μινοξιδιλη και παραγωγη κολλαγονου/γηρανση δερματος

Gianney

Well-Known Member
Μποι
Επειδή αυτά τα βάζω εναλλάξ 2-3 φορές την εβδομάδα την ρετινόλη και 3-4 φορές εβδομάδα περνάω κανένα 4-5 μηνο κάπου εκεί!Τα φοράω μόνο βράδυ
Φίλε το πρωτόκολλο το δικό σου δηλαδή για την περιποίηση του προσώπου ποιο είναι;αν θες μας λες βέβαια..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LoverBoy

Well-Known Member
Μποι
Φίλε το πρωτόκολλο το δικό σου δηλαδή για την περιποίηση του προσώπου ποιο είναι;αν θες μας λες βέβαια..
Και βέβαια μπορώ να σου απαντήσω!Να επισημάνω ότι είμαι 40 χρονών και σχετικά μετά τα 30 πρόσεχα την επιδερμίδα με περισσότερο ζήλο τα τελευταία χρόνια!
Καθημερινό πλύσιμο(Βράδυ)με ήπιο σαπούνι προσώπου!Μετά βάζω κάποιο ενυδατικό σέρουμ για να "κλειδώσει"τα θρεπτικά συστατικά του και κρέμα ματιών.
Αφού απορροφηθούν αυτά βάζω ενυδατική προσώπου και τέλος!
2-3 φορές εβδομάδα που βάζω ρετινόλη(Medik8 3 level) δεν βάζω το σέρουμ μόνο την ενυδατική μετά και το πρωί αντηλιακή(Καθώς η ρετινόλη δεν θέλει ήλιο)
Επίσης 2 φορές την εβδομάδα κάνω scrub προσώπου να απομακρύνονται τα νεκρά κύτταρα!(εκεί βλέπεις διαφορά)χρησιμοποιώ ένα της apivita!
Είναι μια ρουτίνα που την έχω συνηθίσει και δεν με κουράζει καθόλου καθώς η φροντίδα του εαυτού μας είναι υποχρέωση μας
 

Gianney

Well-Known Member
Και βέβαια μπορώ να σου απαντήσω!Να επισημάνω ότι είμαι 40 χρονών και σχετικά μετά τα 30 πρόσεχα την επιδερμίδα με περισσότερο ζήλο τα τελευταία χρόνια!
Καθημερινό πλύσιμο(Βράδυ)με ήπιο σαπούνι προσώπου!Μετά βάζω κάποιο ενυδατικό σέρουμ για να "κλειδώσει"τα θρεπτικά συστατικά του και κρέμα ματιών.
Αφού απορροφηθούν αυτά βάζω ενυδατική προσώπου και τέλος!
2-3 φορές εβδομάδα που βάζω ρετινόλη(Medik8 3 level) δεν βάζω το σέρουμ μόνο την ενυδατική μετά και το πρωί αντηλιακή(Καθώς η ρετινόλη δεν θέλει ήλιο)
Επίσης 2 φορές την εβδομάδα κάνω scrub προσώπου να απομακρύνονται τα νεκρά κύτταρα!(εκεί βλέπεις διαφορά)χρησιμοποιώ ένα της apivita!
Είναι μια ρουτίνα που την έχω συνηθίσει και δεν με κουράζει καθόλου καθώς η φροντίδα του εαυτού μας είναι υποχρέωση μας
Ευχαριστώ πολύ μπράβο ρε συ ... ολόκληρη ιεροτελεστία δηλαδή
 

Jason000

New Member
Αυτό της Medik8 που σου πρότεινε ο @LoverBoy είναι πολύ καλό αλλά όχι ακόμα για εσάς αν ξεκινήσατε πρόσφατα η σκέφτεστε να ξεκινήσετε τη ρετινολη σύντομα.
Περιέχει Retinal ( όχι Retinol) που είναι από τις πιο ισχυρές φόρμες της ρετινολης και δύσκολα θα τη βρείτε σε formulation εταιρειών.
Προτίμησε τη χαμηλότερη περιεκτικότητα

Available in 5 different strengths from 0.01% to 0.2% retinal, to help minimize irritation and achieve visible progress

Καλό θα ήταν να τη χρησιμοποιήσετε στην αρχή για 2 φορές την εβδομάδα ( μέχρι να αποκτήσει ανοχή το δέρμα) και πάντα βράδι.
Το πρωί απαραίτητα SPF. Επειδή το δέρμα γίνεται πιο ευαίσθητο με τη ρετινολη στον ήλιο.

Μια εναλλακτική είναι μια Indie ουγγρική μάρκα η GEEK& Gorgeous. Έχει πολύ καλή Retinal 0,1και σε πολύ καλή τιμή ( online)


Το serum της Nuxe είναι πανάκριβο για αυτό που περιέχει. Οι δραστικές ουσίες είναι Νιασιναμιδη και υαλουρονικο οξύ.
Μπορείτε να βρείτε την ίδια σύνθεση στο Cerave PM και κοστίζει 16€ τα 50ml.

Ps : Το skincare είναι επιστήμη και το παντρεύεσαι.
τελεια,σε ευχαριστω.θα παρω την χαμηλοτερη οταν ειναι να ξεκινησω.για σακουλες στα ματια εχουμε τπτ?ειναι το μονο μ θεμα.το δερμα μ μεχρι τωρα ειναι τελειο,απλα θελω να το προλαβω
 

LoverBoy

Well-Known Member
@LoverBoy αν θες μιας κ γνωστής πες μας και τις μάρκες που χρησιμοποιείς γενικά
Φιλαράκι μου έβαζα της Nuxe Serum(super 10) και ενυδατική της ίδιας σειράς με καλά αποτελέσματα!!Αλλά πήρα απο την κατσαφάδου την caviar essence(κατάλληλη και για ανδρική επιδερμίδα)Που είναι φοβερή Και το serum gold elegance απο την ίδια που περιέχει υαλουρονικό οξύ μου φάνηκε αρκετά καλό!
Μάτια έβαζα της galenic αλλά εδώ και κανένα μήνα βάζω την Miracle eyes(Κατσαφάδου και αυτή)!Γενικά είμαι ικανοποιημένος με τα καλλυντικά της συγκεκριμένης καθώς έχω δοκιμάσει αρκετές επώνυμες μάρκες!
Απαραίτητα πλύσιμο προσώπου κάθε βράδυ (με ήπιο σαπούνι προσώπου) πριν την χρήση τους και 1-2 φορές την εβδομάδα scrub για απολέπιση!
 

Georgie

Well-Known Member
τελεια,σε ευχαριστω.θα παρω την χαμηλοτερη οταν ειναι να ξεκινησω.για σακουλες στα ματια εχουμε τπτ?ειναι το μονο μ θεμα.το δερμα μ μεχρι τωρα ειναι τελειο,απλα θελω να το προλαβω
Σου παρουσιάστηκαν με τη χρήση της μινοξιδιλης η τις είχες?
Προσωπικά δεν το γνωρίζω επειδή δεν είχα θέμα ποτέ.
Αλλά απ'όσο έχω παρακολουθήσει δε νομίζω να κάνουν και πολλά οι κρέμες.

Τι ηλικία έχεις?
Το δέρμα, ρυτίδες κλπ είναι πρωτίστως θέμα DNA .
Όμως η πρόληψη μόνο καλό κάνει.
Τα πράγματα είναι απλά και η ρουτίνα εύκολη
Καθαρισμός πρωί βράδυ
Αντηλιακό SPF 30 κάθε μέρα ακόμα και με συννεφιά.
Το βράδι ενυδάτωση και αν θες μπαίνεις και στα serum, ρετινολη κλπ.
Αλλά το βασικότερο όλων είναι η προστασία από την ηλιακή ακτινοβολία
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
@LoverBoy @Georgie για καθαρισμό προσώπου ποίο χρησιμοποιείται;ένας φίλος μου είπε για lucky tiger Face wash ότι είναι πολύ καλό
Προσωπικά χρησιμοποιώ 2
Cetaphil και Cerave
Τα δύο συγκεκριμένα,
Cetaphil το πρωί, Cerave το βράδι .
Το δέρμα μου είναι μικτό.
Το Cerave υπάρχει Ελλάδα, για το Cetaphil δε γνωρίζω.

 

LoverBoy

Well-Known Member
@LoverBoy @Georgie για καθαρισμό προσώπου ποίο χρησιμοποιείται;ένας φίλος μου είπε για lucky tiger Face wash ότι είναι πολύ καλό
Εγώ αδερφέ χρησιμοποιώ ένα πολύ ήπιο για ευαίσθητες επιδερμίδες και είναι το μόνο που δεν μου έβαλε ξηροδερμία!
το συγκεκριμένο το αγοράζω στην συσκευασία των 400 ml που βγαίνει με dispenser και βολεύει πολύ στο πλύσιμο!
 
Μπλουζα