παρενεργειες απο regaine 5%

jaren

New Member
παντως ρωτησα στο φαρμακειο και αυτη με την γλυκερινη την φερνει με παραγγελια και κανει 38 ευρω... kapa με μπερδεψες... να παρω αυτο με την γλυκερινη το σαμπουαν και αυτο το τελευταιο απο το site που εστειλες?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
jaren είπε:
παντως ρωτησα στο φαρμακειο και αυτη με την γλυκερινη την φερνει με παραγγελια και κανει 38 ευρω... kapa με μπερδεψες... να παρω αυτο με την γλυκερινη το σαμπουαν και αυτο το τελευταιο απο το site που εστειλες?

η γλυκερινη σαν ουσια δεν θεραπευει κατι,απλα δεν ερεθιζει το δερμα οπως κανει η προπυλαινογλυκολη.η οποια προπυλαινογλυκολη ειναι ενα οξυ.
παρε την μινοξιδιλη απο το site(δεν υπαρχει φθηνοτερη χωρις προπυλαινογλυκολη)
και ενα head and shoulders απο super market
 

jaren

New Member
ρε kapa sorry αλλα δεν υπαρχει create account μου λεει μονο log in pwd και αν ξεχασα και καλα τον κωδικο μου
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
jaren είπε:
ρε kapa sorry αλλα δεν υπαρχει create account μου λεει μονο log in pwd και αν ξεχασα και καλα τον κωδικο μου

το δοκιμασα και εγω,πραγματικα δεν ξερω τι συμβαινει με το καταστημα.
πριν λιγες μερες εμπαινες κανονικα μεσα κοιτουσες τα προιοντα και αν ηθελες να αγορασεις κατι εκανες εγγραφη.
ισως να εχει να κανει και με αυτο http://www.digitallife.gr/ebay-hackers-email-37573
κοιταξε το παλι σε λιγες μερες
 

prowler3

Member
Καλησπέρα.
Φίλε kapa, σε βλέπω ενημερωμένο επι του θέματος και ήθελα να σε ρωτήσω κάτι, επειδή και σε μένα βγήκε φαγούρα και ξηροδερμία απο την παρατεταμένη χρήση απλής μινοξ.
Με τον αφρό λύνονται τα προβλήματα μας (http://www.minoxidil-direct.co.uk/kirkand_minoxidil_5_foam.htm) ή πρέπει να πάμε σε κάτι πιο δραστικό;;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
prowler3 είπε:
Καλησπέρα.
Φίλε kapa, σε βλέπω ενημερωμένο επι του θέματος και ήθελα να σε ρωτήσω κάτι, επειδή και σε μένα βγήκε φαγούρα και ξηροδερμία απο την παρατεταμένη χρήση απλής μινοξ.
Με τον αφρό λύνονται τα προβλήματα μας (http://www.minoxidil-direct.co.uk/kirkand_minoxidil_5_foam.htm) ή πρέπει να πάμε σε κάτι πιο δραστικό;;

η φαγουρα και οι ερεθισμοι σε μια μινοξ ειναι απο την προπυλαινογλυκολη,με την αντικατασταση με μια μινοξ γλυκερινης ολα τα δερματικα εξαφανιζονται.
οταν χρησιμοποιησα πρωτη φορα μινοξιδιλη ειχα ερεθισμους,φαγουρα μεχρι και εκζεμα στο χερι που απλωνα την μινοξιδιλη επαθα
 

prowler3

Member
kapa είπε:
prowler3 είπε:
Καλησπέρα.
Φίλε kapa, σε βλέπω ενημερωμένο επι του θέματος και ήθελα να σε ρωτήσω κάτι, επειδή και σε μένα βγήκε φαγούρα και ξηροδερμία απο την παρατεταμένη χρήση απλής μινοξ.
Με τον αφρό λύνονται τα προβλήματα μας (http://www.minoxidil-direct.co.uk/kirkand_minoxidil_5_foam.htm) ή πρέπει να πάμε σε κάτι πιο δραστικό;;

η φαγουρα και οι ερεθισμοι σε μια μινοξ ειναι απο την προπυλαινογλυκολη,με την αντικατασταση με μια μινοξ γλυκερινης ολα τα δερματικα εξαφανιζονται.
οταν χρησιμοποιησα πρωτη φορα μινοξιδιλη ειχα ερεθισμους,φαγουρα μεχρι και εκζεμα στο χερι που απλωνα την μινοξιδιλη επαθα

Ευχαριστώ! Απ ότι βλέπω στο Link που έδωσα, η προπυλαινογλυκόλη δεν συμπεριλαμβάνεται στον αφρό, οπότε λογικά μας κάνει...
Εκτός αν έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο site για αγορά της συγκεκριμένης... Αφρός ή υγρό δεν έχει τόση σημασία νομίζω,όσο να μη προκαλεί ερεθισμούς.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
prowler3 είπε:
Ευχαριστώ! Απ ότι βλέπω στο Link που έδωσα, η προπυλαινογλυκόλη δεν συμπεριλαμβάνεται στον αφρό, οπότε λογικά μας κάνει...
Εκτός αν έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο site για αγορά της συγκεκριμένης... Αφρός ή υγρό δεν έχει τόση σημασία νομίζω,όσο να μη προκαλεί ερεθισμούς.

δεν εχει σημασια αν ειναι υγρο η αφρος.
η προπυλαινογλυκολη προκαλει ολα τα δερματικα
http://www.ebay.com/itm/Kirkland-Signature-5-Minoxidil-Foam-Aerosol-Hair-Regrowth-3-Months-Supply-11-14-/300918679434?pt=US_Hair_Care&hash=item461026a78a
 

35007

Member
kapa ποια μινοξ εχει καλυτερη απορροφηση? Αυτη που εχει γλυκερινη ή το Αξελαν? Αυτες με προπυλενογλυκολη υπερτερουν στην απορροφηση εναντι των 2 που προανεφερα?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
35007 είπε:
kapa ποια μινοξ εχει καλυτερη απορροφηση? Αυτη που εχει γλυκερινη ή το Αξελαν? Αυτες με προπυλενογλυκολη υπερτερουν στην απορροφηση εναντι των 2 που προανεφερα?

εχει να κανει με το δερμα του καθε ενος.
καποιοι απορροφουν πολυ ποσοτητα και γευονται και τις παρενεργειες,μαυρους κυκλους πρηξιματα.
και καποιοι ψαχνουν τεχνασματα να κανουν λιγο περισσοτερη απορροφηση,και αποδοση.
το κοινο ολων ειναι οτι δεν υπαρχουν διαφορες με μια η 2 εφαρμογες την ημερα
 

35007

Member
Εμενα η μινοξ (με προπυλενογλυκολη) εχει χασει τελειως σε αποδοση για αυτο την εκοψα. Ωστοσο ολες τις παρενεργειες τις ειχα κανονικα που σημαινει οτι ειχα απορροφηση. Καποια στιγμη θα την ξαναρχισω. Σε ρωτησα πριν για να αποφασισω ποια θα επιλεξω. Ποια απο τις 3 πιστευεις?
kapa είπε:
35007 είπε:
kapa ποια μινοξ εχει καλυτερη απορροφηση? Αυτη που εχει γλυκερινη ή το Αξελαν? Αυτες με προπυλενογλυκολη υπερτερουν στην απορροφηση εναντι των 2 που προανεφερα?

εχει να κανει με το δερμα του καθε ενος.
καποιοι απορροφουν πολυ ποσοτητα και γευονται και τις παρενεργειες,μαυρους κυκλους πρηξιματα.
και καποιοι ψαχνουν τεχνασματα να κανουν λιγο περισσοτερη απορροφηση,και αποδοση.
το κοινο ολων ειναι οτι δεν υπαρχουν διαφορες με μια η 2 εφαρμογες την ημερα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
35007 είπε:
Εμενα η μινοξ (με προπυλενογλυκολη) εχει χασει τελειως σε αποδοση για αυτο την εκοψα. Ωστοσο ολες τις παρενεργειες τις ειχα κανονικα που σημαινει οτι ειχα απορροφηση. Καποια στιγμη θα την ξαναρχισω. Σε ρωτησα πριν για να αποφασισω ποια θα επιλεξω. Ποια απο τις 3 πιστευεις?

και εγω την σταματησα επειδη εχασε σε αποδοση.
απο την στιγμη που δεν εχεις θεματα με την προπυλαινογλυκολη axelan με κλειστα τα ματια.
δεν υπαρχει μινοξ με λιγοτερη λαδιλα,μονο 20% προπυλαινογλυκολη
 

prowler3

Member
Θα ήθελα τη βοήθεια των παλιών σε αυτό το θέμα.
Έχει ένα μήνα που το γύρισα απο κανονική μινοξ, σε αφρό (http://www.minoxidil-direct.co.uk/kirkand_minoxidil_5_foam.htm).
Δεν έχουν υποχωρήσει ούτε τα δερματικά προβλήματα, ούτε η φαγούρα, ούτε η ξηροδερμία.
Επίσης διαπιστώνω αυξημένη τριχόπτωση.
Να ρίξω κανένα σαμπουάν Selsun στην όλη φάση;;
Εχω προβληματιστεί έντονα.
 

imouthis

Active Member
Καλημέρα παιδιά.
Χρησιμοποιώ regain 5% 3 μέρες κάθε βράδυ. Το βράδυ είχα φαγουρα στο σώμα μου... Είναι τυχαίο ή είναι παρενέργεια;
 

gazotenekes

Member
Θα ήθελα τη βοήθεια των παλιών σε αυτό το θέμα.
Έχει ένα μήνα που το γύρισα απο κανονική μινοξ, σε αφρό (http://www.minoxidil-direct.co.uk/kirkand_minoxidil_5_foam.htm).
Δεν έχουν υποχωρήσει ούτε τα δερματικά προβλήματα, ούτε η φαγούρα, ούτε η ξηροδερμία.
Επίσης διαπιστώνω αυξημένη τριχόπτωση.
Να ρίξω κανένα σαμπουάν Selsun στην όλη φάση;;
Εχω προβληματιστεί έντονα.
Μάλλον θα πρέπει να σταματήσεις την χρήση του regain και να αρχίσεις να ακούς πιο πολύ judas Priest...
 

Utopia

Active Member
Χρησιμοποιώ το Regaine 2% το κλασικό (με τη πράσινη συσκευασία ) εδώ και 1 μήνα+ και μου έχει προκαλέσει σμηγματορροϊκή δερματίτιδα. Βγάζω κάτι λέπια που έχουν το μέγεθος των corn flakes χωρίς πλάκα...:D Φαγούρα και ερεθισμό ελάχιστα, το θέμα είναι ότι η σμηγματόρροια με ανησυχεί... Εκτιμώ ότι την δημιουργεί η προπυλενογλυκόλη που περιέχει... μπορεί και η αιθανόλη, πάντως ένα από τα δύο σίγουρα, κατά πάσα πιθανότητα η προπυλενογλυκόλη... Να το αντικαταστήσω με άλλη μάρκα όπως Axelan ή Hairway; Ποια προτείνετε; Να αναφέρετε άμα μπορείται και δεν είναι κόπος τα συστατικά τους που συνοδεύουν την μινοξιδήλη. Επίσης θα ήθελα να μάθω αν βγαίνουν σε 2% γιατί είμαι μικρό ΝW και δεν θέλω να πάω σε 5% ακόμα, άμα δεν βγαίνουν σε 2% αναγκαστικά θα πάω σε 5%, τι να κάνω...
 

indianapacer11

New Member
Χρησιμοποοιώ το κλασσικό regaine 5% με το ψεκαστήρι( από το φαρμακείο). Το έχω χρησιμοποιήσει εδώ και 5 μέρες και μου προκαλεί τρομερή φαγούρα, δηλαδή νιώθω τράβηγμα του δέρματος μου στο κεφάλι, ενώ όταν το βλέπω απο κόντα στο καθρέφτη είναι σαν να καλύπτεται όλο το μπροστινό μέρος από ένα πράγμα σαν ξηρό θα το έλεγα. Επίσης έχω αρχίσει και χρησιμοποιώ και κάποια σαμπουαν natura siberica και πραγματικά δεν βλέπω καμία βελτίωση. ίσα ίσα θα έλεγα επειδή τα έχω εδώ και ένα μήνα η τριχόπτωση έχει πάει στις πάνω από 150 τρίχες ανά ημέρα και σε συνδυα,σμό και με το regaine η κατάσταση έχει γίνει πολύ χειρότερη( έχω πέσει πολύ ψυχολογικά) αφού φαίνεται ότι σε λίγους μήνες με την αδυναμία που παρουσιάζουν οι τρίχες στο μπροστινό μέρος , θα μείνω με ελάχιστες. Παρακαλώ βοηθήστε , αν πρέπει να σταματήσω επειγόντως αυτά τα προϊοντα.
 

gazotenekes

Member
Πρώτα απ'ολα ψυχραιμία.Εμείς έχουμε πρόβλημα με τις τρίχες μας όταν υπάρχουν άνθρωποι με πραγματικά πολύ μα πολύ σοβαρά προβλήματα.Λογικό είναι να έχεις πέσει ψυχολογικά αλλά πάλεψε το φίλε μου.Εχεις δοκιμάσει αν σου πάνε ξυρισμένα? Σε γιατρό έχεις πάει ? Πάντα όταν χρησιμοποιείς μινοξιδίλη έχεις αυξημένη τριχόπτωση τις πρώτες μέρες.Το λέει και στις οδηγίες.
 

indianapacer11

New Member
Ευχαριστώ. Σε πρώτη φάση πήρα ενα fungoral και με ένα λουσιμο μου μείωσε αισθητα το αίσθημα φαγούρας που είχα. Βοήθησε πολύ αυτό γιατί ενώ λούστηκα τη τετάρτη, έχει μειωθεί πολύ η φαγούρα. Το regaine το συνεχίζω προς το παρόν. Το είχα χρησιμοποιήσει πριν πολλά χρόνια ώς ολοκληρωμένη θεραπεία 6 μηνών με πολύ καλά αποτελέσματα. Απλά φέτος ειδικά , έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα και λόγω αγχους στη δουλειά, και παρατηρώ μεγάλη τριχόπτωση. Βλέπω ότι δεν με βοηθά αυτό το σαμπουαν natura siberica σε κάτι, θα χρησιμοποιώ το propoline και ίσως αρχίσω το revivogen
 

Serifis

Active Member
Χρησιμοποοιώ το κλασσικό regaine 5% με το ψεκαστήρι( από το φαρμακείο). Το έχω χρησιμοποιήσει εδώ και 5 μέρες και μου προκαλεί τρομερή φαγούρα, δηλαδή νιώθω τράβηγμα του δέρματος μου στο κεφάλι, ενώ όταν το βλέπω απο κόντα στο καθρέφτη είναι σαν να καλύπτεται όλο το μπροστινό μέρος από ένα πράγμα σαν ξηρό θα το έλεγα. Επίσης έχω αρχίσει και χρησιμοποιώ και κάποια σαμπουαν natura siberica και πραγματικά δεν βλέπω καμία βελτίωση. ίσα ίσα θα έλεγα επειδή τα έχω εδώ και ένα μήνα η τριχόπτωση έχει πάει στις πάνω από 150 τρίχες ανά ημέρα και σε συνδυα,σμό και με το regaine η κατάσταση έχει γίνει πολύ χειρότερη( έχω πέσει πολύ ψυχολογικά) αφού φαίνεται ότι σε λίγους μήνες με την αδυναμία που παρουσιάζουν οι τρίχες στο μπροστινό μέρος , θα μείνω με ελάχιστες. Παρακαλώ βοηθήστε , αν πρέπει να σταματήσω επειγόντως αυτά τα προϊοντα.

Ψυχραιμία, νομίζω έχω περάσει ολόιδιο θέμα. Αυτό το πράγμα που λες, μήπως κιτρινίζει λίγο; Μηπως κανει μικρές πληγές η κοκκινίλες η βγάζει κολλώδες υγρο; Λοιπόν εμένα με είχε ξεσκίσει, είχα πάρει regaine γιατί δεν είχε την μάρκα μου. Δοκίμασε να αλλάξεις μάρκα (έχει κάτι το regaine που ενοχλεί πολλούς). Εγώ επανήλθα κανονικά, ενώ είχα χάσει τρελές ποσότητες μαλλιών στην περιοχή που έβαζα.
 
Μπλουζα