τεστοστερόνη + τριχόπτωση!!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

akis

New Member
Γεια σας παιδία. Είμαι 25χρ και εδώ και δύο βδομάδες έχω ξεκινήσει ενέσημη τεστο για ένα κύκλο 10 εβδομάδων (500mg την εβδομάδα). θα ήθελα σας παρακαλώ τη γνώμη σας όσο αφορά στο θέμα της τριχόπτωσης. Πως θα την μειώσω; Σκέφτομαι το Fungoral shampoo 2%. Η χρήση μόνο αυτού είναι επαρκείς; τη άλλο προτείνεται;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

akis

New Member
Απ: τεστοστερόνη + τριχόπτωση!!

Σε ευχαριστώ Σπύρο για τη απαντ. το fungoral δεν το έχω πάρει ακόμα. Απλώς σκέφτομαι να το πάρω. δεν έχω καταλήξει στο τι να χρησιμοποιήσω σε αυτή τη φάση. fungoral μία φορά την εβδομάδα για 3 εβδομάδες είναι οκ;
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: τεστοστερόνη + τριχόπτωση!!

κοίτα,το fungoral χρησιμοποιείται για τριχόπτωση 3 φορές την εβδομάδα(μέρα παρά μέρα) με αποτελέσματα σε συνδυασμό με π.χ regain 5% & revivogen μετά 3-6 μήνες...

στο forum έχουν γράψει για ιδιοκατασκευές (τα παραπάνω link) που κάνουν καλή δουλειά τοπικά

τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά αν δεν έκανες θεραπεία τεστο,γιατί αυτό που δίνει μακροπρόθεσμα αλλά σίγουρα αποτελέσματα(3-6-12 μήνες) είναι το proscar-εσύ όμως(λόγω θεραπείας)δεν μπορείς να πάρεις...
 

Άκης

Administrator
Απ: τεστοστερόνη + τριχόπτωση!!

Το θέμα δεν είναι πόση τεστο έχεις, αλλά αν έχεις γενετική προδιάθεση να διασπάσεις την τεστο σε παραπάνω DHT. Εάν την έχεις και χρησιμοποιείς αυξητικά, τότε θα έχεις και ποιο επιθετική τριχόπτωση.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: τεστοστερόνη + τριχόπτωση!!

akis είπε:
Γεια σας παιδία. Είμαι 25χρ και εδώ και δύο βδομάδες έχω ξεκινήσει ενέσημη τεστο για ένα κύκλο 10 εβδομάδων (500mg την εβδομάδα). θα ήθελα σας παρακαλώ τη γνώμη σας όσο αφορά στο θέμα της τριχόπτωσης. Πως θα την μειώσω; Σκέφτομαι το Fungoral shampoo 2%. Η χρήση μόνο αυτού είναι επαρκείς; τη άλλο προτείνεται;
καλως το παιδι
με τι εστερα χρησιμοποιειες την τεστο με προπιονικο enathete η μηπως καποιο blend οπως sustanon

να αποφυγεις να παρεις boldone γιατι σε εμενα η boldone ειχε αρνιτηκα αποτλεσματα στα μαλλια μου

δυνατο και καλο φαρμακο ειναι η trebolon που δεν αρωματοποιεται ιδιαιτερα

κοιτα να παρεις κανενα clomid για αποθεραπεια

to fugnoral δεν θα σου κανει και πολυ δουλεια
κοιτα να παρεις κατι τοπικο οπως ρεβιβοτζεν για πολλους λογος

καταρχην εχεις ανεβασει πολυ τα ανδρωγωνα σου και δεν θες να τα καταστειλεις
για να παρεις τα μεγιστα
οποτε προσεχε με το προρκαρ θα διωξεις την dht σου και θα ανεβασεις ακομη την τεστο σου
αλλα δεν χρειαζεται να την ανεβασεις γιατι ηδη την εχεις ανεβασει πολυ
αλλα πολλες αποθεραπειες βασιζονται στο proviron που ειναι γεματο dht

προτιμησε τοπικα και φυτικα προιοντα που δεν εμπλεκονται ιδιαιτερα με ανδρογωνα
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: τεστοστερόνη + τριχόπτωση!!

akis είπε:
Γεια σας παιδία. Είμαι 25χρ και εδώ και δύο βδομάδες έχω ξεκινήσει ενέσημη τεστο για ένα κύκλο 10 εβδομάδων (500mg την εβδομάδα). θα ήθελα σας παρακαλώ τη γνώμη σας όσο αφορά στο θέμα της τριχόπτωσης. Πως θα την μειώσω; Σκέφτομαι το Fungoral shampoo 2%. Η χρήση μόνο αυτού είναι επαρκείς; τη άλλο προτείνεται;

Λοιπόν φίλε akis... μιας και εγώ είμαι τέτοιου είδους παίχτης το ξέρω πολύ καλά το αντικείμενο.
Χωρίς δεύτερη σκέψη θα ξεκινήσεις άμεσα είτε proscar είτε avodart. Θα σου συνιστούσα το δεύτερο.
Κανονικά 10 μέρες πριν από κύκλο ξεκινάμε με avodart 0,5mg την ημέρα (1 καψάκιο) και το κόβουμε (αν το κόβουμε) αμέσως με το τέλος του κύκλου.

Σίγουρα θα βάλεις και fungoral 2% αλλά και τοπική spironolactone. Ψάξε λίγο έχω γράψει σε σχετικό topic για το πως τη φτιάχνεις ...
 

aprilianos

New Member
Απ: τεστοστερόνη + τριχόπτωση!!

Οσοι εχετε πειρα απο γυμν φαρμακα ατομα παρακαλω απαντηστε μου εαν θελετε.
Ας πουμε οτι ειναι 2 ατομα με περιπου το ιδιο υψος, ο 88 με 3χρονια γυμναστικης και ο 110 με 5 χρονια γυμναστικης και φαρμακα (88,110 ειναι τα κιλα τους), λοιπον ο 88 φαινετε κανονικος αλλα γυμνασμενος, ο 110 "τουμπανο", ο 88 κανει 230 κιλα σκουωτ 6επΧ5σετ(οχι βαθυ καθισμα) και ο 105 κανει 200, και οι 2 κανουν τα ιδια κιλα δικεφαλα στραβομπαρα (77-80κιλα), ο 88 κανει 175-190 (αναλογα εαν ποναγε η μεση του) κιλα αρσεις ωμων ο 105 160κιλα, πλατη ελξεις με αλτηρα (αυτη με το ενα ποδι στον παγκο) 85 κιλα αλτηρα ο 88, λιγοτερο απο 80κιλα ο 110.
Μιλαμε παντα για καλο στυλ ασκησης, οχι αυστηρο ομως πχ πλατη στον τοιχο στα δικεφαλα.

Το ερωτημα ειναι το εξης ποιος απο τους δυο ειναι αυτος που κανει περιπου τα σωστα κιλα?
Ειναι ο 110 αδυναμος η ο 88 εξαιρεση και τον φτανει?
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: τεστοστερόνη + τριχόπτωση!!

aprilianos είπε:
Οσοι εχετε πειρα απο γυμν φαρμακα ατομα παρακαλω απαντηστε μου εαν θελετε.
Ας πουμε οτι ειναι 2 ατομα με περιπου το ιδιο υψος, ο 88 με 3χρονια γυμναστικης και ο 110 με 5 χρονια γυμναστικης και φαρμακα (88,110 ειναι τα κιλα τους), λοιπον ο 88 φαινετε κανονικος αλλα γυμνασμενος, ο 110 "τουμπανο", ο 88 κανει 230 κιλα σκουωτ 6επΧ5σετ(οχι βαθυ καθισμα) και ο 105 κανει 200, και οι 2 κανουν τα ιδια κιλα δικεφαλα στραβομπαρα (77-80κιλα), ο 88 κανει 175-190 (αναλογα εαν ποναγε η μεση του) κιλα αρσεις ωμων ο 105 160κιλα, πλατη ελξεις με αλτηρα (αυτη με το ενα ποδι στον παγκο) 85 κιλα αλτηρα ο 88, λιγοτερο απο 80κιλα ο 110.
Μιλαμε παντα για καλο στυλ ασκησης, οχι αυστηρο ομως πχ πλατη στον τοιχο στα δικεφαλα.

Το ερωτημα ειναι το εξης ποιος απο τους δυο ειναι αυτος που κανει περιπου τα σωστα κιλα?
Ειναι ο 110 αδυναμος η ο 88 εξαιρεση και τον φτανει?


O 88 είτε είναι ο SUPERMAN, είτε είναι τίγκα στο φάρμακο...
 

aprilianos

New Member
Απ: τεστοστερόνη + τριχόπτωση!!

O 88 είτε είναι ο SUPERMAN, είτε είναι τίγκα στο φάρμακο...

Αυτο ειναι σιγουρο που λες? Τον 88 τον ξερω καλα δεν εχει παρει κατι :)

Χαχα κατσε να φερω τον 110 να διαβασει..... μου πηρες και πρωτη θεση χαχαχαχαχαχαχαχα φερε το κυπελο οε,οε,οε
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: τεστοστερόνη + τριχόπτωση!!

tropheus είπε:
[quote author=aprilianos link=topic=403.msg5695#msg5695 date=1232050619]
Οσοι εχετε πειρα απο γυμν φαρμακα ατομα παρακαλω απαντηστε μου εαν θελετε.
Ας πουμε οτι ειναι 2 ατομα με περιπου το ιδιο υψος, ο 88 με 3χρονια γυμναστικης και ο 110 με 5 χρονια γυμναστικης και φαρμακα (88,110 ειναι τα κιλα τους), λοιπον ο 88 φαινετε κανονικος αλλα γυμνασμενος, ο 110 "τουμπανο", ο 88 κανει 230 κιλα σκουωτ 6επΧ5σετ(οχι βαθυ καθισμα) και ο 105 κανει 200, και οι 2 κανουν τα ιδια κιλα δικεφαλα στραβομπαρα (77-80κιλα), ο 88 κανει 175-190 (αναλογα εαν ποναγε η μεση του) κιλα αρσεις ωμων ο 105 160κιλα, πλατη ελξεις με αλτηρα (αυτη με το ενα ποδι στον παγκο) 85 κιλα αλτηρα ο 88, λιγοτερο απο 80κιλα ο 110.
Μιλαμε παντα για καλο στυλ ασκησης, οχι αυστηρο ομως πχ πλατη στον τοιχο στα δικεφαλα.

Το ερωτημα ειναι το εξης ποιος απο τους δυο ειναι αυτος που κανει περιπου τα σωστα κιλα?
Ειναι ο 110 αδυναμος η ο 88 εξαιρεση και τον φτανει?


O 88 είτε είναι ο SUPERMAN, είτε είναι τίγκα στο φάρμακο...
[/quote]


απο την εμπειρια μου και απο 30 ατομα που ξερω οτι φαρμακονονται
οι 25 λενε οτι ειναι καθαροι

εξαλλου και εμενα οταν μου λεγαν τι παιρνεις
σιγα μην καθομαι να εξηγω στον καθενα τι παιρνω και τι κανω

ειναι κουραστικο να σου λενε ολοι τις ιδιες ερωτησεις

οποτε η προσεγγικη του τροπεους
ηταν εξαιρετικα κατατοπιστικη

Σουπερμανολινο αλλα κωστας βουτσας !!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: τεστοστερόνη + τριχόπτωση!!

Πάντως, επειδή μιλάμε για γυμναστήρια κλπ, όσοι παίρνουν κρεατίνη θα δουν και αυξημένη τριχόπτωση (αν έχουν φυσικά) και έχει δείξει ότι δεν την περιορίζει το proscar.
Για ντουτα δεν γνωρίζω.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: τεστοστερόνη + τριχόπτωση!!

Admin είπε:
όσοι παίρνουν κρεατίνη θα δουν και αυξημένη τριχόπτωση (αν έχουν φυσικά) και έχει δείξει ότι δεν την περιορίζει το proscar.

Πρώτη φορά το ακούω αυτό....Έχεις υπόψιν σου κάποια σχετική έρευνα;
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: τεστοστερόνη + τριχόπτωση!!

και εγω πρωτη φορα το ακουω
αν και την κρεατινη δεν την παω για πολλους λογους

οχι παρενεργειεων οσοι γνωριζουν θα με καταλαβουν
 

Dimi24

New Member
Απ: τεστοστερόνη + τριχόπτωση!!

Παναγιωτης είπε:
και εγω πρωτη φορα το ακουω
αν και την κρεατινη δεν την παω για πολλους λογους

οχι παρενεργειεων οσοι γνωριζουν θα με καταλαβουν

Για το κατακρατηση λες παναγιωτη?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: τεστοστερόνη + τριχόπτωση!!

και για την θολουρα που προσφερει

οκ ειναι καλο συμπληρωμα σου δινει ενεργεια δυναμη βαζεις μερικα κιλα
σηκωνεις πιο πολλα εχεις περισσοτερη δυναμη και αντοχη στο γυμναστηριο

αλλα θολωνει πολυ το σωμα χανονται οι κοιλιακοι
σου κανει μεγαλη κατακρατηση υγρων (τα οποια υγρα τα κατουρας μεσα σε κανα 2 εβδομαδες αφου την σταματησεις και χανεται ο ογκος και η δυναμη που ειχες ) ωστόσο κρατας καποια αφελει αλλα προκειμενου να με θολωσει την αποφευγω εδω και 2 χρονια

ισως το χειμωνα την παρω
και αυτο οχι σε φαση loading αλλα οταν κανω διατροφη χαμηλη σε υδατανθρακες
και δεν εχω ενεργεια λογο ελειψη υδατανδρακα ισως παρω λιγη πολυ λιγη μονο και μονο για να μπορω να εχω λιγη ενεργεια στο γυμναστηριο και να βγαλω το προγραμμα



χωρις υδατανθρακα δεν εχεις καυσιμο ...
 

Dimi24

New Member
Απ: τεστοστερόνη + τριχόπτωση!!

Οντως εχει ολα αυτα που λες..ναι εννοειτε μονο χειμωνα..το καλοκαιρι δεν λεει να εχεις τοσα υγρα πανω σου..παντως καλο ειναι να μας πει ο ακης αυτο που λεει για την τριχοπτωση..ουτε εγω ειμαι τρελος φαν της κρεατινης...αλλα το χειμωνα κ για κανα 3 μηνο παιρνω..οποτε καλο ειναι να ξερουμε αμα επιδεινωνει την κατασταση με το μαλλι.
 

Άκης

Administrator
Απ: τεστοστερόνη + τριχόπτωση!!

Καταρχάς sorry, αλλά όπως το έγραψα πάνω στην βιασύνη μου, παραπληροφορεί κάπως.
Η φιναστερίδη το περιορίζει, αλλά σε μεγαλύτερη ποσότητα.
Δεν υπάρχει σε κάποιο άρθρο, αλλά μία αναζήτηση σε μεγάλα "αλοδαπά" φορουμ με body building θα σας εμφανίσει δεκάδες περιπτώσεις (αν και κάθε σώμα αντιδρά διαφορετικά).

Είναι κοινό μυστικό το ότι η σωστή γυμναστική όταν συνδυαστεί με σωστή διατροφή, αρκετό ύπνο (~8ώρες) και ικανοποιητικές ποσότητες πρωτεΐνης, διεγείρει την αύξηση ορμονών (αναβολικές ορμόνες, όπως η τεστοστερόνη, η ινσουλίνη και η αυξητική ορμόνη) υπεύθυνων για την ανάπτυξη των μυών, κάτι που φυσικά επιδιώκουν όλοι οι αθλητές.
Δυστυχώς για όσους πάσχουν από ανδρογενής αλωπεκία, ανεβαίνουν και τα επίπεδα DHT μαζί με την τεστοστερόνη.
Έτσι, όπως είπα και στο προηγούμενο μου ποστ, η φιναστερίδη δεν είναι αρκετή για να την μπλοκάρει. Στις έρευνες της η Merck, συμπέρανε ότι η μικρότερη ιδανική μείωση της DHT για την τριχόπτωση είναι ~70% (με όσο περισσότερο το καλύτερο, όπως η ντουταστερίδη), κάτι που μειώνει ικανοποιητικά το 1mg φιναστερίδης.

Έτσι, κατά την χρήση κρεατίνης, η αύξηση τεστοστερόνης και (ανθρώπινης) αυξητικής ορμόνης (Human Growth Hormone, HGH) έχει σαν αποτέλεσμα την αύξηση και της DHT και φυσικά το μη ικανοποιητικό μπλοκάρισμα της DHT και με αποτέλεσμα σε μερικούς να εμφανίσει αυξημένη τριχόπτωση ακόμη και αν λαμβάνει φιναστερίδη.

Η κρεατίνη είναι γνωστό ότι αυξάνει την ικανότητα για περισσότερη και αποτελεσματικότερη άσκηση, η οποία άσκηση αυξάνει και αυτήν με την σειρά της τις παραπάνω ορμόνες.
Υπάρχουν και έρευνες που δείχνουν ότι έχει αυξηθεί η αυξητική ορμόνη μετά την χρήση κρεατίνης και μάλιστα χωρίς να γυμνάζονται κατά την διάρκεια των ερευνών.
.
Μάλιστα το FDA έχει καταργήσει μερικά σκευάσματα κρεατίνης τα οποία στα sides τους ανέφερε ακμή και αυξημένη τριχόπτωση (δεν έλεγε για ανδρογενής αλωπεκία ή όχι).

Δεν τα λέω αυτά για να σας σταματήσω την κρεατίνη όσοι παίρνετε (άλλωστε είναι θεωρητικά), αλλά καλό είναι να γνωρίζεται αν δείτε τριχόπτωση, ενώ κάνετε κανονικά θεραπεία για τριχόπτωση, τι την προκαλεί.
Αν δείτε κάτι ή καλό είναι προτού το δείτε, να αυξήσετε την δόση φιναστερίδης, ή να πάρετε τίποτα τοπικά διαλύματα για την DHT.
 

Άκης

Administrator
Απ: τεστοστερόνη + τριχόπτωση!!

Και κάτι που μόλις παρατήρησα :)

Admin είπε:
Μάλιστα το FDA έχει καταργήσει μερικά σκευάσματα κρεατίνης τα οποία στα sides τους ανέφερε ακμή και αυξημένη τριχόπτωση (δεν έλεγε για ανδρογενής αλωπεκία ή όχι).

baybars είπε:
παρατηρησα οτι με το που ξεκινησα τη χρηση κρεατινης παρουσιασα εκτεταμενη ακμη στο προσωπο....προσοχη guys!!!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα