Ωμεγα 3.Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Είναι κίτρινα λόγο των βιταμινών Β είναι φυσιολογικό, ο οργανισμός σου αποβάλλει κάποια ποσότητα από τις βιταμίνες που δεν χρειάζεται για να μην γίνει υπερβιταμινωση, οσοι παίρνουν συμπληρωμα βιταμινων έχουν κίτρινα ουρα μερικές φορές, έχει συμβεί και σε μενα, μην σε απασχολεί απλά πινε ποοολυ νερο η δοκίμασε να σπάσεις το χάπι στα δύο και να το παίρνεις πρωι-μεσημερι και θα δεις ότι τα ουρα σου είναι λιγότερο κίτρινα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
3η μέρα που παίρνω τα Ω3 της now foods μαζί με βιταμίνες συμπλέγματος Β της source naturals 50mg και παρατήρησα πριν από λίγο ότι τα ούρα είναι αρκετά ξανθά και ενώ έχω πιει αρκετή ποσότητα νερού? Είναι φυσιολογικό? Παρατήρησε κάποιος κάτι ανάλογο?
με την βιταμινη β ειναι φυσιολογικο να ειναι πιο ξανθα...η β ειναι υδατοδιαλυτη οποτε να πινεις πολυ νερο
 

Lerios

New Member
Κατάλαβα! Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Να ρωτήσω κάτι ακόμα τα παίρνω μετά το φαγητό, το κάνω καλά? Μήπως θέλει πριν το φαγητό?
 

FarCry

Member
μηπως χρειαζονται επαναξιολογηση τα πραγματα? λεω μηπως? γιατι αν ειναι ετσι πρεπει να αλλαξουμε προιοντα :p


https://labdoor.com/review/natures-answer-liquid-omega-3

τωρα που το ξαναειδα ως προς το efficacy καταλαβα πως αναφερεται στο οτι το 1 κουταλακι εχει 27% EPA και DHA στο fish oil οπως αναγραφονται. γιαυτο του εχουν βαλει χαμηλο βαθμο. αλλα αφου παιρνεις επαρκη ποσοτητα και ειναι σε χαμηλη τιμη δεν κανει κακο νομιζω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lerios

New Member
Καλησπέρα σας, ήθελα να αναφέρω κάτι σήμερα έκλεισα 1 μήνα και 18 ημέρες που παίρνω Ω3 (Now Foods) και παρατήρησα κάτι. Την 3η βδομάδα άρχισαν να δουλεύουν και είδα πολύ μειωμένη τριχόπτωση έως και καθόλου μέχρι και πριν 4 μέρες που στα τελευταία 2 λουσίματα που έκανα είδα πολύ περισσότερες τρίχες από ότι στον 1ο μήνα για παράδειγμα. Είναι λογικό? Να αρχίζω να ανησυχώ? Μήπως φταίει που είμαστε μέσα στο κατακαλόκαιρο και είναι η εποχιακή? Ή απλά έπαψαν να δουλεύουν τα Ωμεγα? Μήπως έπρεπε να τα ξεκινήσω το φθινόπωρο και όχι μέσα στο καλοκαίρι? Δεν χρησιμοποιώ τίποτα άλλο πέραν από βιταμίνες συμπλέγματος Β, πυρίτιο και λούζομαι ανά 2 μέρες με το Desert Essence Tea Tree Replenishing Shampoo. Μήπως επηρέασε τίποτε άλλο γνωρίζετε? @kapa μπορείς να βοηθήσεις? Ξεκινάω και δαφνέλαιο από αύριο πριν το λούσιμο για 2 ώρες στο κεφάλι.
 

tasos33

Well-Known Member
mηντα κανεις ολα μαζιδςν θα ξερεις πιο δουλευει..το καλοκαιει πολλοι παρουσιαζουν αυξημενη πτωση....για δυο μερες δεν εγινε τιποτα ...συνεχισε τα ω3 μονα κ μετα προσθετεις
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Καλησπέρα σας, ήθελα να αναφέρω κάτι σήμερα έκλεισα 1 μήνα και 18 ημέρες που παίρνω Ω3 (Now Foods) και παρατήρησα κάτι. Την 3η βδομάδα άρχισαν να δουλεύουν και είδα πολύ μειωμένη τριχόπτωση έως και καθόλου μέχρι και πριν 4 μέρες που στα τελευταία 2 λουσίματα που έκανα είδα πολύ περισσότερες τρίχες από ότι στον 1ο μήνα για παράδειγμα. Είναι λογικό? Να αρχίζω να ανησυχώ? Μήπως φταίει που είμαστε μέσα στο κατακαλόκαιρο και είναι η εποχιακή? Ή απλά έπαψαν να δουλεύουν τα Ωμεγα? Μήπως έπρεπε να τα ξεκινήσω το φθινόπωρο και όχι μέσα στο καλοκαίρι? Δεν χρησιμοποιώ τίποτα άλλο πέραν από βιταμίνες συμπλέγματος Β, πυρίτιο και λούζομαι ανά 2 μέρες με το Desert Essence Tea Tree Replenishing Shampoo. Μήπως επηρέασε τίποτε άλλο γνωρίζετε? @kapa μπορείς να βοηθήσεις? Ξεκινάω και δαφνέλαιο από αύριο πριν το λούσιμο για 2 ώρες στο κεφάλι.
Φαίνεται ότι δούλεψαν τα ω σε εσένα.
Και εγώ για ένα 3μηνο είχα παρα πολύ καλά αποτελεσματα.μηδέν τριχόπτωση μέχρι και κάποια πυκνωση.αλλά δεν μου κράτησαν τα αποτελέσματα.θα πρέπει να τα αφήσεις μόνα τους για να δεις αν θα έχει διάρκεια αυτό και αν θα τα συνεχίσεις.
Εκτός και αν τα συνεχίσεις έτσι και αλλιώς για λόγους υγειας
 

louloukos

New Member
Καλησπέρα παιδιά. Σε διάφορα ξένα site έχω διαβάζει ότι τα Ωμέγα 3 μπορεί να προκαλέσουν shredding. Έχει συμβεί αυτό σε κανέναν από εσάς? Θέλω και εγώ να τα ξεκινήσω αλλά φοβάμαι μην κάνω τα πράγματα χειρότερα
 

FarCry

Member
Καλησπέρα παιδιά. Σε διάφορα ξένα site έχω διαβάζει ότι τα Ωμέγα 3 μπορεί να προκαλέσουν shredding. Έχει συμβεί αυτό σε κανέναν από εσάς? Θέλω και εγώ να τα ξεκινήσω αλλά φοβάμαι μην κάνω τα πράγματα χειρότερα

προσωπικα σε μενα οχι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

zaxosdogkanos

Active Member
Φαίνεται ότι δούλεψαν τα ω σε εσένα.
Και εγώ για ένα 3μηνο είχα παρα πολύ καλά αποτελεσματα.μηδέν τριχόπτωση μέχρι και κάποια πυκνωση.αλλά δεν μου κράτησαν τα αποτελέσματα.θα πρέπει να τα αφήσεις μόνα τους για να δεις αν θα έχει διάρκεια αυτό και αν θα τα συνεχίσεις.
Εκτός και αν τα συνεχίσεις έτσι και αλλιώς για λόγους υγειας

εσυ καπα σταματησες να τα παιρνεις επειδη αρχισε παλι η' τριχοπτωση?η' επειδη δεν ειδες ακομα καλυτερα αποτελεσματα?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
μονο 3μηνο σου κρατησαν ετσι?κριμα
μετα απο το σταματημα ειχες shedding?
δεν ειναι η πρωτη φορα,ειναι προνομιο των θεραπειων να δουλευουν συγκεκριμενο διαστημα.
δεν ειχα shedding ουτε στην αρχη ουτε στο τελος,3 μηνες χωρις τριχοπτωση,τεταρτο μηνα με την μιση μου τριχοπτωση,πεμτο μηνα επιστροφη στα γνωστα:)
 

zaxosdogkanos

Active Member
δεν ειναι η πρωτη φορα,ειναι προνομιο των θεραπειων να δουλευουν συγκεκριμενο διαστημα.
δεν ειχα shedding ουτε στην αρχη ουτε στο τελος,3 μηνες χωρις τριχοπτωση,τεταρτο μηνα με την μιση μου τριχοπτωση,πεμτο μηνα επιστροφη στα γνωστα:)

σε ευχαριστω για την απαντηση
 

zaxosdogkanos

Active Member
απο τοτε που αυξησα τη δοση ω3 εχω παρατηρησει καλυτερη ποιοτητα υπνου και μεγαλυτερη συγκεντρωση (στο διαβασμα) με μια μικρη μειωση της τριχοπτωσης που ετσι και αλλιως ειναι μικρη πλεον

επισης εχει μειωθει ελαφρως η ξηροδερμια
 
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Εμένα πάντως αγαπητέ φίλε giannis25 μόνο για έρευνα δε μου κάνει αυτό που αναφέρεις.

Διαφήμιση ενός συγκεκριμένου συμπληρώματος (TakeOmega3) είναι.
Αναφέρεται σε μια έρευνα του 1999 (!) εμπλέκει και τον Κοτσαρέλη για να δώσει κύρος (ανατρίχιασα) και σου πλασάρει το προϊόν ...

Τι άλλο θα σκεφτούνε οι τύποι για να μας πουλήσουν. Αυτό θα πει παίζουν με τον πόνο μας :hithead:

FULFIX !!!
Τι λες τωρα?
 
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Οποιος εχει ορεξη,μπορει να κανει το εξης.
Ο λιναροσπορος εχει τι μεγαλυτερες ποσοτητες ω-3 λιπαρων οξεων που υπαρχουν στη φυση σε φυσικη μορφη.
Μπορειτε να παρετε το αποσταγμα του, το λινελαιο δλδ το οποιο για καποιο λογο εχει 5πλασιες ποσοτητες ω-3 απο τον λιναροσπορο.
Θελει λιγακι προσοχη η συντηρηση του λινελαιου για να μην χαλασουν τα συστατικα του.
Οποιοις ενδιαφερεται θα βρει ποιο πολλες πληροφοριες στο ιντερνετ.
Χρησιμοποιησα και εγω λινελαιο για ενα μηνα και μετα το πεταξα επειδη εφτιαξα αλλο τοπικο,κατα την γνωμη μου ποιο ισχυρο.
Το λινελαιο δεν εχει DHA.
 
Μπλουζα