ενα ωραιο κειμενο απο ελληνα δερματολογο-οποιος εχει ο

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: ενα ωραιο κειμενο απο ελληνα δερματολογο-οποιος εχ

Το συγκεκριμένο το έχω διαβάσει. Ωραία τα γράφουνε μερικές φορές!

Έναν από τους 2 τον είχα επισκεφθεί ή μάλλον ΚΑΛΗ ΠΕΛΑΤΙΣΣΑ υπήρξα για εκείνον!

Ένα πράγμα θα σας πώ μόνο. Ηταν αδιάφορος. Ενώ μου είχε χορηγήσει βαριά φάρμακα εγώ τον ρωτούσα μήπως χρειαζοταν να κάνω εξετάσεις για έλεγχο πχ συκωτιού. Με τα συγκεκριμένα φάρμακα είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ ο έλεγχος!!!

Μου έδινε λοσιόν τύπου chronostim ducray και με είχε ταράξει στις βιταμινούλες!

Μια απο τις συμβουλές του γιατρού (αντί να μου δώσει κάποια θεραπεία της προκοπής):
ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙΣ ΠΛΟΥΣΙΟ ΑΝΤΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΕΙΣ ΚΑΘΕ 3 ΧΡΟΝΙΑ
 

Joda

Member
Απ: ενα ωραιο κειμενο απο ελληνα δερματολογο-οποιος εχ

ειναι πολυ μαμακες οι πιο πολλοι δερματολογοι..καλα το chronostim γιατι στο εδωσε?αφου δεν κανει τπτ..καλα και αυτο με τις βιταμινες που δινουν ολοι οι δερματολογοι δεν μπορω να το καταλάβω..αφου δεν βοηθανε στην τριχοπτωση
απο βαρια φαρμακα τι εχεις παρει Χριστινα?
 
Απ: ενα ωραιο κειμενο απο ελληνα δερματολογο-οποιος εχ

Ένα από αυτά είναι και τα Roaccutan και ενώ δεν έχω πρόβλημα με συκώτι, όταν τα πήρα το συκώτι είχε ανέβει πολύ αλλά μετά που τα σταμάτησα κατέβηκε.

Μήπως θα έπρεπε να πώ ότι μου τα έδωσε για τη λιπαρότητα στο μαλλί και μετά όταν βρήκα άλλον δερματολόγο με πέρασε για τρελή και νόμιζε ότι δεν είχα καταλάβει και μου τα έδωσε για ακμή;

Τέλος πάντων για δερματολόγους έχω πολλές ιστορίες αλλά δεν έχει νόημα. Απλά το είπα επειδή αναφεροταν και σε ονοματα δερματολογων και καλό είναι να προσέχουμε γενικά. Αλλά πληροφοριακά καλό είναι να το διαβάσει κάποιος.
 

Pathetic_Losser

New Member
Απ: ενα ωραιο κειμενο απο ελληνα δερματολογο-οποιος εχ

Πολυ καλο αρθρο,πραγματι ;D
Αν κ οι πηγες που αναφερει ειναι σχετικα παλιες (1997-2001) κ παλι ομως nice work Joda ;D
 

vrm

Member
Απ: ενα ωραιο κειμενο απο ελληνα δερματολογο-οποιος εχ

Χριστίνα είπε:
Έναν από τους 2 τον είχα επισκεφθεί ή μάλλον ΚΑΛΗ ΠΕΛΑΤΙΣΣΑ υπήρξα για εκείνον!

ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙΣ ΠΛΟΥΣΙΟ ΑΝΤΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΕΙΣ ΚΑΘΕ 3 ΧΡΟΝΙΑ
ποιον εννοεις τον πρωτο ή το δευτερο ;;

Φοβερος παντως ο γιατρος... :( :eek:
 

Joda

Member
Απ: ενα ωραιο κειμενο απο ελληνα δερματολογο-οποιος εχ

καλα το roaccutane γιατι στο εδωσε?σε πολλες περιπτωσεις προκαλλει τριχοπτωση..τι να πεις...παροτι εχουν το χαρτι οι δερματολογοι στην πραξη για θεματα τριχοπτωσης τουλαχιστον δεν την παλευουν..και απο πανω κοιτανε κιολας πως να στα παρουν..ειχε παει ενας φιλος μου σε ενα δερματολογο και του εδωσε καποιες λοσιον και κατι αλλα και προσπαθησε να τον πεισει να πηγαινει κιολας 1 φορα την βδομαδα με 30 ευρω την επισκεψη να κανει λειζερ..και του το παρουσιασε κιολας λες και ηταν και θαυματουργο...πιο θαυματουργο θα ηταν για την τσεπη του γιατρου παρα για το κεφαλι του γνωστου μου..ευτυχως που κατσαμε και μιλησαμε και τελικα δεν πηγε..
 

vrm

Member
Απ: ενα ωραιο κειμενο απο ελληνα δερματολογο-οποιος εχ

Joda είπε:
καλα το roaccutane γιατι στο εδωσε?σε πολλες περιπτωσεις προκαλλει τριχοπτωση...
Προκαλεί τριχοπτωση ??? :eek:. Επειδη το roaccutan το χρησιμοποιησα για μεγαλο χρονικο διαστημα για την καταπολεμηση της ακμης, δε νομιζω να εχει αναφερθει οτι η ισοτρετινοινη προκαλει τριχοπτωση :).Βεβαια ειναι ενα φαρμακο με παρα πολλες και σοβαρες παρενεργειες( απο ξηροτητα των χειλιων και του δερματος γενικοτερα μεχρι και τερατογενεσεις, τασεις αυτοκτονιας) γι'αυτο και θα πρεπει να χρησιμοποιειται με προσοχη( μονο σε βαρειες μορφες ακμης, ενω ειναι απαραιτητες οι αιματολογικες εξετασεις σε τακτα χρονικα διαστηματα).
 

comb

Member
Απ: ενα ωραιο κειμενο απο ελληνα δερματολογο-οποιος εχ

Έχω διαβάσει πολλές φορές για περιπτώσεις όπου το roaccutane ουσιαστικά "ώθησε" την ανδρογενετική αλωπεκία στο να ξεκινήσει την εξέλιξή της.
 

vrm

Member
Απ: ενα ωραιο κειμενο απο ελληνα δερματολογο-οποιος εχ

comb είπε:
Έχω διαβάσει πολλές φορές για περιπτώσεις όπου το roaccutane ουσιαστικά "ώθησε" την ανδρογενετική αλωπεκία στο να ξεκινήσει την εξέλιξή της.
Φιλε Comb, για να ειμαι ειλικρινης η τριχοπτωση σ'εμενα ξεκινησε λιγο καιρο μετα απο την ολοκληρωση της θεραπειας μου. Οταν λεω τριχοπτωση εννοω οτι ηταν καπως πιο εντονη απο το φυσιολογικο οχι κατι το ιδιαιτερο!Εντουτοις δε θεωρω οτι το roaccutan προκαλει τριχοπτωση.Εχω ρωτησει αρκετους δερματολογους αν η χρηση του roaccutan σχετιζεται με την τριχοπτωση ( γιατι μπορει να δειχνω ανετος αλλα παντα υπηρχε και υπαρχει ενας ενδομυχος φοβος αφου κακα τα ψεματα το roaccutan δεν ειναι ουτε βιταμινουλες ουτε ασπιρινη) και η απαντηση ηταν οχι.Η ιδια η εταιρεια δεν αναφερει στο φυλλο οδηγιων χρησης, ως παρενεργεια την πιθανη εμφανιση τριχοπτωσης ::).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Troulis

New Member
Απ: ενα ωραιο κειμενο απο ελληνα δερματολογο-οποιος εχ

Χριστίνα είπε:
Το συγκεκριμένο το έχω διαβάσει. Ωραία τα γράφουνε μερικές φορές!

Έναν από τους 2 τον είχα επισκεφθεί ή μάλλον ΚΑΛΗ ΠΕΛΑΤΙΣΣΑ υπήρξα για εκείνον!

Ένα πράγμα θα σας πώ μόνο. Ηταν αδιάφορος. Ενώ μου είχε χορηγήσει βαριά φάρμακα εγώ τον ρωτούσα μήπως χρειαζοταν να κάνω εξετάσεις για έλεγχο πχ συκωτιού. Με τα συγκεκριμένα φάρμακα είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ ο έλεγχος!!!

Μου έδινε λοσιόν τύπου chronostim ducray και με είχε ταράξει στις βιταμινούλες!

Μια απο τις συμβουλές του γιατρού (αντί να μου δώσει κάποια θεραπεία της προκοπής):
ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙΣ ΠΛΟΥΣΙΟ ΑΝΤΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΕΙΣ ΚΑΘΕ 3 ΧΡΟΝΙΑ

Αμα θες να ειρωνευτεις δερματολογο να το κανεις με στοιχεια..Οσο για το Chronοstim ασχετε εχει τα ιδια συστατικα με το revivogen.

Aντε γιατι προκαλεις πολυ.
 

Troulis

New Member
Απ: ενα ωραιο κειμενο απο ελληνα δερματολογο-οποιος εχ

Χριστίνα είπε:
Ένα από αυτά είναι και τα Roaccutan και ενώ δεν έχω πρόβλημα με συκώτι, όταν τα πήρα το συκώτι είχε ανέβει πολύ αλλά μετά που τα σταμάτησα κατέβηκε.

Μήπως θα έπρεπε να πώ ότι μου τα έδωσε για τη λιπαρότητα στο μαλλί και μετά όταν βρήκα άλλον δερματολόγο με πέρασε για τρελή και νόμιζε ότι δεν είχα καταλάβει και μου τα έδωσε για ακμή;

Τέλος πάντων για δερματολόγους έχω πολλές ιστορίες αλλά δεν έχει νόημα. Απλά το είπα επειδή αναφεροταν και σε ονοματα δερματολογων και καλό είναι να προσέχουμε γενικά. Αλλά πληροφοριακά καλό είναι να το διαβάσει κάποιος.

Στειλε σε pm το ονομα του δερματολογου.Αποκλειεται να σου εδωσε το roaccutane με απλη συνταγη,θελει ειδικη συνταγη, και αποκλειεται να το εδωσε για λιπαροτητα μαλλιου.
 

Troulis

New Member
Απ: ενα ωραιο κειμενο απο ελληνα δερματολογο-οποιος εχ

Η ιδια η εταιρεια δεν αναφερει στο φυλλο οδηγιων χρησης, ως παρενεργεια την πιθανη εμφανιση τριχοπτωσης ::).


Βεβαιως και το αναφερει και ειναι πολυ πιο συχνη παρενεργεια απο την ταση αυτοκτονιας που γραφεις.
 

NGL

Member
Απ: ενα ωραιο κειμενο απο ελληνα δερματολογο-οποιος εχ

Βρε troulis χαλαρωσε λιγο παληκαρι μου!!μια παρεα ειμαστε με διαφορα βιωματα ο καθενας που αφορουν την τριχοπτωση τα οποια τα καταθετουμε!γιατι να δημιουργουνται εντασεις? :(
 

Pierre

Member
Απ: ενα ωραιο κειμενο απο ελληνα δερματολογο-οποιος εχ

Χριστίνα, το να σου έδωσε Roaccutan για λόγους λιπαρότητας του τριχωτού της κεφαλής, το βρίσκω εγκληματικό.
Αναφορικά, με την σχέση του Roaccutan και της τριχόπτωσης, θα ήθελα να επισημάνω τα εξής:

1. Μια απο τις συχνές παρενέργειες του Roaccutan είναι η τριχόπτωση, γεγονός, που οφείλεται στην επίδραση της ισοτρετινοίνης στον οργανισμό. Η ισοτρετινοΐνη ΔΕΝ είναι ορμόνη ούτε αντιβιοτικό αλλά είναι μια ουσία που προέρχεται από την βιταμίνη Α.
2. Η τριχόπτωση αυτή είναι παροδική και μετά το πέρας της θεραπείας(ίσως και κάποιους μήνες αργότερα, λόγω της ικανότητας του φαρμάκου να παραμένει στον οργανισμό και μετά το τέλος της λήψης του), το τριχωτό επανέρχεται στα φυσιολογικά του επίπεδα.
3. Συνήθως, η τριχόπτωση αποτελεί ένδειξη σωστής ανταπόκρισης του ασθενούς στο φάρμακο(ακριβώς όπως η φίνα, αλλά για διαφορετικό σκοπό...)
 

Pierre

Member
Απ: ενα ωραιο κειμενο απο ελληνα δερματολογο-οποιος εχ

Επίπρόσθετα, με βάση την προσωπική μου εμπειρία απο την χρήση του Roaccutan(Νοεμ 2004 έως Μάιος 2005, σε ηλικία 19 ετών), μπορώ να επισημάνω τα εξής:
1. Παρουσίασα ελαφρά τριχόπτωση η οποία και διήρκησε για περίπου 3 μήνες. Κανένα ίχνος shedding δεν είχε παρουσιαστεί τότε.
2. Το φάρμακο μου προκάλεσε μια χρόνια ευασθησία στο δυνατό ηλιακό φως(ευτυχώς μικρή), με αποτελέσμα το σκαλπ και γενικώς το δέρμα μου να κοκκινίζει εύκολα...
3. Από τον Μαίο του 2006(ακριβώς 2 χρόνια μετά), το τριχωτό μου παρουσίασε ξηρή πυτιρίδα.
4. Τους τελευταίους 3-4 μήνες, το πρόβλημα αυτό, μετατράπηκε σε σμηγματοροική δερματίτιδα η οποία μου προκαλεί και τριχόπτωση. Σε ερώτηση μου προς τον δερματολόγο, εάν το Roaccutan ευθύνεται για την εξέλιξη αυτή, η απάντηση που έλαβα ήταν: "Πολύ πιθανό"...
 
Απ: ενα ωραιο κειμενο απο ελληνα δερματολογο-οποιος εχ

Το Roaccutan μου το έδωσε για τη λιπαρότητα στο μαλλί! Δεν έκανα ποτέ μου θεραπεία ακμής με φάρμακα γιατί δεν το θεωρούσα απαραίτητο!

Στο παρελθόν είχα εμφανίσει ακμή αλλά την καταπολέμησα με τοπική κρέμα.

Δεν σε καταλαβαίνω Troulis ποιό είναι το προβλημα σου!

Αυτά ήταν λόγια γιατρού που του έσκαγα πολύ καιρό 80euro την επίσκεψη . Δεν το κατάλαβα να μιλάω με στοιχεία! Δικαίωμα έχω να λέω το τί έχω περάσει όλα αυτά τα χρόνια για να προσέχουν άλλοι πριν κάτσουν και τα σκάσουν τόσο εύκολα όπως έκανα εγώ.

Αν εσύ έχεις συμφέροντα είναι δικό σου πρόβλημα και όχι δικό μου!

Η τριχόπτωση μου ξαναξεκίνησε όταν ξεκίνησα τα Roaccutan. Αν ήταν τυχαίο ή οφειλοταν από αυτό δεν το γνωρίζω!
 
Απ: ενα ωραιο κειμενο απο ελληνα δερματολογο-οποιος εχ

Α! ή να πώ καλύτερα ότι άλλος γιατρός μου είχε δώσει για 1 χρόνο φάρμακο που το δίνουν σε ανθρώπους που έχουν λύκο χωρίς να κάνω εξέταση να δεί αν πάσχω από λύκο!

Γι'αυτό μη με προκαλείς με τους δερματολόγους!!!!!!!!!!
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: ενα ωραιο κειμενο απο ελληνα δερματολογο-οποιος εχ

Χριστίνα είπε:
Η τριχόπτωση μου ξαναξεκίνησε όταν ξεκίνησα τα Roaccutan. Αν ήταν τυχαίο ή οφειλοταν από αυτό δεν το γνωρίζω!
Το εχουμε ξανασυζητησει το θεμα με το accyutane
Οσο πιο μεγαλη η δοση τοσο μεγαλυτερη η τριχοπτωση
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα