Ωμεγα 3.Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Chs

Μέλος του προσωπικού
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

tasos33 είπε:
πιστευω η nowfoods,solgar, kai healthaid ειναι οι κορυφαιες εταιρειες στα συμπληρωματα, πλεον κλεινω δυο βδομαδες παιρνοντας ω3 750mg της healthaid, 2 gel καθημερινα (650 dha kai 850 epa) οσον αφορα την τριχοπτωση δεν μπορω να πω κατι ειναι πολυ νωρις ομως στα μαλλια τα περιμετρικα στην σταθερη ζωνη και στα φρυδια και στα γενια εχω παρατηρησει μια βελτιωση της ποιοτητας πιο ζωντανα θα ελεγα και πιο σκουρα, αυτο το εχω παρατηρησει και στα πανω βεβαια,αλλα για την πτωση δεν μπορω να πψ κατι μιας και το cg με εφερε πολυ πισω ενω εχω ηδη ξεκινησει και μινοξ οποτε θα περιμενω για καλυτερα συμπερασματα

Τουλάχιστον 3μηνο ίσως και περισσότερο φίλε tasos33 για πιο σίγουρα συμπεράσματα με τα Ω καθώς και την "βασική" θεραπεία επίσης.

Για τις μάρκες που ανέφερες παραπάνω, ειδικά Solgar και HealthAid είναι από τις top.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Mic-3

New Member
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

Χαιρομαι γι αυτα που διαβαζω αλλα ειναι ασφαλες ρε παιδια καποιος να ξεκινησει να παιρνει Ω3? Μηπως πρεπει να συμβουλευτει - αν οχι γιατρο - τουλαχιστον κανενα διατροφολογο πριν?

Καταλαβαινω οτι πολλοι παιρνουν ντουτα και φιναστεριδη, αρα "τι να τους πει" συμπληρωμα με Ω3...

Παρ ολα αυτα - και επειδη το Ω3 με ψηνει λογω ελλειψης παρενεργειων - θα εκτιμουσα καποια απαντηση.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

Mic-3 είπε:
Χαιρομαι γι αυτα που διαβαζω αλλα ειναι ασφαλες ρε παιδια καποιος να ξεκινησει να παιρνει Ω3? Μηπως πρεπει να συμβουλευτει - αν οχι γιατρο - τουλαχιστον κανενα διατροφολογο πριν?

Καταλαβαινω οτι πολλοι παιρνουν ντουτα και φιναστεριδη, αρα "τι να τους πει" συμπληρωμα με Ω3...

Παρ ολα αυτα - και επειδη το Ω3 με ψηνει λογω ελλειψης παρενεργειων - θα εκτιμουσα καποια απαντηση.

Θα βγάλεις ότι παρενέργειες θα είχες αν έτρωγες κάθε μέρα ψάρια όπως σολομός π.χ.

Από την άλλη αν κάποιος έχει αμφιβολίες κλπ μπορεί να συμβουλευτεί τον γιατρό του και να κάνει εξετάσεις να δει σε τι επίπεδα βρίσκεται σε Ω.

Και τέλος κάτι σημαντικό:

Τα Ω δεν υπογράφουν ότι θα σταματήσουν την ΑΑ, ούτε ότι κάνουν θαύματα. Σαν ένα + όπλο όμως έχει φανεί πως σε κάποιους λειτουργούν και στο θέμα μαλλιά.
 

barman

Member
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

Καποιο σχολιο για την βιταμινη Ε που εμπεριεχουν ΟΛΑ τα συμπληρωματα ω λιπαρων..
Απο την στιγμη που παιρνουμε τα ω για μεγαλα χρονικα διαστηματα θα παιρνουμε μαζι και τις τοκοφερολες.
 

George3V

Member
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

Ένας φίλος γράφει σε άλλο thread ότι τα ω3 αποτρέπουν τη μετατροπή της τεστο σε dht.Υπάρχουν στοιχεία γι αυτό ; Γενικά υπάρχει εικαζόμενος μηχανισμός δράσης των ω-λιπαρών σχετικά με την τριχόπτωση;
 
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

http://gr.bodybuilding.com/store/axis/citrus-omega.html
με 60 ευρω βγαζεις 1 χρονο και παιρνεις 800mg dha!
 

giannis25

Member
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

παντως να ξερετε ποσοτητες ομεγα πάνω απο 2000 mg προκαλούν τριχόπτωση. πώς ας πουμε με την βιταμινη α αν παρεις πολύ μεγάλες ποσότητες παθαίνεις τριχόπτωση.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

Είμαι στο τσακ να το παραγγείλω, όμως κάνω μια σκέψη που θέλω μια υπεύθυνη απάντηση. Επειδή είμαι στους 2 μήνες μετά απο 1 μεγάλη μεταμόσχευση, και στο παρελθόν μου το είχε πει και ο γιατρός μου όταν το ρώτησα για ενα σαμπουάν... μήπως καλό ειναι να ακολουθείς την πετυχημένη συνταγή, δηλαδη την πεπατημένη, να μην πειράξω τίποτα μέχρι να κλείσω 4 ή 6 μήνες ώστε να διαμορφώσω ενα 70-80 % του αποτελέσματος? Δεν λέω, μπορεί το Ω3 να δωσει και βοήθεια, ποιός μου εγγυάται οτι δεν μπορεί στην περίπτωση μου να κάνει και το αντίθετο? Το να μην δώσει τίποτα κανένα πρόβλημα, αλλά λέμε τώρα σε μια ακραία περίπτωση.. αν κάνει κακό?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

danceworld_2001 είπε:
Είμαι στο τσακ να το παραγγείλω, όμως κάνω μια σκέψη που θέλω μια υπεύθυνη απάντηση. Επειδή είμαι στους 2 μήνες μετά απο 1 μεγάλη μεταμόσχευση, και στο παρελθόν μου το είχε πει και ο γιατρός μου όταν το ρώτησα για ενα σαμπουάν... μήπως καλό ειναι να ακολουθείς την πετυχημένη συνταγή, δηλαδη την πεπατημένη, να μην πειράξω τίποτα μέχρι να κλείσω 4 ή 6 μήνες ώστε να διαμορφώσω ενα 70-80 % του αποτελέσματος? Δεν λέω, μπορεί το Ω3 να δωσει και βοήθεια, ποιός μου εγγυάται οτι δεν μπορεί στην περίπτωση μου να κάνει και το αντίθετο? Το να μην δώσει τίποτα κανένα πρόβλημα, αλλά λέμε τώρα σε μια ακραία περίπτωση.. αν κάνει κακό?

επικοινωνησε με τον γιατρο γι αυτο για να εισαι σιγουρος,αν και δεν νομιζω.
αυτο που μπορει να επηρεασει το αποτελεσμα μεταμοσχευσης ειναι οι μεθοδοι αιματωσης,roller,βουρτσιμα,μασαζ (μετα τον χρονο αυτα)
 

danceworld_2001

Well-Known Member
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

Σε ευχαριστώ kapa, θα τον ρωτήσω σύντομα να δω μήπως ξέρει και αυτός κάτι παραπάνω.
 
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

λεω να αρχισω και εγω τις βιταμηνες ω3 να δουμε τι ψαρια θα πιασουμε μπας και με οτιδηποτε αλλο κυκλοφορει δεν εχω δει ΚΑΝΕΝΑ αποτελεσμα εκτος απο ενα μικρο τρεναρισμα στον χρονο.!καπα αυτο το λινκ που εδωσες απο το εβαυ ειναι καλο..?απο Ελλαδα εχουμε τιποτα..?
υ.γ δεν ξερω αλλα αυτον τον καιρο εχω μεγαλη τριχοπτωση υπαρχει περιπτωση να ειναι απο τον καιρο??(εποχιακη?)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

panagiotis είπε:
λεω να αρχισω και εγω τις βιταμηνες ω3 να δουμε τι ψαρια θα πιασουμε μπας και με οτιδηποτε αλλο κυκλοφορει δεν εχω δει ΚΑΝΕΝΑ αποτελεσμα εκτος απο ενα μικρο τρεναρισμα στον χρονο.!καπα αυτο το λινκ που εδωσες απο το εβαυ ειναι καλο..?απο Ελλαδα εχουμε τιποτα..?
υ.γ δεν ξερω αλλα αυτον τον καιρο εχω μεγαλη τριχοπτωση υπαρχει περιπτωση να ειναι απο τον καιρο??(εποχιακη?)

απο αυτο παρηγγειλα.
ελλαδα δεν το εψαξα γιατι σε τιμες ειμαστε χαλια σε σχεση με εξω
 
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

εκανα ετσι μια ερευνα στο ιντερνετ και βρηκα αυτο για δειτε το λιγο παιδια..οχι οτι το πιστευω καθε μερα χιλιαδες τετοια γραφονται,αλλα να εχουμε μια εικονα

«Καμπανάκι» για τα συμπληρώματα ωμέγα-3
http://www.sigmalive.com/lifestyle/health/55164
 
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

panagiotis είπε:
εκανα ετσι μια ερευνα στο ιντερνετ και βρηκα αυτο για δειτε το λιγο παιδια..οχι οτι το πιστευω καθε μερα χιλιαδες τετοια γραφονται,αλλα να εχουμε μια εικονα

«Καμπανάκι» για τα συμπληρώματα ωμέγα-3
http://www.sigmalive.com/lifestyle/health/55164

αυτό είναι γνωστό
κάθε 1 μήνα σταματάς για 1 μήνα, σε πολλές συσκευασίες το γράφει .
 

kal

Member
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

εγω ειχα διαβασει ακομα και για 3 μηνη διακοπη αλλα δν ξερω μου φαινεται λιγο παραξενο γτ ολοι αυτοι π ζουν σε νησιωτικη χωρα και τρωνε πολλα ψαρικα εχουν και καρκινο του προστατη??Στην τελικη πρεπει να χεις και την γενετικη προδιαθεση για να σου εμφανιστει..και αυτο συνηθως γινεται σε μεγαλη ηλικια..Εγω προσωπικα εκτος απο κανα σολωμο π και που και κανα τονο δν τρωω και πολλα ψαρια..οποτε μαλλον δεν θα κανω διακοπες..!
 

nothinggr

Member
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

kal είπε:
εγω ειχα διαβασει ακομα και για 3 μηνη διακοπη αλλα δν ξερω μου φαινεται λιγο παραξενο γτ ολοι αυτοι π ζουν σε νησιωτικη χωρα και τρωνε πολλα ψαρικα εχουν και καρκινο του προστατη??Στην τελικη πρεπει να χεις και την γενετικη προδιαθεση για να σου εμφανιστει..και αυτο συνηθως γινεται σε μεγαλη ηλικια..Εγω προσωπικα εκτος απο κανα σολωμο π και που και κανα τονο δν τρωω και πολλα ψαρια..οποτε μαλλον δεν θα κανω διακοπες..!
προφανως λεμε για αυτους που ξεκινησαν να παιρνουν συμπληρωματα Ω.
παντως με 1 μηνα οφ, 1 μηνα ον δεν ξερω αν θα καταφερουν να δουλεψουν στη μειωση της τριχοπτωσης.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

kal είπε:
εγω ειχα διαβασει ακομα και για 3 μηνη διακοπη αλλα δν ξερω μου φαινεται λιγο παραξενο γτ ολοι αυτοι π ζουν σε νησιωτικη χωρα και τρωνε πολλα ψαρικα εχουν και καρκινο του προστατη??Στην τελικη πρεπει να χεις και την γενετικη προδιαθεση για να σου εμφανιστει..και αυτο συνηθως γινεται σε μεγαλη ηλικια..Εγω προσωπικα εκτος απο κανα σολωμο π και που και κανα τονο δν τρωω και πολλα ψαρια..οποτε μαλλον δεν θα κανω διακοπες..!

Αυτό με τα θαλασσινά σε υπερκατανάλωση και τον προστάτη είναι γνωστό χρόνια.. Εγώ π.χ. έχω σοβαρή έλλειψη Ω καθώς και άλλων βιταμινών μετάλλων, οπότε θέλοντας και μη πρέπει να κάνω συστηματική λήψη τους.

Καλό θα είναι κάποιος που θέλει να πειραματιστεί με όλα αυτά να κάνει εξετάσεις πριν και να δει τα επίπεδα του κάθε τι, σε τι έχει λιγότερο σε τι περισσότερο κλπ. Έτσι θα είναι πιο σίγουρα τα βήματα που θα κάνει.
 

BobMnk

New Member
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

Υπαρχουν ατομα που παιρνουν μια ζωη διαρκως, ο kapa εχει ατομο που γνωριζει και παιρνει χρονια χωρις διακοπη, ρωτηστε τον για περισσοτερες λεπτομερειες
 

Bouklas

Well-Known Member
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

panagiotis είπε:
εκανα ετσι μια ερευνα στο ιντερνετ και βρηκα αυτο για δειτε το λιγο παιδια..οχι οτι το πιστευω καθε μερα χιλιαδες τετοια γραφονται,αλλα να εχουμε μια εικονα

«Καμπανάκι» για τα συμπληρώματα ωμέγα-3
http://www.sigmalive.com/lifestyle/health/55164
Αυτός ήταν και ο λόγος που τα σταμάτησε ο Tropheus. Δεν ξέρω σε τι τιμές είναι ασφαλές να παίρνουμε καθημερινά αλλα και η λογική έτσι πάει αν δεν έχεις έλλειψη σε κάτι ίσως είναι επικίνδυνη η υπερκατανάλωση. Το κακό είναι πως το άρθρο δεν λέει τι ποσότητες έπαιρναν καθημερινά στην έρευνα για να έχουμε μια ξεκάθαρη άποψη. Τεράστιες ποσότητες καθημερινά σε οτιδήποτε τύπου συμπληρώματος όλο και κάποιο κακό θα προκαλέσει σύντομα ή μακροχρόνια.
 

kal

Member
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

Γιατι υπαρχουν εξετασεις που γνωστοποιουν τις τιμες των ωμεγα?
 
Μπλουζα