν βδομαδα,γενικοτερα εχω τωρα ενα διμηνο π δεν ςχω βαλει καν ζαχαρη στ στομα μ
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Νομίζω γίνεται μέσω ΙΚΑ, αλλά θα πρέπει να την κάνεις σε έμπειρο γιατρό που να γνωρίζει πολύ καλά τι πρέπει να ψάξει. Συνήθως τα δημόσια νοσοκομεία έχουν τα καλύτερα στατιστικά. (ρώτησα και έμαθα)
Δεν είναι μόνο η ζάχαρη, ρίξε μια ματιά στο λινκ που σου είπα πιο πάνω.

Εφόσον έχεις ελλειπτικό, προσπάθησε τη γυμναστική σου να την κάνεις με διαλλειματικό τρόπο. Δηλαδή ξεκινάς για 5 λεπτά ζέσταμα σε χαλαρό τέμπο και μετά, το επόμενο 20 λεπτο θα αυξομειώνεις ανά 1λεπτό.
π.χ 1 λεπτό χαλαρό, 1 λεπτό γρήγορο, για 20 λεπτά αυτή η εναλλαγή. Έχει 10 φορές καλύτερα αποτελέσματα από το κλασσικό σταθερό τέμπο. Αυτό μέρα παρά μέρα. Τις άλλες μέρες κάνεις όπως θες.

Αν ενδιαφερθείς να το ψάξεις και μόνη σου λίγο πιο διεξοδικά, είμαι σίγουρος ότι θα ηρεμήσεις και στους 3 τομείς που έχεις αναφέρει ως πρόβλημα.
Κάνε την έρευνά σου, ώστε να μην βασιστείς μόνο σε ότι σου είπα εγώ, γιατί θα κουραστείς εύκολα. Πρέπει ότι κάνεις να γνωρίζεις γιατί το κάνεις και πως δουλεύει. Αν οργανωθείς σωστά και ξεκινήσεις με ενθουσιασμό και αποφασιστικότητα, θα δεις που όλα θα φτιάξουν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nenaki

New Member
υποστηριζεις καλυτερα σε δημοσιο νοσοκ δλδ? τι πρεπει ακριβως ν κανω κ ποσο περπου θ κοστισει μηπως ξερεις?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δυστυχώς δεν έχω ρωτήσει. Μπορείς να ρωτήσεις τηλεφωνικά στο Διαβ.κέντρο του Τζανείου στον Πειραιά αν σε βολεύει. ( http://www.tzaniodiabetes.gr/ ) Μάλλον συμμετοχή πρέπει να πληρώνεις, με επιφύλαξη.
 

nenaki

New Member
ζω στη σπαρτη κ τα οικονομικα δεν ειναι κ τα καλυτερα γ μετακινησεις:( στης σπαρτης τ νοσοκ λογικα δε θ τ κανουν?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Νόμιζα ήσουν Αθήνα. Θα πρέπει να το κοιτάξεις μόνη σου αυτό. Αν παρόλο αυτά δεν κάνουν, τότε απλά βρες κάποιο σωστό γιατρό που να ασχοληθεί λίγο και να μην το δει σαν μια τυπική διαδικασία, αλλά μην το αφήσεις πολύ, γιατί εφόσον έχεις μπει ήδη σε πρόγραμμα όπως λες, δεν θα μπορέσεις να έχεις σωστή εικόνα, εφόσον ίσως κάποιοι δείκτες σου να έχουν διορθωθεί ήδη. Φυσικά καλό είναι αυτό, αλλά θα πρέπει να ξέρεις και ποιο ήταν το πρόβλημα ώστε να το αποφύγεις στο μέλλον.
 

nenaki

New Member
σε συγχαιρω γ τσ γνωσεις σ δε ξερω αν εχσ κπ σχεση μ τ ιατρικο κλαδο αλλα εχς απολυτο δικιο εκανα 1 μινι ερευνα κ ειδα πως οσα λες ειναι πλ σωστα:) δυστυχως δε ζω αθηνα κ δυστυχως γτ θα ηταν πλ περισσοτερεσ εκει οι επιλογες.κανω διατροφη τ τελευταιο διμηνο αλλα κ περσι οταν αρχιζα ν ξεφευγω απ τ 64 τ ανωτερο φυσιολογικο βαρος π μπορω ν εχω γ τ υψος μ (φοιτητικη ζωη αστατο φαγητο μακαρονια πατατες βλακειες)ιχα κανει γενικη αιμ.κ μ βγηκε οκ τ σακχαρο ωστοσο φυσικα κ θ κανω ειτε μεσω ικα ειτε μεσω νοσοκ ακομα κ αν βγουν οι τιμες στη γενικη φυσιολογικεσ
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Να σαι καλά lena και είμαι απόλυτα σίγουρος ότι αν ασχοληθείς σωστά, θα βρεις άκρη και θα ηρεμήσεις.
 

nenaki

New Member
αγαπητέ GOΜI σχετικά με τις ε3ετασεις βρηκαν (εγιναν σε δημόσιο νοσο
κομείο)ολα καλά μόνο χοληστερόλη 270 με ανωτατο οριο το 200 & μου ειπανε πως οφείλεται στ λά9οσ μου να φαω 12 & κατι το βραδυ κρεας ενω ε3εταζομουν την επομενη μέρα στσ 9:-/ σιδηρο με κατωτατο το 60 μου βρηκαν 68 ( σημειώνω περνωντας μέσω ενος συπληρώματος 12mg σιδηρου τη μέρα περιπου βδομάδα πριν ε3εταστω:exclamation: ορμόνες θυροειδους ολες εντος φυσιολογικών ορίων & τελος γλυκοζη που με παρότρυνες 86 με ανωτατο το 115 γι αυτο δε εκριναν αναγκαιο για καμπύλη γλυκοζης:-/σκεφτομαι να ανεβασω με καποιο σιδηρο απ το φαρμακειο το 68 μου πως το βλεπεις ?
 
Μπλουζα