κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τριχ

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Δεν αναφέρει και κάτι το οποίο δεν γνωρίζαμε ήδη. Ωστόσο είναι αρκετά κατατοπιστικό και συνοπτικό άρθρο. Σ'ευχαριστούμε.
 

petrakis

Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Ενταξει, δεν μπορεσα να ψαξω αν τα εχετε ολα αυτα, αλλα ο τροπος π τα λεει, κ τα γραφει ειναι ο ποιο ρεαλιστικος κ ποιο κατανοητος
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

“RU 58841: This is the mother of all topical anti androgens. RU58841 is made by the Roussel Corporation of France. This stuff shuts down DHT at the hair follicle like nothing else. One of the major problems has been that anti androgens such as Spironolactone and Flutamide taken orally might be good for hair loss, but they cause all sorts of problems related to having low androgens in your body, such as loss of muscle, increased fat, loss of sex drive, gyno, etc.

When these same anti androgens have been used topically (put directly on the scalp) they do not cause the negative systemic side effects, but they did not seem to do much of anything for hair loss or growth either. Therefore, a topically active anti androgen without systemic effects would be highly desirable. RU58841 is a topical anti androgen that shuts down DHT at the follicle without any systemic side effects in the body!”

κατι μου λεει πως πρεπει να το ξαναψαξουμε γιαυτο... :knup:
 
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

εγω το ειχα ψαξει πριν αρχισω ντουτα, ειχα βρει ενα τοπικ σε ενα φορουμ με μαζεμενους ολους τους χρηστες, απο τι θυμαμε κανεις δεν ειχε αποτελεσμα, ασε που ειναι πανακριβο.. 3-4 χρονια να το χρησημοποιεις με τα ιδια λεφτα κανεις μια καλη μεταμοσχευση
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

dimitris1991 είπε:
εγω το ειχα ψαξει πριν αρχισω ντουτα, ειχα βρει ενα τοπικ σε ενα φορουμ με μαζεμενους ολους τους χρηστες, απο τι θυμαμε κανεις δεν ειχε αποτελεσμα, ασε που ειναι πανακριβο.. 3-4 χρονια να το χρησημοποιεις με τα ιδια λεφτα κανεις μια καλη μεταμοσχευση
Πόσο καιρό το χρησιμοποιούσαν?τα συστατικά του αναφέρονται πουθενά?
 

kkathi

Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Παιδιά διαβάζοντας το άρθρο διαπίστωσα ότι πέρα από την dht που θεωρεί ότι λανθασμένα μέχρι τώρα την θεωρούσαν την αποκλειστική αιτία του προβλήματος υποστηρίζει οτι προκειτε για αυτοάνοσο νόσημα. Ο ίδιος ο οργανισμός στρέφεται κατά του εαυτού του. Μάλιστα αν καταλαβα καλά λέει πως μια ομάδα έχει στρεψει εκεί τις ερευνες. Αυτό λεει μεταφράζεται σαν μια φλεγμονη και για αυτό το λόγο σε κάποιους στα μέρη που χανονται οι τρίχες υπάρχει μια κοκκινιλα στο δέρμα. Σε μένα αυτό συμβαίνει μια ελαφρα κοκκινιλα. Αυτό ίσως εξηγεί και το λόγο για τον οποίο άντρες πολύ αρρενωποί που δε στερούνται τεστοστερόνης έχουν μια χαρα μαλλιά αλλά και τον λόγο που πολλές γυναίκες στην εποχή μας πάσχουν από Αλλωπεκία. Τα αυτοάνοσα μαστίζουν σήμερα έχω διαβάσει. Μήπως λοιπόν είμαστε προς τη λάθος κατεύθυνση; Μήπως να ψάξουμε τι ισχύει με τη θεραπεία των αυτοάνοσων νοσημάτων η αιτία των οποίων δεν έχει ακόμη βρεθεί από την επιστήμη; Σε ένα προχειρο search χθες μετά την ανάγνωση του άρθρου είδα ότι σχετίζονται με την έλλειψη βιταμίνης Α στον οργανισμό. Η βιομοριακή επίσης διατροφή υπόσχεται πως μπορεί να βοηθήσει την κατάσταση.
 

tatini

New Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

kkathi είπε:
Παιδιά διαβάζοντας το άρθρο διαπίστωσα ότι πέρα από την dht που θεωρεί ότι λανθασμένα μέχρι τώρα την θεωρούσαν την αποκλειστική αιτία του προβλήματος υποστηρίζει οτι προκειτε για αυτοάνοσο νόσημα. Ο ίδιος ο οργανισμός στρέφεται κατά του εαυτού του. Μάλιστα αν καταλαβα καλά λέει πως μια ομάδα έχει στρεψει εκεί τις ερευνες. Αυτό λεει μεταφράζεται σαν μια φλεγμονη και για αυτό το λόγο σε κάποιους στα μέρη που χανονται οι τρίχες υπάρχει μια κοκκινιλα στο δέρμα. Σε μένα αυτό συμβαίνει μια ελαφρα κοκκινιλα. Αυτό ίσως εξηγεί και το λόγο για τον οποίο άντρες πολύ αρρενωποί που δε στερούνται τεστοστερόνης έχουν μια χαρα μαλλιά αλλά και τον λόγο που πολλές γυναίκες στην εποχή μας πάσχουν από Αλλωπεκία. Τα αυτοάνοσα μαστίζουν σήμερα έχω διαβάσει. Μήπως λοιπόν είμαστε προς τη λάθος κατεύθυνση; Μήπως να ψάξουμε τι ισχύει με τη θεραπεία των αυτοάνοσων νοσημάτων η αιτία των οποίων δεν έχει ακόμη βρεθεί από την επιστήμη; Σε ένα προχειρο search χθες μετά την ανάγνωση του άρθρου είδα ότι σχετίζονται με την έλλειψη βιταμίνης Α στον οργανισμό. Η βιομοριακή επίσης διατροφή υπόσχεται πως μπορεί να βοηθήσει την κατάσταση.

Δε βλέπω καμιά καινοτομία
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

kkathi είπε:
Παιδιά διαβάζοντας το άρθρο διαπίστωσα ότι πέρα από την dht που θεωρεί ότι λανθασμένα μέχρι τώρα την θεωρούσαν την αποκλειστική αιτία του προβλήματος υποστηρίζει οτι προκειτε για αυτοάνοσο νόσημα. Ο ίδιος ο οργανισμός στρέφεται κατά του εαυτού του. Μάλιστα αν καταλαβα καλά λέει πως μια ομάδα έχει στρεψει εκεί τις ερευνες. Αυτό λεει μεταφράζεται σαν μια φλεγμονη και για αυτό το λόγο σε κάποιους στα μέρη που χανονται οι τρίχες υπάρχει μια κοκκινιλα στο δέρμα. Σε μένα αυτό συμβαίνει μια ελαφρα κοκκινιλα. Αυτό ίσως εξηγεί και το λόγο για τον οποίο άντρες πολύ αρρενωποί που δε στερούνται τεστοστερόνης έχουν μια χαρα μαλλιά αλλά και τον λόγο που πολλές γυναίκες στην εποχή μας πάσχουν από Αλλωπεκία. Τα αυτοάνοσα μαστίζουν σήμερα έχω διαβάσει. Μήπως λοιπόν είμαστε προς τη λάθος κατεύθυνση; Μήπως να ψάξουμε τι ισχύει με τη θεραπεία των αυτοάνοσων νοσημάτων η αιτία των οποίων δεν έχει ακόμη βρεθεί από την επιστήμη; Σε ένα προχειρο search χθες μετά την ανάγνωση του άρθρου είδα ότι σχετίζονται με την έλλειψη βιταμίνης Α στον οργανισμό. Η βιομοριακή επίσης διατροφή υπόσχεται πως μπορεί να βοηθήσει την κατάσταση.

Σε μερικά πράγματα θα συμφωνήσω μαζί σου, το πρόβλημα αυτό είναι πιο περίπλοκο απ'όσο νομίζουμε, και η λύση ακόμα πιο περίπλοκη. Αν ήταν μόνο η DHT το πρόβλημα τότε όλες οι υπάρχουσες καλές θεραπείες θα είχαν τρομερά αποτελέσματα σε όλους, και όχι απλά καλά σε μερικούς μόνο. Πάντως η λύση δεν νομίζω να βρίσκεται στις βιταμίνες, και το λέω εγώ αυτό που ουκ ολίγες φορές έχω λογομαχήσει εδώ για την υποστήριξεί μου στο "natural". Εγω προσωπικά σχεδόν σε όλη μου τη ζωή έκανα υπερβολικά υγειηνή διατροφή μπορώ να πω, συν του ότι μένω σε επαρχιακή πόλη και πολλές από τις τροφές που καταναλώνω τις βρίσκω φρέσκες ή και δικής μου παραγωγής. Θέλει όντως πολύ ψάξιμο το θέμα, αλλά σίγουρα η λύση δεν βρίσκετε σε έλειψη βιταμινών στον οργανισμό.
 

tatini

New Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Ρε παιδιά ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν ευθύνεται η DHT καθαυτή για την τριχόπτωση... εφόσον είναι ένα παράγωγο της τεστοστερόνης που έχουν ΟΛΟΙ οι άντρες.
 

xDante

Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

παιδιά είναι απλό (σχετικα) όποιος χρησιμοποιεί κορτιζόνη τούφα το μαλλί....... ο οργανισμός μας δεν επιτίθεται στους θύλακες άμεσα αλλά έμμεσα κάτι άλλο πάει στραβά ... δεν ξέρω ίσως ο τρόπος ζωής (να σημειώσω εδώ οτι η ΑΑ είναι πρόβλημα απο τα αρχαία χρόνια πόσες αρχαίες προτομές έχουν φαλάκρα) ίσως είναι απλά μια γονιδιακή αλλαγή που αλλάζει την τεστοστερόνη στον άντρα να κάνει άλλες λειτουργίες απο αυτές που έκανε πριν απο 4-5000 χρόνια.... δλδ ναι μεν η DHT χαλάει τους θύλακες αλλά είναι χρήσιμη αλλού ... ε το σώμα δεν θεωρεί τα μαλλιά τόσο σημαντικά όσο κάποιες άλλες λειτουργίες στον οργανισμό και τα θυσιάζει.... προς αυτή την κατέυθυνση πρέπει να στραφούν οι επιστήμονες .....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kkathi

Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Eαν δεν ευθύνεται αποκλειστικά η DHT και δεν ευθύνεται ούτε η διατροφή τότε το μόνο που μένει είναι το συναίσθημα!
Στρεσογόνοι παράγοντες μπλοκάρουν την λειτουργία του οργανισμού και ρίχνουν τους δείκτες στις εξετάσεις αίματος (χαμηλός σίδηρος π.χ.) H ερευνα που έγινε στα ποντίκια και που δημοσιεύτηκε στο Forum κάτι για το στρες αν θυμαμαι έλεγε και ότι αυτό έχει να κάνει με την τριχόπτωση και την αλλωπεκία.
Τα αυτοάνοσα όπως ψωριαση, Λύκος, ρευματοειδής αρθρίτιδα κ.α. έχουν πολύ να κάνουν με το σρες. Μάλιστα υπάρχει ύφεση όταν το άτομο είναι σε καλή ψυχολογική κατάσταση και έξαρση συμπτωμάτων όταν δεν είναι.
Απλά σκεφτομαι ποιοί άλλοi τρόποι εξω από την ιατρικοφαρμακευτική αντιμετώπιση του προβλήματος μπορεί να υπάρχουν για την αντιμετώπιση του θέματος με δεδομένο οτι η ιατρική παλεύει μόνο τη μείωση των επιπέδων της DHT. Στην περίπτωσή μου τα οιστρογόνα μου ήταν πολύ ανεβασμένα και η τεστοστερόνη στα κατώτερα φυσιολογικά. Όταν είδε τις ορμονικές ένας εκ των δερματολόγων που πήγα μου είπε πως δε μπορεί να είναι ανδρογενης αλλωπεκία (αυτή ήταν η πρώτη διάγνωση που είχε ο ίδιος κάνει)και δε ξέρει τι είναι. Κληρονομικότητα επίσης δεν υπάρχει κακή . Μήπως μέθοδοι άλλοι που αντιμετωπίζουν αυτοάνοσα π.χ. κλινική ύπνωση ή ωμοφαγία (Ιποκράτειο Ιδρυμα Ιωαννίνων) με σιταρόχορτο κ.α. είναι λύσεις και τσαμπα κάνουμε πλούσιους φαρμακεία και δερματολόγους; Ειδικά το δευτερο θέλω να το ψάξω διοτι υποτίθεται ότι μέχρι καρκινους θεραπεύει όχι ένα απλό αυτοάνοσο.
P.S Πρόσφατα σε ένα κεντρικό καταστημα βιολογικών γνωρισα μια κυρία που ψωνίζει αποκλειστικά για τον σύζηγό της συγκεκριμένες τροφές για την αντιμετώπιση της ψωρίασης (αυτοάνοσο) ακολουθώντας πολύ συγκεκριμένο διατροφολόγιο κατόπιν σύστασης γιατρού. Ο σύζηγος μου είπε μετα από 20 χρόνια με ψωρίαση έχει βελτιωθεί αισθητά. Μήπως δεν είναι θέμα μόνο ύπαρξης των βιταμινών στον οργανισμό ή απουσίας τους αλλά ισσοροπίας τους;
 

lab_rat

Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Αν υπηρχε καποιο τοπικο ανοσοκατασταλτικο που να μπορουσαμε να χρησιμοποιουμε μακροχρονια θα χαμε λυσει το προβλημα... :-\
 

kkathi

Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Επίσης σκέφτομαι οτι μήπως αντι για αλλωπεκια θα μπορούσαμε για τους ιδιους λόγους να εμφανίσουμε επιχείλιο έρπη, λεύκη, ψωρίαση κ.α και σε μας χτύπησε στο μαλλί ενώ σε άλλους οι ίδιοι ακριβώς λόγοι οδήγησαν στις παραπάνω παθήσεις;
 
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Εγώ πάντως όσο είχα τριχόπτωση πονούσε πάντα το μαλακό μέρος του κρανίου μου, εκεί που ήταν να πέσουν οι τρίχες. Κάτι πρέπει να σημαίνει αυτό δε μπορεί.
Τείνω περισσότερο στη φλεγμονή.
 

kkathi

Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Και εγώ συμφωνώ μαζί σου Αγγελε!
Ξέρεις διαβασα ότι ο παππούς των αντιφλεγμονώδων θεραπειών είναι η γνωστή σε όλους μας ασπιρίνη.
Λες να φτιάξουμε καμιά πειραματική πατέντα όπως ο φίλος μας xDante;
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Άγγελος είπε:
Εγώ πάντως όσο είχα τριχόπτωση πονούσε πάντα το μακακό μέρος του κρανίου μου, εκεί που ήταν να πέσουν οι τρίχες. Κάτι πρέπει να σημαίνει αυτό δε μπορεί.
Τείνω περισσότερο στη φλεγμονή.

ωπα Αγγελε κ σε μενα ειχε τυχει αυτο τωρα που το λες κ οντως εγω πονοκεφαλους δεν ειχα σπανια πολυ κ οντως μετα επεσαν κ μενα τα μαλια εκει .
 
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Πιστεύω ότι κι άλλοι θα είχαν το προαναφερθέν σύμπτωμα, αλλά ίσως να μην του έδωσαν τη δέουσα προσοχή ή να μην το θυμούνται.
Τώρα για την ασπιρίνη που αναφέρθηκε... Δεν ξέρω, το μυαλό μου πήγε κατευθείαν στο Niflammol, αλλά και πάλι ποιος ο λόγος να το δοκιμάσω τώρα, αφού δεν αντιμετωπίζω το σύμπτωμα και η ζημιά έχει ήδη γίνει; Αν οι νεώτεροι που έχουν τριχόπτωση, έχουν παράλληλα και πόνο στο τριχωτό της κεφαλής ίσως να έπρεπε να δοκιμάσουν κάποιο τοπικό αντιφλεγμονώδες. Δε μπορεί εμείς που είμαστε απλοί άνθρωποι να καταφέρνουμε να βρίσκουμε λύσεις "απλώς" κάνωντας έρευνες και μεγάλα εργαστήρια με ανθρώπους καταρτησμένους να μην έχουν καταφέρει να απομονώσουν το πρόβλημα και να έχουν βρει από που πηγάζει και να το έχουν καταπολεμήσει! Κάποιο λάκκο έχει η φάβα...
Βάζω ήδη τόσα στο κεφάλι μου, που θα τρελαθώ αν αρχίσω να πασαλοίβομαι και με ασπιρίνες :2m:
 

gezira

Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,2571.30.html


gezira

Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 21, 2011, 12:03:30 μμ »
Επειδη η αλωπεκια κατα μια επιστημονικη προσεγγιση, ειναι πολυπαραγοντικο "αυτοανοσο νοσημα", μηπως θα επρεπε να εστιαστουμε περισσοτερο στην περιπτωση (της θεραπειας) του Παναγιωτη???




Εχω μπερδευτει λιγο.. Υπαρχουν φυσικα προιοντα, που κατα την γνωμη καποιων μελων -ακομη και ενος μονον μελους συχνα!- ειναι απατη. Και πολλα αλλα "χημικα φαρμακα" , κοινως παραδεκτα ως...snake oils.. Ουσιαστικα -απο οτι εχω καταλαβει- το κυριαρχο δογμα ειναι το big 3 (και η -κατ'εμε- μετριων αποτελεσματων εμφυτευση). Εκτος αυτου του...fda approved σχηματος (αν και η κετοκοναζολη οχι για επανεκφυση), ολα τα αλλα ειναι δικες μας εικασιες,ελπιδες.. Εδω λοιπον τιθεται ενα μεγαλο ερωτημα, αφου περιοδικα επανερχομαστε στα ιδια και τα ιδια: ειμαστε μηπως τελικα, "θυματα" των φαρμακευτικων εταιρειων (...fda approved)...??
Πολυ σημαντικο ειναι, νομιζω, να εστιαστουμε μονον στα ΣΠΟΥΔΑΙΑ αποτελεσματα, κατα προτιμηση τα μονιμοτερα- εαν αυτα υπαρχουν. Και ισως καλο να ηταν, να συνεργαστουν σοβαρα, ολοι οι νοες εδω μεσα- απαραιτητως δε οι εντιμοι επιστημονες- για μια πιθανη εναλλακτικη προταση, εαν αυτη βεβαια μπορει να υπαρξει. Οργανωμενα, με εθελοντες ισως, κλπ. κλπ. (ας πουμε κατι αναλογο με το παραδειγμα του xDante)..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

gezira

Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 21, 2011, 12:03:30 μμ »
Επειδη η αλωπεκια κατα μια επιστημονικη προσεγγιση, ειναι πολυπαραγοντικο "αυτοανοσο νοσημα", μηπως θα επρεπε να εστιαστουμε περισσοτερο στην περιπτωση (της θεραπειας) του Παναγιωτη???

το προβλημα εδω ειναι οτι το neoral δεν προκειτε να το βρουμε κατω απο 128 ευρο τα 50ml
 
Μπλουζα