Ωμεγα 3.Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

giannis25

Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

το ομέγα που παίρνω που το χα παρει βασικα για άλλο λόγο την ξηρότητα ειναι 750 mg από την healthaid
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

endj3

New Member
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

Παιδια παιρνω φινα εδω και 7 μηνες και ενω δεν παρουσιαζα καποια παρενεργεια εκτος απο τις πρωινες στυσεις τον τελευταιο καιρο εχω θεμα στυσης(δεν επιτυγχανω πληρη) οταν προσπαθουμε με την κοπελα μου και λεω προσπαθω γιατι δεν τα καταφερνω και με εχει φαει οτι φταιει η φινα και σκεφτομαι να την κοψω , το θεμα ειναι τα αποτελεσματα που εχω δει δηλαδη οχι μονο σταματημα της τριχοπτωσης αλλα και αρκετες νεες τριχες υπαρχει περιπτωση να τα διατηρησω με το ω3 και αν οχι μονο με αυτο τι αλλο προτεινετε ?δεν με ενδιαφερει επανεκφυση πια μονο να σταθεροποιησω οσο μπορω την κατασταση.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

endj3 είπε:
Παιδια παιρνω φινα εδω και 7 μηνες και ενω δεν παρουσιαζα καποια παρενεργεια εκτος απο τις πρωινες στυσεις τον τελευταιο καιρο εχω θεμα στυσης(δεν επιτυγχανω πληρη) οταν προσπαθουμε με την κοπελα μου και λεω προσπαθω γιατι δεν τα καταφερνω και με εχει φαει οτι φταιει η φινα και σκεφτομαι να την κοψω , το θεμα ειναι τα αποτελεσματα που εχω δει δηλαδη οχι μονο σταματημα της τριχοπτωσης αλλα και αρκετες νεες τριχες υπαρχει περιπτωση να τα διατηρησω με το ω3 και αν οχι μονο με αυτο τι αλλο προτεινετε ?δεν με ενδιαφερει επανεκφυση πια μονο να σταθεροποιησω οσο μπορω την κατασταση.

Σου προτεινω να δοκιμάσεις αυτο που χρησιμοποιω.
οχι επειδη το διαλεξα.απλα ειναι παρα πολυ αποτελεσματικο για να εχεις μια ιδεα τι εστι ω.
μετα αποφασιζεις μονος σου στο τι θα ακολουθησεις.ειτε ειναι φινα ειτε ω
 

prowler3

Member
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

Εδώ και τρεις μέρες έχω παραλάβει απο Ebay Αγγλίας το συγκεκριμένο : http://www.ebay.com/itm/3-x-NOW-DHA-500-180-SGels-Highest-Potency-500-DHA-250-EPA-FRESH-Made-In-USA/231067162323?_trksid=p2045573.m2042&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D27%26meid%3D387%E2%80%8B%E2%80%8B3065370729161201%26pid%3D100033%26prg%3D1011%26rk%3D3%26rkt%3D4%26sd%3D%E2%80%8B251092398%E2%80%8B379%26
Αυτό που έχω να πω, είναι οτι τα χάπια έχουν ιδιαίτερα μεγάλο μέγεθος, και κάποιος που δε το χει θα δυσκολευτεί στη κατάποση.
Μου κάνει εντύπωση το γεγονός οτι στη χώνεψη, είναι σαν να έφαγες σολωμό πριν απο 2 ώρες, τόσο πολύ ψαρίλα...Ίσως αυτό να σημαίνει οτι είναι καλό.
Περιμένω τώρα να δω τα όποια αποτελέσματα!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

prowler3 είπε:
Εδώ και τρεις μέρες έχω παραλάβει απο Ebay Αγγλίας το συγκεκριμένο : http://www.ebay.com/itm/3-x-NOW-DHA-500-180-SGels-Highest-Potency-500-DHA-250-EPA-FRESH-Made-In-USA/231067162323?_trksid=p2045573.m2042&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D27%26meid%3D387%E2%80%8B%E2%80%8B3065370729161201%26pid%3D100033%26prg%3D1011%26rk%3D3%26rkt%3D4%26sd%3D%E2%80%8B251092398%E2%80%8B379%26
Αυτό που έχω να πω, είναι οτι τα χάπια έχουν ιδιαίτερα μεγάλο μέγεθος, και κάποιος που δε το χει θα δυσκολευτεί στη κατάποση.
Μου κάνει εντύπωση το γεγονός οτι στη χώνεψη, είναι σαν να έφαγες σολωμό πριν απο 2 ώρες, τόσο πολύ ψαρίλα...Ίσως αυτό να σημαίνει οτι είναι καλό.
Περιμένω τώρα να δω τα όποια αποτελέσματα!

αυτα εχω και εγω και με αποχαιρετησε η τριχοπτωση,αν δεν κανουν καλη δουλεια στο μαλλι θαψτα :10m:
μια καψουλα την ημερα :headbanging:
 

kwsths

Member
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

Moderator κανεις καλη δουλεια απο τις 6 ωρα στο ποδι κ απαντας και στ φορουμ..ουτε βασικο μισθο να σου διναμε :5m:
ξερουμε ποσο καιρο κανουν να ερθουν ? για να ξερω που να τα στειλω.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

kwsths είπε:
Moderator κανεις καλη δουλεια απο τις 6 ωρα στο ποδι κ απαντας και στ φορουμ..ουτε βασικο μισθο να σου διναμε :5m:
ξερουμε ποσο καιρο κανουν να ερθουν ? για να ξερω που να τα στειλω.

εχω κανει την καραφλα χομπυ.
απο οτι βλεπω εχω συνδεδεμενος 9 μηνες,4 εβδομαδες και κατι ψιλα.
με απλα μαθηματικα εχω διαβασει το φορουμ απο 5 φορες
ο kapa ξερει τι καπνο φουμαρει ο τσακ νορις.
δεν ειμαι γιατρος,οι γνωσεις μου ειναι οι δικες σας καταθεσεις.
δεν θυμαμαι ποσο ακριβως κανανε να ερθουν,εχω αγορασει παρα πολλα φετος σε θεματα θεραπειων και μη.
ειναι μεταξυ 10 και 14 μερες
 

prowler3

Member
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

kapa δε νομίζω να χρειαστεί να τα θάψω...Πιστεύω οτι θα βοηθήσει γενικότερα σα συμπλήρωμα έτσι κι αλλιώς οπότε κέρδος έχουμε όπως και να χει. Το θέμα είναι να δουλέψει στη τριχόπτωση. Αλήθεια μετά απο πόσο καιρό είδες αποτέλεσμα;;

Φίλε kwsths, μένω Θεσσαλονίκη, και απο Ebay Αγγλίας μου ήρθαν σε 10 μέρες!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

prowler3 είπε:
kapa δε νομίζω να χρειαστεί να τα θάψω...Πιστεύω οτι θα βοηθήσει γενικότερα σα συμπλήρωμα έτσι κι αλλιώς οπότε κέρδος έχουμε όπως και να χει. Το θέμα είναι να δουλέψει στη τριχόπτωση. Αλήθεια μετά απο πόσο καιρό είδες αποτέλεσμα;;

Φίλε kwsths, μένω Θεσσαλονίκη, και απο Ebay Αγγλίας μου ήρθαν σε 10 μέρες!
αν αποτυχουν πρεπει να τα θαψεις ;)
αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα δουλεψουν σε ολους.
ξεκινησα να εχω μειωμενη τριχοπτωση μετα απο 2 εβδομαδες.
δεν το περιμενα τοσο νωρις.
εσεις θα υπολογισετε κανενα 3μηνο μπορει και 4μηνο.
γενικα οι oral θεραπειες θελουν περισσοτερο χρονο απο τα τοπικα
 

Reve

Active Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Καλησπέρα παιδιά. Θελω να ρωτησω για να λαβει καποιοσ την ποσοτητα που παιρνει καποιοσ απο μια καψουλα αν μπορει να την λαβει απο τροφη. Πχ (ισως ακουστει περιεργο) ποσα καρύδια (τα οποια έχουν πολύ υψηλή περιεκτικότητα σε ω3) πρέπει να φάει κάποιος για να πάρει αυτό που του δινει μια κάψουλα. Ευχαριστώ
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Reve είπε:
Καλησπέρα παιδιά. Θελω να ρωτησω για να λαβει καποιοσ την ποσοτητα που παιρνει καποιοσ απο μια καψουλα αν μπορει να την λαβει απο τροφη. Πχ (ισως ακουστει περιεργο) ποσα καρύδια (τα οποια έχουν πολύ υψηλή περιεκτικότητα σε ω3) πρέπει να φάει κάποιος για να πάρει αυτό που του δινει μια κάψουλα. Ευχαριστώ

Σύμφωνα με διατροφολόγο, τα Ω3 που περιέχουν τα καρύδια είναι χαμηλότερης βιοδιαθεσιμότητας (ποιότητας) και επίσης περιέχουν περισσότερο Ω6 παρά Ω3.

Γνώμη μου είναι ότι τα fish oil είναι μονόδρομος, εκτός και αν πλακωθείς στα φύκια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis25

Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Αλλη μια ερευνα που λεει οτι το epa και το dha απο τα ομεγα-3 μειωνουν την pgd2

Attenuation of niacin-induced prostaglandin D(2) generation by omega-3 fatty acids in THP-1 macrophages and Langerhans dendritic cells.
Vanhorn J1, Altenburg JD, Harvey KA, Xu Z, Kovacs RJ, Siddiqui RA.

Niacin, also known as nicotinic acid, is an organic compound that has several cardio-beneficial effects. However, its use is limited due to the induction of a variable flushing response in most individuals. Flushing occurs from a niacin receptor mediated generation of prostaglandins from arachidonic acid metabolism. This study examined the ability of docosahexaenoic acid, eicosapentaenoic acid, and omega-3 polyunsaturated fatty acids (PUFAs), to attenuate niacin-induced prostaglandins in THP-1 macrophages. Niacin induced both PGD(2) and PGE(2) generation in a dose-dependent manner. Niacin also caused an increase in cytosolic calcium and activation of cytosolic phospholipase A(2). The increase in PGD(2) and PGE(2) was reduced by both docosahexaenoic acid and eicosapentaenoic acid, but not by oleic acid. Omega-3 PUFAs efficiently incorporated into cellular phospholipids at the expense of arachidonic acid, whereas oleic acid incorporated to a higher extent but had no effect on arachidonic acid levels. Omega-3 PUFAs also reduced surface expression of GPR109A, a human niacin receptor. Furthermore, omega-3 PUFAs also inhibited the niacin-induced increase in cytosolic calcium. Niacin and/or omega-3 PUFAs minimally affected cyclooxygenase-1 activity and had no effect on cyclooxygenase -2 activity. The effects of niacin on PGD(2) generation were further confirmed using Langerhans dendritic cells. Results of the present study indicate that omega-3 PUFAs reduced niacin-induced prostaglandins formation by diminishing the availability of their substrate, as well as reducing the surface expression of niacin receptors. In conclusion, this study suggests that the regular use of omega-3 PUFAs along with niacin can potentially reduce the niacin-induced flushing response in sensitive patients.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

το πρόβλημα μας δεν είναι η PGD2, είναι το αραχιδονικό οξύ.
Τι κάνει διαφορετικές τις τρίχες στο κρανίο από τις τρίχες στο σώμα, και με τοπική χρήση GLA οι μεν παίρνουν τα πάνω τους και οι δε τρώνε χαστούκι;
Μην είν' οι κάμποι;
Μην είναι τ΄ άσπαρτα ψηλά βουνά;
Μην είναι ο ήλιος της, που χρυσολάμπει;
Μην είναι τ' άστρα της τα φωτεινά;
 

mikegad

Well-Known Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Soralteno είπε:
Μην είν' οι κάμποι;
Μην είναι τ΄ άσπαρτα ψηλά βουνά;
Μην είναι ο ήλιος της, που χρυσολάμπει;
Μην είναι τ' άστρα της τα φωτεινά;

Εγώ πιστεύω πως είναι κάθε της ρηχὸ ακρογιάλι
και κάθε χώρα της με τα χωριά
κάθε νησάκι της που αχνὰ προβάλλει,
κάθε της θάλασσα, κάθε στεριά
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

mikegad είπε:
Εγώ πιστεύω πως είναι κάθε της ρηχὸ ακρογιάλι
και κάθε χώρα της με τα χωριά
κάθε νησάκι της που αχνὰ προβάλλει,
κάθε της θάλασσα, κάθε στεριά

:14m:
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

τι αξια εχει ο γαμος στην αγαπη μας μπροστα,ειναι και αλλοι παντρεμενοι κι ομως ζουνε χωριστα :beach:
 

tasos33

Well-Known Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

παιδες αυτο το οξυ της αραχνης το θελουμε σε επαρκεια η σε ελλειψη?
 

weznem

Well-Known Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

σε έλλειψη σχετιζεται με τις φλεγμονες νομιζω...
 

athenian

Well-Known Member
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

παντως εδω αναφερουν προβληματα με υψηλη δοση ω3 http://www.exitnews.gr/simpliromata-o-3-prokaloun-epithetiki-morfi-karkinou-tou-prostati/
 

giannis25

Member
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

Δεν ειναι σιγουρο γιατι λεει οτι αυτοι που ειχαν ηδη προστατη ειχανε ψηλες ποσοτητες ωμεγα αλλα στην κανονικη ερευνα που διαβασα λεει οτι οσοι εχουνε προστατη τους δινουν διατροφη με ψαρια για να αντιμετωπισουν την ασθενεια. Οποτε λογικο αυτοι που εχουν προστατη να εχουν υψηλα επιπεδα ομεγα. Και πολλα σαιτ ειναι λιγο ραδιο αρβυλα. Υπαρχουν ερευνες που λενε οτι προλαμβανουν τον καρκινο γτ μειωνουν τα αντρογονα που αυξανουν τον προστατη. Μετα αλλες ερευνες λενε αυτο στην αρχη. Δηλαδη ναι μεν αλλα δεν ειχαν κοιταξει αν αυτοι τρωγανε ψαρια λογω του οτι ηδη ειχανε προβληματα. Κανεις απο μας δεν ξερει.
 
Μπλουζα