"Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορια!!

Η φιναστεριδη σου δημιουργησε ανεπιθυμητες ενεργειες.......??

  • Ναι.....ηταν αρκετα εντονες....και αναγκαστηκα να σταματησω την χρηση της.....

    Ψηφοφορίες: 15 25.9%
  • Ναι.....ειναι αρκετα εντονες.....αλλα επιμενω θελοντας να σωσω τα μαλλια μου......

    Ψηφοφορίες: 6 10.3%
  • Ναι.....ηταν ελαφρες....αλλα φοβηθηκα και σταματησα την χρηση της.....

    Ψηφοφορίες: 9 15.5%
  • Ναι.....ειναι ελαφρες....αλλα συνεχιζω γιατι συντηρει τα μαλλια μου.......

    Ψηφοφορίες: 13 22.4%
  • Οχι....δε μου δημουργησε καμμια ανεπιθυμητη παρενεργεια......

    Ψηφοφορίες: 15 25.9%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    58

edyuser1

Active Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

αυτο το σπρευ μπορει να ειναι η λυση για την λιμπιτο http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231190784
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bob Lol

New Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Χαιρετώ τα μέλη!! Μπήκα στο foroum ψάχνοντας πληροφορίες για μεταμόσχευση αρχικά... (θα ακολουθήσει μετά το Σεπτέμβρη λογικά)

η τριχώπτοσή μου ξεκίνησε από τα 20 - 21 και κορυφώθηκε στα 23 που πήγα φαντάρος σε επίπεδο NW3. Όταν τελείωσα βρέθηκα σε ένα δερματολόγο στη Βασ Σοφίας. ......... ο οποίος μου ξεκίνησε τη χρήση Φίνας και κάποιον άλλων δικών του σκευασμάτων για εξωτερική χρήση. τα υπόλοιπα τα σταμάτησα στο εξάμηνο , με τη φίνα 1mg/μέρα όμως ήμουν τυπικός. Ο γιατρός με διαβεβαίωνε πως δεν θα υπάρξει καμία παρενέργεια... :mad: Τις τελευταίες 10 μέρες παρουσίασα και εγώ παρενέργειες στην στυτική λειτουργία. Πολύ απότομα ενω μετά από σχεδόν 2,5 χρόνια φίνας είδα δυσκολία στη στύση και πρόωρη εκσπερμάτιση. μετά από 3 μέρες διακοπή σημαντική βελτίωση αλλά όχι 100% επαναφορά. τις τελευταίες 7-8 μέρες παίρνω 1mg/3 μέρες και θα περιμένω λίγο ακόμα να δω πως θα πάει.
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο από τότε που ξεψάχνισα το φόρουμ για τις παρενέργειες μετά από λίγες μέρες μου εμφανίστηκαν...(ψυχολογία) ??? αν και είχα διαβάσει σε κάποια google searches , χωρίς να έχω εμβαθύνει.
Επίσης το τελευταίο εξάμηνο + έχω πολύ κακή σειρά στον ύπνο 6το πρωί με 2-3 το μεσημέρι αν παίζει ρόλο...
θα πάω σε γιατρό και θα κάνω τις απαραίτητες εξετάσεις... δεν ξέρω αν πρέπει να συνεχίσω στον ίδιο..
Είμαι πολύ ικανοποιημένος από τη χρήση της φίνας καθώς θεωρώ ότι η ΑΑ μου είναι πολύ επιθετική και αν κρίνω και από κληρονομικότητα (από τη μεριά της μητέρας / παππούς και θείος) θα ήμουν τώρα ΝW4,5-5. any suggestions ? τώρα είμαι μάλλον 3 με αισθητή αραίωση σε vertex και 3εκ πίσω από την hairline η οποία δεν έχει υποχωρήσει σχεδόν καθόλου.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Manager είπε:
Χαιρετώ τα μέλη!! Μπήκα στο foroum ψάχνοντας πληροφορίες για μεταμόσχευση αρχικά... (θα ακολουθήσει μετά το Σεπτέμβρη λογικά)

η τριχώπτοσή μου ξεκίνησε από τα 20 - 21 και κορυφώθηκε στα 23 που πήγα φαντάρος σε επίπεδο NW3. Όταν τελείωσα βρέθηκα σε ένα δερματολόγο στη Βασ Σοφίας. ......... ο οποίος μου ξεκίνησε τη χρήση Φίνας και κάποιον άλλων δικών του σκευασμάτων για εξωτερική χρήση. τα υπόλοιπα τα σταμάτησα στο εξάμηνο , με τη φίνα 1mg/μέρα όμως ήμουν τυπικός. Ο γιατρός με διαβεβαίωνε πως δεν θα υπάρξει καμία παρενέργεια... :mad: Τις τελευταίες 10 μέρες παρουσίασα και εγώ παρενέργειες στην στυτική λειτουργία. Πολύ απότομα ενω μετά από σχεδόν 2,5 χρόνια φίνας είδα δυσκολία στη στύση και πρόωρη εκσπερμάτιση. μετά από 3 μέρες διακοπή σημαντική βελτίωση αλλά όχι 100% επαναφορά. τις τελευταίες 7-8 μέρες παίρνω 1mg/3 μέρες και θα περιμένω λίγο ακόμα να δω πως θα πάει.
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο από τότε που ξεψάχνισα το φόρουμ για τις παρενέργειες μετά από λίγες μέρες μου εμφανίστηκαν...(ψυχολογία) ??? αν και είχα διαβάσει σε κάποια google searches , χωρίς να έχω εμβαθύνει.
Επίσης το τελευταίο εξάμηνο + έχω πολύ κακή σειρά στον ύπνο 6το πρωί με 2-3 το μεσημέρι αν παίζει ρόλο...
θα πάω σε γιατρό και θα κάνω τις απαραίτητες εξετάσεις... δεν ξέρω αν πρέπει να συνεχίσω στον ίδιο..
Είμαι πολύ ικανοποιημένος από τη χρήση της φίνας καθώς θεωρώ ότι η ΑΑ μου είναι πολύ επιθετική και αν κρίνω και από κληρονομικότητα (από τη μεριά της μητέρας / παππούς και θείος) θα ήμουν τώρα ΝW4,5-5. any suggestions ? τώρα είμαι μάλλον 3 με αισθητή αραίωση σε vertex και 3εκ πίσω από την hairline η οποία δεν έχει υποχωρήσει σχεδόν καθόλου.
το 1mg καθε 3 μερες κανε το 0,3mg καθε μερα,αμφιβαλω αν εχει τοσες ωρες δρασης μεσα στον οργανισμο.
το οτι μια ουσια ειναι ανιχνευσιμη στο σωμα μας δεν σημαινει οτι ειναι και ενεργη,μου εχει τυχει να υποχωρουν παρενεργειες απο το avodart μεσα σε 24 ωρες απο την διακοπη του
 

Bob Lol

New Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

thxs kapamarou επειδή την παίρνω από φαρμακείο έτοιμη θα δω αν τα καταφέρω.. θα ενημερώσω για τις εξελίξεις
 

Driver

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Αρχικά να τονίσω ότι ακόμη δεν έχω πάρει φίνα, άρα ίσως είναι λίγο άκυρο το ποστ μου εδώ. Θα ήθελα όμως να καταθέσω κι εγώ την άποψή μου.

Παιδιά, χρόνια τώρα με τη μίνοξ, κατα καιρούς έχω παρατηρήσει ΟΛΑ τα συμπτώματα της χρήσης φίνας: αραιό σπέρμα, χαλαρή στύση, έλλειψη λίμπιντο, εξαφάνιση πρωινών στύσεων κτλ. Πιστεύω ότι αρκετές φορές έχει να κάνει με τη ψυχολογία μας.
Συνεπώς εγώ θα της δώσω μια ευκαιρία για ένα διάστημα, όχι όμως στο 1mg που πρότεινε η γιατρός.
 

Bob Lol

New Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Oι παρενέργειες της φίνα έχουν περιοριστεί στο μεγαλύτερο βαθμό.. όσο πάω θα την ελαττώσω με σκοπό να την κόψω για αποθεραπεία 2-3 μηνών.
Θα ξεκινήσω με ένα δυνατό τοπικό να περιορίσω τις απώλειες. Μετά τις εξετάσεις θα δω πως θα συνεχίσω
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,472.0.html βλέποντας αυτό και το γεγονός ότι οι έρευνες της Merc αφορούν περίοδο 2 ετών πιστεύω
πως ότι ήταν να το πάρω από την φίνα το πήρα..και από ότι έχω διαπιστώσει στους περισσότερους από εμάς που φινοθίκαμε την ακούσαμε πάνω/ μετά το δίχρονο :chinscratch
όποιος έχει την ευγενή καλοσύνη να μου προτείνει κάποιο δερματολόγο για να με καθοδηγήσει καθώς έχω αμφιβολίες για αυτόν που επισκέπτομαι τώρα pm me ... thxs
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
RE: Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

danceworld_2001 είπε:
Αγαπητοί φίλοι, καλό θα είναι να λαμβάνετε πιο σοβαρά τις απόψεις έμπειρων χρηστών όπως εγώ που έχουν δοκιμάσει το φάρμακο μακροπρόθεσμα. Κανένας κύριος εδώ δεν μπορεί να παραθέσει αληθινά προσωπικά βιώματα όταν δεν έχει δοκιμάσει το φάρμακο, και βασίζεται στο να διασπείρει ιστορίες τρίτων και μοιρολόγια από site ψυχολογικής υποστήριξης τύπου propecia help. Μπορείς εσύ που καταδικάζεις την φιναστερίδη και κάνεις κήρυγμα εναντίον της να μιλήσεις μόνο μυθιστορηματικά για αυτήν. Δεν έχεις πάρει... δεν γνωρίζεις επι προσωπικού κάτι περισσότερο. Ας πούν τις εμπειρίες του όσοι είχαν παρενέργειες κάποιας μορφής (και ας υπερβάλλουν), κανείς δεν θα τους κρίνει. Όμως το να αποτρέπει κάποιος επειδή διάβασε κάτι, μια μερίδα ανθρώπων που θέλουν να σώσουν τα μαλλιά τους, χωρίς να ξέρει ο ίδιος πραγματικά, ειναι εγωιστικό και άδικο. Είναι το μόνο φάρμακο που δουλεύει για ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ, καλώς ή κακώς. Μαλλάκι ίσως βγάλετε και με γκαβαλίνες αλόγου, αλλά δεν θα μείνει, γιατί δεν θα έχετε αναστείλει τον μηχανισμό τριχόπτωσης. Εύκολη η μερική επανέκφυση, το άλλο ειναι δύσκολο.

Η γνώμη μου θα πρέπει να είναι σεβαστή διότι για 1μιση χρόνο λάμβανα 1,25 mg φιναστερίδης ημερησίως, για 3 χρόνια 1,67 mg ημερησίως και μετά απο 1 χρόνο διακοπής, για 1μιση χρόνο εως και σήμερα, 1 mg ημερησίως. Δοκίμασα συνιστώμενες αλλά και μεγαλύτερες δόσεις, ξέρω τι δουλεύει και τι οχι, τι παρενέργειες έχει το κάθε τι. ΚΑΙ ΣΑΣ ΥΠΟΓΡΑΦΩ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ, και ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΤΕ ΟΥΤΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΣΤΕΙΡΟΙ.

Θα σας πω λοιπόν... οτι σαν την φιναστερίδη δεν θα βρείτε άλλο φάρμακο. Βάλτε οξυζενέ, βάλτε betadin, βάλτε και ουρικό οξύ στο κεφάλι σας, τίποτα δεν δίνει λύση στην τριχόπτωση, μόνο ενας καλός DHT BLOCKER, και η φιναστερίδη ειναι ενα φάρμακο που κυκλοφορεί εδώ και 20 χρόνια, εγκεκριμένο απο επίσημους φορείς και συνταγογραφούμενο απο δερματολόγους, ευρέως. Δεν το παίρνετε στην τύχη, σαν αναβολικό, επειδή μάθατε οτι κάνει καλό. Γιατρός μας το έδωσε και μου το έχουν εγκρίνει πάνω απο 5 διαφορετικοί γιατροί διαφόρων ειδικοτήτων.

Δεκτός ο αντίλογος αρκεί να στηρίζεται σε προσωπικές εμπειρίες και εμπεριστατωμένη βιβλιογραφία. Και η φίνα σαφέστατα ειναι φάρμακο και ίσως ενέχει παρενέργειες, προσωρινές και αναστρέψιμες σίγουρα σε ποικίλους βαθμούς. Πόσοι απο εσάς ξέρετε οτι το φανταστικό φάρμακο mesulid πρέπει να λαμβάνεται 2 φορές το πολύ την ημέρα οχι για περισσότερο απο 15 μερές σερί γιατί μπορεί να καταστρέψει το νεφρό και να προκαλέσει μέχρι και τοξική ηπατίτιδα? Απορώ πως το επιτρέπουν... ειναι δολοφονικό χάπι κατ εμέ, η φίνα μπροστά του ειναι καραμέλα βουτύρου λάβδας.

Παλιό το ποστ αλλά θα απαντήσω.. έπινα mesulid 250mg 2 φορές την ημέρα για 1,5 μήνα και ίσως και παραπάνω.. και δεν παρουσίασα κάτι.. αν διάβαζα τι μπορεί να κάνει το μεσουλιτ θα είχα πάει για τσαι τωρα.. ΚΑΙ ΔΕΝ κρύβω ότι με τα όσα διαβάζω όσο και να μην θέλω να τρομοκρατηθώ, υποσυνείδητα και μόνο έχει ήδη γίνει.. χειρότερο είναι το side του να προσπαθείς να ξεπεράσεις έναν φόβο παρά η ίδια η ουσία, sides όλοι λίγο πολύ είδαν στο ξεκίνημα της φινας σε άλλους έφυγαν κατά την χρήση της σε άλλους έγιναν πιο έντονα, ξέρω ότι η φινα δεν είναι άγγελος και το ξέρετε και όλοι οι υπόλοιποι που την πίνουμε. Ο χρόνος θα δείξει.. όσοι αντέξουμε την ουσία έχει καλώς, όσοι όχι αναγκαστικά θα την κόψουμε.. Κρατώ την λέξη του φίλου danceworld: "Η τύχη είναι με τους τολμηρούς". Ελπίζω και εύχομαι όλα να πάνε καλά, όχι μόνο σε μένα, αλλά σε όλους! :)
 

mikipitri

Member
Από το Φεβρουάριο (δηλαδή εδω και 6 μήνες) παίρνω proscar κομμένο στα 6 ή 7 κομμάτια, δηλαδή 0,833 ή 0,714mg.
Πριν ένα μήνα σταμάτησα επί μια εβδομάδα (λόγω τρεξίματος με τη δουλειά δεν πρόλαβα να αγορασω φίνα που είχε τελειώσει).
όταν ξαναξεκίνησα άρχισα να παίρνω 1mg, αλλά από τότε έχω τρελό sheding... εκεί που έπεφταν 20-30 τρίχες τη μέρα, τώρα είναι πάνω από 150 και φυσικά το αραίωμα είναι εμφανές, ειδικά κροταφους και στη μπροστινή περιοχή όπου η hairline έχει ανέβει περιπου ένα πόντο!!!
Οι πιο μακροχρόνιοι χρήστες τι λένε για αυτό? μήπως πρέπει να σταματήσω τελείως, να συνεχίσω με 0,833 ή 0,714mg ή συνεχίζω κανονικά με την ελπίδα ότι θα ξαναβγούνε τα μαλλιά που έπεσαν???
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Γειά σου αδερφέ! Δεν είμαι χρόνιος χρήστης φιναστερίδης, όμως σύμφωνα με τα όσα διάβασα και έχω μάθει με την φινα πέφτει ένα shedding στο 2μηνο και άλλο ένα στο 6μηνο - 7 μηνο.
Η δοσολογία ανάμεσα σε 0,8 και 1 είναι μιδαμινή.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι το 2 κύμα shedding.

Ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά, σε άλλους μπορεί να ξεκινήσει πιο νωρις απο 2μηνο η 7μηνο σε αλλους πιο μετα δεν είναι δλδ οι χρόνοι ίδιοι σε όλους, απλά ο μέσος όρος αντιδρά κάπως έτσι. Κάποιοι έχουν έντονο shedding κάποιοι όχι.

Και με εμένα ένα παράξενο που έγινε... στην 1 εβδομάδα 0,25mg φινα την 6 μέρα μετά το λούσιμο ο νιπτήρας μαυρισε από τρίχες.. πρωτοφανές
(από μινοξ δεν νομίζω να ήταν γιατί έβαζα μόνο στους κροτάφους την πρώτη εβδομάδα) μιλάμε τρελάθηκα! Αραίωσαν πολύ τα μαλλιά μου μετά από αυτό ??? μετά από 2 - 3 μέρες ηρέμησε λίγο το φαινόμενο.. χάνω τρίχες αλλά πιο νορμαλ από αυτό το μπαμ που έγινε.. όμως βλέπω φύτρες και πιστεύω είναι αντίδραση - shedding από τις ουσίες.

Σαφώς και οι πεπειραμένοι στην φινα ξέρουν περισσότερα πράγματα και θα απαντήσουν με μεγαλύτερη σιγουριά!

Είδες κάποια διαφορά στα μαλλιά σου στους 6 μήνες χρήσης?
 

mikipitri

Member
μέχρι πριν αρχίσει το shedding, υπήρχε διαφορά!!! και είχαν πυκνώσει και είχε μεγαλώσει η διάμετρος της τρίχας...
δυστυχώς όμως μέσα στον τελευταίο μήνα, με την τρελή τριχόπτωση έχω πάει πολύ πίσω... μπορώ να πω ότι είμαι σε πολύ χειρότερο σημείο από πριν ξεκινησω :(
για αυτό δεν ξέρω αν πρέπει να συνεχίσω ή να σταματήσω εδώ!!! ένας μήνας shedding το θεωρώ υπερβολικό... και δυστυχώς συνεχίζει
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
mikipitri είπε:
μέχρι πριν αρχίσει το shedding, υπήρχε διαφορά!!! και είχαν πυκνώσει και είχε μεγαλώσει η διάμετρος της τρίχας...
δυστυχώς όμως μέσα στον τελευταίο μήνα, με την τρελή τριχόπτωση έχω πάει πολύ πίσω... μπορώ να πω ότι είμαι σε πολύ χειρότερο σημείο από πριν ξεκινησω :(
για αυτό δεν ξέρω αν πρέπει να συνεχίσω ή να σταματήσω εδώ!!! ένας μήνας shedding το θεωρώ υπερβολικό... και δυστυχώς συνεχίζει

Αδερφέ μου φαίνεται shedding.. το shedding συνήθως κρατάει 3 - 4 εβδομάδες.. δλδ πιστεύω θα σταθεροποιηθείς σύντομα :) Minox βάζεις?? Η μινοξ θα βοηθούσε πάρα πολύ.


Μα τι έγινε... έχουν χαθεί οι φιναστεριότες τελευταία.. δεν μιλαέι κανείς.. Μάλλον τα κάνανε ράστα και μας ξέχασαν.. :dodgy:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mikipitri

Member
μίνοξ δεν βάζωγιατί έχω ΣΔ και γίνομαι χειρότερα
θα συνεχίσω για 2-3 εβδομάδες ακόμα και βλέπουμε... ελπίζω και εγώ να είναι shedding και μετάνα επανελθουν οι χαμένες τριχούλες:(

σαν να έχεις δίκιο!!! όλοι οι υπέραχοι της ΦΙΝΑ εξαφανίστηκαν!!! μάλλον το έλυσαν το θέμα και σταμάτησαν να ασχολούνται... χαχαχα
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Αν έχεις ΣΔ τότε αλλάζει το πράγμα.. :s

Τι λες να δοκιμάσουμε 5 mg φινα / πρωί, oral spiro / μεσήμέρι, 0,5 mg Ντουτα / βράδυ ... σε ένα 3μηνο δεν θα μπορούμε να τα χτενίσουμε θα έχουν γίνει ταβανόπροκες :18m: μετά.. 5 νούμερο σουτιέν.. και το πουλί... θα πετάξει μακρυά :p

mikipitri είπε:
μάλλον το έλυσαν το θέμα και σταμάτησαν να ασχολούνται... χαχαχα


Δεν είναι ψέμα... :chinscratch

Οι περισσότεροι φινες όταν αρχίζει κανα shedding κ.λ.π. μπαίνουν μόνο μια φορά τον χρόνο :p χααχχαχα
 

mikipitri

Member
Άσε φίλε Χρήστο γιατί το βυζάκι προσπαθώ να το "εξαφανίσω" με τη γυμναστική.
Τώρα σε ότι αφορά το πουλάκι, δεν μπορώ να πω ότι με έχει επηρεάσει και τόσο... είμαι συνεπής στις υποχρεώσεις μου (λίγο θεματάκι υπάρχει τη δεύτερη φορά, αλλά μάλλον αρέσει περισσότερο) :) :) :)
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
mikipitri είπε:
Άσε φίλε Χρήστο γιατί το βυζάκι προσπαθώ να το "εξαφανίσω" με τη γυμναστική.
Τώρα σε ότι αφορά το πουλάκι, δεν μπορώ να πω ότι με έχει επηρεάσει και τόσο... είμαι συνεπής στις υποχρεώσεις μου (λίγο θεματάκι υπάρχει τη δεύτερη φορά, αλλά μάλλον αρέσει περισσότερο) :) :) :)

;) είσαι μπερμπάντης εσύ δεν νιώθεις μια..

Έκανες γυναικομαστία ? ??? η πήραμε κανα κιλάκι και πέταξαμε βυζάκι απλά??
 

mikipitri

Member
Chs είπε:
;) είσαι μπερμπάντης εσύ δεν νιώθεις μια..

Έκανες γυναικομαστία ? ??? η πήραμε κανα κιλάκι και πέταξαμε βυζάκι απλά??

χαχαχα...

κιλά δεν πήρα (84 ήμουν και παραμένω), αλλά το βυζάκι σαν να το νιώθω να μεγαλώνει
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
mikipitri είπε:
Chs είπε:
;) είσαι μπερμπάντης εσύ δεν νιώθεις μια..

Έκανες γυναικομαστία ? ??? η πήραμε κανα κιλάκι και πέταξαμε βυζάκι απλά??

χαχαχα...

κιλά δεν πήρα (84 ήμουν και παραμένω), αλλά το βυζάκι σαν να το νιώθω να μεγαλώνει
Αν δεν έχεις πόνο η τσούξιμο στα στήθη, τότε δεν είναι γυναικομαστία.. η γυναικομαστία όταν κάνει εμφάνιση την κάνει με πόνο και ενοχλήσεις. (Τουλάχιστον έτσι ξέρω) :s
 

holfork

New Member
ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΑΠΟ ΤΟ WIKI ΓΙΑ ΤΗ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ

Sexual side effects

There are case reports of persistent diminished libido or erectile dysfunction, even after stopping the drug.[16] In December 2008, the Swedish Medical Products agency concluded a safety investigation of finasteride and advised that finasteride may cause irreversible sexual dysfunction. The Agency's updated safety information lists difficulty in obtaining an erection that persists indefinitely, even after the discontinuation of finasteride, as a possible side effect of the drug.[17] The UK's Medical and Healthcare Products Regulatory Agency (MHRA) cites reports of erectile dysfunction that persists once use of finasteride has stopped.[18] Similar labeling changes have been made by the Italian government. For a period of time there was a discrepancy between European and North American warning labels regarding the risks of developing persistent sexual side effects from taking Propecia but after two years in April 2011 Merck revised the United States' warning in consumer and medical leaflets to include erectile dysfunction that may persist after stopping finasteride.[19] In April 2012, the FDA chose to approve Merck's proposal from 2011 only after the warning label was further strengthened to include reports of persistent libido disorders, ejaculation disorders, orgasm disorders, and decreased libido.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
holfork είπε:
ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΑΠΟ ΤΟ WIKI ΓΙΑ ΤΗ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ

Sexual side effects

There are case reports of persistent diminished libido or erectile dysfunction, even after stopping the drug.[16] In December 2008, the Swedish Medical Products agency concluded a safety investigation of finasteride and advised that finasteride may cause irreversible sexual dysfunction. The Agency's updated safety information lists difficulty in obtaining an erection that persists indefinitely, even after the discontinuation of finasteride, as a possible side effect of the drug.[17] The UK's Medical and Healthcare Products Regulatory Agency (MHRA) cites reports of erectile dysfunction that persists once use of finasteride has stopped.[18] Similar labeling changes have been made by the Italian government. For a period of time there was a discrepancy between European and North American warning labels regarding the risks of developing persistent sexual side effects from taking Propecia but after two years in April 2011 Merck revised the United States' warning in consumer and medical leaflets to include erectile dysfunction that may persist after stopping finasteride.[19] In April 2012, the FDA chose to approve Merck's proposal from 2011 only after the warning label was further strengthened to include reports of persistent libido disorders, ejaculation disorders, orgasm disorders, and decreased libido.

ήδη γνωστό στους περισσότερους.. :chinscratch
 

weznem

Well-Known Member
μου αρεσει που καποιοι επιμενουν να νομιζουν οτι ειναι νερακι η φινα..οτι ολοι εχουν εκφραση παραπονα για παρενεργειες του φαρμακου που υπερβαινουν κατα πολυ το 2% που λεει η <<αγια μερκ>> δεν του χαιδευει τα αυτια καθολου.. επισης και η ηρωινη εχει πολλες παρενεργειες αλλα αφου δεν ειμαστε χρηστες δεν εχουμε δικαιωμα κριτικης βαση των ερευνων και των μελετων που εχουν γινει απλα μυθηστηροματικα μπορουμε να μιλαμε γι αυτην οταν λογου χαρη μας ρωταει το παιδι μας διοτι δεν εχουμε προσωπικη εμπειρια, αποψη αρα καλο ειναι να γινεται χρηστες πρωτα και μετα να αποτρεψετε τα παιδια σας να παρουν ναρκωτικα..
η βλακεια ειναι ανικητητη τελικα...το μυαλο για καποιους ειναι σαν τα βαζα στο σπιτι, απλα υπαρχουν διχως λογο...........
 
Μπλουζα