κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τριχ

Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Θα ήμασταν θύματα αν τρέχαμε κι αγοράζαμε ό,τι ακούγαμε πως δουλεύει και έχει αποτέλεσμα.
Εν αντιθέσει μ'αυτή τη λογική όμως, εμείς κάνουμε έρευνα, πραγματική κι εξετάζουμε το θέμα από διάφορες σκοπιές.
Προσπαθούμε να βρούμε την καλύτερη-φθηνότερη λύση ώστε να είναι προσιτή στους πολλούς, γιατί δεν είμαστε οι περισσότεροι έχοντες.
Όσο για την οργάνωση που αναφέρθηκε, θεωρώ ότι δε θα μπορούσαμε να είμαστε περισσότερο οργανωμένοι απ'ότι είμαστε τώρα, ίσως καλύτερα αλλά όχι περισσότερο.
Και τέλος επί της ουσίας όλοι όσοι συμμετέχουμε στον αγώνα του κατά της τριχόπτωσης, είμαστε εθελοντές είτε μας αρέσει είτε όχι. Όλα ιδίαν βούληση τα κάνουμε, χωρίς κανείς να μας αναγκάζει...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xDante

Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

τριμμένη ασπιρίνη μέσα και προπυλενογλυκόλη λοσιόν ? :chinscratch πόση ποσότητα ?
και τι επιπτώσεις έχει η τοπική ασπιρίνη ? πόσο απορροφάται απο το σκαλπ ?
kapamaru τι λές ? οι άλλοι χημικοί :grandpa: ?

[sup]επίσης μια περίοδο ποιο παλιά έπαιρνα καιρό αντιβίωση τότε πήγαν τα μαλλιά μου για βρούβες .... άρχισε η κατηφόρα :down[/sup]
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

xDante είπε:
τριμμένη ασπιρίνη μέσα και προπυλενογλυκόλη λοσιόν ? :chinscratch πόση ποσότητα ?
και τι επιπτώσεις έχει η τοπική ασπιρίνη ? πόσο απορροφάται απο το σκαλπ ?
kapamaru τι λές ? οι άλλοι χημικοί :grandpa: ?

[sup]επίσης μια περίοδο ποιο παλιά έπαιρνα καιρό αντιβίωση τότε πήγαν τα μαλλιά μου για βρούβες .... άρχισε η κατηφόρα :down[/sup]
Λέω πως είναι επηκυνδινο ασπιρίνη σε προπυλαινογλυκολη,δεν ξέρουμε πόση ποσότητα μπορεί να περάσει στο αίμα και δεν υπάρχει κάποια ένδειξη ,προηδοποιηση αν περάσει πολυ
 

xDante

Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Λέω πως είναι επηκυνδινο ασπιρίνη σε προπυλαινογλυκολη,δεν ξέρουμε πόση ποσότητα μπορεί να περάσει στο αίμα και δεν υπάρχει κάποια ένδειξη ,προηδοποιηση αν περάσει πολυ

συμφωνώ
αλλά την επικινδυνότητα των φίνα ντουτα σπιρο τοπικά δεν τα πλησιάζει ούτε στο 1%
συζήτηση να γίνεται......

επίσης έχω και μία άλλη ουσία στο μυαλό μου αλλά θα την εφαρμόσω και θα ενημερώσω

διαβάστε εδώ

http://www.articlealley.com/article_250154_17.html

http://www.earthclinic.com/CURES/hair_loss.html

μήπως να αρχίζουμε να το ψάχνουμε και αυτό ? 8)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

συμφωνώ
αλλά την επικινδυνότητα των φίνα ντουτα σπιρο τοπικά δεν τα πλησιάζει ούτε στο 1%
συζήτηση να γίνεται......

Αυτά τουλάχιστον σε προειδοποιούν,πονάει κανένας ορχης,τσουζει κανένα βυζι,καταλαβαίνεις ποτε πρέπει να κανεις κράτη.
Με την ασπιρίνη θα γίνει ζημιά πρώτου πάρεις χαμπάρι
 

mikipitri

Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

kkathi είπε:
Επίσης σκέφτομαι οτι μήπως αντι για αλλωπεκια θα μπορούσαμε για τους ιδιους λόγους να εμφανίσουμε επιχείλιο έρπη, λεύκη, ψωρίαση κ.α και σε μας χτύπησε στο μαλλί ενώ σε άλλους οι ίδιοι ακριβώς λόγοι οδήγησαν στις παραπάνω παθήσεις;
kkathi δεν έχεις άδικο... πριν κάνα εξάμηνο έπαθα έρπη ζωστήρα (πρώτη φορά στη ζωή μου) και έκανα σχεδόν δύο μήνες θεραπεία για να φύγει... ε, θα το πιστέψετε ρε παιδιά ότι αυτο το διάστημα παρατήρησα πύκνωση στο τριχωτό και παράλληλα είχε μειωθεί στο ελάχιστο η τριχόπτωση??? βέβαια έβαζα και μινοξ, αλλά και τώρα βάζω και δεν βλέπω regrowth... επίσης το ίδιο διάστημα που είχα την ερπη ζωστήρα είχε ελλατωθεί στο ελάχιστο η σ.δ. που έχω... τι να πω? τυχαίο?... με αυτά που διαβάζω, δεν νομίζω ;)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Παντος οποίος θέλει να δει τι κάνει η ασπιρίνη στην αλωπεκια,μπορει να παίρνει μια ασπιρίνη την μέρα για έναν χρόνο,διακοπτωντας όμως όλα τα αλλα,αλλα αμφιβαλω για το αποτέλεσμα ;D
 

kkathi

Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

mikipitri αυτό που κατέθεσες οδηγησε τη σκέψη μου στην ιατρική αντιμετώπιση της γυροειδούς αλλωπεκίας που για αυτή τουλάχιστον η επιστήμη έχει τοποθετηθεί ορίζοντάς την νόσο αυτοάνοση. Προ καιρού λοιπόν διάβασα οτι μια από τις μεθόδους αντιμετώπισής της είναι να προκαλέσουν ένα άλλο πρόβλημα στον οργανισμό προκειμένου να στρέψουν το ενδιαφέρον του ανοσοποιητικού σε αυτό και να πάψει να χτυπά τα τριχοθυλλάκια με αποτέλεσμα την επανέκφυση! Άλλη μέθοδος είναι ή ενέσιμη κορτιζόνη κ.α.
Αυτό που περιγράφεις ότι σου συνέβη ταιριάζει πολύ με το παραπάνω. Είναι σαν ο οργανισμός ξαφνικά να βρεθηκε απασχολημένος με τον ερπη ζωστήρα και να ξέχασε το μαλλί σου.
Άγγελε, ήθελα να σου πω πως και εμένα πόναγε το κεφάλι μου στο σημείο που αραίωσε. Οι δερματολόγοι λέγανε είτε πως είναι ιδέα μου είτε πως είναι stress. Ακόμη έγινε ελαφρώς ροζέ στο σημείο που χαθηκαν τα μαλλιά. Το πιο κουφό είναι πως ενώ ο κομμωτής μου το έβλεπε και πάλι οι γιατροί λέγανε πως το κρανίο είναι λευκό.
Το πιο σοβαρό όμως είναι πως και η κορούλα μου 10 ετών που όπως έχω ξαναγράψει μετα από ξαφνική εμφανιση σμηγματοειδούς δερματιτιδας (γεμισε κιτρινα λέπια) εμφάνισε αραίωση στην κορυφή του κεφαλιού της το κεφάλι έγινε κόκκινο και όταν τη χτενιζα εκλαιγε γιατί πόναγαν οι ρίζες οπως μου έλεγε. Μήπως τελικά όλες οι αλλωπεκίες εχουν την ίδια βαση και πολύ κακώς επαναπαφθηκαν γιατροι και εταιρείες σε φαρμακα που μειώνουν την DHT;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Άλλη μέθοδος είναι ή ενέσιμη κορτιζόνη κ.α.

εγω νομιζω οτι η ποιο αποτελεσματικη μεθοδος(χωρις να την εχω δοκιμασει)ειναι η ενεσιμη μινοξιδιλη,στο δερμα της κεφαλης κατευθειαν στο προβλημα,τις παρενεργειες δεν ξερω απο κατι τετοιο ομως ;D :chinscratch

Μήπως τελικά όλες οι αλλωπεκίες εχουν την ίδια βαση και πολύ κακώς επαναπαφθηκαν γιατροι και εταιρείες σε φαρμακα που μειώνουν την DHT;

γιατι να ψαξουν,για να χασουν την δουλεια τους? :D
 
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Δεν μπορεί να φταίει μόνο η DHT, το έχουμε αποκλείσει αυτό το γεγονός πλέον. Όπως επίσης δεν μπορώ να δεχτώ τον εφησυχασμό των γιατρών σ'ένα θέμα όπως είναι η Α.Α.. Έχω λιγάκι πελαγώσει με όλ'αυτά για να είμαι απολύτως ειλικρινής μαζί σας. Τη χρειάζομαι την επανέκφυση κι εγώ και δε νομίζω ότι με βοηθάει και τόσο η μινοξυδίλη πλέον. Τώρα βέβαια από τις αρχές του Μάρτη που ξεκίνησα και τη σπιρονολακτόνη, παρατήρησα ένα περίεργο αίσθημα τραχύτητας στο τριχωτό. Ίσως να είναι και η ιδέα μου, αλλά μακάρι να δουλέψει η σπιρονολακτόνη. Σκέφτομαι να δοκιμάσω και τη σόδα φαγητού, μιας που έχω πάρει την απόφαση να τελειώνω και με τα παλιοσαμπουάν που δεν κάνουν και κανένα καλό. Το πράσινο σαπούνι μου φαίνεται καλύτερο π.χ. αλλά και πάλι, δεν είναι φυσικό πιστεύω. Όλο και κάτι θα βάζουν μέσα. Επιφυλάσσομαι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xDante

Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

3 ημέρα που λούστηκα με μαγειρική σόδα..... ''άλλη'' αίσθηση το μαλλί με κανένα σαμπουάν δεν ένιωσα τα μαλλιά μου τόσο ωραία....δεν ξέρω βέβαια αν έχει καμια παρενέργεια και δεν πρέπει κάθε μέρα... ίσως 1-2 φορές την εβδομάδα μήπως και σου στεγνώνει το σκαλπ.... θα δείξει... πάντως τα καθαρίζει κομπλέ.... ρε σεις λέτε τα χημικά απο τα σαμπουάν να δημοιουργούνε κάποιου έιδους φλεγμονή ?
 

Sky Nik

New Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Παίδες ρώτησα και έμαθα ότι πολύ ειδικά παλιότερα πέρνανε μία ασπιρινη την ημέρα χωρίς λόγο και μάλιστα για προλυπτικα . Θα ρωτήσω και έναν φίλο μου γιατρό και αν μου δώσει το Οκ ξεκινάω άμεσα για 6 μήνες και βλέπουμε .

Προσοχή δεν μιλάμε για depon σε οποιαδήποτε μορφή , παρά μόνο για την κλασσική παραδοσιακή μας ασπιρινη. ;D ;D ;D
 

xDante

Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

την ασπιρίνη και ειδικότερα μια παιδική ασπιρίνη την ημέρα λαμβάνουν όσοι έχουν προβλήματα καρδιάς και για να μην δημοιουργούνται θρομβώσεις καθ ότι η ασπιρίνη δεν αφήνει το αίμα να πήζει εύκολα είναι αντιθρομβωτικό... τώρα απο εκεί και πέρα δέν ξέρω τι μπορεί να κάνει στο μαλί...
 

Sky Nik

New Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Έστω και έτσι να είναι μήπως τελικά θα γίνεται καλύτερη αιμάτωση του εγκεφάλου ? Οπότε ακόμη και αυτό να ισχύει πάλι τα αποτελέσματα ίσως είναι θετικά .
 

akol

Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

εναs γνωστόs μου έπαιρνε ασπιρίνη σε καθημερινη βάση γιατι ελεγε πωs κανει καλο και προλαμβανει απο ασθενειεs.δεν τον πειραζε πουθενα,παρενεργειs μηδέν.ξαφνικά ομωs ...έγεινε το κακό.γαστροραγια πολυ μεγάλη και ακολοθσησαν και αλλα προβληματα το ενα μετα το αλλο.έξι μηνεs στα νοσοκομεία.οσο για το αν έκανε καλό στο μαλλί ,νομιζω οι επιστήμονεs θα το ειχαν ανακαλύψει εδω και πολύ πολυ πολυ καιρό...
 

Sky Nik

New Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Υποθέτω ότι ο φίλος σου δεν ήξερε ότι η ασπιρίνη πρέπει να διαλύεται σε λιγο νεράκι καθώς πρέπει να ανακατευεται και με ζαχαρη γιατί γενικά η ασπιρίνη έχει την τάση να κολάει στα τοιχώματα του στομαχιού π.χ. αντίστοιχο με αυτό που γίνεται στο ποτήρι ..... , τώρα όντως αυτό που λές ότι θα το είχαν ήδη ανακαλύψει δεν αντιλέγω αλλά νομίζω αξίζει μία προσπάθεια.
 

tatini

New Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Πάντως η ασπιρίνη αυξάνει το μεταβολισμό. Εϊναι κοινό μυστικό των μοντέλων αυτών, μια ασπιρίνη την ημέρα και πας για χέσιμο 5 φορές την ημέρα, δε σου μένει άντερο.
 

xDante

Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Blindfold είπε:
Πάντως η ασπιρίνη αυξάνει το μεταβολισμό. Εϊναι κοινό μυστικό των μοντέλων αυτών, μια ασπιρίνη την ημέρα και πας για χέσιμο 5 φορές την ημέρα, δε σου μένει άντερο.
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
 

LOK

Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

+1 με τον Blindfold. Η καθημερινή χρήση της ασπιρίνης σου κάνει το έντερο αστα να πάνε.
 
Μπλουζα