σκέψη για μμ

brynner

New Member
καλησπέρα σε όλους τους φίλους στο φορουμ!
ειμαι νέο μέλος εδω αν και παρακολουθώ 2-3 χρόνια την ομάδα και ενα έχω να πω..
βοηθάτε κόσμο εδώ παιδιά και πολλά συγχαρητήρια γι αυτό.

λοιπόν , έφτασα τα 48 πια και νομίζω πως ήρθε η ώρα να προχωρήσω σε μμ.
τους τελευταιους 2-3 μήνες έχω μια πιο έντονη αραίωση στο crown και στο hairline.
ανεβάζω φωτογραφίες και περιμένω τα σχόλια σας.
η βοήθεια σας είναι πολύτιμη..
 

Συνημμένα

  • IMG_20231024_180613.jpg
    IMG_20231024_180613.jpg
    563.3 KB · Προβολές: 85
  • IMG_20231024_180842.jpg
    IMG_20231024_180842.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 71
  • IMG_20231024_180912.jpg
    IMG_20231024_180912.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 72
  • IMG_20231024_181016.jpg
    IMG_20231024_181016.jpg
    399.5 KB · Προβολές: 71
  • IMG_20231024_181117.jpg
    IMG_20231024_181117.jpg
    806.6 KB · Προβολές: 75

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LoverBoy

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε μου καλώς μας ήρθες και απο εδώ!Για την ηλικία σου μια χαρά σε κράτησε το μαλλάκι σου αλλά όπως λες και εσύ ήρθε η ώρα να γίνεις πάλι 40 με μια καλή ΜΜ!Η ηλικία σου είναι ιδανική!Ξεκίνα με ντύσιμο Α και πύκνωση Β ζώνης και το υπόλοιπο άστο για την επόμενη φορά που θα χρειαστείς ΜΜ!Έχεις κάνει κάποια θεραπεία?Το Crown σου δεν το βλέπω τελείως "νεκρό" υπάρχουν τριχούλες που μπορούν να δυναμώσουν και να παχύνουν με την θεραπεία!(το ίδιο έκανα και εγώ)
Όσο για το Hairline δεν σώζεται αδερφέ!Οπότε το πλάνο σου πρέπει να είναι Ντύσιμο Α Ζώνης(Αν είναι εύκολο φώτο με σηκωμένα μαλλιά) και πύκνωση Β Με λιγότερα μοσχεύματα αν και εκεί βοηθάει η θεραπεία!
 

brynner

New Member
δεν έχω κάνει κάποια θεραπεία μέχρι τώρα.
διάφορα σκευάσματα της μάνας φύσης αλλά μέχρι εκεί.
ωραία τα έγραψες μα μου δημιούργησες 2 ερωτήσεις.
1) όταν λες φίλε για πύκνωση Β ζώνης εννοείς με φίνα ,μίνο αφρό κλπ, σωστά?
2) hairline δεν σώζεται μου λες και προτείνεις ντύσιμο Α ζώνης. αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να περιμένω να πέσει ότι είναι να πέσει και μετά να προχωρήσω σε ντύσιμο ή μπορώ να ξεκινήσω και τώρα? επίσης στην ηλικία που είμαι θεωρείς δεδομένο πως θα χρειαστώ και δεύτερη μμ ?
 

JimKan1

Well-Known Member
48 εισαι τι να περιμενεις; να φτασεις 60; μπαινεις και κλεινεις και τελος.

Βαλε καμια φωτο απο πισω να δουμε δοτρια και ποσο χαμηλα κατεβαινει το κραουν
 

LoverBoy

Well-Known Member
δεν έχω κάνει κάποια θεραπεία μέχρι τώρα.
διάφορα σκευάσματα της μάνας φύσης αλλά μέχρι εκεί.
ωραία τα έγραψες μα μου δημιούργησες 2 ερωτήσεις.
1) όταν λες φίλε για πύκνωση Β ζώνης εννοείς με φίνα ,μίνο αφρό κλπ, σωστά?
2) hairline δεν σώζεται μου λες και προτείνεις ντύσιμο Α ζώνης. αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να περιμένω να πέσει ότι..................
Όχι δεν χρειάζεται να περιμένεις άλλο φίλε μου
Σχετικά με τις ερωτήσεις σου
1)Πυκνώνει ναι με μίνο+Φίνα και αφρό η Β ζώνη αλλά θα βοηθούσε να σου κάνουν ένα toych up στην Β ζώνη για να δέσει ωραία με την Α
2)Το hairline αδερφέ δεν σώζεται δλδ είναι σχεδόν μηδενικές οι ελπίδες επανέκφυσης μαλλιών!Δεν χρειάζεται να περιμένεις να πέσουν τα δικά σου τα μαλλιά καθώς αυτό είναι που θα κάνει την ΜΜ σου επιτυχημένη καθώς θα μπλεχτούν τα "μαμά" μαλλιά με τα μεταμοσχευμένα και θα σου δώσουν ένα άρτιο αποτέλεσμα!Αυτό κάνει μια επέμβαση ακόμα πιο όμορφη στο μάτι!Όσο για την ηλικία σου ιδανικότερη δεν υπάρχει!
Ξεκίνα αδερφέ και θα βρείς τον εαυτό σου πάλι!
 

brynner

New Member
εχει γραφτεί πολλες φορές εδώ για τα μειονεκτήματα της ακούρευτης μμ.
πραγματικά είναι αρκετα δύσκολο να προχωρήσω λόγω εργασίας σε ξύρισμα κεφαλής και σκεφτόμουν να κουρευα μόνο τη δότρια τελείως.
ποσα grafts λετε από την εμπειρία σας να χρειαστουν τελικά ?
 

Bigk

Well-Known Member
Δεν καταλαβαίνω ποια εργασία απαγορεύει το ξυρισμένο κεφάλι ... κάνε κανονικό session μεταμόσχευσης και φτιάξε το κεφάλι σου (αισθητικά εννοώ) χωρίς κινδύνους
PS το ακουρευτο είναι ακόμα πιο άχαρο...

Χρειάζεσαι πάντως αρκετά grafts .. πιθανών 2 μμ
 

Chris34

Active Member
Μπες για μια μονοήμερη συνεδρία μεταμοσχευσης. Κάλυψε από μπροστά τη hairline και πίσω όσο πάει.
Περίμενε ένα χρόνο να δεις το αποτέλεσμα και αν σε καλύπτει όλα καλά. Πολύ πιθανό να μην χρειαστείς κάτι άλλο. Αν όμως θες μπαίνεις και για μια δεύτερη και τελειοποιεις την εικόνα σου.
Η ηλικία σου είναι μια χαρά για να το πας όσο πάει. Να χαρείς μια εικόνα του εαυτού σου που ίσως είχες πριν 20 χρόνια αυτή είναι η μεγαλύτερη ανταμοιβή της μεταμόσχευσης μαλλιών.
Θεραπείες και φάρμακα αφού κανείς τη μεταμόσχευση. Τοπικά κατά προτίμηση.
Καλή επιτυχία και δώσε πόνο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bigk

Well-Known Member
Δεν είναι τόσο εύκολα όλα δυστυχώς...
Το crown κατεβαίνει προς τα κάτω και η safe zone δεν είναι πολύ μεγάλης έκτασης.. νομίζω η θεραπεία είναι απαραίτητη προϋπόθεση
 

bobby

Well-Known Member
Στο 90% των περιπτώσεων είναι απαραίτητη η θεραπεία και εμείς ακόμα μιλάμε για την χρησιμότητα της φινας……
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Αλωπεκία ερχόμενη εκ των όπισθεν, μετά το "hit point" των 45.
Λόγω ηλικίας, ίσως πάει πιο αργά, αλλά θα συνεχίσει το ροκάνισμα και θα έρθει και μπροστά.
Ξεκάθαρα προδιαγεγραμμένο Norwood 5.
Προτεινόμενο πλάνο:
Φίνα 4-5mg/week (εαν δε θέλεις το 1mg/day) για 15-18 μήνες, και μετά ΜΜ κλείνοντας/ενδυναμόνωντας το crown με 1800-2000 grafts, ανάλογα και με το τι θα σου γλιτώσει η φίνα, και 1500-1700 grafts για ανακατασκευή χερλαιν.
 

brynner

New Member
ανεβαζω και μια τελευταια φωτογραφία .
αναφορικά με την ενδυνάμωση πάντως της τρίχας και από αυτά που έχω διαβάσει εδώ , η μινο ή η φινα δεν είναι οι μόνες ουσίες για ενδυναμωση. είναι σίγουρα οι πιο δημοφιλείς. μιλάω για ενεργούς θυλακες ασφαλώς.
και τα ολιγοπεπτιδια κάνουν δουλίτσα (θυμάμαι χαρακτηριστικά το folligen που είναι το πιο διάσημο μεταξύ των προϊόντων αυτών).
μέχρι στιγμής δεν έχω χρησιμοποιησει κατι όπως ανέφερα.
τελικά αναφορικά με την περιπτωση μου και σε σχέση με αυτό που προανέφερε ο φίλος LoverBoy αρχικά , νομίζω και διορθώστε με αν κάνω λαθος πως πυκνωση Β ζώνης αν εκεί πάνω στο crown μου έχει μείνει κάποιος θυλακας ενεργός ίσως θα μπορούσα τελικά ρεαλιστικά να την πετύχω.
δεν ξέρω αν τα χρόνια μου είναι μείον στη σκεψη αυτή αλλά νομίζω ίσως μιλατε για μμ μονο στο hairline και στους κροταφους.
 

Συνημμένα

  • IMG_20231005_132653.jpg
    IMG_20231005_132653.jpg
    845.8 KB · Προβολές: 29

brynner

New Member
Αλωπεκία ερχόμενη εκ των όπισθεν, μετά το "hit point" των 45.
Λόγω ηλικίας, ίσως πάει πιο αργά, αλλά θα συνεχίσει το ροκάνισμα και θα έρθει και μπροστά.
Ξεκάθαρα προδιαγεγραμμένο Norwood 5.
Προτεινόμενο πλάνο:
Φίνα 4-5mg/week (εαν δε θέλεις το 1mg/day) για 15-18 μήνες, και μετά ΜΜ κλείνοντας/ενδυναμόνωντας το crown με 1800-2000 grafts, ανάλογα και με το τι θα σου γλιτώσει η φίνα, και 1500-1700 grafts για ανακατασκευή χερλαιν.
ευχαριστώ για την πρόταση φίλε μου. φίνα εσύ λες και όχι μίνο ή ολιγοπεπτίδια?
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Υπαρχει θεμα και στο crown αλλα και hairline αλλα και Middle που νομιζω δεν το εχεις καταλαβει καλα.
 

brynner

New Member
Υπαρχει θεμα και στο crown αλλα και hairline αλλα και Middle που νομιζω δεν το εχεις καταλαβει καλα.
ναι υπαρχει θεμα σωστα μιλας, αλλα πιστευεις πως είναι αντιμετωπισιμο μονο με μμ? υπαρχουν εκει (crown) ενεργοι θυλακες που ισως μπορουν να δυναμώσουν.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Φίλε μου, δυστυχώς ή ευτυχώς η ισόβια πορεία μάχης με την ΑΓΑ για τους περισσότερους είναι:

Μινοξιδίλη --> Μινοξιδίλη + Φίνα (Τοπική ή χάπι) --> Μεταμόσχευση Μαλλιών

και ξανά από το βήμα 2.
 
Μπλουζα