εκοψα το προσκαρ μαχαιρι

weznem

Well-Known Member
vag25 είπε:
dimos18 είπε:
Έγκριση δεν έχουν πάρει ,όχι γιατί δουλεύουν σε ένα δύο.Δεν έχουν πάρει γιατί η fda για να δώσει έγκριση θέλει κλινικές δοκιμές που διαρκούν χρόνια ολόκληρα.Και δεν μιλώ για 1-2.

Σαν την φινα που ''περασε'' τις δοκιμες ενα πραγμα?:p

μεγαλο θεμα αυτο,το αναπντητο ερωτημα εινα τι δι@ολο κλινικες ερευνες εκαναν και οι χρηστες της φινας,ηταν λες και επαιρναν βιταμινη c με το 2%μονο παρενεργειες,εμεις ολοι οι απλοι ανθρωποι γιατι βλεπουμε το ανιθετο,δηαλδη ανθρωπο με το κυαλι να μην εχει παρενεργειες απο αυτην.. ? αυτο δεν το καταλβαινω και δεν αναθεωρουν κιολας!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

panoslydios

New Member
Ποιες δοκιμες?
Οι μονες δοκιμες ειναι σε μας,που εχουμε γινει πειραματοζωα.
Πειραματοζωα μεσα απο τη διατροφη που μας δινουν και το περιβαλλον που μας μολυνουν,
καταληγοντας τελικα στη βιομηχανια της ''υγειας''.

To γαμωτο ειναι το ιδιο συνεβαινε απο το 1930 .Υπαρχει ενα βιβλιο σχετικα με αυτο.
''one hundred million guine pigs:Dangers in everyday Foods Drugs And Cosmetics.
Τι νομιζετε?H επιστημη εχει γινει ο εχθρος μας,αντι για το φιλο μας.
Ολοενα μαθαινουμε περισσοτερα και περισσοτερα για λιγοτερα και επουσιωδη.
Αχ αν καταλαβαιναμε οτι η λυση βρισκεται σε εκεινη την ανεξηγητη δυναμη της αναγεννησης.
Εκεινη προσπαθουμε να προκαλεσουμε με τις μεθοδους,οι οποιες κατα κυριο λογο ομως
ειναι αυστηρως χημικες.Χαπι και τοπικα.

Πειτε μου,τι ειναι αυτο που ''ξυπναει τους θυλακες και κανει τη τριχα να αναγενναται''?
'Τι ειναι αυτο που κανει μια σαλαμανδρα να βγαζει τελεια ολοκληρο το ακρο της μετα απο ακρωτηριασμο.?
Οσο και να το παιζει η συγχρονη επιστημη οτι γνωριζει καποια πραγματα,στην πραγματικοτητα ξερει ελαχιστα
για αυτη τη δυναμη που ειναι ικανη να αντιστρεψει τη βλαβη,την απωλεια .

Αυτη η δυναμη ειναι κοινη για ολους τους οργανισμους στη φυση.
 

vag25

Well-Known Member
dimos18 είπε:
vag25 είπε:
dimos18 είπε:
Έγκριση δεν έχουν πάρει ,όχι γιατί δουλεύουν σε ένα δύο.Δεν έχουν πάρει γιατί η fda για να δώσει έγκριση θέλει κλινικές δοκιμές που διαρκούν χρόνια ολόκληρα.Και δεν μιλώ για 1-2.

Σαν την φινα που ''περασε'' τις δοκιμες ενα πραγμα?:p

Η φινα έχει περάσει από fda

Ναι ''περασε'':p
 

vag25

Well-Known Member
Eννοω περασε σε εισαγωγικα.
5+ χρονια που γνωριζω την oυσια φινα,βλεπω οτι οι παρενεργειες στην πραξη απο 3% ειναι 80%(χωρις να υπολογιζω τις ελαφριες).Τωρα πως περασε ,ενας θεος ξερει.
Γι αυτο και δεν εμπιστευομαι ιδιατερα πλεον τι περναει απο fda.
 

dimos18

Member
Το fda na έχεις υπόψιν ότι δεν ''περνάει'' τα φάρμακα αναλόγως με το πόσες παρενέργειες έχει. Έχει περισσότερο καταγραφικό ρόλο .Εξετάζει την αποτελεσματικότητα και την ασφάλεια (σε γενικότερα πλαίσια,όχι σε πλαίσια παρενεργειών).
Η φίνα δεν ''πέρασε'' ως φάρμακο για την καράφλα αλλά για τον προστάτη.
Μεγάλη συζήτηση μπορεί να γίνει τώρα γύρω από τις παρενέργειες.Έχω διαβάσει νομίζω μια έρευνα που έγινε σε χρήστες φίνας για τον προστάτη και χρήστες για την τριχόπτωση.Αυτοί που το χρησιμοποιούσαν για τον προστάτη ανέφεραν αρκετά λιγότερες παρενέργειες σε σχέση με τους άλλους.Επίσης οι περισσότεροι που παραπονιόντουσαν ότι μετά τη διακοπή της φίνα τους έμειναν προβλήματα στυτικής δυσλειτουργίας φαίνεται στην έρευνα ότι είχαν πρόβλημα και πριν αρχίσουν τη φίνα. Δεν λέω ότι το ποσοστό είναι όντως 3% αλλά σίγουρα έχει χτιστεί ένας μύθος γύρω από το φάρμακο που δημιουργεί placebo effect.Υπάρχουν μάλιστα ακόμη και πρώην χρήστες που ισχυρίζονται ότι τους έμειναν οι παρενέργειες μετά τη διακοπή παρ'όλο που τα ορμονολογικά τέστ έδειχναν νορμάλ επίπεδα.
 

vag25

Well-Known Member
Οταν λεω φινα αναφερομαι στο φαρμακο που περασε για την τριχοπτωση(propecia).
Απο κει και περα,εχουμε διαβασει τοσες και τοσες μαρτυριες(σε αυτο το φορουμ,σε αλλα φορουμς) που προσωπικα εγω δεν πιστευω στο placebo effect για αυτο το φαρμακο.
 

panoslydios

New Member
dimos18 είπε:
Επίσης οι περισσότεροι που παραπονιόντουσαν ότι μετά τη διακοπή της φίνα τους έμειναν προβλήματα στυτικής δυσλειτουργίας φαίνεται στην έρευνα ότι είχαν πρόβλημα και πριν αρχίσουν τη φίνα. Δεν λέω ότι το ποσοστό είναι όντως 3% αλλά σίγουρα έχει χτιστεί ένας μύθος γύρω από το φάρμακο που δημιουργεί placebo effect.Υπάρχουν μάλιστα ακόμη και πρώην χρήστες που ισχυρίζονται ότι τους έμειναν οι παρενέργειες μετά τη διακοπή παρ'όλο που τα ορμονολογικά τέστ έδειχναν νορμάλ επίπεδα.

Στο δευτερο σκελος συμφωνω απολυτως,Αν κατι ''σφηνωθει'' στο κεντρικο νευρικο συστημα αντε να βγει.

Στο πρωτο,ομως,δεν ξερω κατα ποσο καλο ειναι ,μια ερευνα να χαρακτηριζει τον οργανισμο που εξεταζει,σαν ''προβληματικο εκ των προτερων''.

Παντως σχετικα με το placebo -effect της φινα μετα τη διακοπη της,ειναι μια τρανη αποδειξη οτι δεν ειμαστε απλα καποιες χημικα δομημενες μηχανες.Πραγματικα ειναι οξυμωρο απο τη μια να σου λενε για placebo και απο την αλλη να σε αντιμετωπιζουν μονο σαν οργανισμο αποτελουμενο μονο απο χημικες αντιδρασεις και ορμονες.
 

kwsths

Member
weznem είπε:
baldy είπε:
συμφωνω με οτι λεει ο andre αλλα να πω το εξης δεν μας φταινε οι δερματολογοι,τι θελουμε να μας πει? ενας σοβαρος επιστημονας θα σου δωσει εγκεκριμενα πραγματα δεν θα κατσει να σου μιλισει για γιατροσοφια της κυρα-Κατινας.Αν δουλευουν τα γιατροσοφια αυτο ειναι αλλο θεμα,παντως για να μην ειναι εγκεκριμενα μην περιμενεις τιποτα το πολυ καλο.Συνηθως αν δουλευει κατι ειναι περισσοτερο για μεμωνομενους και οχι στο συνολο για αυτο δεν υπαρχει και εγκριση ευρεως.Οποτε περισσοτερο πας με τη λογικη και αν σου κατσει? ομολογω οτι σε δερματολογους παω περισσοτερο για να κοψω αντιδρασεις και αν δεν πας διαβασμενος και δεν εχεις ερωτηματα δεν αξιζει να πας.Αν τους 'κατηγορω' για κατι ειναι οτι τους τα βγαζεις με το τσιγγελι,αν πας πηγεναι διαβασμενος αλλιως περιμενε τα μισα απο οτι καθονται και σου εξηγουν εδω μεσα,αν οχι λιγοτερα,αυτα
οχι απαραιτητα σωστος γιατι ομως..διοτι και για τα τοπικα τα καλα οπως ru cb kai opoio allo yparxei bnp32 που διαβασαμε προσφατα αν τους τα αναφερεις σαν κινεζο θα σε κοιτανε... και το ru εχει και μεγαλα ποσοστα επιτυχιας.. για τα φθηνα τοπικα ναι συμφωνω αν εξαιρεσεις καποια που κανουν δουλεια σε γενικες γραμμες λιγα πραγματα..αλλα απο την αλλοι υπαρχουν ανθρωποι που δεν αντεχουν την φινα,οποτε??δεν ξερουν να τους προτεινουν τιποτα ακομα και off the record που λενε και στ χωριο που δεν εχω... :)

εγω πηγα στ δερματολογο και τον ρωτησα για ρεβιβογκεν και μ λεει -τι ειναι αυτο /? α αυτο που τωρα ηρθε στην Ελλαδα ε? δεν με εχουν ενημερωσει ακομα.. Περιμενω ομως ενημερωση τον επομενο καιρο.. - Εννοουσε οτι περιμενε να ερθουν εκπροσωποι απο την αθηνα στο γραφειο να τον ενημερωσουν για το προιον ... και π ξερεις να του εδιναν κ τιποτα ποσοστα αν το πασαρε σε πελατες... :bon:
 

sadboy

New Member
παιδιά εγω μόνο για λίγες μέρες δοκίμασα propecia και το έκοψα, γιατί τα χύσ*α μου έγιναν νερουλά και πανικοβλήθηκα
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
sadboy είπε:
παιδιά εγω μόνο για λίγες μέρες δοκίμασα propecia και το έκοψα, γιατί τα χύσ*α μου έγιναν νερουλά και πανικοβλήθηκα

Θέλει χρόνο αυτή η ουσία.. στην αρχή σε όλους δίνει παρενέργειες, στην πορεία φαίνεται αν το αντέχει κάποιος η όχι, αν υποχωρούν οι παρενέργειες δηλαδή και το δέχεται το σώμα. Από την άλλη δεν θα σου πω ότι έκανες και άσχημα που το έκοψες εννοείται.. ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

endj3

New Member
Παντως παιδια και εμενα που επαιρνα 7-8 μηνες ειχε εκλπηκτικα αποτελεσματα 0 τριχοπτωση σε σημεια που ειχα αδειασει εμφανιστηκαν πολλες νεες τριχες χωρις να χρησιμοποιω τιποτα αλλο αλλα δεν μπορουσα να αποδωσω στο σεξ ,χαλαρη στυση ειχε χαθει η αισθηση σε πολυ μεγαλο βαθμο και ενω νομιζα οτι ειναι στο κεφαλι μου με το που το εκοψα σε 2-3 μερες τρελη διαφορα,δεν θα πω σε καποιον η μην το παρει η οποιος παιρνει να το κοψει αλλα για μενα δεν προκειται να ξανακουμπησω το συγκεκριμενο φαρμακο.
 

leonidasgr2003

New Member
endj3 είπε:
Παντως παιδια και εμενα που επαιρνα 7-8 μηνες ειχε εκλπηκτικα αποτελεσματα 0 τριχοπτωση σε σημεια που ειχα αδειασει εμφανιστηκαν πολλες νεες τριχες χωρις να χρησιμοποιω τιποτα αλλο αλλα δεν μπορουσα να αποδωσω στο σεξ ,χαλαρη στυση ειχε χαθει η αισθηση σε πολυ μεγαλο βαθμο και ενω νομιζα οτι ειναι στο κεφαλι μου με το που το εκοψα σε 2-3 μερες τρελη διαφορα,δεν θα πω σε καποιον η μην το παρει η οποιος παιρνει να το κοψει αλλα για μενα δεν προκειται να ξανακουμπησω το συγκεκριμενο φαρμακο.

όντος ήταν στο κεφάλι σου ... αποκλείεται να απέβαλε το σώμα σου θεραπεία 8 μηνών σε 3 μέρες ! μπορεί να ήταν στυτική δυλειτουργία απλώς ...
δοκίμασες να χρησιμοποιήσεις χάπια στυτικής δυσλειτουργίας ;
όταν θα σ πέφτουν τα μαλλιά λόγω έλλειψης της φιναστερίδης θα αρχίσεις να πέφτεις ψυχολογικά και παλι θα εχεις θέμα δυσλειτουργίας...
 
Μπλουζα