Ωμεγα 3.Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

απο οτι εχω καταλαβει ενας ευκολος τροπος να ελεγξουμε το κουτι αν ειναι αλοιωμενο ειναι την πρωτη μια η 2 καψουλες να την μασησουμε στο στομα,να σπασει δηλαδη.
λιγο πολυ ολοι ξερουμε τι γευση εχει το ψαρι.
η αλλοιωμενη καψουλα θα ειναι ξυνη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bouklas

Well-Known Member
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

GOMI είπε:
Πάντως κολιός και σκουμπρί (ειδικά τα μεγάλα σε μέγεθος) είναι μαζί με τον τόνο τον ξιφία και τον σολομό στα υψηλής επικινδυνότητας.
Κατάλαβα. Αυτό της Jarrow Formulas είναι από καλαμάρι, περιέχει περισσότερο Ω3 από τα ψαρια και έχει υψηλό DHA που κάνει καλο σε σώμα, μυαλό, ματια, καρδια, νευρικό σύστημα και... σε μαλλιά αν αποδειχτεί. :D
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

Bouklas είπε:
GOMI είπε:
Πάντως κολιός και σκουμπρί (ειδικά τα μεγάλα σε μέγεθος) είναι μαζί με τον τόνο τον ξιφία και τον σολομό στα υψηλής επικινδυνότητας.
Κατάλαβα. Αυτό της Jarrow Formulas είναι από καλαμάρι, περιέχει περισσότερο Ω3 από τα ψαρια και έχει υψηλό DHA που κάνει καλο σε σώμα, μυαλό, ματια, καρδια, νευρικό σύστημα και... σε μαλλιά αν αποδειχτεί. :D

ναι, της jarrow φαίνεται πολύ καλό και η πηγή του είναι πολύ χαμηλού κινδύνου. Δυστυχώς στη χθεσινή παραγγελία από iherb δεν το έβαλα μέσα γιατί με φόρτωσε χάπια ο γιατρός εχθές για 2 μήνες και δεν κάνει να παίρνω πολλά για το στομάχι. Αργότερα θα το πάρω και για τους δικούς μου, τρελούς λόγους θα το συνδύαζα με PQQ ή ως δεύτερη επιλογή, μικρή δόση ασταξανθίνης.
 

weznem

Well-Known Member
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

GOMI είπε:
Bouklas είπε:
GOMI είπε:
Πάντως κολιός και σκουμπρί (ειδικά τα μεγάλα σε μέγεθος) είναι μαζί με τον τόνο τον ξιφία και τον σολομό στα υψηλής επικινδυνότητας.
Κατάλαβα. Αυτό της Jarrow Formulas είναι από καλαμάρι, περιέχει περισσότερο Ω3 από τα ψαρια και έχει υψηλό DHA που κάνει καλο σε σώμα, μυαλό, ματια, καρδια, νευρικό σύστημα και... σε μαλλιά αν αποδειχτεί. :D

ναι, της jarrow φαίνεται πολύ καλό και η πηγή του είναι πολύ χαμηλού κινδύνου. Δυστυχώς στη χθεσινή παραγγελία από iherb δεν το έβαλα μέσα γιατί με φόρτωσε χάπια ο γιατρός εχθές για 2 μήνες και δεν κάνει να παίρνω πολλά για το στομάχι. Αργότερα θα το πάρω και για τους δικούς μου, τρελούς λόγους θα το συνδύαζα με PQQ ή ως δεύτερη επιλογή, μικρή δόση ασταξανθίνης.


αυτην εδω εννοειτε παιδια: http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-EPA-DHA-Balance-240-Softgels/7929#p=3&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=jarrow%20formulas&rc=325&sr=null&ic=59
ψαχνομαι και εγω τελευταια...

επισης ποια η γνωμη σας και για αυτο εδω http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Zinc-Balance-100-Capsules/278#p=1&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=jarrow%20formulas&rc=325&sr=null&ic=18 ειναι συμπληρωμα ψευδαργυρου-χαλκου
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

όχι wez, αυτό
http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Max-DHA-Highly-Concentrated-Omega-3-s-180-Softgels/252#p=1&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=jarrow%20dha&rc=23&sr=null&ic=2

Αν τυχόν νιώθεις ότι έχεις αυξημένο στρες, το να ρίξεις λίγο τον χαλκό, μπορεί να σου έκανε και καλό. Δηλαδή για ένα διάστημα να παίρνεις zinc χωρίς χαλκό.
Καλύτερα ξεκίνα με μορφή picolinate.
 

gus210

Member
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

Τι λέτε γι' αυτά;

http://www.ofarmakopoiosmou.gr/gr/el/products/lamberts-orac-omega-pure-omega-3-gia-ti-diatirisi-tis-ygeias-tis-kardias-tis-kinitikotitas-ton-arthroseon-tis-ygeias-toy-dermatoskai-tin-anaptyksi-toy-egkefaloy-120-caps
 

d.tonia85

Member
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

καλησπερα παιδια,ηθελα να ρωτησω αν ολα τα παραπανω για τα ω3 ησχυουν και για τις γυναικες γιατι σε μια ερευνα που αναρτησατε παραπανω παρατηρησα οτι αναφεροταν μονο σε αντρες.
εγω ξεκινησα σημερα να παιρνω zodin 1000gr μια καψουλα την ημερα η οποια περιεχει epa 460 και dha 380.
αφηστε που ο φαρμακοποιος φρικαρε και επεμενε οτι τοσες μεγαλες δοσεις παιρνουν μονο για καρδιολογικα προβληματα!
τι να πω,εγω τα πηρα επειδη εχω απελπιστει απο οτιδηποτε αλλο και η ελπιδα πεθαινε ι τελευταια,ελπιζω να δω διαφορα,τι λετε για την δοση και το σκευασμα?(να σημειωσω οτι ειμαι 50 κιλα και σκευτικα οτι ισως η δοση που περνουμε εχει να κανει και με το βαρος μας)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

d.tonia85 είπε:
καλησπερα παιδια,ηθελα να ρωτησω αν ολα τα παραπανω για τα ω3 ησχυουν και για τις γυναικες γιατι σε μια ερευνα που αναρτησατε παραπανω παρατηρησα οτι αναφεροταν μονο σε αντρες.
εγω ξεκινησα σημερα να παιρνω zodin 1000gr μια καψουλα την ημερα η οποια περιεχει epa 460 και dha 380.
αφηστε που ο φαρμακοποιος φρικαρε και επεμενε οτι τοσες μεγαλες δοσεις παιρνουν μονο για καρδιολογικα προβληματα!
τι να πω,εγω τα πηρα επειδη εχω απελπιστει απο οτιδηποτε αλλο και η ελπιδα πεθαινε ι τελευταια,ελπιζω να δω διαφορα,τι λετε για την δοση και το σκευασμα?(να σημειωσω οτι ειμαι 50 κιλα και σκευτικα οτι ισως η δοση που περνουμε εχει να κανει και με το βαρος μας)

καλημερα.
γραφε με ελληνικους χαρακτηρες,αν δεν εχεις ελληνικα στο πληκτρολογιο,γραφεις το μηνυμα σου εδω http://www.hairlossgr.com/greeklish2greek/
το μετατρεπει αυτοματα,το κανεις αντιγραφη επικοληση
 

Reve

Active Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Καλησπέρα παιδιά.. Κάπα συγχαρητήρια για την "προαγωγή" σε moderator. Θα ήταν εύκολο να προστεθεί στην πρώτη σελίδα του νήματος πόση ποσότητα DHA (και ΕPA και όλα αυτά τέλος πάντων) μπορούμε και θα προτείνατε να λάβουμε, ώστε αν κάποιος δεν θέλει - μπορεί να διαβάσει όλες τις σελίδες, να έχει τα στοιχεία στην αρχή? Και αν κάτι αλλάζει ας γίνετε fix. Τελικά πρέπει να σταματάς την λήψη Ω3 ανά μήνα ή όχι?Ευχαριστώ
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Reve είπε:
Καλησπέρα παιδιά.. Κάπα συγχαρητήρια για την "προαγωγή" σε moderator. Θα ήταν εύκολο να προστεθεί στην πρώτη σελίδα του νήματος πόση ποσότητα DHA (και ΕPA και όλα αυτά τέλος πάντων) μπορούμε και θα προτείνατε να λάβουμε, ώστε αν κάποιος δεν θέλει - μπορεί να διαβάσει όλες τις σελίδες, να έχει τα στοιχεία στην αρχή? Και αν κάτι αλλάζει ας γίνετε fix. Τελικά πρέπει να σταματάς την λήψη Ω3 ανά μήνα ή όχι?Ευχαριστώ

καλημερα,ευχαριστω.
εκανα edit στην πρωτη σελιδα χωρις να πειραξω τα γραφομενα του γιαννη,προσθεσα και την ερευνα που ειχε ποσταρει ο GOMI για dha.
στο τελος του πρωτου μηνυματος γραφω την γνωμη μου για τα Ω.
θελουμε 500mg dha
 

35007

Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Είναι ασφαλης η συνεχομενη επ'αοριστου χρηση των Ω ή μηπως πρεπει να μεσολαβει και ενδιαμεση διακοπη? Ας πουμε για καθε 6 μηνες χρησης 1 μηνας διακοπη κοκ. Εγω λαμβανω ηδη εδώ και 7 μηνες 1 καψακι krill oil ημερησίως.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Chs

Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

35007 είπε:
Είναι ασφαλης η συνεχομενη επ'αοριστου χρηση των Ω ή μηπως πρεπει να μεσολαβει και ενδιαμεση διακοπη? Ας πουμε για καθε 6 μηνες χρησης 1 μηνας διακοπη κοκ. Εγω λαμβανω ηδη εδώ και 7 μηνες 1 καψακι krill oil ημερησίως.

Σαφώς και χρειάζεται κάποια διακοπή ενδιάμεσα, η παραπάνω ποσότητα αχρείαστου Ω μπορεί να δημιουργήσει θέματα.

Και επί του Krill Oil τώρα.. τι θετικό έχεις δει (αν έχεις δει μετά από 7 μήνες?
 

35007

Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Με ειχε ρωτησει και ο kapa. Eχω ελαχιστη τριχοπτωση τωρα, η τριχα είναι δυνατη αλλα δεν ξερω αν οφείλεται στα Ω3. Χρησιμοποιω πολλα, κρινατζεν, τρικομιν, ρολλερ, τσουκνιδα τσαι, αιθερια ελαια με εμου ή αλοη (ποτε το ένα ποτε το άλλο), ζωικα λιπη ελαχιστα. Αναφερω ότι εκοψα την μινοξ μαχαιρι εδώ και 2 μηνες. Αλλαγη προς το χειροτερο δεν ειδα ακομα. Όταν μου τελειωσει το σκευασμα των Ω3 θα σταματήσω για λιγο. Υποθετω θα φανει τοτε ποσο και αν θα επηρεαστω. Ενας μηνας είναι καλα ή παραπανω πιστευεις?
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

35007 είπε:
Με ειχε ρωτησει και ο kapa. Eχω ελαχιστη τριχοπτωση τωρα, η τριχα είναι δυνατη αλλα δεν ξερω αν οφείλεται στα Ω3. Χρησιμοποιω πολλα, κρινατζεν, τρικομιν, ρολλερ, τσουκνιδα τσαι, αιθερια ελαια με εμου ή αλοη (ποτε το ένα ποτε το άλλο), ζωικα λιπη ελαχιστα. Αναφερω ότι εκοψα την μινοξ μαχαιρι εδώ και 2 μηνες. Αλλαγη προς το χειροτερο δεν ειδα ακομα. Όταν μου τελειωσει το σκευασμα των Ω3 θα σταματήσω για λιγο. Υποθετω θα φανει τοτε ποσο και αν θα επηρεαστω. Ενας μηνας είναι καλα ή παραπανω πιστευεις?

1 μήνα διακοπή ανά 3 - 4 μήνες χρήσης κατά την γνώμη μου είναι οκ.

Δεν θα επηρεαστείς από την διακοπή του Ω, έτσι και αλλιώς είναι κάτι που βάζει κάπως το χεράκι του σαν + σε βάθος χρόνου. Από την διακοπή μινοξ ναι , πιθανότατα να δεις τριχόπτωση έντονη κάποια στιγμή.

Επίσης αν θέλεις σημείωσε αυτό και δώσε ένα feedback αν δεν σου είναι κόπος: Κάποιοι μετά την διακοπή μινοξ είδαν regrowth η πήραν κάπως τα μαλλιά τα πάνω τους και μετά ήρθε η τριχόπτωση. Αν μπορείς λοιπόν δώσε ένα feedback σε κάποιο thread χρήσης μινοξ για την εξέλιξη μετά την διακοπή της :)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

ακομα ενας μηνας χωρις τριχοπτωση.
δεν ξερω ποσο καθαρο ειναι το συμπληρωμα που χρησιμοποιω,σιγουρα ειναι παρα πολυ αποτελεσματικο.περισσοτερο απο οσο περιμενα.
εγω θα το παω συνεχομενα για οσο δουλευει
 

petrospap

Active Member
RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

Επειδη 60 ευρω για 1.5 χρόνο είναι πολυ καλο deal και σκέφτομαι να τα βάλω και εγω θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κανένα πρόβλημα να τα παίρνω μαζί με φινα..εννοώ την ίδια ώρα..η θα πρέπει να περιμένω κάποιες ώρες..γτ άλλη ώρα βάζω μινοξ άλλη ώρα βάζω φινα..αν πρέπει και αυτο άλλη ώρα δεν θα μπορώ να βγαίνω έξω..
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Απ: RE: Οντως κανει θαυματα το συμπληρωμα με τα Ω3?????

petrospap είπε:
Επειδη 60 ευρω για 1.5 χρόνο είναι πολυ καλο deal και σκέφτομαι να τα βάλω και εγω θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κανένα πρόβλημα να τα παίρνω μαζί με φινα..εννοώ την ίδια ώρα..η θα πρέπει να περιμένω κάποιες ώρες..γτ άλλη ώρα βάζω μινοξ άλλη ώρα βάζω φινα..αν πρέπει και αυτο άλλη ώρα δεν θα μπορώ να βγαίνω έξω..

Οτι ωρα θες και με οτι θες ;) no problem
 

giannis25

Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

εγώ το παίρνω ενάμιση χρόνο συνεχόμενα χωρίς να μου έχει κάνει ούτε ενα αρνητικό
 

d.tonia85

Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

giannis25 είπε:
εγώ το παίρνω ενάμιση χρόνο συνεχόμενα χωρίς να μου έχει κάνει ούτε ενα αρνητικό

Γιαννη25 ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου στο θεμα βιοτινη μηπωσ ειναι ευκολο να μου πεισ και πιο συμπληρωμα ομεγα 3 περννεισ και σε τη δοσολογια? Εγω περνω 2 καψουλεσ των 1000mg απο αυτα LifeExtension super omega-3 που η καθεμια εχει 250 dha και 350 epa.Εχω 8 μερεσ που τα περνω ακομα δεν ειδα κατι αλλα ειναι νωρισ αν δε δω διαφορα να παρω η του καπα η τα δικα σου γιατι ισωσ παιζει ρολο και η αναλογια dha/epa.


kapa είπε:
ακομα ενας μηνας χωρις τριχοπτωση.
δεν ξερω ποσο καθαρο ειναι το συμπληρωμα που χρησιμοποιω,σιγουρα ειναι παρα πολυ αποτελεσματικο.περισσοτερο απο οσο περιμενα.
εγω θα το παω συνεχομενα για οσο δουλευει

Συγχαρητηρια καπα χαρηκα παρα πολυ για σενα!!!!!!!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

d.tonia85 είπε:
Συγχαρητηρια καπα χαρηκα παρα πολυ για σενα!!!!!!!

εγω θα χαρω που θα διαβαζω τα δικα σας αποτελεσματα σε λιγους μηνες :3m:
 
Μπλουζα