γυμναστηριο-συμπληρωματα

giannis1991

Well-Known Member
ανοιγω αυτο το θεμα για να ασχοληθουμε μονο για το γυμναστηριο και τα διαφορα συμπληρωματα.....επειδη σκεφτομαι του χρονου που θα εχω χρονο να ξεκινησω γυμναστηριο θελω να ξερω μερικα πραγματακια....να πω πως δεν θελω να γινω σαν πορτα αλλα θελω ενα αρκετα μυωδες και γραμμωμενο σωμα....

1)ποια ειναι απαραιτητα συμληρωματα???απο οτι εχω καταλαβει ειναι μονοδρομος η ληψη πρωτεινης και κρεατινης???και αν ναι για ποσο διαστημα???
2)η κρεατινη διαβασα ενισχυει την τριχοπτωση???και αν ναι την ενισχυει σημαντικα ή πολυ λιγο???επισης να χτισεις ενα πολυ καλο σωμα χωρις την κρεατινη δε γινεται????για ποσο διαστημα πρεπει να παιρνεις??αν κοπει η χρηση της χανεται και το αποτελεσμα??


παιδια σορι με τις πολλες ερωτησεις αλλα επειδη γουσταρω να φτιαξω ενα πολυ καλο σωμα και ειμαι απειρος θελω να μαθω πριν αρχισω.....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: γυμναστηριο-συμπληρωματα

@giannis13 Αν ακολουθήσεις σωστή διατροφή δεν χρειάζεσαι κανένα συμπλήρωμα. Αν πάρεις πχ. πρωτείνη σε συμπλήρωμα και πρωτείνη από φαγητό είναι το ίδιο για τον οργανισμό σου. Μπορείς να χτίσεις πολύ καλό σώμα και χωρίς κρεατίνη. Γενικά τα αρχικά βήματα είναι. : Να κόψεις τελείως τα λίπη και τα φαγητά με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη. Να συμπεριλάβεις στην διατροφή σου φαγητό με πρωτείνη (κοτόπουλο, αυγό, τόνο, κόκκινο κρέας. κτλ) Στο πρωινό σου να έχεις τροφές όπως κουάκερ, φρούτα, άπαχο γάλα, ψωμί ολικής κτλ. Εκτός από βάρη, χρειάζεται απαραίτητα να κάνεις και γυμναστική για το κάψιμο λίπους (kick boxing κτλ), διότι και μυική μάζα να έχεις, αν έχεις παραπανίσιο λίπος οι μύες δεν θα φαίνονται.
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: γυμναστηριο-συμπληρωματα

καταρχην ευχαριστω φιλε...με κατατοπισες λιγο....κοτοπουλο,τονο,αυγα και τετοια μου αρεσουν και τρωω και πολυ μαλιστα απλα δεν ηξερα αν θα ειμαι κομπλε και δεν θα χρειαζομαι περαιτερω ενισχυση.....απλα δεν τρωω οσπρια(μονο φακη τρωω)......


απλα τρωω πολυ οτι ναναι και μαλλον πρεπει να τα κοψω.....τα αναψυκτικα παιζουν ρολο ή οχι????επισης φαγητά με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη ποια ειναι?
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: γυμναστηριο-συμπληρωματα

τα περισσότερα αναψυκτικά έχουν ζάχαρη ;) , οι τροφές χωρίζονται σε αυτές που έχουν υψηλό γλυκαιμικό δείκτη και χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη. αυτό δείχνη την παραγωγή της γλυκόζης που γίνετε από την διάσπαση κάποιας τροφής που τρώμε. περίσσότερη γλυκόζη συνεπάγεται αύξηση του λίπους. τροφές με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη είναι οι πατάτες, ζαχαρη, λευκο αλεύρι, μέλι, λευκό ρίζη, μπανάνες και άλλες. κάνε ένα search, θα βρεις αναλυτικούς πίνακες που λένε τον δείκτη. δείκτες μέχρι 45 είναι καλά για κατανάλωση...
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: γυμναστηριο-συμπληρωματα

Fenimore είπε:
τα περισσότερα αναψυκτικά έχουν ζάχαρη ;) , οι τροφές χωρίζονται σε αυτές που έχουν υψηλό γλυκαιμικό δείκτη και χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη. αυτό δείχνη την παραγωγή της γλυκόζης που γίνετε από την διάσπαση κάποιας τροφής που τρώμε. περίσσότερη γλυκόζη συνεπάγεται αύξηση του λίπους. τροφές με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη είναι οι πατάτες, ζαχαρη, λευκο αλεύρι, μέλι, λευκό ρίζη, μπανάνες και άλλες. κάνε ένα search, θα βρεις αναλυτικούς πίνακες που λένε τον δείκτη. δείκτες μέχρι 45 είναι καλά για κατανάλωση...

εισαι αρχηγος!ευχαριστω πολυ....
 

badday

New Member
Απ: γυμναστηριο-συμπληρωματα

θεωρω πως ειναι δυσκολο εως ακατορθωτο να λαβεις καθημερινα την πρωτεινη που χρειαζεσαι απο τις τροφες. Θελεις πολλα γευματα που σημαινει πως πρεπει να εχεις χρονο ορεξη και χρηματα. Νομιζω πως καλη διατροφη σε συνδυασμό μια καθαρη πρωτεινη ειναι μονοδρομος
 

lalakos

Member
Απ: γυμναστηριο-συμπληρωματα

badday +1 από μένα....

Αν όχι τους πρώτους 6 μήνες, αλλά μετά λίγη καθαρή πρωτεΐνη δίνει ένα καλό boost για φούσκωμα. Στην αρχή σίγουρα με τα κοτόπουλα και τα αυγά θα την παίρνεις την πρωτεΐνη σου, αλλά μετά θα πρέπει να τρως κάθε μέρα 4 τεμάχια στήθος, τόνο, αυγά κτλ κτλ κτλ...
Την πρωτεΐνη φυσικά ΔΕΝ θα την παίρνει για πάντα και συνέχεια.
Για παράδειγμα μια σκουπ πρωτεΐνη είναι σα να έχεις φάει 3 τεμάχια στήθος κοτόπουλο.
Ααααα και κάτι τελευταίο για αρχή, αν πχ φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο μετά από ένα χειμώνα γυμναστηρίου και το καλοκαίρι πεις να αράξεις λίγο, το διάστημα αυτό μην το λυπηθείς.... ΤΡΩΩΩΩΓΕ, όχι όμως junk food εεεεε...

Ααααα και κάτι τελευταίο. Ο μυς αναπλάθεται όταν ξεκουράζεται που σημαίνει ότι όσο σημαντικό είναι να χτυπιέσαι στο gym, άλλο τόσο σημαντικό είναι να δίνεις χρόνο στους μυς να ξεκουραστούν....

Αυτά για αρχή.... Πολύ ωραίο θεματάκι....
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: γυμναστηριο-συμπληρωματα

giannis13 είπε:
ανοιγω αυτο το θεμα για να ασχοληθουμε μονο για το γυμναστηριο και τα διαφορα συμπληρωματα.....επειδη σκεφτομαι του χρονου που θα εχω χρονο να ξεκινησω γυμναστηριο θελω να ξερω μερικα πραγματακια....να πω πως δεν θελω να γινω σαν πορτα αλλα θελω ενα αρκετα μυωδες και γραμμωμενο σωμα....

1)ποια ειναι απαραιτητα συμληρωματα???απο οτι εχω καταλαβει ειναι μονοδρομος η ληψη πρωτεινης και κρεατινης???και αν ναι για ποσο διαστημα???
2)η κρεατινη διαβασα ενισχυει την τριχοπτωση???και αν ναι την ενισχυει σημαντικα ή πολυ λιγο???επισης να χτισεις ενα πολυ καλο σωμα χωρις την κρεατινη δε γινεται????για ποσο διαστημα πρεπει να παιρνεις??αν κοπει η χρηση της χανεται και το αποτελεσμα??


παιδια σορι με τις πολλες ερωτησεις αλλα επειδη γουσταρω να φτιαξω ενα πολυ καλο σωμα και ειμαι απειρος θελω να μαθω πριν αρχισω.....


Θελεις να γινεις σαν το Panos1982; :chinscratch
 

Conan

Member
Απ: γυμναστηριο-συμπληρωματα

Ρε σεις, αν παω γυμναστηριο μονο για να χασω κανα κιλο δε θα χρειαστει να παρω συμπληρωματα, ε?
 

lalakos

Member
Απ: γυμναστηριο-συμπληρωματα

Conan είπε:
Ρε σεις, αν παω γυμναστηριο μονο για να χασω κανα κιλο δε θα χρειαστει να παρω συμπληρωματα, ε?

για να χάσεις κιλά πρέπει γενικά να κάνεις αερόβιες ασκήσεις. Θα μου πεις τώρα χαίρω πολύ, τίποτα πιο ουσιαστικό έχεις να πεις, όλοι αυτό γράφουν.
Θα σου προτείνω το εξής: Καλύτερα να γραφτείς σε ένα κολυμβητήριο και να πηγαίνεις 2, 3 φορές την εβδομάδα, παρά γυμναστήριο....

Και φυσικά ΔΕΝ παίρνεις τίποτα από συμπληρώματα...
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: γυμναστηριο-συμπληρωματα

ANAR είπε:
[quote author=giannis13 link=topic=2083.msg38330#msg38330 date=1282401467]
ανοιγω αυτο το θεμα για να ασχοληθουμε μονο για το γυμναστηριο και τα διαφορα συμπληρωματα.....επειδη σκεφτομαι του χρονου που θα εχω χρονο να ξεκινησω γυμναστηριο θελω να ξερω μερικα πραγματακια....να πω πως δεν θελω να γινω σαν πορτα αλλα θελω ενα αρκετα μυωδες και γραμμωμενο σωμα....

1)ποια ειναι απαραιτητα συμληρωματα???απο οτι εχω καταλαβει ειναι μονοδρομος η ληψη πρωτεινης και κρεατινης???και αν ναι για ποσο διαστημα???
2)η κρεατινη διαβασα ενισχυει την τριχοπτωση???και αν ναι την ενισχυει σημαντικα ή πολυ λιγο???επισης να χτισεις ενα πολυ καλο σωμα χωρις την κρεατινη δε γινεται????για ποσο διαστημα πρεπει να παιρνεις??αν κοπει η χρηση της χανεται και το αποτελεσμα??


παιδια σορι με τις πολλες ερωτησεις αλλα επειδη γουσταρω να φτιαξω ενα πολυ καλο σωμα και ειμαι απειρος θελω να μαθω πριν αρχισω.....


Θελεις να γινεις σαν το Panos1982; :chinscratch
[/quote]

ε αφου ειμαι η συνεχεια του..... :D
καποια στιγμη θα αποσυρθει και αυτος....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Conan

Member
Απ: γυμναστηριο-συμπληρωματα

lalakos είπε:
[quote author=Conan link=topic=2083.msg38360#msg38360 date=1282465378]
Ρε σεις, αν παω γυμναστηριο μονο για να χασω κανα κιλο δε θα χρειαστει να παρω συμπληρωματα, ε?

για να χάσεις κιλά πρέπει γενικά να κάνεις αερόβιες ασκήσεις. Θα μου πεις τώρα χαίρω πολύ, τίποτα πιο ουσιαστικό έχεις να πεις, όλοι αυτό γράφουν.
Θα σου προτείνω το εξής: Καλύτερα να γραφτείς σε ένα κολυμβητήριο και να πηγαίνεις 2, 3 φορές την εβδομάδα, παρά γυμναστήριο....

Και φυσικά ΔΕΝ παίρνεις τίποτα από συμπληρώματα...
[/quote]

οκ. γιατι σκεφτομουν να εκανα τιποτα διαδρομους, ποδηλατο και τα λοιπα ( οταν παω) . αυτα δεν νομιζω να επιβαρυνουν αρνητικα τα μαλλια?
 

mindtrapper

Member
Απ: γυμναστηριο-συμπληρωματα

Conan είπε:
[quote author=lalakos link=topic=2083.msg38362#msg38362 date=1282468139]
[quote author=Conan link=topic=2083.msg38360#msg38360 date=1282465378]
Ρε σεις, αν παω γυμναστηριο μονο για να χασω κανα κιλο δε θα χρειαστει να παρω συμπληρωματα, ε?

για να χάσεις κιλά πρέπει γενικά να κάνεις αερόβιες ασκήσεις. Θα μου πεις τώρα χαίρω πολύ, τίποτα πιο ουσιαστικό έχεις να πεις, όλοι αυτό γράφουν.
Θα σου προτείνω το εξής: Καλύτερα να γραφτείς σε ένα κολυμβητήριο και να πηγαίνεις 2, 3 φορές την εβδομάδα, παρά γυμναστήριο....

Και φυσικά ΔΕΝ παίρνεις τίποτα από συμπληρώματα...
[/quote]

οκ. γιατι σκεφτομουν να εκανα τιποτα διαδρομους, ποδηλατο και τα λοιπα ( οταν παω) . αυτα δεν νομιζω να επιβαρυνουν αρνητικα τα μαλλια?
[/quote]

Θα τα χάσεις πιο γρήγορα τα κιλά (λίπος) αν κάνεις μαζί με την αερόβια σου και ένα πρόγραμμα με ελεύθερα βάρη. Οι καλύτερες ασκήσεις είναι squat, dead lift, bench press σαν αγία τριάδα και μπορείς επίσης να κάνεις μονόζυγο, overhead presses, bent over rows και άλλα ωραία που θα γυμνάσουν όλο το σώμα. Με προσοχή αυτά, αφού το ψάξεις, για να τα κάνεις με σωστή τεχνική. Το θέμα δεν είναι να είναι κάποιος πχ. 70 κιλά και να πετάει η κοιλίτσα και να μην μπορεί να σηκώσει ούτε τα ψώνια του supermarket να τα πάει από τις σκάλες. Το θέμα είναι να είσαι γυμνασμένος και υγιής. Άποψη μου αυτό.

Επίσης για τα συμπληρώματα, πάλι άποψη μου, είναι ότι δεν χρειάζεται κανείς να παίρνει τίποτα. Ούτε καν απλή πρωτεΐνη whey. Ειδικά για κάποιον που τώρα ξεκινάει. Πρώτα πρέπει να μάθει κάποιος τι θα τρώει, ποιες ασκήσεις θα κάνει, πως θα τις κάνει, τι σκοπό έχει. Δεν έχει νόημα να πίνεις 5 shake τη μέρα και μετά να πας να κάνεις 2 ώρες bicep curls και να περιμένεις να γίνεις κτήνος. Πιο πολλά θα καταφέρει κάποιος με σωστό φυσικό φαΐ και 45 λεπτά full body ασκήσεις. Όταν φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο μπορείς να πίνεις πρωτεΐνη μετά τη γυμναστική για να μειώνεις λίγο το recovery time. Άσε που έχει βρεθεί ότι μπορεί οι σκόνες να περιέχουν βαρέα μέταλλα και με τον καιρό να κάνουν τοξικότητα. Δεν ελέγχονται σαν φάρμακα you know.

Ο καθένας πράττει ότι θέλει, αλλά δεν υπάρχει λόγος να ρωτάει κάποιος πριν καν αρχίσει γυμναστική αν ΠΡΕΠΕΙ να πάρει σκόνη πρωτεΐνη, κρεατίνη κτλ. Για να γίνω και λίγο γραφικός, οι αρχαίοι Έλληνες αθλητές δεν έπαιρναν καθόλου σκόνη, απλά έτρωγαν τα βόδια τους και χτυπιόνταν όλη μέρα. Σαν νταμάρια ήταν, δεν είχαν πρόβλημα :)
 

badday

New Member
Απ: γυμναστηριο-συμπληρωματα

Θελεις να γινεις σαν το Panos1982; :chinscratch

anar μεγαλο ερωτα με τον πανο διακρινω.

Conan για να χασεις κιλα θα προτεινα καλυτερα τρεξιμο ποδηλατο κτλ ..οπως και ελευθερα βαρη οπως ανεφερε ο mind και εννοειτε διατροφη . Το κολυμβητηριο αν εισαι πολλα κιλα θα σε κανει πιο ογκωδη πλατες κτλ Συμπληρωματα δεν χρειαζεσαι αλλα χρειαζεσαι σιγουρα διατροφη (γενικα λιγοτερους υδατανθρακες περισσοτερη πρωτεινη)


Οπως και να εχει υπαρχουν forum καταλληλα για το θεμα. Εκει μπορεις να μαθεις ποια διατροφη χρειαζεσαι σχετικα με συμπληρωματα ασκησεις κτλ. Εδω ειναι σαν να μπαινεις σε forum bodybuilding και να ρωτας για τριχοπτωση ;)

mindtrapper εννοειτε πως δεν συζηταμε για 5 scoop την ημερα για διατροφη!!
 
Απ: γυμναστηριο-συμπληρωματα

35 γρ whey και 100γρ δεξτροζης (γλυκοζης) ή 2 μπανανες μετα την προπονηση
ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ! οταν πας εκει θα σε πρηξουν να παρεις τα παντα.. ΓΡΑΨΤΟΥΣ και παρε μια απλη whey..
δν εχω να πω τπτ παραπανω τα ειπαν ολα τα παιδια παραπανω..

και να θυμασε .. μην κολας σε λεπτομεριες γιατι σε βλεπω να πορονεσε και να αγοραζεις τα παντα γιατι θα βαρεθεις συντομα (και δεν θα σου μηνουν και λεφτα για την μινοξ) ! καλη αρχη φιλε μου
 

Conan

Member
Απ: γυμναστηριο-συμπληρωματα

Ευχαριστω για την ανταποκριση σας ρε παιδες και αυτα που ειπατε θα τα λαβω υποψη στο μελλον.
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: γυμναστηριο-συμπληρωματα

dimitris1991 είπε:
35 γρ whey και 100γρ δεξτροζης (γλυκοζης) ή 2 μπανανες μετα την προπονηση
ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ! οταν πας εκει θα σε πρηξουν να παρεις τα παντα.. ΓΡΑΨΤΟΥΣ και παρε μια απλη whey..
δν εχω να πω τπτ παραπανω τα ειπαν ολα τα παιδια παραπανω..

και να θυμασε .. μην κολας σε λεπτομεριες γιατι σε βλεπω να πορονεσε και να αγοραζεις τα παντα γιατι θα βαρεθεις συντομα (και δεν θα σου μηνουν και λεφτα για την μινοξ) ! καλη αρχη φιλε μου

σ ευχαριστω αρχηγε....


περιμενω και αποψεις απο τους παλιους των γυμναστηριων.... ;)
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: γυμναστηριο-συμπληρωματα

Γιαννη ακου τον παππου....και μη κοιτας αλλου..... ;D
οχι οτι θελω να προσβαλω τα παιδια που μιλησαν...απλα διακοπαρω...κ δεν εχω χρονο να διαβαζω τι λενε........
Λοιπον ακου να δεις τωρα.....το γυμναστηριο δεν ειναι πυρινικη φυσικη....και ουτε θελει να κατσεις να το αναλυσεις με τις ωρες.....
Ειναι πολυ απλα τα πραγματα.....θα παρεις 3 απλα πραγματα σαν συμπληρωμα....( αλλιως σωμα δεν προκειται να κανεις οτι κι αν σου πουν...) ((πρωτεινη-κρεατινη-αμινοξεα) θα παρεις πρωτεινη ογκου( δλδ με υδατανθρακες) 4 σκουπ την ημερα 2 το πρωι που ξυπνας με νερο η γαλα.....και τα αλλα δυο αμεσως μετα την προπονηση.....επισης ταυτοχρονα με την πρωτεινη θα περνεις και αμινοξεα σε χαπι.....ειναι καλο να περνεις 2 πριν κ 2 μετα την προπονηση.....επισης μπορεις οταν δε τρως καλα...να περνεις και 1 χαπι αναμεσα στα γευματα για να σε κραταει...
και τελος το σημαντικοτερο ολων.....κρεατινη......χωρις την κρεατινη....δε θα δεις πρηξιματα ουτε του χρονου τον μαη..... κρεατινη θα περνεις καθαρη της εας.... μπορεις να παρεις για εναμησι μηνα σερι....μετα πρεπει να σταματας για ενα μηνα.....τωρα το ποσο συχνα θα περνεις κρεατινη αυτο εξαρταται απ το τι θες.....μπορεις να κανεις διαλλειμα 1 μηνα οπως σου ειπα....μπορεις ομως να κανεις και 2-3-4 κτλ κτλ.....αν εισαι παχυς ας πουμε.....
Αυτα τα συμπληρωματα πρεπει να παρεις (αλλιως ασπρη μερα δε θα δεις) και μην τα φοβασαι δεν εχουν σχεση με αναβολικα....τα αμινοξεα κ η πρωτεινες δεν ειναι τπτ......η κρεατινη με το ρυθμο που σου ειπα δε θα σου δημιουργησει προβλημα.....
Τωρα απο ασκησεις κανε 4 προπονησεις τη βδομαδα και το προγραμμα να το βγαζεις σε 3 μερες δλδ 1η(στηθος-τρικεφαλα) 2η (φουλ ποδια - ωμους) 3η (πλατη -δικεφαλα-παπια)
μη κατσεις να σπας το κεφαλι σου στα φορουμ κτλ....κανε αυτα που οσυ ειπα....και ελα σε 6 μηνες να μου πεις τι διαφορες ειδες.......Τον πρωτο μηνα να μην παρεις κανενα συμπληρωμα.....
τον δευτερο να αρχισεις πρωτεινη-αμινοξι και τον 3ο να αρχισεις κ κρεατινη......
απ τον 3ο που θα μπει κ η κρεατινη θα αρχισεις να βλεπεις διαφορα....


badday είπε:
anar μεγαλο ερωτα με τον πανο διακρινω.

ειναι αμοιβαια τα αισθηματα μαστορα......αλλωστε τι?? ενοχλαμε κανενανε????
ααα....ειναι κ ο γιαννης στη μεση...ειμαστε τριο.....το τριο της συμφορας...... ;D
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: γυμναστηριο-συμπληρωματα

αντε ρε...αντε....περιμενα και δικη σου απαντηση τοσες μερες....(χωρις πλακα)
και εννοειται χωρις να προσβαλλω κανενα θα προτιμησω τις δικες σου συμβουλες.....


αλλη μια ερωτηση....οταν φτασω στο επιθυμητο αποτελεσμα και θελω να κανω συντηρηση....θα συνεχισω να παιρνω αυτα κατα καιρους?????
 
Μπλουζα