απορίες - συζήτηση για μμ

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
εχω δει βιντεο με χρηση pen ...εχω δει βιντεο οπου η εισαγωγη των grafts γινεται με τσιμπιδακια υστερα απο ανοιγμα οπων του γιατρου. στην 1η περιπτωση δεν ειχε σχεδον καθολου αιμα στη ληπτρια περιοχη. στη 2η περιπτωση ειχε μπολικο αιμα.
τι ειναι καλυτερο για grafts κ τη ληπτρια;;

-Η χρήση implanter με ταυτοχρονη τοποθέτηση (sharp implanter) ειναι ευκολή στην θεωρια και για μέτριες πυκνότητες και για αυτο και εφαρμόζεται από κλινικές super market με technicians. Για αυτο δεν βλέπετε ποτε υψηλες πυκνότητες σε αυτες τις κλινικές και οι γωνια/κατευθυνση ειναι σαν βγαλμενη από πατρόν.

- Sharp implanter με dense packing ειναι η πιο δύσκολη τεχνική και μόνο super experts ιατροι την εφαρμόζουν lege artis! (Βλεπε Λορενζο)
- Λαβιδα ειναι η ΠΙΟ δύσκολη τεχνική σε pre-made incisions και έχει πολυ μεγάλη καμπύλη εκμάθησης: θέλει χρονια να την κάνει κάποιος σωστα και να μην τραυματιζει τα τριχθυλάκια, να μη αργει, να εχει τεμπο, να συνεργαζεται με τον διπλανο κτλ. Έχει τεραστιο πλεονέκτημα στο ότι μια έμπειρη ομάδα μπορει να τοποθετούν ακόμα και 4 άτομα ταυτοχρονα! Λιγοτερη αιμορραγια, λιγοτερα προβηματα, πολυ καλή τεχνική!
Θέλει τεραστια εμειρία αλλα μπορει να καταφερει τις μεγαλύτερες πυκνοτητες!
- Implanter σε pre-made incisions ειναι ο συνδυασμός. Πλεον εφαρμόζουμε κυριώς αυτη την τεχνική.
Η δική μου ομάδα δουλευει και λαβιδα και implanter (πάντα σε pre-made incisions) αναλογα το δέρμα, τα μοσχευματα, το popping και άλλες παραμετρους. Σχεδόν πάντα συνδυάζονται και οι δυο τεχνικές στο ίδιο κεφάλι!
Οπότε, δεν υπάρχει καλύτερη τεχνική.
Υπάρχει καλύτερη ομαδα ή ιατρός και κατάλληλη τεχνική για καθε περιπτωση.
Π.χ. όταν πρέπει να γινουν επιπλεον 100 υποδοχες αναμεσα σε ήδη 700 τριχθυλάκια σε ένα μικρο κροταφακι, αντε βαλτα με implanter!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Καλησπέρα είμαι στον πέμπτο μήνα μετά από μμ και θέλω να ρωτήσω τώρα βάζω αυτό εδώ το σαμπουάν https://fantasthick.com/el/sampouan...antasthick-sampouan-gia-trixoptwsh-250ml.html πρέπει να το βάζω συνέχεια η βάζω ότι και πριν την μμ ;έχετε να μου προτείνεται κάποιο άλλο ;
Οτι και να χρησιμοποιήσεις το ιδιο αποτέλεσμα θα πάρεις φίλε .
Καμία επίδραση δεν εχει το σαμπουαν ειδικά στο μηνα που βρίσκεσαι .
Μονο τις πρώτες μερες καλο ειναι να χρησιμοποιήσεις αυτο που θα σου δώσει, προτείνει η κλινική .
 

Georgie

Well-Known Member
τo paraben είναι χημικη ουσία τοξική για το δερμα
Οτι περιέχει το σαμπουαν ειναι χημικές ουσίες .
Τα sulfates ( αυτα που κανουν τον αφρο) ειναι επίσης προς διερεύνηση χωρις όμως να εχει αποδειχθεί οτι βλάπτουν .
Για το paraben υπαρχει μια συζήτηση οτι ειναι πιθανό να βλάπτουν ενδοκρινολογικα χωρις να εχει αποδειχθεί επίσης, αν και πολλές εταιρίες το εχουν βγάλει απο τη σύνθεση των προϊόντων τους, πιο πολυ για θεμα marketing.
Το σαμπουαν που προτείνει η κλινική εχει να κανει οτι ειναι πιο μαλακό για την αρχη που το δερμα ειναι ευαίσθητο.
Κανένα ρόλο δε παίζει το τι σαμπουαν θα χρησιμοποιήσεις στην εξέλιξη της φυτρωσης .
Εγω προσωπικά εχω ξοδέψει πολλα χρήματα σε σαμπουαν στο παρελθόν .
Πιο πολυ μου αρεσει το κλασικό head & shoulders και άλλο ενα που μου κανουν καλο στη ποιότητα της τρίχας .
That's all .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Και εγώ είμαι καινούριος και ψάχνω παντού που να κάνω τη μεταμόσχευση όπου δηλαδή είχαν τα καλύτερα αποτελέσματα αλλά είναι χαοτικό το θέμα . Να προτείνουμε να γίνει ένα post με ψήφισμα από τα μέλη ποιους βάζουν top σύμφωνα με πραγματικά αποτελέσματα ανθρώπων που είναι μέλη και έχουν ποσταρει όλη την πορεία εδώ ;
 

Xristos87

Well-Known Member
Και εγώ είμαι καινούριος και ψάχνω παντού που να κάνω τη μεταμόσχευση όπου δηλαδή είχαν τα καλύτερα αποτελέσματα αλλά είναι χαοτικό το θέμα . Να προτείνουμε να γίνει ένα post με ψήφισμα από τα μέλη ποιους βάζουν top σύμφωνα με πραγματικά αποτελέσματα ανθρώπων που είναι μέλη και έχουν ποσταρει όλη την πορεία εδώ ;
μην βιαζεσαι κ μην αγχωνεσαι...περνα χρονο εδω μεσα... φασουλι το φασουλι θα γεμισεις γνωση κ θα κανεις την επιλογη σου .
 
μην βιαζεσαι κ μην αγχωνεσαι...περνα χρονο εδω μεσα... φασουλι το φασουλι θα γεμισεις γνωση κ θα κανεις την επιλογη σου .
Το θέμα είναι ότι και εδώ βλέπω πολλούς ανθρώπους από κλινικές πλέον που προσπαθούν να τσιμπήσουν πελάτες βλέπε Αναστασάκης και ενώ παλιά θεωρούσα πολύ χρήσιμο το φόρουμ τώρα δε ξέρεις και τι είναι αληθινό και τι όχι.
 
Νομίζω υπάρχουν πολλά μέλη στο φορουμ (οπως και εγώ )που έκαναν μμ χωρίς να έχουν κάποιο κέρδος στην προωθηση κάποιας κλινικής .
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Το θέμα είναι ότι και εδώ βλέπω πολλούς ανθρώπους από κλινικές πλέον που προσπαθούν να τσιμπήσουν πελάτες βλέπε Αναστασάκης και ενώ παλιά θεωρούσα πολύ χρήσιμο το φόρουμ τώρα δε ξέρεις και τι είναι αληθινό και τι όχι.
Αληθινό είναι ότι βλέπεις σε παρουσίαση χωρίς φωτός κλινικής αποκλειστικά τουλάχιστον αλλά με φωτός του ιδού του ασθενούς και χωρίς παρεμβάσεις και καθοδηγήσεις από την κλινική που έκανε την μμ....
 
Νομίζω υπάρχουν πολλά μέλη στο φορουμ (οπως και εγώ )που έκαναν μμ χωρίς να έχουν κάποιο κέρδος στην προωθηση κάποιας κλινικής .

Ιδανικά όλους αυτούς θα ήθελα να συγκεντρώσω σε ένα νήμα όπου θα κατατοπίστει πολύς κόσμος και θα βοηθηθεί χωρίς να περνάει ατελείωτες ώρες διαβάζοντας πολλά αχρείαστα σχόλια.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Αληθινό είναι ότι βλέπεις σε παρουσίαση χωρίς φωτός κλινικής αποκλειστικά τουλάχιστον αλλά με φωτός του ιδού του ασθενούς και χωρίς παρεμβάσεις και καθοδηγήσεις από την κλινική που έκανε την μμ....
Επηρεαζει με καποιο τροπο την εκβαση του αποτελεσματος η παρεμβαση του οποιουδηποτε γιατρου;Δεν το καταλαβαινω αυτο Γιωργο.
Το λεω γιατι υπαρχουν και ανεξαρτητα περιστατικα που ειναι πολυ χειροτερα και απο τις χειροτερες επισημες παρουσιασεις κλινικων,νομιζω οσο παρεχονται καθαρες φωτογραφιες που αποτυπωνουν το αποτελεσμα με τον καλυτερο δυνατο τροπο δεν κανει διαφορα αν επεμβει καποιος γιατρος ή οχι.Το αν δεν θελουμε εμεις οι ιδιοι να βλεπουμε επεμβασεις γιατρων το κατανοω,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα και δεν εχει σχεση νομιζω με το τελικο αποτελεσμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos-3

Well-Known Member
Επηρεαζει με καποιο τροπο την εκβαση του αποτελεσματος η παρεμβαση του οποιουδηποτε γιατρου;Δεν το καταλαβαινω αυτο Γιωργο.
Το λεω γιατι υπαρχουν και ανεξαρτητα περιστατικα που ειναι πολυ χειροτερα και απο τις χειροτερες επισημες παρουσιασεις κλινικων,νομιζω οσο παρεχονται καθαρες φωτογραφιες που αποτυπωνουν το αποτελεσμα με τον καλυτερο δυνατο τροπο δεν κανει διαφορα αν επεμβει καποιος γιατρος ή οχι.Το αν δεν θελουμε εμεις οι ιδιοι να βλεπουμε επεμβασεις το κατανοω,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα και δεν εχει σχεση νομιζω με το τελικο αποτελεσμα.
δεν κατανοησες το σκεπτικο μου..... αλλο βλεπω μονιμως επισημες παρουσιασεις κλινικης ξανα και ξανα επιλεγμενες φυσικα (και λογικο ειναι για να κανουμε διαφημιση) ή παρουσιασεις που ξεκιναει ενας ασθενης και παρεμβαινει ο εκπροσωπος η ο ιδιος ο γιατρος οποτε καταλαβαινεις οτι υπαρχει μια ψυχολογικη πιεση να εκφραστει ο αλλος (να πει τιμη....να πει τον προβληματισμο του....) και αλλο βλεπω μονιμως ανεξαρτητες παρουσιασεις.... αν δεις ανεξαρτητες παρουσιασεις ποσες θα ναι πια σκαρτες? βρε μια πες ο αλλος χανεται...βρε πες ο αλλος κακες φωτος.... βρε πες ο παρ αλλος προσωπικα προβληματα που προεκυψαν....1 2 3 αν μαζευτουν 20 δειγματα το 40% θα το δεις το λιγοτερο και μια χαρα και μπορεις ανετα να βγαλεις συμπαιρασματα.... 1000 δειγματα να δεις απο κλινικες ή απο "ανεξαρτητες" που σε παροτρυνουν να παρουσιασεις (επειδη ο γιατρος μαλλον αντιλαμβενται οτι εκανε καλη δουλεια) ποσο ασφαλη συμπερασματα να βγαλεις?
υγ : και να θελω να απαντησω κατι αν σχολιασεις μετα δεν μπορω γιατι θα με κοψει το ΕΣΡ....
 
Μπλουζα