Ωμεγα 3.Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

giannis25 είπε:
η ερευνα ειναι στα αγγλικα. με λίγα λόγια τα συμπληρώματα των φαρμακειών τα ομεγα-3 περιέχουν 2 ουσίες την EPA και την DHA. σύμφωνα με την ερευνα η ουσία EPA εμποδίζει την δημιουργια της PGD2 που είναι η αιτία της τριχόπτωσης.επειδή παίρνω 1,5 χρόνο ομεγα-3 απο την Healthaid αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι ενω ειχα τριχοπτωση αυτη σταματησε. δεν είχα επανέκφυση αλλα η τριχόπτωση σταμάτησε πράγμα πολύ σημαντικό.

Εσυ ομως σε ενα πιο παλιο σου thread ειπες πως απο τα 17 σου και μετα δεν χανεις μαλλια....
Ποια τριχοπτωση σου σταματησε αφου δεν εχεις(για να το θεσω πιο σωστα.. δεν εχεις αα)?
Εντελως φιλικα και χωρις καμια παρεξηγηση...
Πρεπει να βγαινουν ασφαλη συμπερασματα για το τι κανει καθε τι που χρησιμοποιουμε γιατι απ οτι βλεπω ολοι λιγο πολυ τα ξεκινησαμε τα ω-3
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis25

Member
Εγω στα 17 μου πηρα ισοτρετινοινη και εχασα τα μισα μαλλια μου. Οπως και πολλοι αλλοι που διαβαζω σε ξενα φορουμ.εκτος αυτων ξεραθηκε το δερμα μου. Τελειως ομως αν και τυχαια που ανεβηκα σε ενα μηχανημα που μετραγε ποσο νερο εχεις στο σωμα σου τα ποσοστα νερου ηταν πολυ ανεβασμενα. Πολυ πανω πανω απο τις φυσιολογικες τιμες. Επαιρνα απ τα 18 μεχρι τα 22 βιοτινη και σαμπουαν biotrin η τριχοπτωση ειχε σταματησει.μετα για 3, 4 χρονια τα σταματαω ολα και απο norwood 2 παω norwood 3v και πριν 2 χρονια ξεκιναω ομεγα 3 και σαμπουαν selsun και centrum και 2 χρονια ειμαι στο σημειο που ξεκινησα.ακριβωως οπως ημουν πριν 2 χρονια και καλυτερα. Για 2 βδομαδες πηρα βιοτινη μαζι με ομεγα και παρατηρησα αυξηση της τριχοπτωσης σταματησα τη βιοτινη και σταματησε παλι η τριχοπτωση και επανηλθα. Τωρα τι τριχοπτωση εχω δεν ξερω. Και σε γιατρους που ρωτησα δεν ξερανε. Εκτος απ τον γιατρο που μου εδωσε τα φαρμακα ο οποιος μου ειπε οτι δεν ξερει τιποτα.... Τωρα θα ξεκινησω παλι σαμπουαν biotrin θα παρω και συμπληρωματα που θα μου πει μια καλη γιατρος που ξερω για 4 μηνες δικη της συνταγη. Θα την γραψω και στο φορουμ και απο νοεμβρη δεκεμβρη θα κανω μεταμοσχευση.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
jiger είπε:
φιλε kapa,να σε ρωτησω κατι.Πως καταλαβαινεις το οτι ειναι πολυ για σενα;απο την τριχοπτωση που παρατηρεις;κ πως ξερεις οτι ευθυνεται το dha και οχι το epa?

απο ενα σημειο και μετα αυξηθηκε κατα πολυ η λιπαροτητα στο προσωπο
 

vag25

Well-Known Member
giannis25 είπε:
Εγω στα 17 μου πηρα ισοτρετινοινη και εχασα τα μισα μαλλια μου. Οπως και πολλοι αλλοι που διαβαζω σε ξενα φορουμ.εκτος αυτων ξεραθηκε το δερμα μου. Τελειως ομως αν και τυχαια που ανεβηκα σε ενα μηχανημα που μετραγε ποσο νερο εχεις στο σωμα σου τα ποσοστα νερου ηταν πολυ ανεβασμενα. Πολυ πανω πανω απο τις φυσιολογικες τιμες. Επαιρνα απ τα 18 μεχρι τα 22 βιοτινη και σαμπουαν biotrin η τριχοπτωση ειχε σταματησει.μετα για 3, 4 χρονια τα σταματαω ολα και απο norwood 2 παω norwood 3v και πριν 2 χρονια ξεκιναω ομεγα 3 και σαμπουαν selsun και centrum και 2 χρονια ειμαι στο σημειο που ξεκινησα.ακριβωως οπως ημουν πριν 2 χρονια και καλυτερα. Για 2 βδομαδες πηρα βιοτινη μαζι με ομεγα και παρατηρησα αυξηση της τριχοπτωσης σταματησα τη βιοτινη και σταματησε παλι η τριχοπτωση και επανηλθα. Τωρα τι τριχοπτωση εχω δεν ξερω. Και σε γιατρους που ρωτησα δεν ξερανε. Εκτος απ τον γιατρο που μου εδωσε τα φαρμακα ο οποιος μου ειπε οτι δεν ξερει τιποτα.... Τωρα θα ξεκινησω παλι σαμπουαν biotrin θα παρω και συμπληρωματα που θα μου πει μια καλη γιατρος που ξερω για 4 μηνες δικη της συνταγη.

Τωρα πως εισαι απο θεμα τριχοπτωσης?Εχεις και φαγουρα στο κεφαλι?

Ακριβως τα ιδια συμπτωματα εχω και εγω.Αρχισε η τριχοπτωση μου με ισοτρετινοινη στα 17 και ξεραθηκε εντελως το δερμα μου μεχρι σημερα στα 31 plus.
Aναθεμα την ωρα που τα πηρα.Αν γυρναγα τον χρονο πισω θα εκανα διατροφη καλυτερη η στην χειροτερη ομοιοπαθητικη.

Εχω ρωτησει πανω απο 10 δερματολογους, ολοι ειναι κατηγορηματικοι οτι δεν εχει επηρεασει ουτε τριχοπτωση ουτε ξηροδερμια...

Φυσικα με τους δερματολογους εχω χασει την πιστη μου για τους επιστημονες γενικα και σιγουρα θα αδικω καποιους.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
kapa είπε:
δεν εχω προβλημα με την γευση,καποιες καψουλες τις μασησα πριν τις καταπιω.
ειμαι περιεργος με τις γευσεις,μπορω να φαω με το κουταλι μισο κιλο βουτυρο σκετο,και μου αρεσει 7SFGSFA

Αν πάρεις το δικό μου, έχει γεύση πορτοκάλι (και κάτι άλλες)
 

giannis25

Member
Vag25 εγω γι αυτο ξεκινησα τα ομεγα.ειχα παρα πολυ ξηροτητα.γι αυτο ξεκινησα τα ομεγα. Και ειδα αυτο για την τριχοπτωση οτι σταματησε.εχω και φαγουρα στα μαλλια και αυξηση της σμηγματορροικης αλλα προσπαθω να μη βαζω χερι.καπου διαβασα οτι η ισοτρετινοινη αυξανει το ph του δερματος του κεφαλιου γι αυτο η ξηροτητα. Τωρα τριχοπτωση δεν εχω.εχει σταθεροποιηθει με τα ομεγα. 5,6 τριχες την ημερα οπου μπορει να ειναι και απο φυσιολογικο.στο μαξιλαρι τιποτα.
 

tasos33

Well-Known Member
γιαννη μετα απο ποσο καιρο ειδες διαφορα στην τριχοπτωση? ξεκινησες με δυο gel η ενα? θυμασαι? αν δεν κανω λαθοσ παιρνεις της healthaid
quote='giannis25' pid='124916' dateline='1399627041']
Vag25 εγω γι αυτο ξεκινησα τα ομεγα.ειχα παρα πολυ ξηροτητα.γι αυτο ξεκινησα τα ομεγα. Και ειδα αυτο για την τριχοπτωση οτι σταματησε.εχω και φαγουρα στα μαλλια και αυξηση της σμηγματορροικης αλλα προσπαθω να μη βαζω χερι.καπου διαβασα οτι η ισοτρετινοινη αυξανει το ph του δερματος του κεφαλιου γι αυτο η ξηροτητα. Τωρα τριχοπτωση δεν εχω.εχει σταθεροποιηθει με τα ομεγα. 5,6 τριχες την ημερα οπου μπορει να ειναι και απο φυσιολογικο.στο μαξιλαρι τιποτα.
[/quote]
 

treliarakos

New Member
Παιδιά έχω ξεκινήσει και εγώ εδώ και ένα μήνα τα ωμέγα 3 της healthaid . Mπορώ να πω ότι η τρίχα έχει γίνει πιο χοντρή . λιπαρότητα έχει μειωθεί αλά η τριχόπτωση δεν μ έχει σταματήσει τέλιος πέφτουνε κοντά 30-25 τρίχες την ημέρα στο λούσιμο. Συνολικά την ημέρα 40-60 τρίχες . Iσως να είναι και λόγο καιρού . περνώ μόνο ωμέγα 3 και ρεγάιν έχω κόψη το ρεβιβο. Παρατήρησα ότι ρεβιβο μαζί με ωμέγα έφτανα της 150 τρίχες την ημέρα . Παρατήρησα και ότι τα ωμέγα σου κάνουν και το πρόσωπο πιο λαμπερό . Xχρησιμοποιώ το σαμπουάν της ρεβιβο για καθημερινό λούσιμο και φουνγοραλ 2 φορές την βδομάδα .
 

treliarakos

New Member
Παιδιά δεν ξέρω αν ισχύ αυτό π θα πω αλά το παρατήρησα σήμερα . Έκοψα το ρεβιβογάιν επειδή μαζί με ωμέγα είχα τριχόπτωση και μειώθηκε από της 150 στις 40-60 ( πριν 2 βδομάδες ) και χρησιμοποιούσα σαμπουάν ρεβιβο που έχει zinc και έχανα 40 -60 τρίχες . Σήμερα χρησιμοποίησα σαμπουάν Daohair-s που κάθε g σαμπουάν περιεχέι 10 mg Ζιnc και είδα πολύ αυξημένη τριχόπτωση κοντά στης 80 τρίχες ++ . Ίσος το Zinc αντιδρά με τα ωμέγα 3 (αρνητικά ) ..... ? και αν ξέρει κάνεις κανένα κάλο σαμπουάν από φαρμακιο χωρίς zinc ! .....
 

giannis25

Member
Με ενα αλλα δεν επαιρνα τιποτα αλλο.μονο ομεγα.μηπως οταν τα συνδυαζεις με αλλα λειτουργουν λιγοτερο? Δεν εχω πολλη επανεκφυση αλλα δεν εχω και τριχοπτωση.εχει σταματησει η τριχοπτωση. Μηπως λειτουργουνε μονα τους?υπαρχει κανεις που να τα παιρνει αυτα αλλα χωρις τιποτε αλλο,ουτε μινοξιδιλη ουτε folligen ουτε νιζοραλ ουτε φιναστεριδη τιποτα.υπαρχει καποιος που παιρνει ομεγα αλλα σκετα χωρις τιποτα αλλο.να μας πει τι βλεπει ποια ειναι τα αποτελεσματα του.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Atermon

Member
Δεν αλλάζει ο κύκλος της τρίχας τόσο εύκολα, δηλαδή σήμερα έβαλα zinc αύριο μου πεσαν.
Στην καλύτερη θέλει ένα μήνα για να φανεί το αποτέλεσμα της οποιαδήποτε αλλαγής.
 

treliarakos

New Member
Zinc έβαζα καιρό απλός σήμερα σαν να αύξησα την δοσολογία αφού εδώ και 2-3 μήνες σαμπουάν της ρβιβο χρησιμοποιώ π έχει Zinc και το ρεβιβο Zinc είχε απλά σήμερα π έβαλα το άλλο σαμπουάν π έχει πόλοι Zinc ειδα αυξημένη τριχόπτωση .....
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
giannis25 είπε:
Με ενα αλλα δεν επαιρνα τιποτα αλλο.μονο ομεγα.μηπως οταν τα συνδυαζεις με αλλα λειτουργουν λιγοτερο? Δεν εχω πολλη επανεκφυση αλλα δεν εχω και τριχοπτωση.εχει σταματησει η τριχοπτωση. Μηπως λειτουργουνε μονα τους?υπαρχει κανεις που να τα παιρνει αυτα αλλα χωρις τιποτε αλλο,ουτε μινοξιδιλη ουτε folligen ουτε νιζοραλ ουτε φιναστεριδη τιποτα.υπαρχει καποιος που παιρνει ομεγα αλλα σκετα χωρις τιποτα αλλο.να μας πει τι βλεπει ποια ειναι τα αποτελεσματα του.

O μονος που παιρνει μονο Ω3 απο αυτους που ξερω ειναι ο Fenimore.Περιπου 1,5 μηνα ισως κ λιγο παραπανω αλλα το μονο που βλεπει ειναι μια τρυπα στο νερο...........ως στιγμης.
 

kwsths

Member
Μικες τι περιμενες δηλαδη ενα απλο συμπληρωμα ειναι.. μπορει ενα συμπληρωμα να αντρεψει ολη τη διαδικασια της φαλακρας που συμβαλλουν 3000 διαφορετικοι λογοι και αλλοι τοσοι που θελουμε 60 χρονια ερευνων για να τους εντοπισουμε.. Θαυματα δεν γινονται και χωρις παρενεργειες.. ΕΑΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ σε πιασουν θα γινει η δουλεια για κανα χρονο το πολυ αν εισαι τυχερος και μετα θα τα συνηθισει ο οργανισμος και αντε παλι απ την αρχη..
 

Prosim

Member
Με ενα αλλα δεν επαιρνα τιποτα αλλο.μονο ομεγα.μηπως οταν τα συνδυαζεις με αλλα λειτουργουν λιγοτερο? Δεν εχω πολλη επανεκφυση αλλα δεν εχω και τριχοπτωση.εχει σταματησει η τριχοπτωση. Μηπως λειτουργουνε μονα τους?υπαρχει κανεις που να τα παιρνει αυτα αλλα χωρις τιποτε αλλο,ουτε μινοξιδιλη ουτε folligen ουτε νιζοραλ ουτε φιναστεριδη τιποτα.υπαρχει καποιος που παιρνει ομεγα αλλα σκετα χωρις τιποτα αλλο.να μας πει τι βλεπει ποια ειναι τα αποτελεσματα του.

Και γω δεν παίρνω τίποτα άλλο. Μόνο βούρτσισμα, ρόλερ και πολύ προσεγμένη διατροφή. Ω3 (τα 500άρια, της Now Foods) άρχισα εδώ και μερικές μέρες, άρα θα σας έχω ενήμερους.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
kwsths είπε:
Μικες τι περιμενες δηλαδη ενα απλο συμπληρωμα ειναι.. μπορει ενα συμπληρωμα να αντρεψει ολη τη διαδικασια της φαλακρας που συμβαλλουν 3000 διαφορετικοι λογοι και αλλοι τοσοι που θελουμε 60 χρονια ερευνων για να τους εντοπισουμε.. Θαυματα δεν γινονται και χωρις παρενεργειες.. ΕΑΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ σε πιασουν θα γινει η δουλεια για κανα χρονο το πολυ αν εισαι τυχερος και μετα θα τα συνηθισει ο οργανισμος και αντε παλι απ την αρχη..

Δεν λεει κανεις το αντιθετο φιλε.Και η φιναστεριδη-ντουταστεριδη χανουν σε δυναμη με τα χρονια.Αλλα εσυ που δεν κανεις τιποτα πας για Now 6 σε χρονο ρεκορ ενω καποιος που τον εχει πιασει η θεραπεια το πολυ 4.Ειναι τι θελει να κανει ο καθενας απο εκει κ περα.Ειμαι ο πρωτος που εχω πει αν δεν βγει κατι με τουλαχιστον 3 φορες την δυναμη της μινοξιδιλης,δεν κανουμε τιποτα.Οσο για τα Ω3 ακομα δεν ξερουμε αν δουλευουν εστω κ λιγο.......τωρα προσπαθουμε να καταλαβουμε.
 

kwsths

Member
ΜΙΚΕΣ είπε:
kwsths είπε:
Μικες τι περιμενες δηλαδη ενα απλο συμπληρωμα ειναι.. μπορει ενα συμπληρωμα να αντρεψει ολη τη διαδικασια της φαλακρας που συμβαλλουν 3000 διαφορετικοι λογοι και αλλοι τοσοι που θελουμε 60 χρονια ερευνων για να τους εντοπισουμε.. Θαυματα δεν γινονται και χωρις παρενεργειες.. ΕΑΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ σε πιασουν θα γινει η δουλεια για κανα χρονο το πολυ αν εισαι τυχερος και μετα θα τα συνηθισει ο οργανισμος και αντε παλι απ την αρχη..

Δεν λεει κανεις το αντιθετο φιλε.Και η φιναστεριδη-ντουταστεριδη χανουν σε δυναμη με τα χρονια.Αλλα εσυ που δεν κανεις τιποτα πας για Now 6 σε χρονο ρεκορ ενω καποιος που τον εχει πιασει η θεραπεια το πολυ 4.Ειναι τι θελει να κανει ο καθενας απο εκει κ περα.Ειμαι ο πρωτος που εχω πει αν δεν βγει κατι με τουλαχιστον 3 φορες την δυναμη της μινοξιδιλης,δεν κανουμε τιποτα.Οσο για τα Ω3 ακομα δεν ξερουμε αν δουλευουν εστω κ λιγο.......τωρα προσπαθουμε να καταλαβουμε.

συμφωνω.. μακαρι να δουλεψουν να μας κρατησουν λιγο καιρο ακομα..
 

Samba

Member
kwsths είπε:
Μικες τι περιμενες δηλαδη ενα απλο συμπληρωμα ειναι.. μπορει ενα συμπληρωμα να αντρεψει ολη τη διαδικασια της φαλακρας που συμβαλλουν 3000 διαφορετικοι λογοι και αλλοι τοσοι που θελουμε 60 χρονια ερευνων για να τους εντοπισουμε.. Θαυματα δεν γινονται και χωρις παρενεργειες.. ΕΑΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ σε πιασουν θα γινει η δουλεια για κανα χρονο το πολυ αν εισαι τυχερος και μετα θα τα συνηθισει ο οργανισμος και αντε παλι απ την αρχη..

Φίλε Κωστή αρκετά απαισιόδοξο σε βλέπω. Εγώ που έχω άρχησα το Ω3 πριν 1μιση είδα αποτελέσματα. Τώρα αν οφείλεται μόνο σε αυτό θα δείξει ο καιρός. Επίσης προφανώς ξέρεις πως ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικό και λειτουργεί αλλιώς. Δεν λέω πως δεν ισχύουν αυτά που λες αλλά αν πηγαίνεις σε όλα με την λογική

''ΕΑΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ σε πιασουν θα γινει η δουλεια για κανα χρονο το πολυ αν εισαι τυχερος και μετα θα τα συνηθισει ο οργανισμος και αντε παλι απ την αρχη..''

τότε το παιχνίδι το έχεις χαμένο. Ακόμα και κάτι να δουλεύει 100% στο θέμα τις τριχόπτωσης και να μην χάνει την ισχύ με την πάροδο του χρόνου αν σκέφτεσαι με αυτόν τον τρόπο τότε δεν πρόκειτε να δουλέψει ούτε στο 10% σε εσένα.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Το κλειδί για την επιτυχία σε κάθε θεραπεία, ακόμη και την πιο ισχυρή, είναι το πόσο επιθετική τριχόπτωση έχει κάποιος και τι wn είναι προκαθορισμένος γενετικά να φτάσει. Επίσης το πόσο νωρίς θα το προλάβει και θα ξεκινήσει την τάδε θεραπεία.

Κάποιος π.χ. που είναι μικρό nw και τον πάει πολύ αργά η τριχόπτωση (π.χ. μια κλίμακα ανα 8 - 10 - 12 χρόνια) έχει το περιθώριο να πειραματιστεί με διάφορα και ένα είναι το σίγουρο, ότι θα τον πιάσουν καλά πολλά και θα κρατήσουν και πολύ σε βάθος χρόνου.
 
Μπλουζα