Φιναστερίδη και αιμοδοσία

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απο την ανάγνωση μου γνωρίζω οτι η φίνα έχει παραμονή στο σώμα 24 μέρες και στο αίμα 7-8 (οπότε αν ήταν αντιβίωση δεν θα είχαμε θέμα) και το πιο σημαντικό είναι οτι συσωρεύεται στο σώμα με τον καιρό (για αυτό κάνουν διακοπή 30 μέρες 2 φορές τον χρόνο οι χρόνιοι χρήστες) και το παραμικρό ίχνος της ουσίας έχει εξαφανιστεί σε 90 μέρες.
Τώρα ως αιμοδότες που είναι σπάνιο είδος στην κοινωνία μας με υψηλή συνείδηση, φαντάσου να έχεις τέτοια πιθανότητα αντί να βοηθήσεις να δημιουργήσεις έστω και το παραμικρό πρόβλημα. Λές 90 και δεν κοιτάς πίσω για να είσαι ήσυχος!


Οπότε εσυ είσαι πεπεισμένος, ότι παρα τις επίσημες οδηγίες για αποχή 30 ημερών , ότι δεν πρέπει να παω και να δώσω αίμα? και βασικά όπου έχω ψάξει στο google 1 μηνά λεει..πραγματικά εχω μπερδευτεί , σε καμια πηγη δεν αναφερεται αυτο που λες για 90 ημέρες
 

Kostas97

Well-Known Member
Οπότε εσυ είσαι πεπεισμένος, ότι παρα τις επίσημες οδηγίες για αποχή 30 ημερών , ότι δεν πρέπει να παω και να δώσω αίμα? και βασικά όπου έχω ψάξει στο google 1 μηνά λεει..πραγματικά εχω μπερδευτεί , σε καμια πηγη δεν αναφερεται αυτο που λες για 90 ημέρες
Δε θες να τους το αναφέρεις στην αιμοδοσια ;; Εγώ π.χ. δε θα τους το ανέφερα.
Αμα δεν έχεις θέμα να το αναφέρεις πήγαινε κανε τη δουλειά σου αλλά πες το τους. Αμα το δεχθούν ρε φιλε τι άλλο ν κανεις ;; μη βάζεις αγχος.
 
Δε θες να τους το αναφέρεις στην αιμοδοσια ;; Εγώ π.χ. δε θα τους το ανέφερα.
Αμα δεν έχεις θέμα να το αναφέρεις πήγαινε κανε τη δουλειά σου αλλά πες το τους. Αμα το δεχθούν ρε φιλε τι άλλο ν κανεις ;; μη βάζεις αγχος.

Εντάξει Κωστα, μην παω να κανω ενα καλο και τελικα κανω κακο. Δεν ειναι τοσο απλα οσο τα λες
 

dlazaros

Well-Known Member
Οπότε εσυ είσαι πεπεισμένος, ότι παρα τις επίσημες οδηγίες για αποχή 30 ημερών , ότι δεν πρέπει να παω και να δώσω αίμα? και βασικά όπου έχω ψάξει στο google 1 μηνά λεει..πραγματικά εχω μπερδευτεί , σε καμια πηγη δεν αναφερεται αυτο που λες για 90 ημέρες
8 λεπτό μέχρι 8:40. Λέει ο ιατρός οτι στις 30 μέρες έχει φύγει κατά 50% και σε 90 μέρες 100%.
Στο αίμα λένε όλοι οτι φεύγει σε 6-8 ώρες και σε 30 απο τους ιστούς ΑΛΛΑ δεν έχει υπολογιστεί η συσσώρευση κάποιου που το παίρνει πάνω απο κάποιους μήνες, για αυτό λέω 90 μέρες. Φαντάσου τώρα μετά απο μερικά χρόνια να πούν "ωχ, λάθος κάναμε ήθελε 80 μέρες... σόρρυ!" πως θα αισθανθούν κάποιο σαν εμάς που δίνουμε αίμα και θέλαμε να βοηθήσουμε, όχι απο ανάγκη..

 

dlazaros

Well-Known Member
Δε θες να τους το αναφέρεις στην αιμοδοσια ;; Εγώ π.χ. δε θα τους το ανέφερα.
Αμα δεν έχεις θέμα να το αναφέρεις πήγαινε κανε τη δουλειά σου αλλά πες το τους. Αμα το δεχθούν ρε φιλε τι άλλο ν κανεις ;; μη βάζεις αγχος.
Το παλικάρι δεν ρώτησε αν πρέπει να βάλει ζάχαρη στον καφέ του...
Και εγώ όταν δεν έχω κάτι χρήσιμο να προσθέσω προσπερνάω, δεν αγχώνομαι. Αλλά σας έχουν σπάσει τα μπαλάκια οι εποχές που στα καλύτερα σας χρόνια έχει γυρίσει ο κόσμος ανάποδα και λογικά τα ισοπεδώνετε όλα. Και εγώ πιθανόν στα 24 το ίδιο ήμουν. Λίγο ψυχραιμία, η δωρεά αίματος είναι πολύ ευαίσθητο θέμα, δεν είναι "κάνω την δουλειά μου", σκέψου να χρειαστείς εσυ αίμα και εγώ να έχω κατεβάσει ο θεός ξέρει τι και να μην κάνω κέφι να το αναφέρω...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Το παλικάρι δεν ρώτησε αν πρέπει να βάλει ζάχαρη στον καφέ του...
Και εγώ όταν δεν έχω κάτι χρήσιμο να προσθέσω προσπερνάω, δεν αγχώνομαι. Αλλά σας έχουν σπάσει τα μπαλάκια οι εποχές που στα καλύτερα σας χρόνια έχει γυρίσει ο κόσμος ανάποδα και λογικά τα ισοπεδώνετε όλα. Και εγώ πιθανόν στα 24 το ίδιο ήμουν. Λίγο ψυχραιμία, η δωρεά αίματος είναι πολύ ευαίσθητο θέμα, δεν είναι "κάνω την δουλειά μου", σκέψου να χρειαστείς εσυ αίμα και εγώ να έχω κατεβάσει ο θεός ξέρει τι και να μην κάνω κέφι να το αναφέρω...
Υποθετω αντιλαμβανεσαι οτι η λογικη που αναφερεις αποθαρυνει αρκετους που ειναι αιμοδοτες να δωσουν αιμα, μεσα σε αυτους ισως και καποιος με σπανια ομαδα, που καθε ενας ξεχωριστα σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι σημαντικος.
Γιατι και οι 90 μερες για μενα σιγουρες δεν ειναι. Αρα γιατι να μη περιμενω και ενα χρονο ή να μη ξαναδωσω και ποτε.

Εγω προτεινω αυτο που αναφερεται σε ολες τις αιμοδοσιες οτι πρεπει να εισαι εκτος τουλαχιστον 30 ημερες.Και αν θες να εισαι απολυτα καλυμενος. Αναφερε το στην αιμοδοσια κιολας.Εαν αυτoi εχουν την οποια εντολη το αιμα σου να μη το δωσουν σε εγκυο.

Το οτι ο Αυστραλος αναφερει 90 ημερες για να "καθαρισεις" δε σημαινει ουτε οτι ισχυει ακριβως, καθως επισης δεν αναφερει πουθενα οτι η ποσοτητα που "ισως" κυκλοφορει στο αιμα εκεινη την περιοδο ειναι ικανη για να προκαλεσει τη οποιαδηποτε βλαβη.Και μιλαμε παντα για μεταγγιση σε εγκυο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Εντάξει Κωστα, μην παω να κανω ενα καλο και τελικα κανω κακο. Δεν ειναι τοσο απλα οσο τα λες
Για εμενα καλο κανεις δινοντας αιμα. Κακο κανεις μη δινοντας ή σταματωντας.
Υπαρχουν κανονες συγκεκριμενοι και πρεπει να τους τηρουμε. Παρε στην αιμοδοσια και ρωτα στην τελικη. Εδω ο καθενας μας μπορει να λεει οτι θελει.
 

dlazaros

Well-Known Member
Για εμενα καλο κανεις δινοντας αιμα. Κακο κανεις μη δινοντας ή σταματωντας.
Υπαρχουν κανονες συγκεκριμενοι και πρεπει να τους τηρουμε. Παρε στην αιμοδοσια και ρωτα στην τελικη. Εδω ο καθενας μας μπορει να λεει οτι θελει.
Η αιμοδοσία είναι η μεγαλύτερη ανιδιοτελής προσφορά που μπορεί να κάνει άνθρωπος σε άνθρωπο χωρίς να δώσεις όργανο. Αν παίρνεις φαρμακευτική ουσία και δεν είναι η βιβλιογραφία πλήρης καλύτερα να μην δώσεις. Δεν είναι για όλους ούτε για πάντα. Προσφορά είναι όχι απαίτηση. Και όπως δίκαια είπες εδώ φόρουμ για τρίχες είναι, ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει, ο φίλος μας ακούει όλους και αποφασίζει μόνος του.
 

Stratos

Well-Known Member
Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί δεν είναι καλό να δώσεις αίμα όταν παίρνεις φίνα;
 

le2der

Active Member
Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί δεν είναι καλό να δώσεις αίμα όταν παίρνεις φίνα;
Γιατί παίρνεις μια ουσία η οποία μένει στο αίμα ένα χρονικό διάστημα το οποίο πιθανόν να καταλήξει σε γυναίκα και όχι μόνο . Η πιθανότητα και μόνο να δημιουργηθεί πρόβλημα σε κάποιον από το αίμα χρήστη φινας είναι από μόνη της αποτρεπτική
 

dlazaros

Well-Known Member
Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί δεν είναι καλό να δώσεις αίμα όταν παίρνεις φίνα;
Η φιναστερίδη είναι ουσία που μπλοκάρει την μετατροπή τεστοστερόνης σε DHT (η οποία είναι υπεύθυνη για την μετατροπή του έμβρυου σε αγόρι και αργότερα του αγοριού σε άνδρα κατα την εφηβεία) και μένει στο αίμα 6-8 ώρες και στους ιστούς 1 εβδομάδα. Υπάρχουν υποψίες αλλά όχι αποδείξεις οτι μένει κάποιο διάστημα στο σπέρμα, μερικούς μήνες. ΑΝ αυτός που παίρνει φίνα κάνει σεξ με γυναίκα ή λάβει αίμα με φιναστερίδη, που είναι έγκυος σε ΑΓΟΡΙ υπάρχει θεωρητικά περίπτωση αμα πέσεις στην στιγμή που το έμβρυο ολοκληρώνει την δημιουργία των όρχεων να δημιουργηθεί ατελής σχηματισμός. Αυτό δεν διορθώνεται ποτέ στην ζωή του και θα σε ευχαριστεί για πάντα για το αίμα που έδωσες..
 
Μπλουζα