απορίες - συζήτηση για μμ

karaflomallias

Active Member
Γειά σας παιδιά .. Σας παρακολουθώ μερικές βδομάδες ως μη εγγεγραμμένος .. την τελευταία βδομάδα αφιερώνω τουλάχιστον 4-5 ώρες ανα ημέρα μελετώντας προσεκτικά εσάς και διαβάζοντας site του εξωτερικού, site κλινικών , βλέποντας video κλπ

Κατ' αρχήν να ευχαριστήσω όλους όσους συμμετέχετε και ενημερώνετε... αποτελείτε ενα φοβερό εργαλείο έρευνας και συσσωρευμένης εμπειρίας...
Εδώ και κάποιους μήνες σκέφτομαι, έχω αποφασίσει δηλαδή, την μμ..
Έχω ήδη δει 4 γιατρούς, όλους στην Αθήνα, έχω απορρίψει τους 3 και έχω σχεδόν αποφασίσει με τον 4ο (που ήταν ο δεύτερος κατά σειρά που είδα)
Είμαι 42 ετών μάλλον nw 4, ίσως και nw 3 vertex ... δεν μπορω να πω με σιγουριά ... μάλλον 4 όμως... δεν έχω φωτό .. θα προσπαθήσω να βγάλω αύριο και να ανεβάσω... έχω παρθένα πυκνή δότρια , μου έχει πει πυκνότητα ο ένας από τους γιατρούς που επισκέφτηκα (μέτρηση μου έκαναν οι 2 απο τους 4... οι υπόλοιποι με το μάτι μου είπαν ότι η δότρια είναι πολύ καλή) αλλά μαλακωδώς δεν το σημείωσα κάπου και τώρα δεν θυμάμαι ..
όσοι γιατροί μίλησαν για θυλάκια συμφώνησαν (χωρίς να έχω ενημερώσει καθένα τους ότι έχω πάει και αλλού) ότι χρειάζομαι 2200-2500 θυλάκια... 800- 1000 για κροτάφους - hairline και τα υπόλοιπα για crown ...

Οι ερωτήσεις μου προς εσάς:

1) Από ότι καταλαβαίνω από το διάβασμα που κάνω οι πολύ καλοί και ακριβοί γιατροί του εξωτερικού έχουν περισσότερο νόημα σε περιπτώσεις διόρθωσης προβληματικών παρελθοντικών μμ ή/και όταν χρειάζεται μια μεγάλη εμπειρία για να εμφυτεύσουν μέσα σε άλλα μαλλιά ώστε να αποφευχθεί όσο είναι δυνατόν η καταστροφή γειτονικών θυλακιων και shock loss.. με δεδομένο ότι στην περιπτωση μου θα εμφυτευθεί μαλλί σε εν πολλοίς πολύ καθαρές (άτριχες) περιοχές είναι σχετικά ασφαλές να δεχτώ ότι μπορώ να έχω ένα καλό αποτέλεσμα και στην Ελλάδα;

2) έχει νόημα να σπάσω τα sessions σε 2 ; να βάλω πχ σε πρώτη φάση 1500 θυλάκια ή και λίγο παραπάνω στο crown για να έχω καλή πυκνότητα και να ακολουθήσω σε 8-10 μήνες με τα 1000 θυλάκια hairline? Αυτό το σκέφτηκα μόλις χθες γιατί έτσι ίσως μπορέσω να αφήσω την μμ απαρατήρητη... έχω μακριά μαλλιά οπότε θα μου κάνουν μεθοδο "κουρτίνα" ... θα σηκώσουν- μαζέψουν τα πάνω δηλαδή και θα πάρουν από κάτω ... για να βάλουν στο crown... μέχρι να φυτρώσει πάλι η δότρια θα έχω μαλλιά απο πάνω της, ενδεχομένως σε κότσο σαμουράι για να κρύβει σε κάποιο βαθμό και το crown... μετά από ένα χ διάστημα βάζω και κροτάφους - hairline τα οποία μόλις βγουν στο δίμηνο κουρεύω κοντά όλο το κεφάλι... ούτε γάτα ούτε ζημιά... να πω εδώ ότι το πρόβλημα στο crown δεν το ξέρει σχεδόν κανείς καθώς το κρύβω με κότσο... δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου όταν κάνω τον κότσο ... αλλά είναι υπαρκτό και μεγάλο... αυτό το λέω ώστε να γίνει κατανοητό ότι αν έβρισκα ένα τρόπο απόκρυψης της μμ κανείς (ή έστω σχεδόν κανείς) δεν θα καταλάβει τι έγινε εκεί...

3) μπορεί κάποιος/ κάποιοι από τους παλιούς και έμπειρους έστω σε pm να μου πει για γιατρούς και κλινικές που θεωρούνται σχετικά consistent σε αποτελέσματα στην Αθήνα; Το θέμα μου είναι ότι έχω σχεδόν καταλήξει αλλά ο γιατρός μου δεν έχει "ακουστεί" στο forum ... ούτε θετικά , ούτε αρνητικά... και δεν είναι μικρός... ούτε άγνωστος...

Παιδιά πραγματικά δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω για τη συνεισφορά σας εδώ μέσα.. Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας με σκοπό να ξεκινήσει διάλογος για την περίπτωση μου..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Σου είπαν όλοι 1000 μοσχεύματα για hairline?
Πρέπει να έχεις πολύ μικρο πρόβλημα μπροστά τότε.
Για βάλε φωτογραφίες.
 

karaflomallias

Active Member
η σημερινή κατάσταση ... ξέχασα να αναφέρω χτες ότι κάνω χρήση λοσιον μινοξιδίλης 5 % την τελευταία τριετία... την οποία ο γιατρός στον οποίο περισσότερο κλίνω μου είπε ότι πρέπει να συνεχίσω εφ' όρου ζωής... για φιναστερίδη δεν μου είπε τίποτα ....
 

Συνημμένα

  • 3.21 hairline μπροστά.jpg
    3.21 hairline μπροστά.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 56
  • 3.21 left temple.jpg
    3.21 left temple.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 52
  • 3.21 right temple.jpg
    3.21 right temple.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 52
  • 3.21 βουρτσισμενο προς τα πισω.jpg
    3.21 βουρτσισμενο προς τα πισω.jpg
    2.2 MB · Προβολές: 48
  • 3.21 βρεγμενο τοπ.jpg
    3.21 βρεγμενο τοπ.jpg
    2.3 MB · Προβολές: 53
  • στεγνο τοπ.jpg
    στεγνο τοπ.jpg
    2.5 MB · Προβολές: 50

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Αν κουρέψεις το μαλλί κοντά συνολικά διακρίνω μεγαλύτερο πρόβλημα από αυτό που φαίνεται.
Δηλαδή θα βάλεις 1000 στους κροτάφους και τα άλλα crown και στις μεσαίες ζώνες?
Οκ σε είδα από κοντά άλλα εγώ τουλάχιστον δεν βγάζω συμπέρασμα από αυτές τις φωτογραφίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

karaflomallias

Active Member
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.. Είμαι πολύ προβληματισμένος και εγώ... Το σκέφτομαι αυτό που λες με το κοντό πολύ... Για να λεμε την αλήθεια εγω φοβούμενος το shockloss είχα μιλήσει μόνο για κροτάφους και crown.. και να αφήσω τις μεσαίες ζώνες στην μοίρα της μινοξιδίλης .. κανένας από τους γιατρούς εξάλλου πλην ίσως ενός (που και αυτός το ανέφερε σε μια αποστοφή του λόγου του και όχι ιδιαιτέρως ένθερμα) δεν πρότεινε να βάλει κάτι μέσα στις μεσαίες ζώνες... μετά την μελέτη εδώ μέσα μου έχει μπει η ιδέα να σπάσω τη μμ και να βάλω σε πρώτη φάση 1500 + στο crown και σε δεύτερη φάση κάποιους μήνες μετά να φτιάξω τους κροτάφους.. αυτή εξάλλου είναι και μια από τις 3 ερωτήσεις που έθεσα.. πως το βλέπετε σαν ιδέα... ;
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Πρέπει να προχωρήσεις από μπροστά και αν το πρόβλημα σου είναι για 3000-3500 μοσχεύματα συνολικά με μια μεταμόσχευση ίσως ξεμπερδέψεις.
Εφόσον σκέφτεσαι να προχωρήσεις σε μεταμόσχευση μήπως είναι καιρός να κάνεις μια αλλαγή στο μαλλί σου και να το κόψεις από τώρα κοντό?
 

karaflomallias

Active Member
Πρέπει να προχωρήσεις από μπροστά και αν το πρόβλημα σου είναι για 3000-3500 μοσχεύματα συνολικά με μια μεταμόσχευση ίσως ξεμπερδέψεις.
Εφόσον σκέφτεσαι να προχωρήσεις σε μεταμόσχευση μήπως είναι καιρός να κάνεις μια αλλαγή στο μαλλί σου και να το κόψεις από τώρα κοντό?
Στο κούρεμα διαφωνούν όλοι οι γιατροί... εγώ να σου πω έτσι το σκεφτόμουν αρχικά ... να κουρευτώ πρώτα.. όλοι μου είπαν όμως να τα αφήσω μακριά και να μου κάνουν μέθοδο κουρτίνα.. να πιάσω κότσο τα πάνω και να πάρουν από κάτω ... αυτό μου είπε και ο ένας που πρότεινε strip και οι υπόλοιποι με fue ... και μετά να λύσω τα πάνω και με το μήκος να κρυβουν την δότρια μέχρι να φυτρώσει πάλι...
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Σου προτείνω κοντό να αλλάξεις και το κούρεμα πιστεύω θα σε αναδείξει το πρόσωπο αφού κάνεις μεταμόσχευση και μετά σε κοντό στυλ.
 
  • Like
Reactions: spi

karaflomallias

Active Member
γιατί όμως λές ότι πρέπει να αρχίσω από μπροστά; το έχω διαβάσει και αλλού στο φορουμ αλλά δεν εχω καταλάβει τον λόγο... αν αρχίσω απο crown 6- 7 μήνες μετά την μμ θεωρητικά θα μπορώ να κουρευτώ ομοιόμορφα... και λίγο μετά φτιάχνω και hairline... είναι κάτι που δεν έχω καταλάβει ή που σκέφτομαι λάθος;
 

karaflomallias

Active Member
έκανα άλλη μια συνάντηση με τον γιατρό ... αυτός είναι της άποψης ότι θα πάρω πολύ καλο αποτέλεσμα με ενα session 2500 grafts από τα οποία 800-1000 κροτάφους hairline και τα υπόλοιπα 1500-1700 crown , χωρίς να αγγίξουμε την αραίωση στο mid section (και να συνεχίσω μινοξυδίλη που χρησιμοποιώ ήδη 3 χρόνια τώρα)...

εγώ όσο το σκέφτομαι μάλλον κλίνω προς στο να βάλω σε πρώτη φάση το max που μπορώ στο crown (o γιατρός μου λέει 2000 grafts ειναι το max) και σε β φάση μετά από 6-8 μήνες να κάνω άλλο ένα session για 1000 grafts κροτάφους-hairline οπου σκέφτομαι πλεον να κάνω και μια συντηρητική πύκνωση στο mid..
1) πως το βλέπετε σαν ιδέα - πλάνο ;

2) πόσα grafts θεωρείται ότι χρειάζομαι για πύκνωση στο mid; τον γιατρό δεν τον ρώτησα για το θέμα αυτό .. το σκέφτηκα όπως επέστρεφα σπίτι..

3) έχει νόημα για hairline και πύκνωση στο mid να πληρώσω παραπάνω για να το κάνω με γιατρό διεθνούς αναγνώρισης; αναφέρομαι στον Dr Bisanga... χαραξη και "τρύπημα" hairline από τον ίδιο σε συνεργασία με τους Έλληνες συνεργάτες γιατρούς του ανεβάζει το κοστός περίπου 70 % / graft σε σχέση με το να το κάνει κανείς μόνο με τους συνεργάτες γιατρούς....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

karaflomallias

Active Member
Τα μαλλια σου τα έπιανες κοτσιδα για πολλα χρονια φίλε?
τα τελευταία 3-4 ... είχα και πιο παλιά πολύ μακρύ μαλλι που το επιανα κοτσίδα αλλά τότε ήμουν 25-26... μετά για μια 10 ετία -12 ετια είχα από κοντό ως μεσαίου μεγέθους και τα τελευταία 3,5 χρόνια περίπου τα πιάνω κοτσίδα και πάλι ... γιατί ρωτάς;
 

Georgie

Well-Known Member
τα τελευταία 3-4 ... είχα και πιο παλιά πολύ μακρύ μαλλι που το επιανα κοτσίδα αλλά τότε ήμουν 25-26... μετά για μια 10 ετία -12 ετια είχα από κοντό ως μεσαίου μεγέθους και τα τελευταία 3,5 χρόνια περίπου τα πιάνω κοτσίδα και πάλι ... γιατί ρωτάς;
Γιατι εχεις τη κλασική αραιωση του παλαιοροκα.
Γυρνατο στη soul να σωθείς :) .
 

karaflomallias

Active Member
καλη Κυριακή και από μένα ... πραγματοποίησα άλλο ένα consultation .. με τον δρ Βελημβασάκη της regrow αυτή τη φορά ... μου είπε 2 πράγματα που με προβλημάτισαν πολύ...
1) όσον αφορά τους κροτάφους - hairline μου είπε να μην κάνω τίποτα γιατι έχω λέει φυσικό hairline με τελογενείς μεν τρίχες που μάλλον θα χαθούν απο shock loss αλλά ακόμα και αν δεν χαθούν οι μεταμοσχευμένες θα φαίνονται και θα είναι πολύ δυνατές λόγω προέλευσης απο το πίσω μέρος του κεφαλιού οπότε ο τελικο αποτέλεσμα θα είναι και ορατό στο μάτι....
2) στην κλινική του οι εκπαιδευμένοι από αυτόν γιατροί χρησιμοποιούν το pen.. Μου είπε ότι η τεχνική με την οποία ο γιατρός ανοίγει οπές και έρχεται μετά η νοσοκόμα και τοποθετεί τα fu στις ήδη ανοιγμένες οπές είναι εντελως ξεπερασμένη τεχνική που τραυματίζει αχρείαστα την λήπτρια...

ισχύουν αυτά που είπε ; και ειδικά το 1) όσοι δεν έχουν εκτεταμένοι αα και έχουν ένα hairline εμφανώς receding πως το φτιάχνουν ; όσον αφορά στο 2) την τεχνική που θεωρεί ξεπερασμένη την ακολουθούν πολλοί ακόμα .. είναι όντως τόσο τραυματική που αποτελεί παράγοντα για να αποφύγουμε γιατρούς ή κλινικές;
 

piros75

Well-Known Member
Η αλήθεια είναι ότι με το πεν κοντρολάρεις καλύτερα την γωνία τοποθέτησης και την φορά της τρίχας, καθώς και το βάθος,. Τα δύο πρώτα είναι σημαντικά για τη φυσικότητα του αποτελέσματος, το άλλο για τη βιοσιμώτητα των μοσχευμάτων. Αν όμως ο γιατρός είναι μάστορας μπορεί να τα πετύχει και με τις οπές, απλά με το πεν είναι πιο εύκολο.
 

Xristos87

Well-Known Member
εχω δει βιντεο με χρηση pen ...εχω δει βιντεο οπου η εισαγωγη των grafts γινεται με τσιμπιδακια υστερα απο ανοιγμα οπων του γιατρου. στην 1η περιπτωση δεν ειχε σχεδον καθολου αιμα στη ληπτρια περιοχη. στη 2η περιπτωση ειχε μπολικο αιμα.
τι ειναι καλυτερο για grafts κ τη ληπτρια;;
 
Μπλουζα