σμηγματοροικη δερματιτιδα?

tasos33

Well-Known Member
εδω και 6 μηνες εχω μια απιστευτη λαδιλα που ξεκιναει απο το μετωπο φτανει κροταφους hailine ζωνη 1 και 2 και απο κει και πισω ειναι καπως καλυτερα τα πραματα,εδω και δυο βδομαδες χρησιμοποιω το ducray argeal με μια μικρη βελτιψση,τουλαχιστον μετα το λουσιμο καθαριζει το κεφαλι, αλλα και παλι μετα απο δυο ωρες επανερχεται, 3 χρονια πριν σε αναλογη αποσο θυμαμαι κατασταση, ενας δερματολογος μου ειχε δωσει το ducray sabal και το stieprox και ειχα καθαρισει,ενα τριμηνο τα ειχα χρησιμοποιησει μετα τα σταματησα αλλα δεν ειχα εντονο θεμα,μια ανεκτη λαδιλα,τωρα ομως η κατασταση ειναι εκτοσ παλι, εχετε να προτεινετε κατι
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
tasos33 είπε:
εδω και 6 μηνες εχω μια απιστευτη λαδιλα που ξεκιναει απο το μετωπο φτανει κροταφους hailine ζωνη 1 και 2 και απο κει και πισω ειναι καπως καλυτερα τα πραματα,εδω και δυο βδομαδες χρησιμοποιω το ducray argeal με μια μικρη βελτιψση,τουλαχιστον μετα το λουσιμο καθαριζει το κεφαλι, αλλα και παλι μετα απο δυο ωρες επανερχεται, 3 χρονια πριν σε αναλογη αποσο θυμαμαι κατασταση, ενας δερματολογος μου ειχε δωσει το ducray sabal και το stieprox και ειχα καθαρισει,ενα τριμηνο τα ειχα χρησιμοποιησει μετα τα σταματησα αλλα δεν ειχα εντονο θεμα,μια ανεκτη λαδιλα,τωρα ομως η κατασταση ειναι εκτοσ παλι, εχετε να προτεινετε κατι

http://www.hairlossgr.com/forum/showthread.php?tid=9245
πρεπει να το δοκιμασεις αν δεν το εχεις ηδη κανει
 

fotisI

Member
Όποιος θέλει να δοκιμάσει τα παρακάτω.

1)Αποφυγή όλων των γαλακτοκομικών
2)Αποφυγή των αυγών
3)Λούσιμο με zinc pyrithione σαμπουάν
4)Λήψη τροφών με σελήνιο, ψευδάργυρο, και ίσως συνδυασμένο με χαλκό και σίδηρο...

Σε μένα αν και δεν τα τήρησα όλα και σωστά είδα αποτελέσματα πολύ καλά μετά από 5-10 μέρες...
 

vag25

Well-Known Member
Eχω την εντυπωση οτι η μειωση γαλακτοκομικων σχεδον στο μηδεν και μια μειωση 80% των ζωικων προιοντων γενικα εδω και ενα χρονο, αρχιζει να αποδιδει καρπους και στην ΣΔ και στην τριχοπτωση.
Θα ενημερωσω αν κρατηθει αυτη η κατασταση.

ποιο σαμπου χρησιμοποιεις?
Και για ποιες τροφες μιλας που εχουν σεληνιο κτλ που εγραψες?
 

Δημητρης38

Active Member
tasos33 είπε:
εδω και 6 μηνες εχω μια απιστευτη λαδιλα που ξεκιναει απο το μετωπο φτανει κροταφους hailine ζωνη 1 και 2 και απο κει και πισω ειναι καπως καλυτερα τα πραματα,εδω και δυο βδομαδες χρησιμοποιω το ducray argeal με μια μικρη βελτιψση,τουλαχιστον μετα το λουσιμο καθαριζει το κεφαλι, αλλα και παλι μετα απο δυο ωρες επανερχεται, 3 χρονια πριν σε αναλογη αποσο θυμαμαι κατασταση, ενας δερματολογος μου ειχε δωσει το ducray sabal και το stieprox και ειχα καθαρισει,ενα τριμηνο τα ειχα χρησιμοποιησει μετα τα σταματησα αλλα δεν ειχα εντονο θεμα,μια ανεκτη λαδιλα,τωρα ομως η κατασταση ειναι εκτοσ παλι, εχετε να προτεινετε κατι

Taso επειδη θυμαμαι οτι ειχαμε μιλησει και στο θρεντ των μ/μ

Εχω την εντυπωση οτι η Σ.Δ. ειναι φλεγμονη του δερματος που κατα κυριο λογο οφειλεται σε κληρονομικη προδιαθεση και δεν θεραπευεται, παρα μονο παρουσιαζει εντονες εξαρσεις λογω αγχους, μεταβολες θερμοκρασιας-καιρικες, διατροφη κτλ κτλ

Οταν σου κανανε την μ/μ το συζητησατε καθολου με τον γιατρο σου το προβλημα που εχεις?
Εχω διαβασει σε ξενα φορουμς οτι ατομα με Σ.Δ. δεν εχουν μεγαλες πιθανοτητες επιτυχιας σε επεμβασεις μ/μ
Ισχυει ?
 

gkast

Active Member
Δημητρης38 είπε:
tasos33 είπε:
εδω και 6 μηνες εχω μια απιστευτη λαδιλα που ξεκιναει απο το μετωπο φτανει κροταφους hailine ζωνη 1 και 2 και απο κει και πισω ειναι καπως καλυτερα τα πραματα,εδω και δυο βδομαδες χρησιμοποιω το ducray argeal με μια μικρη βελτιψση,τουλαχιστον μετα το λουσιμο καθαριζει το κεφαλι, αλλα και παλι μετα απο δυο ωρες επανερχεται, 3 χρονια πριν σε αναλογη αποσο θυμαμαι κατασταση, ενας δερματολογος μου ειχε δωσει το ducray sabal και το stieprox και ειχα καθαρισει,ενα τριμηνο τα ειχα χρησιμοποιησει μετα τα σταματησα αλλα δεν ειχα εντονο θεμα,μια ανεκτη λαδιλα,τωρα ομως η κατασταση ειναι εκτοσ παλι, εχετε να προτεινετε κατι

Taso επειδη θυμαμαι οτι ειχαμε μιλησει και στο θρεντ των μ/μ

Εχω την εντυπωση οτι η Σ.Δ. ειναι φλεγμονη του δερματος που κατα κυριο λογο οφειλεται σε κληρονομικη προδιαθεση και δεν θεραπευεται, παρα μονο παρουσιαζει εντονες εξαρσεις λογω αγχους, μεταβολες θερμοκρασιας-καιρικες, διατροφη κτλ κτλ

Οταν σου κανανε την μ/μ το συζητησατε καθολου με τον γιατρο σου το προβλημα που εχεις?
Εχω διαβασει σε ξενα φορουμς οτι ατομα με Σ.Δ. δεν εχουν μεγαλες πιθανοτητες επιτυχιας σε επεμβασεις μ/μ
Ισχυει ?
Εγώ που έχω ΣΔ δεν έχω ακούσει οτι δεν έχεις επιτυχία σε μετα/ση απλά δεν βάζεις ρεγκαιν με προπυλογλικόλη και λούσεσαι με σαμπουαν που έχουν zinc όπως το haid and soulders .
Δίνεται προςοχή σε σαμπουαν που έχουν την βάση την γλυκερίνη και όχι προπυλογλυκόλη (pg).
Και δεν χρειάζεται να αφήνουμε στα μαλλιά μας για πολύ ώρα το σαμπουαν στο κεφάλι μας..πλενόμαστε κανονικά και το ξεβγάζουμε άμεσα..
Έχω δοκιμάσει τα πάντα fungoral oliprox λιθαθρακόπισσα δεν κάνουν τίποτα ...
Σε μεγάλη έξαρση και κνυσμό στα μαλλιά αλοιφούλα fungoral......αυτά μάγκες
 

hairDerp

Καραφλοκόρακας
fotisI είπε:
Παιδιά λύση υπάρχει...http://www.trustnature.com/articles/sd_report.pdf

Σε μένα δείχνει να πιάνει...

Γενικα πολλοι βλεπουν τρομερη βελτιωση με αλλαγη της διαιτας, το θεμα ειναι ποσο αντεχει ο καθενας να ακολουθει μια ζωη αυτη την σχετικα περιορισμενη διαιτα?

Τελος παντων, τη δοκιμαζω και εγω και θα προσπαθησω να την κρατησω για κανα 2μηνο τουλαχιστον.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Απο την μερα που ξεκινησα το νημα εχω δοκιμασει πολλα σαμπουαν,head soulders,ducray argeal k sabal,selsun αλλα το θεμα της λιπαροτητας παραμενει,μονο λιπαροτητα εχω ουτε φαγουρα ουτε σπυρια ουτε κοκκινιλα,
οσο αφορα την διατροφη εχω κοψει γαλακτομικα πριν το πασχα,τωρα τελευταια τρωω αλλα ελαχιστες ποσοτητες, θα δω Κ την πιο πανω διαιτα μηπως βγει κανα συμπερασμα
 

giannis25

Member
Πολλα σαμπουαν για τη σμηγματορροικη προκαλουν λιπαροτητα. Υπαρχουν και ερευνες γι αυτο πχ το selsun προκαλει αυξηση λιπαροτητας. Δηλαδη η λιπαροτητα ειναι συνεπεια των σαμπουαν.εκτος απο το fungoral αυτο προκαλει μειωση της λιπαροτητας αλλα ειναι δυνατο.πολλοι ειδαν και τριχοπτωση μετα το fungoral
 

GiannisC

New Member
Να πω και εγώ την εμπειρία μου μιας και η ΣΔ με ταλαιπωρεί χρόνια.
Πρώτα απ όλα πιστεύω ότι προϊόντα που αφορούν την τριχόπτωση,και η κακή χρήση τους, αν δε τη προκαλούν σίγουρα έχουν κάποια σχέση.

Τα πρώτα συμπτώματα τα είχα δει όταν χρησιμοποίησα ένα σαμπουάν της apivita για τριχόπτωση ,αλλά μεγάλη αλλαγή στα μαλλιά μου είδα αφού είχε γίνει αρκετή χρήση προϊόντων τριχόπτωσης, σταγόνες, λοσιόν από δερματολόγους.

Θυμήθηκα μερικά μετά από μία περιήγηση στο forum, betnovate, pripiosalic και μερικά άλλα ίσως regaine etc

Αυτό που κάνω τώρα είναι να παίρνω ένα απαλό σαμπουάν και να λούζομαι όσο λιγότερα συχνά γίνεται, 2 μέρες δε πάει παραπάνω, έχω λίγο μαλλί και γίνεται γλίτσα. Το σαμπουάν είναι της vichy είναι λίγο ακριβό αλλά του σούπερ μάρκετ ούτε για αστείο. Και καμιά φορά που πάω και κουρεύομαι και με λούζουν με τα δικά τους την επόμενη μέρα έχω ξηροδερμία (κάποιος μπορεί να πει και ψωρίαση σε μικρά σημεία στο τριχωτό της κεφαλής).

Να προσθέσω ότι ένα κοντό κούρεμα βοηθάει, εμένα τουλάχιστον.

Κάτι που με βοηθάει πολύ είναι τα μπάνια στη θάλασσα, δλδ το αλάτι! Παλιότερα βοηθούσαν και σαμπουάν με μέντα! Όπως το H&S άλλα το συγκεκριμένο όχι πια. Και τώρα τελευταία κάτι μάσκες πάλι με μέντα που μου έβαλαν στο κομμωτήριο. Πανάκριβες. Ένα σαμπουάν που έβαζα παλιότερα άλλα όχι καθημερινά νομίζω λεγόταν tarmed, πολύ δυνατό αλλά καθάριζες μετά το λούσιμο! Νομίζω το απαγόρευσαν.

Επίσης ένα προϊών που μου πρότειναν στο φαρμακείο αλλά σας προτρέπω μακριά είναι το Frezyderm Sebum Control.
 

MANKAR

Active Member
καλησπέρα και εγώ χρησιμοποιώ H&S αυτο με το αμυγδαλο για ξυροδερμια , ετσι κ ετσι ειναι , βάζω το fungoral 1-2 φορες ανα 10-15 μερες ανάλογα με την εξαρση της σδ , τωρα θέλω να βάλω εναλλαξ και αλλα σαμπουαν και κατα προτιμιση της apivita , προτείνει καποιος κάποιο αλλα οχι αυτο για την τριχοπτωση να κανει καλο στο τριχωτο και την σδ,,,,,,?????????
 

gkast

Active Member
MANKAR είπε:
καλησπέρα και εγώ χρησιμοποιώ H&S αυτο με το αμυγδαλο για ξυροδερμια , ετσι κ ετσι ειναι , βάζω το fungoral 1-2 φορες ανα 10-15 μερες ανάλογα με την εξαρση της σδ , τωρα θέλω να βάλω εναλλαξ και αλλα σαμπουαν και κατα προτιμιση της apivita , προτείνει καποιος κάποιο αλλα οχι αυτο για την τριχοπτωση να κανει καλο στο τριχωτο και την σδ,,,,,,?????????

Να βλέπεις τα συστατικά του σαμπουαν να μην έχουν προπυλογληκόλη pg αλλα να έχουν βάσει την γλυκερίνή ...
Απο την στιγμή που έχεις ΣΔ να αποφεύγεις να βάζεις σαμπουάν για την τριχόπτωση διότι δημιουργούν υπερμάτωση με αποτέλεσμα να έχεις έξαρση την ΣΔ .
 

fotisI

Member
Παίδες,
ύστερα από αρκετή έρευνα και δοκιμές, άρχισα να συνδέω το παζλ...
όσοι έχετε αρκετή λιπαρότητα, πυτιρίδα, αναγκάζεστε να λουζεστε συχνά και μόνο με head&Shoulders κλπ, δοκιμάστε και αυτό>
Πριν λουστείτε για όσο πιο πολλές ώρες μπορείτε, βάλτε baby oil στα δερμα του κεφαλιού και στα φρύδια, μύτη, εκεί που εμφανίζεται η δερματίτιδα. Σε 2-3 εβδομάδες θα νοιώθετε υπέροχα.
Καταρχάς σε περίπτωση που το δέρμα σας κοκκινιζε, ξεφλούδιζε και έτσουζε, εκεί που έχει λιπαρότητα, βάλτε το παραπάνω λαδάκι, και θα αισθανθείτε σαν να κάνατε μπάνιο.
Δοκιμάστε το και θα δείτε μεγάλη βελτίωση...

Όταν νοιώσετε την διαφορά θα σας πω και πως δουλεύει...χαχαχαχα
 

fotisI

Member
Το λάδι είναι τσάμπα. Πάρτο. Η πιτυρίδα- σμυγματοροική οφείλεται συνήθως στον μύκητα Malasezia ο οποίος τρέφεται με το λάδι των σμηγματογόνων αδένων. Το baby oil δεν μπορεί να το φάει, και σιγά σιγά πεθαίνει από ατροφία, και το δέρμα επανέρχεται σιγά σιγά...
 
Μπλουζα