μεγάλη ζημία στα γεννητικά όργανα

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cmos516

Member
Απ: μεγάλη ζημία στα γεννητικά όργανα

Να σαι καλα φιλε,που εκανες αυτην την κινηση,να τα βλεπουν μερικοι...
"όταν το έπαιρνα δεν αισθανόμουν τπτ παρά μία μικρή πτώση στο λίμπιντο, μόλις το σταμάτησα μετά από δύο βδομάδες άρχισε να γυρνάει το σύμπαν"
Μιλαμε για φρικη
Eπισης σημαντικο που το βρηκες σε ενα site,που ουδεμια σχεση εχει με μαλια κ τριχες...κατα 9,9999999999999999% ανταποκρινετε στην αληθεια...
Να σαι καλα
 

lalakos

Member
Απ: μεγάλη ζημία στα γεννητικά όργανα

boost είπε:
οντως κι εγω ψιλοσοκαριστηκα με αυτα που γραφει

Είναι ένας, ενώ υπάρχουν εκατομμύρια που δεν παθαίνουν τίποτα. Άρα ρε παιδιά το λέμε συνέχεια εδώ. Η φινα είναι φάρμακο και υπάρχουν διάφορες αντιδράσεις από οργανισμό σε οργανισμό. Δυστυχώς ο τύπος είχε πολύ άσχημη αντίδραση.
Η ιστορία του ίσως μας διδάξει κάτι άλλο ότι ίσως οταν την σταματήσουμε (λόγο άλλων θεραπειών :) πρέπει να το κάνουμε σταδιακά και όχι μπαμ και κάτω.
 

tatini

New Member
Απ: μεγάλη ζημία στα γεννητικά όργανα

Σόρι, αλλά ακούγεται πολύ φρικιαστικό από 1 μήνα φιναστερίδης (του ενός mg!) να παθαίνεις όλα αυτά τα πράγματα. Μπαίνω σε σοβαρές σκέψεις για το αν πρέπει να την σταματήσω.
 
Απ: μεγάλη ζημία στα γεννητικά όργανα

παιδια,να σας ρωτησω κατι ασχετος το να κοβω 4 κομματια το προσκαρ ειναι το ιδιο με 1 κομματι προπεσια;
 

tatini

New Member
Απ: μεγάλη ζημία στα γεννητικά όργανα

Έχουμε άτομα στο φόρουμ που έχουν χρησιμοποιήσει προπέσια για ένα μήνα (ή και παραπάνω) και μετά από καιρό εμφάνισαν τέτοιες αντιδράσεις; Κανείς;
 

sofo85

New Member
Απ: μεγάλη ζημία στα γεννητικά όργανα

???Πω ρε πουστη μου...Στους 4 μηνες εγω δεν εχω προβληματα.Ρε παιδια μηπως ο τυπος επαιρνε φιναστεριδη μαζι με αλλες ουσιες(αναβολικα δηλαδη και οχι απλη πρωτεινη) και ο συνδυασμος αυτων του δημιουργησε ολα αυτα τα προβληματα?
 

tatini

New Member
Απ: μεγάλη ζημία στα γεννητικά όργανα

Μήπως είναι το παιδί που είχε μπει παλιότερα και έκραζε την φιναστερίδη; Φαίνεται ότι ξέρει πολλά για τις ορμόνες και όλα τα σχετικά... Μήνυμα του ίδιου χρήστη σε άλλο θέμα του bodybuilding: "Τεσπα σήμερα είμαι λιγάκι στεναχωρημένος, γενικά όποτε εμφανίζω αυτό το πόνο στους όρχεις σκέφτομαι πως πάλι έκανα μλκια και θα υποστώ και άλλη μείωση μεγέθους"

:eek: :eek: :eek:
 

tatini

New Member
Απ: μεγάλη ζημία στα γεννητικά όργανα

sofo85 είπε:
???Πω ρε πουστη μου...Στους 4 μηνες εγω δεν εχω προβληματα.Ρε παιδια μηπως ο τυπος επαιρνε φιναστεριδη μαζι με αλλες ουσιες(αναβολικα δηλαδη και οχι απλη πρωτεινη) και ο συνδυασμος αυτων του δημιουργησε ολα αυτα τα προβληματα?

Κι εγώ αυτό σκέφτηκα ρε συ, είναι δυνατόν με ένα μήνα propecia να παθαίνεις ΤΟΣΟ μεγάλη ζημιά και να έχει εγκριθεί μέσα από πενταετείς έρευνες; Δηλαδή, εγώ που είμαι χρήστης propecia όταν το σταματήσω θα μείνω ανίκανος; :O
 

tatini

New Member
Απ: μεγάλη ζημία στα γεννητικά όργανα

ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΘΕΣΗ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ (ΠΟΥ ΕΙΤΕ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΠΕΣΙΑ ΕΙΤΕ ΟΧΙ) ΣΤΟ ΘΕΜΑ; (ΕΧΩ ΦΡΙΚΑΡΕΙ)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Hairboost

Member
Απ: μεγάλη ζημία στα γεννητικά όργανα

Ας συζητησουμε το θεμα με ψυχραιμια παντως, κι εγω εχω κανει χρηση φιναστεριδης για μερικους μηνες
 

Άκης

Administrator
Απ: μεγάλη ζημία στα γεννητικά όργανα

Καταρχάς ναι το θέμα μπορεί να είναι φρικιαστικό για πολλούς. Δεν ξέρω τι έχει γίνει, αλλά δεν ξέρω επίσης αν σαν body builder έπαιρνε και άλλα φάρμακα.
Προτού φρικάρετε για αρχίστε τα γαμώστ@υρα, σκεφτείτε λίγο απλά:

Ο γιατρός που του τη συνταγογράφησε πριν μερικά χρόνια, άρα δεν ήταν τόσο μαλακογιατρός, που λέει. Μήπως του είπε ο ίδιος ότι το θέλει επειδή αυξάνει την τεστο;

Η συνταγογράφηση του έγινε πριν μερικά χρόνια (ο ίδιος το λέει) και το πρόβλημα μετά από ένα μήνα, άρα πάλι πριν μερικά χρόνια.
Τώρα το είδε το πρόβλημα, δηλαδή μετά από μερικά χρόνια, άρα μήπως έκανε κάτι άλλο εκείνο το καιρό;
Διαβάστε και την γλώσσα που χρησιμοποιεί, δεν είναι άσχετος στο θέμα. Ξέρει πάρα πολλά για ένας απλός χρήστης που του έδωσε ο γιατρός φινα.
Επίσης πολλοί body builders παίρνουν φινα ή ντουτα χωρίς να έχουν τριχόπτωση. Μάλιστα μερικοί παίρνουν παράλληλα και το Deca για μεγαλύτερη μείωση της DHT.

Εγώ επειδή χρησιμοποιούσα φινα καιρό και την σταμάτησα 2 φορές (για δοκιμές), δεν το πρόσεξα ποτέ. Πάντα επανερχόμουν σε μερικές ημέρες. Αυτό που λέει δηλαδή δεν το είδα, ότι μετά την φινα είδε προβλήματα.

Επίσης και κάτι άλλο που λέει εδώ, σε παλιό ποστ του.

Αρχικό μήνυμα απο manos_
ρε παιδια μιας και γραφετε για αυτα τα συστατικα εγω οταν παιρνω το animal stak που σκοτωνει τα οιστρογονα και ανεβαζει τα ανδρογονα αντιμετωπιζω το εξης θεμα.Χανω κατα πολυ την διαθεση μου για σεξ παροτι στο γυμναστηριο νοιωθω πολυ πιο δυνατος.Γιαυτο και το σταματησα. Καπου διαβασα οτι ειναι αναμενομενο γιατι ειναι απαραιτητα και τα δυο για την ομαλη λειτουργια της λιμπιντο.Ξερει κανεις κατι για αυτο?
Απάντηση από Samson (ο τύπος με το πρόβλημα):
Ναι αυτό ένιωσα και εγώ όταν πήρα το tribulus. Γενικά χρειάζονται και τα 2, ιδίως στους άντρες και έχει σημασία το κλάσμα των ορμονών δλδ 2 μονάδες τεστο προς 1 μονάδα οιστραδιόλης ε2 είναι το επιθυμητό. Αυτά συζητούσα και σήμερα με το γιατρό μου που μου πε μην πάρεις αντιοιστρογόνο πριν κάνεις τεστ αίματος γιατί μπορεί να γίνεις χειρότερα.

Στην ουσία πιστεύω πως το συναισθημα που είχα 1-2 μέρες μετά το tribulus τη περασμένη βδομάδα δλδ της μηδαμινής στύσης, καθόλου motivation, και σα να θέλω να κλάψω όλη μέρα, έχει να κάνει με κάποια συμπιεση των οιστρογόνων (χωρίς να είμαι και 100%)-

Τι είναι το Tribulus:
Το Tribulus είναι ένα φυσικό προϊόν που αυξάνει με φυσικό τρόπο την παραγωγή τεστοστερόνης του οργανισμού έως και 40%. Για πολλά χρόνια υπήρξε το μεγάλο μυστικό της επιτυχίας των αθλητών του Ανατολικού Μπλοκ. Σε αντίθεση με άλλες ουσίες το Tribulus είναι ένα προϊόν που δεν προσφέρει έτοιμη τεστοστερόνη στον οργανισμό, αλλά βοηθά φυσικά στην παραγωγή της ενδογενούς τεστοστερόνης.

Οπότε, προτού αρχίσετε να φρικάρετε, σκεφτείτε λίγο απλά το εξής:
Αύξανε την τεστοστερόνη με το Tribulus και μείωνε την DHT με την φιναστεριδη. Αποτέλεσμα; Υπερβολική τεστοστερόνη μήπως;
Αν διαβάσει κανείς το "χαρτί" με τα αποτελέσματα (κλινικά) της Merck, θα δει ότι αυξάνει την τεστοστερόνη ελαφρά και ανεβάζει την οιστραδιόλη ελαφρά πάλι. Η Merck αναφέρει γι'αυτό ότι τα ανεβάζει μεν, αλλά σε ασφαλή για τον οργανισμό μεγέθη.
Αν τώρα ο τύπος αυτός, ανέβαζε υπερβολικά την τεστοστερόνη του, με μειωμένη DHT και ανέβαζε έτσι την οιστραδιόλη του σε μεγάλα μεγέθη, μη επιτρεπόμενα μεγέθη για τον άντρα, τότε τι αποτέλεσμα να είχε στους όρχεις του;

Μεγάλο το ποστ, αλλά το έκανα για να καθησυχάσω όσους παίρνουν φινα. ΜΗΝ τρομάζετε με το παραμικρό. Ο καθένας μπορεί να γράψει ότι να'ναι, αλλά καλό είναι να κοιτάμε τα πράγματα από όλες τις πλευρές. ΤΟ ο καθένας που λέω, δεν το λέω για τον τύπο και τον λυπάμαι για ότι έπαθε, αλλά εννοώ ότι δεν ξέρουμε το παρελθόν του καθενός που γράφει...
 

sofo85

New Member
Απ: μεγάλη ζημία στα γεννητικά όργανα

"Εχω μείνει σχεδόν 3 χρόνια παράλυτος στο κρεββάτι από τη δράση της ","Εχω γυρίσει το πλανήτη σε απίστευτα πανεπιστημιακά ερευνητικά κέντρα","Και συνήθως μετά τη πάροδο βδομάδων,μηνών ή και ετών ακόμα χειροτερεύουν καθώς έχει κλειδώσει η παραγωγή του ενζύμου σε χαμηλότερα επίπεδα και συνεχώς πέφτει", "Δεν είναι τυχαίο που πολλοί μετά τη φιναστερίδη παίρνουν λίγο πολύ ένα σκασμό επινεφριδιακές ορμόνες θυρορμόνες + ανδρογόνα και ίσα ίσα που τα βγάζουν πέρα στην καθημερινότητα."
αυτα ειναι καποια απο τα λογια του samson,δεν ξερω αλλα εγω βρισκω αυτα που λεει λιγο αντιφατικα ενω καποια απο αυτα δεν νομιζω πως ισχυουν οπως το τελευταιο.Στη συνεχεια οταν τον ρωτησαν εαν επισκεφτηκε καποιο γιατρο δεν απαντησε.
 

Άκης

Administrator
Απ: μεγάλη ζημία στα γεννητικά όργανα

sofo85 είπε:
"Εχω μείνει σχεδόν 3 χρόνια παράλυτος στο κρεββάτι από τη δράση της ","Εχω γυρίσει το πλανήτη σε απίστευτα πανεπιστημιακά ερευνητικά κέντρα","Και συνήθως μετά τη πάροδο βδομάδων,μηνών ή και ετών ακόμα χειροτερεύουν καθώς έχει κλειδώσει η παραγωγή του ενζύμου σε χαμηλότερα επίπεδα και συνεχώς πέφτει", "Δεν είναι τυχαίο που πολλοί μετά τη φιναστερίδη παίρνουν λίγο πολύ ένα σκασμό επινεφριδιακές ορμόνες θυρορμόνες + ανδρογόνα και ίσα ίσα που τα βγάζουν πέρα στην καθημερινότητα."
αυτα ειναι καποια απο τα λογια του samson,δεν ξερω αλλα εγω βρισκω αυτα που λεει λιγο αντιφατικα ενω καποια απο αυτα δεν νομιζω πως ισχυουν οπως το τελευταιο.Στη συνεχεια οταν τον ρωτησαν εαν επισκεφτηκε καποιο γιατρο δεν απαντησε.

Μπράβο σου ρε sofo85. Πολλοί διαβάζουν κάτι και πανικοβάλλονται και δεν προσέχουν τι λέει.
Επίσης δεν λέει αν την πήρε για τριχόπτωση ή κάτι άλλο (ή δεν το είδα εγώ).
Εγώ βασικά αυτό που έκανα, ήταν να διαβάσω και παλιότερα του θέματα και έπεσα σε κάτι που έλεγε για άλλα φάρμακα.
Εντάξει, το παλικάρι μπορεί να έπαιρνε το μισό Αμέρικα σε χάπια και να μην τα λέει όλα τι πήρε και τι έκανε.


sofo85 είπε:
:)
 

tatini

New Member
Απ: μεγάλη ζημία στα γεννητικά όργανα

Να συμπληρώσω ότι η φιναστερίδη (απ' ό,τι διάβασα) έχει την "ιδιότητα" να κρύβει τη χρήση αναβολικών στο σώμα... υπάρχει και το ενδεχόμενο να έκανε χρήση αναβολικών και να μην θέλει να το δηλώσει, όλα παίζουν. Επίσης -σόρι κιόλας-, αν αυτός έφτασε στο σημείο να μην μπορεί να σηκωθεί απ' το κρεβάτι (όπως έγραψε ο ίδιος σε ποστ του) εξαιτίας ενός μήνα χρήσης propecia και ΜΟΝΟ, τότε μάλλον οι περισσότεροι εδώ μέσα που παίρνουμε τόσο καιρό θα έπρεπε να είμαστε με το ένα πόδι στον τάφο...

Άκη, ο περί ου ο λόγος αναφέρει όντως ότι το πήρε για την τριχόπτωση. Τώρα το κατά πόσο είναι αυτό αλήθεια...
 

Άκης

Administrator
Απ: μεγάλη ζημία στα γεννητικά όργανα

Από την στιγμή που γνωρίζει τόσα πολλά για dht, testo, οιστραδιόλη κλπ, δεν είναι άσχετος με το θέμα.
Για να το ποστάρει σε φορουμ body builder, τότε ασχολείται και με αυτό ή ψάχνει τίποτα παράνομα φάρμακα για το πρόβλημα του.
Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο θα τον βοηθήσει η internet-ική αναζήτηση όσο η ιατρική, ειδικά σε θέμα ορμονικό.

Για το "3 χρόνια παράλυτος στο κρεββάτι από τη δράση της" δεν το σχολιάζω. :)
 

sofo85

New Member
Απ: μεγάλη ζημία στα γεννητικά όργανα

Το εχω ακουσει και εγω οτι η φιναστεριδη κρυβει τη χρηση αναβολικων στο αιμα και γι αυτο μεχρι πριν απο μερικα χρονια κοβονταν αθλητες στο αντι ντοπινκ control.
 

tatini

New Member
Απ: μεγάλη ζημία στα γεννητικά όργανα

Άκης είπε:
Καταρχάς ναι το θέμα μπορεί να είναι φρικιαστικό για πολλούς. Δεν ξέρω τι έχει γίνει, αλλά δεν ξέρω επίσης αν σαν body builder έπαιρνε και άλλα φάρμακα.
Προτού φρικάρετε για αρχίστε τα γαμώστ@υρα, σκεφτείτε λίγο απλά:

Ο γιατρός που του τη συνταγογράφησε πριν μερικά χρόνια, άρα δεν ήταν τόσο μαλακογιατρός, που λέει. Μήπως του είπε ο ίδιος ότι το θέλει επειδή αυξάνει την τεστο;

Η συνταγογράφηση του έγινε πριν μερικά χρόνια (ο ίδιος το λέει) και το πρόβλημα μετά από ένα μήνα, άρα πάλι πριν μερικά χρόνια.
Τώρα το είδε το πρόβλημα, δηλαδή μετά από μερικά χρόνια, άρα μήπως έκανε κάτι άλλο εκείνο το καιρό;
Διαβάστε και την γλώσσα που χρησιμοποιεί, δεν είναι άσχετος στο θέμα. Ξέρει πάρα πολλά για ένας απλός χρήστης που του έδωσε ο γιατρός φινα.
Επίσης πολλοί body builders παίρνουν φινα ή ντουτα χωρίς να έχουν τριχόπτωση. Μάλιστα μερικοί παίρνουν παράλληλα και το Deca για μεγαλύτερη μείωση της DHT.

Εγώ επειδή χρησιμοποιούσα φινα καιρό και την σταμάτησα 2 φορές (για δοκιμές), δεν το πρόσεξα ποτέ. Πάντα επανερχόμουν σε μερικές ημέρες. Αυτό που λέει δηλαδή δεν το είδα, ότι μετά την φινα είδε προβλήματα.

Επίσης και κάτι άλλο που λέει εδώ, σε παλιό ποστ του.

Αρχικό μήνυμα απο manos_
ρε παιδια μιας και γραφετε για αυτα τα συστατικα εγω οταν παιρνω το animal stak που σκοτωνει τα οιστρογονα και ανεβαζει τα ανδρογονα αντιμετωπιζω το εξης θεμα.Χανω κατα πολυ την διαθεση μου για σεξ παροτι στο γυμναστηριο νοιωθω πολυ πιο δυνατος.Γιαυτο και το σταματησα. Καπου διαβασα οτι ειναι αναμενομενο γιατι ειναι απαραιτητα και τα δυο για την ομαλη λειτουργια της λιμπιντο.Ξερει κανεις κατι για αυτο?
Απάντηση από Samson (ο τύπος με το πρόβλημα):
Ναι αυτό ένιωσα και εγώ όταν πήρα το tribulus. Γενικά χρειάζονται και τα 2, ιδίως στους άντρες και έχει σημασία το κλάσμα των ορμονών δλδ 2 μονάδες τεστο προς 1 μονάδα οιστραδιόλης ε2 είναι το επιθυμητό. Αυτά συζητούσα και σήμερα με το γιατρό μου που μου πε μην πάρεις αντιοιστρογόνο πριν κάνεις τεστ αίματος γιατί μπορεί να γίνεις χειρότερα.

Στην ουσία πιστεύω πως το συναισθημα που είχα 1-2 μέρες μετά το tribulus τη περασμένη βδομάδα δλδ της μηδαμινής στύσης, καθόλου motivation, και σα να θέλω να κλάψω όλη μέρα, έχει να κάνει με κάποια συμπιεση των οιστρογόνων (χωρίς να είμαι και 100%)-

Τι είναι το Tribulus:
Το Tribulus είναι ένα φυσικό προϊόν που αυξάνει με φυσικό τρόπο την παραγωγή τεστοστερόνης του οργανισμού έως και 40%. Για πολλά χρόνια υπήρξε το μεγάλο μυστικό της επιτυχίας των αθλητών του Ανατολικού Μπλοκ. Σε αντίθεση με άλλες ουσίες το Tribulus είναι ένα προϊόν που δεν προσφέρει έτοιμη τεστοστερόνη στον οργανισμό, αλλά βοηθά φυσικά στην παραγωγή της ενδογενούς τεστοστερόνης.

Οπότε, προτού αρχίσετε να φρικάρετε, σκεφτείτε λίγο απλά το εξής:
Αύξανε την τεστοστερόνη με το Tribulus και μείωνε την DHT με την φιναστεριδη. Αποτέλεσμα; Υπερβολική τεστοστερόνη μήπως;
Αν διαβάσει κανείς το "χαρτί" με τα αποτελέσματα (κλινικά) της Merck, θα δει ότι αυξάνει την τεστοστερόνη ελαφρά και ανεβάζει την οιστραδιόλη ελαφρά πάλι. Η Merck αναφέρει γι'αυτό ότι τα ανεβάζει μεν, αλλά σε ασφαλή για τον οργανισμό μεγέθη.
Αν τώρα ο τύπος αυτός, ανέβαζε υπερβολικά την τεστοστερόνη του, με μειωμένη DHT και ανέβαζε έτσι την οιστραδιόλη του σε μεγάλα μεγέθη, μη επιτρεπόμενα μεγέθη για τον άντρα, τότε τι αποτέλεσμα να είχε στους όρχεις του;

Μεγάλο το ποστ, αλλά το έκανα για να καθησυχάσω όσους παίρνουν φινα. ΜΗΝ τρομάζετε με το παραμικρό. Ο καθένας μπορεί να γράψει ότι να'ναι, αλλά καλό είναι να κοιτάμε τα πράγματα από όλες τις πλευρές. ΤΟ ο καθένας που λέω, δεν το λέω για τον τύπο και τον λυπάμαι για ότι έπαθε, αλλά εννοώ ότι δεν ξέρουμε το παρελθόν του καθενός που γράφει...


Άκη, όντως respect... αλλά έχω μια διαφωνία. Εκεί που αναφέρει για το tribulus λέει "πριν μια βδομάδα που το χρησιμοποίησα (...)". Δεν λέει ότι το χρησιμοποιούσε παράλληλα με τη φιναστερίδη, τουλάχιστον το συγκεκριμένο σκεύασμα. Μάλλον το πήρε για να αυξήσει την τεστοστερόνη του με κάποιο τρόπο μετά τα προβλήματα που του εμφανίστηκαν.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα