σμηγματοροικη δερματιτιδα?

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hairDerp

Καραφλοκόρακας
Τελικά το δοκίμασα και μπορώ να επιβεβαιώσω πως όντως βοηθάει αρκετά ειδικά σε ότι έχει να κάνει με τη φαγούρα! Ευχαριστώ πολύ fotisI
 

fotisI

Member
Βοηθάει πολύ, ειδικά αν το συνδυάσεις με zinc- pirithione σαμπουάν.
Αυτό που πρέπει να δούμε όμως είναι πως να την μειώσουμε εκ των έσω...
Υποψιάζομαι ότι έχει σχέσει με Candida και κατανάλωση ζάχαρης- τηγανισμένων ελαίων...
Εάν συμβαίνει κάτι τέτοιο, μάλλον πρέπει να σκοτώσουμε τον μύκητα, γιατί βγάζει τοξικά κατάλοιπα που δημιουργούν και την δερματίτιδα και ίσως έτσι βελτιωθούν και τα μαλλιά. Εμείς ίσως τα χάνουμε από διαφορετικό λόγο από άλλους, και μπορεί με κάποια προσοχή εάν είναι γραπτό να τα χάσουμε να τα δυναμώσουμε και τα έχουμε για πιο πολύ...

Θα ήθελα λίγο να μου πεις τις διατροφικές σου συνήθειες, ηλικία και οτιδήποτε θεωρείς χρήσιμο.
 

hairDerp

Καραφλοκόρακας
Ναι και εγω την ψιλοτσεκαρω αυτη τη θεωρια με candida, ειδικα στο curezone ολοι που "θεραπευτηκαν" χτυπησαν αυτη την αιτια αλλα οι περισσοτεροι περα απο τη διαιτια που προτεινουν (κατι σαν paleo) που εμενα δε με βοηθησε αρκετα δυστυχως, χρησιμοποιούν πολλες υπερβολικες μεθοδους που ξεκιναν απο κλισματα μεχρι fasting με ουρα...

21 χρονών ειμαι και η δερματιδα και η τριχοπτωση ξεκινησε απο τοτε που πηρα το καταραμενο το accutane στα 17, μου το εδωσαν οι ανευθυνοι οι δερματολογοι που μοιραζουν δηλητηρια και απλα σε καθησυχαζουν με ενα "ολα ειναι αναστρεψιμα μην ανησυχειται"... Η διατροφη μου ειναι ψιλοκακη, πολλα κρεατα και ζυμαρικα και λιγοτερα φρουτα και λαχανικα αλλα οπως σου ειπα και πριν δοκιμασα για κανα 2μηνο την paleo και ειδα ελαχιστη διαφορα.

Παντως η ΣΔ πρεπει να εχει αμεση σχεση με την τριχοπτωση γιατι εχω παρατηρησει οτι οι περισσοτεροι που εχουν diffuse thinning ή επιθετικη τριχοπτωση (οπως εγω) εχουν και δερματιτιδα...

Απογοητευση...
 

fotisI

Member
Εγώ είμαι 36. Αν δεις όσοι έχουμε σδ κάνουμε χάλια διατροφή. Και εγώ κρέατα, ζυμαρικά, έτοιμο φαγητό, και ποτέ δεν έχω φάει στην ζωή μου, ότι περιλαμβάνει σαλάτα, γιαούρτι, και άλλα διάφορα υγιεινά που ίσως μειώνουν την candida...
Και μένα για diffuse thinning με κόβω κυρίως στο μπροστινό τμήμα. Πάντως είναι κρίμα να τα χάσουμε από απλή άγνοια, ενώ ίσως παίρνει κάτι στην περίπτωσή μας.
Εμένα κοντά στα 32 κάποιο καλοκαίρι, παραλία-διατροφή fast food, με είχε πιάσει τρομερή φαγούρα και τότε άρχισα να βλέπω τρίχες στα χέρια μου. Αλλά λόγο πολύ πυκνού μαλλιού δεν έδωσα σημασία. Μετά από μήνες όμως όταν ήμουν κάτω από δυνατό φως γυαλίζει λίγο...
Λουζόμουν χρόνια με fungoral, και πάντα είχα τρομερή λιπαρότητα, από έφηβος, και πάντα μετά το λούσιμο είχα ξηροδερμία, στο σκαλπ, μύτη, φρύδια.
Ένα κουλό που έπαθα πριν 2-3 μήνες είναι ότι έβγαλα και 2 μικρές 1cm κηλίδες σδ, στο μουστάκι, και στο σαγόνι, με τα ίδια συμπτώματα(φαγούρα-ξηροδερμία).
Ακόμα να σου πω ότι είχα διαβάσει ότι αυτός ο γαμομύκητας, μπορεί να τρώει χρήσιμες ουσίες και ο οργανισμός παθαίνει deficiency βιταμινών,ιχνοστοιχείων, κλπ ακόμα και αν τις παίρνεις σε συμπληρώματα...
Και η δυσανεξία στην γλουτένη κάνει κάτι παρόμοιο...
 

tasos33

Well-Known Member
Δυστυχως η λαδιλα συνεχιζει.. εχ δοκιμασει ολα τα παραπανω σαμπουαν..δν εχω κοκκινιλα φαγουρα κ σπυρια...μονο λαδιλα πολυ εντονη hair line και λιγοτερη οσο παει προς τα πισω...μηπως δοκομμασε κανειε αλλο σαμπουαν κ ειδε φως
 

fotisI

Member
Αν δεν έχεις και κοκκινίλα τότε μάλλον εσύ έχεις κάτι διαφορετικό.
Ύστερα από αρκετή έρευνα και πειραματισμούς, μάλλον σε μερικούς η φαλάκρα δεν έχει την ίδια αιτία.
Έχω μια υποψία ότι η περίπτωση μου δεν είναι ανδρογενετικού τύπου αλλά έχει μυκητισιακή αιτία.
Ο τρόπος αραίωσης μου, τα σημεία που έβγαλα τις πρόσφατες κηλίδες που καταπολεμήθηκαν με αντιμυκητισιακή κρέμα(έμοιαζαν με του σκάλπ), και τα συστατικά του σαμπουάν που με κάνει να νοιώθω καλύτερα, όλα δείχνουν ότι ίσως μερικοί δεν έχουμε ΑΑ.
Καλό είναι μερικοί από εμάς να δοκιμάσουμε fungoral κρεμα, και zinc-pirithione lotion. Διότι αν αυτά τα σαμπουάν που ερχόμαστε σε επαφή μόνο για 10 λεπτά στο λούσιμο, μας κάνουν καλό, ίσως αν τα αφήσουμε για ώρες να απαλλαγούμε τελείως από την ΣΔ...
 

Dragon

Member
Βλέπω η ΣΔ είναι αρκετά συχνή. Την έχω από παιδί, και ξέρω ότι είναι μύκητας που δεν μπορεί να φύγει εντελώς. Απλά έχει εξάρσεις και υφέσεις όπως ο επιχείλιος έρπης. Με κορτινοζούχα αλοιφή φεύγει σε λίγες μέρες, αλλά δεν γίνεται να βάζουμε για πάντα. Προσωπικά είδα κάποια μικρή διαφορά με το που άλλαξα τη διατροφή μου σε atkins, και αργότερα κάνοντας χρήση της κρέμας της frezyderm (anticort νομίζω λέγεται). Από ότι αναφέρει είναι για χρήση αντί κορτιζόνης, με φυτικά συστατικά, χωρίς παρενέργειες και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μακροχρόνια. Δεν μπορώ να πω ότι τα αποτελέσματά της είναι τα ίδια με της κορτιζόνης, πάντως μου την κρατάει σε κάποιο βαθμό χαμηλά. Και με τα σαμπουάν είχα δει κάποια βελτίωση, αλλά μόνο για το χρόνο που κρατούσε η θεραπεία. Και δυστυχώς δεν μπορούμε να τα χρησιμοποιούμε μακροχρόνια. Δεν προωθώ την κρέμα ούτε και την προβάλλω σαν σωτήρια (το ότι λειτούργησε σε κάποιο βαθμό σε εμένα δε σημαίνει ότι λειτουργεί για όλους ή τα αποτελέσματα είναι αποδεκτά από όλους), αλλά επειδή δεν την είδα να αναφέρεται στο thread την αναφέρω. Αν ήταν κάπως πιο δυνατή θα την συνιστούσα ανεπιφύλακτα.
 

fotisI

Member
Υστερα απο εξετασεις αιματος βρηκα οτι ειχα 305mg/dl χοληστερολη. Αναγκαστικα, διαιτα χωρις λιπαρα, τηγανελαια κλπ...Προσθεσα γυμναστικη, φυστικια αιγινης, μαυρη σοκολατα, και τελικα ολα αλλαξαν. Χωρις να βαλω καποια αλοιφη, εφυγαν τα μικρα σημαδια σδ που ειχα... Και στα μαλλια το ιδιο.
Υστερα απο ερευνα βρηκα οτι η χοληστερολη μεταφερει και τις ορμονες, πχ την τεστοστερονη. Οταν ειχα υπερβολικη λιπαροτητα ισως υπαρχει καποια συνδεση. Προφανως καποιοι που δεν θα τα εχαναν, εαν εχουν χοληστερινη μπορει να αραιωσουν....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
εγω που εχω λαδιλα τρελη στο πανω μερος και λαδιλα με κοκκινιλες ελαφρες και λιπαρη πθτιριδα στα πλαινα κυριως πανω απο τα αυτια μετα απο πολλες δοκιμες σαμπουαν ηρθε κ η σειρα του ds biotrin το οποιο εδω και δυο βδομαδες τουλαχιστον στα πλαινα εχει κανει δουλεια και πανω υπαρχει μια σχετικη μειωση της λαδιλας...και χοληστερινη δεν εχω
 

fotisI

Member
Η δίαιτα έδειξε να αποδίδει σε μένα μαζί με το τρέξιμο μετά από 2 εβδομάδες.
Τάσο, τουλάχιστον σε μένα το πρόβλημα δείχνει να είναι από μέσα. Η αλοιφή έκανε δουλειά αλλά αν δεν έβαζα συνέχεια, οι κοκκινίλες επέστρεφαν. Ενώ τώρα δείχνουν ότι φεύγουν, μιας και έχει φύγει κ η λαδίλα.
Απλά να έχετε στο μυαλό σας, να δοκιμάζετε όσα πιο πολλά μπορείτε, και μόλις δείτε αποτέλεσμα προσπαθήστε να βρείτε τι σας βοήθησε.
Δυστυχώς ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές συνήθειες, και είναι δύσκολο να βρούμε κάτι που κάνει σε όλους, αλλά δοκιμάστε τροφές που δεν έχουν μέσα λιπαρά, και θα δείτε το δέρμα χωρίς λιπαρότητα και δεν θα το πιστεύετε...
 

fotisI

Member
Διαιτα χωρις λιπαρα. Α ρε κ@@δερματιτιδα τι με βαζεις να κανω :p
Ειδικά τα κορεσμένα λιπαρά, και τα υδρογονωμένα λάδια.
Είναι λίγο δύσκολο να τα κόψεις όλα, διότι πολλές έτοιμες συνήθως τροφές δεν το γράφουν ότι τα έχουν, όπως τα περισσότερα μπισκότα πχ...
 

fotisI

Member
Υστερα απο αρκετες δοκιμες διαφορων προιοντων, ενα που δειχνει να βοηθαει στην περιπτωση μας ειναι η ουσια Miconazole Nitrate.
Εχω αρχισει να βλεπω αποτελεσματα, αλλα οπως διαβασα δεν κανει για ολους αλλα μονο για περιπτωσεις αραιωσης με σδ η tinea capitis η versicolor...
 

fotisI

Member
Καλά νέα από το μέτωπο...
Εδώ και λίγες μέρες δοκιμάζω, την παραπάνω ουσία στα μαλλιά μου και δείχνει άμεσο αποτέλεσμα στα συμπτώματα. Φυσικά μόνο σε όσους έχουν ΣΔ.
Μπορώ να μην λουστώ με το κλασικό head&shoulders, και ακόμα να μείνω άλουστος για πάνω από 4 μέρες χωρίς να έχω τις συνέπειες που αλλιώς θα είχα.
Πλέον δεν νοιώθω τον ερεθισμό, που όσοι έχουν ΣΔ ξέρουν, και αισθάνομαι τις τρίχες πιο δυνατές...
Το babyoil, που λέγαμε, είχε για λίγες ώρες αποτέλεσμα μιας και δεν αποτελούσε φαγητό για τον μύκητα, αλλά δεν τον σκοτώνει κιόλας...
Για όσους έχουν παρόμοιο ζήτημα, Σμηγματορροικής Δερματίτιδας
πάρτε σκόνη daktarin(αυτή που βάζουν στα παπούτσια!!!), και πασπαλίστε πάνω σε μια βούρτσα, και μετά χτενιστείτε.
Θα δείτε διαφορά ακόμα και από την 1 χρήση.

Περιμένω
 

arhs

Member
Παιδιά έχω όλα αυτα που αναφερατε Σ.Δ κοκκινίλες λέτε να φταίει αυτό και αν μπορει καποιος να μ πει τι ακριβος να παρω γιατι μπερδευτηκα με ολα αυτα που διαβασα ααα και χρησιμοποιήσω Daohair-s shampoo στις αρχες ειδα διαφορα αλα το χρησιμοποιηω 1 χρονο τορα καθιμερινα . Εχει 10μγ zinc .
 
Μπλουζα