Φόβος και προβληματισμός

John177

New Member
Αρχικά να πω ότι η κατάσταση σου είναι πολύ καλή ακόμα και δε θα πήγαινα για μινοξ και φινα στη θέση σου. Αρχές Σεπτεμβρίου ξεκίνησα μια λοσιόν της macrovita με redensyl και πήρα μαζί και ένα λάδι δεντρολίβανο , σήμερα σε τόσο μικρό διάστημα παρατηρώ νέες φύτρες σε σημεία που δεν είχα μαλλιά για 2 χρόνια , συνεχίζω και περιμένω να δω τι θα γίνει πάντως είμαι πολύ ικανοποιημένος ψάχνοντας πριν λίγο βρήκα και μια άλλη λοσιον της bee factor που έχει και αυτή redensyl -παίζει να χει και μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε redensyl από της macrovita- αλλά θα συνεχίσω τη θεραπεία για 2-3 μήνες ακόμα , άλλα προιόντα με redensyl δεν έχω βρει ακόμα τουλάχιστον όχι που θα ήθελα να δοκιμάσω , δοκίμασε αν θέλεις και συ και αν μέσα σε 2-3 μήνες δεν έχεις δει καμία διαφορά τότε ψάξου για κάτι πιο δυνατό. Από σαμπουάν χρησιμοποιώ το hairgen της boderm έχει και αυτό μιας άλλης μορφής μινοξ το diaminopyrimidine oxide.
Γεια σου φίλε μπράβο που βλέπεις αποτέλεσμα. Συνφωνω και εγώ έτσι πάω πήγα και για εξετάσεις και μου βρήκανε χαμηλό σίδηρο και πήρα σημπληρωμα σιδήρου ένα σαπούνι φυσικό με δενδρολίβανο και ένα νερό δεντρολίβανο και για την ώρα πίσω που ήταν εντελώς αδύναμα τα μαλλιά τα βλέπω πιο δυνατά αλλά προς το παρόν συνεχίζω να βλέπω κάποιες τρίχες να πέφτουνε στις γύρω περιοχές. Εσυ με την θεραπεία αυτή μειώθηκε η τριχόπτωση ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Anna_

Member
Δεν νομίζω ότι μπορεί το prp να σου προκάλεσε τριχοπτωση ούτε τα τρυπήματα της βελόνας όπως λες. Άλλοι κάνουν derma roller σε όλο το κεφάλι με χιλιάδες τρυπήματα για να ενισχύσουν την τριχοφυΐα τους.
Σκέψου ότι τους φθινοπωρινούς μήνες υπάρχει και η εποχική τριχόπτωση μπορεί να αυξήθηκαν τα μαλλιά που χάνεις και για αυτό το λόγο και τα συνεδεσες με τη θεραπεία που έκανες. Όπως και να έχει μην ξανά κάνεις αφού σου μπήκε αυτή η ιδέα.
Chris δυστυχωσ από την συγκεκριμένη θεραπεία ήτανε δεν μπορώ να το θεωρησω/κατατάξω σαν Prp καθώς στο παρελθον που είχα κάνει σε σοβαρή κλινική αρκετεσ φορές δεν είχε καμία σχέση με την εν λόγω θεραπεία όπου γινόντουσαν 80-100 μικρό ενέσεις όπου κ αυτό είναι το σωστό πρωτόκολλο της διαδικασίας prp οι οποίες με βοήθησαν πολύ στο παρελθόν, σταμάταγε η τριχοπτωση κ ειχα ξαναβγάλει κ κάποιες φυτρες. Ο συγκεκριμένος άνθρωπος που μ έκανε το Prp θεωρώ εκ του αποτελέσματος ότι δεν ήταν καν γιατρός κ ότι δεν ξαναειχε κάνει ποτέ σε άνθρωπο κατι τέτοιο, δεν φόρεσε γάντια ούτε χρησιμοποίησε αντισηπτικό κ όταν τον ρώτησα μου είπε ότι η κλινική δεν έχει αντισηπτικό.. άκουσον άκουσον εκεί εάν δεν ήμουν τόσο απελπισμένη έπρεπε να είχα φύγει τρέχοντας!!!! Προφανώς μετέπειτα τις επομενεσ μέρες μολύνθηκα κ όταν έφυγα είχα κατι οζίδια σαν μεγάλα ογκίδια στα 6-7 σημεία των ενέσεων, κ μου είπε ότι η εν λόγω κλινική έτσι κάνει το Prp ασχολίαστο.. ο άνθρωπος αυτός ήταν παντελώς ασχέτος κ μονο περαιτέρω πρόβλημα μου προκάλεσε από μόλυνση κ shock τριχοθυλακίων απτός μεγάλες ποσότητες που έβαλε σε μικρές περιοχές..!! Εάν διαβάσεις στο εξωτερικο υπάρχουν πολλά references που εάν δεν γίνει σωστά η διαδικασία προκαλεί περαιτέρω τριχοπτωση. Εγώ πιστεύω ότι έπαθα κ μόλυνση καθωσ δεν χρησιμοποίησε αντισηπτικό ο αληταράς, για αυτό ποναγα κ πολύ κ στο δέρμα για 1 μισή μήνα μετέπειτα, πήρα αντιφλεγμονώδη κ αντιβιοτική κρέμα μετά από την φρίκη που βίωσα..!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

bobby

Well-Known Member
Αφού είχες πάει κάπου και ήσουν ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα γιατί πήγες αε αυτή την κλινική; Είχες δει σε άλλους καλύτερο αποτέλεσμα;
 

Gianney

Well-Known Member
Τόσο καλο το redensyl;
Αρχικά να πω ότι η κατάσταση σου είναι πολύ καλή ακόμα και δε θα πήγαινα για μινοξ και φινα στη θέση σου. Αρχές Σεπτεμβρίου ξεκίνησα μια λοσιόν της macrovita με redensyl και πήρα μαζί και ένα λάδι δεντρολίβανο , σήμερα σε τόσο μικρό διάστημα παρατηρώ νέες φύτρες σε σημεία που δεν είχα μαλλιά για 2 χρόνια , συνεχίζω και περιμένω να δω τι θα γίνει πάντως είμαι πολύ ικανοποιημένος ψάχνοντας πριν λίγο βρήκα και μια άλλη λοσιον της bee factor που έχει και αυτή redensyl -παίζει να χει και μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε redensyl από της macrovita- αλλά θα συνεχίσω τη θεραπεία για 2-3 μήνες ακόμα , άλλα προιόντα με redensyl δεν έχω βρει ακόμα τουλάχιστον όχι που θα ήθελα να δοκιμάσω , δοκίμασε αν θέλεις και συ και αν μέσα σε 2-3 μήνες δεν έχεις δει καμία διαφορά τότε ψάξου για κάτι πιο δυνατό. Από σαμπουάν χρησιμοποιώ το hairgen της boderm έχει και αυτό μιας άλλης μορφής μινοξ το diaminopyrimidine oxide.
 

npaixths

New Member
Γεια σου φίλε μπράβο που βλέπεις αποτέλεσμα. Συνφωνω και εγώ έτσι πάω πήγα και για εξετάσεις και μου βρήκανε χαμηλό σίδηρο και πήρα σημπληρωμα σιδήρου ένα σαπούνι φυσικό με δενδρολίβανο και ένα νερό δεντρολίβανο και για την ώρα πίσω που ήταν εντελώς αδύναμα τα μαλλιά τα βλέπω πιο δυνατά αλλά προς το παρόν συνεχίζω να βλέπω κάποιες τρίχες να πέφτουνε στις γύρω περιοχές. Εσυ με την θεραπεία αυτή μειώθηκε η τριχόπτωση ;
Δεν έχω τριχόπτωση πλέον πέφτουν μαλλιά σε φυσιολογικά πλαίσια στο λούσιμο δε ξέρω αν έχει να κάνει συγκεκριμένα με το redensyl αυτό γιατί χρησιμοποιώ και άλλα πράγματα γενικά να ξέρεις οτιδήποτε κάνει καλό στο μαλλί σου ενδέχεται να σου προκαλέσει αρχικά μια μικρή τριχόπτωση η οποία σταματάει μετά , γιατί προκειμένου να βγουν νέα μαλλιά πρέπει να πέσουν αυτά που είναι σε resting phase. Δώσε στην όποια θεραπεία κάνεις μερικές βδομάδες και αν επιμένει η τριχόπτωση ψάξτο περισσότερο
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα