δαφναιελαιο ποια ειναι η γνωμη σας?

Mengoni

Member
Ευχαριστώ Υul. Στο φαρμακείο που ρώτησα μου είπαν ότι καλύτερα για την τριχόπτωση να χρησιμοποιήσω ένα μείγμα που φτιάχνουν με δαφνέλαιο, jojoba + κάποια έλαια ( δεντρολίβανο κτλ). Να δοκιμάσω αυτό λες ή καλύτερα σκέτο δαφνέλαιο;

Υγ: Χρησιμοποιώ επιπλέον και μινοξιδίλη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ειχα κανει αυτη την θεραπεια δαφανελαιο με ελαια κτλ για 10 μηνες ...αν εχεις αλωπεκία οτι και να κάνεις μάταιο ειναι κανενα φαρμακο δεν την καταπολεμα δυστυχως τσαμπα λεφτα δίνουμε ..... τα εχω δοκιμασει ολα
 

aris85

Member
Yul Brynner είπε:
aris85 είπε:
πηγα να παρω το δαφνελαιο που λετε , το 500ml . Πηγα σε 5-6 φαρμακεια κανεις δεν το ειχε , 2 μαλιστα το εψαξαν για να μου το φερουν αλλα μου ειπαν οτι δεν ειναι πλεον διαθεσιμο απο τον προμηθευτη. Ισχυει κατι τετοιο? Ποτε το αγορασατε τελευταια? Τα 500ml ποσο κρατανε?

Δεν νομίζω να μην είναι πια διαθέσιμο. Πριν δυο βδομάδες αγόρασα ένα μπουκάλι. Εμένα με σχεδόν καθημερινή χρήση που κάνω, κρατάει 2-3 μήνες (δεν χρειάζεται να βάζεις άπειρη ποσότητα κάθε φορά...).


aris85 είπε:
Στο σκρουτζ βρηκα δυο με μεγαλη διαφορα τιμης και λιγο διαφορετικη συσκευασια:
- http://www.anosiapharmacy.gr/product/%CE%B4%CE%B1%CF%86%CE%BD%CE%AD%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF-500ml/
- http://www.pharm16.gr/gr/el/products/dafnelaio-500ml#.VFuyfyKsW6M

Τη διαφανή συσκευασία έβρισκα στην αρχή. Μετά έβρισκα την άσπρη. Και τα δύο τα έβρισκα στην ίδια τιμή (4,5€ με έκπτωση). Το περιεχόμενο μέσα είναι εντελώς το ίδιο.



Yul φιλε μου σ'ευχαριστω για την απαντηση σου, εκανα την παραγγελια μου κ περιμενω να ερθει!!! Εχω αραιωση στο μπροστα και πανω μερος του κεφαλιου , δεν εχω καραφλιασει ακομα εντελως αλλα τα πραγματα απο εδω και περα τα βλεπω οριακα στο να αρχισει το προβλημα να ειναι ξεκαθαρα αισθητο . Λεω να βαζω 4 φορες την εβδομαδα.. λες να βαζω καθε μερα?
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Mengoni είπε:
Ευχαριστώ Υul. Στο φαρμακείο που ρώτησα μου είπαν ότι καλύτερα για την τριχόπτωση να χρησιμοποιήσω ένα μείγμα που φτιάχνουν με δαφνέλαιο, jojoba + κάποια έλαια ( δεντρολίβανο κτλ). Να δοκιμάσω αυτό λες ή καλύτερα σκέτο δαφνέλαιο;

Υγ: Χρησιμοποιώ επιπλέον και μινοξιδίλη.

Μπορεί το μείγμα που σου προτείνουν να είναι όντως καλύτερο από το σκέτο δαφνέλαιο. Δεν είμαι όμως δερματολόγος ούτε ειδικός στα έλαια για να πω με σιγουριά. Στη θέση σου πάντως θα το δοκίμαζα.

Η μινοξιδίλη συνδυάζεται ιδανικά με το δαφνέλαιο όπως και με οποιοδήποτε DHT-blocket (π.χ. revivogen).


aris85 είπε:
Yul φιλε μου σ'ευχαριστω για την απαντηση σου, εκανα την παραγγελια μου κ περιμενω να ερθει!!! Εχω αραιωση στο μπροστα και πανω μερος του κεφαλιου , δεν εχω καραφλιασει ακομα εντελως αλλα τα πραγματα απο εδω και περα τα βλεπω οριακα στο να αρχισει το προβλημα να ειναι ξεκαθαρα αισθητο . Λεω να βαζω 4 φορες την εβδομαδα.. λες να βαζω καθε μερα?

Τα μπροστινά μαλλιά είναι γενικά δύσκολη περίπτωση. Μην περιμένεις θεαματικά αποτελέσματα από την πρώτη στιγμή. Εγώ είμαι στους 6 μήνες χρήσης δαφνέλαιου, κι ενώ στο crown τους τελευταίους 2 μήνες έχει κάνει θαύματα, μπροστά εξακολουθεί να πηγαίνει κούτσα-κούτσα, παρ' ότι το πρόβλημα μπροστά είναι μικρό σε σχέση με το crown.

Σε αυτό που ρωτάς, ξεκίνα με 4 φορές τη βδομάδα και δες πώς θα σε πάει, και αν δεις ότι σε παίρνει, βάζε πιο συχνά. Πέρα απ' αυτό, έχω διαπιστώσει ότι μετά από 2-3 βδομάδες καθημερινής χρήσης, χρειάζεται και κανένα διάλειμμα μερικών ημερών.


triantafilos είπε:
ειχα κανει αυτη την θεραπεια δαφανελαιο με ελαια κτλ για 10 μηνες ...αν εχεις αλωπεκία οτι και να κάνεις μάταιο ειναι κανενα φαρμακο δεν την καταπολεμα δυστυχως τσαμπα λεφτα δίνουμε ..... τα εχω δοκιμασει ολα

Τριαντάφυλλε:

1) Τι norwood ήσουν/είσαι;
2) Τι έβαζες και πόσο συχνά;
3) Δεν είδες ούτε σταμάτημα τριχόπτωσης ούτε κάποια μικρή έστω επανέκφυση;
 
Yul Brynner norwood 2 ειχα το 2009 παιδευομαστε εδω με φιλους μηπως βρουμε μια ακρη ανα 6μηνο αλλαζαμε θεραπεια σκευασματα απο αμερικη κ.τ.λ απο τα πολλα μονο την κρεμα spiro του Dr Lee κατι εκανε και η φινα με το regain αλλα ειχα πολλες παρενεργιες φιλε και τα σταματησα δε πηγαινε αλλο χρειαστηκε 1,5 χρονο να συνελθω .Τωρα για το μειγμα ελαιων κτλ το μονο που διαπιστωσα ηταν οτι τα μαλλια μου εγιναν πιο σκουρα η τριχοπτωση συνεχίζονταν .......ειναι καλο μονο για καλλωπισμού των μαλλιών και τιποτε παραπανω
κατι αλλο θα πω να προβληματιστουμε λιγο γιατι δεν πετυχαινει η μεταμοσχευση μαλλιων απο αλλον δοτη?αλλα μονο απο το δικο μας τριχοθυλακιο ? αρα ειναι απο το DNA μας φιλε οποτε και οι θεραπείες που εφαρμοζουμε ειναι γενικες και μπορει να εχουν επιτυχια σε περιορισμενο αριθμο ανθρωπων επειδη το εχω ψαξει το θεμα με επιστημονες γιατρους που κι αυτοι εχουν προβλημα αλωπεκίας η μονη λυση ειναι η μεταμοσχευση αλλα προσωρινη ομως μετα απο 2 χρονια θα υπαρχει το ιδιο προβλημα σε αλλη περιοχη της κεφαλης οποτε παλι μεταμοσχευση ? και μετα απο λιγο καιρο κι αλλη ? πες οτι γινεται κι αυτο μετα μας τελείωσε ......θα πεσουν οι τριχες που πρπει να πεσουν θα μεινουν οσες τριχες πάρθηκαν απο την δοτρια περιοχη το αποτελεσμα που εχω δει σε ανθρωπους ειναι τραγικο μετα απο αυτο . Το μονο οπλο που εχουν μετα απο αυτο ειναι να κανουν καταγγελια στην Γ.Γ.Καταναλωτη στον γιατρο που δεν τους ενημερωσε εκ των προτέρων . :)


sory τωρα ειδα τις υπολοιπες ερωτησεις ανα 2 μερες εβαζα το μειγμα δεν θελλει καθημερινά επισης δεν ειναι καλο το καθημερινο λουσιμο ανα 3 μερες πρεπει
:idea:
Yul Brynner είπε:
Mengoni είπε:
Ευχαριστώ Υul. Στο φαρμακείο που ρώτησα μου είπαν ότι καλύτερα για την τριχόπτωση να χρησιμοποιήσω ένα μείγμα που φτιάχνουν με δαφνέλαιο, jojoba + κάποια έλαια ( δεντρολίβανο κτλ). Να δοκιμάσω αυτό λες ή καλύτερα σκέτο δαφνέλαιο;

Υγ: Χρησιμοποιώ επιπλέον και μινοξιδίλη.

Μπορεί το μείγμα που σου προτείνουν να είναι όντως καλύτερο από το σκέτο δαφνέλαιο. Δεν είμαι όμως δερματολόγος ούτε ειδικός στα έλαια για να πω με σιγουριά. Στη θέση σου πάντως θα το δοκίμαζα.

Η μινοξιδίλη συνδυάζεται ιδανικά με το δαφνέλαιο όπως και με οποιοδήποτε DHT-blocket (π.χ. revivogen).


aris85 είπε:
Yul φιλε μου σ'ευχαριστω για την απαντηση σου, εκανα την παραγγελια μου κ περιμενω να ερθει!!! Εχω αραιωση στο μπροστα και πανω μερος του κεφαλιου , δεν εχω καραφλιασει ακομα εντελως αλλα τα πραγματα απο εδω και περα τα βλεπω οριακα στο να αρχισει το προβλημα να ειναι ξεκαθαρα αισθητο . Λεω να βαζω 4 φορες την εβδομαδα.. λες να βαζω καθε μερα?

Τα μπροστινά μαλλιά είναι γενικά δύσκολη περίπτωση. Μην περιμένεις θεαματικά αποτελέσματα από την πρώτη στιγμή. Εγώ είμαι στους 6 μήνες χρήσης δαφνέλαιου, κι ενώ στο crown τους τελευταίους 2 μήνες έχει κάνει θαύματα, μπροστά εξακολουθεί να πηγαίνει κούτσα-κούτσα, παρ' ότι το πρόβλημα μπροστά είναι μικρό σε σχέση με το crown.

Σε αυτό που ρωτάς, ξεκίνα με 4 φορές τη μέρα και δες πώς θα σε πάει, και αν δεις ότι σε παίρνει, βάζε πιο συχνά. Πέρα απ' αυτό, έχω διαπιστώσει ότι μετά από 2-3 βδομάδες καθημερινής χρήσης, χρειάζεται και κανένα διάλειμμα μερικών ημερών.


triantafilos είπε:
ειχα κανει αυτη την θεραπεια δαφανελαιο με ελαια κτλ για 10 μηνες ...αν εχεις αλωπεκία οτι και να κάνεις μάταιο ειναι κανενα φαρμακο δεν την καταπολεμα δυστυχως τσαμπα λεφτα δίνουμε ..... τα εχω δοκιμασει ολα

Τριαντάφυλλε:

1) Τι norwood ήσουν/είσαι;
2) Τι έβαζες και πόσο συχνά;
3) Δεν είδες ούτε σταμάτημα τριχόπτωσης ούτε κάποια μικρή έστω επανέκφυση;


 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
triantafilos είπε:
Yul Brynner norwood 2 ειχα το 2009 παιδευομαστε εδω με φιλους μηπως βρουμε μια ακρη ανα 6μηνο αλλαζαμε θεραπεια σκευασματα απο αμερικη κ.τ.λ απο τα πολλα μονο την κρεμα spiro του Dr Lee κατι εκανε και η φινα με το regain αλλα ειχα πολλες παρενεργιες φιλε και τα σταματησα δε πηγαινε αλλο χρειαστηκε 1,5 χρονο να συνελθω .Τωρα για το μειγμα ελαιων κτλ το μονο που διαπιστωσα ηταν οτι τα μαλλια μου εγιναν πιο σκουρα η τριχοπτωση συνεχίζονταν .......ειναι καλο μονο για καλλωπισμού των μαλλιών και τιποτε παραπανω
κατι αλλο θα πω να προβληματιστουμε λιγο γιατι δεν πετυχαινει η μεταμοσχευση μαλλιων απο αλλον δοτη?αλλα μονο απο το δικο μας τριχοθυλακιο ? αρα ειναι απο το DNA μας φιλε οποτε και οι θεραπείες που εφαρμοζουμε ειναι γενικες και μπορει να εχουν επιτυχια σε περιορισμενο αριθμο ανθρωπων επειδη το εχω ψαξει το θεμα με επιστημονες γιατρους που κι αυτοι εχουν προβλημα αλωπεκίας η μονη λυση ειναι η μεταμοσχευση αλλα προσωρινη ομως μετα απο 2 χρονια θα υπαρχει το ιδιο προβλημα σε αλλη περιοχη της κεφαλης οποτε παλι μεταμοσχευση ? και μετα απο λιγο καιρο κι αλλη ? πες οτι γινεται κι αυτο μετα μας τελείωσε ......θα πεσουν οι τριχες που πρπει να πεσουν θα μεινουν οσες τριχες πάρθηκαν απο την δοτρια περιοχη το αποτελεσμα που εχω δει σε ανθρωπους ειναι τραγικο μετα απο αυτο . Το μονο οπλο που εχουν μετα απο αυτο ειναι να κανουν καταγγελια στην Γ.Γ.Καταναλωτη στον γιατρο που δεν τους ενημερωσε εκ των προτέρων . :)


sory τωρα ειδα τις υπολοιπες ερωτησεις ανα 2 μερες εβαζα το μειγμα δεν θελλει καθημερινά επισης δεν ειναι καλο το καθημερινο λουσιμο ανα 3 μερες πρεπει
:idea:



Ευχαριστώ Τριαντάφυλλε για τις απαντήσεις. Δίκιο έχεις, το πώς αντιδρά ένα σκεύασμα για την τριχόπτωση εξαρτάται πρωτίστως από το καραφλο-DNA αυτού που το χρησιμοποιεί. Εμένα πάντως, το δαφνέλαιο και την τριχόπτωση μού έκοψε μαχαίρι και αξιοσημείωτο regrowth μού έχει δώσει μέχρι στιγμής, οπότε συνεχίζω κι όπου με βγάλει...
 

aris85

Member
Yul Brynner είπε:
Τα μπροστινά μαλλιά είναι γενικά δύσκολη περίπτωση. Μην περιμένεις θεαματικά αποτελέσματα από την πρώτη στιγμή. Εγώ είμαι στους 6 μήνες χρήσης δαφνέλαιου, κι ενώ στο crown τους τελευταίους 2 μήνες έχει κάνει θαύματα, μπροστά εξακολουθεί να πηγαίνει κούτσα-κούτσα, παρ' ότι το πρόβλημα μπροστά είναι μικρό σε σχέση με το crown.

Σε αυτό που ρωτάς, ξεκίνα με 4 φορές τη μέρα και δες πώς θα σε πάει, και αν δεις ότι σε παίρνει, βάζε πιο συχνά. Πέρα απ' αυτό, έχω διαπιστώσει ότι μετά από 2-3 βδομάδες καθημερινής χρήσης, χρειάζεται και κανένα διάλειμμα μερικών ημερών.

okkk θα βαζω δευτερα τριτη -πεμπτη παρασκευη κ βλεπουμε.
Οταν λες μερικες μερες διαλλειμμα , ποσες μερες εννοεις?

triantafilos είπε:
Yul Brynner norwood 2 ειχα το 2009 παιδευομαστε εδω με φιλους μηπως βρουμε μια ακρη ανα 6μηνο αλλαζαμε θεραπεια σκευασματα απο αμερικη κ.τ.λ απο τα πολλα μονο την κρεμα spiro του Dr Lee κατι εκανε και η φινα με το regain αλλα ειχα πολλες παρενεργιες φιλε και τα σταματησα δε πηγαινε αλλο χρειαστηκε 1,5 χρονο να συνελθω .Τωρα για το μειγμα ελαιων κτλ το μονο που διαπιστωσα ηταν οτι τα μαλλια μου εγιναν πιο σκουρα η τριχοπτωση συνεχίζονταν .......ειναι καλο μονο για καλλωπισμού των μαλλιών και τιποτε παραπανω
κατι αλλο θα πω να προβληματιστουμε λιγο γιατι δεν πετυχαινει η μεταμοσχευση μαλλιων απο αλλον δοτη?αλλα μονο απο το δικο μας τριχοθυλακιο ? αρα ειναι απο το DNA μας φιλε οποτε και οι θεραπείες που εφαρμοζουμε ειναι γενικες και μπορει να εχουν επιτυχια σε περιορισμενο αριθμο ανθρωπων επειδη το εχω ψαξει το θεμα με επιστημονες γιατρους που κι αυτοι εχουν προβλημα αλωπεκίας η μονη λυση ειναι η μεταμοσχευση αλλα προσωρινη ομως μετα απο 2 χρονια θα υπαρχει το ιδιο προβλημα σε αλλη περιοχη της κεφαλης οποτε παλι μεταμοσχευση ? και μετα απο λιγο καιρο κι αλλη ? πες οτι γινεται κι αυτο μετα μας τελείωσε ......θα πεσουν οι τριχες που πρπει να πεσουν θα μεινουν οσες τριχες πάρθηκαν απο την δοτρια περιοχη το αποτελεσμα που εχω δει σε ανθρωπους ειναι τραγικο μετα απο αυτο . Το μονο οπλο που εχουν μετα απο αυτο ειναι να κανουν καταγγελια στην Γ.Γ.Καταναλωτη στον γιατρο που δεν τους ενημερωσε εκ των προτέρων . :)






Αυτο εδω το εχεις δοκιμασει ?
http://www.iherb.com/Natrol-Shen-Min-Topical-Hair-Nutrient-For-Men-and-Women-3-1-fl-oz-93-ml/39
Λενε για πολυ καλα αποτελεσματα εδω στο φορουμ.
Ημουν να ξεκινησω ή αυτο ή το δαφναιελαιο, τελικα ειπα να αρχισω με δαφναιελαιο και αν δεν κανει τιποτα τοτε να παω στην λοσιον Shen Min.
 

cool11

Well-Known Member
To crown τι ειναι;

Που δινει ευκολοτερα/γρηγοροτερα αποτελεσματα το δαφνελαιο;

Yul Bruner γραφεις στο 284 post για 4 φορες/μερα, υποθετω μπερδευτηκες, εννοεις 4 φορες/βδομαδα μαλλον.

Εγω βαζω 2 φορες τη βδομαδα το salkano, με σκουφακι, για 3 ωρες καθε φορα, κι αν και ειναι νωρις για συμπερασματα, εχω την αισθηση οτι κανει δουλεια.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
aris85 είπε:
okkk θα βαζω δευτερα τριτη -πεμπτη παρασκευη κ βλεπουμε.
Οταν λες μερικες μερες διαλλειμμα , ποσες μερες εννοεις?

3-4 μέρες. Γενικά το δαφνέλαιο έχει και αντιφλεγμονώδη δράση (έστω και ήπια) οπότε πού και πού χρειάζεται και κανένα διάλειμμα.


cool11 είπε:

Κορυφή του κρανίου στα ελληνικά. Το λεγόμενο «μπιφτέκι».

cool11 είπε:
Που δινει ευκολοτερα/γρηγοροτερα αποτελεσματα το δαφνελαιο;

Στο crown, όπως και όλα τα τοπικά.

cool11 είπε:
Yul Bruner γραφεις στο 284 post για 4 φορες/μερα, υποθετω μπερδευτηκες, εννοεις 4 φορες/βδομαδα μαλλον.

Ακριβώς. Το διόρθωσα ;)
 

cool11

Well-Known Member
Αυξησα την εφαρμογη, απο 1 σε 2 φορες βδομαδα.
Εξαλλου με το salkano που λεει χρηση 1 φορα/βδομαδα, αλλα και για πρακτικους λογους (δεν εχω χρονο να ειμαι κλεισμενος σπιτι επι ωρες σαν 'λαδεμπορας'), δεν γινεται συχνοτερα.

Νομιζω ομως, οτι βλεπω ενα 'ζωντάνεμα' στα μαλλια, αν και ειναι νωρις ακομη.

Ελπιζω να δω συντομα βελτιωση στο crown, κατι φαινεται να γινεται, και αν εβλεπα και κατι στους κροταφους θα εκανα μεγαλη χαρά!
 
Εχω ξεκινησει το δαφνελαιο salkano απο τελη οκτωβρη και μονο θετικα εχω να πω. Μου εκοψε μαχαιρι την τριχοπτωση. Επισης, καποιες τριχες που ειχαν ασπρισει στον δεξι κροταφο αρχισαν να μαυριζουν ξανα. Το χρησιμοποιω σχεδον καθε μερα μια ωρα πριν λουστω. Ειναι η μονη θεραπεια που ακοκουθω αυτη τη στιγμη. Fingers crossed!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Καλα νέα λοιπον.
Αλλα πως παιρνεις το ρισκο για 'καθε μερα', οταν στη συσκευασια λεει για ΄1 φορα τη βδομαδα';
Και συνηθως δε, οι εταιριες, παντα στη δοσολογια ειναι 'γαλαντομες', να καταναλωνουμε και μετα να ...αγοραζουμε.
Και παρολα αυτα, λεει για 1 φορα τη βδομαδα.

Εγω παροτι λεει 1 φορα, εγω το βαζω 2 φορες/βδομαδα.
Περα κι απο πρακτικους λογους (αν μπορω να ειμαι μες τη λιγδα συχνοτερα), φοβαμαι να το βαζω πανω απο το διπλασιο απο αυτο που λεει.
Φοβαμαι για τυχον παρενεργειες, ακομη και για την τριχοπτωση για την οποια παλευουμε.

Δεν ξερω αν εχει νοημα να το βαζει κανεις συχνότερα οταν πρωτο-ξεκινάει την χρήση,
και μετά για χρόνια χρήση να το αραιώνει.

Πάντως νομιζω, χωρις να θυμαμαι αν οσα ελεχθησαν αφορουσαν το salkano, οτι καποιοι ανεφεραν ακομη και αυξηση τριχοπτωσης απο συχνη χρηση.

Δεν ξερω.
Θετικη την κρινω κι εγω την χρηση του, με 2 φορες/βδομαδα, περιμενω να περασει ο καιρος να μπορω να 'δω' περισσοτερα.
Αλλα για καθε μερα, δεν ξερω....
 

poseidonas77

Well-Known Member
ειμαι σχεδον ενα μηνα με δαφνελαιο(3 φορες την εβδομαδα απο 2-3 ωρες)
και μπορω να πω οτι μαζι με την μινο δινει ενα εξτρα boost στην δραση της μινο..αρκετο θα ελεγα...
πιστευω σε μικρα norwood ειναι must σαν συμπληρωματικη θεραπεια μαζι με μινο...παντα βεβαια σε συνεργασια με ενα καλο σαμπουαν για την τριχοπτωση.
μεχρι τον 3μηνα που εβαζα μονο μινοξ θετικη εξελιξη στο προβλημα δεν εβλεπα...απο τον 3-4 που συμπληρωσα δαφνελαιο πλεον βλεπω τρομερη θετικη εξελιξη και παω καρφι για norwood 1..
θελω να ευχαριστησω δημοσια τον γιουλ για το συγκεκριμενο θεμα αλλα και την βοηθεια του !!!!!!πλεον η ψυχολογια μου αλαζει προς το καλυτερο!!!!
και φυσικα να μην ξεχασω το φορουμ που θα το ξαναπω ειναι η εγκυκλοπαιδια της τριχοπτωσης....
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Να πω κι εγώ ότι πλέον, μετά από 6,5 μήνες, αποφάσισα να μειώσω τη χρήση του δαφνέλαιου από καθημερινή σε 3 φορές τη βδομάδα. Ο λόγος είναι ότι με την καθημερινή χρήση δαφνέλαιου διαπίστωσα ένα είδος «κορεσμού», σαν τα τριχοθυλάκια να 'ταν «μπουκωμένα» και να μην μπορούσαν να ανασάνουν, ενώ σταμάτησα επίσης να νιώθω εκείνο το ελαφρύ κάψιμο μετά το δίωρο εφαρμογής. Ένιωθα πλέον σαν να επιβάρυνα απλώς το κεφάλι μου. Με είχε προειδοποιήσει ο Τάσος εξάλλου ότι στους 6 μήνες θα δω το σύστημα με την καθημερινή χρήση να φτάνει στα όριά του, και τον ευχαριστώ γι' αυτό. Τώρα που αραίωσα τη χρήση, νιώθω πάλι εκείνο το ελαφρύ κάψιμο.

Επιπλέον, να σημειώσω ότι μετά από την εφαρμογή του δαφνέλαιου, χρειάζεται οπωσδήποτε λούσιμο και ξέβγαλμα με καλό καθαριστικό σαμπουάν. Τις τελευταίες 2-3 βδομάδες που μου 'χε τελειώσει το frezyderm και το froika, λουζόμουνα με το propoline της apivita για την εποχική τριχόπτωση, το οποίο ενώ γενικά είναι εξαιρετικό σαμπουάν για καθημερινή χρήση, δεν είναι και ό,τι καλύτερο για να καθαρίζει τελείως το κεφάλι από το δαφνέλαιο, και ίσως συνεισέφερε κι αυτό στο «μπούκωμα» των τριχοθυλακίων που περιγράφω πιο πάνω.

Όσον αφορά τα αποτελέσματα τώρα... Η τριχόπτωση έχει εκμηδενιστεί πλήρως, το crown έχει γεμίσει με νέες τριχούλες σε ικανοποιητικό βαθμό και ειδικά το «νεκρό» σημείο στο crown όπου τα τελευταία 2 χρόνια δεν φύτρωνε τίποτα (φαίνεται στις φωτογραφίες που έχω ανεβάσει), αργά αλλά σταθερά, γίνεται όλο και πιο μικρό σε έκταση με νέα τριχάκια να ξεπετάγονται διαρκώς και να μεγαλώνουν κανονικά. Ωστόσο, οι κρόταφοι εξακολουθούν να ανταποκρίνονται με πολύ αργούς ρυθμούς, δηλαδή ενώ έχουν βγει καινούρια μικρά και λεπτά τριχάκια σε πολλά σημεία, αυτά ακόμα δεν λένε να μεγαλώσουν όπως στο crown (ας ελπίσουμε ότι θα αρχίσουν να μεγαλώνουν μέσα στους επόμενους μήνες).
 
Φιλε cool δε νομιζω οτι το δαφνελαιο εγκυμονει κινδυνους. Σιγουρα αν δω πως επανερχεται η τριχοπτωση θα κανω καποια διακοπη γιατι ο οργανισμος μας παντα συνηθιζει οτι του δινουμε.το δαφνελαιο ηταν το πρωτο πραγμα που εβαλα στο κεφαλι μου οταν ξεκινησε το προβλημα ομως δεν ειχα την υπομονη να το συνεχισω τοτε.
 
Να κανω κι εγω ενα update...
50 μερες περιπου βαζω μερα παρα μερα ελαιο ιποφαες και στα καπακια ενα μιχ με δαφνελαιο και δενδρολιβανο. Εχω παρατηρησει ενα πολυ μικρο boost μεχρι στιγμης και μια μικρη ενδυναμωση στο μαλλι.Η τριχοπτωση δυστυχως παραμενει ιδια.
Το μειζον θεμα για μενα ειναι η λαδιλα που δεν απομακρυνεται ευκολα στο λουσιμο.[/align]


υ.γ εδω και ενα χρονο βαζω μινοχ και cg210
 
Πως ακριβως το χρησιμοποιετε το δαφνελαιο γιατι εγω δεν νιωθω καποιο καψιμο στα μαλλια ακομα και μετα απο 4 ωρες?...Συνηθως τυλιγω μια πετσετα στα μαλλια ..
 
Ευχαριστώ Τριαντάφυλλε για τις απαντήσεις. Δίκιο έχεις, το πώς αντιδρά ένα σκεύασμα για την τριχόπτωση εξαρτάται πρωτίστως από το καραφλο-DNA αυτού που το χρησιμοποιεί. Εμένα πάντως, το δαφνέλαιο και την τριχόπτωση μού έκοψε μαχαίρι και αξιοσημείωτο regrowth μού έχει δώσει μέχρι στιγμής, οπότε συνεχίζω κι όπου με βγάλει...
[/quote]



Aν θες βάλε στο δαφνέλαιο ανά 100ml από 3 σταγόνες όχι παραπάνω όπως αιθερία έλαια από 1) φασκόμηλο 2)δενδρολίβανο 3) λεβάντα 4)ginger 5)θυμάρι 6)κέρδος
και το σημαντικοτερο η βάση του δαφνέλαιου να είναι από γνήσιο ελαιόλαδο κι όταν κάνεις εφαρμογή να είναι ζεστό όχι καυτό με κυκλικές κινήσεις μασάζ μετά τύλιγμα με νάιλον σακούλα για 15 λεπτά ανά 3μερο :)
 

cool11

Well-Known Member
Να αυξησω την χρηση του Salkano, που γραφει οτι ειναι για 1 φορα τη βδομαδα στην ιδια του τη συσκευασια,
σε 3 φορες τη βδομαδα;
Υπαρχει κατι να φοβηθω; Γιατι γραφει μονο 1 φορα; Μηπως ξερουν κατι που δεν ξερουμε;
 
Αν εχεις αα καντο. Εγω το κανω ηδη. Πρεπει ομως να μαθεις να "ακους" το κεφαλι σου. Αν νιωσεις καποια επιβαρυνση τοτε ισως πρεπει να αραιωσεις τη χρηση του. Καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος και δεν αντιδρα το ιδιο σε καθε ουσια. Δεν νομιζω οτι εγκυμονει κινδυνους το δαφνελαιο. Εδω εκανα καταχρησεις με φινα και μινοξ και θα φοβηθω αυτο; μεχρι στιγμης δεν εχω τριχοπτωση. Αν ομως στην πορεια ξαναεμφανιστει ισως σημαινει οτι το κεφαλι μου συνηθισε το δαφνελαιο και πρεπει να διακοψω για λιγο. Καταλαβες τι θελω να πω?
 
Μπλουζα