Φόβος και προβληματισμός

John177

New Member
Καλησπέρα σε όλους είμαι 24 ετών και γράφω το πρώτο ποστ καθώς είμαι νέο μέλος, έχω ξανάδιαβασει και είδα ότι υπάρχει ποιοτική συζήτηση και ενημέρωση και μπράβο σε όλους για αυτό.
Τώρα στο θέμα μου.. το καλοκαίρι παρατήρησα πιάνοντας τα μαλλιά μου πίσω ότι είναι αδυνατισμένα και λεπτά με το χέρι μου. Πιάνω καθρέπτη και όντως παρατηρώ ότι υπάρχει μια μικρή αραίωση, έως τότε δεν είχα προσέξει ούτε τρίχες σε χτένες ούτε τίποτα. Πέρασε ο καιρός λίγο και το θέμα συνεχιζεται και αυξάνεται κάπως. Πήγα σε δερματολόγο και μου είπε πως όντως είναι λεπτότερα και πιο αδύναμα σε κάποια σημεία και πως έχω κάποια αραίωση. Μου προτείνε να πάρω μινο αν θέλω να κάνω δουλειά σοβαρή , εγώ προς το παρών της είπα ότι θα το σκεφτώ. Τώρα το θέμα ποιο είναι έχω ακούσει διαφορά και είμαι λίγο διστακτικός σχετικά με αυτό και θα ήθελα μια γραμμή να βασιστώ πάνω πχ τα μαλλιά έχουν την ίδια αντοχή ; Αν ναι γιατί αν σταματήσεις να περνεις χάνεις τα αποτελέσματα που κέρδισες, θα επηρεάσει και τα οιπολοιπα μαλλιά ; Πως ειναι τα μαλλιά μακροπρόθεσμα ; Και διαφορά τέτοια. Επίσης θα επισυνάψω φωτογραφίες του τώρα να νου πείτε και εσείς τι πιστεύετε. Επίσης οποία άλλη πληροφορία και συμβουλή θα την εκτιμήσω παρά πολύ. Ευχαριστώ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Καλησπέρα σε όλους είμαι 24 ετών και γράφω το πρώτο ποστ καθώς είμαι νέο μέλος, έχω ξανάδιαβασει και είδα ότι υπάρχει ποιοτική συζήτηση και ενημέρωση και μπράβο σε όλους για αυτό.
Τώρα στο θέμα μου.. το καλοκαίρι παρατήρησα πιάνοντας τα μαλλιά μου πίσω ότι είναι αδυνατισμένα και λεπτά με το χέρι μου. Πιάνω καθρέπτη και όντως παρατηρώ ότι υπάρχει μια μικρή αραίωση, έως τότε δεν είχα προσέξει ούτε τρίχες σε χτένες ούτε τίποτα. Πέρασε ο καιρός λίγο και το θέμα συνεχιζεται και αυξάνεται κάπως. Πήγα σε δερματολόγο και μου είπε πως όντως είναι λεπτότερα και πιο αδύναμα σε κάποια σημεία και πως έχω κάποια αραίωση. Μου προτείνε να πάρω μινο αν θέλω να κάνω δουλειά σοβαρή , εγώ προς το παρών της είπα ότι θα το σκεφτώ. Τώρα το θέμα ποιο είναι έχω ακούσει διαφορά και είμαι λίγο διστακτικός σχετικά με αυτό και θα ήθελα μια γραμμή να βασιστώ πάνω πχ τα μαλλιά έχουν την ίδια αντοχή ; Αν ναι γιατί αν σταματήσεις να περνεις χάνεις τα αποτελέσματα που κέρδισες, θα επηρεάσει και τα οιπολοιπα μαλλιά ; Πως ειναι τα μαλλιά μακροπρόθεσμα ; Και διαφορά τέτοια. Επίσης θα επισυνάψω φωτογραφίες του τώρα να νου πείτε και εσείς τι πιστεύετε. Επίσης οποία άλλη πληροφορία και συμβουλή θα την εκτιμήσω παρά πολύ. Ευχαριστώ
Γεια σου φίλε μου. Η μινοξιδίλη είναι μία ουσία η οποία κρατάει όλα τα μαλλιά στο κεφάλι με το ζόρι. Αυτό σημαίνει ότι παγώνουν στο χρόνο σχεδόν εκεί που είσαι αλλά κάτω από την επιφάνεια η ορμόνη που δημιουργεί την καράφλα συνεχίζει να δουλεύει. Όταν την σταματήσεις τότε επιστρέφει η επιφάνεια του κεφαλιού σου εκεί που θα έπρεπε να ήταν πριν ξεκινήσεις. Αν δεν σταματήσεις αυτό που συμβαίνει κάτω από την επιφάνεια του κεφαλιού σου με θεραπεία φιναστερίδης τότε το μόνο που μπορείς να κάνεις για τώρα είναι να παγώσεις το χρόνο με μινοξιδίλη μέχρι να ξεκινήσεις.
Αν κάνεις το λάθος και σταματήσεις τη μινοξιδίλη χωρίς να έχεις ξεκινήσει φιναστερίδη τότε το κεφάλι σου θα αδειάσει σε σημείο που πολύ δύσκολα θα μπορέσεις να το ξανά φέρεις αν περάσει αρκετός καιρός.
Με μία φωτογραφία και μία ματιά μπορούμε να σου πούμε τι μπορείς να περιμένεις.
 

John177

New Member
Καλησπέρα σε όλους είμαι 24 ετών και γράφω το πρώτο ποστ καθώς είμαι νέο μέλος, έχω ξανάδιαβασει και είδα ότι υπάρχει ποιοτική συζήτηση και ενημέρωση και μπράβο σε όλους για αυτό.
Τώρα στο θέμα μου.. το καλοκαίρι παρατήρησα πιάνοντας τα μαλλιά μου πίσω ότι είναι αδυνατισμένα και λεπτά με το χέρι μου. Πιάνω καθρέπτη και όντως παρατηρώ ότι υπάρχει μια μικρή αραίωση, έως τότε δεν είχα προσέξει ούτε τρίχες σε χτένες ούτε τίποτα. Πέρασε ο καιρός λίγο και το θέμα συνεχιζεται και αυξάνεται κάπως. Πήγα σε δερματολόγο και μου είπε πως όντως είναι λεπτότερα και πιο αδύναμα σε κάποια σημεία και πως έχω κάποια αραίωση. Μου προτείνε να πάρω μινο αν θέλω να κάνω δουλειά σοβαρή , εγώ προς το παρών της είπα ότι θα το σκεφτώ. Τώρα το θέμα ποιο είναι έχω ακούσει διαφορά και είμαι λίγο διστακτικός σχετικά με αυτό και θα ήθελα μια γραμμή να βασιστώ πάνω πχ τα μαλλιά έχουν την ίδια αντοχή ; Αν ναι γιατί αν σταματήσεις να περνεις χάνεις τα αποτελέσματα που κέρδισες, θα επηρεάσει και τα οιπολοιπα μαλλιά ; Πως ειναι τα μαλλιά μακροπρόθεσμα ; Και διαφορά τέτοια. Επίσης θα επισυνάψω φωτογραφίες του τώρα να νου πείτε και εσείς τι πιστεύετε. Επίσης οποία άλλη πληροφορία και συμβουλή θα την εκτιμήσω παρά πολύ. Ευχαριστώ
Γεια σου φίλε μου. Η μινοξιδίλη είναι μία ουσία η οποία κρατάει όλα τα μαλλιά στο κεφάλι με το ζόρι. Αυτό σημαίνει ότι παγώνουν στο χρόνο σχεδόν εκεί που είσαι αλλά κάτω από την επιφάνεια η ορμόνη που δημιουργεί την καράφλα συνεχίζει να δουλεύει. Όταν την σταματήσεις τότε επιστρέφει η επιφάνεια του κεφαλιού σου εκεί που θα έπρεπε να ήταν πριν ξεκινήσεις. Αν δεν σταματήσεις αυτό που συμβαίνει κάτω από την επιφάνεια του κεφαλιού σου με θεραπεία φιναστερίδης τότε το μόνο που μπορείς να κάνεις για τώρα είναι να παγώσεις το χρόνο με μινοξιδίλη μέχρι να ξεκινήσεις.
Αν κάνεις το λάθος και σταματήσεις τη μινοξιδίλη χωρίς να έχεις ξεκινήσει φιναστερίδη τότε το κεφάλι σου θα αδειάσει σε σημείο που πολύ δύσκολα θα μπορέσεις να το ξανά φέρεις αν περάσει αρκετός καιρός.
Με μία φωτογραφία και μία ματιά μπορούμε να σου πούμε τι μπορείς να περιμένεις.
image.jpg
 

John177

New Member
Κάπως έτσι είναι δεν βγήκε και καλή. Άρα τι να κάνω να προσχωρήσω με αυτό και βλέπουμε ; Η να κάνω λίγο υπομονή να δω τι γίνεται και με τα σαμπουάν που μου πρότεινε? Επίσης το redensyl ξέρει κάποιος πως λειτουργεί ;
 

dlazaros

Well-Known Member
@John177 Δεν βλέπω κάτι που να με ανησυχεί. Ούτε αραίωση καλά καλά δεν βλέπω. Θα έπαιρνα μινοξιδίλη ή το ρεντενσιλ που είναι στην ουσία νέα μινοξιδίλη και μετά απο 6 μήνες χρήσης θα έβλεπα πως με πάει. Βέβαια εαν μπροστά σε έχει χτυπήσει πιο δυνατά θα πρέπει να το δείς με κάτι πιο δυνατό εαν δεν σε βελτιώσει στους 6 μήνες.

Screenshot 2023-11-01 at 20-01-02 Redensyl vs Minoxidil Which is Better Traya Health.png
 

John177

New Member
Να πάω με αυτό δηλαδή ; Επειδή όντως και εγώ δεν βλέπω κατι σοβαρό ακόμα αλλά τα νιώθω ότι είναι αδύναμα να πάω με μινο και βλέπουμε σε λίγα χρόνια τι γίνεται ; Η να περιμένω μήπως ηρεμήσει ;
 

theoblue

New Member
@John177 Δεν βλέπω κάτι που να με ανησυχεί. Ούτε αραίωση καλά καλά δεν βλέπω. Θα έπαιρνα μινοξιδίλη ή το ρεντενσιλ που είναι στην ουσία νέα μινοξιδίλη και μετά απο 6 μήνες χρήσης θα έβλεπα πως με πάει. Βέβαια εαν μπροστά σε έχει χτυπήσει πιο δυνατά θα πρέπει να το δείς με κάτι πιο δυνατό εαν δεν σε βελτιώσει στους 6 μήνες.

Προβολή συνημμένου 60689
Φιλε μου τι προιοντα υπαρχουν με την ουσια αυτη? Μονο λοσιον ή και σαμπουαν?
Επισης καταλαβαινω απο τον πινακα οτι σε αντιθεση με την μινο ειναι καταλληλη κυριως για τα πολυ αρχικα σταδια αραιωσης?
 

dlazaros

Well-Known Member
Φιλε μου τι προιοντα υπαρχουν με την ουσια αυτη? Μονο λοσιον ή και σαμπουαν?
Επισης καταλαβαινω απο τον πινακα οτι σε αντιθεση με την μινο ειναι καταλληλη κυριως για τα πολυ αρχικα σταδια αραιωσης?
Είναι αρκετά νέα ουσία και δεν γνωρίζω πολλά για αυτή. Απο αυτά που είδα θέλει να είναι εφάμιλλη της μινοξιδίλης αλλά έχει κάποιες διαφορές και οι περισσότεροι χρήστες αναφέρουν οτι δεν κάνει τίποτα. Φαντάσου να είσαι στα αρχικά στάδια και να χάσεις κανα δύο χρόνια με μια ουσία που δεν δουλεύει...
 

Panoschania

Active Member
φιλε με μινοξ ξεκινανε ολοι, εχεις πολυ λιγο προβλημα, ξεκινας, μετα απο μηνες η χρονια θα βαρεθεις ,θα σταματησεις, θα τα χασεις ολα αν ειναι να τα χασεις και μονη λυση η μμ.. μην σκας ξεκινα μινοξ αν δε βιαριεσαι να βαζεις λαδια καθε μερα και θα δεις οτι θα κανει δουλεια..
 

npaixths

New Member
Αρχικά να πω ότι η κατάσταση σου είναι πολύ καλή ακόμα και δε θα πήγαινα για μινοξ και φινα στη θέση σου. Αρχές Σεπτεμβρίου ξεκίνησα μια λοσιόν της macrovita με redensyl και πήρα μαζί και ένα λάδι δεντρολίβανο , σήμερα σε τόσο μικρό διάστημα παρατηρώ νέες φύτρες σε σημεία που δεν είχα μαλλιά για 2 χρόνια , συνεχίζω και περιμένω να δω τι θα γίνει πάντως είμαι πολύ ικανοποιημένος ψάχνοντας πριν λίγο βρήκα και μια άλλη λοσιον της bee factor που έχει και αυτή redensyl -παίζει να χει και μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε redensyl από της macrovita- αλλά θα συνεχίσω τη θεραπεία για 2-3 μήνες ακόμα , άλλα προιόντα με redensyl δεν έχω βρει ακόμα τουλάχιστον όχι που θα ήθελα να δοκιμάσω , δοκίμασε αν θέλεις και συ και αν μέσα σε 2-3 μήνες δεν έχεις δει καμία διαφορά τότε ψάξου για κάτι πιο δυνατό. Από σαμπουάν χρησιμοποιώ το hairgen της boderm έχει και αυτό μιας άλλης μορφής μινοξ το diaminopyrimidine oxide.
 

Anna_

Member
Είναι αρκετά νέα ουσία και δεν γνωρίζω πολλά για αυτή. Απο αυτά που είδα θέλει να είναι εφάμιλλη της μινοξιδίλης αλλά έχει κάποιες διαφορές και οι περισσότεροι χρήστες αναφέρουν οτι δεν κάνει τίποτα. Φαντάσου να είσαι στα αρχικά στάδια και να χάσεις κανα δύο χρόνια με μια ουσία που δεν δουλεύει...
Καλησπερα Λαζαρε, μπορώ να έχω κάποια βοήθεια; Μετά από Prp που έκανα σε γνωστή κλινική έχει ξεκινήσει έντονη τριχοπτωση που δεν σταματάει ακόμα κ σε σημεία που δεν είχα. Μπορώ να έχω κάποια βοήθεια είμαι πολύ σοβαρά κ δεν ξέρω πλέον τι να κάνω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Καλησπερα Λαζαρε, μπορώ να έχω κάποια βοήθεια; Μετά από Prp που έκανα σε γνωστή κλινική έχει ξεκινήσει έντονη τριχοπτωση που δεν σταματάει ακόμα κ σε σημεία που δεν είχα. Μπορώ να έχω κάποια βοήθεια είμαι πολύ σοβαρά κ δεν ξέρω πλέον τι να κάνω
Πως ακριβώς θα σε βοηθήσει ενας ανώνυμος χρήστης του διαδικτύου σε κάτι τόσο σοβαρό όσες γνώσεις και να έχει? Εάν έχεις τέτοια αντίδραση μετά απο θεραπεία prp τότε πρέπει να το δείς εκεί που στο έκαναν και εαν δεν αναλαμβάνουν τότε να δείς εναν δερματολόγο. Δυστυχώς δεν εχω εμπειρία με λύσεις όπως το prp.
 

Anna_

Member
Πως ακριβώς θα σε βοηθήσει ενας ανώνυμος χρήστης του διαδικτύου σε κάτι τόσο σοβαρό όσες γνώσεις και να έχει? Εάν έχεις τέτοια αντίδραση μετά απο θεραπεία prp τότε πρέπει να το δείς εκεί που στο έκαναν και εαν δεν αναλαμβάνουν τότε να δείς εναν δερματολόγο. Δυστυχώς δεν εχω εμπειρία με λύσεις όπως το prp.
Στην κλινική είπαν ότι θα με καλέσουν για να μου πουν τι να κάνω για να ελλατωσω την δράση κ δεν με κάλεσαν ποτέ όσες φορές κ να κάλεσα. Με παρακολουθεί δερματολόγος αλλά γενικά έχω απελπιστεί.
 

Anna_

Member
φωτογραφιες πριν κανεις με τωρα εχεις?
Όχι, ακόμα δεν φαίνεται αραίωση αλλά στα σημεία των ενέσεων έχανα πολλά, μου προκλήθηκε τριχοπτωση κ σε σημεία που δεν είχα καθόλου κ είναι ακριβώς τα τρύπηματα των ενέσεων που αφήσανε σημάδια, αντί για 80-100 μικρό ενέσεις μου κάνανε 6-7 φαντάσου τοξικότητα φαρμάκου..
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Γιατί πηγές να κάνεις θεραπεία? Νιώθεις και βλέπεις ότι έχει αραίωση όλο.το κεφάλι? Είχες έντονη τριχόπτωση? Πάνε και μια βόλτα από την κλινική.
 

dlazaros

Well-Known Member
Όχι, ακόμα δεν φαίνεται αραίωση αλλά στα σημεία των ενέσεων έχανα πολλά, μου προκλήθηκε τριχοπτωση κ σε σημεία που δεν είχα καθόλου κ είναι ακριβώς τα τρύπηματα των ενέσεων που αφήσανε σημάδια, αντί για 80-100 μικρό ενέσεις μου κάνανε 6-7 φαντάσου τοξικότητα φαρμάκου..
Σε ποιά τοξικότητα φαρμάκου αναφέρεσαι? Η PRP είναι πλάσμα απο το αίμα σου το οποίο διαχωρίζουν και σου ξαναβάζουν στο κεφάλι με ενέσεις. Δεν υπάρχει φάρμακο...
 

Anna_

Member
Γιατί πηγές να κάνεις θεραπεία? Νιώθεις και βλέπεις ότι έχει αραίωση όλο.το κεφάλι? Είχες έντονη τριχόπτωση? Πάνε και μια βόλτα από την κλινική.
Ναι έχανα από την μια πίσω αριστερή μεριά του κεφαλιού γύρω στις 100 τρίχες μετά από διαφορεσ θεραπείες στα λουσιματα κάνοντας prp 3πλασιαστηκε το πρόβλημα κ από την δεξιά κάνοντας ξεκίνησε ακόμα πιο έντονη φρίκη κ δεν είχα καθόλου. Γνωρίζεις τι πρόβλημα είχα κ σχολιάζεις με τέτοιο τρόπο;;;; Ίσως είμαι μια περίπτωση απτις χειροτερεσ που έχουν υπάρξει στο τομέα της τριχόπτωσης κ κατάφερα να ανακάμψω μετά από 16χρονια θεραπείας να βελτιώσω το 75% του κεφαλιού μου μετά από παρά πολλές προσπάθειες.. κ έρχεται ο κάθε άσχετος αλήτης σε κάθε υποτιθέμενη κλινική κ σε καταστρέφει σε 1 μέρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Anna_

Member
Σε ποιά τοξικότητα φαρμάκου αναφέρεσαι? Η PRP είναι πλάσμα απο το αίμα σου το οποίο διαχωρίζουν και σου ξαναβάζουν στο κεφάλι με ενέσεις. Δεν υπάρχει φάρμακο...
Ναι αυτά λένε, τα prp έχουν αυξητικούς παράγοντες που ενισχύονται για να λειτουργήσουν καθώς κ καθοριστικό ρόλο παίζει ο ενεργοποιητης που βάζουν.. ο συγκεκριμένος ηλίθιος μου είπε ότι μου βάζει κ διπλάσια ποσότητα από ιόντα ασβεστίου για να γίνω γρήγορα καλά.. ασχολίαστο το αποτέλεσμα
 

Chris34

Active Member
Δεν νομίζω ότι μπορεί το prp να σου προκάλεσε τριχοπτωση ούτε τα τρυπήματα της βελόνας όπως λες. Άλλοι κάνουν derma roller σε όλο το κεφάλι με χιλιάδες τρυπήματα για να ενισχύσουν την τριχοφυΐα τους.
Σκέψου ότι τους φθινοπωρινούς μήνες υπάρχει και η εποχική τριχόπτωση μπορεί να αυξήθηκαν τα μαλλιά που χάνεις και για αυτό το λόγο και τα συνεδεσες με τη θεραπεία που έκανες. Όπως και να έχει μην ξανά κάνεις αφού σου μπήκε αυτή η ιδέα.
 
Μπλουζα