Φινα μέρα παρα μέρα

tasos

Active Member
Δημήτρη, διάφορες μελέτες τους λένε 30 με 34 μήνες αν δεν κάνεις καμία θεραπεία επέρχεται ίνωση και μετά ο θύλακας ατροφεί και "κλειδώνει" κάτω απο την ίνωση....... http://advinfoprod.com/hair_formulas_4.htm
http://advinfoprod.com/hair_formulas_4.htm
Αυτά τα έχει ψάξει ο GOMI πιο πολύ και νομίζω έχει ανοίξει και σχετικό νήμα

Αν κάνεις θεραπείες.......μπορείς να κρατήσεις τους θύλακες ζωντανούς για πολλά πολλά χρόνια !

Εγώ είμαι 40 και δεν σταμάτησα ποτέ να κάνω θεραπείες εκτός απο 2-3 φορές όλα αυτά τα 23 χρόνια.....

και όλο αυτό το διάστημα χωρίς θεραπεία δεν εχω μείνει πάνω απο 12 μήνες !

Αν δεν είχα κάνει καμία θεραπεία.....μέχρι τα 23-25 θα ήμουν κλίμακα 5-6

Βέβαια εκανα και δύο μμ οι οποίες πιστεύω κάναν περισσότερο ζημιά παρά καλό......τα οφέλη ήταν πολύ λίγα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ξεχωριστά από τις όποιες έρευνες, έχει φανεί και στην πράξη ότι όντως το "παράθυρο" των 2,5 - 3 χρόνων είναι καθοριστικό.
Για παράδειγμα στην παρακάτω εικόνα φαίνεται ένας φυσιολογικός κύκλος της τρίχας.

hairgrowth.jpg


Στην τελογενή φάση που διαρκεί από 2-4 μήνες, το χαρακτηριστικό της είναι ο διαχωρισμός - αποκοπή των Dermal Papilla cells από το θύλακα. Η επερχόμενη ίνωση (ανδρογόνα ---> tgf-beta) ως επακόλουθο φαίνεται να είναι η ταφόπλακα που αποκόπτει διαπαντός την επικοινωνία εκ νέου των dp cells με τον άξονα της τρίχας (hair matrix) αφήνοντας το θύλακα μόνιμα σε τελογενή κατάσταση, οδηγώντας τον στην αδράνεια.

Εκτός του ότι αυτή η ίνωση, είναι μη αναστρέψιμη, όπως συμβαίνει και σε άλλα τμήματα του σώματος, έχει φανεί ότι τα dp cells συμμετέχουν σε άλλες διαδικασίες που αφορούν αποκατάσταση της επιδερμίδας, ακόμα και στην ίδια την ίνωση, με αποτέλεσμα να συμβαίνει αυτό που αναφέρουν επίσης κάποιες έρευνες, ότι είναι σε έλλειψη στα φαλακρά κεφάλια.
Εκτός της μη αναστρέψιμης ίνωσης λοιπόν, το θέμα της έλλειψης των κυττάρων που συμμετέχουν στη δημιουργία του άξονα της τρίχας, είναι ένα επίσης μη αναστρέψιμο φαινόμενο που αφορά το χρονικό διάστημα του point of no return.

Το signaling που ενεργοποιείται και οδηγεί σε αυτό το μηχανισμό, δυστυχώς με τους ρυθμούς που κινούνται οι όποιοι ασχολούνται με την τριχόπτωση, δεν πρόκειται να το μάθουμε ποτέ...
 

Δημητρης38

Active Member
Tασο σε ευχαριστω για την απαντηση σου.
Τι θεραπεια προτεινεις να ακολουθησουμε για να ενεργοποιηθουν και παλι οι θυλακες?

Gomi καμια θεραπεια να βγαζουμε μαλλια θα βγει συντομα ή θα πεθανουμε καραφλοι γαμω την ατυχια μας μεσα ?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Gomi καμια θεραπεια να βγαζουμε μαλλια θα βγει συντομα ή θα πεθανουμε καραφλοι γαμω την ατυχια μας μεσα ?
Αν το "38" υποδεικνύει ηλικία, μας βλέπω από χλωμούς μέχρι κατάχλωμους...(εγώ πάω για τα 40)
 

tasos

Active Member
Δημήτρη, τις γνωστές αποτελεσματικές θεραπείες (για όσο διάστημα αντέχουν) !

και ότι βάζει ο Κάπα βεβαίως βεβαίως με το ρόλλερ και τις λοσιόν του !

Παίζει ρόλο η ηλικία βέβαια και αν χρησιμοποιούσες θεραπείες κατα την διάρκεια !
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Δημήτρη, τις γνωστές αποτελεσματικές θεραπείες (για όσο διάστημα αντέχουν) !

και ότι βάζει ο Κάπα βεβαίως βεβαίως με το ρόλλερ και τις λοσιόν του !

Παίζει ρόλο η ηλικία βέβαια και αν χρησιμοποιούσες θεραπείες κατα την διάρκεια !
πρεπει καποια στιγμη να βαλουμε στο μικροσκοπιο τα laser.
αν εχουν πιο μακροχρονια αποτελεσματα απο τις λοσιον θα ειναι σογουρα καλυτερη θεραπεια.
καλες οι λοσιον,αρκετες δινουν καραμπινατα αποτελεσματα αλλα χανουν πολυ γρηγορα σε αποδοση.
εγω κολαω στο πρακτικο κομματι και δεν ξεκινησα,ειναι θεραπεια που θελει χρόνο,λιγο μαλλι η πολυ κοντοκουρεμενο μαλλι
 

petrospap

Active Member
καλο ειναι να βαζεις κορτιζονη για 1 μηνα ανα εξαμηνο για να κρατας ζωντανο το θυλακα...και σε δινει και ενα μικρο boost αν και χανεται μετα...
 
Μπλουζα