μινοξιδιλη και παραγωγη κολλαγονου/γηρανση δερματος

Jason000

New Member
πετυχα σε φορουμ να αναφερεται οτι η μοξιδιλη εξαντλει τα αποθεματα κολλαγονου και να γερνα το δερμα.μαλιστα το ειχα διαβασει και εδω παλιοτερα απο εναν χρηστη,οτι του εκανε ρυτιδες στο μετωπο απο το πουθενα.εχει κανεις παρομοια εμπειρια?παιρνω oral αλλα ισως το γυρισψ σε τοπικη για να μειωση τις παρενεργεις.μην γινω και σαν μπαρμπας(τουλαχιστον για τα μαλλια μπορω να κανω ΜΜ:p)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gianney

Well-Known Member
πετυχα σε φορουμ να αναφερεται οτι η μοξιδιλη εξαντλει τα αποθεματα κολλαγονου και να γερνα το δερμα.μαλιστα το ειχα διαβασει και εδω παλιοτερα απο εναν χρηστη,οτι του εκανε ρυτιδες στο μετωπο απο το πουθενα.εχει κανεις παρομοια εμπειρια?παιρνω oral αλλα ισως το γυρισψ σε τοπικη για να μειωση τις παρενεργεις.μην γινω και σαν μπαρμπας(τουλαχιστον για τα μαλλια μπορω να κανω ΜΜ:p)
Και γ τις ρυτίδες μπορείς να κάνεις lifting Botox κτλ
 

LoverBoy

Well-Known Member
πετυχα σε φορουμ να αναφερεται οτι η μοξιδιλη εξαντλει τα αποθεματα κολλαγονου και να γερνα το δερμα.μαλιστα το ειχα διαβασει και εδω παλιοτερα απο εναν χρηστη,οτι του εκανε ρυτιδες στο μετωπο απο το πουθενα.εχει κανεις παρομοια εμπειρια?παιρνω oral αλλα ισως το γυρισψ σε τοπικη για να μειωση τις παρενεργεις.μην γινω και σαν μπαρμπας(τουλαχιστον για τα μαλλια μπορω να κανω ΜΜ:p)
Μάλλον σε εμένα απευθύνεσαι! ;) Ή αν όχι το έχω γράψει και εγώ!Όντως είχα δει να "σπάει" το μέτωπο μου αλλά να είμαι ειλικρινείς μείωσα την δόση και επανήλθε το πρόβλημα φίλε μου!Βοήθησε πολύ και η ρετινόλη που ξεκίνησα με φοβερά αποτελέσματα και πάντα ενυδατική μετά το μπάνιο-Πλύσιμο προσώπου!
 

Jason000

New Member
Μάλλον σε εμένα απευθύνεσαι! ;) Ή αν όχι το έχω γράψει και εγώ!Όντως είχα δει να "σπάει" το μέτωπο μου αλλά να είμαι ειλικρινείς μείωσα την δόση και επανήλθε το πρόβλημα φίλε μου!Βοήθησε πολύ και η ρετινόλη που ξεκίνησα με φοβερά αποτελέσματα και πάντα ενυδατική μετά το μπάνιο-Πλύσιμο προσώπου!
εβαζες αφρο μινο?και ποσες δοσεις?ρετινολη πηρες ορο?γιατι το σκεφτομαι και γω τωρα που περναω τα 35,αν και ακομα δεν εχω σπασει καθολου
 

LoverBoy

Well-Known Member
εβαζες αφρο μινο?και ποσες δοσεις?ρετινολη πηρες ορο?γιατι το σκεφτομαι και γω τωρα που περναω τα 35,αν και ακομα δεν εχω σπασει καθολου
Ναι αφρό έβαζα και βάζω πρωί και βράδυ!Απλά ισως έβαζα λίγο παραπάνω!Μερικές φορές πλέον βάζω μόνο βράδυ
Ρετινόλη πήρα μια αγγλική σειρά ΦΟΒΕΡΗ όμως που εκτός απο την εξομάλυνση των ρυτίδων έκανε και ομοιόμορφη υφή-Λάμψη στο πρόσωπο!
Στην αρχή βάζεις 2 φορές εβδομάδα μετά απο λίγες μέρες ανεβάζεις σε 3 φορές και μετά αν θες κάθε μέρα!Αλλά εγώ βάχω 3 φορές μόνο και ενδιάμεσα μπορεί να παίξω με κάποιο σέρουμ υαλουρονικό οξύ για ενυδάτωση!Με όλα αυτά εννοείται βάζεις πάντα ενυδατική μετά!
 

Jason000

New Member
Ναι αφρό έβαζα και βάζω πρωί και βράδυ!Απλά ισως έβαζα λίγο παραπάνω!Μερικές φορές πλέον βάζω μόνο βράδυ
Ρετινόλη πήρα μια αγγλική σειρά ΦΟΒΕΡΗ όμως που εκτός απο την εξομάλυνση των ρυτίδων έκανε και ομοιόμορφη υφή-Λάμψη στο πρόσωπο!
Στην αρχή βάζεις 2 φορές εβδομάδα μετά απο λίγες μέρες ανεβάζεις σε 3 φορές και μετά αν θες κάθε μέρα!Αλλά εγώ βάχω 3 φορές μόνο και ενδιάμεσα μπορεί να παίξω με κάποιο σέρουμ υαλουρονικό οξύ για ενυδάτωση!Με όλα αυτά εννοείται βάζεις πάντα ενυδατική μετά!
εχεις λινκ απο την ρετινολη και το σερουμ υαλουρονκου?
 

dlazaros

Well-Known Member
πετυχα σε φορουμ να αναφερεται οτι η μοξιδιλη εξαντλει τα αποθεματα κολλαγονου και να γερνα το δερμα.μαλιστα το ειχα διαβασει και εδω παλιοτερα απο εναν χρηστη,οτι του εκανε ρυτιδες στο μετωπο απο το πουθενα.εχει κανεις παρομοια εμπειρια?παιρνω oral αλλα ισως το γυρισψ σε τοπικη για να μειωση τις παρενεργεις.μην γινω και σαν μπαρμπας(τουλαχιστον για τα μαλλια μπορω να κανω ΜΜ:p)
Είχα αναφέρει και εγώ καθώς είμαι και πάνω απο 50 το είχα παρατηρήσει πολύ έντονα. Υπάρχει στο υγρό πολύ, στον αφρό λιγότερο και στο χάπι καθόλου. Έχει να κάνει περισσότερο με το μεταφορέα της μινοξιδίλης για την απορρόφηση και οχι με την μινοξιδίλη αυτή καθεαυτή. Προπυλική γλυκόλη σε πρώτη φάση και διαλύτες για να σπάσει το φράγμα του δέρματος και να περάσει η μινοξιδίλη γιατι αλλιώς δεν μπαίνει. Για αυτό κάποιοι κάνουν δερμαρόλ με μικρή άκρη 0,25 κάποια ώρα πρίν βάλουν για να έχουν καλύτερη απορρόφηση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Jason000

New Member
Είχα αναφέρει και εγώ καθώς είμαι και πάνω απο 50 το είχα παρατηρήσει πολύ έντονα. Υπάρχει στο υγρό πολύ, στον αφρό λιγότερο και στο χάπι καθόλου. Έχει να κάνει περισσότερο με το μεταφορέα της μινοξιδίλης για την απορρόφηση και οχι με την μινοξιδίλη αυτή καθεαυτή. Προπυλική γλυκόλη σε πρώτη φάση και διαλύτες για να σπάσει το φράγμα του δέρματος και να περάσει η μινοξιδίλη γιατι αλλιώς δεν μπαίνει. Για αυτό κάποιοι κάνουν δερμαρόλ με μικρή άκρη 0,25 κάποια ώρα πρίν βάλουν για να έχουν καλύτερη απορρόφηση.
a malista,οποτε το χαπι ειαι το πιο ασφαλες σε αυτο το θεμα?καλως.και ελεγα να το κοψω,χαχααχχ
 

Jason000

New Member
Επειδή αυτά τα βάζω εναλλάξ 2-3 φορές την εβδομάδα την ρετινόλη και 3-4 φορές εβδομάδα περνάω κανένα 4-5 μηνο κάπου εκεί!Τα φοράω μόνο βράδυ
α οκ,αν ειναι 5μηνο χαλαρα,αξιζει.γιατι οκ,δεν τα λες και φτηνα,χαχαχαχ.αν κρατουσε κανα μηνα ξερω γω θα ηταν πλυ μεγλαο εξοδο
 

Georgie

Well-Known Member
Αυτό της Medik8 που σου πρότεινε ο @LoverBoy είναι πολύ καλό αλλά όχι ακόμα για εσάς αν ξεκινήσατε πρόσφατα η σκέφτεστε να ξεκινήσετε τη ρετινολη σύντομα.
Περιέχει Retinal ( όχι Retinol) που είναι από τις πιο ισχυρές φόρμες της ρετινολης και δύσκολα θα τη βρείτε σε formulation εταιρειών.
Προτίμησε τη χαμηλότερη περιεκτικότητα

Available in 5 different strengths from 0.01% to 0.2% retinal, to help minimize irritation and achieve visible progress

Καλό θα ήταν να τη χρησιμοποιήσετε στην αρχή για 2 φορές την εβδομάδα ( μέχρι να αποκτήσει ανοχή το δέρμα) και πάντα βράδι.
Το πρωί απαραίτητα SPF. Επειδή το δέρμα γίνεται πιο ευαίσθητο με τη ρετινολη στον ήλιο.

Μια εναλλακτική είναι μια Indie ουγγρική μάρκα η GEEK& Gorgeous. Έχει πολύ καλή Retinal 0,1και σε πολύ καλή τιμή ( online)


Το serum της Nuxe είναι πανάκριβο για αυτό που περιέχει. Οι δραστικές ουσίες είναι Νιασιναμιδη και υαλουρονικο οξύ.
Μπορείτε να βρείτε την ίδια σύνθεση στο Cerave PM και κοστίζει 16€ τα 50ml.

Ps : Το skincare είναι επιστήμη και το παντρεύεσαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Georgie

Well-Known Member
Ναι αφρό έβαζα και βάζω πρωί και βράδυ!Απλά ισως έβαζα λίγο παραπάνω!Μερικές φορές πλέον βάζω μόνο βράδυ
Ρετινόλη πήρα μια αγγλική σειρά ΦΟΒΕΡΗ όμως που εκτός απο την εξομάλυνση των ρυτίδων έκανε και ομοιόμορφη υφή-Λάμψη στο πρόσωπο!
Στην αρχή βάζεις 2 φορές εβδομάδα μετά απο λίγες μέρες ανεβάζεις σε 3 φορές και μετά αν θες κάθε μέρα!Αλλά εγώ βάχω 3 φορές μόνο και ενδιάμεσα μπορεί να παίξω με κάποιο σέρουμ υαλουρονικό οξύ για ενυδάτωση!Με όλα αυτά εννοείται βάζεις πάντα ενυδατική μετά!
Ο βασικός νόμος της ρετινολης είναι όπως σωστά αναφέρεις 2 φορές στην αρχή μέχρι να αποκτήσει ανοχή το δέρμα .
Επίσης θα ανεβαίνεις σταδιακά σε strength.
Θα ξεκινήσεις με το χαμηλότερο και θα ανεβαίνεις.
Επίσης ηλικιακά
20- 2 εφαρμογές per week
30-3
40-4
50 κάθε μέρα.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Ο βασικός νόμος της ρετινολης είναι όπως σωστά αναφέρεις 2 φορές στην αρχή μέχρι να αποκτήσει ανοχή το δέρμα .
Επίσης θα ανεβαίνεις σταδιακά σε strength.
Θα ξεκινήσεις με το χαμηλότερο και θα ανεβαίνεις.
Επίσης ηλικιακά
20- 2 εφαρμογές per week
30-3
40-4
50 κάθε μέρα.
Συμφωνώ σε όσα λες και σίγουρα αντιλιακο αλλά το medik8 βγαίνει με διαφορετικές πυκνότητες και ξεκινάς από την 3 αν δεν έχεις σούπερ ευαίσθητο δέρμα
 
Μπλουζα