Χρηση τεστοστερονης και τριχοπτωση!!!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

bdtk

New Member
Γεια σας...
Λογο χρονιας χρησης ενεσημης τεστοστερονης τωρα τελευταια εμφανιστικε τριχοπτωση σε σημειο να φοβαμαι να λουσω τα μαλλια μου κ να τα χτενισω.Μαδαω στο μαξιλαρι,μαδαω στο λουσιμο,μαδαω στο χτενισμα,μαδαω οταν φυσαει...βλεπω τριχες στα ρουχα μου,στο πατωμα κ γενικα παντου.Ειμαι ετοιμος να στησω μνημειο πεσωντων τριχων στο σπιτι μου. :(
Εχω παει σε πολλους δερματολογους οι οποιοι μου εδωσαν κατι ''χαζα'' φαρμακα τα οποια δεν εκαναν τιποτα,επισης οταν τους πιεζα να μου πουν καποιο καλο χαπι ή σαμπουαν...η απαντηση τους ηταν : ''αφου εχει ο μπαμπας ο παππους κ γενικα στο σοι σου ειναι ολοι με καραφλα,αργα ή γρηγορα θα κανεις και εσυ''.
Εγω τι να κανω τωρα να κατσω και βλεπω τι ωραια μου πεφτουν τα μαλλια μου κ θα μεινω καραφλος; :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Χρηση τεστοστερονης και τριχοπτωση!!!

καλωσόρισες φίλε, κάθε άνθρωπος χάνει καθημερινά κάποιες τρίχες (είτε έχει τριχόπτωση είτε όχι), διότι η τρίχα κάνει το κύκλο της, πέφτει και στην θέση της βγαίνει κάποια καινούργια. επίσης ανά περιόδους μέσα στο χρόνο χάνουμε πολύ περισσότερες τρίχες καθημερινά (εποχιακή τριχόπτωση). Αν δεν έχεις δει σημάδια αραίωσης μην ανησυχείς. ενημερώσου από το παρόν site για τις αξιόπιστες θεραπείες. Αλήθεια... γιατί έπερνες τεστοστερόνη?
 

bdtk

New Member
Απ: Χρηση τεστοστερονης και τριχοπτωση!!!

Nαι ενταξει αυτο το ξερω οτι χανουμε τριχες καθε μερα...και ειναι γυρω στις 100 τριχες την μερα,εγω μια μερα που εκανα μπανιο μετρησα 80 τριχες(λογικο?).Την τεστο την περνω για μυικη ενδυναμωση στο γυμναστηριο,αλλα κ πριν ειχα προβλημα πριν παρω τις ενεσεις...Εχω πολυ βαρια τριχα μου εχει η κομμοτρια κ μπορει να φταει κ αυτο.Πηγα εκανα εξετασεις αιματος,παιρνω βιταμινες κ συμπληρωματα διατροφης αλλα εκει....Σιδηρος , φεριτινες και τα σχετικα ειναι σε πολυ καλες τιμες......πφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ.
Ειναι καποια πραγματα που δεν τα καταλαβαινω εδω μεσα...ΣΔ big3 DHT και αλλες!!!
 

badday

New Member
Απ: Χρηση τεστοστερονης και τριχοπτωση!!!

bdtk είπε:
Την τεστο την περνω για μυικη ενδυναμωση στο γυμναστηριο,αλλα κ πριν ειχα προβλημα πριν παρω τις ενεσεις...Εχω πολυ βαρια τριχα μου εχει η κομμοτρια κ μπορει να φταει κ αυτο.

Bdtk λιγο υπερβολικο δεν ειναι να κανεις χρηση τεστοστερονης για το γυμναστηριο; Μπορεις να την σταματησεις ενα διαστημα να δεις αν οντως προερχεται η τριχοπτωση απο αυτο. Αν εχεις κληρονομικο υποβαθρο φαλακρας ιδιως απο την μητερα ..δεν θα την γλιτωσεις ευκολα.

Καλα αυτο με την κομμωτρια ολα τα λεφτα τα καλυτερα σχετικα με την τριχοπτωση κτλ απο τον μπαρμπερη μου τα εχω ακουσει :p
 

bdtk

New Member
Απ: Χρηση τεστοστερονης και τριχοπτωση!!!

badday τις σταματισα τις ενεσεις και τα μαλλια μου πεφτουν......ανεμελα :D :D :D
Κοιτα η μανα μου εχει υπερβολικα πλουσιο και μακρυ μαλλι,που κατα καιρους το κοβει και το δινει να γινει μπερουκα για αρρωστα παιδια...ειναι πολυ πυκνο μακρυ και δεν εχει προβλημα κανενα.Οκ τις φευγουν καποιες τριχες στο λουσιμο και στο χτενισμα αλλα δεν εχει κανενα σημαδι οτι θα εχει προβλημα.Ο πατερας μου παλι ειχε και εκεινος ακριβος το ιδιο μαλλι με την μανα μου και σε γενικες γραμμες ηταν παντα μακρυ το μαλλι του.Στα 36 του χρονια εχασε την μανα του και σε ενα μηνα τα εχασε ολα,μου ελεγε οτι το πρωι που ξυπναγε επερνε χουφτες τις τριχες απο το μαξιλαρι (και ποτε πριν δεν ειχε προβλημα με τριχοπτωση!!!!)
Εγω σε τι κατηγορια ανοικω?
 

mindtrapper

Member
Απ: Χρηση τεστοστερονης και τριχοπτωση!!!

bdtk είπε:
Εγω σε τι κατηγορια ανοικω?

Στην κατηγορία του παππού σου από την μητέρα, κατά πάσα πιθανότητα. Join the club. Μόνο που του δικού μου του έπεσαν στα 70 και με χημειοθεραπείες, ενώ εμένα από τα 20 μέχρι τα 23. Στο ίδιο μοτίβο με αυτόν πάντως.
 

bdtk

New Member
Απ: Χρηση τεστοστερονης και τριχοπτωση!!!

Μηπως πρεπει να παρω κανενα σαμπουαν ειδικο για την τριχοπτωση ή κανενα φαρμακο;;;;;
Τωρα στις 15 Σεπτεμβριου εκλεισα ενα ραντεβου με ενα δερματολογο που μου λενε πως ειναι καλος αλλα κ απο εκει θα φυγω οπως εφυγα απο τους αλλους. :(
Οσο για τα μαλλια του παππου εχουν ενα κακο.....εγιναν ασπρα απο τα 24 του χρονια.
Τωρα που ειπα ασπρα......ειχα βγαλει μια κ μοναδικη ασπρη τριχα λιγο πιο πισω απο το μετοπο μου κ την ειδα πρωτη φορα πριν 2 με 3 χρονια κ μου επεσε προχτες :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(
Παντως αν ειναι ας μου πει καποιος αν μπορει αν ειναι να παρω κανα καλο σαμπουαν η να μου πουν να διαβασω να ποστ που να λεει για σαμπουαν.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Χρηση τεστοστερονης και τριχοπτωση!!!

ελα ρε δικε μου με τις τεστο σου

λοιπον κοιτα ασε αν εχει μαλλια ο πατερας σου η οχι
ασε αν εχει μαλλια η μητερα σου η οχι
ασε μαλλια αν εχουν τα αδερφια σου η οχι

γενετικα εχεις παρει γονιδια απο 7 γεγιες πισω
που σημαινει οτι δεν μπορει να πει κανεις οτι επειδη εχουν καποιοι συγγενεις μου μαλλια αρα θα εχω και εγω


τωρα το big 3 ειναι φιναστεριδη (1mg) σε χαπι το παιρνεις απο το στομα
μινοξιδιλη σε τοπικη λοσιον ( την πουλαν και στα φαρμακεια ) σε ποσοστο συνήθως 5%
η τιμη της τωρα ειναι 22 ευρω το μπουκαλι 60ml καποτε πριν μηνες ηταν 29.5
η καλυτερη λυση ειναι να παρεις απο εξωτερικο kirkland με τιμη περιπου το μπουκαλι 6 ευρω ( αναλογα ποσα μπουκαλια θα παρεις )
και σαμπουαν με κετοκοζανολη συνήθως σε ποσοστο 2% (πχ μερικες μαρκες fungoral / botaderm / abba )
η χρηση του σαμπουαν για αρχη ειναι 3 φορες την εβδομαδα μερα παρα μερα που λενε

μετα απο κανα 1 μηνα και κατι μπορεις να το χρησιμοποιες 2 φορες την εβδομαδα

δεν ειναι καθημερινο σαμπουαν

επισης καλο ειναι να φτιαξεις κανενα τοπικο με φλουταμιδη μεσα
υπαρχει θεμα για το πως την φτιαχνεις
και να την χρησιμοποιες τοπικα σε λοσιον


τα αναβολικα βοηθουν πολυ την τριχοπτωση καθως τα ανδρογονα σου πανε στα υψη
ωστοσο υπαρχουν μερικα που δεν συσχετιζονται με την τριχοπτωση οπως η deca durabolin
αλλα κυκλος χωρις τεστο για μενα ειναι μισος κυκλος

ξεκινα λοιπον να διαβαζεις το φορουμ και οτι αποριες εχεις ρωτα

αλλα να σου πω και κατι και τις τεστο να σταματησεις πιθανον παλι το προβλημα να σου μεινει
διοτι αν εχεις ΑΑ ( ανδρογενετικη αλωπεκια ) ειναι γενετικα προκαθορισμενο το ποσο ευπαθεις θα ειναι οι θυλακες σου στην dht (διυδροτεστοστερονη)
ορμονη που συνθετετε απο τον οραγνισμο μεσω ενος ενζυμου και της τεστοστερονης που παραγει ο οργανισμος σου

απλα με τις ενεσιμες τεστο μεγαλωνεις το προβλημα

οι περισσοτεροι που εχουν Ανδρογενετικη αλωπεκια δεν κανουν χρηση στεροειδη
και ομως παλι εχουν το προβλημα
οποτε η παθηση ειναι γενετικη και οχι χημικη
αν και ειπαμε η ουσιες αυτες μεγαλωνουν το προβλημα

γνωμη μου να παρεις φιναστεριδη 1mg σε χαπι
να φτιαξεις ενα αντι ανδρογονο τοπικο χρηση 2 φορες την μερα
σαμπουαν με κετοκοζανολη (οχι καθημερινη χρηση)

αντε και καλη συνεχεια

υγ . η τεστοστερονη με προπιονικο εστερα ηταν η πιο βολικη για μενα στο θεμα τριχοπτωησης
οι blend τεστο οπως το sustanon εκανε την τριχοπτωση πιο επιθετικη

υγ 2 λουσου κανονικα οπως παντα χτενισου κανονικα οπως παντα
κανε οτι ακριβως εκανες και παλι οτι τριχα ειναι να πεσει θα πεσει
σταματοντας να κανεις πραγματα δεν σημαινει οτι τα μαλλια θα μεινουν εκει

να προσθεσω οτι για αποτελεσματα απο την χρηση αυτων των παραπανο που ειπαμε
θα πρεπει να περασουν πανω απο 6 μηνες

στο λεω για να μην περιμενεις σε ενα μηνα να εισαι οπως πριν


υγ τελευταιο
σημασια δεν εχει μονο ποσες τριχες χανουμε την μερα
αλλα ποσες καταφερνουμε να ξαναβγαλουμε
οποτε καλυτερα να χανεις που λεει ο λογος 200 την μερα και να βγαζεις απο αυτες τις 190
παρα να χανεις 50 και να μην βγαινει ουτε χνουδι
 

badday

New Member
Απ: Χρηση τεστοστερονης και τριχοπτωση!!!

bdtk ψαξε συγγενεις κτλ και πηγαινε και στον δερματολογο να σιγουρευτεις οτι πρωτα εχεις ανδρογενη αλωπεκια (να κανεις ενα τριχοριζογραμμα) και μετα πας στις θεραπειες για τα μαλλια.

...αμεσως Join the club και φιναστερινες :mad:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Χρηση τεστοστερονης και τριχοπτωση!!!

ναι αλλα τα γονιαδια σου πανε 7 γενιες πισω
οποτε μπορει ο μπαμπα σου ο παππους σου και ο προ παππους σου να ηταν μαλλιαδες
και εσυ να εχεις φαλακρα παραδειγμα
και να πηρες απο 5 γενιες πισω

οποτε ειναι ασχετο αν εχουν οι περισσοτεροι συγγενεις σου μαλλια

ολα ειναι στα γονιδια και φυσικα στην τυχη που εχει ο καθενας ( απο που θα παρει τα γονιδια )
 

kakashi

Member
Απ: Χρηση τεστοστερονης και τριχοπτωση!!!

σωστο ειναι αυτο με τις 7 γενιες αλλα ειναι πολυ πιο πιθανο να μοιασεις στον πατερα σ η να παρεις τα γονιδια για καραφλα απο τη μητερα σ (στην οποια δεν ειναι απαραιτητο να εκδηλωθει φαλακρα ακομη κ αν φερει καποια γονιδια για αυτη ενω στον αντρα επειδη τα περισσοτερα γονιδια που σχετιζονται με τριχοπτωση ειναι φυλοσυνδετα εκδηλωνονται πολυ πιο ευκολα)παρα να μοιασεις στον παππου σ η ακομη πιο δυσκολο στον παππου τ παππου σ κ ουτω καθεξης..οι πιθανοτητες να μοιασεις σε συγγενη σ μειωνονται εκθετικα οσο παμε πιο πισω σε γενιες...βεβαια ενταξει αν εισαι τοσο γκαντεμης που για 6 γενιες ολοι ειχαν μαλλια κ εσυ μοιασεις σε εναν φαλακρο συγγενη σ 7 γενιες πριν τοτε τι να πω.....θα πρεπει να ανησυχεις κ για την πιθανοτητα εκει που περπατας στο δρομο να σ ερθει καποιο θραυσμα απο δορυφορο στο κεφαλι κ να πεθανεις ;D
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Χρηση τεστοστερονης και τριχοπτωση!!!

ε καλα ειναι και λιγο δυσκολο ολοι οι συγγενεις σου να ειναι μαλλιαδες
 

kakashi

Member
Απ: Χρηση τεστοστερονης και τριχοπτωση!!!

εμενα ειναι δυστυχως ολοι φαλακροι....οποτε ελπιζω να μοιασω σε κανενα μαλλια συγγενη μ πριν απο 7 γενιες μπασ κ μεινει τιποτα στο κεφαλι :D
 

badday

New Member
Απ: Χρηση τεστοστερονης και τριχοπτωση!!!

ρε συ παναγιωτη και 7 γενιες πισω συγγενεις ειναι! Ασε που με 7 γενιες πισω που λες ολοι φαλακροι θα ειμασταν, δεν παιζει να μην υπαρχει φαλακρος 7 γενιες πισω.Αν παιζουν παππουδες γονεις θειοι κτλ οκ ειναι σχεδον σιγουρο πως θα εισαι οκ.
 

Hopefull

New Member
Απ: Χρηση τεστοστερονης και τριχοπτωση!!!

παναγιωτη παρατηρω οτι μεσα στη προσπαθεια σου να τα εξηγησεις ολα στον ανθρωπο του φτιαξες προγραμμα δυναμιτη lol. Προσωπικη μου αποψη ειναι να μην βαζουμε τα παιδια εδω μεσα σε ενα τριπ βαλτα ολα οτι παιζει και δεν παιζει...στο λεω επειδη εισαι και moderator και συνηθως ακομη και ασχετος να εισαι καποιοι νεοι σε αυτα μπορει να θεωρησουν τη συμβουλη σου τη σωστη.

Ολα μαζι δεν ειναι παντα το καλυτερο γιατι ο ανθτρωπος μπορει να μην εχει και σημαντικο προβλημα ακομη. το γεγονος οτι μπουσταρε με τεστο τον οργανισμο του μπορει να μεγενθυνε το προβλημα πριν την ωρα του. Εγω θα ελεγα καταρχας κοψε τις τεστο αμα θες να κρατησεις τα μαλλια σου γιατι τους κανεις μεγαλη ζημια πιο γρηγορα απο οτι θα συνεβαινε μια και απο οτι φαινεται εχεις γεννετικη προδιαθεση.

Ξεκινα χαλαρα με ενα minox και nizoral 1% και βλεπεις...αυτα τα φαρμακα καποια στιγμη τα συνηθιζει και ο οργανισμος και δε δουλεουν τοσο καλα οσο πριν οποτε καλυτερα να μην ριχνεις ολα τα βελη απο τη φαρετρα με τη πρωτη απειλη διοτι θα ερθουν και αλλες. Αμα δεις τα δυσκολα μετα απο 5-6 μηνες χρησης ξανασκεψου τι αλλο χρειαζεται να βαλεις αλλα αρχικα δοκιμασε πιο χαλαρα. Εγω που το πιασα νωρις η μινοξ μου κρατησε τα μαλλια σε αξιπρεπη κατασταση για κανα 6 χρονο. μετα οταν εγινε η κατασταση ασχημη εβαλα και propecia εγινα παλι full! βεβαια ηρθαν παρενεργειες αλλα το πλανο γενικα ηταν σωστο. αν το ειχα ξεκινησει 6 χρονια πριν ακομη και αν δεν ειχα παρενεργειες ποιος μου λεει οτι δε θα εχαναν την αποτελσματικοτητα τους κατα μεγαλο μερος και τα δυο φαρμακα στα 6 χρονια? Υπαρχουν και μελετες που το δειχνουν αυτο.

κατα τη γνωμη μου ενα ενα τα βελη...αν θες αντιdht και το nizoral μπορει να ναι μια χαρα για σενα στην αρχη
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Χρηση τεστοστερονης και τριχοπτωση!!!

@hopefull

που μπερδευτικες ρε φιλε
γιατι δεν εφτιαξα κανενα προγραμμα
ειπα γνωμη μου ειναι και προσπαθησα να εξηγησω κιολας καποια πραγματα

πες τα χυμα για να σου απαντησω πανω στο προβλημα σου

που βρισκεις κατι λαθος και για ποιο λογο
που διαφωνεις και για ποιον λογο

παρεθεσε μου την σκεψη σου και τεκμηριωσε την

περιμενω γιατι ετσι οπως το εγραψες αφηνεις πολλες αιχμες
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα