γυμναστηριο-συμπληρωματα

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

baybars

New Member
Απ: γυμναστηριο-συμπληρωματα

To μόνο που έχω να σχολιάσω είναι αυτό που λέει:

"Creatine Side Effects? There aren't any"

Έτσι, για παράδειγμα, όποιος θέλει, ας ρίξει μια ματιά εδώ:

http://www.nutritionalsupplements.com/creatineQ27.html

(υπόψιν ότι την ίδια παρενέργεια [ακμή σε πρόσωπο + πλάτη] παρουσίασα κι εγώ όταν ξεκίνησα να παίρνω κρεατίνη, και μόλις τη σταμάτησα, η ακμή έφυγε...τυχαίο? δε νομίζω)

Επίσης, δεν φαίνεται να γνωρίζει για τη μελέτη του Γαλλικού Ινστιτούτου για την Διατροφική Ασφάλεια που ανέφερα προηγουμένως...

"I have done consulting work for creatine companies"

(Δεν έχω να σχολιάσω τίποτα επάνω σε αυτό...τα συμπεράσματα δικά σας")

Μην τσιμπάτε!
 
Απ: γυμναστηριο-συμπληρωματα

Τι κρεατίνη, για ποσο καιρό και τι ποσότητες έπαιρνες? Πάντως στη Γερμανία κρεατίνη μπορείς να αγοράσεις πλέον και σε supermarket. Η απαγόρευση στη Γαλλία ισχύει ακόμα? Αν δεν κάνω λάθος, οι Γάλλοι είχαν απαγορεύσει ακόμα και το red bull...
 

baybars

New Member
Απ: γυμναστηριο-συμπληρωματα

Επαιρνα 2γρ μονουρδικη κρεατινη με αφθονο νερο αμεσως μετα την προπονηση τις 2 πρωτες εβδομαδες κ την ανεβασα στα 4γρ τις επομενες 2 εβδομαδες (συνολικα 1 μηνα). Μετα την σταματησα, γιατι παρατηρησα ασυνηθιστα εκτεταμενη ακμη (δεν ειχα ακμη ουτε στην εφηβεια μου) στο προσωπο (ειδικα σε μαγουλα - μετωπο) και στην πλατη. Τα συμπτωματα εμφανιστηκαν μετα απο τις 2 πρωτες εβδομαδες, περιμενα αλλες 2 εβδομαδες να δω μηπως ηταν κατι περιστασιακο, αλλα δεν αλλαζε τιποτα και ετσι, αφου εκανα μια αναζητηση για παρομοια συμπτωματα στο ιντερνετ για ατομα με παρομοια συμπτωματα, αποφασισα να τη σταματησω τελειως (εχω αναφερει σε προηγουμενο post μου οτι καμια εταιρια κ κανενας γιατρος δεν μου εχει απαντησει ακομα για την μελετη του Γαλλικου Ινστιτουτου που προανεφερα...κι αυτο με εβαλε σε περισσοτερες υποψιες).

Οσο για το red bull στη Γαλλια, νομιζω το ειχαν απαγορεψει, γιατι ειχε σχετιστει με ορισμενα υποπτα συμπτωματα θανατων απο καρδιακα αιτια, αλλα αυτο ειναι κατι τελειως διαφορετικο κ με αλλη βαση υπαιτιοτητας (οι πιτσιρικαδες ειχαν την ταση να μιξαρουν red bull με αλκοολουχα ποτα, για να "φτιαχνονται" στα παρτι κ να σουρωνουν, αλλά: red bull+αλκοολ = καρδιακο επεισοδιο...για αυτο το ειχαν απαγορεψει, δεν ξερω αν ισχυει ακομα...)

Οσο για το γεγονος οτι στη Γερμανια πουλανε κρεατινη ακομα κ στα σουπερ-μαρκετ, αυτο δεν μου λεει κατι...και τσιγαρα και ποτα πουλανε στα μαγαζια σε ολο τον κοσμο (και στη Γερμανια, φυσικα, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν βλαπτουν την υγεια μας).
 

aprilianos

New Member
Απ: γυμναστηριο-συμπληρωματα

Οτιδήποτε πανω απο το φυσιολογικό εχει παρενέργειες και οχι τίποτα αλλο, δεν δινει και κατι το φοβερο σε ατομα που δεν χρησιμοποιούν αναβ.στεροειδή, και οποσδηποτε δεν ειναι λυση με την εννοια οτι μπορει να αντικαταστησει (ουτε στο ελαχιστο) τα αναβ. στερ.
Δεν χρειαζονται πολλα πολλα συπληρωματα Σωστη γυμναστικη και λογικη διατροφη και μπορεις να φτασεις σε πολυ καλο επιπεδο.
Και το τσιγαρο οταν πρωτοβγηκε απο τις εταιριες ελεγαν οτι κανει και καλο και ειχαν τις μυστικες ερευνες κρυμμενες...Τοσες ασθενειες σχετιζονται με τον συγχρονο τροπο ζωης πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι χωρις υστεριες η ακροτητες φυσικα.
Αρκετοι ""ειδημονες"" που θελουν να τα κονομησουν βγαινουν και λενε το μακρυ και το κοντο τους εμεις πρεπει να φιλτραρουμε το καθε τι....
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: γυμναστηριο-συμπληρωματα

ξερει κανεις κανενα καλο σαιτ(ποικιλια και καλεσ τιμες) για αγορα συμπληρωματων απο ιντερνετ?????
 

Hairboost

Member
Απ: γυμναστηριο-συμπληρωματα

Kαι παιδια, οποιος γνωριζει να μας γραψει ποια συμπληρωματα κανουν τελικα κακο σε μαλλια που πασχουν απο ΑΑ και αρα δεν πρεπει να αγορασουμε
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: γυμναστηριο-συμπληρωματα

Hairboost είπε:
Kαι παιδια, οποιος γνωριζει να μας γραψει ποια συμπληρωματα κανουν τελικα κακο σε μαλλια που πασχουν απο ΑΑ και αρα δεν πρεπει να αγορασουμε

λογικα οτιδηποτε σε αυτην την κατηγορια με τον τριβολο
 

Hairboost

Member
Απ: γυμναστηριο-συμπληρωματα

thx παναγιωτη!
Oι κουτες σκονη πρωτεινης εχουν ημερομηνια ληξης απο την στιγμη που ανοιξουν ?? :chinscratch
 

mimis giova

Active Member
Ξερει κανεις τα σημπληρωματα..progenex??παιζω μπαλα κ μ πρωτηνανε ενα σημπληρωμα..αλλα δεν ξερω τι παιζει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kamounias

Member
Φίλε δεν γυμνάζομαι τακτικά πέρα απο κοιλιακούς κ καμία κάμψη κ έλξης...ειναι κ η δουλειά μου τετοια να σηκώνω βαριά φορτία!! Το θέμα ειναι ότι ότι καν φάω δεν βαζω καθόλου κιλό κ δεν ξέρω τι να κάνω...ειμαι 1,80 κ 63κιλ.
 

Panos1982

Well-Known Member
αν θες να βαλεις κιλα χωρις να γυμναζεσαι....θα ειναι κυριως λοιπος κι οχι μυικα...
βαλε περισσοτερους υδατανθρακες στην διατροφη σου για να παρεις κιλα...
 

weznem

Well-Known Member
Panos1982 είπε:
αν θες να βαλεις κιλα χωρις να γυμναζεσαι....θα ειναι κυριως λοιπος κι οχι μυικα...
βαλε περισσοτερους υδατανθρακες στην διατροφη σου για να παρεις κιλα...

με εστειλες ρε πανο,διορθωσε με αν κανω λαθος αλλα απο αυτα που λεει αντιλαμβανομαι οτι εχουμε να κανουμε με ενα εκτομορφικο σωματοτυπο (αναλυτικα εδω φιλε: http://www.bodybuilding4u.gr/ectomorph.html
http://fit-blaster.com/read_article.php?pid=-----1318749158)
που εκτος απο πολλους υδατανθρακες δεν θελει και αυξηση της πρωτεινης? μονο με υδατανθρακες πως θα παρει μυικα κιλα και πως θα δημιουργησει τις ευνοικες συνθηκες μυικης αποκαταστασης?
 

Bouklas

Well-Known Member
kamounias είπε:
Φίλε δεν γυμνάζομαι τακτικά πέρα απο κοιλιακούς κ καμία κάμψη κ έλξης...ειναι κ η δουλειά μου τετοια να σηκώνω βαριά φορτία!! Το θέμα ειναι ότι ότι καν φάω δεν βαζω καθόλου κιλό κ δεν ξέρω τι να κάνω...ειμαι 1,80 κ 63κιλ.
Φιλε γνώμη μου γιατί και εγώ σαν εσένα ήμουν κάποτε έτρωγα και δεν έβαζα κιλά (όγκο όχι λίπος).
Είσαι ήδη λεπτός και κανεις κουραστική δουλειά που σηκώνεις βάρη και εν μέρη είναι λες και πηγαίνεις κάθε μέρα γυμναστήριο. Οποτε πρέπει να το εκμεταλλευτείς αλλιώς. Θες περισσότερη πρωτεΐνη στη διατροφή σου. Η ξεκινάς διατροφή ή παίρνεις μια φτηνή πρωτεΐνη να συμπληρώσεις όλα τα γεύματα που χρειάζεσαι.
Την τελευταία φορα που έκανα γυμναστήριο και έπαιρνα μια "βρώμικη" πρωτεΐνη των 23-25 ευρώ αντί για 3 δόσεις ημερησίως που έλεγε έπαιρνα μονο 1 μετά την προπόνηση. Σε 2 μήνες και ενώ έκανα χειρότερη διατροφή από άλλες χρονιες, απέκτησα και μυϊκό όγκο καλο και το πρόσωπο μου ήταν λεπτό χωρίς φουσκωτά μαγουλα όπως προηγούμενα χρονια και το κουτι με έβγαλε και 2.5 μηνες σχεδόν.
 

kamounias

Member
Φίλε δεν παω γυμναστήριο αλλα ότι κάνω το κάνω σπιτι...κ εγω έπαιρνα μια σκόνη σε αυτή την τιμή κ την χτυπούσα με νερό η γάλα !!! Είχε μπανάνα κακάο φράουλα κ άλλες διάφορες γεύσεις αλλα δεν θυμάμαι μάρκα !!! Εσυ τι μου προτείνεις;;;
 

dimos18

Member
kamounias είπε:
Φίλε δεν γυμνάζομαι τακτικά πέρα απο κοιλιακούς κ καμία κάμψη κ έλξης...ειναι κ η δουλειά μου τετοια να σηκώνω βαριά φορτία!! Το θέμα ειναι ότι ότι καν φάω δεν βαζω καθόλου κιλό κ δεν ξέρω τι να κάνω...ειμαι 1,80 κ 63κιλ.

Αφού δεν γυμνάζεσαι τακτικά δεν θα πάρεις εύκολα μυικό όγκο.

Αν θες εν πάση περιπτώση να πάρεις κιλά(χωρίς απαραίτητα να είναι μύες)μπορείς να πάρεις μία απλή whey protein και να τρως περισσότερους υδατάνθρακες.Αφού,λογικά με την περιγραφή σου,δεν θα παίρνεις και πολύ λίπος μπορείς και να τρως λίγο πιο ''βρώμικα''.
 

kamounias

Member
Σ ευχαριστω φίλε...αν βρω χρόνο λέω να αρχίσω γυμναστήριο...πιστεύω κάποιο καλο προγραμμα θα μου δώσουν οστε να πετύχω αυτο που θέλω, να σαι καλα!!
 
Μπλουζα